flalst getuigt voor den Uredel ROPE VREDESAPOSTELEN De tnaken ve^gelijkingen PIERLALA u EN OMSTREKEE Nummer 85 BURELEN Kerkstraat 9 herschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Donderdag 21 Oktober 1948 Aalst. Telef.: n. 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr*. 't Nr. We weten thans wie de oorlogsto kers en wie de vredesapostelen zijn I Er valt nu .niet meer te twijfelen, iwant onze Mosjkoevieten komen met doorslaande bewijzen voor den da; En goedkope bewijzen dan nog, ver vat in een strooibiljet, dezer dagen uitgedeeld. Wie drijft naar oorlog 7 vragen de Kommunisten. En het antwoord ligt klaar. De U. S. A. Imperialisten; de geld machten en hun handlangers. De na men der (.beschuldigden» hebben wij vroeger reeds vernomen, niet van de Kommunisten, maar van hun Duitse vrienden. We werden immers jarenlang verveeld met dergelijk gezannik in de onder Duits toezicht staande pers en radio gedurende de bezetting. Zodat dit voor ons in feite geen nieuws uit maakt. Wie verdedigt de vrede 7 vragen onze Moskouvrieriden De Sovjet-Unie, de Volksdemocra- tien en de volkeren aller landen (sic.) 1 Voor degenen welke het dus nog niet wisten is het raadsel opgelost. Dit kan tenminste voor nieuws doorgaan. Moskou verdedigt de vrede Dooi in eigen land iedere neiging naar vrij heid van mening i»i het bloed te smo ren 7 Vredeapostelen in een land waai een onvoorzichtig woord een nekschot kan voor gevolg hebben Waar pers en radio den mond woord gesnoerd en waar beschaving' op het achterplan wordt gestoten terwille van de machts wellust De Volksdemocratien 7 Handlan gers of vrijheidsjacheraars die zich mo- teel—staande kunnen houden dooi geweld. Voor de rest dezelfde eigen schappen dan hogervernoemd. Het huichelachtig gebruik van het woord ((democratie» kan zelfs aan de feiten en werkelijkheid niets veranderen. Volgen dan de bewijzen door de ro de terreur-partisanen. De U. S. A. onderhouden 480 mili taire basissen buiten hunne grenzen. De U. S. S. R. ontwapent 7 7 en houdt zich bezig met de wederopbouw zijner puinen Voor den welstand barer volkeren Het kan zijn dat de grootse lucht- ilke in naar Berlijn worden gehouden als af scheid worden beschouwfl. Ook een dergelijk staaltje hebben wij in 1939 en vroeger kunnen aanhoren, het kwam insgelijks van een dwingeland, Adolf was zijn voornaam, en de be schuldigingen werden aan hetzelfde adres bezorgd. Een valse tijger zal lie ver een lam overvallen dan zich te me ten met een evenwichtige tegenstan der, daarom doen de betrokkenen best het lamsvel af te leggen en de jongste ervaringen als voorgeeld te nemen. De U. S. A. drijven naar massale herbewapening, naar intensieve pro ductie van atoombommen. De Sovjets ijveren voor de bewape ning te verminderen en de atoombom buiten de wet te stellen. De verkregen inlichtingen door de Sovjets kunnen misschien op waarheid berusten, in de U. S. A. is geen „ijzeren gordijn» opgehangen; en wie zegt ons dat het bestaan en bezit der atoom bom door de U. S. A. ons tot op heden niet gespaard heeft van de grootste al ler rampen 7 Stel U voor dat een der gelijk vernietigingsmiddel in de han den moest berusten van een wellustel ling. En stel U het tegenovergestelde voor dat Rusland alléén beschikt ovei de atoombom en de Westerse Staten om het buiten de wet stellen verzoe ken 7 7 Er zou hartelijk mee gelachen wor den op het Kremlin. En de reeks beschuldigingen gaat verder... De U. S. A. wekken de Duitsche mi litairen gèest herop. De U. S. S. R. willen Duitsland de militariseren en democratiseren Ze demilitariseren door het oprich ten van modern uitgeruste legers onder toezicht van de Sovjets en onder lei ding van de in Stalingrad gevangenge nomen Duitse generaal von Paulus, wij zouden hieromtrent meerdere lijnen kunnen besteden, evenals aan het de mocratiseren van het Duitse volk door de Sovjets, doch wij vinden het voor deliger als antwoord te ((glimlachen». Onze rode Moskouvieten hebben ons enkele vergelijkingen getoond, wij willen hierin ook niet ten achter blij- WII VERGELIJKEN. In 1939 hadden wij in ons land V. N. V. en Rex, beide politieke partijen werden verdacht aan te leunen aan de politiek van een vreemde terreurstaat niettegenstaande verschillende leiders de verzekering gaven ons grondgebied te zullen verdedigen indien dit werd overvallen door Duitsland. Ook onze Kommunistische hoera-pa- triotten leunen aan bij de politiek van een vreemde dictatuurstaat en gaan de verbintenis aan nooit de wapens te zul len opnemen tegen de Sovjet-Unie Dixit de h. Relecom. Ook de Duitsers hielden scheldpar tijen aan het adres van Churchill en Roosevelt en gaven hen de schuld aan den laatsten wereldoorlog. Ook de Duitsers vochten tegen ploetocratie en de geldmacht, tenminste hunne propa- anda was hier op afgestemd. Ook de Duitsers zagen dat ons volk bedreigd was door het kapitalisme en rlogstokers, en vonden niets beters dan ons te komen ((beschermen», onge vraagd, en als preludium kregen wij een bommenregen, insgelijks onge- raagd. Misschien willen onze Komn%misti- sche huichelaars bij ons volk reeds het terrein voorbereiden en het doen ge loven dat ons land moet gered worden i uit de greep van het kapitalisme. En ook de Sovjets zullen het Duitse liedje herhalen om een eventuele over val hunner legers te verbloemen. Mis' schien hebben zij het voornemen ons ook eens te willen beschermen. Voorwaar, de vergelijkingen zijn treffend Zelfs de methoden in de, terreurstaten verschillen van niets, wat normaal is ook. Hitier bracht het volk in verwarring met zijn nationaal-socialisme; de Sov jets blijven hierin niet ten achter, zij installeren „volksdemocratien». De vrije landen hebben te veel ge leerd in de afgelopen jaren om zich aan een dergelijk flagrant volksbedrog te laten vangen. Geen enkele vreemde mogendheid moet ons beschermen met wapengeweld tegen ons. En voor éénmaal zullen wij doen zoals de Kommunisten wij roepen al-, le arbeiders op, evenals alle echte [democraten en vredelievende mensen om zich te verzetten tegen de rode vrij) heidssjacheraars en handlangers van n vreemde terreurstaat. Wij zullen ons verzetten tegen iede- beraamde aanval op ons grondge bied en op onze vrijheden, vanwaar deze ook moge komen. En wij gaan ;een verbintenissen aan om de wapens niet op te nemen tegen aanvaller, want Belgie land en niet dit der lelijk welke is ons vader* Kommunisten. LEO. MARSHALL BIJ DE PAUS TE CASTELGAN DOLFO Z. H. Paus Pius Xll heeft Dinsdag morgen te Castelgandolfo, staatssecre taris Masrhall ontvangen. Dhr Marshall was vergezeld van zijn echtgenote alsmede van dhr James Dunn, ambassadeur der Verenigde Staten in Italië en dhr Franklin Go- wen, zaakgelastigde van de ambassade bij de H. Stoel. Mevrouw Marshall woonde het on derhoud bij dat ongeveer een half uur heeft geduurd en gedurende hetwelk de Heilige Vader met dhr Marshall kwesties heeft besproken die de vrede en de mensheid aanbelangen. Bij het verlaten van de pauselijke residentie heeft de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken het park bezocht en is daarna naar Anzio gegaan waar hij is gaan neerknielen op de graven van zijn zoon en zijn schoonzoon, die tij dens de operaties na de geallieerde ontscheping in Januari 1944 sneuvel den. MARSHALL TERUG NAAR PARIJS Rome 19 Oct. Staatssecretaris Marshall is in het begin van de namid dag, per vliegtuig uit Rome naar Pa rijs vertrokken. SLOTENMAKERS GEVRAAGD Er is van Communistische zijde ee verontwaardigd protest opgestegen te gen het N. I. R. Er moet een slotenfabriek zijn dat slotenmakers te kort heeft. De dienst der werkbemiddeling heeft zulks aan het N. I. R. laten weten en dit laatste heeft dat bericht doorgezonden. De communisten aanzien dat feit als een ophitserij tot oorlog; oorlog stook waaraan de Verenigde Staten van Amerika niet vreemd zijn. Wij zijn immers verkocht aan Amerika. Sloten en grendels op de deuren dat is toch een bewijs dat men iets in het schild voert. Men heeft goed te/ zeggen dat het alleen een voo maatregel is, maar wanneer men de huizen waar sloten en grendels op de deuren zijn onderzoekt dan vindt men er ook een hond eii ligt 's nachts de revolver op de nachttafel van den heer des huizen. Gegrendelde deuren zijn baricaden. hond en revolver zijn aanvalswapens; dus daar wonen oorlogzuchtige men sen, verkochten aan Amerika. Ameri ka heeft wapens, soldaten, vliegende forten, atoombommen, enz. In de lan den van Europa, onder Amerikaanse invloedssfeer, lopen de agenten met de matrak aan de zijde en zijn er gen darmen die «openlijk» de mitraillette of het geweer dragen; in de wapenwin kels liggen er de revolvers en de gewe ren «openlijk» ten toon en... te koop I En dan durven die huichelaars nog be weren dat ze voor de vrede zijn In Frankrijk hebben verleden Zon dag de verkiezingen plaats gehad om de leden van de Raad der Republiek aan te duiden. Bij de gemeenteverkie zingen in datzelfde land behaalde de communisten verleden jaar 30 t.h. der stemmen. Verleden Zondag amper nog 1 0 t.h. Door het oorlogszuchtige Ame rika aangestookt ki^gen de vredelie vende Communisten zo n erge aftake ling. Wat een groot verschil vergeleken bij de communisten en bij Rusland. Bij de communisten geen sloten en .een grendels op de deuren, geen hond, geen revolver. Soms wel eens een mitraillette of een revolver in den zak. Na de bevrijding werden op zekeren dag de vuurwapens der weerstanders binnen gevraagd. Alleen de Commu nisten leverden zonder het minste pro test hun wapens binnen en... zetten de deuren en poorten voor de geinter- neerden open. Wie weigerde aan deze vredes-geste te beantwoorden werd onder bedreiging van de ééne mi- trailette die niet was ingeleverd de vrij heid ingejaagd. In Rusland geen sloten- of grendel- fabrieken, geen wapenfabrieken, geen soldaten, geen matrakken, geen gevan genissen, geen concentratiekampen. Al leen maar een ijzeren muur rondom hun paradijs. Daar leven de mensen in vrede; daar is het woord «oorlog» ver boden en het woord «vijand» is er uit de woordenboek geschrapt. In Duits land waar de Russische burgers (geen soldaten) het duitse volk heropvoeden zijn alle uniformen, die aan soldaat of politie doen denken, afgeschaft. Alles wat «uiterlijk» aan oorlog herinnert is er geweerd en de woorden die er ge sproken worden zijn vredeswoorden. In de luchtcoridor van de Westerse zone naar Berlijn vliegen de Russische «toeristen» vliegtuigen. Weeral om een vredesatmosfeer, een kermisatmosfeer te scheppen. En zo gaat het overal in de landen onder sovjets-invloed. Waarom dan niet zonder vechten, zonder oorlog, de Sovjets uitnodigen en zelfs zonder verkiezingen de com munisten in alle landen der wereld hel bestuur in handen geven 7 Ware dit niet het enigste en radicaalste middel om de wereldvrede te vestigen Er zijn verleden Zomer duizendtal len paspoorten aangevraagd en afge leverd. Duizende mensen zijn op reis gegaan, naar Zwitserland, Nederland, Frankrijk, Italië, Engeland, enz. Nie mand ging naar Rusland. Die duizen den hadden ongelijk, waarom gingen ze niet naar het vredeparadijs van Rusland Ze mogen niet Amerika weigert het Amerika weet dat ze niet meer zouden «willen» terugkeren. PIERLALA. Allen huiveren nog bij de herinne ringen aan den laatsten wereldoorlog en reeds gewaagt men van nieuw oor logsgevaar. Bij den aanvang van dit jaar bleek Z. H. de Paus klaar te heb ben gezien toen hij zegde dat alle vre- desgezinden hunne krachten voor den vrede zouden samenspannen. want dagen, uren zelfs, zouden in 1948 over den vrede kunnen beslissen.» Het Vatikaan meldt dat de Vredeskansen echter opnieuw gestegen ziin. Niet temin blijft het gevaar van een derden wereldooTl^g in 30 jaar tijds ervaren staatslieden verontrusten zoals Chur chill, die in de eerste helft van Okto ber komt te verklaren De blokkade van Berlijn' kan ons ieder ogenblik in een afgrijselijken oorlog storten. Met aandrang, eens te meer in dit jaar, komt Zijne Eminentie Kardinaal Van Roey OPENBARE GEBEDEN te vra gen voor den Vrede De Rozenkransmaand en het aan staand Kristus-Koning-feset bieden hiertoe een uiterst geschikte gelegen heid. Het jaarlijks feest van Kristus Koning op Zondag 31 Oktober a.s. zal dan ook dit jaar worden gevierd niet enkel als een aanbiddingshulde van het Openbaar Gezag van Kristus Koning, maar vooral als een smeek- hulde tot Kristus Koning, den almach- _;en Vredevorst voor het behoud van den wereldvrede Vanaf de instelling van het Kristus- Koningfeest heeft de Paus nadruk ge legd op het openbaar karakter van het jKristits-Koning-feest en erop aange drongen dat de Vredesboodschap van Ivristus Koning door de ganse gemeen schap der gelovigen in het openbaar op indrukwekkende wijze zou gevierd en verkondigd worden. AIALST heeft zich in dit opzicht niets te verwijten, wel integendeel Want duizenden namen deel de jaarlijkse Kristus-Koning-feesterr hier ter stede na den wereldoorlog Toch kan met een weinig goeden wil het aantal deelnemers van vorig jaar mer kelijk vermeerderd, zelfs verdubbe'd worden SCHIKKINGEN VOOR DE INTERPAROCHIALE STADHULDE AAN KRISTUS KONING. 1Alle gelovigen der stad worden uitgenodigd hunne huizen te bevlaggen op het feest van Kristus Koning l 2. 's Morgens in alle parochiekerken persoonlijke gebedshulde aan Kristus Koning en algemene H. Communie van :erherstel aan Ivristus Koning. 3. 's Namiddags openbare volks- en •tadshulde der verschillende stadsparo- chien, op het gebied der Sint Maartens pa rochie Te 3 u. (samenkomst te 2,30 u.) Hulde-optocht der Jeugd langs de vol gende straten ..Botermarkt, Rooseveltlaan, Gee- raardbergsestr., St. Jobstraat, Diepe- straat, August Marcelstraat, Geeraard- bergsestr.. Sint Camielstraat, Waterto ren, Osbroekstr., Felix De Hertstr., St. Jansstr., Houtmarkt, Brusselsestr., Kerk. b) Te 3.30 u. (samenkomst Bel fort), Korte en Lange Zoutstr.. Zonne- str.. Houtmarkt. Sluit daar aan bij de Jeugd. Te 4 u. in de St. Maartenkerk (Kerkdeuren blijven gesloten tot aan komst van Huidestoet te 4 u.) Groot se slotplechtigheid met samenzang Volkshulde, Grote Volkstoespraak door den gekenden kanselredenaar Z. E. P. St. P. De Clippele Volkszegen INTENTIE Door openbaar eerher* stel aan Kristus Koning naar de -bele ving van Kristus liefde en rechtvaar digheid in de maatschappij. UW CINEMA IS DE PATRI A Dr. De Moorstraat WAT NIEUWS OVER BELASTINGEN OVER DE VOORDRACHT VAN DE H. VOLKSVERTEGENWOORDIGER L. MOYERSOEN. Wie Vrijdag de 15e October j.l. de voordracht van de Heer Volksverte genwoordiger Moyersoen, in de „Beurs van Amsterdam;, bijwoonde, heeft daaraan een zeer interessante en leer rijke avond gehad. De Heer Volksvertegenwoordiger sprak ons eerst over de uitgaven van de staat. Zo vernamen we, dat onze staatsschuld van 262 milliard, jaarlijks een interest eist, die 20 t.h,. onzer uit gaven vertegenwoordigt. Nochtans zijn in ons land, de belas tingen laag, wanneer we daartegenover stellen een vergelijking met de belas tingen uit andere landen. Wij betalen 7000 fr. belastingen per Jioofd, in Ne derland is het 8000 fr., in Frankrijk 21.000 fr., in de Verenigde Staten 12.000. Ons budget, dat in 1945 een tekort kende van 33 milliard, zal, naar alle waarschijnlijkheid, reeds sluitend zijn voor 1948. Een andere 20 t.h. der staatsuitga ven gaat naar de 1.104.000 gepensio* neerden, terwijl het Algemeen Bestuur 40 t.h. der gewone begroting vergt. Daartegenover staan de inkomsten. Het grootste deel hiervan komt voort uit de belastingen. Er zijn er voor 55 milliard voorzien. Dit betekent een vermindering tegenover de voorgaan de dienstjaren. Deze belastingsvermin dering mogen we op het actief schrij ven van Minister Eyskens. Bij vele belastingbetalers bestaan er grieven tegen de ongelijkheid in de belastingsdruk. Zo bij voorbeeld, be taalt een loontrekkenden geen opcenti- mes aan de gemeente noch aan de pro vincie. De loontrekkenden zijn aldus minder belast dan de vrije beroepen., terwijl de handelaars dan nog eens een decime meer betalen dan de vrije be roepen. Dat verschil in belastigsdruk is niet te rechtvaardigen. Er moet daar een oplossing voor gezocht worden. De familiale aanpassing der belas tingen is nog niet voldoende doorge dreven. De C. V. P. ijvert hier voor verdere aanpassing. De meeste kleinhandelaars willen de overdrachttaks afgeschaft zien, en ver vangen door een forfaitaire taxe. Doch zulke verandering zal noodzakelijker wijze een verhoging van het bedrag met zich brengen. Na nog enkele beschouwingen over dit probleem, besloot de Heer Moyer soen zijn voordracht; een discussie de opgeworpen vraagstukken .gde nog, waarna de Heer Burge- meester een dankwoord richtte tot dej redenaar. We hebben die Vrijdag avond veel geleerd, en we danken dit aan de dui delijkheid, waarmede de Heer Moyer soen zijn voordracht uiteenzette. Onze wens, Mijnheer de Volksver tegenwoordiger 7 „Geef ons nog zulke «studiekringen» We zullen er U dank baar om zijn l ft EEN BRIEF VAN P1RENNE AAN SPAAK Naar een Brussels avondblad meldt, zou dhr Jacques Pirenne, secretaris van de Koning, aan dhr. Spaak, eerste- minister, een brief gericht hebben om te vragén dat de regering maatregelen zou treffen tot bescherming van de persoon van de Koning, volgens de ter zakrir gelden wetsbepalingen, Het zou in de bedoeling liggen van de secretaris van de Koning deze brief openbaar te maken. Volgens een ander blad zou dhr Pirenne, op aandringen van de C.V.P.- ministers, van het openbaar maken van de brief afgezien hebben. We delen dit nieuws natuurlijk on der het gebruikelijk voorbehoud me de, in afwachting dat het secretariaat van de Koning zelf een mededeling er deze aangelegenheid zal verstrek ken. BEVOORRADING DE HANDEL IN EENDENEIEREN Het Staatsblad van Dinsdag 19 Oc tober publiceert een besluit betreffen de de handel in eendeneieren. De verkoop, het te koop stellen, het voor de verkoop of de levering voor handen houden of het vervoer van verse of geconserveerde eendeneieren waarvan de schaal de vermelding «tien minuten laten koken» aangebracht in eenvormige duidelijke en goed leesba re letters van tenminste twee milimeter hoogte scherp afgetekend op de ach tergrond niet draagt, is verboden. Hetzelfde geldt voor de vloeistof fen, pasta, of poeders samengesteld uit dooiers van eendeneieren of eiwit ervan. Het is ook verboden verse of ge conserveerde eendeneiren,alsook vloei bare, in pasta of in poeder omgewerk te delen van dergelijke eieren, te ge bruiken in de fabricage of in de berei ding van eetwaren bestemd voor de verkoop. HONIG MOET HONIG ZIJN. Een ander besluit, van de Regent, houdende regeling van de handel in honig en soortgelijke producten, be paalt dat de naam «honig», met of zon der qualificatie of bepaling, voorbe houden is aan de zoete substantie die door de bijen bereid wordt uitsluitend' uit sappen of planten vergaard. De producten die geen honig bevat ten en de mengsels van honig met an dere substanties wanneer deze produc ten of mengsels door organoleptische i kentekens op honig gelijken moeten' worden genoemd met een naam die) het woord «honig» niet bevat of dit! woord niet oproept. Voor de soortgelijke producten zul len al de bestanddelen vermeld wor-, den, met uitzondering van die produc ten welke, wegens hun aard of hun sa menstelling onder toepassing vally van andere wettelijke of reglementaire bepalingen. Indien het woord «honig» in deze, /\|e,rme!lding voorkomt, zal dit woord [onmiddellijk gevolgd worden 'dooï het percentage van de honigv

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1