Aan de Bevolking der Stad GEVAAR I De Lichtsignalen op ROOD S PIERLALA tm-ft? - mamtmasEaBBBBÊ g GAZET Hl EN OMSTREKEN .Verschijnt den Donderdag en Zondag Nummer 87 Donderdag 28 Oktober 1948 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. De katholieke bevolking van ons land wordt sinds een eeuw benadeeld door de Belgische schoolpolitiek. Eens waren de katholieke ouders slachtoffers van liberaal anticlericalis- me; dan van laksheid of schuld: voorzichtigheid van eigen katholieke mandatarissen, als in 1884 en 1919 of- zijn zij de tidupes» van onderduim- se manoeuvers en sluwe politieke be» rekeningen als ten huidige dage. Het cynisme van de linkse demo craten» waarmede de katholieken de laatste tijd zó ondemocratisch behan deld worden op onderwijsgebied heeft het volksbewustzijn eindelijk wakker geschuld. De maat is vol. Onze lezers kennen sedert lang ons standpunt, waarvan we nog nooit een duimbreed zijn afgeweken. Wij eerbie digen alle gewetensvrijheid en eisen dat alle gezinshoofden aan hunne kin deren een onderwijs en opvoeding kunnen geven in overeenstemming met hunne opvatting over de bestemming van de mens, steeds met inachtneming van de grondwaarden van Staat en Maatschappij. De openbare machten zijn tot welwillende onpartijdigheid verplicht ten overstaan van de rechten der familiehoofden, die op onderwijs gebied als op andere, gelijk zijn en ge lijk moeten zijn en tot uiting komen in de tussenkomst der uitgaven door genoemde machten op onderwijsge-, bied. Tot vervelens toe hebben we herhaald, dat we geen monopolie wen sen op schoolgebied gezien de duali teit van levensbeschouwing in ons volk. Jonge en gezagvolle uitspraken, die onze zienswijze ter dier zake staven, hebben we maar voor het grijpen. Ministers Spaak en Huysmans langs de overzijde; Minister De Schrijver, Struye, Van Cauwelaert langs onze zij de, proclameren plechtig, dat beide onderwijsvormen naast mekaar kun- -->nen: eii -mpetói-bJócicn. Maai1' woorden zijn geen oorden Feiten hebben meer waarde dan phrasen. Ziehier dan feiten Gemeentelijke kindertuinen, gemeen telijke lagere scholen worden systhe- matisch ledig gezogen door groot scheepse propaganda vóór nieuw op gerichte staatsscholen; De nieuw be noemde leraars aan de staatscholen moeten: huis in en huis uit om leerlin gen te ronselen voor hun school. Las U die omzendbrieven vol dwaas heden uitgaande van staatsscholen Wat een gek spel Sommige staatsscholen beloven de kleuters van een eerste studiejaar af, op zesjarigen ouderdom dus, 'het Frans te onderwijzen als lokaas. In de ge meentescholen mag men pas beginnen in het vijfde leerjaar. Waar is de zin voor wettelijkheid gevaren En ver der die. snoeverij De nieuwe school is de énig goede, enz. enz.» Wat een triestig beeld van klein geestigheid voor iemand, die iets over onderwijs afweet, en die bijvoorbeeld daarbij de resultaten kent van het offi cieel examen einde zesde studie-) jaar dit jaar afgenomén waar dë leerlingen uit onze gemeente-scholen zich prachtig wisten te classeren en de-f ze der Middelbare Scholen en Athenea een deerlijke mislukking opliepen, wel ke niet zo ras zal zijn vergeten. Scholen opgericht door de openbare machten vechten zich onder mekaar kapot, hier staan de lokalen ledi moeten de onderwijzers zonder leer lingen worden betaald gezien hun de finitieve benoemingen; en ginds moe ten nieuwe lokalen worden gebouwd nieuwe leraars benoemd en bezoldigd. Wat een niet te verrechtvaardigen geldverspilling uit politieke berekenim gen Wie had er gezegd dat er aan bespa-, ringen moet gedaan worden door de openbare machten Larie en nogmaals larie. Vele van de gemeentescholen zijn katholiek; de leerkrachten zijn katho liek, omdat de bevolking het zo wil. Die katholieke gemeentelijke scholen moeten kapot, het koste wat het wil. En we moeten laten begaan. Maar zó kan het niet langer meer De noodzakelijke waardering en steun van het Technisch Onderwijs, dat over de toekomst onzer economie, zal beslissen, zijn vanwege sommige gezagdragers van Openbaar onderwijs niet te verkrijgen; ieder stukje recht van dit onderwijs moet afgebedeld, afgedwongen worden. Het leraarscorps van het Technisch Onderwijs wordt opzettelijk benadeeld in wedde en pensioen; de leerlingen der Technische Scholen krijgen slechts een vierde van de staatstoelagen te genover de leerlingen in het Middel baar Onderwijs. Iedereen weet, ook onz tegenstre vers weten het, dat het Algemeen Mid delbaar Onderwijs voor de massa van onze kinders, noch voor cVe kinderen zelf, noch vcor de maatschappij, noch öor~ïïec 'VcEdërïand een weldaad daar het aantal semi-intellectuelen reeds veel te hoog is in ons land. Fiiaas politieke berekeningen pri meren bij velen op dc belangen van 'ndeien en land; het Technisch On- eiwijs is over het algemeen katholiek, daar katholieke voormannen op dit terrein gelukkige initiatieven hebben jenomen en hun plicht hebben gedaan tegenover de arbeiders en hun kinde ren; daarom ook moet het klein wor-' den gehouden en moet het in zijn kindsheid stikken. In het vrij Middelbaar Onderwijs valt er voor het katholiek gezinshoofd schoolgeld te betalen, in het Rijksmid delbaar niet en vele katholieke ouders bezwijken onder die keuze, omdat het de geldnood praamt. Het hysterisch gejuich van sommi gen om het groot aantal leerlingen in de nieuw opgerichte Rijksmiddelbare scholen is dan; ook een vloek voor de ware democraten, want de schoolkeu ze was niet vrij. Het kan en mag zó niet verder Vclksvertegenwoord iger Albert Van den Bei'ghe. iere week van ie 1.25 fr. HET GEDEGENEREERD AJUINTJE. Het dóet ne méns op jaren deugd eens ferm te kunnen lachen. Toen ik verlei in handen kreeg zijde de zijd< het woord «Pierl dan heb ik die k onze Pierl ala-rutjriek natuurlijk zen. j' En dan Daal na heb ik mij goeie verse pint Bloed gelachen en me, dank hieraan, -ve«l, heel veel jonger gevoeld. De Aalstenaars houden van een gulle en week het Ajuintje :n op de laatste blad van de reklaam - .la» geblokletterd zag jsteloze reklaam ;ele- ROOD KRUIS AFDELING AALST i zekere berioe- od Kruis opnieuw DE BOTERHAM VAN DE EUROPEANEN NSET MEER !N GEVAAR SCHITTERENDE GRAANOOGST IN DE WERELD gevéer 1 3 millioen ton hoger dan ver- De Europese graanoogst is dit jaar on- leden jaar en deze reeds bevredigende toestand wordt nog verbeterd door de toeneming van de oogst van andere graangewassen en van aardappelen. De vermindering van de veestapel in 'Europa zowel als in de Verenigde Sta ten heeft voorts ten gevolge dat er meer voor de menselijke behoeften overblijft. Met de huidige oogst zou Amerika, geheel alleen in de behoeften van alle importeurs van de ge'hele wereld kun nen voorzien. De Verenigde Staten zijn voornemens tot in Juni a.s. de hoeveelheid van 26 millioen ton graan uit te voeren, hetgeen nog nooit is voorgekomen. Sommige jaren wanneer de oogst in de invoerende landen min der goed was dan dit jaar, hebben de ze landen zich uit de moeilijkheid ge red met een mindere hoeveelheid graan van verschillende herkomst. Wie MACBETH kent, wil een op voering ervan zien. Wie MACBETH niet kent kome ze ker kijken op Donderdag 28 October te 7 u. 2e en laatste vertoning in Schouwburg Groen Kruis door Greep Tijl, diende «Offieken». Het is weerom over Goudvinkjes», «Civoknuls» en ((pries ters die in hun kerk moeten blijven (Waarom niet in een concentratie kamp De priester in zijn kerk ruikt naar liberalisme, dus capitalis- me.) De Pierlala-rubriek heeft nooit re klaam gemaakt noch voor het «Offie- ken» noch voor het ((Ajuintje» Vijand Nr. 1 van 't Ajuintje is dan ook die rubriek. Op die anti-ajuintjes is hej Ajuintje ook razend kwaad en in een verblindende razernij slaan de volks vreemde invoerders van uitheemse producten dan ook blindelings in 't ronde, zoals een blinde naar een ei. Geen twijfel meer (volgens het ajuintje), de daders zijn gekend Er zijn er drie... Ze hebban er twee en... de derde volgt Ze zijn op het spoor van de derde Och kom, het Ajuintje. is zodanig in staat van ontbinding dat zelfs een beste schelle hesp het nog niet inneem'baar maken kan. Wel inte-* gendeel het Ajuintje kan de beste hesp bederven. In afwachting tot ze den echten ca- den Pierlala ontdekken, gaan we ver der met «gezonde vlaamse kost» onze mensen aan te raden en vóór te scho telen en wat bij ons van ouds het beste is... de gezonde, dikke, blinkende Aal- sterse Ajuin, kan of mag door geen uitheems product vervangen worden. Dit alles zegt aan het ontaard Ajuint je 'een van de vele Pierlala's (want nu zijn er veel, hé Ajuintje?) PIERLALA, lach en 'k wil nie plezier. Onze lez< nieten. Leest en ge zu dacht en denk i Ik kan dat in het ajuintje is ge leerd woord hé 1 woord met een men over uitheen toch wei bezigen Voor verstaan, geef ik ling en die is Ajuintje is ontaai' Russisch vertalèn, ik niet.) Vroeger heeft r epeld en toen he het een voze vrui ten niets dan pelli oed genoeg om mocratische saus Ondertussen is meer ontaard... h< zen grond. De streek a als de Ajuinstree! zonde, dikke blink ze hoedanigheden .juin te danken ai EEN WOORDJE In ons land en een soort mensen genaardigheid het egoïst zijn met mijn rs mogen er van g t weten wat ik zo het Ajuintje woord zeggen egenereerd». Een g Ja, 't is een uitheems nlandse staart. Af se producten schrijft uitheemse woordi diegenen die het niet de vlaamsche verta- mtaard» Dus het 1, (Ik zöu het in het doch zo geleerd ben ten het Ajuintje rft men. ontdekt dat ht was... d' er scho- over. Nog niet een volkse, een de- n te maken. Jat vruchtje meer en .edijdt niet op on- \alst staat gekend De streek der ge urde ajuinen. Al de- heeft de Aalsterse a de grond. GESCHIEDENIS. Tk in onze streek is -uitstaan die als ei- itcCGE Vreemden «are. Mr of genoeg. Vóór oed gen streek is, is die volksvreemder I iiit onze streek val len zelfs die geke ïde Aalsterse Ajui nen niet meer naa r nun smaak. Ze zijn op zoek gegaan in :$en vreemden en daar op vreemde i' bodem hebben ze een andere soort r.juin gevonden. Daar deze soort veel k'einer, veel petieteri ger is dan deze v.m bij ons hebben ze dat ingevoerd product «Ajuintje» ge- genoemd. Daar ze wisten Jat deze benamir ongelijke concurentie zou staan met onze «ajuin» hebbèn ze in den beginne dit nieuwe product gelanceerd onder de naam van «Off|feken». Het scheen datldeze vrucht zou suc ces kennen. Ze wüs sterk gekruid met inlandse kruiden en tierde weelderig. Doch het bleek alras een wilde plant te zijn... veel bladeren en weinig vrucht. Ook kwam de vreemde, uitheemse smaak er door en ier was niet meer aan te twijfelen 'het was een wild vreemde vrucht. De reklaam na;tm «OfHeken» pakte niet meer en men zou dan maar met het Ajuintje uitpakken als een echt communistisch product. Doch daar de naam de eigenschap niet vermag te veranderen zag men dan ook dat het Ajuintje meer en meer degenereerde of ontaarde. Dit is ten andere een heel natuurlijk verschijnsel. Die uitheemse vrucht tiert niet in onzen grond. In onze grond is te weinig ijzerroest. Wij hebben geen ijzeren gordijn waarvan het roest de grond beïnvloed heeft. Ook is dat Ajuintje hier aan. het wegkwijnen. Het werd met den dag schaarser en klein- der en in dezelfde maat verminderde ook de hoedanigheid en de smaak. Geen wonder dat al de pogingen die de invoerders van het Ajuintje zich ge troost hebben om hun product bij de boeren binnen te loodsen op n'n. sisser zijn uitgedraaid. Het is niet de Pierlala- rubriek die boeren bedrog is, maar wel 't Ajuintje is bedriegt den Boer. Maar 'de boeren, zo min als de mid denstanders, lieten zich vangen, zelfs onze stoere vlaamse arbeiders verkie zen een echt vlaamse «ajuin» saus, bo ven deze van de eigenaardige en vreemde smaak van een «Ajuintje». Ondertussen steekt het geld der in voerders van 't ajuintje in dit nieuw en vreemdsoortig product. E^ dus nog eens alles op gewaagd.En men heeft nu een nieuwe reclaam tocht gemaakt en getracht met aan hun Ajuintje wat meer plaatselijke smaak en plaatselijke geur te geven. Doch men voelt direct dat 't ajuintje weerom fj,an z'jn begin staat... het is een 'herbeginnen... het smaakt en riekt terug naar het uitge- Zie onderaan kolom hieryoren, Na een lange inactiviteit die trouwens niet mingen in het Hoofdbestuur, steekt de afdeling van het Ro> van wal. Dr. De Cock, die thans het voorzitterschap der plaatselijke afdeling niet meer kan waarnemen, heeft zich gelast met het samenstellen van een niéuw Comité, bestaande uit elementen die volkomen bewust zijn van de taak die ze te vervullen hebben. Het nieuw bestuur durft verhopen dat de bevolking, van haar kant, haar de nodige steun zal verlenen om een nauwe samenwerking tussen ai*e mede burgers te doen ontstaan. ledereen moet inderdaad weten dat de doeleinden van het Rood Kruis n tijd van vrede en vooral in tijd van oorlog uitsluitend gebasseerd zijn op: 1de bescherming van de gezondheid en het voorkomen van ziekten 2. de vorming van een geest van hulpvaardigheid en solidariteit 3. de deelname aan de internationale hulpactie en de strijd voor het vrc desideaal. Het is daarom dan ook voor iedereen een plicht deze doeleinden met groti kracht en volharding na te streven. Dat er thans in Aalst veel te doen is voor het Rood Kruis lijdt geen twijfel. Vooraleer zelfs nieuwe leden aan te werven, heeft het Comité besloten van nu af aan cursussen voor helpers, ambulanciers en ambulanciersters te organiseren. Een dringende oproep wordt in dit opzicht gedaan tot al diege-- nen die deze cursussen wensen te volgen, opdat ze zich talrijk zouden laten inschrijven bij Mejuffer VAN DER MEERSCH, Korte Zoutstraat, 22, te Aalst, die hen graag de nodige inlichtingen zal verschaffen. Van den anderen kant, is de afdeling er in geslaagd, niet zonden aanzien lijke geldelijke offers, een ambulance-wagen die aan al de vereisten beant woordt ter beschikking der bevolking te stellen (telefoon 836). Dit is één stap nochtans dient er nog veel verwezenlijkt te worden. Binnenkort zullen de cotisaties voor het jaar 1949 aangeboden worden. Dit zal de gelegenheid zijn voor de oi;de leden hun getrouwheid aan het Rood Kruis met hernieuwde kracht te doen herleven, en voor de nieuwe le den het bewijs te leveren dat ze de dringendheid van alle samenwerking in de troebele tijden die we beleven, hebben begrepen. Het valt niet te betwijfelen dat mét de hulp van al de welwillende en ge dienstige elementen der bevolking de plaatselijke afdeling van het Rood Kruis de luister zal bereiken die ze vóór en gedurende den oorlog terecht genoten heeft. Eere-Voorzitter Dr. De Ccck. Voorzitter Adv. Christian Calewaert. Ondervoorzitter Dr. J. D'Hoge. Secretaris Inspecteur Ph. Raes. Schatbewaarder Dhr. L. Bcrreman. Geneesheer Dienst Dr. Heffinck. Sociale Dienst Mej. Var der Meersch Mobilisatie Overste Adv. Eemans G. Econoom Adv. V.E. De Gheest. HET BESTUUR C. V. P.-CONGRES TE HERZELE De Christelijke Volkspartij van het arrondissement Aalst heeft Zondag haar jaarlijks congres gehouden te Heizele. Voor de vergadering in de voormiddag waren zeven honderd af- - vaardigden yam de. plaatselijke afde- aL-j gevaaraigaen van ore. pia.ats.eiijKe aiae- nT~ "ÏÏngen'aanwezig. Vooraan Tadaen arcfë mandatarissen van de partij in Kamer, Senaat en Provincie plaats genomen. Op het podium," prijkt een grote fo to van Z. M. Koning Leopold. Dhr Carlier, uittredend voorzitter opent de vergadering met een hartelij ke en geestdriftige welkomsgroet. Hij dankt al zijn medewerkers in het be stuur o,m hun toewijding en verklaart het Congres voor geopend. HET JAARVERSLAG Dhr Haers, arrondissementeel secre taris, geeft lezing van zijn verslag dat een overzicht biedt over de werking der C.V.P. 'n het arrondissement Aalst Hij 'heeft het achtereenvolgens over de ledenwerving, de activiteit van het hoofdbestuur en het secretariaat, de verspreiding, der partij-organen, de vrouwelijke actie, de studiekringen,enz. DE SCHOOLPOLITIEK Dhr volksvertegenwoordiger Van den Berghe, leidt de bespreking in over het Onderwijsvraagstuk. Zet breedvoerig de standpunten der C. V. P. uiteen en stelt in scherpe bewoordingen de machtsmisbruiken van minister Huys mans aan de kaak. DE STRUCTUURHERVORMINGEN. Senator De Haeck bracht hierover verslag uit. Hij herinnerde aan het Kerstprogramma der C. V. P. dat de structuurhervormingen vooropzette. Waar de linkse regeringen het niet konden bolwerken daar heeft de huidi ge coalitie, onder impuls van de C. V. P. de hervormingen doorgevoerd.Spre ker onderlijnde de rol' die dhr Beho- _ne en Van der Straeten-Waillet in dé tot-stand-koming dezer hervormingen hebben gespeeld. 'Hij legt er de nadruk op dat met de structuur-hervormingen de samenwerking tussen kapitaal en arbeid 'beoogd wordt en verwerpt de opwerpingen als zouden deze de natio nalisatie van het economicsh leven in de hand werken en tegen de midden stand gericht zijn. NAMIDDA-GZITTING Dhr Lud. Moyersoen hield een over tuigend pleidooi over familiale politiek Het familiaal probleem is voor dege- die het sociale vraagstuk beschou wen in het kader der hedendaagse toe- itanden het centraal probleem. Het socialisme, geboren uit een individua listische opvatting, is de gevangene conservatisme dat de toe standen ziet alsof ze sinds 50 jaar niet 'aren veranderd. De C.V.P. procla meert het principe voor gelijk werk ge lijke levensstandaard, Kinderweelde voor niemand sociale achteruit gang veroorzaken. De kindertoeslagen moeten toelaten de levensstandaard van het gezin te behouden wanneer het aantal kinderen toeneemt^ Dit doel is. op dit ogenblik niet bereikt maar de C. V. P. heeft wetsvoorstellen inge diend die dat doel beogen te verwe zenlijken. REDE VAN MINISTER ORBAN. Dhr Orban stelt zich voor een over zicht te geven van wat door de rege ring werd gepresteerd. Zij heeft orite- Béïgie het prestige buitenland op een zeer hoog peil bracht. Na uitgeweid te hebben over de internationale toestand die ondanks alles redenen tot optimisïne biedt, be landen de minister op het terrein der binnenlandse politiek. Hier wil hij in hoofdzaak het werk der C. V. P.-ministers in het daglicht stellen. Op economisch gebied hebben wij de omvang van de vooroorlogse productie bereikt en zelfs overtroffen. De uitvoer die in 1938-1939 op 22 milliard frank werd geraamd, werd in 1947 opgevoerd tot 71 milliard frank. Inzake investering staan we ietwat ten achter tegen Nederland. Het Marshall plan en de leningen zullen hierin voor zien. De handel met het buitenland is bemoeilijkt wegens deviezentekort bij onze afnemers. DE FINANCIËLE POLITIEK Na gesproken te hebben over de po litiek van minister Verbist in het de partement van volksgezondheid be handelt dhr Orban het vraagstuk van 's lands financiën en onderlijnt het verdienstelijk werk van dhr Eyskens, dat er in bestaat elk begrotingstekort te vermijden en het begrotingsevenwicht te bewerkstelligen. Dat heeft niet belet dat in de laatste maanden fiscale ont lastingen ten bedrage van meer dan 5 milliard werden toegestaan. Thans wordt ook gestreefd naar een funda mentele omvorming van het belas tingswezen, het resultaat van deze po litiek is waarneembaar in de sterkte van onze Belgische munt. Vervolgens weidt de minister breedvoerig uit over de landbouwpolitiek van zijn departe ment over de verwezenlijkingen en zijn verdere inzichten en plannen. HET KONINGSVRAAGSTUK De C.V.P. heeft al gedaan wat par lementair en grondwettelijk mogelijk was om de volksraadpleging te doen I stemmen. Het débat is in de Senaat had een waardig verloop. De konings kwestie werd ermee gediend. De strijd wordt voortgezet en wij verwerpen op voorhand geen enkele formule op voorwaarde dat ze eerlijk bedoeld is en geen afleidingsmanoeuver is. Van nu af moeten wij de aanstaande ver kiezingen op 't oog hebben om met de: vrouwen de absolute meerderheid te: Volgend 'telegram werd op het eind van 'het Congres aan de Koning gezon den 'Hoofdbestuur en 700 afgevaar digden van de C. V. P. Arr. Aalst ver gaderd in congres te Herzele sturen^ aan de Koning betuiging van eerbiedi-< ge hulde en van vurige hoop Zijn Ma-i jesteit t^n spoedigste in het Vaderland, terug te. zien.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1