Een Grote Dag voor Aalst!!! Treinsnapshots... Spiegels der opvoeding. PIERLALA j* PEPERMUNTJE? BE III! VAH AALST EN OMSTREKEN Nummer 88 BURELEN Kerkstraat 9, [Verschijnt den Donderdag en Zondag 31 October 1948 'Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. Zondag van iedere week 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. ^olkse Opvoedkunde (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Treinsnapshots... een vreemd woord? Nog nooit gehoord Snapshots... fKtseri.. als foto s, als films genomen op de trein, in allerhan de en in allerlei omstandigheden... en op allerhande plaatsen. Wie veel op reis moet komt met veel personen in betrekking. Hij hoort en ziet veel, zeer veel... Soms af en toe wel iets bemoedigends maar toch veel meer nog ontmoedigende zaken... Het Snapshot van de wezenlijke werkelijk, gefilmeerd op een stond dat de in de film van het werkelijk le ven optredende acteurs en actrices, die in dit geval de gewone -pian... of vrouw van de straat zijn, niet wetend dat eer, opnamen van hun wezenlijk zijn, van 'hun doen en laten wordt gedraaid is zeer dikwijls een ontgoocheling inzake stijl, inzake vorming, inzake beleefd heid, inzake opvoeding, inzake levens- DR1E DAGEN EN HALF, DAT IS NOG DE MOEITE... We zaten in de trein... 't Was een zware dag geweest... De eerste kou van buiten merkte 't gelaat en de vele rei zigers kwamen met hupse tred ginder verre aan de uiterste zijde van het Noordstation naar de wachtende trein., die hen terug naar huis zou voeren We zaten in een wagen derde-klas. ((Rokers».... Stilaan liep het rijtuig vol jonge knapen, amper de leerplichttijd ontgroeid, gezette mannen en kele oudjes... Komen die gelijks naar de ..de Zé waren aan t praten gegaan, aan 't roken of aan 't lezen in de krant... Stilaan was een dikke rookwolk van pijptabak en cigaretten de j( Opvoeding geeft STIJL aan 't leven! Er zijn vaders die nooit buiten 's Zondags hun kinderen «wakker* zien... Zo vroeg, vertrekken ze met trein of fiets dat alles thuis nog slaapt en 's avonds is het half acht, acht uur of later soms nog, zodat op dat uur de kleintjes reeds slapen zijn Veel zou 't familieleven winnen kon werkman ter plaatse te werk esteld SCHOLIEREN WERKSTERS P. R. iedere orden ook en- ook nog di orootstad om den bro- t vullen gegaan. De vensters bedompt 't Was immers fris en koel buiten en de haastige trein schoot de hoofdstad uit provinciewaarts. Er waren er ook enkelen aan t kaar ten gegaan... Groepsgewijs zaten ze t spel af te zien, dat soms onderbroken werd doro een lach, een uitroep fo... een vloek... Dat vloeken heeft ons volk toch nog niet afgeleerd, t Is reeds veel gebeterd menen wij, maar toch blijft die lompe gewoonte we weten wel, 't is geen slechte wil, 't is geen (.ge meend» vloeken, 't is maar een onder lijnen met kracht van een vooruitzet ting of een gebaar... maar t blijft toch een vloek... toch blijft die slechte ge woonte in sommige middens maar al te weelderig voortwoekeren... 't Naaste week is het de moeite, mannen,» zei daar een flink opgescho ten jonge kerel, .(Zondag, Maandag en Dinsdag vrijaf 'k Wenste dat het alle weken Allerheiligen en Allerzie len was „Ja, en dat ze juist vooiafgegaan v-aren door een Zondag, he, lef Algemeen gelach.. Ze genoten reeds in hun geest van het paar vrijaf dagen die wenkten beloftevol... We bezagen ze... afgemat als ze er uit zagen... We hadden compassie. Voor 'velen onder hen is dat heen e v;oèr gesjouw alle dagen van huis uit naar de hoofdstad een zwaar te dragen vracht., die, na enkele jaren, een stempel van matheid en van moe heid hen op t aangezicht zet en op "t hele lijf.... Wie thuis zijn brood verdienen kan. of in eigen gemeente of stad. of dicht er bij heeft veel voor Het weinige geld dat in de grootstad meer te ver dienen is, kan niet opwegen -tegen de sleet niet alleen aan kleren, schoenen, maar ook in 't lijf. Daarbij de onkosten van weekabonnement en het verliezen van vele uren die anders in huis of hof zouden kunnen ten goede worden gébracht. „WEEKABONNENTEN Gij hebt dat eveneens reeds gele zen op de voetplanken geschreven van een aanrijdende trein... of biljetsgewijs op de ruiten der treinwagens geplakt... tot zolang de «reizigers» deze biljetten er niet hebben afgetrokken of heurd, bevuild, bemorst of overschre- Het gaat in dit geval meest om jongens of meisjes varr den buiten die naar de stad schoollopen... We gaan geen scholen noemen ei daardoor noemen wij ze allemaal: d' de middelbare, de vrije, de Staatsscholen en al de andere moch- ten er nog zijn... 't Zijn de leerlingen van deze scholen die de Scholieren,, zijn bedoeld op de aanplakbriefji waarvan hierboven spraak en voor de welke «gereserveerde coupés., ter be schikking worden gesteld door de Ad ministratie... Hebt ge dat volkje reeds, aan t welk gezien en gehoord op de trein Een huil-, stamp- en vechtpartij... Werke lijk soms beschamend... Leert men dat op school Komen ze daarvoor naar de stad... om stijl en v leerdheid Wij weten 't wel "t zijn kinderen! Uitgelaten en... onbewaakt... Maar we weten ook Er wordt van uit de school te weinig, al te weinig controle, regel matige controle uitgeoefend op hun doen en laten... Er zal af en toe wel eens gezegd worden dat ze zich hoffe lijk hoeven te gedragen... Maar t blijft bij die woorden Daden, gewoonten van beleefdheid en hoffelijkheid die nen aangekweekt... Daar wachten we op CHRISTUS' KONINGSCHAP. Vandaag, laatste Zondag der Octo- bermaand, viert de H. Kerk over de hele wereld het feest van Christus' Ko ningschap. Dit Koningschap wordt niet door de heel wereld erkend. Onder dezen die wel Christus Ko ningschap erkennen zijn er velen die zulks niet openlijk durven belijden en onder hen die het ';wel openlijk belijden zijn er, helaas, die deze belijdenis niet beleven in hun dagelijks leven. Met de Koningstitel wordt er nog al licht omgesprqngen en gaat dan ook het begrip Koningschap te loor. Schuttersgilden hebben hun koning. Velorenners 'heqben hun bergkoning en hun kermiskonïng, Magnaten der «root industrie heb ben hun staal- ijzejr- petrolkoning, enz. Vrouwelijke schoonheden heb ben hun schoonheidskoningin. Maar... de Kojiing der koningen wordt velbannen yit het hart van^den De Vredesboodschap van O. L. Vrouw van Fatima luidt De wereld zaf den Vrede kennen, indien de mensen vuriger bidden en boelen voor de zon den Deze doelmatigheid van het gebed is eens te meer gebleken. Spijts de donkere vooruitzichten op het einde van de Septembermaand is er ontspan ning gekomen naarmate de Rozenkra nsmaand vorderde l Alle gevaar ia echter niet geweken. Met betrouwen echter op de belofte van Kristus Koning, den Vredesvorst, «Bidt en ge zult verkrijgen» zetten we ons gebodsoffensief onverminderd voort. Gans de Rozenkransmaand hebben we de Voorspraaj^ van Maria, de «Vredeskoningin», voor het behoud van den Vrede afgesmeekt Vooral het feest van Kristus Koning worde een machtige .smeek- en volkshulde ter ere van Kristus Koning voor den Vrede De intentie van de openbare Volkshulde voor dit jaar luidt Door open baar eerherstel aan Kristus Koning naar het herstel van den waren Vrede m de wereld en in de gezinnen !H Zondag 31 October belooft weer een grote dag voor Aalst te worden. Aalst heeft volgens 'het verlangen van Z. H. de Paus Kristus Koning steeds op een waardige en indrukwekkende wijze gevierd Wie ook der gedoopte mannen, vrouwen of jeugd vroe=Ê.rDCJ?°c1^t ontbroken hebben, rekene het zich tot plicht dit jaar aktief en PERSOON LIJK deel te nemen aan de grote VOLKS- en VREDESHULDE ter ere van Kristus Koning, den almachtigen Vredesvorst oeden wil kan het aantal deelnemers zelfs verdubbeld Met een weinig weldaad voor worden De edéle feestviering van Kristus Koning is een Aalst en alle gezinnen Aan Gods zegen is alles gelegen AALSTENAARS WEEST HEDEN ZONDAG OP POST Voor de schikkingen der intevparochiale stadshulde aan Kristus Koning zie men in het Stadsnieuws. enkeling, de deur ezinnen en landen gezet uitgewezen bij de ile grenzen van vele Wanneer de Kerk Christus Koning schap erkent dan is het niet omdat Christus in een of ander opzicht uit blinkt en alles overtreft, maar omdat Hij in eigenlijken zin inderdaad de drie koninklijke mfachten bezit en uit oefent. Deze drievoudige macht de wetgevende- de.-uitvoerende- en de rechterlijke macht 'bezit Christus als God, als Godmensten als Verlosser. <i- Geloven de metsen in de Goddelij ke macht van Chrikus nog In schijn niet. in] werkelijkheid wel. Denk maar aan de jaren 40-44. Denk maar aan dé bombardementen. Toen hadden de mensen God odij_ brachten dui- ;n openbare •stug -Koning.. Toen «ze dank verschul- Werksters Weekabonnenten 't Is best dat de werksters van de w kers, de mannen van de vrouwen scheiden worden op de treinen, t Is droef dat het moet gebeuren... In an dere landen wordt dat niet gedaan... Daar respecteert de man de vrouw de vrouw zich zelf en de mart. Hier in land is dat nog niet immer zo Zó ver staan we nog niet... Laten we hopen dat de school en hetgezin daar ook nog wat meer zorg aan besteden.. Wat minder geleerdheid en wat meer orming en voornaamheid En 't beste van al is... dat de werk sters. meer nog dan de werkers, thuis hun brood kunnen verdienen, of in ei- dorp of stad... De trein betekent voor velen de zedelijke ruïne na enke le maanden soms... Op dat gebied is wel nog iets te verwezenlijken... Hier heeft ook de verantwoordelijke over heid van het Spoor af en toe daden te stellen.... Lomperikken. onbeschofterik ken. vuilpraters, vloekers en andere ongewensten... zouden dienen gever baliseerd te worden. De porte-monnaie is voor velen de gevoeligste plaats SNAPSHOTS IN DE TWEEDE KLASRIJTUIGEN... Zijn er daar dan geen foto's of film: op te nemen horen we vragen Zeker, maar veelal van een heel an der gehalte... Soms veel gemener soms «aanmoedigend soms verwon derend Die Snapshots... geven we wel eens bij een andere passende gele genheid... OPVOEDER. Pas na de bevrüdin: zenden stadsgenoten dar.1.: hulde- a?.i: £- voelden ze nog d; digd waren. u Waarom schijnen de mensen nu niet meer te geloven in Godsalmacht Omdat ze de nood niet meer aan voelen. Omdat ze denken God voor t ogen blik te kunnen missen. Is God misschien niet bij machte een oorlog te voorkomen Zou God min almachtig zijn in vre-< destijd Moet Gods almacht niet elke dag. elke omstandigheid en door eiken mens erkend worden Deze erkenning wordt den mens niet opgedrongen want Christus wil maar de Koning zijn der vrije verkiezing. Zijn rijk is immers niet van deze we reld alhoewel het geluk der gemeen- an de erkenning schap afhankelijk is van zijn Koningschap. Stel een leger op van soldaten die zijn wat ze naar Christus- lering wezen moeten. Vorm staatshoofden, politieke leiders, mannen, vrouwen, ouders, kin deren, meesters, onderdanen, rechters, handelaars, belastirigcontroleurs.^ be lastingbetalers, enz. naar Christus hart en durf te beweren dat deze lering ijandig staat tegenover de staatsge- meenschap Laat ons onbevooroordeeld zijn en eerlijk bekennen dat daar waar Chris tus' lering wordt onderhouden zoals ze is, zij een zegen 'betekent voor ieder mens, ieder gezin, iedere ans de maatschappij. VERKOOP VAN VLEES OP 2 NOVEMBER In het Staatsblad verschijnt een mi nisterieel besluit waarbij ter gelegen heid van Allerheiligen, de verkoop en het verbruiken van vlees op Dinsdag 2 Nov. veroorloofd is. De communisten kunnen het goed... zeggen. In de laatste gemeenteraad was het hartroerend de communisten te horen spreken over de arme mensen in de Academie. Zij brachten er zelf het ge weten en het kindje Jezus bij te pas.... (Treuren zij om de ajuinen uit Egyp te Maar 't schoonste van al: na die lan- meting» (want 't was als meting bedoeld, voor een uitgelezen en waarschijnlijk «uitgenodigd» publiek) besloot de redenaar (die in de grond, al zo weinig over heeft voor die mensen uit de Academie, als zijn Fran se collega's, voor de stakers die nu zonder werk zitten en waarvan de ge legenheid tot werk door de communis ten wordt vernietigd met dom-weg de mijnen onder water te zetten) met het volgende... practische voorstel «Als er iemand met de andere groepen een voorstel heeft mag hij er mede voor den dag komen Chic hé kletpraat Zoveel als zeggen, maar met schoner woorden. Wat gij doét is niefc goed Wat moeten wij dan doen Dat moet gij zelf weten Dat is de methode van alle staminé- politiekers «Waarom doen ze dit er waarom doen ze dat niet... Ik zou dit en ik zou dat en ze drinken hun glas leeg en de affaire is opgelost. En dan gaan ze verheugd weg en ze; «Wij hebben het hun eens goed., zeed... Ja en dan Woorden zijn ;een oorden, heren communisten. Wat ik er van denk en vele ande- e mensen Ten 1 ste Dat de burgemeester een brave mens is om zo te laten zeveren de gemeenteraad. Men kon dat ge rust in vijf woorden zeggen en daarbij een openstaande deur instampen of1 iets zeggen dat alleman weet daar is geen verdienste aan. Maar dat^ heeft ook geen belang Propaganda is hoofdzaak; misnoegdheid van tijd eens aanwakkeren, dat is het doel. Ten 2e Dat de C.V.P.-leden gelijk hebben daar niet op te antwoorden het sop is de kool niet waard. Als de vrouw, thuis, veel raast doet de man i voort te wer- vindt daarin best van te zwijgen... e ken zoals hij het goed ligt «zijn» sterkte. Ten 3e Dat er werkelijk pareltjes, voortkwamen in de rede van den sta- minet-prater, onder andere dit: dat hij met een vuistslag (dit behoort bij joede meting daarvan schieten de slapers wakker) onderlijnde en met bulderende stem (ik dacht aan de fabel van Lafontaine waar de leeuw tot de ezel zegt «Si je ne connaissais ta personne et ta race j en aurais été moi-même effrayé) uitriep «De rijken hebben huizen de armen hebben lui- Wat... had de redenaar in de gloed van zijn rede vergeten dat ook hij «huizen heeft of heeft hij ver- eten het er bij te zeggen Dan kan hij dat een volgende .maal herstellen. Ah Ah. die brave communisten die zo voor de arme werkman zijn... maar toch liever met een «rijke wedu we» of zo iets trouwendenk aan Mr Marteaux, onzaliger gedachtenis dan met een arm fabriekmeisken. - Ten 4e dat daarmee de schijn wel gered is... maar de werkelijkheid blijft. En ten 5e dat ik er altijd van over tuigd blijf dat onze mensen zo dom niet zijn als de communisten het schij nen te willen geloven... Rusland man, Rusland dat ligt op hun nen lever. Dat ze ginder eens mochten gaan kijken... waarom zijn er ginder nooit werkstakingen Mag ginder elk zijn stiel kiezen en uitoefenen r(t»r believen Zijn ze ginder zo goed gelo geerd Hoeveel verdienen ze ginder en wat kunnen ze daar allemaal mee ko- pen En vooral waarom mogen de mensen van hier naar ginder niet gaan en de mensen van ginder naar hier niet komen (of als ze toch mogen, waarom blijven ze liever hier dan terug te ke ren) Allemaal vraagtekens voor onze mensen. Neen, »heren» communisten gij kunt het goed zeggen maar... de mensen zien... uw daden. Tovaritch Raakmenie Taan. gemeente, wereld leggen in de stralen van een vredevol licht, omdat we bidden en boeten, omdat we Hem belijden voor de mensen spijts spotlach of brood roof,, omdat we. Hem intronen in on ze harten, onze gezinnen, onze steden en dorpen, omdat, in de drukte van ae wereld, ons leven een onafgebroken hulde is aan Zijn Koningschap. PIERLALA. Hoe onkonsekwent zijn de Staats hoofden die beweren dat en handelen alsof het staatsgezag niets Goddelijks heeft, noch in zijn oorsprong noch in zijn zending. Volgens dit 'beginsel be sturen ze 'hun volk, maar vallen ten prooi van andere staatshoofden die dit zelfde beginsel toepassen. Wie in eigen land misbruik maakt van zijn gezag mag de steen niet wer pen naar machtsmisbruikers van over de grenzen. Vandaag roep de H. Kerk alle gelo vigen op om Christus Koningschap openlijk te huldigen. Zullen allen openlijk durven be lijden wat ze Inwendig nog geloven Zullen morgen allen 'belijden wat ze vandaag belijden Dit is toch wel ^Je enig ware beteke nis van Christus-Koningschap. Uit de hoogte Zijner hemelse heer lijkheid ziet Christus dag aan dag el-1 ker. mens. elke stad. elk land, elk volk. Mochten Ziin zonne-ogen heel de

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1