EEN WOORPJE (aESCNIEPEN IS PE KO^UNISTEN en PIERLALA MHJHMBKBMMMS ügTurtiwaHi EN OMSTREKEN herschijnt den Donderdag en Nummer 89 Donderdag 4 November 1948 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. Zondag van iedere week., 881,72- - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. Er was eens.... Aldus beginnen alle sprookjes. Ook ernstige verhalen kun nen aldus beginnen, ziehier. Er was eens een tijdperk dat een ge deelte der vrije volkeren vertrouwen schonk aan de vleierij der Kommunis- ten en hun gedoe. Het kan als heel be grijpelijk voorkomen wanneer men nagaat dat nagenoeg alle volkeren van Ekiorpa uit een nascosetoestand kwa men; een jarenlange bezetting do> een terreurvolk had in grote mate het denkvermogen afgestompt en onder dergelijke voorwaarden viel het rjiet moeilijk voor de ultra-rode vrijheids sjacheraars het volk met hun demago gie te misleiden, Het begon onmiddellijk bij de be vrijding. De instructies van hun rode meester getrouw, werd het geliefkoosd middel in de praktijk gebracht ge weld, terreur. Zij pasten de praktijken toe van hun Duitse vrienden, de Gesta po heeft niet voor niets nauwe betrek kingen onderhouden met de gevreesde GEPEOE. Zo wat overal in de bevrijdde ge bieden «ezen Kommunistische weer- standers (sic) uit den grond, Septem berweerstanders en andere, en het volk kon onmiddellijk vastellen dat de wa pens welke de Kommunisten in de hand werden gestopt niet alleen moes ten dienen om «zwartenop te halen, maar in de eerste instantie om zich, ge bruik makende van hunne wapens en de heersende verwarring, aan het be wind te werken. Gelukkig is het in ons land voor de Kommunisten op een blunder van belang uitgelopenin an dere landen is het er niet zo vreedzaam afgebracht en zijn de rode partners van Het Duits-Russisch vriendschaps verdrag er in gelukt hun doel te berei ken. Alle rode en andere vaantjes brachten het gelukkige nieuws dat het Kommunisme de politiek der toekomst was; de wereld was aan, het Kommu nisme, in de landen waar het Kommu-, nisme winst boekte werden in bloklet- ters afgedrukt in hunne pers, en de Kommunisten jubelden hun leugen achtige theorien hadden vruchten afge worpen, zij hadden een «ziek kind» be praat. Hunne pers bleef niet ten achter, zij schreeuwden het van de daken uit zij gingen de wereld veroveren. Dit moch ten de Kommunisten vertellen, en dit wisten de echte democraten niet. Sedertdien zijn ettelijke maanden verlopen en de tijd heelt alle wonden. Het volk is tot bezinning gekomen en heeft de rode vrijheidswurgers reeds de verwachte afstraffing toegediend. Nederland en Zweden hebben hun ne vrije verkiezingen gekregen en heb ben deze gelegenheid gretig te baat ge- namen om een hele bende slipdragers van Moskou buiten te gooien. Zij wensten niet te genieten van een «ge knuppelde» vrijheid. Een paar weken geleden werden in Frankrijk voorbereidende verkiezingen gehouden voor den Senaat ook daar werden een heel stel Moskovieten bui- tengewalst. Het Franse volk begint ook in te zien tot waar het Kommunistisch gekuip hen brengt, het Franse volk ondervindt dat de Kommunisten de armoede en ellende uitbuiten om hun snode plannen te dienen het Franse volk begint het huichelachtig spel der Kommunisten te doorzien. Dit zal de Rode Vaan of 't Ajuintje niet vertellen, maar de democraten weten het. De democraten, de echte, weten het door middel van hun vrije pers. En de Kommunisten zitten hier mede overmatig verveeld. De volkeren der wereld weten dat het kraam der Kommunisten kraakt, zelfs deze welke door de Kommunistische terreur van hunne vrije pers werden beroofd. En dat moeten de Kommunisten met be klemmend hart vaststellen, en dat maakt de Kommunisten zo ongerust. En ook dat zullen de Kommunisten niet vertellen, maar weten de democraten des te beter. De aandacht van het volk moet af geleid worden van de opeenvolgende nederlagen der Kommunisten. De me thode is gauw genoeg gevonden en zullen het enige woord uit hun woor denschat doelmatig gebruiken vrees- aanjagen Nu zij niet meer kunnen doorgaan als de partij van de toekomst zullen zij trachten het volk klein te krijgen door het gedurig toe te roepen dat er oor log dreigt, de vrede in gevaar, enz. En de Kommunisten allèèn zullen dit ge vaar afweren Het volk moet geloven dat, als gevolg der opeenvolgende ne derlagen der Kommunisten in alle lan den, een oorlog onvermijdelijk is, wij houden geen rekening met de landen waar de Kommunisten 99.5 der stemmen hebben behaald omdat wij bij ondervinding weten wat dergelijke re sultaten betekenen. Alle dictators be halen een dergelijk procent en Hitier behaalde zelfs nog een hoger procent J Groooote middelen moeten thans worden aangewend regeringen moe ten beschuldigt worden van oorlogsto- ken onrust moet bestendig onder het volk gebracht worden het volk moet geloven dat er werkelijk oorlog komt. De Kommunisten zullen de el lende wel voldoende uitbuiten om te trachten de smadelijke nederlagen goed te maken. Zij voelen zich trou wens best «huis in een modderpoel. De kommunisten zullen U den weg wijzen naar vrede en welvaart Naar de methode van Hitier en zijn beulen? Neen, wij willen geen tweede editie van slavernij en verdrukking. Het volk weet hoe men onder de rode terreur omspringt met de vrijheden van den mens; worden de Amerikaanse uitzen dingen niet regelmatig gestoord door Russische storingzenders aan de Balti- sche Zee Mogen de Sovjet onderda nen maar één enkele klok horen vre zen de mannen van de «knoet» dat ook hun kraam aan het wankelen wordt ge bracht Hunne praktijken laten het vermoeden en hebben alle gelijkenis met deze toegepast door de nazi s. Deze methodes steken cshril af met deze toegepast in de echte democrati sche landen. Ook niet in de voorbije, oorlog hebben noch Amerika, noch Engeland er aan gedacht de uitzendin gen der Duitsers te storen; omdat de waarheid ten slotte de leugen achter haalde De volkeren beseffen thans welk ge vaar het Kommunisme betekent, een na een krijgen de Kommunisten de verwachte afstraffing vanwege het kie zerskorps; de Belgen moeten evenwel wat geduld oefenen, maar Hun beurt komt ook wel. Ondertussen kan ons alomgeprezen Ajuintje» zijn speurzin laten gelden om na te gaan wie «Pierlala» is;het kan beter zijn gelegenheidslezers bezighou den met dergelijke onzin dan met za ken waar het geen benul van heeft; het werkt ten slotte voordelig op de lach spieren. Wij zullen niet uitroepen dat de Kommunisten de Godsdienst vervol gen omdat E. H. De Gendt verdacht wordt «Pierlala» te zijn, of omdat hij vanwege de Koko s beschuldigt wordt zich te mengen in zaken welke met de Kerk niets hebben te maken. Maar een feit willen wij «'t Ajuintje» wel herin neren. Toen onder de bezetting onze jongelingen en meisjes werden opge ëist door de Duitsers om te gaan wer ken in de Duitse oorlogsfabrieken, dan ook heeft de Kerk zich bij monde ha re r priesters, gericht tegen de vijan den der beschaving en het op alle pre dikstoelen uitgeschreeuwd, IN HET OPENBAAR dat dergelijke handel wijze barbaars was en er heftig tegen geprotesteerd Heeft er ooit een Kommunist op dergelijke wijze ge durfd de arbeiders te verdedigen tegen hun gewezen Duitse vrienden Wij van onzen kant zouden het jam mer vinden moest de Kerk nu haar stem niet laten horen tegen de andere belagers der beschaving de Kommu nisten. LEO. UW CINEMA !S DE PATRSA Dr. De Moorstraat DOM HOUDEN Vroeger hoorde men de anti-clerica- le democraten dikwijls uitpakken met de volgende zout-loze kiesreclaam De Kerk berschermt de capitalisten en opdat deze bescherming doelmatig zou wezen houdt de Kerk hare gelovigen en vooral hare gelovige arbeiders dom. Nu hoort men dit soort kletspraat niet meer. Immers, dë geschiedenis der laatste 30 jaar heeft bewezen dat juist ander- om is. Opvoeden, ontwikkelen is een werk van langen adem. De Kerk die heel de geschiedenis door in zake opvoeding en ontwikkeling toon aangevend was, is dat tot op heden gebleven. Pas was de oorlog 14-18 ten einde of de Kerk zag de nood aan opvoeding en ontwikkeling bij de arbeidersmas sa. Bizonderd de arbeidende jeugd (op 14-jarigen ouderdom vervoegen dui zenden jonge arbeiders en arbeidsters het arbeidsmidden) had en heeft scho ling nodig. De school heeft haar niet of kan haar niet voldoende voorberei den tot het nieuwe leven hetwelk die jeugd, jong en onervaren, instapt. Onder het impuls der priesters en met de goedkeuring en aanmoediging der hoogste kerkelijke gezagdragers zijn de naschoolse jeugdwerken ont staan. Met den dag zijn die werken menigvuldigers, uitgebreider en ïnten- r geworden. Eens de jeugdjaren voorbij verlaten duizenden de jeugdorganisatie om de rangen der vormingswerken voor vol wassenen te vervoegeh. Wanneer we alleeh maar de vor mingswerken citeren voor den arbei dersstand dan hebbenjwe de Kajotters en de Kajotstets voo.J de jeugd en de Kristene arbeidersvr'jiiwengilde naast de Katholieke Werkli'-denbonden voor de volwassen vrouwen en mannen. De laatste jaren zijn deze vier orga nisaties uitgegroeid—K.U-ecn macht, niet alleen door het getal maar vooral door het gehalte. Flinke jonge- en volwassen arbeiders en arbeidsters die in zake beleefdheid, -voornaamheid, waardigheidsgevoelen, plichtbesef, ge zonde democratie, lichamelijke-, ver standelijke en zedelijke ontwikkeling gerust de voet mogen plaatsen tegenr over gelijk wien. En de uitslag 1 Dank aan die ontwikkeling zijn het allemaal socialisten en communisten ;eworden Gaat de ledentallen na van het Al gemeen Christen vakverbond en van de Christene mutualiteiten. Deze getal len bewijzen meer dan voldoende wat niet-domgehouden arbeiders en ar beidsters over socialisme en communis me denken. Misleid door de priesters en opge zweept door drogredenen en leugens tegenover de-inkse democratie,zal men opwerpen. Och kom, wie zo iets vertelt kent niets van de opvoedingsmethode de zer vier voorgenoemde organisaties. Men leert er de leden onbevooroor deeld, objectief, gezond en zelfstandig oordelen. Die organisaties zijn niet «te en» iets, zijn niet negatief, ma'/i wel opbouwend en positief. Men kan nu de dwaasheid uitkramen dat de wet De Taye er ene is voor de meer be- goeden en niet voor de arbeiders. Ziet de aanvragen na en ge zult zien dat de niet-dom géhouden arbeiders er bij Had de Kerk de arbeiders dom ge houden dan ja. zouden communistische volksmenners nog meer dommerikken bij den neus kunnen leiden. Is het geen eigenaardig verschijnsel dat naarmate de ontwikkeling der massa stijgt in de zelfde verhouding het succes der com munisten daalt En wat zeggen ze nu Vroeger was het De Kerk doet niets voor de arbeiders. Nu is het De Kerk moet zich daar mee niet bemoeien. Kan men het passen voor die opium zaaiers Op de ene parochie bestaan geen werklieden organisaties en daar zal men op meetings uitroepen Ziet ge, kameraden, gij zijt te gemeen om voor u iets te doen Op de andere parochie 'bloeien de Christene werklieden organisaties en daar gaan diezelfde meetingisten uit roepen De priesters doen aan politiek... Ze moeten in hun kerk blijven En denken de communisten dat on- arbeiders die tegenstrijdigheden niet opmerken Zijt niet zo naief of dom Onze arbeiders worden met den dag De raad heeft de Minister van Fi-1 nanciën gemachtigd het wetsontwerp betreffende de belastinghervorming voor advies aan de Raad van State voor te leggen. Als eerste beginsel houdt het ont werp een vereenvoudiging in door de opneming van de nationale crisisbelas- in de belastingsaanslag en de af schaffing van alle opcentimes, niet en kel de gemeentelijke en provincie op- centimes, maar eveneens de verschei dene decimes. De opcentimes op de grondbelasting blijven echter de ge meenten en provinciën voorbehouden. Volgens het tweede beginsel worden de vrijgestelde minima verhoogd en vergelijking met vóór de oorlog op cofficiënt drie gébracht. Bij toepassing van die minima zullen de belastbare inkomsten, welke onmiddellijk boven die minima liggen, zonder vrijstelling belast worden, met dien verstande ech ter dat de te betalen belasting nooit) meer dan de helft van het verschil tus sen -het vrijgestelde DE KABINETSRAAD BELANGRIJKE BELASTINGHERVORMINGEN De kabinetsraad is bijeengekpmen onder voorzitterschap van de Eerste- minister Spaak. Na de vergadering heeft dhr Ver- meylen het volgende aan de journalis ten verklaard IN DE BEHEERRAAD VAN DE N. M. K. N. De Minister van Financiën werd ge machtigd een ontwerp van wetsbesluit, waarbij de voorstellingswijze van de candidaten als leden van de Raad van Beheer van de N. M. K. N. wordt be paald, de Prins Regent ter onderteke-, nng voor te leggen. DE BELASTINGSHERVORMING. Verder werd de bijeenkomst ge wijd aan het onderzoek van het wets-j ontwerp betreffende de belastingsher- wat belast mag worden, mag DE DOUANECONTROLE VAN DE VERLOFGANGERS- TREINEN AAN DE DUITSE GRENS BELGISCH OFFICIER HOUDT TOEZICHT. In Mei 1947 werd tussen de Britse en Belgische overheden een overeen komst gesloten betreffende de douane controle welke door de administratie van het Brits bezettingebied aan de Duits-Belgische grens uitgeoefend vordt. Sedert ongeveer drie maanden ga- en de modaliteiten in zake uitvoe- ing van die overeenkomst, wat de verlofgangerstreinen van het Belgisch bezettingsleger betreft, vanwege de Belgische militairen die van die treinen ebruik maken, aanleiding tot klach ten. Ten aanzierr van deze toestand vroeg de minister van Landsverdedi- ;ing dat een bijeenkomst zou plaats rijpen van de verantwoordelijke Brit se instanties en zijn afgevaardigden. Deze bijeenkomst had dezer dagen te Aken plaats. De Britse overheden hebben gehoor gegeven aan het betoog van de Belgische afgevaardigden en er in toegestemd de werkmethodes van het personeel van de Dienst voor Grenscontrole te wijzigen in een guns tige zin voor de goede betrekkingen tussen de leden van het Belgisch bezet tingsleger en de administratie van 't Brits gebied. In feite staat voortaan de Belgische verbindingsofficier bij de Dienst voor Grenscontrole, zoals zulks reeds 't ge val was voor de controle van de reis- bescheiden, bij de Britse administratie ve overheden in voor de door de Bel gische militaire overheid aangegane verbintenissen. Hij alleen moet recht streeks handelen met de passagiers van de Belgische verlofgangerstreinen en, .qwu,, overleg met de Britse ambtenaar -edeelte en dat,!™," dienst, beslissen over het onder moe,,. ,„aB bedra- «he'd dat dient gemaakt tussen de als en. Wat de vrije beroepen betreft zalaandenken of fanr.l.egesehenken ge- bij deze berekeningswijze het deel van schenken gekochte kleine voorwerpen de inkomsten bestemd voor het aan leggen van een pensioen of een rente, begrepen worden, d.w.z. dat, vermits de vrije beroepen niet onderworpen zijn aan de sociale wetten, een vrij stelling van 10 zal toegepast wor den tot 50.000 fr. en van 5 boven de 50.000 frK met een maximum van 1 0.000 frank. Derde beginsel De verminderingen voor gezinslast zullen niet enkel slaan op de kinderen, doch op alle personen ten laste. Die vermnderingen zullen 5 bedragen voor een persoon te laste, 10% voor twee 20% voor drie, 35%- voor vier, 50% voor vijf: 70% voor 90% voor zeven en il00% voor acht personen ten laste. Deze vrijstellingen worden slechts toegepast tot 250.000 fr. De persoon, die 270.000 fr. inkomsten heeft, zal belastingsvermindering genieten tot 250.000 fr., doch op de resterende 20.000 fr. zal hij als vrijgezel worden belast. Het vierde beginsel bepaalt de ge lijkheid van de belastingsaanslag voor alle beroepen. De vrije beroepen zul len dus op dezelfde wijze worden aan klagen als de loontrekkenden. De vermindering voor diverse lasten zullen dezelfde blijven. Wat echter de belastingontduiking betreft, zo ver klaarde dhr Vermeylen, zal men on- ndig veel strenger zijn en in geval van herhaalde belastingontduiking zal voor de vrije beroepen worden over- egaan tot het verbieden van de uitoe fening er van. Het vijfde en laatste beginsel be treft de grondbelasting. De belasting zal hier niet meer worden berekend op de kadastrale waarde, maar op de wer kelijke inkomsten. De belastingsaanslag zal uniform 10% bedragen van de inkomsten of de werkelijke waarde. De m vs*ers zullen Vrijdag te 20-45 uur opnieuw kabinetsraad vergaderen. meer en meer mondig en ze laten zich door woordenkramerij niet meer in doekskens doen. Het is waar de toekomstige wereld geschiedenis wordt door den arbeiders stand geschreven. Dank aan de naschoolse christene ganisaties ontstaat er onder de ar beidende massa een elite en 't zal die elite zijn die de schoonste bladzijden die geschiedenis zal schrijven. Belgie is de wieg der vormingswer ken voor de arbeiders en in België spijts er nog veel te verwezenlijken is leeft de arbeidersstand in de beste levensvoorwaarden vergeleken bij de ze der andere landen. Willen de communisten misschien iedereen even arm Een magere troost voor de armen. «Een welvarende hoogstaande ar beidersstand» de leuze der Christene democratie klinkt heel wat gezondei verstandiger.. Dom houden Com munisten, dat is UW leuze. PIERLALA. en de echte pogingen tot winstgevende smokkelarij. Zo die beide overheidspersonen (de Belgische verbindingsofficier en de Britse ambtenaar van dienst) het over een bijzonder geval niet eens kunnen worden, kan de zaak gemeenschappe lijk door het hoofd van de Britse Dienst en de Belgische hoofdofficier, hoofd van de verbindingsdienst bij de Grenscontrole, beslecht worden. Provinciaal Bestuur van Oost-Vlaanderen BERICHT BEROEPSONDERWIJS VOOR MEISJES PROVINCIALE VOLMAKINGS- CURSUSSEN in HET VAKTEKENEN Het Provinciaal Bestuur van Oost- Vlaanderen richt Volmakingscursussen in met het doel de vakleraressen aan de Meisjesberoepsscholen te bekwa men in het vaktekenen. De personen die zich voorbereiden het examen vóór de Centrale Examen commissie van de Staat voor het ver derven van het diploma van vakle rares aan de Meisjesberoepsscholen ipecialiteit vaktekenen zullen in deze volmakingscursussen een leidraad vinden en een gespecialiseerde vor ming ontvangen. Duur van de leergangen 124 zittin gen, van 4/z uren. Lckaal en dagen De lessen worden gegeven in de lokalen van de Provin ciale Normaalleergangen, Savaenstraat 27, te GENT, elke Zaterdag namiddag van 13,30 uur tot 18 uur. Het programma begrijpt volgende vakken Natuurtekenen en viertekenen. Modetekenen en versieringstekenen toegepast op de vrouwelijke kleding, en de binnenhuisversiering. Geschiedenis van de kunst. Geschiedenis van het kostuum. Opvoedkunde en Algemene metho diek. Spsciale methodiek van het vakte- kenonderwijs en van het onderwijs van de geschiedenis van de kunst en van het kostuum. Worden toegelaten tot de cursussen: 1De vakleraressen. 2. Alle personen van het vrouwelijk geslacht, minstens 1 7 jaar oud, die sla gen in een aannemingsexamen oven Nederlands (schriftelijk en monde ling eri tekenen.) De aanvragen om toelating tot de leergang moeten aan de Heer Gouver neur van de Provincie Oost-Vlaande ren, Provinciaal Gouvernement, te GENT, gestuurd worden vóór 20 No vember a.s. en vermelden naam en voornamen, volledig adres, geboorte- /plaats en -dagtekening, nationaliteit 'en desgevallend bekomen diploma's,

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1