RITtïL O O 6 Ontspanning noodzakelijk Vnagen en.„. Antwoorden Pas Versehenen aat PIERLALA EN OMSTREKEN {Nummer 00 BURELEN Kerkstraat {Verschijnt den Donderdag 1 Zondag 7 November 1948 'Aalst. Telef.n. 114. P. C. Zondag van. iedere week* 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. Volkse Opvoedkunde (Familiale KronïjK voor Opvoeding en Onderwijs.) Het ligt in de natuur van de mens zowel als van het dier te spelen. De mens heeft behoefte aan rust en spel, aan ontspanning na volbrachte dag taak. Het dier speelt niet omdat het moede is na de volbrachte taak maar omdat het zijn instinkt, zijn natuur zo wil. Wij kennen allen het Vlaamse spreek woord dat zegt «De boog mag niet al tijd gespannen staan. Dit spreekwoord is een woord vol wijsheid, hel is gegroeid uit de levens wijsheid van de mens, na jaren en nog jaren ondervinding. De spreekwoor den zijn het kènmerk van de wijsheid van een volk. Zie de natuur na een maandenlan ge winterslaap, na een maandenlange rust, gedurende dewelke weer nieuwe krachten worden opgedaan herleeft ei? herbloeit zij met de Lente, geeft vollen teugel aan haar 'heerlijk leven in de zo mer, schikt zich in de Herfst tot het ter ruste gaan. Wijze les die de natuur ons geeft, ons mensen- Lr zijn mensen die van geen rusten willen weten en, gaan we het na, na enkele jaren zijn het zenuwzieken ze zijn overspannen en worden tot een verplichte rust gedwongen, die mis^ schien maanden, ja jaren duren kan. Rusten, zich ontspannen is dus een noodzakelijke levensvoorwaarde vooj de mens. Die ontspanning kan natuurlijk on derscheiden vormen aannemen; dat hangt af van vele factoren. De ont spanning gaat overal toch mede met de sociale stand van de personen die ontspanning zoeken. Werklieden ont spannen zich op een andere wijze dan rijke lui De mensen uit de stad zoe ken ontspanning en zeer gezonde ont spanning met zich, b.v. des zondags naar de buiten, naar het veld te bege ven en integendeel de huidige jonkhe den van te lande komen des Zondags met drommen naar de stad om daar te genieten als men het genieten mag heten van het rumoer, van de plezieren van de stad. Wij spraken tot nu toe van groepen mensen, van categorieën personen. Wij kunnen hetzelfde bij het individu, bij de enkeling vaststellen. Voor wat de ontspanning aangaat zijn ook algemeen opvallende wetten waar te nemen. Zo zoekt om zo te zeggen ieder mensen op een hem eigen wijze zijn ontspanning. Kent gij schrijnwerkers die, na de dagtaak, zich zullen ontspannen met schrijnsverk Neen, hoor ik U ant woorden. Kent gij wasvrouwen die des avonds als ze thuiskomen en een was die zij in de buurt hebben moeten slaan, zich te rug aan den was zullen, zetten, wel te verstaan -om zich te vermaken 9 Neen, natuurlijk niet Misschien zal die was vrouw 's avonds bij haar thuis terug aan de kuip staan maar dan zal dit noodgedwongen wezen, omdat zij an ders geen tijd vindt om voor eigen ge zin te wassen. Wij mogen dan wel dit algemeen besluit trekken De mensen ontspan nen zich met iets te doen dat buiten hun dagelijksche bezigheid ligt. Dat is de algemene stelregel. De meeste men sen zoeken hun ontspanning in het geen ze gaarne doen en goed kunnen doen. Kijk maar rond in de buurt of in eigen gezin misschien, Jan, Peer en Paul zouden dag en nacht met de kaart spelen Uren aan een stuk, des Zondags namiddags bij voorbeeld kunnen die zitten kaarten met een ernst dat het stof ervan in de geburen vliegt Zij kaarten zij ontspannen zich, zij rusten alhoewel zij zich inspannen met het hoofd om te weten hoeveel kaar ten gevallen zijn en welke... Zich gees telijk inspannen is voor deze mensen een ontspanning, omdat zij gedurende de week zich door hun werk nooit gees telijk moeten inspannen, doch daar en kel hun spierkracht hoeven te toonen. Een hond en een kat worden niet alleen in vele huishoudens gehouden voor het nut dat die dieren meebren gen kunnen, doch in meeste gevallen ter ontspanning van de kinderen of van moeder de vrouw of wel eens van vader, die er dan fier op gaat een echte rashond te hebben en ermede naar ex posities of dergelijke gaat... niet alleen om zijn beest gebeurlijk geklasseerd te zien maar uit louter vermaak, uit loute re ontspanning. Kijkt dan nog maar eens verder hoe de dierenwereld in de dienst staat van de mensen om deze te ontspannen na hun dagelijkse taak. Denk daarom aan de talrijke liefhebbers van vogels, dui ven of weTkdanige andere ook. Denk aan de vissers, aan de jagers, enz. enz. Anderen zoeken hun ontspanning, nu bizonder gedurende enkele iaren in het beluisteren van hun radio... die dan soms nog niet alleen voor hun ei gen speelt maar waardoor soms de hee- le buurt overheid wordt gezet, zodanig dat wat voor de enen een ontspanning is voor de anderen een razende verve ling wordt Wij mogen déze beschouwingen be sluiten menen wij met er op te wijzen dat de gezonde ontspanning een nood zakelijkheid is geworden in het leven. Wie waarlijk de kunst verstaat om zich dagelijks een uurtje ontspanning te gunnen zal daardoor een welverdiende verpozing vinden en zijn eigen leven en dat van zijn huisgenooten veel ver aangenamen. Wij wensen dat ook dat in de op voeding der kinderen DE ONTSPAN NING een aandeel neemt. Op school krijgen de leerlingen regelmatig hun ontspanningskwartiertje midden de lesuren in. Dat is niet alleen om een luchtje te scheppen maar dat is een noodzakelijk iets voor de gezondheid der kinderen en der leraars en lera ressen. Wij willen nochtans nog meer inza ke opleiding tot de ontspanning bij de kinderen. -Niet alle leerlingen zijn leer ders Wie doet wat hij kan is een eer lijk man, zegt het Vlaamse spreek woord. Bijzonder bij die niet leerders dient de gewoonte aangekweekt om zich thuis aan een of ander knutselwerk te interesseeren. Wij opvoeders en opleiders der jeugd mogen dit opvoedingsprobleem der ONTSPANNING niet uit het ooi verhezen. Wij vinden het veel beter dat een jongen eens dat hij de school verlaten heeft zich ontspant met b. uitzagen van schoonheidsvormen hout zodat hij een pijpenrekje of wat ook voortbrengen kan, dan dat die jongen zijn avonden in de cinema doorbrengt of straat-op-straat-af slen tert. Op de school moet het kind voorbe reid worden tot het latere leven wordt immer gezegd. Eén der groote behoef ten van het schoolgaande kind is dege lijk voorbereid te worden van het ge bruik van den vrijen tijd na de dag taak. Opvoeders en opvoedsters DAAR ligt nog een heel braak veld door U te bewerken, want in de meeste opvoe dingsstelsels heeft men dat veelal ovei het hoofd gezien. OPVOEDER. DE ROLLEN OMDRAAIEN We gaan eens de rollen omdraaien. We veronderstellen dat in ons land, ials in sommige andere landen, de communistische minderheid de leiding van het land in handen heeft. In deze onderstelling zou de oppositie de meerderheid der bevolking vertegen woordigen. Nu komt iemand uit de oppositie op het gedacht een openbare meeting te beleggen" om eens duchtig van leer te trekken tegen de Communistische pre mier Nemen we b.v. Kameraad Lal- mand. Minister president der republiek België, aangesloten bij de Kominform. Deze meeting wordt aangekondigd bij middel van strooibiljetten, aanplak- brieven, enz. Overal staat te lezen en ordt er uitgeroepen «Komt tijdig Het zal er stromen Op tegen de rege- ïg Lalmand Wat zou er gebeuren Zou die meting mogen doorgaan 7 Wat zou men doen met drukker, met zaalverhuurders, met uitplakkers der plakbrieven, niet ronddragers der strooibiljetten, met propagandisten ■oor deze meeting en ten slotte met de meetingist En wanneer de meeting toch door- Wie zou er naar toe durven Wat zou men daar mogen vertellen Wat na de meeting met sprekers, voorzitter, mwezigen, zaalverhuurder, enz. Stel u voor dat ergens in Rusland zo iets gebeurt Een anti-communjstische organisatie organiseert er een nieeting tegen Sta lin Zou niet dezelfde,dag op zijn minst een honderdtal verdachten aangehou- DER OPENBARE BIBLIOTHEEK - DER STAD AALST te besomen tégen de prijs van 5 Fr. in de Stadsbibliotheek, Vredeplein (Kat) ot op aanvraag bij dhr Schepen HAERS ten Stadhuize. den worden Zou spionage cel ontdek nen geen geheime hebben Man nen in dienst van en vreemde EEN UITNODIGING TOT PRINS BOUDEWIJN OM IN DE SENAAT TE ZETELEN GESTUURD DOOR DE MINISTER VAN BINNENLANDSE ZAKEN Bij de aanvang van ieder parlemen tair zittingsjaar, d.i. de tweede Dinsdag an November, is 'het niet het bureau an Kamer of Senaat, dat de parlemen tairen ter zitting uitnodigt, maar de Minister van Binnenlandse Zaken. De ze uitnodigingen werden verstuurd. Hieraan zou volstrekt niets onge woons zijn ware het niet dat minister Vermeylen dit jaar een senator meer had uitgenodigd dan gewoonlijk. Er zijn dus niet langer i!67 senatoren maar 1 68. De 168e senator is niemand minder dan prins Boudewijn. die op 7 Septem ber jl. 18 jaar oud geworden is en bij-» gevolg, krachtens de Grondwet, van rechtswege lid is van de Senaat. De s krijgt everjwel slechts stemrecht op 25-jarige leeftijd. Het valt natuurlijk nog te bezien of Prins Boudewijn op de eerste uitnodi- j van de minster van Binnenlandse Zaken zal ingaan. Alhoewel de prins zijn grondwettelijk recht kan ge bruik maken, is hij daartoe geenszins verplicht. Zijn vader. Koning Leopold, was 25 jaar wanneer hij voor de eerste maal in de Senaat verscheen. Het feit dat Koning Leopold 'hieraan herinner de, in zijn jongste 'boodschap aan de regering, schijnt er op te wijzen dat prins Boudev/ijn het inzicht koestert zich naar het voorbeeld van zijn vader te richten en dit jaar niet in de hoge vergadering zal zetelen. j juichen gendheid en er door betaald, die van het Russische vrij fietsparadijs een hel willen maken. Onruststokers die de i-riïheid van perst ü^voord willen aan banden leggen. Wat zouden de russische bladen moeten» schrijven J Wat zou de russische radio de we reld insturen Hier hoort men door sommige men sen beweren dat men te goed is voor de communisten; dat vrijheid hier los bandigheid betekent; dat men met de communisten kort spel moet maken dat men dezelfde methode tegen de communisten moet gebruiken als ir Rusland en in de landen onder com- munistischen invloed gebeurt met de anti-communisten'. Alhoewel in veel gevallen vrijheid inderdaad losbandigheid betekent, ben ik van mening dat het best is de com- nunisten maar te laten voortpraten en handelen zoals ze thans aan het doen zijn. Laat die mensen zelf hun ondergan; bewerken Ieder maal dat ze iets schrijven of den mond openen verliezen ze een he le hoop stemmen. Want iedermaal zijn er een hele hoop mensen die er den buik van vol hebben. Laat ze maar eens een optocht je ma ken. Het is goed dat de ernstige men sen zo eens een communistisch op- tochtje te zien krijgen. Hoe meer de communisten onder hun ware gedaan te verschijnen, 'hoe duidelijker het get vaarlijk element boven water komt. Een onderzeeër is veel gevaarlijk dan een kruiser. Dit betekent niet dat de communisti sche activiteit alleen 'bestaat in wat we openlijk zien en te horen en te lezen krijgen. Het communisme is ook in on? land volledig uitgerust. Het heeft ook hier zijn geheime actie... zijn geheime cellen... Naar wat we uiterlijk bestativ gen kan nien het gevaar der geheim* actie schatten. Deze sohatting mag men niet onder-schatten. Het is dan ook de plicht onzer staats leiders meer op de hoede zijn voor de ze geheime actie dan voor wat open lijk te zien is. De openlijke verzetsactie is alleen maar het overkooksel van inwendig aan 't koken is. Er zijn altijd van die nerveuse ele menten die zodanig op uiterlijk succes jagen dat ze hun inwendige actie ver raden. Misschien gaat het bij die men-j sen niet zozeer om het succes der par tij dan om hun persoonlijk succes. Zo n soort galerie mensen die maar zelfvol daan zijn wanneer ze worden opge merkt. gelijk op welke manier. Heeft niet iemand van Hitier reeds voor 1940 geschreven Hitler is in staat zelfmoord te plegen wanneer er duizenden gereed staan om hem toe te PIERLALA. HET BROOD IS VRIJ, MAAR ZEKERE VOORSCHRIFTEN BLIJVEN GEHANDHAAFD. In het Staatsblad van Donderdag verschijnt het ministerieel besluit waar bij een hele reeks besluiten betreffende de rantsoenering van brood en brood- meel worden ingetrokken. Van Zondag 7 November af is de verkoop van brood vrij, maar sommige voorschriften betreffende de samen stelling van 'het broodmeel, de ver koop ervan, enz. blijven evenwel ge handhaafd. Zo wordt o.m. bepaald dat de nij- .erheidsmaalders het 'broodmeel slechts mogen afleveren aan de groot handelaars in meel. aan de bakkers en bakkers-banketbakkers, bijaldien be- jhebbenden behoorlijk, erkend wer den voor de uitoefening van hun he sp. De samenstelling, het builpercenta- S.V., het as- en vochtigheidsgehalte van het 'broodmeel, alsmede de onderrrich- tingen betreffende het -malen en het gebruik der verschillende granen of meelsoorten welke in de samenstellin; ervan voorkomen, zullen later worden bekend, gemaakt. Het broodmeel mag slechts gebruikt worden voor de bereiding van het ge woon brood, van het zo gezegd beter brood, frans brood, broodjes (pisto lets). bram ik, sandwichen en boterkoe ken, met uitsluiting van elk ander pro duct. Het is verboden voor rekening var andere de samenstelling of het buil- percentage van het broodmeel te wij zigen door oni het even welke werkwij ze, zoals menging, builen, zeven. Het broodmeel mag slechts in het klein verkocht worden door de erken de bakkers en bakkers-banketbakkers. Doo^ de Dienst der Verdeling wor den ter beschikking van de erkende bakkers en bakkers-banketbakkers do cumenten gesteld die recht geven op de bevoorrading in broodmeel hetzij bij de groothandelaars in meel. De maandelijkse behoeften der bakkers AALST ZENDT ZIJN ZONEN UIT. Op dit ogenblik zwoegen 4.900 land genoten, in verre streken over zee, aan de uitbreiding van ons katholiek ge loof. Onder hen tellen we 3.900 Vla mingen, Heerlijke getuigenis van de edelmoedigheid en de trouw, door ons diep-gelovig volk in de beleving van zijn geloof bewezen. Sinds de laatste oorlog staat Vlaan deren. spijt lijden en strijden weer aan den kop, waar het de belangloze ge- loofsuitbreiding helpt, in die heldhafti- e taak is onze Aalsterse stad na de orlog trouw op post gebleven. Alleen reeds uit het Sint Jozefscolle- _e der Paters Jezuïeten, werd elk jaar een groep over zee gezonden. Sommi- ;en onder hen staan nog A helder in onze verbeelding geprent; want, waren het geen jongens van onze eigen stad, die we als student gekend hebben in het College, waaruit ze later als Missio naris vertrokken PP. Frans Crick, Ferdinand Calle- baut, Frans Bossuyt, Herman Ras- schaert vullen de rij aan van onze voor-oorlogse Aalsterse Missionaris- nog niet meegerekend oud-stu denten als PP. De CÜppele en Goeder- tier, die als Paters var. Scheut, naar het bloedige China zijn vertrokken. De studenten van het Sint Jozefscol lege weten, hoe dikwijls ze, gedurende de laatste jaren afscheid hebben moe ten nemen van hun Leraar of Surveil lant die naar het Missieveld vertrok. PP.Callens H. (Surveillant) naar Kongo Clerx A. (Surveillant) naar Indië. De Brabandere M. (Leraar) n.Japan. De Vuyst P. (vacantiekol.) n.Kongo. Kohlbrugge J. (Leraar) naar Indië. Maeyens F. (Minister) naar Kongo. Van Boxtel J. (Surveill.) naar Indië. Van Malderen J.(praefect) n.Kongo Van Winckel S. (Surveill.) n. Indië. Verbraeken A. (Survei'll.) n. Indië. Broeders Lambrechts naar Kongo. Meeus A. naar Kongo. Van Remoortere G., naar Indië. Wat een reeks Zo dikwijls her- haalde zich het afscheid en het laatste handen-drukken, dat het een zeer ge wone gebeurtenis is geworden. .Doch telkens is het een bloedend offer voor de ouders en familie, niet het minst ook voor het Missionarishart. Weer zal een groep van jonge wer kers naar Indië vertrekken Paters G. Zwijsen, M. Claeys, L. Verstraete en :e stadsgenoot P. J. Moens zullen kortelings op een onzer vliegvelden, op stijgen. Gedenkt Uwe dierbare' Zendelingen. Ze zijn de trots van uw geloof en van Uw Volk. Steunt hen door Uw offers en Uw gebed. Past het ook niet dat we meer inte resse tonen voor hun werk en voor de verre woeste landen, waarin ze hun hard leven blijmoedig toewijden aan het kerstenen van vreemde volkeren Komt kijken dan naar de tentoon stelling, ter eere van onze Zendelingen ingericht in het Sint Jczefscollege van li tot 15 November. (Ingang Naza- rethstraat. Daar zult Ge iets terugvinden van hen die U hebben verlaten. berekend op grond van het in de loop van de maand Juni 1 948 aan tal binnengebrachte zegels nr. 1ver hoogd mét een zesde. De vroegere reglementaire bepalin gen in zake controle op de voorraden en op de bedrijvigheid der nijverheids- maalderijen, alsmede de bepalingen betreffende de fabricage van diëet- glutenmeel en diëet-glutenbrood, van- brood van het soort integraal» worden, eveneens gehandhaafd.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1