DE GAZET VAN AALST Het Bediendeneontnaet of Dienstcontnaet PIERLALA EN OMSTREKEN (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week., Nummer 91 Donderdag 11 November 1948 BURELEN H Kerkstraat 9, A'alst. Telef.n. 114. P. C. n. 881..72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. *t Nr. SOCIALE KRONIEK. (Wet van 7-8-22 gewijzigd door Besluitwetten: 18-9-45 28-2-47. Alhoewel deze basiswet nog zeer volledig is het belang van de be dienden was nooit een grote bek' 'mernis voor dé politieke partijen kunnen wij toch door de rechtspraak en door algemene rechtsbegrippen tot de volgende BEPALING komen Het dienstcontract is een wederzijds bindend contract waardoor een per soon zich verbindt een werk te ver richten van overwegend intellectuele aard, onder het gezag en het toezicht van een werkgever, mits een bepaalde vergoeding. Om vast te stellen welke PERSO NEN onderworpen zijn aan het dienst contract, moeten wij dus 2 voorwaar den nagaan 1Zij die. de hoedanigheid van be diende bezitten, die dus namelijk een werk van overwegend intellectuele aard verrichten bijvoorbeeld een ty piste, een dokter in een kliniek, een toneelspeler, een chefkok in een hotel. Worden echter uitgesloten de be dienden in openbaren dienst, deze die meer dan, 72.000 fr. per jaar verdie nen en die welke een beheerpost waar nemen. 2. zij moeten onder het gezag en toezicht van de werkgever staan dus een handelsreizigei is wel bediende indien de werkgeverzijn werk regelt, verslagen eist, een vaste vergoeding betaalt, zijn tegenwoordigheid op ze kere tijdstippen voorschrijft. Daarentegen is een handelsreiziger niet onderwerpen aan deze wet. Voor wat de VORM betreft daar bet een contract is met wederzijdse toestemming, volstaat een mondeling accoord. Nochtans maakt men uitzon-, dèring én'mö'êV het" contract""scrnirtéïijk zijn, voor 1contracten met bepaalde duur. Normaal immers is de duur onbepaald en vergt de verbreking een wettelijke vooropzeg. 2. contracten voor bepaalde op dracht dus een bediende die een zie ke of onder de wapens geroepen colle ga vervangt, moet aangeworven wor den met schrifteliik contract. 3. voor proetcontracten, welke op elk ogenblik -mogen verbroken- wor den, na de eerste maand. Welke zijn nu de oorzaken die aan leiding geven tot VERBREKING 1leder dienstcontract ma:._ tigd worden, zo het vaststaat dat de verleende vergoeding minder dan de belft bedraagt van deze welke normaal volgens de gebruiken der streek toege kend wordt. 2. In geval van ziekte of ongeval, wordt het contarct onderbroken en de eerste 30 dagen van de werkonbe kwaamheid dient de wedde door de werkgever 'betaald te worden. Noodza kelijk is echter dat het bewijs van werkonbekwaamheid .wegens ziekte da delijk ingeleverd worde. Zo de werknemer echter langer dan 30 dagen werkonbekwaam is, dan mag de werkgever op ieder ogenblik een einde stellen aan het contract mits be taling van 3 maand wedde, onder af trok van wat reeds betaald werd se dert het begin der werkonbekwaam heid. Dit geldt alleen voor contracten met onbeperkte duur en is dok toepas selijk op bedienden met meer dan JiO jaar dienst. Bij contracten voor een bepaalde duur of op proef, kan de werkgever een einde stellen aan het contract zon der vergoeding, zodra de werkoribe- kwaamheod langer dan 8 dagen duurt. Zelfs deze 8 dagen dienen, niet be taald te worden. 3. De oproeping onder de wapens schorst het contract en de werknemer moet de bediende terug in dienst ne men zodra hij van dienstplicht vrij is. Iedere vooropzeg tijdens de militairs dienst is dus nietig. De werknemer mag echter zijn voor opzeg geven tijdens zijn militaire dienst (Werkrecht. Brussel 14-11-22) 4. Overlijden van de bediende. Bij overlijden van de werkgever zou de bediende alleen het recht hebben het contract dadelijk te verbreken. Het eindigt evenwel ook, zo de overleden werkgever de enige actieve leider was in de onderneming. 5. Om zwaarwichtige redenen wordt de verbreking van het contract aange nomen op voorwaarde dat deze rede nen zeer nauwkeurig -omschreven ir een aangetekend schrijven binnen de 3 dagen betekend worden. Wij citeren sommige zwaarwichtige redenen die door de werkgevers inge roepen worden onzedelijkheid, onge hoorzaamheid, onvoldoende rende ment, herhaalde afwezigheid, diefstal. De werknemer zal doen gelden verplaatsing naar andere stad van zijn werkgebied, zware belediging, grote vertraging in uitbetaling van het loon. W'e'hebbe'n 'reeds gespróken 'oVèf ae, VOOROPZEG. Hoe wordt die door de huidige wetgeving bepaalt De pe riode van vooorpzeg bedraagt 1 maand voor bedienden die niet méér adn 500 fr. verdienen (die beschikking valt natuurlijk nu weg, wegens het be palen van wettelijke minimumlonen). 3 maand voor bedienden die meer dan 500 fr. verdienen. 6 maand voor bedienden die 1 0 jaar dienst hébben. Voor bedienden die meer dan. 72.000 fr. per jaar verdienen kan een nog Ian- termijn bepaald worden. (Burge- lijke Wetgeving). Deze termijnen worden op de helft gebracht als de bediende de vooropzeg of een tegenopzeg geeft. Welk is nu de vergoeding bij con-, tractbreuk ZONDER vooropzeg De< ze vergoeding is vastgesteld op mini mum 3 maand bruto wedde zonder afhouding en zij blijft verschuldigd,, zelfs al vindt de 'bediende dadelijk een nieuwe betrekking. Deze vergoeding ondergaat NIET de sociale en fiscale afhoudingen toe passelijk op de wedden. Soms worden bedienden op proef- contract aangenomen hier is het aan loeide partijen toegelaten het contract te verbreken zonder vooropzeg of vergoeding. De duur van dit contract mag echter niet minder dan 1 maand en niet meer dan 3 maand bedragen. Na 3 maand wordt het contract auto-» matisch definitief. Lie. L. C. POPPEN THEATER DE TROUBADOURS» Provinciaal afgevaardigde der L. F. P. AALST ZATERDAG, 13 NOVEMBER, TE 20 UUR, KLEINE VERGADERZAAL, STADHUIS GROTE SPREEKBEURT Heer De Roover R., secretaris der landelijke Federatie zal spreken over «Poppenspel in verband met de Kunst Heer Brugman, Voorzitter der Federatie over Hoe reageren kinderen op toneel en Poppenspel TOEGANG KOSTELOOS Deze spreekbeurt is ingericht door het Poppentheater De Troubadours Aalst en samenwerking met de Studiekring A. V. S. K. A. Voor alle inlichtingen Secretariaat Hertshage, 23, Aalst, Tel. 1183. NEMEN EN GEVEN Men zegt altijd in de politiek moet men kunnen nemern en gever Misschien -is dit steeds zo geweest van als de politiek bestaat. Als dat het geval is zal men het wel licht aanzien als een gevestigde tradi tie. Maar... of dit «nemen en geven» een juist princiep is da s een andere vraag. Ik meen toch dat men nooit iets ne men mag waarop men geen recht heeft en nooit iets geven moet waarop een andere geen aanspraak kan maken. In de politiek zijn er twee manieren in zwang om dit «Nemen en geven» toe te passen. Ten eerste de politieke gekozenen «nemen» iets voor hun eigen. Dit gaat doorgaans zonder veel discussie. Men zou zeggen dat er dan geen oppositie partijen bestaan. En... omdat de kie zers niet zouden zien of boren hoe so lidair al de mandatarissen zijn kan men dat best met gesloten deuren afhande len. De politiekers moeten soms ook «ge ven». Iets geven aan de kiezers. Dit gaat niet zo eensgezind en ook niet zo vlug. In dit geval vraagt de meerder heid altijd te weinig volgens Het ge dacht van de minderheid. En... als de minderheid meerderheid wordt dan ge beurt juist hetzelfde- Waarom gaat dat zo Omdat men riioet succes oogsten bij de kiezers. Aldus redeneert de min derheid. En, omdat men alles niet zo eenvoudig mag voorstellen dat het van den eersten keer aanneembaar is al dus oordeelt de meerderheid, want men moet toch zorgen dat de gekoze nen niet werkloos vallen. Ten tweede de Bpolitieke partijen moeten onderling «nemen en geven». Zo beweert men tocjh. Ik weet nog altijd niet waarom dat DE POLITIEKE TOESTAND De velschillende politieke - kringen en waarnemers hebben zich Maandag hoofdzakëlijk bezig gehouden met d< besprekingen en de besluiten van hét congres der B.S.P. Over het algemeen betreurt men ten zeerste dat dhr Buset, voorzitter van de B.S.P. en een der on derhandelaars, op het congres de toe stand der onderhandelingen bloot leg de en zich daarbij zeer scherp uitliet tegen de eisen; en wensen der C.V.P. Dit kan de verdere onderhandelin gen slechts bemoeilijken.Wat nog meer opviel in dat congres was de houding van dhr Spaak, die meestal een andere opvatting heeft dan dhr Buset, maar nu de houding van de partijvoorzitter publiek en nadrukkelijk goedkeurde. De eensgezindheid van Spaak en Buset was zo ongewoon dat ze het no CONGRES VAN HET A. C. V. TE AALST Zondag had het syndikaal Congres plaats van het A. C. V. Arrrondisse- ment Aalst in de zaal Groen Kruis. Ongeveer 500 syndikalisten, afgevaar digden militanten waren in congres bijeengekomen. Na de verwelkoming door de Voorzitter Richard De Schepper, gaf dhr De Roy lezing van het verslag ovet de werking gedurende de laatste twee jaren. Het aantal leden bedraagt he den 1*6.000. Vooral het gewest Gee- raardsbergen en Aalst-stad mocht een aangroei van leden boeken. Een alge meen verslag volgde dan over de al- rene werking, financiële toestand en inrichting der verschillende diens» ten. Na een korte bespreking worden de dig hebben geoordeeld onc„ door Congres aangeduid die beturgmgen en lof te overladen, wat r bij de leden van het socialistisch con- r dat r MOET. Ik kan wel aanne twee of meer partijen. Ten aard een ondér'iVXS accoord maakt. Doch dat,van beide zijden princie pen moeten opgeofferd worden en dat men op dit stuk begnnt te nemen en te geven, dat wil er bij mij niet in. Een regering is ook dat nog par tij-politiek Dat de taal die een minister spreekt tijdens een partij congres of ter gele genheid ener politieke meting een par- tij-reuksken heeft, da s begrijpelijk. Maar... dat aan de regeringstafel eerst voor alles de partij moet gediend zijn dat is geen regeren meer. De regering bestaat toch wel om te »eren En regeren is toch wel de be langen van het land dienen. En... land betekent hier volk. Dus het algemeen 'belang, het 'belang van gans het volk. En... niet de belangen; van een deel van het volk. Aan de regeringstafel moet de zin 'oor waarheid en rechtvaardigheid de ;esprekken en de gemoederen beheer sen. Aan de regeringstafel mag er geen ;praa'k zijn van nemen en geven naar wel van objectief en onpartijdig zoeken naar de juiste toedracht der te bespreken kwestie. In de huidige stand van zaken moe ten noch de socialisten noch de C.V.P. toegevingen doen. Niemand moet toe waar hij weet de rechtvaardig heid en de waarheid te dienen. Een minister mag wel toegeven waar het zijn persoonlijke rechten geldt. Zo mag een minister tevreden zijn met de helft van zijn wedde. Doch waar de echten van derde op het spel staan mag nooit worden toegegeven. Men kan kamen aandraven met de hogere belangen van het land». Doch die hogere belangen 'bestaan ook dezen die-.toegevingen eisen.Daar bij, het doel wettigt de middelen niet. Mag men dan het land redden door een derde te slachtofferen Mag men het land redden ten koste van de dui- zende Burgers die hun kinderen naar vrijë-scholen sturen Mag men het land redden door toe te geven aan een politiek die de familie ondermijnt Men mag het land redden door toe te laten dat geleidelijk alle ministeries vol gepropt zitten met beambten uit politieke minderheden Is, dergelijke toegevingen doen, niet veeleer mede- helpen aan den ondergang van zijn land Men kan op den duur zoveel toege ven dat men alles kwijt is, uitgenomen! n eigen positie. Men kan zo veel water bij den wijn doen dat men alleen nog een fletse drank heeft. Of... doét men dat water alleen 'bij den*wijn van anderen en be houdt men voor zich zelf de niet ge^ doopte wijn. PIERLALA, res soms humoristische opmerkingen uitlokte. Toen er over de motie diende ge-, stemd te w.orden, poogde dhr Spaak een motie te doen aanvaarden, waarin 'geen «partij-oekasen» werden gesteld, zoals hij zelf uitdrukte. Op verzoek van de Luikse federatie werd aan de mo tie echter toegevoegd dat de socialisten de Koningskwestie willen uitstellen to na de verkiezingen, dat ze geen subsi dies willen toekennen aan de vrije scholen en dat ze vooralsnog geen stel ling willen nemen inzake de wettelijke gevolgen van de volkstelling op d< menstelling van het parlement. Deze drie eisen betreffen juist de drie moei lijkheden waar de onderhandelaar.' thans voor staan. Tot grote verwonde ring van de politieke waarnemers in de zaal heeft dhr Spaak tegen de opname van deze drie eisen of liever weigerin gen, niet geprotesteerd, maar stelde hij zelf de tekst van dit aanhangsel op. In de C.V.P,-kringen toonde men zich uiterst gereserveerd wat de reac ties van de partij betreft. Men wenst blijkbaar geen 'bruggen op te blazen, doch men liet duidelijk merken dat de onderhandelingen tussen de beide par tijen slechts konden gehinderd wor den door de houding der socialisten. Daar de mogelijkheid om tot een overeenkomst te komen over die drie punten, al niet .groot was, is de kans op overeenkomst thans zeer gering ge worden. GEEN UITVOER VAN TEXTIEL NAAR DU1JSLAND Maandag moest een Belgische af vaardiging, onder leiding van dhr Leo Meers, directeur bij het ministerie van Buitenlandse Handel, naar Frankfort vertrekken om er met de Brits-Ameri kaanse bezettingsoverheden te onder handelen over de uitvoer van Belgische textielproducten naar Duitsland ter waarde van 20 millioen dollars. Enkele tijd geleden waren Duitse ministers naar Brussel gekomen om dergelijke uitvoer te vragen. Tot grote ontsteltenis van de textielfabrikanten; hébben de bezettingsoverheden aan de afvaardiging laten weten dat de onder handelingen niet konden doorgaan. De afvaardiging is derhalve niet vertrok ken. In de textielkringen heerst ingevolge déze plotse weigering grote ontzetting;, omdat de voorgestelde uitvoer een her opleving van de textielindustrie zou mee gébracht hebben. Men herinnert in dit verband aan de gelijkaardige weigering die enkele tijd geleden ont vangen werd in verband met de uitvoer van schoenen. De levering van schoe nen werd thans aan Zwitserland en 1 sjecho-Slowakije overgemaakt. zullen zetelen in het Hoofdbestuur. Nog talrijker was de opkomst de namiddag. Tal van vooraanstaande personaliteiten zijn aanwezig Z. t.H. Kanunnik Ketels, Algemeen Proost A. C. V. EE. HH. Vander Cruyssen, Verbraeken, Goethals, Wijn; E. P- Gardiaan, Capucijn; Senators Van Oudenhove, De Clercq en De Haeck; Volksvertegenwoordigers F/loyersoen en Moriau; Burgemeester Borreman en Si hepenen De Wolf, Haers en Key- meulen; Carlier, Voorzitter C.V.P. en Bessems, Voorzitter van de Katholieke Middenstandsbond. Na een welkomgroet tot de aanwezi- gen, gaat men onmiddellijk over tot het uitreiken van onderscheidingsteken aan de vogende pioniers van het A. C. V. Arijs Marguerite, Erembodegem Avoux Paul, Hofstade; Batens Karei, Ninove; Becké Frans, Aalst; Bossaer» Esther, Aalst; Karkens E., Erembode gem; De Groeve René, Overboelare De Cuyper Gustaaf, Aalst; De Meers* man Frans, Herdersem; De Scluiyte- neer Jan, Geeraards'bergen: De Schrij ver A., Nieuwerkeiken; De Vylde? Geor ges, Aalst: D'Haenen Alf., Gee- raardsbergen; Druwé Cl. Viane, Gan- zeman L., Aialst; Guns Goanna, Aalst; Guns R., Aalst; Jansegers Paul, Aalst Keymeylen A., Aalst; Maes L., Aalst; Meganck E., Aalst; Meert Prosp.Aalst; Pevenage P., Overboelare Smekens A Erembodegem; Van Belle Louisa, Aalst; Van Geert K., Aalst; Van Geert Karei, Aalst; Van Gyzegem Jozef, Aalst; Van Flerreweghe P., Aalst; Van Vaerenberghe Karei, Welle; Verbrac» kei,.Maris., Erembodegem; Wijnendae- !e Joz., Borsbeke; W'ellekens Gust, Geeraardsbergen. Het was de Heer Aug. Cool, Natio- aal Voorzitter van het A. C. V. die achtereenvolgens de onderwerpen be handelde die heden de meeste aan dacht vragén, namelijk prijzen en lo nen.. de maatschappelijke zekerheid, politieke toestand, structuurhervormin gen en werkloosheid. De redenaar werdt geestdriftig toe gejuicht, waarna Z. E. H. Vandercruys- sen het begeesterend slotwoord hield. - PRINS BUUDEWIJN VOORLOPIG NIET IN SENAAT Zoals men weet,, is prins Boudewijn van rechtwegen senator en heeft dhr Vermeylen hem uitgenodigd de ope- ningsvergadering van de Senaat bij te wonen. Op het ministerie van Binnenlandse Zaken wordt hieromtrent verklaard dat dhr Pirenne, secretaris des Konings heeft doen weten dat de prins deze vergadering niet zal bijwonen en voor alsnog ook niet bij de toekomstige ver gaderingen aanwezig zal zijn». DE PRIJS VAN HET TARWEMEEL. Bij ministerieel besluit werden de maximumprijzen van tarwemeel niet bestemd voor het vervaardigen van brood, als volgt vast-gesteld 1. Prijs te 'betalen aan de maalderij, koopwaar geleverd af molen, taxe niet inbegrepen, per 100 kilogiv: fr. 7'$0, 2. Prijs te betalen aan groothande-; laar, koopwaar geleverd af groothan delaar, taxe niet inbegrepen, 'per 100 kilogram fr. 802,50. 3. Prijs te betalen voor koopwaar geleverd franco verwerker, ta'xe niet inbegrepen, per 100 kilogram fr. 8X12.50, 4. Prijs te betalen doop verbruiker, per kilogr. fr. 9,-=» UW CINEMA IS DE PATRIA Dk. De Moorstraat V/EERSLAG VAN DE VOLKSTELLING DE AANPASSING IN DE SENAAT. Over de weerslag die de volkstelling zal hébben op de Kamer hebben wij eecls vroeger geschreven. Het Franstalig blad «La MétropoTe» heeft nu ook berekend welke aanpa-s- zal moeten gebeuren in de Senaat. Een aantal senatoren, de helft der* volksvertegenwoordigers worden recht streeks gekozen. De provincieraden hebben het recht een senator aan te. duiden per 200.000 inwoners. Tenj slotte worden nog de helft van het aan*» tal provinciale senatoren gecoöpteerd door de verschillende partijen. Volgens de uitslagen der volkstel ling zou de verdeling moeten gebeuren volgt Antwerpen 1 6 in plaats van 1 5 Brabant 23 in plaats van 21; W.-Vlaanderen 1 2 in plaats van 1 Oost-Vlaander. 1 5 in plaats van 1 4 Limburg 6 in plaats van 4 Henegouwen 15 in plaats v. 16; Namen 4 in plaats van 5; In Luik en Luxemburg geen veran dering. Er komen dus 5 zetels bij in het Vlaamse land. en 2 in Brabant, ter- Wijl Wallonië er 2 verliest. Brabant en Oost-Vlaanderen zou-, den elk éen provinciale senator mogen t aanduiden. 1 De hoge vergadering zo>.,vi dus uit-l 'zien als volgt 1 06 rechstreeks gekozen senatoren in plaats van 101; 46 provinciale senatoren in plaats van 44. 23 gecoöpteerde senatoren in plaats» 22; tellen, val is. geheel zou de Senaat 175 leden 1 67, zoals nu het ge-.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1