DE GAZET VAN AALST Volkse Opvoedkunde ONZE BEKOMMERNISSEN verheven, door haar kwaliteit» PIERLALA HET ONPERWIJ? m £OMé© EN OMSTREKEN Nummer 92 BURELEN Kerkstraat 9, [Verschijnt den Donderdag en Zondag'van iedere week., Zondag 14 November 1948 Aalst. Teler.n. 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) i voortzetten, of lie- Iedereen heeft be- Ik heb er... gi er... wij hebben vervoeging kunne ver kortaf zeggen kommernissen I Moeilijk aan de kost komen, dat is één Dat is de groote en de grootste bekommernis van vele mensen E.en bekommernis die waarlijk niet gering is Onzekerheid van den dag van mor gen. Verlies van betrekking. Het is een groot gesukkel en het blijft steeds een groot raadsel hoe sommige huismoe ders het klein gewin nog in zooveel paartjes kunnen doen om elkeen wat te geven En de toekomst van de kinderen Een nieuwe bekommernis Ze worden groot, wat gaan wij er mee aanvangen Ze kunnen niet of zeer moeilijk geplaatst worden. We zien maar steeds uit en we hebben weinig hoop. Een ledig zitten is ook nog zoo'n kwade gewoonte Andere bekommernissen drukken soms nog zwaarder 't Gedrag van een kind, van een der huisgenoten stemt misschien tot droefheid De huiselijke vrede is misschien verstoord en wange^ drag maakt het leven uiterst bitter We zullen niet verder gaan met zwartgekleurde taferelen naar boven te. halen. Gij kent die. Gij ziet die ook Blijft gij er op staren, altijd maar sta ren op die zwartigheden, dan wordt ge... neen, niet blind, maar neurasthe- niek. Men hoort daar veel van den dag van vandaag. Zoo gelijk vroeger ge- zeid werd die heeft een goeie valling vast zeggen ze nu neurastheniek, hee- lemaal neurastheniek Het komt, zoo 't schijnt, van altijd maar naar bekommernissen te kijken. ——.Ik ben heelcmaal op en zou voor een paar maanden oprust moeten. Maar 't gaat mijn middelen te boven. Weeral een nieuwe oorzaak van zwart galligheid Ik zou hoofd zetten Zwitserland... hebt er... hij heeft zou zóó doen, maar dat zou ik laten, r... We zouden de En met mijn jongen of meisje zou ik alles moeten uit mijn een reis doen naar maar 't kan niet zijn En die gedroomde maar onmogelijke reis maakt het leven weer bitterder. Maar er werd ook een wijs woord gehoord. Van een weduwe, 't Kan U misschien goed doen zooals 't mij ook goed heeft gedaan. Zij heeft ver scheidene kinderen. Ik laat haar nu zelf aan *t woord Vrouw alleen. Den kost moeten winnen. Verscheidene kinderen heb ben, opgroeiende jongens en meisjes, die leiding nodig hebben. En er wordt mij van alle kanten raad gegeven ik een andere gang gaan... Ik geloof dat gij te zwak zijt... Op den duur zou ik een straat omgegaan zijn, om die goe de raadslieden niet meer te moeten1 ontmoeten. 'Daar kwam. toen eens een bejaard priester, een goeie kennis van den hui> ze op bezoek. En hij vroeg hoe t ging en ik zei Niet goed Ik luchtte heel mijn hart en hij liet mij heelemaal uitspre ken. Hij zei alleen: maar Ik versta dat heel goed en ge staat op een moeilijke post. Hij sprak vriendelijk en opgei wekt met de kinderen en ze waren hem blijkbaar 'heel goedgezind, want ze, hoorden altijd maar vermaningen van de wijze mensen. Bij 't weggaan en na belofte, van weer te keeren zei de ondervinding- rijke geestelijke tot mij Niet verder kijken dan de dag van heden elke dag goed gedaan is genoeg. En vooral werp al uw be kommernissen op Hem Hij deed even een beweging naar omhoog, he melwaarts. Hewel die woorden één dag sef fens en Alle bekommernissen op Hem bleven in mijn hoofd hangen, lieten mij niet los.' lik heb er mij zoo goed mogelijk naar gevoegd en ik doe 't voort zoo lang ik zal kunnen; ik voel er mij goed bij. Ik doe elk werk van iederen dag zo goed ik kan en jaag de spokende gedachten weg, die me komen veront rusten met morgen en; overmorgen en toekomend jaar En ik werp mij be kommernissen op God Ik wil ze niet op voorhand kennen Thoréken heeft ven van heel veel zicht. Door dit a Franse communism fstraffing gespaard Immers werd 'I) liefdeverklaring gr< de communistische beste plaats afgesta. toujours» te publïci deze ontboezemir reeds verschenen in Kominform. Men moet in di dergelijke verklarin stelling voelen. D; het Russische vojk r Ikgelpaf,tdat. die _^>*,dsman. ,gpe7 de^KominforrJ^ de woorden heeft gesproken 7 Geluk kig zij die ze kunnen toepassen. Ik denk dat het een uitstekend middel is tegen overspanning en neurasthenie. Werp Uw bekommernissen op God! Wie heeft dat gezegd en geschreven Petrus, de Apostel, en die kon. het we ten, niet waar, uit de eerste hand van Jezus zelf. Mensen van goeden wil kunnen veel voor elkaar doen, lasten verlichten, zorgen helpen dragen, maar we komen allemaal zooveel zwarigheden tegen, waartegen de- mensen, met den besten wil, niets vermogen. Laten wij er dan aan wennen, vol gend het aanmoedigend apostel woord, alle bekommernissen op... Hem te werpen OPVOEDER. i«1jgeh."Dfe mêlfec-, kers een riem on.de; Bij ons weten is catie dan ook het dei Cichoreimerken - Cichorei de BEUKELAAR ZAL DE SOVJET UNIE NOOIT VECHTEN TEGEN FRANKRIJK De Fransman Maurice Thorez staat goed aanzien bij vadertje Staiin en om in de gunst van deze laatste nog te stijgen heeft het gedweeë en lieve zoontje aan vadertje, aldoor de mazen van het ijzeren gordijn, een Sint Maar ten cadeautje geschonken. Dit cadeaut je bestaat in een artikel. Dit artikel bevat een liefdeverkla- ïg van Thoréken aan de Sovjet-Unie. Thoréken is een manneken met een heel breed hart en met een dik hoofd. Bijgevolg is Thoréken een ,breedden- kend en een wijd-voelend mens. Tho réken heeft dan ook die liefdesverkla- niet ten persoonlijken titel afge legd maar in naam van het Franse Volk .Deze liefdeverklaring bevat noch min noch meer dat het Franse Volk nooit zal vechten tegen de Sovjet- Unie Na de verkiezingen die vóór enkele dagen in Frankrijk1' plaats greep en door de liefde voor het commu nisme vanwege het Franse Volk tot een middelmatige warmte gedaald schijnt, mag Thoréken. gerust in naam 'het Franse Volk spreken rdoor blijk gege- dipiomatisch door- tikel heeft hij het van een Russische ij de Sovjets déze ig aangenomen en iPravda» heeft zijn n om deze Amour ren. Vooraf was 5 van Thoréken het bulletin van de Bij de bespreking van het budget van Koloniën richt dhr Volksvertegen woordiger Van den .Berghe, zich als volgt tot de beer Minister. Laat me toe U op een leemte te wij zen in Uw pogen onze Kolonie beter te doen kennen en waarderen. De Vla mingen worden door U wel eens verge ten. Zo had er in de Senaat de 4 en 5 October 1947 een nationaal Koloniaal Congres plaats. Hier is het buitenge woon leerrijk verslag. Uitnodigingen, toegangskaarten, redevoeringen er discussies, verslag, alles, maar alles was in het Frans, geen enkel woord Neder lands. Ziet U, mijnheer de Minister, wij Vlamingen interesseren ons even veel aan Congo als onze Waalse me- dëburgers; als men ons dan komt ver tellen. dat in het bestuur, en het on derwijs in Congo de Vlamingen, en Ne derlandssprekende overheidspersonen genegeerd en benadeeld worden, dan hechten we daar gemakkelijk geloof aan. En dat mag niet Ook in Congo moeten onze Vlamingen kunnen tonen wat zij waard zijn-en moeten er de plaats kunnen veroveren die hun toe komt. Zo niet komt er ook in Congo een onverkwikkelijke taalstrijd het miskennen van de mest elementaire rechten wreekt zich. Nu ter zaike Uit het verslag van het Congres 1947 vertalen we In Belgisch Congo zijn er kinderen die onderwijs 42 va .ardi Nat. Kol. blz. 262. 1.500.000 nieten, of de Congolese Jeugd. Merk- resultaat als we vergelijken met de"naburige koloniën: Nigeria 9 }e Tanganika 18%; Noord-Rhodes.e ?8 Fr. Equatoriaal Afrika j ,-c- 42fc. Eenvoudige stille helden, die dat hebt kunnen, presteren weest ge dankt; wij zijn fier op U. Op blz. -72 van o-enoemd rapport vinden we tref fend =de taak van het onderwijs be paald 'Het onderwijs is vooral een werk van opvoeding... In verband met deze gegevens dient in acht genomen dat het onderwijs naast een sociale functie, ook een na tionale functie'te vervullen heeft. Niemand' zal het dan ook onredelijk vinden dat we voor het onderw!js, ge veven door de nationale irnssien een ei «en statuut vragen, verschillend van datgene gegeven aan vreemdelingen' die onderwijs geven. Een woord over «Confessioneel» en «Lekenonderwijs Zoals in het nationaal congres voorgehouden werd, is er in Congo door het onderwijs een taak van over- --het hart nodij deze dubbele pub li- 'eenjge antwoord je vadertje Stalin op Thorékens Sinte Maartens cadèauken. Dit edel en schoon gebaar van Tho réken verdiende toch wat beter Hierop moest toch Vadertje Stalin ook «zijn» liefdesverklaring afgelegd hebben. 1 Nu mocht het Franse volk toch even-, veel vanwege de Sovjet-Unie verwacht hébben. Het ware toch heel natuurlijk ;eweest had de «Pravda» geschreven De Sovjet-Unie zal nooit vechten te- jen het Franse volk Of, moet de lief de bij de Russen van één kant ko men Tot hier de houding van achter het ijzeren gordijn tegenover de verkla ring van de Franse communistische lei-) der, Wat moet men in het Westen meer bepaald in Frankrijk zelf o dergelijke uitlatingen denken De communisten, die beweren "de beste weerstanders te zijn geweest durende de laatste periode der duitse bezetting en die nog steeds een grote' mond zetten tegen de incivieken di jeen communisten werden, schijnen niet te weten dat incivisme ook mo lijk is wanneer er geen bezetting Zou Thorékens taal vrij te praten zijn van incivisme of... behoort incivis me bij de democratie naar communis tische opvatting Zouden de kameraden uit België in. zake liefdesverklaringen; aan de Sovjet' Unie willen ten achterblijven bij hun nel sovjet-kameraden uit Frankrijk We leven in afwachting. Wellicht) zal hier ook wel een of andere waanzin nige don-quichotte gevonden worden om met veel tremelo in, de stem een hoogdravende verklaring af te leggen i in naam van het Belgisch volk» bij-de welke deze van Thoréken maar een schim is. Als dit gebeurt dan mag men achter het ijzeren gordijn op de twee oren sla pen. want... moest België ooit de oor log verklaren aan Rusland dan capitu leren al de Kominform staten nog vooraleer het eerste schot gelost is. PIERLALA. Sovjet-Unie vooT en veel belang- is heel zekers om en de landen van ttasftwr. oncfen^f? en 'opvoeding op grondslag van gods dienstige beginselen zijn 'bij machte d.e opvoeding te verwezenlijken. Het ware een misdaad vanwege het verantwoordelijk moederland aan. de inlander de weldaad van die opvoe ding te ontzeggen met het invoeren van een tekenonderwijs en een leken- opvoeding. Zeer spijtig is het dat het officieel nderwijs, laatstleden voor blanke kin deren ingevoerd, onder de benaming van lekenonderwijs werd ingevoerd en daardoor de schoolstrijd virtueel werd ezet in de 'kolonie... misschien min der publiek dan hier in Belgie,. maar toch reeds voldoende merkbaar opdat de inlanders er zich rekenschap van •even.., en het spijtige reacties uit lokt. Ter illustratie bracht de Heer Van den Berghe twee typieke gevallen ter kennis van de Kamer. Ziehier hoe som- vrijzinnige leerkrachten de «Neu traliteit» aan de pas ^opgerichte athenea verstaan. Een leerkracht aan het atheneum te Leopoldville schept er genoegen in ver warring te stichten in de geesten van de kleinen door het vergruizen van het effect der godsdienstles. Een leerkracht aan hetzelfde athe neum geeft een wedstrijd in moraal voor allé leerlingen, ook voor deze dn godsdienstleer volgen en er is geen plaats op het rapport om de punten, behaald in de prijskamp van gods dienstleer in te boeken. Ik bid U Mijnheer de Minister, Me vrouwen en Mijne Heren, laten we de heruitgave van de Belgische school strijd met al zijn nefaste gevolgen, in Congo vermijden. Met Staatsminister, de Heer Devèze. zeggen we dat onze politieke twisten geen exportartikel voor onze kolonie mogen zijn. Aan blijken van waardering en be wondering hebben de opvoeders in Congo geen te kort; al deze die do Kolonie bezochten, bezongen hun toe wijding. Maar van lof sneedt men geen «stutten» boterhammen, zei Guido Gezelle. Een woord over de subsidiering. In het jongste koloniaal congres werd meermalen gewezen op de nood zakelijkheid van sterkere subsidiering van het onderwijs zonder dewelke het onderwijs zijn volle ontplooing niet kan nemen en de gewenste vruchten afwerpen. Met nadruk werd gewezen op de noodzakelijkheid van hogere/ lonen van het onderwijzend personeel; van beter stoffelijke inrichting van voorziening van didactisch materiaal enz... De hele vergadering deelde die zienswijze. Echt telleurstellend is het dan ook, dat het nieuw project van subsidiering in plaats verhoging, integendeel een vermindering van de globale subsidies in 't vooruitzicht stelt. Wel is er een verhoging der wedde van het onder wijzend personeel voorzien; maar wat al de ene kant meer gegeven wordt, wordt langs een andere kant afgeno men. De onkosten van het onderwijs omvatten nog andere uitgaven dan de betaling van het onderwijzend perso neel. Het is in die andere uitgaven dat edaan werden sommige anderfe 70, andere van dat het geheel van de on- ïeer dan ooit bezwaarlijk voor sommige vicariaten practisch ondraagbaar. Moest de Staat zelf het hele onder- wijswezen bekostigen op basis van of ficieel staatsonderwijs, dan zou dit 5il4.000.000 fr. bedragen. Welnu in 1945 hebben de schoolsubsidies van de nationale missies slechts 43.000.000 fr. belopen, wat voor de staat een uit sparing van 47.1.000.000 fr. betekent,.. Mogen we er met nadruk op wijzen dat het onderwijs van één leerling «in boorling» aan de schatkist amper 120 fr. per jaar kost en het onderwijs van. èeri %faiwcê" IGtrr. telijke tienduizenden franken. (40.000 fr. O Begrijp me goed, ik wens aan de jeugd van onze Belgische medebur- ers die in Congo moet opgevoed wor den: de beste leraren, moderne school lokalen, het beste dedactisch materiaal, heeft er recht op. M/rar ik voel heï als mijn plicht de heer Minister en de Kamer te verwijzen naar :blz. 662 vanl het verslag van de achtbare heer Hou- siaux waar hij schrijft «De internationale verbintenissen n Belgie en zijn traditionele politiële, zijn gevestigd op het beginsel van de/ voorrang van de belangen der inlan ders. Ik vraag bepaald meer steun vanwe ge het Moederland voor het onderwijs en het onderwijzend personeel. Uit de Kasai seint men ons Zo het nieuwe regime wordt toegepast dan kunnen we 2.000 scholen sluiten. Dat hebt U niet gewild, is het nietj Mijnheer de Minister. Dat wil niemand van deze Kamer en het mag dan ook niet gebeuren. Onze pionniers van de beschaving verdienen 'heel wat beter. Onze plichten zijn ter dier zake for meel de belangen van de inboorlin gen hebben we te behartigen; tussen die veelzijdige belangen primeren on# derwijs en opvoeding. U zult Uw plich doen, Mijnheer de Minister, wij ook. besnoeingen van 50' 85 zc derneming r wordt... Ja, MINISTER DE MAN OVER DE WET OP DE OORLOGSSCHADE OP GEBIED VAN DE VERGOEDING IS EEN GROTE INSPANNING GEDAAN De h. De Man, minister van Weder-i opbouw, heeft te Antwerpen-Berchem een rede uitgesproken. De minister heeft voornamelijk uitgeweid over de werken van zijn departement. REEDS 9 MILLIARD UITBETAALD. «De zeer ingewikkelde wet op de .rgoeding der oorlogsschade, aldus de minister kon sedert enkele weken definitief in toepassing worden ge- UW CINEMA IS DE PATRI A Dr. De Moorstraat bracht. Honderden dossiers van voor ranghebbende categorieën zijn klaar om°uitbetaaId te worden, zodra de ter mijn van beroep, door de wet bepaald, verlopen is. Hoewel de minister 'bij de wet ver plicht wordt, de vergoeding voor scha de door politieke gevangenen of krijgs gevangenen geleden uit te keren voor alle andere gevallen, denkt hij dat heb hem mogelijk zal zijn het onderzoek der dossiers van de andere prioritairen aan te vatten rond Nieuwjaar. Voorts zei de minister van Wedet-'is voorgelegd^ opbouw dat reeds voor 9 milliard ere- dielen -werden uitbetaald aan de ge- teisterden in afkorting op hun vergoe dingen. «- Er is dus wel degelijk een grote inspanning gedaan, hoewel som mige het tegendeel beweren», aldus de minister. DE URBANISATIE In' verband met de urbanisatie, een dienst, die niet afhangt van de minis- a Wederopbouw, verklaarde de h. Dé Man dat er een oplossing moet worden gezocht om te beletten dat de ze instelling de wederopbouw van het land zou hinderen; hij deed dan ocia een voorstel aan zijn collega, die ter zake bevoegd is, om aan de geteister- den voor het gedeelte van hun wo ning dat nog bruikbaar was, maar door dc vereisten van de urbanisatie verlo ren gaat, een lening van 2 toe tei staan. Tot slot verstrekte de minister nog! toelichtingen over het statuut van de politieke gevangenen, waaraan reeds, ongeveer 225 mülioen als schadever goedingen zijn verleend-en over het wetsontwerp voor de pensioenen aan burgerlijke oorlogsslachtoffers, dat vóór enkele dagen /aan het Parlement

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1