IE GAZET PE VROUW... en de SOCIALISTISCHE PARTIJ PIERLA -A EN OMSTREKEN Nummer 97 BURELEN Kerkstraat 9, rA"alst'. Telef. MIST STREMT HET VERKEER GEHEEL WEST-EUROPA (Verschijnt den Donderdag en Zondag van iede week Donderdag 2 December 1948 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaark-1.25 fr. 't Nr. K Mits inspanning waartoe wij bekwaam zijn, mits toepassing van ons pro- gramma op de vrouwenvraagstukken zal de socialistische partij binnen weini ge maanden de meest feministische partij kunnen worden», schrijft Max Buset! vrienden vriend' Indien het de socialistische partij zou gelukken, want van harentwege is het maar een loutere veronderstelling,- denkt zij daarmede de vrouw, en voor al de vlaamse vrouw in haar rangen te veroveren De vrouw, en ook de vlaamse vrouw, heeft haar eigen gezonde opinie over Politieke partijen die aan «Feminisme)) beloven te doen mits hun programma in toepassing te brengen Vrouwen houden van daden en niet van woorden zegde Madame Blume onlangs bij gelegenheid van het Socia listisch kongres Welnu, daar zijn een paar punten op het socialistisch programma die wij vrouwen liever niet verder meer tot daden zien omgezet. Daar is bijvoorbeeld en ondermeer, de schoolkwestie, en daar is de Ko ningskwestie. Wij vrouwen, en voegen maar aan toe, wij vlaamse (wij kregen den indruk dat het schoentje vooral bij de laatstgenoem de entwat vringt, omwille |an... kleri- calistische invloeden volgens zegden) vinden dat u daarin een tikje te ver zijt gegaan Het spijt ons voor u, maar die beide kwesties zijn op ons vrouwelijk gemoed gaan werken Wij kunnen er niets aan verhelpen dat die meest feministische partij in spe onze koude kleren niet raakt, zo lang er geen andere oplossing voor de schoolkwestie komt, en wij kunnen u verzekeren, dat de verzuchtingen van de vrouwen, ook uit de arbeidersklas) se het best zullen bevredigd worden in zake .deze kwestie, de dag dat, zij vrij uit de school voor haar kinderen kun nen kiezen zonder dat haar budjet de alarmklok slaat. Dat kunnen zij niet, en dat zullen zij nooit kunni omdat uw antiklericalisme, om de zaak andersom te beschouwen, u nooit zal toelaten deze rechtvaardige eisch, overeenkomstig met onze grondwet, te bevredigen Inzake de koningskwestie, weten die zelfde arbeidersvrouwen; weten al de vlaamse vrouwen, zonder uitzondering, dat al uw beloofde feminisme even min de gewenste oplossing zal bren gen. Ook de arbeidersvrouwen hebber een hart uw Partij en zelfs de be voegde» vrouwen uit uw Partij, zoals Madame Spaak, schijnen dat te verge ten, want ook de arbeidersvrouwen hadden in '40 haar mannen aan het front, en ook de arbeidersvrouwen we ten wat dankbaarheid en trouw bete kent, en ook zij, al is het wellicht tot uw spijt, zijn de Koning dankbaar en daar vragen niets liever dan hun «Trouw» te rouwen kunnen bewijzen aan «Hem.. die hen haar mannen en zonen door zijn gepas-1 te houding toen, levend teru; schonk En wat hier ook in aanmerking zou worden gebracht, niets ter wereld kan dit gevoel vernietigen. Het gezond verstand is een van de vrouwelijke eigenschappen, en het laat geen twijfel, dat van de minste tot de meest feministische vrouw het zal weten te gebruiken als zij in het stem hokje komt te staan. Er is in iBelgie, God-zij-dank, een partij die niet zó zeer op «Feminisme» boogt, maar die «De vrouw» en de ty pische vrouwenbelangen, anders en dmaal beter, dient en.'begrijpt. Een vrouw van rechts. WIEROOK EN NXI WIEROOK We hebben een j-Sering Bravo Hoera Het is een nieuw2 en §een nieuwe. De C.V.P. en d< B.S.P. zijn, spijts hevige discussies, worden. Men is het spree mogen kijven ma; blijven» indachtig Deze vriendschaj persoonlij ken-m Van partij tuurlijk geen spral partijën hebben ee: behaald. Geen van vingen gedaan. D< voor de andere he delven Er zijn, wel offers gevallen. M mensen niet zo er< ter-portefeuille. In elk geval vre af, waarom eigen lij vallen is en waarto) heeft. De huidige cord kloppen staan. Het verloop dez- le crisis is ook wel soort. Spaak die de ee formateur toegew lukt en toch gelukt Eyskens, die na opdracht* kreeg is gelukt. Nu vertelt men te werk gedaan he de vruchten van p! Spaak staat in b onbaatzuchtige Eyskens. Eyskens van zijl 'bereidwillige offerv Spaak. Zo pas was de c 'Oezemvrienden ge- woord r moeten eweest. is natuurlijk van riëlen aard. dschap kan er na- zijn. Want beide jrote overwinning beiden heeft toege- ene partij heeft onderspit móeten ar, een paar slacht- ;schien hielden die veel aan een minis- jt men. zich terecht c het ministerie ge- die crisis gediendj ïg zal wel het re- ake vallen en op- laatste ministerië- iets enigs in zijn ifvaart van de «Queen Elizabeth wegens de mist weer uitgesteld. De grootste transatlantieker ter we reld moest 12 dagen geleden zee kie zen met bestemming naar New York. Eerst werd de afvaart verdaag*! we gens de staking der dokwerkers te New York en thans geschiedt hetzelfde we gens de mist. Het Britse ministerie van Luchtvaart deelt mede dat de zichtbaarheid op sommige plaatsen' minder dan 50 me ter bedraagt. In .de havens van de Engelse Oost kust is de scheepvaart stopgezet. Voor de eerste maal hebben de R. A. F.-toestellen, die voor de «lucht brug» worden benut, op de Britse vlieg velden kunnen opstijgen noch landen Alle diensten van de European air ways naar het vasteland zijn afgelast. Ook op de Franse vliegvelden werd het luchtverkeer stopgezet. Ook wegens de dichte mist op de Schelde worden vele schepen, die moesten vertrekken en binnenlopen tq Antwerpen, opgehouden. ste de opdracht tot rzen kreeg is mis- Spaak een zelfde >ok mislukt en toch at 'Eyskens het tl t en dat Spaak er ikte. ;wondering voor de wijding van dhr kant bewondert de aardigheid van dhr. KAN. CARDIJN TERUG UIT AMERIKA Kanunnik Cardijn, de stichter en al gemene aalmoezenier van de K. A. J., is Maandag te 1 8 uur uit Canada en de Ver. St., waar hij een bezoek heeft ge bracht aan de K. A.J. afdelingen van de nieuwe wereld, te Brussel terugge komen. Wegens de mist legde hij de reis uit Engeland per boot af. Hij werd door een 20-tal leiders van de K. A. J. beweging opgewacht. isis opgelost of dhr. DE BIJKOMENDE WERKEN plaatsen van zwakke kinderen in kolo- VAN DE KASSEN j niën en vacantiehuizen, kledingspre- s/oor GEZINSVERGOEDINGEN Een moeilijk vraagstuk dat reeds herhaaldelijk scherpe meningsverschil Jen heeft doen ontstaan is o.a. de bij komende voordelen die door sommige kassen voor gezinsvergoedingen wor den uitgekeerd. De vraag wordt meer maals gesteld of het redelijk en aan vaardbaar is, dat de compensatiekas sen, met boni hun aangesloten leden talrijke voordelen kunnen geven, zoals schpolpremie, Kerstgeschenk e. a. daar waar andere kassen slechts de wette lijke kinderbijslagen kunnen uitkeren. Wij doen onze lezers opmerken dat er in parlementaire kringen, zowel als in syndicale en werkgeverskringen, tal rijke vaak lijnrecht tegen elkaar staan de opvattingen dienaangaande be staan. Vóór enkele dagen werd ons in deze aangelegenheid het standpunt aan hel Vlaams Economisch Verbond, dat te vens het standpunt van de vereniging der kassen voor gezinsvergoedingen zou zijn, medegedeeld. Na vroeger an dere standpunten en onze eigen opvat ting te hebben gegeven, houden wij er aan volledigheidshalve ook het stand punt van het V. E. V. weer te geven. Het V. E. V. schrijft Tijdens de afgelopen parlementaire zittijd heeft de Kamercommissie het wetsvoorstel van de hh. Heyman en consoorten besproken. Te dier -gele genheid werd een .amendement van mevr. I. Blume goedgekeurd.Dit amen dement beoogt namelijk de voordelen van familiale aard, die door de com pensatiekassen voor gezinsvergoedin gen worden verleend, zonder meer af te schaffen. Deze voordelen staan be kend onder de benaming «bijkomende, werken». Vanaf hun oorsprong (1922). heb ben de kassen voor gezinsvergoedin gen dergelijke familiale voordelen toe gekend. De wet van 4 Augustus 1930 veralgemeende het toekennen van ge zinsvergoedingen aan de loontrekken den. Sindsdien hebben vrijwel al dec compensatiekassen, in het kader van de wet, diensten opgericht met het doel dezer voordelen te verlenen. Het zijn dus deze voordelen van fa miliale aard, die het amendement van! mevrouw Blume uit de weg wil ruimen. Stippen we terloops enige werken aan waarvan het sociaal belang verrei kend en onbetwistbaar is dienst van de ziekenverpleegsters-bezoeksters, luiermanden, schoolpremies ten voor dele van kinderen van 14 tot 18 jaar, _en toegekend ter gelegen heid van het huwelijk, premies tot aan moediging van het technisch- en be roepsonderwijs. Het kan gebeuren dat de grote ver scheidenheid van deze werken zekere nadelen oplevert. Een ongelijke be handeling kan ontstaan en aanleiding geven tot mistevredenheid ónder de arbeiders. Dit is echter geen beslissen-, de reden om de bijkomende werken eenvoudig af te schaffen. Men vergete niet a) Moesten de bijkomende werken worden afgeschaft, zouden de wettelij-, ke kinderbijslagen ten bate van ieder rechthebbend kind amper met enkele frank kunnen worden verhoogd. Deze onbeduidende verhoging zou niet kun nen opwegen tegen de weldaden van) de bijkomende werken, waarvan de invloed voornamelijk groot is in de stedelijke- en nijverheidsagglomera ties. In dit verband dient aangemerkt, dat de bijkomende werken de geboor te aanmoedigen daar waar het bevol kingscijfer laag is. De kinderziekte, de zwakheid, de erfziekte, de besmette lijke ziekte worden op afdoende wijze bestreden, dank zij het optreden de ziekenverpleegster-bezoekster de kassen voor gezinsvergoedingen. b) De eventuele afschaffing van de bijkomende werken zou ongetwijfeld een jammerlijke invloed hebben op het beheer van de compensatiekass. Thans hebben deze organismen in een goed beheer een rechtstreeks belan: aangezien een deel van de verdelings- gelden te hunner beschikking blijft bijkomende werken te financieren. Dit geeft dan ook aanleiding tot merk waardige initiatieven vanwege de lei ders van de kassen en oefent ontegen sprekelijk een ongunstige invloed uit op het beheer. Het sociaal belang van deze werken aanzienlijk; hun nationaal belang is het niet minder (beperking van de kindersterfte, gelukkige invloed op de demographische toestand van het land) Het recht op initiatief van de kassen moet behouden worden. Een uitslui tend mechanische geldverdeling zoi i onvermijdelijk tot nieuwe beperkende maatregelen leiden (bijv. afschaffing van een zeker aantal compensatiekas sen en bijgevolg gevaar van nationali satie). De individualisatie van de sociale diensten dient althans voor zover mogelijk behouden te worden. zijden werd Juk gewenscht ze tot met de aan- en zou blijven be- men de grote kwes- n. Een kleine rege- kleine zaken een grote zaken op te ;eer zoo n grote re- onze i ministers eens Spaak en dhr. Effens wierookvat ter ha^®,'0'ïi elkaar beurte lings te bewictpktS: - 1 Van verschillendfe zijden werd de nieuwe regering werd verhoopt dat staande verkiezing staan. Ondertussen zal ties maar laten rust ring is er nodij grote regering om lossen. Voor wanf gering Mochten grootmoedig en brjieddenkend zijn om de grote kwesties t-.an te pakken en op te lossen gelijk zij j het zijn om de mi nisteriële frak aan ,te trekken Misschien is het'wel gemakkelijker en ook interessanter minister te wor den dan het te «ZIJN» I Op dit ogenblik Ij houdt Spaak zich gereed om zijn regeringsverklaring af te leggen. Het is niet de eerste maal dat Spaak zulks doet en bijgevolg zal het hem niet moeilijk vallen en zal helj hem ook niet veel) tijd gekost hebben die voor te bereidén. Enkele uittreksels uit vorige der: lijke uitboezemingën en het progra ma steekt in een vernieuwd kleedje. 'Dat deze regeringsverklaring een grote meerderheid ter goedkeuring zal vinden staat buiten eiken twijfel. Eens de crisis opgelost en het trouwen gestemd dan is het lastigste werk achter den rug en verdienen de ministers een vervroegde Kerstmis Nieuwjaarsverlof. Om de vermoeiende prestaties mag bij dat verlof dan nog wel een extratje bij van een paar we ken. In ieder geval, wij hebben een rege ring en... het zijn geen beginnelingen. Ge ziet van hier hoe onze staatswagen zal bollen Ze kennen de knepen van het vak en weten de moeilijkheden te omzeilen. Voor wanneer bruggen of... en wie zal ze ovei opblazen 1 PIERLALA. INDEXCIJFER MET 1 PUNT GEDAALD Het ministerie van Economische Za ken en Middenstand deelt mede, dat het indexcijfer van de detailprijzen, rekening houdende met de compensa tievergoedingen, 354 bedraagt tegen 355 vorige maand wat een verminde- ,g met l punt betekent. Het gemiddeld indexcijfer, bere kend volgens de officiële methode is teruggelopen van 395.5 in October tot 394,3, wat een vermindering is van 1,2 punt of 0,3 f/c De strekking tot prijsdaling die reeds verleden maand geconstateerd werd. wat vlees en vetstoffen betreft, duurt voort. BELGISCHE HULP VOOR PALESTINA Vanaf 1 Augustus jongstleden werd, gevolg gevend aan de oproep van Z. 'Exc. Mgr. KERKHOFS, bisschop van Luik, Belgische hulpverlening stuurd aan de vluchtelingen van de stad Nazareth. Maar sedertdien heb ben de oorlogsverwoestingen meer en meer uitbreiding genomen in het Hei lig Land. Honderdduizenden onschul dige Paleslijnen werden met geweld uit hun omgeving verjaagd, en zijn thans, op de wegen of in geïmproviseerde kampen ten prooi aan de grootste el lende. Tegenover hun onbeschrijflijke nood weid de oproep van de Bisschop "an Luik door het Belgisch episcopaat her haald. Onder het voorzitterschap van Zijne Em. Kardinaal Van Roey en van de bisschoppen van België, werd een werk gesticht onder de naam ((Palesti na» met het oog op de hulpverlening aan de vluchtelingen van Nazareth en an gans Palestina. Onze lezers zullen eldra, op de muren van onze straten en van onze openbare plaatsen, aan-, plakbrieven zien om aan allen dit na tionaal en uiterst humanitaire werk te doen kennen. De giften, zo grote als kleine, zullen met veel erkentelijkheid aanvaard wor den voor de 600.000 vluchtelingen an Palestina. Deze vluchtelingen hebben de groot ste nood aan dekens en warme klede- ren voor de Winter. Gelieve uw giften te richten tot het Werk Palestina», 9, Goedheidstraat, Brussel. Stort uw obool, een frank of een mil- lioen, op P.C.R. 16.32.79, van het Werk «Palestina» te Brussel. O UIT HET STAATSBLAD Het Staatsblad van 29 en 30 Nov. 1948 publiceert Besluit over de examens van be kwaamheid tot het ambt van leraar of van lesgever voor het personeel van het technisch onderwijs. Benoemin; der leden van de Coördinatieraad. Besluit houdende regeling van de samenstelling van de Best. Commissie van Advies inzake contracten of aan bestedingen. Besluit houdende vast stelling der definitieve vergoedingen, met verplichtend karakter, verschul digd aan de Bedrijfsraad Rubber. WIJZIGING IN ZAKE MAAT SCHAPPELIJKE ZEKERHEID In geval van stereographische onder zoekingen worden de tarieven van de schaal voor radiodiagnose met 50 t.h. verhoogd. In zake Sanatoria, tegen Tuberculo se worden de tarieven als volgt gewij zigd Kinderen (tot ten volle 14 jaar oud) per dag, hoogstens '105 frank. Jonge lingen en meisjes (van meer dan 14 jaar oud), en volwassenen per dag, hoogstens 1 1 0 frank. Vermeerderd met een vast bedrag van 3 frank per dag voor de radiogra phic. van 5 frank per dag voor de heel kunde, in die inrichtingen welke over ïen heelkundige dienst beschikken, en ran 10 frank per dag gedurende het verblijf van de zieke in een heelkun-/ dig paviljoen van het sanatorium af- hangend-De zelfde vaste bedragen zijn van toepassing voor de Belgische sana toria in het buitenland,. DE RIJN, STEEDS WEER DE RIJN ENIGE VERDEDIGINGSLINIE TEGEN EEN RUSSISCHE AANVAL Ik geloof niet aan aanvalsplannen vanwege de Russen. Maar moest er échter een aanval losbreken, dan zou het gehele grondgebied te Oosten van de Rijn moeten worden prijsgegeven n verdedigingslinie langs de Rijn moeten opgericht worden Aldus' heeft de voormalige generaal Franz Halder, oud-stafchef van de Duitse Wehrmacht verklaard aan een corres pondent van A. F. P. Halder stond de journalist te woord zijn woning te Königstein. Hij ver volgde «Er is geen verdedigingslinie denk baar, tenzij langs de Rijn.Ik heb krijgs verrichtingen geleid in het gehele uit- estrekté gebied tussen de Volga en de Atlantische Oceaan en ik ben ten 11e vertrouwd met hetgeen tussen deze twee grenzen ligt. Ik kan dan ook zeggen, dat elke poging, om West-Eu-, 'opa te verdedigen op de grenzen van West-Duitsland, tot de romantiek be hoort. De formaties die in dit geval aan ;ene zijde van de Rijn zouden gesta- tionnneerd zijn, zouden van meet af aan, bij het losbreken van een Russi- che aanval, moeten worden opgeof ferd. Hoe pijnlijk dit ook zou zijn voor de Duitsers, men zou dat deel van Duitsland onmiddellijk moeten ontrui men ter voorkoming van nutteloze ver-» liezen DUITSLAND ALS BONDGENOOT Op een vraag of hij Duitsland's deelneming aan de verdediging van het Westen verwezenlijkbaar achtte, antwoordde Halder «Dat is een louter politieke kwestie, waarover alleen de geallieerden de be slissing hebben. Gezien de internatio nale toestand echter kan enigerlei maatregel tot oprichting van een nieuw Duits leger allicht het sein worden van de opmarsch van het Rode Legere. «Onder de huidige omstandigheden» zo zei Halder verder, zou een Duits leger, zij het dan ook maar een kern.i in zijn verwezenlijke taak tekort schie ten. Instede van West-Europa's veilig heid te beschermen, zou het het gevaar zelf uitlokken. Duitsland's deelneming aan de verdediging van het Westen kan dus niet worden voorbereid. Er is momenteel maar een mogelijkheid de verdediging van de Rijn aan de ge allieerden over te laten en alle weerba re Duitsers via de radio op te roepen tot vrijwillige overkomst naar Rijnland, voor hun inschakeling tot de verdedi ging van West-Europa NIET NOODZAKELIJK EUROPA... Halder gaf toen zijn strategische opvatting omtrent de verdediging van West-Europa te kennen, waarbij hij zich sceptisch toonde ten aanzien van de mogelijkheid, onder de huidige om standigheden, zelfs langs de Rijn stand te houden «Kijkt u maar zo legde hij uit met de vinger op de kaart, «daar staan de Russen, vandaar kunnen zij in enkele uren tijds de Rijn bereiken en oversteken... Gezien de technische middelen, waarover men thans beschikt, dient de defensieve waarde van een stroom die zelfs zo breed als de Rijn is, als zeer relatief te worden beschouwd. Voorze ker kunnen de tanks er niet over zon der enig oponthoud. De overtocht dient voorbereid en de geallieerden hebben tijdens de laatste oorlog bewe zen, in staat te zijn, luchtstrijdkrachten te concentreren, die sterk genoeg zijn, om die voorbereidingen te niet te doen. Hrans Halder meent dat Europa niet noodzakelijk het terrein moet zijn waarop een mogelijk conflict beslecht zou worden. Volgens hem wijden de Sovjets niet zonder redenen hun aan dacht aan de Noordpoolroute. Zij heb ben begrepen dat zij tegelijk langs alle kanten kunnen aangevallen worden, en die vaststelling moet beschouwd wor den als en factor tot matiging voor de leiders van het Kremlin. Tot slot zei Halder «Trouwens, ik geloof niet aan een oorlog, tenminste zolang Staün meester is over de gebeurtenissen. Ach-* ter hem staan natuurlijk de militairen op zjin opvolging te wachten, en wan neer miiltairen zich met de politiek in» laten, dan wordt het steeds gevaarlijk». GE'ZONDHEI DSBULLETIJN VAN KONING GEORGE VI DE TOESTAND VAN DE BRITSE VORST VERBETERT De vijf artsen, die Koning George VI verzorgen, hebben Maandag een communiqué verstrekt, dat luidt als volgt «Sedert de Vorst niet meer moet jaan of staan en zich niet buitenmatig moet vermoeien, is zijn algemene ge zondheidstoestand verbeterd. Dit is een belangrijk factor voor het herstel van de bloedomloop in de voeten van de Koning en de verbetering wordt in de hand gewerkt door aangepaste me-) dische en physische verzorging. Op de- wijze zal het herstel van de bloeds omloop stilaan tot stand komen, doch het zal verscheidene maanden duren eet de bloedsomloop opnieuw "normaal Er is reeds een zekere verbetering Avaar te nemen en de rechtervoet baart! minder zorgen.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1