DE GAZET VAN Volkse Opvoedkunde De Dood langs de Baan Opvoeden tot Voofziehtigheid PIERLALA NOLP AAM PALE5T1HA Hoog verheven door haar kwaliteit, EN OMSTREKEN [Verschijnt den Donderdag en Nummer 100 Zondag 12 December 1948 BURELEN f: Kerkstraat 9, 'Aalst. Telef.: n. 114. P. C. n. Zondag van iedere week. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) VERKEERSONGEVALLEN... Wij zijn in het bezit van de statistiek een overzicht gevend van de verkeers ongevallen die zich hebben voorge daan in ons land in de tweede trimester van het jaar I948... Wij willen deze statistiek medede len. aan alle belanghebbenden en; er de nodige beschouwingen aan toevoegen om er nadien de nuttige gevolgen en besluiten te kunnen uit afleiden. SCHRIKAANJAGENDE GETALLEN! 9.988 negen duizend negen hon derd acht en tachtig om geen 10.000 te zijn zou men er sarcastisch kunnen aan toevoegen zó luidt het bilan van de verkeersongevallen in de loop van de tweede trimester van het lopend jaar l 948. 134 personen zrjn ter plaatse ge dood; 657 weiden zwaar gekwetst, 2856 werden minder zwaar gekwetst. Gedurende deze periode deden zich in de Brusselse agglomeratie 2247 on gevallen voor, 985 in de Antwerpse, 642 in de Luikse agglomeratie en I 73 in de agglomeratie van Charleroi. Per provincie kunnen wij deze onge vallen als volgt rangschikken 281 9 in Brabant, 1509 in de provin cie Antwerpen, 950 in de provincie Luik, 795 in Oost-Viaanderen, 669 in West-Vlaanderen, 192 in Limburg, 242 in de provincie Namen en 54 in de provincie Luxemburg. OORZAKEN DER VERKEERSONGEVALLEN... Er zijn oorzaken aLlerhande aan de- welk§ deze honderden verkeersonge vallen dienen toegeschreven. Wij som men op 2918 ongevallen vonden hun oor zaak in het niet-naleveu van het priori teitsrecht; in 1 770 gevallen lag de oor zaak in het voorbijsteken van een an der voertuig; Li40 maal was overdre ven snelheid de oorzaak van het onge val: 586 ongevallen vonden hun oor zaak in het feit dat de voerder stuurde op de verkeerde zijde van de openba re weg en 510 voetgangers waren er persoonlijk de oorzaak van dat zij slachtoffer werden van een verkeerson geval. In 266 gevallen was de drank de oorzaak van het ongeval, waarbij in 254 gevallen vastgesteld werd dat de voerder bij drank was en in 1 1 geval len was het de voetganger die bedron ken was, in 1 enkel geval werd, bij een verkeersongeval. geconstateeid dal zowel de voerder als de voetganger bij drank waren. ENKELE BESCHOUWINGEN EN VASTSTELLINGEN.... Als wij vergelijken met de voorgaan de statistieken dan kunnen wij, god dank, 'hoe schrikwekkend ook deze ge tallen zijn, met genoegen vaststellen dat het aantal verkeersongevallen ge durende de tweede termijn van 1948, merkelijk lager is dan de vorige termij nen doch wij voegen hier onmiddellijk aan toe, dat deze voorgaande termij nen zeer hoge getallen opgaven en dat zij bij de allerslechtste dienden gerang schikt te worden. Er deden zich in de ze termijn !4 (een vierde) minder ver keersongevallen voor. Hier volgt de vergelijking Verkeersongevallen (Op slag gedode aantal slachtoffers). 1947 Eerste termijn 103 Tweede termijn 150 Derde termijn 197 Vierde termijn 1 78 1948 Eerste. termijn 180 Tweede termijn 134 De vermindering verdeelt zich over elk der reeksen slachtoffers voerders, passagiers, voetgangers. Voor de twee de termijn van 1948 telde men 61 voerders, 23 passagiers, 50 voetgan- ers bij dodelijke ongevallen. Er is dus vermindering in het aantal verkeersongevallen doch de vraag wordt gesteld of deze vermindering tij delijk is, schijnbaar, ofwel of ze in stij gende lijn zal afnemen... of toene men... De huidige trimester schijnt zeer slecht te wezen, wezenlijk moor dend... zodanig groot is het aantal ver keersongevallen in de huidige periode.. Het staah in ieder geval vast en ie dereen van ons kan zulks dagelijks constateren, dat de voorzichtigheids maatregelen, absoluut niet worden na geleefd maar met de voeten getreden Rekening houdend met het immer meer intens wordend verkeer en het aantal «ongeschoolde» voerders moet men er zjin verwondering over uitdruk ken dat zich nog niet meer ongevallen voordoen De statistiek zegt ons dat slechts 1/6, (één zesde) der ongeval len er zijn met dodelijke afloop... doch het is onze persoonlijke overtuiging dat dit procent wel groter is... WAT STAAT ONS ALLEMAAL TE DOEN Iedereen heeft hier plichten te ver vullen De verantwoordelijke instan ties (Staat, Provincies, Steden en Dor pen) in de allereerste plaats. De School heeft hier ook een zeer grote plicht te vervullen evenals het Gezin. En ie der van ons, individueel moet het als een sociale plicht aanzien en het zijne toe bij te clragen het aantal verkeerson gevallen tot het volstrekte minimum te herleiden. Hoe dat kan 9 1De verantwoordelijke Instanties Staat - provinciebesturen, -<.ïads- en -ge meentebesturen. Politie, rijkswacht,enz- Eerst en vooral dient er voor ge zorgd dat, wie een auto sturen wil, daartoe de nodige lichamelijke, geeste lijke en zedelijke waarborgen bezit Wanneer gaat de verantwoordelijke overheid er toch eens voor zorgen dat niet Jan en alleman zo maar in een au to springen mag en sturen...? Er zou een rijvergunning dienen verstrekt. De voerders zouden een geneeskundig on derzoek moeten ondergaan en ook een practische proef afleggen. De provinciebesturen, de stadsbestu ren dienen er voor te zorgen dat de si gnalisatie degelijk weze en perfect wer ke, ook als het donker is. Het aantal verkeersagenten zou dienen opgedre ven. Politie en Rijkswacht en wie verder ook belast is met controle uit te oefe nen kunnen niet streng genoeg optre den tegen elke reglement-overtreding. Wie in fout is... wordt gestraft... streng gestraft. 2. De School ook heeft 'hier ander maal een zeer verantwoordelijke taak te vervullen. Zij dient voorzichtigheids gewoonten aan te kweken bij de kinde ren. Lees wel Voorzichtigheids; woonten... Ook dienen de kinderen op school de signalisatie grondig aan te le ren... Daarvan zou een wel omschreven leergang dienen te 'bestaan 3. Het Gezin, in samenwerking met de school kan er ook veel toe bijdra gen om de kinderen op te leiden in die geest van voorzichtigheid en verant woordelijkheid sgevoel 4. Wij allemaal, Individueel, hebben hier veel te.doen en... te laten Wezen wij immer voorzichtig; leven wij de verkeersreglementen na... Als iedereen, waar hij ook sta, in de ze zake zijn plicht doet wordt het aan tal verkeersongevallen ten minste met 50 procent verminderd... WIJ doen er aan mede OPVOEDER. NIEUWE STIJGING DER WERKLOOSHEID Uit de statistiek van de verzekering tegen werkloosheid blijkt,' dat er tij dens de week van 28 November tot: 4 Decemb. dagelijks gemiddeld 122.985 volledige werklozen en 77.143 gedeel telijk of toevallige werklozen zijn ge controleerd. In vergelijking met de vorige week zijn er 10.132 volledige werklozen en 25.036 gedeeltelijk of toevallig werk lozen meer. De toeneming van de volledige, werkloosheid valt vooral waar te ne men in de landbouw (einde van de na jaarsbezigheden), bet bouwbedrijf (af dankingen ingevolge de naderende winter), de textiel-, leder- en metaal bedrijven. De verergering van de gedeeltelijk' en toevïillige werkloosheid heeft hoofd zakelijk betrekking op het bouwbedrijf wegens de vorstperiode van 28 No vember tot 4 December. Voorts neemt de gedeeltelijke werkloosheid toe bij de textielarbeiders, de houtbewerkers en de havenarbeiders te Antwerpen. Voor alle havens samen zijn ei het geheel 8.588 werkloze dokwerkers geweest, namelijk 7.531 te Antwer pen; 688 te Gent, 188 te Oostende, 91 te Brussel en 90. te Brugge NIEUWE BONDGENOTEN De geschiedenis herhaalt zich. Als er ooit vijandschap bestaan heeft tussen twee stromingen dan was het wel tussen het Communisme en het Na zisme. Vóór de laatste oorlog stonden bei de kampen als ké»t en hond tegenover mekaar. Vijand N. 1 in Rusland was het Nazisme. In Duitsland was het Com munisme op zijn beurt vijand N. 1. Als er ooit een nieuwe oorlog in Europa zou ontstaan zal die wel tussen deze twee losbreken. Het is echter verkeerd uitgevallen. Het Nazisme ging Polen te lijf. Toen het Poolse leger ging onder de voet gelopen Worden door het overmachtig leger van Nazi-duitsland, trokken ook de Russische devisies Polen binnen en beide legers, dit van Duitsland en dit van Rusland stonden na enkele dagen ;t den neus tegenover elkaar. 'Nu zou de kam.p voor goed begin- n en men vroeg zich af wie van bei den het halen zou. Toen die twee vijandelijke legers daar tegenover mekaar stonden trok ken de soldaten de handen uit de zak ken en... gaven elkaar broederlijk de hand. Niemand begreep die broederlijke =este. Zelfs de soldaten niet die de broeder-hand «moesten» uitsteken. Nu, bevelen zijn bevelen, en beider leiders wisten heelzekers veel beter. De manschappen der beide legers hadden reeds jaren geleerd blind te gehoorza men en het persoonlijk denken ver leerd. Dit was de tweede phase in de ge schiedenis Duitsland-RuslandNazis- ï-Sovjetisme. Hier in ons land bestonden ook reeds vóór den oorlog Nazi-vrienden en Sovjet-vrienden. Beiden volgden blind de houding hunner respectieve ■reemde leiders. In het na-apen van die leiders sta ken ze iedereen dei loef af. Bijgevol/ stonden, hier oc-L en. Commu nisten als kat en hond tegenover ei kaar. Toen de oorlog eindelijk los brak en de Duitse Nazisten en de Russische Communisten elkaar de broederhand reikten ging de na-aperij ook bij ons haar gang. En wie waren de eerste vrij- llige arbeiders voor Duitsland Dit was de tweede phase in de ge schiedenis Belgische Nazisten-Be'gi- sche Communisten. De derde phase oorlog tussen Duitsland en Rusland. In België natuurlijk *t zelfde vij andschap tussen Nazisten en Commu nisten. Eindphase Nederlaag van het duits- Nazisme en triom'ph der Sovjets. In België Bondgenootschap werd vergeten het Nazisme heeft uitge diend; de communisten triompheren. Geen pardon voor de incivieken Er is no» geen vrede. Honderd duizenden medemensen ver wachten hulp van u. Het plaatselijk hulpcomité onder bescherm ins; van Z. E. Heer Deken en E.E.H.Ii. Pastoors Wel. Heer Burgemeester en Heren Schepenen Baron Moyersoen, Minister van State Z. E. H. de Waepenaert, Diocesaan Inspecteur Z. E. H. Directeur van St. Maarteninstituut Z. E. P. Rector van St. Jozefscollege Z. E. P. Gardiaan der P.P. Capucienen Z. E. H. Philips, Directeur der Dames van Maria Wel. Heer A. De Waegenaere, Best. der Technise Scholen richt een dringende oproep tot heel de Aalsterse Bevolking om heden Zondag 12 December hun milde giften onder vorm van af gedragen kledingstukken, niet bederfbare eetwaren, pharmaeeuti- se producten en geldelijke steun te willen klaar leggen. De leden der verschillende Katholieke Jeugdbewegingen zullen ze bij U ten huize komen afhalen. Dekens en Winterkleren zijn bijzonder welkom. Lenig de nood, waar oorlog, huis en goed heeft vernield. Thans is de oorlog achter den rug. De Russen houden het Oosten van Duitsland bezet. Wie zijn in die ooster se bezettingszone de goede kamera den Wie zijn daar onder de Duitsers diegenen die meehelpen om er alles te sovjettiseren Waarom in België terug niet aan na- aperij doen Wie geven hier in het geheim elkaar broederlijk de band Hoeveel van de ergste incivieken 'hebben zich niet laten «zuiveren» door lidmaatschap en steun aan de Commu nisten En wat de laatste dagek; aan het licht gekomen is neemt voor goed de geheime sluier van dit nieuw bondge nootschap weg. Wie zijn nu de kame raden der Communisten Hebben de Communisten geen manifest verspreid in de gevangenissen gericht tot hunne «kameraden de incivieken» Wordt in dat manifest aan de incivieken niet zegd dat ze zich ter goeder trouw hebben laten beetnemen door de knechten van het imperialistisch kapi talisme Dat de incivieken ten gronde gericht worden door een zwak ke regering en een mank gerecht •En is de volgende oproep, aan het einde van berucht manifest, riiet v gelijk «Kameraden incivieken, sluit zonder vrees bij ons aan. Samen zullen wij strijden en werken. En wanneer d< dageraad der vrijheid zal aanbreken voor alle volkeren die gebukt gaan on: der het schandelijk kapitalistisch regi me, dan zullen wij samen oven nen. Ge ziet de geschiedenis herhaalt zich De Na-aperij gaat voort Men kan alleen de volgende raad geven Als de vos de passie preekt, boeikens wacht uw gansen. PIERLALA, LOTERIJ HET GELUKKIG GEZIN TREKKINGSDATUM VERDAAGD. Het Rode Kruis van België verzoekt ons mede te delen, dat het genood zaakt is de datum der trekking van de Loterij Het Gelukkig Gezin die örzien was op 30 December, te ver gen tot op l 5 Januari 1949. Deze verandering is te wijten aan een technische moeilijkheid de trek king geschiedt met het mate.ieel van de Koloniale Loterij, dat op die datum niet beschikbaar is. De trekking heeft plaats in het open baar te 1 9 u. op het 'Hoofdbestuur van het Rode Kruis van België, Vleurgatse Stlenweg, 98, te Brussel. ANTI-TERING5ZEGELS Van Woensdag, 15 December 1948 af en tot 1 5 Februari 1949 worden de nti-teringszegels opnieuw in alle post kantoren van het land te koop gesteld. Zij verheelden, voor de drie eerste, een allegorisch onderwerp, en voor de laatsten de aartshertogen Albrecht en Isabella, naar een beroemd tafereel uit de Senaatsgalerij. De reeks bestaat uit de volgende waarden 0,20-!-05 fr. allegorie (lichtdruk) Li J ,20-7-0.30 fr a )L 75+0,25" fr. >)/- d) 4,+3,25 fr. de aartshertogin Isabella :- 20,+20,fr.de aartshertog Al brecht (koperggrav. Deze twee laatste zijn op formaat Senaatszegels» en vullen de reeks ver schenen reeksen aan, ten einde met een nieuwe reeks die in 1949 zal verschij nen, de 1 7 taferelen van de Senaatsver zameling te produceren. Het Belgisch Nationaal Werk tot Bestrijding van de Tuberculose dat al de desbetreffende instellingen in ons land groepeert (senatoria, preventoria. mensaria, beveiliging der kinderen) doet een dringend beroep op de bevol king opdat eenieder zijn briefwisseling door middel van deze vignetten zou frankeren. De anti teringzegels blijven tot 30 September 1 949 geldig. JONGETJE GEOPEREERD VAN DE «BLAUWE ZIEKTE» DOOR Dr. CUVEL5ER IN DE O.L.Vi.-KLINIEK TE AALST. Sedert enkele tijd hoorde men veel over de «blauwe ziekte» spreken en tot hiertoe hadden enkele buitenlandse heelmeesters het aangedurfd en met succes de operatie uit te voeren. Wat is nu de blauwe ziekte De blauwe ziekte de populaire teim voor Tetralogie-Fallot bestaat in verscheidene misvormingen van het hart, waardoor het onzuivere bloed, dat door de longen dient gereinigd,zijn normale loop niet kan volgen. De kwaal wordt reeds sedert lang bestu deerd en het is de Amerikaanse docto res die de operatie uitvond, alhoewel de heelkundige bewerking die gevaar lijk is en stipte deskundigheid vereist, voor het eerst werd uitgevoerd door Dr. Blalock. De operatie bestaat hier in dat één der slagaders overgesneden en overgeplant wordt op de longslag ader, waarlangs het «aderlijk» bloed terug naar de longen gaat. Dit bevoor deelt het opnemen van de zuurstof, zo dat de zieke dan weer normaal kan ademhalen. ü"e"" bewerking 'is"échfer~zö eenvoudig niet zoals ze hier grosso modo.» aangeduid wordt. Dit «technisch gedeelte» ter zijde ge laten, was het zowat een ingekankerde mening gewrorden, dat deze opeartie slechts in het buitenland (Zwitserland en Zweden) kon volbracht worden. In onze stad. in de O. L. Vrouw-kli niek, is de jonge chirurg Dr. Cuvelier er in geslaagd een tienjarig jongentje, Louis Goeman, uit Moorsel, van de i blauwe ziekte» te bevrijden. Deze operatie, die op zo een schit terende wijze is gelukt, zo ook de eer ste wezen in België uitgevoeid. Het strekt deze jonge chirurg tot eer, alsook al~zijn verdienstelijke medewer kers. Naar wij vernemen zal Dr. Cuvelier weldra een nieuwe dergelijke operatie ondernemen. Staat zij aan de spits der Cichoreimerken Cichorei de BEUKELAAR toch nog wat anders

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1