Volksvertegenwoordiger Moyersoen bespreekt het algemeen budget. PIERLALA VAN AAL EN OMSTREKEN Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 101 Donderdag 16 December 1948 BURELEN Kerkstraat 9, 'Aalst. Telef.n. 114. P. C. n. 881,72. - 5e Jaarg. 1.25 fr. 't Nr. Verleden Donderdag heeft Volks vertegenwoordiger MOYERSOEN, als woordvoerder der C. V. P. een belang rijke rede in de Kamer uitgesproken tijdens het debat over het algemeen budget. Gezien het belang van deze re de drukken wij hier de voornaamste delen ervan over ten behoeve van on ze lezers. COMMUNISTISCHE DUBBELZINNIGHEID. «Tijdens dit debat zijn reeds ver scheidene woorvoerders opgetreden. De achtbare collega Jacquemotte (communist), zorgde voor de verras sing. Hij heeft gisteren eene rede uit gesproken die in zekere pers, (de com munistische en socialistische) bij het genre der reactionnaire redevoeringen wordt gerangschikt. Hij oordeelt dat de belastingen te zwaar zijn, dat de Staat te veel afneemt van het nationaal inkomen en ten slotte dat Minister Ej-skens slechts met facade-maatrei len inzake belastingvermindering vc den dag komt. Die rede bewijst dat er een hemel breed verschil bestaat tussen de com munistische lering waarover mer zwijgt als vermoord en de commu nistische tactiek die er op uit is de de gemeente te verschalken. M. DISPY Spreek over we kent. M. MOYERSOEN. -- Ten ware dat de h. Jacquemotte zich op de gevaar lijke weg had begeven van een Tito of andere ketters clie met de communisti sche orthodocie hebben afgebroken (gelach rechts.) Op mijne beurt zou ik willen in vol le vrijheid zoals het past in een demo cratische regime enkele beschouwingen wijden aan de algemene politiek zoals -ccj- zich in het algemeen budget weer spiegelt. HET EVENWICHT VAN HET BUDGET. Het budget is in evenwicht, doch dit evenwicht wordt bereikt dank zij een zeer hoge schatting van de achterstalli ge belastingen die men 'hoopt te doen binnenkomen. Ik wens u goed heil, M. de Minister, met dit voornemen, maar ik maak u toch attent dat onze handelaars en nij- veraars met den dag in' moeilijker toe standen komen en dat het ogenblik ze ker niet gunstig is oo massieve betalin gen te bekomen. Wij mogen u niet alleen laten tegen over deze zware taak en. wij moeten derhalve weten dat telkens wij zouden aansturen op nieuwe uitgaven wij u dwingen strenger op te treden tegen over de belastingschuldigen die zich in deze moeilijke positie bevinden. Ik besluit dat het knooppunt van bet evenwicht fragiel is en dat wij zeer voorzichtig dienen te wezen. Te meer dat wij op gebied van uit gaven en van inkomsten ons niet aan een steriel en overigens onrechtvaardi: conservatisme mogen houden. UITGAVEN. Enkele bedenkingen. Drie grote posten op het gewoon budget. Rijkschuld 8 milliard. Pensioenen 8 milliard. Algemeen Bestuur ongeveer l 7 mil liard. Pensioenen. Er zijn 1.104.000 titels op pensioenen, Dat zal niet veel minder maken dan 900.000 personen die van een pen sioen of rente genieten. Deze toestand zal niet verminderen. Maar hetgeen gaat verminderen is het aantal mensen die voor die pensioe nen gaan opbrengen. Als wij alleen rekening houden met de verhouding tussen ouderlingen en volwassenen dan stellen we vast dat in 1846 er 10 ouderlingen waren voor |1*00 volwassenen; in 1940 15 voor 100 en in 1980 zullen er 22 zijn op 100. Dit is het probleem van de toekomst, waarvoor we nu echter de oplossing moeten aan aangeven. Niet binnen 30 jaar moeten wij een familie politiek voeren, maar nu indien wij de catastro fale gevolgen van de kinderbeperking in verband met het onderhoud der ou derlingen willen te keer gaan. ALGEMEEN BESTUUR '1-6.777 millioen of 39,2 van de gewone uitgaven. De reusachtige geldbewegii heffing der belastingen iedei ongeveer 22 der nat. inkomsten door de staat wordt weggeroomd en die voor doe! heeft't bewijzen van diensten waar ook een herverdeling der inkoms ten kost 40 van het aldus omgezet bedrag. Dat moet ons doen nadenken en ons doen besluiten dat ofwel in vele geval len het niet de moeite waard is van de ze inspanning te doen; ofwel dat de kosten der inspanning in aanzienlijke mate moeten verminderen. Iedereen moet ter zake zijn, verant woordelijkheid nemen. 1Kan er gespaard worden onbe twistbaar ja. Het aantal agenten is ver minderd zegt rnen met 5000 eenheden in de centrale diensten en 1 000 eenhe en- in de blondere lichamen. Maar die vermindering is bijna uit sluitend te wijten aan de afschaffing van de ravitailleringsdienst en van an dere oorlogsdiensten. Schier in al de andere diensten is het aantal in aangroei. Het departement van den eersten minister, van Landsverdediging, Ko loniën, Openbare Werken en Invoer maken uitzondering. In volksgezondheid is het aantal 788 tot 1.235 geklommen. In Begroting van 398 tot 841 tenge volge weliswaar van de overname van diensten uit het Ministerie van Lands verdediging, maar dat Ministerie geeft bijna evenveel uit aan administratieve kosten met zijn 84 1 ambtenaren als het Ministerie van Volksgezondheid met 1235 ambtenaren en het Ministerie van Binnenl. Zaken met 1431. Dit is te .wijten aan het feit dat de hogere kaders rneer uitgebreid zijn in het Ministerie van Begroting 103 mbtenaars dan in Binnenl. Zaken waar met zich met 7l 1 kan nlijk genoe- n. Het Ministerie van Openbaar Onder- js, waarvan het budget thans de eer ste plaats bekleed met 4.835 millioen, heeft het getal ambtenaren van de biz. lichamen (leerkrachten) opgevoerd van 8031 tot 9.635 dus 1600 een heden meer. Dit om eene politiek te voeren die door al de partijen werd veroordeeld toen de wet Van der Poorten werd ge stemd en die er in bestaat de jeugd te onttrekken aan het technisch onderwijs om het den weg op te jagen van het algem. middelb. onderwijs waar vooi haar geen uitkomst is. (Zeer wel. rechts). In het Ministerie van Wederopbouw Hier is de aangrei de grootste... en alles laat voorzien dat hij nog zal vermeer deren. Deze enkele voorbeelden wijzen aan dat -het probleem ingewikkeld is. Er zijn (ministeries waar het aantal ambtenaren te klein is. Er zijn er anderen waar de aangroei niet gewettigd is. Doch wij mogen ook niet vergeten dat wij de gehalte van on ze hogere kaders moeten verbeteren, UITGAVEN MET SOCIALE DOEL EINDEN EN MET HET OOG OP DE BESTRIJDING dei LEVENSDUURTE De hoofdbekommernis ze wetgeving schijnt meer en meer te zijn iets geven aan het grootste getal mogelijk, en niets substantie! aan die gene. die het werkelijk nodig hebben. Dit is electoraal rendereend, ma; het is niet moedig noch economisch te verantwoorden. DE BELASTINGEN De belastingen zijn verminderd. Een handelaar die onder het regime der linkse regering, op 60.000 fr. inkomen 1 3.473 fr. betaalde, betaalt er nu on der het regime Eyakens 10.376, op 100.000 fr. betaalde hij 32,105 fr., nu 22.5 74 fr. en zo voorts. Doch daarme de is niet alles, gezegd. De incidentie der progressive belas ting wordt zwaardeg naarmate de ver hoging der inkomsten geneutraliseerd wordt door eene vermindering van de koopkracht. Het leven is onbetwistbaar ver hoogd voor een groot deel der belas tingbetalers sinds een jaar en half; de middelmatige en hogere aanslag voelt en van de aanvullende personele belas ting die destijds alleen de overvloed troffen, treffen nu in vele gevallen het noodzakelijke. Dit is onbetwistbaar het geval voor de belastingsschuldigen die kinderlast hebben. Anderzijds is een aanpassing nodig van de vrijgestelde minima. De Heer Eyskens geeft ons op dat gebied hoopvolle vooruitzichten. POLITIEK VAN DE TOEKOMST Wij moeten ons geek illusies maken.Het udget zal onbetwistbaar moeten ver hoogd worden aangroei der than: Uag__ TAALTOESTANDEN. Op taalgebied is de toestand niet houdbaar. In de hoge kaders zijn er op 2202 ambtenaren 1382 van de franse taalrol 820 van de vlaamse taalrol. De wetten worden dus niet nageleefd. De minister van het Budget (Mer- lot) geeft 'het slecht voorbeeld. Op 1 03 hoge ambtenaren, 71 Fr. taalrol, 32 VI. taalrol. In 'het Vastwervingssecretariaat op de 4 hoge ambtenaren, 4 van de Fr. taalrol. Deze toestand is van nationaal stand punt uit niet te verrechtvaardigen. In 'beklaag diegene die in 1948 nog niet begrepen hebben dat de gelijkheid tussen de burgers van dit land een bij uitstek nationaal belang is. (toejuichin- n rechts). INGEWIKKELDE WETTEN Wij hebben c.ok onze verantwoorde lijkheid. De hoofdbekommernis van de wetgever schijnt dikwijls te zijn alle jelijke poortjes te sluiten voor alle mogelijke misbruiken, een menselijk onbereikbaar gelijkheid en evenwicht te bereiken en niet een wet te maken die doelmatig is en praktisch verwezen lijkbaar. Het voorbeeld is de wet op oorlog- schade. Een beter besef van de ontoerei- van ce kendheid van onze technische moge- Iijkheden zou bij het opstellen .van on- die deze wetten een grootere rol moeteji spe- jaar in len. Ingewikkelde wetten vergen een ons land te weeg brengt, en waardoor [groot aantal uitvoerders militaire Jcrediljv- -- zijn. Wij Kennè?^ er2ïjHs~niet wêlkë' verrassingen de sockale veiligheid ons oor-behoudt noch de uitgave voor de werkloosheid. DE BESTRIJDING DER WERKLOOSHEID Een angstwekkend vraagstuk, dat gans onze belangstelling opeist. Dit probleem moet ons sinds lang bekommeren, Heren van links, niet al leen vandaag... maar, ook voor drie. weken ^vanneer gij de Regering om ver wierpt en de werklozen vergat. De communistische partij bereid zich om de toestand a fond te exploi teren. Zij zal aan de arbeiders echter niet wijs maken hoe de toestand verergerd is tengevolge van de toestand die zij in Frankrijk hebben teweeggebracht die dit land in de onmogelijkheid stelt afgewerkte producten bij ons af te ne men (zeer wel, rechts.) CRISIS IN DE TEXTIEL. Er is veel te doen. Ik vraag met aandrang dat het mi nisterie van landsverdediging massieve bestellingen zou doen bij onze textiel- producenten en schoennijveraars. Met werkloosheid houdt ook niet de Woningbouw verband. Het is onzinnig dat er chomage be staat in de woningbouw in een land waar duizende woningen te kort schie ten. overvloed van materiaal is en wij den koop toe. gezegend zijn met een ministerie van coördinatie en wederuit- rusting, die dergelijke toestand toch had moeten voorzien. Diegene die belet hebben dat de wet De 1 aeye op tijd hare invloed zou kun nen doen gelden dragen hier eene gro te verantwoordelijkheid. De paralysie waarmede de Mij. van Goedkope Woningen werd geslagen is ook een der redenen van deze carentie. De Regering belooft twee milliard te geven voor de woningbouw zeer wel, dat men nu bouwe en nog bouwe. Het woord is nu niet meer aan de ad ministratie, het uur der verwezenlijking gekomen. DE C. V. P. IN T GELID. Wij geven volgaarne ons vertrouwen de Regering om deze problemen op te lossen. Eene partij zoals de onze die bewijs jeeft van zelfbeheersing en desnoods hare onmiddellijke belangen kan opof- fere aan de algemene nationale belan gen en aan de noodzakelijkheid van de regeringstabiliteit heeft het Recht tot de werklozen,'tot de daklozen, tot de huisvaders te zeggen dat zij hun niet -erlaat en dat zij aan hunne zijde staat om de verbetering van hun lot te ver zekeren (Luide toejuichingen rechts). DE RECHTEN VAN DEN MENS; Er zijn. nog geen verenigingen, com missies en conferenties genoeg om de oorlog te vervloeken en de vrede te bewieroken. Men heeft er nog een instelling bij gefabriceerd die men «de conferentie van de -rechten van den mens noemt. We zullen niet zeggen dat het niet nodig is de aandacht, van veel mensen en van somimigé regeringen, op deze menselijke rechten te trekken. De laat ste oorlogsgruwelen en de hedendaa:^ se terreur regimes bewijzen, helaas, dat de eerbied voor de rechten van den zo maar onder den voet worden gelopen. Zou de oorzaak liggen in het feit dat die mensen de rechten van den mens niel kennen Of zou het zijn omdat die mensen hun plichten tegenover me demensen, onderhorigen en de meenschap niet volbrengen Het zal we! voornamelijk, dit laatste zijn. Er wordt op onze dagen zo machtig veel over rechten, en zo bitter weinig over plichten gesproken dat men haast vergeten zou plichten te hebben. Het is ongelukkig te bestatigen dat haast allen die het lot der mensheid in handen 'hebben en die van den morgen tot den avond den -mond vol hebben over de rechten van den mens, over rechtvaardigheid, over vrede, over or de en rust, er nog nooit schijnen aan gedacht te hebben eens een wereldcon ferentie te organiseren om er eens al leen maar te spreken over de «rechten van God Tot wat baat het te verklaren partij- nger te zijn der Christelijke bescha ving; te erkennen dat alleen deze -be schaving de zekere waarborgen biedt tot een duurzame wereld-orde en we reld-wede; te weten dat het deze be schaving is die steeds de sterkte van het Europees -werelddeel uitmaakte en dat ook de toekomst van Europa staat of valt met deze beschaving, wanneer de rechten die God, als Schepper, Heer en Regeerder van het -heelal, ook heeft op eiken mens als enkeling, als lid van een gezin en als burger van een of an der land Deze mens moge een eenvoudig ar beider, een nederige landman, een be scheiden 'handelsman, een groot hande een machtig financier of om ge kend staatsman zijn. Men spreekt zo graag van de West erse beschaving, doch men vergeet er steeds (of is het opzet) bij te voegen dat deze wersterse beschaving, haar grootheid en schoonheid te danken had -aan de cbristelijke-geest, aan het Gods geloof van herv die er de grondlegger^ en de voltrekkers van waren. Het hedendaagse Westen teert nog op de reserves van dezen geest en dit geloof, op wat hier en daar nog rest van de erkenning der rechten van God. Wat zal er gebeuren als ook deze reserves zijn opgeleefd Na de ibevrijding was nog één klok te horen, deze van den economischen wederopbouw. Dit slagwoord heeft al le verder denken en zoeken overbodig ge'miaakl. We staan reeds aan de uit gangspoort van het jaar 1948. Het fa meuze jaar der uiteindelijke oplossing van al de prangende vraagstukken, waarvoor een na-oorlogse wereld werd gesteld. Nu spreekt men: niet van 1949 maar reeds van 1950. Het zal eerst in 1950 zijn dat er van een herstelde reld kan worden gesproken. Floe zal de mensheid het jaar 1950 intreden Hopelozer dan het uittreden van het jaar 1948 Op voorwaarde dat men het grote plan der geestes-hervorming onmiddellijk aan het uitwerken gaat. Dit grote plan ligt op eenieders werkterrein, van hoog tot laag, van on derdaan en gezagvoerder. Deze geestes-hervorming bestaat in het erkennen, door iedere mens, van de rechten van God en in het beoefenen van zijn plichten. Is er veel studie vereist om de rech ten van God te kennen. Die studie is overbodig. De kennis dezer rechten heeft God zelf geopen baard, heeft Christus gepredikt, houdt de H. Kerk voor en liggen gebeiteld het hart van eiken mens. Wie be weert die rechten niet te kennen liegt of heeft ze moedwillig weggehamerd uit eigen leven. Iedermaal dat men iets hoort of leest over de verslagen der conferentie van de rechten van den mens, kan men ge rust denken; nutteloos werk en nutte loze uitgaven. Heeft -men in den loop der geschie denis niet eens God vervangen door de godin der rede 7 Draagt het land waar deze godin haar wieg schommel de catastrop'hale gevolgen niet. PIERLALA. HET CONGRES VAN DE «.ACTION GATHOLIQUE DES HOMMES TE BRUSSEL. Bij de slotvergadering van de Ac tion Catholique des Hommesu werd on dermeer het woord gevoerd door Z. Fm. Kard. Van Roey, die sprak over het schoolvraagstuk en de plichten der Katholieken bij de aanstaande verkie zingen. In een zeer opmerkenswaardige re de, gaf Z. Em. de richtlijnen voor de oplossing van de schoolkwestie. Wie zijn kinderen een katholieke op voeding wil geven moet ze dan oo'i naar de katholieke scholen zenden. Z. Em. merkt daarbij op dat vele officiële -•'ere scholen ook als goede katholie ke scholen kunnen aanzien worden, die alle kinderen open staan. Overal kan dit spijtig genoeg, niet gezegd wor den. Zonder aan politiek te doen, rpeent de kardinaal dat de opvoeding van, de jeugd door de Goddellijke taak die haar wacht eerder aan de Këik toekomt dan aan de Staat. Sprekend over het schoolvraagstuk, meent Z. Em. dat op dit gebied de toestand voor de oorlog als bevredi gend kon worden beschouwd. Thans echter zijn vijandelijke machten in stil te aan t werken aan een goedverbor- en schoolstrijd die in de eerste plaats jaat tegen het technisch en het middel baar onderwijs. De resultaten tonen echter aan dat de actie van het ministe rie van Openbaar Onderwijs, en daar zijn cijfers om het te bewijzen, geen •chade heeft kunnen toebrengen aan het vrije onderwijs. Bij zijn slotwoord, noemt de kardi naal de oplossing van 't schoolvraag stuk in ons land gans eenvoudig. Door taat moet de ouders de vrijheid ge laten worden zelf te kiezen tussen vrij en officieel onderwijs. Maar aan beide onderwijsinrichtingen moeten dezelfde mogelijkheden gegeven worden die ge lijkheid geven in opvoeding van geheel de Belgische jeqgd. In deze zin hebben de katholieken als grote plicht, ook op politiek gebied, hun strijd voort te zet ten. De Primaat besluit met een oproep aan alle katholieken, om als een sterk blok op te treden bij de komende ver kiezingen, terwijl de pers haar krach ten moet bundelen om mee te werken aan deze noodzakelijke eenheid die de overwinning moet bezorgen, DE Dr. CUVELIER GELUKGEWENST DOOR MINISTER -Baron van der Straten-Waillet, ont ving Maandagvoormiddag in zijn cabi net, Dokter Cuvelier uit Aalst. De minister van volksgezondheid heeft de heelmeester geluk gewenst met de eerste geslaagde operatie van de «blauwe ziekte -, welke dóKter Cuve lier, onlangs in de kliniek van O- L. Vr. Aaist-Mijlbeke verrichtte. MINISTERIEEL RONDSCHRIJVEN BETREF FENDE HET TIJDELIJK OVERHEIDSPERSONEEL De minister van Binnenlandse Za ken dhr. Vermeylen, heeft aan de be voegde diensten een rondschrijven ge zonden waarin de instructies van 5 De cember 1948 inzake de regeling van de toestand van sommige tijdelijke pro vincie- en gemeentebedien>4en evenals van die bij. de onderhorige besturen, worden uitgelegd. In verband met de arbeiders heeft het centraal bestuur geen stelling geko zen. Het beperkt zich er toe de aan dacht van de gemeentelijke overheid te vestigen op de pensioenverplichtingen. Het laat de gemeente vrij te beslissen of de gemeentearbeiders in een vast of in een tijdelijk kader zullen worden opgenomen, of in allebei samen. In het ministerieel schrijven wordt de procedure bepaald die dient ge volgd bij de regeling van de toestand van de tijdelijke beambten. Met het oog op deze regularisatie worden zij ingedeeld naar gelang zij voor of na 25 Aug. 1939 werden aangeworven. Het schrijven vermeldt bovendien de voorwaarden, waaraan de belang hebbenden moeten voldoen om be noemd te worden, evenals de geoor loofde afwijkingen. PRIJS DER SIGARETTEN VERHOOGD VAN 8,70 FR. OP 10 FR. SIGAREN EN KERFTABAK GOEDKOPER DOCH NIET VOOR 1 APRIL Naar verluidt heeft het ministerieel comité voor economische coördinatie in beginsel een besluit genomen betref fende de wijzigingen, die ingevolge de eenmaking van sommige rechten in de Beneluxlanden, zullen gebracht wor den aan de prijzen voor tabak, sigaren en sigaretten. Deze maatregel dient nog door het parlement te worden bekrachtigd. Men voorziet eveneens de instelling van de Benelux-belastingbandjes en andere administratieve verordeningen: De toepassing van de nieuwe prijzen zal echter niet gebeuren voor 1 April: 949. Volgens de nieuwe verordening zal' zal de prijs voor sigaren aanzienlijk erminderen wat eveneens het geval' zal zijn voor kerftabak. De prijs voor de sigaretten daaren tegen zal verhogen. De prijs voor de, volkssigaretten zal van 5,25 fr. op. 6,70 fr. worden gebracht en die van de gewone kwaliteiten van 8,70 fr. op 10; fr. telkens voor een pakje van 25., stuks..

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1