15 JAAR GELEDEN STIERF drs. STEPHAN DE JONGHE PIERLALA EN OMSTREKEN Nummer 105. BURELEN r: Kerkstraat 9, Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week.- Donderdag 30 December 1948 'Aalst, Telef.n. 114. I>. C. n. 881,72. - 5e Jaafg. '1,25 fr, 't Nr, Oudé jaarsavond roept steeds onwil lekeurig in ons een treurige herinnering wakker 'het tragische verscheiden van de musicus Stephan De Jonghe. Uit het lectuur van het merkwaardi ge herdenkingsalbum naast de diep- doorvoelde rede door de eminente mu sicoloog Prof. Charles van den Borre alhier uitgesproken bij de posthume hulde ter gelegenheid van het tienja rig afsterven van onze grote vriend, rijst voor onze geest de magische ge stalte van deze wondere man, die groot was in zijn eenvoud, en beleven wij nog éénmaal een periode waarini Aalst als centrum van hoogstaand muzikaal gebeuren weleer aan de spits stond van zijn zustersteden en de stoutste ver wachtingen alles 'behalve hersenschim mig bleken:. I 5 jaar geleden begon het met Va sa Prihoda.... 10 jaar ieiUg werd dé draad heropgenomen en 5 jaar nadien eindigde 'het met een waardig nenzang; het concert bij hogerge- noemdé St. De J. herdenking wellicht de meest roerende en sublieme muzi kale getuigenis welke deze stemmige feestzaal ooit kende. «De dood doet beseffen wat er met de mens verloren ging voor het tijde lijke. 'Het heengaan van drs De Jonghe betekende voor de. opgang van het mu zikale leven in Vlaanderen, een ramp, en wij, Aalstenaaxs, 'beseffen beter dan wie ook welke intense invloed uitstraal de van deze sterke persoonlijkheid, die niet alleen degelijk was, maar wiens innerlijke beziélingskracht de felste onverschilligheid veiimocht te breken Denk aan zijn Nieuwe Concevten 'En... laat ons gerust een zeker pro cent van dit succes aan snobisme en minder edele aspiraties toeschrijven de opvolgers vooral weten, daarvan mede te spreken het resultaat blijft, voor die periode althans, alvast bewon- ^clgrenswaardig ..en het heeft .een be trekkelijke closis moed met niet weinig last gekost het geestelijk testament van deze uitzonderlijke figuur gedeeltelijk uit te werken. Gelukkig hierock war'en de uitslagen niet gering te noemen. Pianisten als Arasenieff en del Püeyo, violisten als Dubois, Van Neste, Straka; de altist Frans Broos en de cellist Edmond Bayens. Zangers als Lenssens, Toutenel en De Decker, clavecinisten als Van de Wiele, het harpkwintet Cornelis en de Groupe Instrumental de Bruxelles... zouden wij na deze weliswaar onvolle dige opsomming niet geneigd zijn ons af te vragen: welke grote solisten op het podium raag ontbreken Er werd in de schaduw van Stephan's concerten dégelijk gepresteerd en v durven hier dan ook de vraag stelli of het niet stilaan tijd wordt deze - helaas, al te kortstondige-traditie voort te zetten Wat vroeger leefbaar was het ook niet steeds naar wens moet nu, al zijn de tijden niet zo mild, kan sen hebben tot slagen. En, waar o. i. onverwijld kon mee aangevangen: het scheppenvan de nodige atmosfeer, vooral onder de jongeren. Daar waar van een stedelijk koor en orkest, verbonden aan de im;uziek-aka- demie voorals nog niets te bespeuren valt, zien wij de mogelijkheid van, een muzikaal rendez-vous rond de cursus in de muziekgeschiedenis We den ken met weemoed terug aan de lessen, en lezingen van Stephan Voornoemde cursus, welke ook zou openstaan voor die jonge mensen wel ke zich daadwerkelijk aan de muziek interesseren, zou zich niet beperken tot de studie van de evolutie der ele menten en vormen in hun historisch velband, doch het terrein van de muzi kale esthetica en pedagogie af en toe bestrijken, aanleunen bij de algemene kunstgeschiedenis; aanknopingspunten met de literatuur en de plastiek opzoe ken, en last not least, de grote actuele cultuurevenementen omstandig belich ten. Dit ware o.m. een middel om her- aan te sluiten bij de geest welke onze ezonde muzikale uitingen van weleer doordrong en wellicht een verdienste lijke poging tot het bereiken van een dwingende noodwendigheid de vor ming van de ontwikkelde musicus naast e inwijding van de actieve luisteraar. De vrienden van Stephan, trouwe abonnees"van zijn gevierde ~coircerteri~' zij vooral die weten hoe mooi de mu-1 ziek zijn leven heeft gemaakt, en die de wijding van ditultieme godsge schenk, hetwelk deze uitverkorene on der de kunsten daarstelt, nog steeds betrachten, zullen het o doen. En tenslotte, Aalst zelf is wel zoveel aan de nagedachtenis van een Stephan De Jonghe verschuldigd. Laat elk va ons in afwachting van betere tijde hiertoe het nodige bijdragen. drs. Mare COPPENS. ACHT EN NEGEN 1 948 loopt naar zijn eindé. Het eindigen van een oud- en het beginnen van een nieuwjaar is een heel gewoon verschijnsel. Sedert vele eeu wen gebeurt dit réfeds honderde malen op dezelfde maniei. Dit jaar zal datéöpnieuw. zo zijn. D' eerste dag van het jaar 1949 zal laatste dag van II'948 opvolgen, juist zoals de 2 I Juli volgt op den -20ste Juli. Plet enige verschil en het enige waar aan men het merkfh 'kan, zal zijn dal- we voor het date rei} van brieven, kwijt schriften, enz. een negen in plaats van een acht zullen schrijven. Dit verschil is miniem... maar '-'tóch van groot be lang. Want een missing in deze kan formidabele gevolgen hebben. 'Misschien kent gé Boer Jansséns niet en weet ge ook niét hoe zijn neef'. An selmus met zijn sikker-oom uitspeelde. Hewal, -Boer Jahssens, een oude- nggezel en rijke 'Merèboer, had twee neven. De ene noemde Anselmus en de andere Dries. Diies was-de lieveling van Boer Jahssens 'éh op een eeuwig zwijgen 'kreeg Drie-s' te horen dat sui kernonkel een- testament 'had neerge legd bij Notaris .Xwen dat hij. Driés, zijn enige erfgenaam was. Dries groei de ne stap, werkte wat minder én dronk wat meer. Anselmus, de 'goeie, "eenvoudige jongen, niets vevrhoedénd werkte steeds naarstig doqr, maar d' er zat niets in, meende Boer Jansséns. De Plofstede van de\(jansséns moest in goeie handen overgaan. Alleen Dries had dergelijke handen en een tong om wel eens burgemeester te Worden. Dit «burgeméester worden» waS steeds de droom geweest var-, de Jansséns. Onder aan dat testament én boven het handteken van'. Bénedictus Jans séns had Boer Jansséns klaarVen duide lijk geschreven 1-.6-1878. Maar... het 'baldadig', leventje'" HET SPAARWEZEN De stortingen van de particulieren bij cle Algemene Spaar.- en Lijf-rentékas bedroegen in November 58') miliioen frank. De som van de terugbetalingen bereikte 403 miliioen. Plet batig saldo KOUDEGOLF IN FRANKRIJK HOUDT AAN TEMPERATUUR TOT 11 GR. ONDER NUL. Plet koude-offensief' duurt in.-geheel I ^7 miliioen voerde het totaal te- Frankrijk voort en.in de nacH-t van Zondag op Maandag is de thermome ter merkbaar gedaald. Een bewijs voor de strengheid van de Winter is dat di Loire kruit en dat men in de monding van de rivier een zeehond heeft aange troffen, een verschijnsel, waaraan het volk de betekenis van een buitenge wone koude hé.cht. Zelfs te Parijs beginnen de kalme wateren van de kanalen te bevriezen de liefhebbers van schaatsenrijden hopen dat het ijs van de meren in het Bois de Boulogne en in dat van Vin- cenn.es weldra sterk genoeg zal zijn om hem in staat te stellen hun gelief koosde sport te beoefenen. Plet record van de koude in de te steden schijnt te zijn vastgesteld te Glermont-Ferrand' in Midden-Frank rijk, waar de thermometer die Zonda; te I 8, uur -6 aangaf, gisterochtend tot -1 I is gedaald. Te Parijs noteerde men -7 'tegen -4, te Grenoble -10 tegen -4, te Rijsel -7 tegen -5 en te Toulouse -2 tegen -f 4. Aan de Azurenkust waar talrijke toeristen zich tijdens het Kerstfeest, in verband met het zachte klimaat ophou den, doet-de Noorderwind de. thermo meter te Nice licht dalen. Hij stond gisterochtend op -p 1 Het nationaal meteorologisch insti tuut' meldt ((aanhoudende vorst» doch verwacht een ((lichte stijging Dries lekte uit en fte Z3 DE LEURHANDELIN ONS LAND Uit een statistische studie van de algemene directie van het Midden standwezen over de leurhandel in Bel gië is gebléken dat ons land in 1947 46.206 leurders telde. Brabant heeft daarvan bijna 25 percent. Dan volgen, naar de belangrijkheid gerangschikt Oost-Vlaanderen, Antwerpen, Hene gouwen en West-Vlaanderen. De overige provinciën zijn onbeduidend, uitgezonderd Luik.De leurders behoren voor meer dan d.e helft tot het Vlaamse landsgedeelte en 20 t.h. tot het arr dissement Brussel1. Twee dérden van de leurders zijn mannen. De verhouding verschik echter in Antwerpen en Bra bant, waar ongeveer de helft van de leurders vrouwen zijn. Een ander ken- Imerk van het leuren is dat deze tak van bedrijvigheid in overgrote meer derheid door gehuwde personen en voor persoonlijke rekening wordt uitge oefend. Wat de leurders van vreemde nationaliteit betreft, in 1947 zijn er 1.410' geteld, dus efVi goede drie ten honderd van het totale effectief. Die vreemde leurders behoorden tot 26 verschillende nationaliteiten, maar de helft waren Polen en Italianen. DE ACTIE IN INDONESIË Zal Nederland het vuren niet doen staken De Nederlandse regering ontkent in een communiqué enige stelling te heb ben genomen in verband met de reso lutie van de Veiligheidsraad, waarbij bevolen wordt, de vijandelijkheden in Indonesië stop te zetten. In het communiqué wordt boven dien verklaard dat de persberichten, waarbij gemeld wordt dat de Neder landse regering terzake reeds een be slissing zou hebben genomen, grond zijn. KARDINAAL MINDSZENTY AANGEHOUDEN Men meldt uit Boedapest dat Z. Em, Kardinaal Mindszenty. primaat var Hongarije, onder beschuldiging var hoogverraad door de Hongaarse volksdemocratische regering werd aangehouden. in de korte mededeling die door d< Hongaarse minister van Binnenlandse zaken is verstrekt, heet hét dat Kardi naal Mindszenty werd gevangen gezet. Hij is beschuldigd van spionnage, mis drijven tegen de veiligheid van de re publiek en deviezensmokkel DE COMMUNISTEN VRAGEN ONVERWIJLD VROUWENSTEMRECHT Het Politiek Bureau van de Belgi sche Communistische Partij heeft in zijn jongste vergadering te Brussel di verse kwesties onderzocht. Met betrekking tot de grensarbeiders acht het bureau het vraagstuk ver van opgelost. Het partijbestuur besluit eveneens het door Senator Buisseret ingediend wetsvoorstel de vrouwen onmiddellijk stemrecht te verlenen te steunen. Het Bureau is de mening toegedaan dat nieuwe discusies niet gerechtvaardigd zijn, dat een duidelijke positie dient enomen te worden en dat men de vrouwen in de mogelijkheid moet stel len zonder langer uitstel gebruik te ma ken van een recht, dat haar door nie mand wordt ontzegd. Zoals men weet heeft de Senaats commissie het voorstel om technische redenen verworpen. Het is toch wel een beetje potsierlijk dat de heftigste tegenstanders van het vrouwenstemrecht, liberalen en com munisten, er plots zo'n haastig komaf mee maken Alle middelen zijn goed :-1 om tussen C.V.P. en B.S.P. verdeeld heid te scheppen. jyucs (cmc uii..en vwQ^liefde van Boer Jansséns vopr J&eef je- Dries veran derde. nv <S5Di gasTrPJèrc-. i Met de nieuwjaar van 1879, toen neef Anselmus, Oom een zalig nieuw jaar wenste en een prachtige schonk, terwijl Dries zijn roes la; te slapen, na een uitgelaten jaarsavond viering, sprak heel plechtig Boer Jansséns «Anselmus, de hoeve van de Jansséns moet aan goede han den worden toevertrouwd. Dries is er de man niet voor. Op u stel ik mijn vertruwen en vandaag nog leg ik in d( handen van Notaris J. mijn testament neer met u als enige erfgenaam. Anselmus, wilde protesteren en dat Dries toch ook... Maar... B oer Jansséns stampte den vloer, 'beval Anselmus te zwij over 'Dries, en voegde er de bedreig bij Als ge over dit onderhoud één woord met Dries of iemand anders spreekt verander ik ogenblikkelijk mijn testament en zal noch gij noch Dries één cent erven Anselmus wist dat er te zwijgen viel. Hij kende zijn oom maar al te goed. Nog dezelfde dag lag 'bij Notaris J de laatste wilsbeschikking van Boei Jansséns, onder gesloten omslag. Pas was Lichtmis 1879 voorbij of oer Jansséns kreeg een onnozel klein ataksken... lag een paar dagen zonder spraak... nog een ataksken en... lag he lemaal lam. Op 15 Februari 1879 schonk Boer Jansséns zijn ziel aan di Schepper terug. Dries en lAnselmus waven beid' onder den indruk. Was het om het zo onverwachts af sterven of om het Testament In de namiddag van dén -begrafenis dag daagde Notaris X op en in tegen woordigheid van Dries en Anselmus opende hij het Testament waardoor Dries op 1-6-1878 als de enige erfge- van oom Jansséns werd aange duid. Al wat Anselmus zei was: ((Heer No taris als dit de «laatste» wilsbeschik king is van mijn Oom zal ik die natuur- jk eerbiedigen.» Pas was Notaris X de deur uit of daar kwam Notaris J. Ook deze open de de omslag en las Ondergetekende Benedictus Jansséns verklaart bij deze dat al zijne roerende en onroerende goederen na zijn dood als volledigen eigendom te schenken aan zijn neef Anselmus Jansséns. Gedaan te Ravenschote den 1-1-1878. TE MOSKOU UITZONDERLIJK WEINIG SNEEUW Sedert mensenheugenis is het de eer ste maal.dat er in de Russische hoofd stad zo weinig sneeuw ligt met Kerst mis. Dit jaar ligt er "haast geen sneeuw, terwijl er andere jaren duizenden man nen werken 'aari het wegruimen' van de sneeuw in de straten.. oed der spaarders op tot 26.492 mil iioen frank. Voor de eerste„ elf maanden van het jaar bedroeg het stortingsexcedenf ruim 2.404 miliioen fr., dit is een ge middeld overschot van 218 miliioen frank per maand. Hoewel het resultaat van de maand November beneden dit gemiddelde ligt, mag het zeer bevredigend 'ge noemd worden. Het maandgemiddelde staat scherp onder de invloed van de uitslagen der eerste vier maanden die ten gevolge van uitzonderlijke omstan digheden bijzonder gunstig waren. Het :chot- dat thans bereikt werd is het hoogste dat sedert Juli werd waargeno men. De aangroei; in November over treft die van October met 20 miliioen frank en die van September met bijna 40 miliioen. In vergelijking jpiet de tweede helft van 1947, werden er tijdens de laatste maanden van 1948 minder hoge exce- denlen geboekt. De vèrklaring daar voor meet niet worden gezocht in het afnemen der stortingen deze zijn over het algemeen even belangrijk ge bleven maar wel in het toenemen van de afhalingen ten gevolge van al- lerlgi omstandigheden die verband houden met het'ter beschikking stellen an dotatiès, van geblokkeerde of tij delijk onbeschikbare vermogens- en met het verloop van de conjunctuur. 9 N 13 MILLIOEN PERSONEN SOVJETCONCENTRATIE KAMPEN' DAARVAN 9 MILLIOEN RUSSEN Kenneth Royal, de Amerikaanse mi nister van Oorlog heeft tijdens een persconferentie te Berlijn verklaard, dat in de Sovjetcöhcentratiekampen Hi3 miliioen perspneri verblijven. zi.jn ,er,_9. .mijliften Russen, twee miliioen Duitsers, en ver der Polen, Tsjechen en tal van andere pijp personen van vreemde naties. uit I Die gevangenen zijn meestal bur gers, wegens hun politieke houding op gesloten. De Duitse krijgsgevangenen zijn in dit getal niet begrepen'. Kenneth Royal zei dat zijn gegevens steunden op het onderzoek door een zeer 'be trouwbare 'bron ingesteld TELLING DEP WINTER BEZAAIINGEN EN VAN HET VEE Hef Staatsblad publiceert een minis terieel besluit, waarbij op l Januari 1949 een telling van dé Win terbezaai ingen én van het vee wordt voorge schreven. De burgemeester der gemeente, die .met de telling belast is, moet de tellers aanstellen. De tellingen vangen aari op 2 Janua ri en moeten, beëindigd .zijn-pp. 7 Ja nuari.. De tellers moeten nagaan of dé ver strekte gegevens'juist zijn en zo nodig de verbetering 'aanbrengen,-■■.•'terwij I de aangevers de aangiften moéten onder- tekenen. Voorts wordt in iedere gemeente een landbouwtellingscömmissie opge richt,'die „de. uitvoering van de telling moet controleren. Get. i den 5. Jansséns. ;rond genas Dries stond aa en vioeg alleen getekend, meneer de Notaris De Notaris keek... en las nog ee den 11/-1 -1878. En hier zei Dries is er een ander T; DE WEDER 3 NRICHTING VAN BELGISCH BEZETTINGS LEGER IN DUITSLAND In, het raam van de wederinrichtin; van de Belgische bezettingssector, i het overbrengen van het hoofdkwartier van generaal Piron, van Ludenscheid naar Bonn-Bad-Godesberg schier be ëindigd. De drie infanterie-divisies van het Belgisch veldleger hebben hun kwartieren opgeslagen in de volgendi steden het hoofdkwartier van de eer ste infanteriedevisie br/vlndt zich te Bad-Godesberg, dat van de tweede in fanteriedevisie te Neheim, dat van de derde infanteriedevisie te Aken. Waar de eenheden ondergebracht zijn wordt niet medegedeeld, maar men heeft de indruk dat onze bezettingsstrijdkrach ten voor het merendeel aan: de Rijn opnieuw worden gegroepeerd. Lastige vraagstukken die slechts ten dele konden opgelost worden, zijn ge rezen toen het er op aan kwam de ge zinnen van de officieren, die uit de streek van Ludenscheid kwamen onder dak te verschaffen in de streek van Bonn-Duisdorf-Euskirchen-Godesberg. Waar voorheen slechts S0 gezinnen wa ren gevestigd, moet men thans onder dak vinden voor ongeveer 1 5 0 fami lies. De Britse autoriteiten willen geen opvorderingen van gebouwen of van appartementen meer toestaan maar i zeer bereidwillig waar het er op komt reeds opgevorderde woon vertrekken aan de Belgen toe te ken nen. Toch wachten nog verscheidene gezinnen te Ludenscheid totdat hun te Bonn woongelegenheid wordt aange boden. an lateren datum, n.l. van dei 1878. i beide Testamenten ge lament 1 den 1-6 Ja, zo war dateerd. Nonkel had uit pure gewoonte een acht in plaats van een negen geschre ven en wat hij niet wilde was gebeurd. Nog enkeli 't Is negen in plaats van acht PIERLALA", DE TONEELKENNER CAMÏLLE SOUPEYE aan het woord DE MAN UIT SALZBURG Mogen we rangschikken bij het pre tentieloze intrigue-blijspel, maar waarin het spel met zo een vaart verloopt en de dialoog zo spran- kelt, dat het talent van den schrijver duidelijk uitkomt Opvoeringen 9-10 Januari 1949, door Groep Tij I, Feestzaal Groen Kruis. NATIONAAL VERBOND DER WEGGEVOERDEN GEWEST AALST Secretariaat: Dendeïmoradsestw., 127. BIJ DE WEGGEVOERDEN EN WERKWEIGERAARS De heer Dr. Verly, Kabinetschef van het Ministerie van Volksgezondheid en Gezin heeft een 'afvaardiging van het Nationaal Verbond der Weggevoerden in; audentie ontvangen. 'De afvaardiging bestond uit de he ren Roeseler en Vyncke. Tijdens dit onderhoud werden de vraagstukken met betrekking op de werkzaamheden van de Gerechterlij ke Medische Dienst belast met het onder zoeken der dossiers voor pensioenen aan weggevoerden en werkweXgeraar, de oprichting van het Nationaal Werk oor Wezen, Weduwen en Ascendan ten en over de voorwaarden tot hospi- talisatie in Zwitserse Sana van de tu berculose weggevoerden en werkweige- raars bpspro'ken. Mijnheer 'Merlot, Minister van Alge- me Administratie en Pensioenen, die sinds de oprichting van de nieuwe Re- alle vraagstukken van pensioe- en statuten der weggevoerden werkweigeraars, burgerlijke weerstan- ders en burgerlijke oorlogsslachtoffers in zijn bevoegdheid heeft, vroeger Mi nisterie van Wederopbouw, heeft een afvaardiging van het hoofdbestuur van i het Nationaal' Verbond der Wegge- i voerden ontvangen, bestaande uit Roe- seler Dekeyser en Wynants. Deze eerste contactname gaf aanlei ding tot besprekingen over de algeme- garag van zaken welke op een op lossing wachten met betrekking op de :ggevoerdén en werkweigeraars. Een bijzondere aandacht weed tij dens dit onderhoud voorbehouden tot het onderzoek dier criteria welke de uitvoeringsbesluiten van de besluitwet van 24 Dec. 1946 houdende inrich- j van het statuut der weggevoer den voor de verplichte arbeid van de oorlog 194Q.45 dient te bepalen.

De Gazet van Aalst | 1948 | | pagina 1