Ondermijnd DE TARWEPRtJZEN STELSEL DER WEGSKGNALISATIE WORDT HERZIEN GEEN REDEN TOT OK'RUST ,Vóór enkele dagen werden de tar- tveprijzen medegedeeld die door de Ministerie van Openbare Wer- maalderijen aan de landbouwers zou- j ken deelt mede 7 den worden betaald. In verscheidene j ln het kader van het onderzoek van het Belgische wegennet heeft de h. Buisseret, Minister van Openbare Wer ken zijn administratie verzocht al het mogelijke te doen om het stelsel der wegsignalisatie te reorganiseren en te coördineren. Hij heeft een hoge ambte naar afgevaardigd op de Uno-confe- rentie voor het weg- en autoverkeer, die van 23 Augustus tot 13 September te Genève wordt gehouden. Alles laat vermoeden dat in de Belgische voor schriften de beslissingen dier conferen tie in aanmerking zullen genomen wor den. De beslissingen zullen trouwens ten grondslag liggen aan een interna tionale conventie. De kwestie van de toepassing der voor de grote wegen geldende maatregelen, op de provin ciale en gemeentewegen zal eveneens onderzocht worden. landbouwkringen heerst er thans een zekere onrust omdat zij hun tarwe niet voor die prijzen kunnen verkopen. De graanbeurs van Woensdag jl. boekte ook een zekere daling. In bevoegde kringen wordt thans verklaard, dat er geen enkele rede is i>m ongerust te zijn. Men doet ons op merken dat steeds gestreefd werd naar ;n rentabele landbouwpolitiek, vooral in verband met de tarweteelt. Vóór de oorlog bestond het systeem, dat een premie toegekend werd per Ha tarwe. Dit systeem wordt evenwel niet meer toegepast, omdat het aanleiding gaf tot een ingewikkelde administratie. Volgens een tweede yssteem werd een invoerbelasting geheven op de tarwe Ook dit stelsel leidde tot een ingewik kelde administratie. Thans wordt een stelsel gevolgd, dat zonder administra tie, de volle vrijheid laat aan de land bouwers en anderdeels dank zij eën beperkt dirigisme en een dito staatstus- senkomst de belangen van de land bouw behartigt. De maalderijen zijn verplicht een deel inlandse tarwe in het broodmeel te mengen. Van 27 Augustus tot 3 September bedraagt de verplichte in- menging 20 t.h. van 5 September af 30 a 40 t.h.; Op die wijze zal de in landse oogst geleidelijk opgeslorpt worden. De landbouwers van hun kant heb ben er alle voordeel bij hun oogst niet in eenmaal te leveren, doch naar ge lang de vraag van de maalderijen. Zij kunnen een prijsdaling verwekken in dien zij de markt met hun tarwe over stromen. Indien zij echter de prijzen willen handhaven, die vastgesteld zijn dienen zij veren. hun oogst geleidelijk te le- K0L0N1ALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking der Koloniale Loterij die Za terdag te Eupen plaats vond. Winnen 200 fr. het nummer eindi gend op 6 Winnen 500 fr. het nummer eindi gend op 58. Winnen 1000 fr. de nummers eindi gend op 608, 070, 519. Winnen 2500 fr. de nummers ein digend op 9433, 1197, 9335, 3166, 3026, 7773, 2136, 9016. Winnen 5000 fr. de nummers eindi gend op 5223, 3063, 4780, 3551, 3036. Winnen 10.0*00 fr. de nummers ein digend op 9111. 0606, 5 34j> Winnen 20.000 fr. de nummers ein digend op 32554, 61578, 27085, 35618,49918. Winnen 50.000 fr. de nummers ein digend op 68634 69278 21791 01977 Winnen 100.000 fr. de nummers eindigend op 47208 36461 36535 195 30 Wint 250.000 fr. het nummer eindi gend op 56693. Winnen 500.000 fr. de nummers 397.706 370.191. Wint 1.000.000 fr. het 393.611. Wint 2.500.000 fr. het 264.858. STATISTIEK VAN HET WEGVERKEER BESTUURDERS VAN VRACHTAU TO'S HELPT HET MINISTERIE VAN OPENBARE WERKEN Op 30 Augustus, 7 September, 15 September, 23 September, 1 October en 9 October zullen door het Bestuur van Bruggen en Wegen vragenlijsten uitgereikt worden aan de bestuurders van vrachtauto's op de hoofdwegen. De vragenlijst bevat vragen over d* vervoerde waren, het vervoerd gewicht het gevolgd traject, doch behelst geen enkele vermelding waaruit de identi teit kan blijken van degene die er op antwoordt. Het onderzoek heeft geenszins het karakter van een belastingsonderzoek. Niemand is trouwens verplicht er op te antwoorden. Verwacht wordt dat de bestuurders het nut zullen begrijpen van een ver keerstelling, die uitsluitend is ingericht om de directie van de Wegen recht streeks in te lichten nopens de huidige en toekomstige behoeften van het au toverkeer. Autobestuurders, u wilt goede we gen. Helpt het ministerie van Openba re Werken u die te geven door de uit gereikte vragenlijst ingevuld in te stu ren Ministerie van Openbare Wer ken. Bruggen en Wegen, Bestuurder Wegen, Wetstr.. 155, Brussel. Uw antwoordt zal uitsluitend de be langen van de weg dienen nummer nummer SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK Zondag Cromesquis van Kaas Groentesoep Gebraden Kalfsrolla- de, Princessenboontjes Gekookte Aardappelen Sneeuwpudding. Maandag Koude Kalfsrol Kom kommersla Gebakken Aardappelen Yohurt met Beschuit. Dinsdag Gekookte Tongfilets Hollandse Saus -Aardappelpuree Fruit. Woensdag Gebraden Worst Rode Kool Gekookte Aardappelen Flensjes. Donderdag Biefstuk, Sla Frites Rijstrand met gesmoorde Pe ren. Vrijdag Gestoofde Kabeljauw staart Botersaus Gekookte Aar dappelen Fruit. Zaterdag Varkenscoteletten Snijbonen Gekookte Aardappelen Appelcompote. VOOR BE LEKKERBEKKEN. Cromesquis van Kaas (8 pers.). Benodigd 50 gr. bloem 5 0 gr. bo ter ongeveer 2 dl. melk 2 eier dooiers 150 gr. Parmezaanse kaas 100 gr. Gruyère kaas paneermeel peterselie. Voor het i-pate a frire» 40 gr. bloem 1 lepel slaolie I dl. warm water 1 ei peper en zout. Werkwijze Bereid op de gewone wijze een dikke saus van boter, bloem en melk. Voeg daarbij de eierdooiers en de geraspte Parmezaanse kaas. Snijd de Gruyère kaas aan kleine stuk jes en roer er deze f laatste door met peper en zout naar smaak. Vo™n van dit kaasmengsel kleine ronde balletjes of langwerpige lolletjes rol deze even door wat paneermeel. Vermeng voör het spate a frire» dc bloem met de olie, voeg er bet warme water, de eierdooier en t aatst het stijfgeklopte eiwit bij. Wentel de kaas balletjes even door dit beslag en bak ze dadelijk in frituurvet of slaolie, damp afslaat, bruin TREKKINGEN VERW. GEWESTEN 1923 De 315e trekking had plaats van de lening der Verwoeste Gewesten 1923. Zijn betaalbaar met 100.000 frank Reeks 97.22 1 nr. 3 en Reeks 99.456, nr. 1 50.000 frank reeks 167.298, nr. 2 en Reeks 183.703, nr. 2. 10.000 frank Reeksen 394.380 nr. 2; 241.645, nr. 5; 94.875 nr. 1 76.696, nr. 1; 309.879, nr. 2. 191.956 nr. 2; 134.323, nr. 5: 213.546, nr. 2; 145.150 n. 4; 242.544, n. 2; 150.431 nr. 2; 226.935 nr. 3. 138.117, nr. 2; 70.376 nr. 1; 217.262 nr. 3. 5 75 of 550 frank de andere Obliga ties van al die reeksen. worden, zoals aardbeien, kersen, fram bozen, alle soorten bessen, pruimen en druiven worden gewassen juist voor we ze op tafel brengen. Pruimen en drui ven worden bij voorkeur met warm water gewassen, dit voor het behou den van het waas dat over deze vruch ten ligt. Na het wassen worden aard beien en frambozen van het steeltje en groene kroontje ontdaan. Van kersen wordt een stukje van de steel afge knipt. Bessen worden afgerist. En drui ven. in trosjes geknipt. Deze vruchten worden allen op ta fel gebracht in een fruit-testje, dit is een schaal met kleine gaatjes waar uit het overtóllige vocht der vruchten kan uitdruipen op een daarbijpassend onderstaandje. Vruchten, die geschild gegeten wor den, leggen we op schalen, die met fris gewassen bladeren versierd zijn. Bij voorkeur gebruiken we hiervoor bladeren van de vrucht zelf, ofwel bla deren waaraan weinig reuk is als klim op- en wingerdbladeren. Hoewel deze vruchten niet gewassen behoeven te worden, zorgen we er toch voor, dat ze proper en smakelijk op de schaal geschikt worden. Appelen worden met een doek glanzend gewreven. Peren, bananen, perzikken en. abrikozen (de ze twee laatste zeer voorzichtig) wor den afgeveegd, terwijl we sinaasappe len, mandarijnen en, pompelmoezen kunnen afborstelen*. De pompelmoes wordt niet in zijn geheel opgediend, maar wordt dwars door in twee gelijke helften gesneden. We rekenen per persoon een halve vrucht. Presenteer hierbij suiker en een lepeltje. Een meloen wordt op tafel gebracht, verdeeld in vrij grote parten, ontdaan van de pitten. Ook hierbij mag men geen suiker vergeten. Een ananas wordt dik afgeschild en dwars in dikke plakken gesneden. Vruchtencompote dienen we altijd koud op in een glazen of kristallen schaal. het karpet 24 uur drogen en dan za? glad op de vloer lig- LaatVzenopag«ufpapier even uitdrui-HUISHOUDELIJKE WENKEN. Ie» ze op een schotel, waarop Gar- 74 pen en een vingerdoekje gevouwen neer ze met frisse, takjes peterselie. Sneeuwpudding, B^odlgd0b 1. melk 1 stotie vanille VU aa JBtruiker -> erwit- maizena ÖU ^«pubuuvei teIBtièicHn« Kolk op de'gewone wij ze stijve maïzenajlap, maar laat er de vanille in meetrekken en voeg er de suiker bij. vermeng deze van het vuur met het zeer sijfgèklopte eiwit. Giet de ssa in een me« water omgespoelde vorm, laat' hem ibekoelen. Stort de pudding op een vochtige schotel en dien er ontpitte kersen of vruchtensap- saus bij. Deze pudding slechts enkele uren voor het gebruik bereiden, daar anders het eiwit gaat zakken. KEUKENGEHEIMEN VRUCHTEN OPDIENEN Fruit is een gezonde en geliefde lek kernij voor iedereen. En minstens een keer per dag zouden wij onze huisge- noten op fruit moeten trakteren. Hieronder volgt hoe de verschillen de vruchten moeten worden opge- d"vruchten, die ongeschild geëten Kripetjes weer stijf maken Bij kleine karpetjes, die niet EEN VERHAAL UIT HET WERKELIJKE LEVEN Naar het Frans, vrij bewerkt door F. A. KRAMPS. 7de Vervolg. Haar vader was zowel geestelijk als lichamelijk buitengewoon ontwik keld, Marie, als hij met zijne begaafd heid den goeden weg was opgegaan, zouden wij een buitengewoon knap man meer aan het hoofd der goede zaak hebben. Ongelukkig was een dwaze hoogmoed zijn zwak, en is hij in den afgrond van het egoisme ver vallen; dat is een* groot ongeluk. Een zeer groot ongeluk;... wie zijn die lieden, Gabriël 7 De pastoor stond op en keek naar buiten. Het zijn de matrozen van De Vuurpijl», die het koffer van Armelle brengen, en Barba, de min van Trahec, antwoordde hij; en naar de deur gaan de voegde hij er bij Gij zult weldoen Marie, met Barba zo spoedig mogelijk wat eten te laten geven; ik zal haar gaan spreken, en trachten te verkrijgen dat zij we der op het jacht is zonder Armelle, die zich nog altijd verbeeldt vanavond naar Kertan terug te zullen keren, we der te zien. Zeer goed, ik zal er voor zorgen, antwoordde mevrouw de Kerpeulvan. En ik ga de kinderen opzoeken, zeide de pastoor. Hij ging naar het kleine strand, dat aan 2ijn tuin'grensde: op een soort van rotsachtig eilandje, da' bijna aan het strand vastlag, bemerkt hij Armelle en Yves, die kittelsteentjes zochten. Hij wenkte hen, waarop Yves, als een kind dat steeds gewoon is dadelijk te ge hoorzamen, haastig kwam aanlopen, en Amrelle, die hem zag gaan, hem volg de .Armelle had een kleur en was zeer vrolijk. Men, schijnt zich wel te verma ken, zeide de pastoor. O ja antwoordde Yves, terwijl hij het zweet van zijn bleek gezicht af- wischte, och, oom, wat is Armelle sterk, en wat kan zij goed springen. Gij springt ook heel goed, zeide Armelle, en zo gij al niet sterk zijt, dan zijt gij toch zeer vlug. Komaan, ik zie dat ieder geeft wat hij heeft, en dat men goed met elkaar overweg kan. Wat voerdet daar ginds uit 7 Wij maakten een altaartje, oom, antwoordde Yves ernstig; Armelle heeft mij gezegd, dat mijn altaartje veel beter zou staan op dat verheven punt bij de zee dan onder den vijgen boom en zij heeft geljik. Wij zullen er een. weg heen maken, cn als het laag water is zullen wij er in proce: sie heengaan; dat zal alleraardigst zijn. Ja, zeer aardig. Armelle heeft daar een recht gelukkig denkbeeld ge- had. Ik houd alleen van spelen bij de zee, zeide Armelle. Maar hoe zult gij op die puntige rots een altaartje maken 7 Met kittelsteentjes, oom, Met kittelsteentjes gaat het niet gemakkelijk, zeide Armelle, die rol len zo. wij moesten kalk hebben. Kunt gij kalk maken, Armelle vroeg Yves. nieuw meer zijn, komt het dikwijls voor, dat zich in het midden een vouw vormt. Dit is niet alleen lelijk, maar ook gevaarlijk, daar men hierover ge makkelijk struikelt. De oorzaak van deze vouw is, "dat" hét aprêt dat zich in het grondweefsel van het karpet be vond er uit is. Hierdoor is het weefsel slap geworden, het kleed ligt niet meer vast op de grond, en trekt Omhoog. We kunnen echter zelf dit weefsel weer stijf maken en gaan hiervoor op de volgende wijze te werk. We begin nen met behulp van enkele nagels het karpet strak op te spannen, met de rugzijde naar boven. Een droge zolder vloer is voor dit werkje zeer geschikt. Nu nemen we een, warme dunne hout- lijm, of eveneens warme sterke gelati- ne-oplossing (ongeveer 60 gram gela tine op 1 liter water) en bestrijken hiermede de rug van het karpet. Het best doen we dit met een platte bor stel. De lijm of gelatine moet vooral regelmatig en goed dun. uitgesmeerd worden, daar anders de lijm het bo- venweefsel zou trekken. We laten zo het weer vast en gen. Het afspringen van stukjes emaille in onze kookpannen. Om het afspringen van stukjes email- Ie in onze kookpannen zoveel mogeiijk te vermijden, zullen we volgende re gels in acht moeten nemen 1Zet nooit een pan, al is het maar een klein ogenblik droog op het vuur of gas. Vul steeds eerst de pan alvorens ze op het vuur te zetten. 2. Laat nooit het vocht in de pan tot de laatste druppel verkoken.. Het glazuur van de erop liggende wan den zou door de hitte barsten. 3. Giet nooit een hete pan plotse ling vol met koud water. Laat de pan steeds eerst voldoende afkoelen. 4. Zet ook nimmer een hete pan, die van het vuur komt, plotseling op een koude watersteen, of marmeren vensterbank. 5. Zorg er goed voor een geë mailleerde pan niet te laten vallen, of tegen een hard voorwerp aan te sto ten. ONS WEKELIJKS PRAATJE EEN VADER VERTELT ME... Iedere jonge vader kent het, het ogenblik, waarop zijn vrouw hem vraagt de kinderwagen te rijden; want zij moet nog even een boodschap doen, nog even naar iets kijken, of iets dergelijks. Loop gij maar docr met de wagen, ik kom direct... Na tuurlijk zeg ik Maar vrouwtje, dat is toch te gek... Vrouwen hebben echter geen princi pes; zij kunnen zich, beter dan wij aanpassen aan de verschillende om standigheden, waarin zij verkeren. Zij, die bij andere gelegenheden zegt «Wat zullen de mensen daar wel van zeggen 7kijkt met verschrikt aan en antwoordt dan luchtigjes Wat kun nen ons de mensen schelen 7 Ik ge hoorzaam. Hebt u wel eens een man gezien, die een kinderwagen duwt 7 Ik liep naast de glimmende verschroomde handvaten, waar ik achteloos een hand op gelegd had, om uit te laten komen, dat ik dat maar eventjes deed. De lin ker arm slingerde lichtzinnig door de lucht. Maar ik lette er zorgvuldig op, dat de wagen niet stootte, ik wildé volstrekt niet, dat het kindje merker zou, dat iemand anders de wagen reed. En hoewel het uiterlijk leek, dat ik maar half bij de zaak was, in werke lijkheid was ik het helemaal. Op zulke ogenblikken duwen mannen niet alleen met de handen de kinderwagen, maai vooral met het hart. Ik wandel met mijn dochtertje on der de bomen van de brede laan. Er is veel te vragen en te verklaren en veel te verzwijgen. Onophoudelijk, soms in de kindertaal, die wij niet begrijpen gaat het kleine mondje. Ieder ogenblik moet ik stilstaan, omdat het kleintje dan met een. handige draai voor me gaat staan, alsof ze wil zeggen «(Al leen over mij gaat het verder. Goed. men; gehoorzaamt, omdat mannen hun vrouw en kinderen nu eenmaal gehoor zamen moeten. Heeft de grote Scho penhauer niet zegd, dat men geen Heel goed. ,111 O oom 1 en gij zult ons de Kalk bezorgen, niet waar V zeide Yves. Met genoegen. Breng Armelle naar het huisje, waar ge uw timnier- werk verricht; gij zult er al.es vinden wat nodig is om kalk gereed te maken. Daar bevinden zich ook oe kruiwagens, de breekiizers, de troffels met een woord al het gereedschap, dat gij no^ dig hebt. Gij kunt alles vooraf gereed, maken, dan hebt gij alles klaar als gij aan het werk wilt gaan. Armelle klapte van blijdschap in de handen, en zeide, terwijl zij reeds vooruit liep. Kom, Yves, kom De pastoor bukte naar den knaap, die haar achterna snelde. Breng haar vóór het diner niet meer naar "het strand, fluisterde hij Yves knikte toestemmend en volg. de Armelle, die zich juist omkeerde om hem den weg 'te vragen. De pastoor zag hen een ogenblik na en ging weder naar de pastorie om Barba, wie mevrouw de Kerpeulvan een middagmaal had laten voor zetten, weer op te zoeken. De oude vrouw was geheel ontroerd door het enkele feit, dat zij over een kerkhof gegaan was en zich nu zo na bij ene kerk bevond. Doch al haar spijt, van zover van Gcds huis verwijderd jte moeten leven, kon geen afbreuk doe'n aan haar wil om aan de luimen van het kind en den wil haars meesters te gehoorzamen. De pastoor had dan ook al zijne welsprekendheid nodig om haar te doen besluiten, te vertrekken, zondei Armelle weder te zien. Zij liet zich niet eer overhalen, dan nadat hij haar duidelijk bewezen had, dat Armelle, als zij haar weer zag, met haar zou willen teruggaan, en dat zij» als zij terugging, nooit hare eerste com munie zou doen. Toen de kerkklok den «Angelus» luidde, besteeg Barba «De Vuurpijl» weder, die onmiddellijk onder zeil ging, zonder dat Armelle, die met Yves in de pastorie terugkwam, er het minste van vermoedde. In die eetka mer, welke venster op de golf uitzag, doch waarvan de groene zonneblinden op dit ogenblik waren neergelaten, nam zij hare natuur weer aan, en. zou geen venster genaderd zijn zonder er toe verzocht te worden. Zij at weinig, en van tafel opstaande vroeg zij stil letjes aan haar oom, waar Barba bleef. Barba is niet hier, antwoordde hij ontwijkend. Zij is misschien op het kerkhof gebleven; zij houdt zoveel van kerk hoven. Yves roept u, zeide de pastoor. Armelle zag om. Ziet Yves er niet aardig uit vroeg de goede priester. Ja, antwoordde Armelle, doch met eene minachtende beweging harer Jippen voegde zij er bij Maar hij is zo teer als een klein meisje, mijne kleine visschers kunnen beter kalk maken dan hij. Hij is niet zeer vermetel van aard, dat is waar, maar gij zult hem wel stoutmoediger maken. "Zal hij mij op Kertan komen be zoeken, oom 7, Dat is zo onmogelijk niet. O, dat zou ik eerst gaarne willen! riep Armelle, van vreugde opspringen de. Op Kertan zou ik veel van Yves houden. Daar de processiën zeer in zijn smaak schijnen te vallen, zouden wij daar processiën houden, en ver volgens zouden wij bootjes optuigen en kustteleg'rafen bouwen. Hij weet niet wat ik al op Kertan heb om mee te spelen, hij heeft het jacht zelfs nog niet gezien. Als onze kalk klaar is zó! ik hem «De Vuurpijl» tonen. Met deze belofte vertrok zij. Pastoor de Kerpeulvan volgde haar. Hij wilde tot aan het noodlottig uur der openbaring haar niet uit het oog verliezen. Van uit de tuin waar hij zijn brevier las, hoorde hij de stem men van zijne kleine werklieden. Zij zaten beiden op het grasperk, waar zij bloemkranzen vlochten voor het altaar op het strand. Ziende dat dit spel nog enigen tijd kon duren, ging hij een oogenblik in. de huiskamer, waar zijne schoonzuster zat te werken, en hij ver wonderde zich met haar het kind zo zeer in haar spel verdiept te zien, toen de deur eensklaps werd open gewor pen, en Armelle, zonder hoed, met vuurrode wangen en gezwollen hals, op den drempel verscheen. Waar is het jacht 7 vroeg zij met die keelstem, welke haar heeschen toon aan de drift ontleent. Het jacht Maar gij weet wet dat het onder zeil is naar Kertan, ant woordde de priester zonder te ontroe ren. Zonder mij riep Armelle, ter wijl zi; woedend met haar voet stamp te; maai: ik wil weg, ik wil weg J

De Gazet van Aalst | 1949 | | pagina 2