De sclptheid is een opvoedende ki?aehteneen elementaire vorm van beleefdheid Aalst - Gemeenteraadszitting Beknopt pinaneieel Verslag PIERLALA SEES EN OMSTREKET [Verschijnt den Donderdag en Zondag van iedere week. Nummer 11 Zondag 5 Februari 1950 BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef.nr 24.114 P.C. n' 881.72 7' Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs-) EEN BRIEF... We ontvingen, van een regelmatige lezer, een briefje... Hier gaat het Waarde «Opvoeder», Ik lees met belangstelling uw artikels waar gij op eenvoudige, gemoedelijk en doeltreffende wij- ze met uw lezers komt praten, om hen tot schoonheidszin en in voor- naamheid op te voeden. En onwillekeurig dacht ik aan u, toen ik onlangs op een verto- ning te X... zat te wachten... on- geveer 24 uur vooraleer de op- voering begon Gij weet hoe dit «te laat begin- v nen» een stelselmatige gewoonte is geworden bij concerten, toneel- opvoeringen, enz. Zoudt gij niet eens uw pen kun- nen opnemen tegen dit ellendig gebruik Ook de stiptheid is immers een buitengewone opvoedende kracht en een elementaire vorm van be- i beleefdheid. En bij het publiek, én bij de besturen der verenigingen zou hier eens streng mogen aangedrongen worden. WU DANKEN EERST EN VOORAL... Wij danken eerst en vooral de acht bare lezer om zijn gemoedelijk schrij ven. Hij zet de vinger inderdaad op een wonde, een kankerplek, gingen wij haast zeggen Het is inderdaad schier overal een zeer slechte ingeburgerde gewoonte geworden niet op het, op het programma aangekondigde uur te be ginnen. Onze sympathieke lezer zegt terecht: ook de stiptheid is immers een buiten gewone opvoedende kracht... en een elementaire vorm van beleefdheid... WAT WIJ VASTSTELLEN TWEE VOLSTREKT TEGENOVERGESTELDE FEITEN... Wij stellen vast l° Als Jan, Pier of Paul naar de trein moet dan komen zij op tijd, om dat zij weten dat de trein niet wacht Is iemand daar niet op het officiële uur dat de trein vertrekken moet, dan heeft hij 99 kansen op 100 de trein te zien wegrijden... of zelfs zal hem dat «genoegen» niet meer worden gegund 2° Als diezelfde Jan, Pier of Paul naar de hoofdstad, naar Brussel of Gent naar de schouwburg gaan, dan, komen ze daar op tijd aan... soms van zeer ver komende, omdat ze we ten dat, eens het officiële aanvangs- uur daar, het doek getrokken wordt en... de telaatkomers mogen wach ten» in de wandelgangen van de schouwburg.... 3° Als diezelfde Jan, Pier of Paul naar de H. Mis gaan, komen ze... ge woonlijk op tijd; omdat ze weten dat ook, voor de godsdienstige plechtighe den «nogal» regelmatig op tijd begon nen wordt... We zouden zo nog wel een geval of tien kunnen aanhalen waarin altijd die zelfde Jan, Pier of Paul bewijzen leve ren dat zij op tijd KUNNEN komen... omdat zij overtuigd zijn dat, waar we moeten zijn, op tijd aangevangen wordt Op het tribunaal... Waar men dan soms nog een paar uurkens zijn beurt mag afwachten om opgeroepen te worden, enz. enz. Aan de andere kant stellen wij. al tijd van datzelfde trio, die een hele reeks mensen vertegenwoordigen, vast, dat ze nooit op tijd komen In de schouwburg... als er een to neelspel opgevoerd wordt, of een voor dracht plaats heeft, een klavierreeïtal, een vergadering doorgaat in eigen stad of gemeente... 't Zou nochtans veel gemakkelijker wezen op tijd te wezen in eigen stad of gemeente, de verplaatsing is gemakkelijk, 't is bij de deur om doen... en toch weinig of geen mensen komen aan tegen het op het programma aangeduide uur van aan vang. Het is een ingeburgerde gewoonte geworden, een stelselmatige gewoonte. De mensen zeggen Wanneer begint het Te 8 u. Ha Dus als we daar te 8 J/2 zijn is 't goed Bij ons zeggen er velen, al naar ge lang de stad of gemeente waar ze woonachtig zijn, is 't Leeds uur (Le de) Aalsters uur, Gentse tijd, enz. enz... Alhoewel diezelfde inwoners van Lede, Aalst en Gent op tijd kun nen zijn en zijn... als ze zich ver moe ten verplaatsen of als ze naar trein, tram of... naar wat ook moeten gaan... dat op het aangekondigde uur aan vangt... EEN STELSELMATIGE SLECHTE GEWOONTE... EN DE OORZAKEN? Dat die gewoonte een slechte ge woonte is staat vast Dat ze stelselma tig is geworden voor veel zaken staat al even vast Hoe komt dat toch Welke zijn daarvan de oorzaken Er zijn er vele... ze zijn te zoeken, hoofdzakelijk bij de inrichters van feestelijkheden allerhande en, evenzeer bij het publiek... EN DE GENEESMIDDELEN We kennen een sympathieke pas toor. Als hij een «trouw» heeft waar voor de trouwmis te l l uur is aange duid; dan denkt die goede man, dat hij reeds lang genoeg «nuchter» is moe ten blijven voor dat jonge koppel en hij vangt de H. Mis aan te l l uur klok- lsag, ook... al was er niemand dan de «gapers» in de kerk. 't Is enkele malen voorgevallen dat de jonggehuwden met hun gevolg... binnen kwamen na het Evangelie... Die slechte gewoonte van, Mr. Pastoor te laten wachten was gauw genezen Hij hield vol en... hij overwon Het geneesmiddel dus Met het «mes» er in Radikaal ingrijpen op het gestelde uur aanvangen en... de deuren sluiten om de vertoning, het concert, het recital, de voordracht niet te storen... Het gevolg wat beroering, wat mis noegden, wellicht wat storing of ook wel een optreden voor een nog niet gevulde zaal... Daar over stappen Volhouden En overwinnen zult gij MAAR... ER IS OOK EEN MAAR... Maar dan moeten wij, inrichters van feestelijkheden er voor zorgen dat ook wij, op het gestelde uur, kant en klaar zijn... Want het gebeurt ook wel eens dat naar de uit- of opvoerders moet gewacht worden... Doch dat is uitzon dering... EEN GOED AKKOORD... Laten wij die zaak in der minne op lossen Leiden wij ons publiek op tot stiptheid met zelf stipt te wezen Stiptheid is een teken van voornaam heid, van opvoeding en zeer zeker dus een elementaire vorm van beleefdheid. Willen we het zó proberen We zullen ons geacht publiek er van ver wittigen dat stipt op het gestelde uur aangevangen wordt en... dat de deuren gesloten worden van bij de aanvang. Akkoord... ALS er goede wil is aan beide zijden komt de zaak in orde OPVOEDER. (Nadruk verboden.) BLOEMENINVOER UIT NEDERLAND Een afvaardiging van Belgische tuin ders is ontvangen door de h. Orban, minister van Landbouw. De afvaardi ging heeft geprotesteerd tegen de in voer van bloemen, vooral van bolbloe- men uit Nederland. De afvaardiging beeft gewezen op het gevaar, dat der gelijke invoer inhoudt voor het Belgi sche tuinbouwbedrijf, dat sedert ver scheidene jaren met verlies werkt. De afgevaardigden hebben de mi nister eveneens verzocht, dat een in- voerbelasting zou worden geheven op de bloemen en dat op deze invoer evenals op de afzet een controle zou ingesteld worden ter voorkoming van ontduiking van o. m. de weelde-belas- ting. De h. Orban heeft beloofd het pro bleem te zullen onderzoeken, en heeft aangestipt, dat een Nederlandse afvaar diging tegenwoordig met de Belgische autariteiten onderhandelt over een accoord terzake. ten. Heeft hij dit zelf niet verklaart in een van zijn oratorische uitboezemin- gen En, uw besluit Snuiver Het volk zo spoedig mogelijk raad plegen en dan zal men zijn ogen ope nen I PIERLALA. DE KONING DE BESTE MENS VAN DE WERELD, BEWEERT SNUIVER Ik had een paar dagen geleden ge legenheid mijn vriend Snuiver te raad plegen over de Koning en de Volks raadpleging. Toen ik hem vrt>eg Hewel Snui ver, welk is uw gedacht over de Ko ning Antwoordde Snuiver heel ge vat Pierlala, ge weet dat ik steeds koningsgezind ben gev/eest. Sedert het ontstaan der koningskwestie ben ik met den dag meer en meer koningsgezind geworden. Daar ik de betekenis en de j belangrijkheid van het koningdom be grijp ben ik toch van mening dat wij j een waardige Koning moeten hebben !en geen Koning die er alleen is voor de parade en die voor de rest maar laat begaan zonder enige verantwoordelijk- l heid te nemen. Neen, ik houdt niet van j een Koning wiens taak bestaat in hand tekeningen te zetten. Ik houdt van een i Koning die een persoonlijkheid is. Op het moment dat het koningsvraag- stuk werd gesteld en de Koning na 'zijn bevrijding niet onmiddellijk terug- j keerde heb ik gewacht uitspraak te doen over deze zo belangrijke kwestie. Ik wilde eerst weten waarom men ei genlijk tegen koningsterugkeer was. In geval er waarlijk een ernstige misstap als Koning door Leopold III werd be gaan dan zou ik van. de ergste anti- Leopoldisten geworden zijn. Reeds vijf jaren is de actie tegen Koning Leopold ill ontketend. Men heeft alles uitgepluisd. Alles wat van ver en dichtbij de Koning kan worden aangewreven werd van op de daken uitgeschreeuwd. Dagen lang werden uren lange aanvallen gedaan in de Ka mers op 's Konings verleden. Dit alles heeft niets nieuws aan het licht ge bracht. Juist omdat men na dit alles niets nieuws heeft weten naar voren te brengen ben ik toch tot een. nieuw be sluit gekomen en dit besluit is dat de Koning de beste mens is van heel de wereld. De Koning de oefeie mens van heel de wereld Dat is toch wel wat overdreven. Niksmendalle overdreven, Pier lala Wanneer al die verstandige man nen als Spaak, Van Acker, Huysmans, Buset en consoorten jaren lang hun gal uitspuwen en niets onverlet laten om maar te zoeken naar wat de Ko ning toch maar in iets kan compromite- ren, en ze hebben niets dat doorslaand en afdoende is gevonden, dan mag men toch wel besluiten dat er zo n mensen bitter weinig te vinden zijn Moest men ieders boeksken op derge lijke wijze eens gaan uitpluizen zoudt ge denken dat er veel te vinden zijn met zo n proper boeksken 'Inderdaad, Snuiver, zo bekeken moet ik u gelijk geven. Want ais de mensen iemand beginnen te kammen dan duurt het maar een halfuurtje om die iemand voor 't oog van de wereld als een eerste rang ontaarde te doen doorgaan. Wat denkt u over de debatten zelf, vriend Snuiver Och Pierlala, de debatten zelf hebben me weinig geïnteresseerd. Al leen dit heb ik eigenaardig gevonden Er spreekt een oud-geinterneerde in naam van de weerstanders en besluit dat de Koning niet kan of mag terug keren. Na deze spreker komt een an der geinterneerde ook in, naam van de weerstanders spreken en laatste besluit dat de Koning de eerste weerstander geweest is en dat hij bijgevolg wel moet terugkeren. Dan komt er enen in naam der krijgsgevangenen beweren dat Leopold al zijn sjunpathie bij de oud-krijgsgevangen heeft verloren. Di rect komt eeA ander beweren dat al de oud-krijgsgevangenen Leopold in hun hart dragen. Ge ziet dat al dat ge praat en al die beweringen op niets ge steund zijn. De waarheid is dat binst de bezetting en onmiddellijk er na geen enkel weerstander en geen enkel krijgsgevangene anti-Leopolddist was. Enkele rare uitzonderingen niet te na gesproken. En 't schoonste van al is wel dat Spaak, de grote democraat, komt beweren dat een Koning geen Koning mag zijn van een partij, geen Koning van een ras, maar Koning van het volk en voor het volk. Om daarna te beweren dat het volk er niet hoeft tussen te komen om over een Koning, een oordeel uit te spreken. Zo'n rede nering gaat al mijn verstand te boven. Nu, ik geef toe, Spaak zijn verstand is nu juist het eerste het beste niet. Ten andere Spaak mag valse redeneringen houden. Spaak mag misstappen be gaan. Hij is immers maar een politieker en voor een politieker is dat toegela- Tijdens de laatste gemeenteraadzit ting, gaf Dr. Schelfhout, schepen van Financies een uitvoerige uiteenzetting betreffende zijn begroting. Het zal onze lezers wellicht interes seren daarvan een beknopt overzicht te krijgen. Na gesproken te heben over de be groting van 1948 waarvan de ontvang sten 39.436.000 fr. bedroegen en de uitgaven 68.082.000 fr. wat on middellijk aantoonde dat de fiscaliteit niet te hoog was gesteld (350 opc. op de grondbelastingen) deed de sche pen opmerken dat dit tekort echter vergoed werd door het saldo van het vorig jaar (25.430.000 fr.) en aldus de financies van de stad met een Boni van 16.800.000 sloten «wat voorzeker het schitterendste resultaat is dat ooit in onze stadsrekening werd geboekt en te danken is aan de opbrengst van de fiscaliteit de verhoging van het Fonds der Gemeente (wet v. 2-4-48). de betaling van de Oorlogsscha de door de Staat. Voor 1949 werd de begrotingsra ming verwezenlijkt en de kastoestand was doorgaans normaal de betalin gen konden regelmatig geschieden. Ge durende het 4e kwartaal kwam echter een verslapping, nl. in de ontvangsten voorzien voor kaairechten, die hoofd zakelijk te wijten waren aan factoren van economische aard (devaluatie van de Pond Sterling, malaise in de indus trie...); een andere oorzaak ligt ook in het feit dat het vervoer te water, stil aan de plaats ruimt voor het veel vlug ger en goedkoper transport per auto. De opbrengst van het patrimonium echter en de verschillende rechten en retributies gaf in het algemeen vol doening De Verhuring van huizen en eigen dommen was echter onvoldoende tot het dekken van de kosten (zoals die van herstellingen, daglonen, grondbe lasting, verzekering.) Het oordeelkundig plaatsen van de stadsgeMen bezorgde een rente die wij op minimum 200.000 Fr. schatten. Verheugend is het, in dit verband te kunnen melden dat de thesaurietoe stand gans het jaar door schitterend was. De grond concessies op het kerkhof (110 m2 in totaal) gaven een ont vangst van 82.720 Fr. voor 36 af standen. De Beerruimingsdienst bleef met een opbrengst van 121.000 Fr.; hetgeen oldoende is, maar niettemin nog 9.000 Fr. beneden de raming blijft. De Vismijn bracht 48.693 Fr. op, tegenover 70,800 in rekening 1948. De Waterdienst. Gezien de reke ning van deze dienst slechts einde Maart afgesloten wordt, is het niet mo elij k in dit verslag reeds van een de finitieve uitslag te gewagen. We menen niettemin, dat op zijn minst de begro tingsvoorzieningen die u bekend zijn verwezenlijkt zullen worden. Wat in hetbizonder de waterverkoop betreft, aan de hand van de statistieken besluiten we als volgt Het waterverlies werd, van 48% van de aankoop in 1948, terugge bracht tot 46% in 1949; met een ver betering dus van 2% of, in M3 uitge drukt, van ca. 26.000 m3. Intussentijd werden verdere vor deringen gedaan en is het waterverlies thans gedaald tot op 45%. In de loop van het jaar werden ook belangrijke verbeteringswerken uitgevoerd aan het net, en ettelijke tientallen meters nieuwe leiding bijge legd. De ontkalking van de tellers, met het oog op het waterverlies, werd systematisch doorgevoerd. Het Slachthuis bracht 1.104.000 Fr. op aan keur- en slachtingsrechten. We berekenen de netto-winst op 559.000 Fr. Wat alleszins een flink resultaat be tekent. Naar mededeling van de Di recteur, zouden gedurende de 9 eerste maanden, niet minder dan 20.224 die ren geslacht zijn. (waarvan 5 ezels). In de Zwemkom beliep de recette in 1949 de som van 555.000 Fr. (In '48: 526.000; bijgevolg een vermeerde ring van 30.000 Fr.). Het bezoekers- cijfer bleef nagenoeg onveranderd,met dien verstande echter,dat er een verbe tering kwam in het schoolzwemmen, ten koste van een teruggang van de particuliere bezoeken. OVER DE OPENBARE WERKEN. Ofschoon wegens de laattijdige goed keuring der begroting, zoals we reeds deden opmerken, een serie werken dienden uitgesteld te worden, toch kende ons bestuur, op dit gebied, nog maals een zeer drukke bedrijvigheid. Vooreerst, u weet, bij eigen onder vinding, dat de wegenis in de loop van het jaar opnieuw grote verbeteringen kende. Zo werden onder meer, volgen de straten grondig hersteld Brede- straat, Bauwensplein, Fabriekstraat, Veldstraat, Stwg. op Dendermonde, Naarstigheidstraat, Volksverheffingstr., Korte Lindenstraat, Statiestraat, Espla nade, Leopoldlaan, Koolstraat, Roose- veltlaan, Drie Sleutelstraat, Arbeidstr., Diepestraat, enz. Verschillige honderden meter fiets paden werden aangelegd voetpaden werden hersteld en vernieuwd. Op vier kruispunten werden vel j keerseinen geplaatst. De openbare vei.ichting function neert sinds het begin van de winter. De opruimingswerken in de Molen I straat behoren tot het verleden; reeds heeft de geteisterde wijk een heel nieuw uitzicht gekregen. Met het oog op het aanleggen van nieuwe straten, werden belangrijke onteigeningen verwezenlijkt, waarvoor leningen zoniet reeds goedgekeurd, dan toch kunnen tegemoetgezien worden. Op twee aanwervingen na, is het fchcuwbui gkwartier stadsbezit gewor den; onze diensten houden zich mo menteel bezig met het voorbereidend werk voor deze grootse onderneming. Er werden tevens nuttige werken uit gevoerd door werklozen. Aldus werd een dubbel doel bereikt ENERZIJDS de gedeeltelijke opslorping van de werkloosheid; ANDERZIJDS de ver wezenlijking van grote werken van openbaar nut zoals werden uitge voerd 1 het kuisen en betoneren van de spiegelvijver in het park; 2) het aansteken van nieuwe straten (b. v. Ringlaan, 3° vak) en dies meer. Onze diensten hielden zich eveneens bezig met het ontwerp van een tweede serie woningen, te bouwen in de Dui- vekeet. Voor 1950 zal het stadsbestuur zich beijveren om de fiscaliteit op basis van 324 opc. op de grondbelasting te hou den (tegen 350 in '48), alhoewel ze; naar het oordeel der Hogere instanties, te gering is. De Begroting voorziet de moderni sering van het s'ach thuis want men mag niet uit het oog verliezen, dat de concurrentie van Oordegem, een be langrijke handicap is. De buitengewone begroting steld ook een belangrijk krediet beschikbaar voor de verbetering van de kabienzaal en verwarming installatie van de zwemkom om deze ook in het voor en najaar te kunnen openhouden en het bezoekscijfer te verhogen. Kredieten worden nog voozien voor de uitvoering van openbare werken Een van de bizonderste werken i9 dit van het onderhoud van de wegenis. Daarnaast opent dit budget op nieuw een belangrijke post voor de te werkstelling van werklozen. We heb ben echter beslist dienaangaande (ten einde onze diensten te ontlasten) de uitbetaling en het overige adminstratief werk in'de toekomst te laten uitvoeren door het «Steunfonds der Werklozen». Eindelijk om reden van fiscale en budgetaire aard, dienden we een serie werken naar de buitengewone dienst te verwijzen. Het is dan ook niet te ver wonderen dat deze begroting zeer hoog oploopt. De buitengewone begroting voorziet een serie werken, waarvan het alge meen nut niemand kan ontgaan 1 Op cultureel gebied De oprichting van het Schouw burgkwartier (laatste onteigeningen en prijskamp om toekomend jaar aan het bouwen te gaan) De heropbouw van de werfkapel Het plaatsen van het definitief dak op St. Martinuskerk. Grote feestelijkheden op 1 1 Juni (750e verjaring van t Belfort 500e verjaring van Dirk Martens). 2Op economisch en sociaal gebied Grote wegeniswerken en onteige ningen tot verwezenlijking van dit doel We vernoemen slechts de bizonderste: de Molenstraat, de Binnen- en Boter- melkstraat, St. Annalaan, D. De Wolf- straat, enz. Daarnaast de openbare verlich ting, 2e deel; Uitbreiding van de verkeersseinen (zoals op de Zeshoek en andere kruis punten) De uitbreiding van het waterbe- delingsnet tot verschillende straten; En eindelijk het bouwen van een tweede serie arbeidswoningen in de Duivekeet. Of het stadsbestuur dit programma zal kunnen uitvoeren, hangt af: van de gemeenteraad die het moet stemmen en goedkeuren. van de Hogere Overheid; want vooi ieder van die werken is het aangewe zen op enerzijds de staatssubsidiering. anderzijds de tussenkomst van het Gemeentekrediet. Het hoopt dat de Heren Senatoren en Volksvertegenwoordigers hem een helpende hand zullen toesteken. Wat ons betreft», besloot de sche pen van Financies, wij zullen niets onverlet laten om dit programma te verwezenlijken. Dit begrotingsontwerp geeft uiting aan onze vastberaden wil het stadsleven op hogere peil te brengen. de ontwikkeling van handel en nijverheid in de hand te werken. tenslotte om in de mate van het mogelijke verbetering te bren gen in twee brandende sociale vraag stukken de werkloosheid en de wo ningnood

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1