P f\ ui f li M s antwoordt Gans België pa»R is eem Vorst éi Ira £3 La De betekenis van 12 [JaaH: Voof Oi^de en Rechtvaardigheid p I PIERLALA flggsaBKy^.n'- <31 K'^3 M -■■i&KS&maezz- Eï^ OMSTREKEN Nummer 21 BURELEN Kerkstraat 9, Ai ce gg.^3Kcaaraa3Tawwa«tMaHB» Verschijnt den Donderdag Zondag 12 Maart '<850 list Telef.n' 24.114 P.C en Zondag van iedere week., n' 881.72 7" Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Daar is een Vorst die steeds Zijn volk heeft lief gehad in wel en wee, in vrede en bittere oorlogspijn, Die van geen scheiden horen wou, hoe men ook bad, en plechtig sprak «Uw lot zal ook het Mijne zijn en bleef! - Zijn woord getrouw - (Voor andren... 't hazenpad Daar is een Vorst door 't Noodlot vaak en wreed beproefd. Wien Zijn vereerde Vadre en tedere Echtgenoot' ontviel op korten tijd; Die bleef alleen, bedroefd, met op Zijn schours den zwaren last van 't land-in-nood en op Zijn edel voorhoofd zorgen diep gegroefd. Daar is een Vorst die een gans-vreemd-voelende kliek van volk te stevig in den weg staat om haar doel, de vaak verdoken, nooit verzaakte Republiek, te vestigen. Daar lag Zijn «Schuld», die al 't gejoel van «Weg met Hem», on l'abattra» kunstmatig schiep. Daar is een Vorst van Wien men schaamtloos maken wou de Zondebok van al wat niet mocht zijn geslaagd. Zelfs Oud-Ministers namen waarheid niet zo nauw en velden oordeel, onbevoegd en ongevraagd, als 't Monarchie en Koning toch maar schaden zou Die diep beproefde Vorst is Koning Leopold 't Betaamt dat eindlijk ondank, onrechtvaardigheid Voor altjid worden goedgemaakt. Te lang gesold met Recht, en Keur. Voor t eerbaar volk is DIT de tijd .van Eerherstel 't zij JA voor Koning Leopold. Flander Belgac. BEGEESTERENDE KONINGSMEETING te AALST MEER DAN 3.000 TOEHOORDERS In de van geestdrift zinderende bom volle zaal «DE RINK» ging Donder dagavond een grootse Koningshulde door. Op het prachtig versierde po dium hadden plaats genomen Ere voorzitter van het Comité Minister van State Baron Moyersoen Voorzit ter Hr. Achiel De Cock; Oud stat houder van de Balie van Antwerpen Fernand Van der Vorst; Volksverte genwoordiger Verbist; Mevrouw Ni che !s en Meester V. De Gheest. Als voorzitter fungeerde Schepen L. De Wolf, die de vergadering inleidde. Deze Koningsstrijd is door ons ingezet op een waardige wijze, en we zullen deze voleindigen op dezelfde Wijze tot de uiteindelijke zegepraal en de terug keer van de Koning. Professor Blancquaert, gewezen so cialistisch Minister van Onderwijs, ver ontschuldigd wegens een dringend De hevigheid van de campagne voor en tegen 's Konings terugkeer zal ieder tot het be ef heb' en gebracht dat de dag van 12 Maart voor België van uitzonderlijk belang is. Niet is meer waar. Het is een gemeenplaats te schrijven dat de Koningskwestie rinds vijf jaar op het leven van het land drukt, het p olitek leven heeft bemoeilijkt en dat het nodig is er eindelijk een einde aan te maken. Indien een oplossing niet vroeger ia ingetreden dar. is dit om de eenvoudige reden dat totnogtoe geen enkele regering het vraagstuk heeft kunnen aanpakken wegens de ver schillende standpunten die de onderscheidene partijen hadden ingenomen. Ook voor de huidige C.V.P.-liberale regering geldt dit. Zij echter heeft uit het program van de C.V.P. een middel geraapt, de Volksraadpleging, welke gelegenheid moet geven aan de onderscheiden partijen eventueel hun stand punt te herzien. Momenteel doet geen enkele partij afstand van haar ziens wijze, de ene strijdt voor de andere tegen 's Konings terugkeer. Op 13 Maart zal iedere partij in het bezit zijn van een nieuw element dat in onze ogen van beslissende betekenis zal zijn de algemene opinie van het land. De Koning zelf heeft reeds bekend gemaakt dat hij er niet aan denkt n prerogatieven te hernemen indien niet 55 procent van de Belgische bevolking zich bij de Volksraadpleging voor zijn terugkeer uitspreekt. Bekomt de Ko ning een meerderheid boven de 55 procent, dan zullen de Mandatarissen van de Natie en in de eerste plaats de partijleiders uit de uitslag de passende con clusie moeten trekken en de moed hebben er voor uit te komen. Ook de Ko ning zal dan rekeninghoudend met al de elementen van de uitslag zijn stand punt laten kennen. De uitslag van de volksraadpleging is van ontzagelijke betekenis niet ©'echts om de persoon van Leopold III, maar ook voor de normale ontwikke ling van de instellingen onder welke sinds 1830 leven. Behalve de commu- nisten en enkele weinig talrijke socialisten zijn er niet velen in het land die reis naar 'het Buitenland, had er aan thans de Belgische Republiek zouden willen uitroepen. Maar dit neemt niet gehouden dat de aanwezigen kennis iweg dat het vraagstuk van het Koningdom zelf bij deze Volksraadpleging is kregen van: zijn boodschap en bracht betrokken. De socialistische partij is- van oorsprong republikeins. Zij beves- middel tigde nog haar republikeinse gedachte bij de verkiezing van de Prins-Regent in 1945. Vanzelfsprekend zou een voor de Koning ongunstige uitslag bij de Volksraadpleging voor de B. S. P. een aanwijzing zijn dat zij vrijuit, vooi haar republikeinse gedachte mag uit komen. Hoezeer die partij, die aan het hoofd staat van de strijd tegen de Koning, proclameert dat zij trouw blijft aan het Koningdom en zelfs aan de dynastie, zou deze eerste geslaagde aanslag op de normale grondwettelijke bezetting van de troon, nieuwe kracht geven aan de republikeinse ideologie die ze nooit officieel heeft verloochend. Geen enkele verklaring, zij weze zelfs oprecht, kan dit feit ongedaan ma ken. Wij moeten hieraan toevoegen dat het succes van de anti-leopoldistische actie ook een succes zou meebrengen voor de communistische partij. Het zou de leiders van deze partij de overtuiging geven dat zij opnieuw in het land een rol kunnen spelen wanneer zij vraagstukken opwerpen (zoals de n.o- ningskwestiewaarin zij andere partijen als bondgenoten krijgen. een korte rede ten gehore dij van draad. Hij deed een oproep tot zijn makkers Oud-strijders van 14-18 en zal zijn eed getrouw blijven van off icier-Minister en Rector. Daarop nam de Heer Van der Verst het woord. «De koningskwestie is geen partij kwestie: ik kom hier niet als libe raal maar als Vaderlander (langdurig applaus) Verder schetste hij in het kort de geschiedenis van de dynastie en haalde de bijzondere verdiensten aan van elk der voorgangers van Ko ning Leopold Il'I. In den oorlog van 1 4-1 S, gedurende het beleg van, Ant werpen, werd Koning Albert I, die de ziel was van de weerstand reeds be schuldigd omdat hij bij zijn soldaten bleef. Nu is het de beurt aan Koning Leopold. Onze Ministers van de rege ring Pierlot, die van schichtige scha pen, dappere soldaten werden te Li moges, zijn verraders en N IET de Ko ning die ZIJ verraden hebben. (Lang durig applaus). Oud-Minister Verbist aan het woord. Oud-Minister Vebrist herinnerde aan de troonsbestijging t/ar Koning Leopold III. Wanneer daar de jonge Prins, daar zijn eed van getrouwheid zwoer, riepen reeds twee communisten «Weg met de Koning, Leve de Repu bliek Maar ons volk jubelde met onze grote Koning Albert omdat beiden wisten, dat we een Vorst hadden, die in de geest van zijn voorgangers, zou zorgen voor de onafhankelijkheid en grootheid van ons land, in een geest van edelmoedig begrijpen. Nog luider jubelden onze moeders en vrouwen, toen ze n,a de angstige meidagen van 1940, hun kinderen en mannen mochten omhelzen, en him harten stroomden boordevol van dank baarheid jegens onze Vorst ONZE KONING LEOPOLD III. Dan werd hij voor de tweede keer triomfantelijk ge huldigd als de grote Koning van Bel gië. Dan besluit hij zijn rede Bouwt in uw verbeelding grootse zegebogen, over het ganse land waardoor onze ge liefde Vorst zal binnentrekken, en zien we ons reeds geschaard rond zijn troon als een man.» Daarvoor zorgt gij op Zondag 12 Maart. Leve Leopold M. Deze hulde werd besloten met het vaderlands lied. Daarna ging het in optocht door de stad, muziek voorop, naar het Stand beeld vara Koningin Astrid, waar bloemen neergelegd werden. U. A. De lage middelen die men in de strijd tegen Leopold III aanwendt hebben reeds aan vele ordelievende burgers de ogen geopend. Nog zolang niet geie- den zei ons een industrieel die zich met in het minst om politiek bekommert dat hij bij een eventuele Volksraadpleging tegen de Koning zou stemmen omdat hij voor moeilijkheden vreesde bij 's Konings terugkeer. Voor enkele dagen zag ik hem terug hij was een vurige propagandist voor de terugkeer geworden. De campagne, waarin de Koning als een gemene kerel, ook in zijn privaat leven, werd uitgekleed, had hem definitief de ogen geopend. Hij was verschrikt geworden in het vooruitzicht dat diegenen die deze onterende cam pagne voerden, morgen victorie zouden kraaien. Hij was er zich bewust van geworden dat hij, die los van elke politieke overweging, alleen de orde in zijn land had willen dienen, door zich tegen de Koning uit te spreken, de wanor de, de lage verdachtmakingen de vrije weg zou hebben geopend. Het is een gelukkig verschijnsel van de laatste dagen dat bij vee? liberalen en socialisten, door de overdrijvingen van s Konings belagers de ogen open gingen. Er is daarenboven in ons volk een zin voor rechtvaardigheid, voor billijk heid en voor dankbaarheid, die, wij moeten er niet aan twijfelen, °P Maart tot uitdrukking zal komen. A. V. H. NOG EEN LAATSTE WOORD. Bij verkiezingen als deze past, enke le uren voor de beslissing, een waar dige en ernstige oproep. WAARDIG, opdat de mensen al het gemene, al het lage, al de verdachtma kingen, al het bespottelijk, al de laster en de leugens uitgebraakt tegen een hoogstaande, eerlijk en trouwe Vorst zouden vergeten. ERNSTIG, omdat, bij een volks raadpleging als deze, het Volk zelf mag beslissen of België een Koninkrijk blijft of een republiek wordt. Wie het anders zegt weet dat hij liegt. Wie het anders meent werd bedro gen of bedriegt zichzelf. Het is dan ook jammer dat derge lijke beslissing zich afspeelt rond een persoon. Wanneer ge uw stembrief ontvangt lees dan «ZIJT U DE MENING TOEGEDAAN DAT BiELQIE EEN KONINKRIJK BLIJFT Alleen op deze vraag moet u ant woorden en naar gelang uw mening moet ge «JA» of «Neen» stemmen. Wie zegt ik ben niet voor de repu bliek maar stem toch «neen» die stemt voor de republiek. Denk even na Toen de Koning nog niet bevrijd was en het parlement volgens de grondwet een Regent moest aanduiden hebben deze die nu het ergst anti-ko ningsgezind zijn en voor de Regent SCHIJNEN te zijn TEGEN de RE GENT gestemd. Wie zijn nu het meest en op een ge mene manier tegen de Koning Zijn het niet de Communisten en de uiterst- linkse. Socialisten Moest het niet tegen het Koning dom zijn zouden de anti-Leopoldisten de strijd niet staken gezien al hun ar gumenten het een na het ander op on tegensprekelijke wijze vals gebleken .zijn, Zijn de plakbrieven met neen niet getekend met hamer en sikkel Zegt u dat niet waarom het gaat De Communisten die bij de laatste verkiezingen zo goed als weggevaagd zijn zien nu in deze volksraadpleging een gelegenheid om weerom boven wa ter te komen. Ge kent die mannen toch Moest, wat niet zal, de volks raadpleging tegen de Koning uitvallen dan zullen de Communisten bij hoog en bij laag beweren dat het dank aan hun is en dat het volk bewezen heeft dat het wil gedaan maken met het Koningdom. Gaat gij Socialisten en Liberalen meedoen met die Stalinisten Zijt ge reeds zo danig verpolitiekt dat uw leiders u ook in deze kwestie kunnen op-sleep-touw-nemen en tegen uw eigen rechtzinnige overtuiging doen (ineen» stemmen Wanneer België een ongelukkige toekomst te gemoet gaat dat zij dan die «neen» gestemd hebben op hun. borst kloppen. Men durft op de muren schrijven «Leopold is gelijk aan oorlog» en men maakt er den Koning een verwijt van dat hij kapituleerde. Hij moest vech ten spijts dat, door het achteruit trek ken der franse en engelse legers, ons leger totaal ingesloten wasc Hoe rijmt men zo iets te zaam Bekijk maar al de andere belache lijke opschriften. Kan een ernstig mens met dergelijke kinderachtigheden en jemeenheden nog vrede nemen en moet hij niet door JA te stemmen aan die dwaasheden een einde stellen? Zijn we dankbare mensen Zijn we rechtvaardige mensen Willen we België welvarend Zijn we zelfstandige en vrije men sen Willen we zelfstandige en vrije mensen blijven Zo Ja 1 Dan stemmen we JA PIERLALA.

De Gazet van Aalst | 1950 | | pagina 1