tfPC luwen K>onjeH VEEL GELUK PROFESSOR %E£5sS& «CCS VERVROEGDE BETALING van de BEDRIJFSBELASTING De belastingplichtigen, niet aan de inhoudingen aan de bron onderworpen, die hun bedrijfsbelasting van 1952 (inkomsten van 1931) nog niet ver vroegd betaald hebben, kunnen nog een vermindering met de helft van de door de wet voorziene verhoging van 20 t.h. bekomen, op elke som, in min dering van deze belasting gestort voor zover deze storting. 1 gedaan wordt vóór 1 5 Januari 1952, en 2) uitsluitend op postrekening Nr. 2340 Bedrijfsbelasting Vervroeg de betalingen», te Brussel. De belastingplichtigen, die vóór 15 Juli 195 1slechts een gedeelte van hun bedrijfsbelasting vervroegd be taald hebben, kunnen eveneens nog, onder de hiervoren opgesomde voor waarden, een aanvullende storting doen voor dewelke zij de vermindering met de helft van de verhoging van 20 th. zullen bekomen. Voor nadere inlichtingen raadplege men het bericht gepubliceerd in het Belgisch Staatsblad van 6 Januari 1952, blz. 93, en in de pers overgeno men; desnoods kan van dit bericht kennis genomen worden in al de con trolediensten en in al de ontvangkan toren der belastingen. -X- DE PRIJZENPOLITIEK PRIJSVERLAGING VOOR SIGAREN Naar we vernemen is de regering bereid om de overdrachttaxe op siga ren, welke momentcel 5 (c bedraagt, te verlagen. Hierdoor zouden de fabri- canten beter de vreemde, voorname lijk de Nederlandse concurrentie kun nen opvangen. TE HOGE BOTERPRIJS Sedert geruime tijd overtreft de bo- terprijs de door hel ministerie van Landbouw vastgestelde richtprijs van 90 fr. per kilo. In de loop van Decem ber en Januari steeg de gemiddelde prijs tot boven dc 95 fr., zodat aan de verbruikei meer dan 100 fr. wordt ge yraagd. Daar de invoer uit Nederland on voldoende is en tegen een prijs van 85 fr. in de plaats van dc voorziene 82 fr. plaats vindt, zal waarschijnlijk de in voer van verse Deense boter worden toegelaten. DE SIGARETTEN De besprekingen over de verhoging van de prijs der zg. volkssigaretten (waarin nochtans slechts - AmerikStanse sn Orienttabak wordt verweikt) zijr^ nog steeds gaande. Verschillende op- lo:singcn worden onder ogen genomen. Dc kwestie L belangrijk ómdat rr.cn in Belgie jaarlijks niet minder dan 8.5 milliard stuks rookt en de Schatkist op de bedragen van de verkoop meer dan 2 milliard fr. accijnzen en overdrachts, taxes heft. Dc winst van de tussenper-, sonen werd sterk ingekrompen. Het winstpercentage daalde van 209' in 1938 tot 8,75 r/c. Redelijkerwijze zou deze winst 10% moeten bedragen. Nochtans zal de verhoging van dc prijs der sigaretten beperkt blijven. oOo Bespreking der plaatsbewijzen voor NINOTCHKA: t Paviljoen, Grote Markt. Tel. 2 I 7.94 t Secretariaat van de Caiharinisten 24, Moorselbaan, Aalst. - Tel. 226.38. DE PQSTDRUKTE fVSET DE N 8 EU WSJAARSDAGEN MEER DAN VIER MILUOEN BRIEVEN EN KAARTJES Het bestuur der Posterijen heeft voor de periode, gaande van 29 De cember 1951 tot 3 Januari 1952, over het algemeen een verhoging vastge-, stcld van de briefwisseling in verge lijking met andere jaren. Reeds met Kerstmis was een groter aantal poststukken verwerkt, dan de voorgaande jaren. Ziehier het aantal gestempelde post stukken in de drie belangrijkste post kantoren te Brussel. Brussel' 1 1.206,300 brieven en postkaarten; 753.800 Visitekaartjes; 478,100 prentkaartjes. In totaal 2'mil- lioen 107.400. BrusselJNoord 325.600 brieven en postkaarten; 308.100 visitekaartjes 244.000 prentkaartjes. Totaal 1 mil- lioen 509,300. Brussel-Zuid 575.500'brieven en postkaarten; 447.400 visitekaartjes; 294.100 prentkaartjes. Totaal 1 mil- loien 0 1 6.209. In de drie postkantoren samen 2.107.400 brieven en postkaarten 1.509,300 visitekaartjes; 1.016:200 prentkaartjes. Totaal 4.632.900. Nieuwjaar 1950-51: 1.882.600 brie ven en postkaarten; 1.472.400 visite kaartjes; 1.202.800 prentkaartjes. To taal 4.5 5 7.800. Uit bovenstaande cijfers blijkt dat 1 1.9 t.h. meer brieven en postkaarten verstuurd werden, dan verleden jaar voor dezelfde periode; 2.5 t.h. mee: visitekaartjes en 15.4 t.h.minder prent kaarten. Aldus werd een verhoging van 1.6 t,h. meer poststukken vastge steld. Verder kondigde directeur Leuzière aan dat de buitenlandse poststukken slechts met lichte vertraging zijn toe gekomen. De post uit Groot-Brittannië per boot vervoerd, kende nooit een ver traging van meer dan een dag, terwijl bij het luchtvervoer slechts eenmaal een vertraging van 12 u. geboekt werd. De post uit Amerika, die gewoonlijk twee dagen onderweg is, kwam gemid deld op drie tot vier dagen toe. Ook de post uit Kongo wordt zc goed als normaal uitgedeeld. Ten slotte werd vastgesteld dat tij. dens de laatste vier werkdagen in 1951 de verkoop van postzegels met 15 t.h. is afgenomen tegen verleden jaar. Veel personen hebben inderdaad gehoor gegeven aari> de oproep van de Posterijen, Ty>\- zich Th midden Dètëm- ber van postzegels te voorzien. WEDËRQFBOUWLEN NG EERSTE SNEDE Bij de 214e trekking van de Wed. opbouwlening (le snede) is een lot van 2 millioen gevallen op obligatie nummer 681 van de reeks 1.280 en één lot van 1 millioen op obligatie nummer 207 van de reeks 428. DERÖE SNEDE 'Bij de 88ste trekking van de We- deropbouwlening (3cle snede) is een lot van 5 millioen te beurt gevallen aan Reeks 91 73 Nr. 165 en een lot van I.OOp.OOO frank aan Reeks 7970 nr. 901. De overige obligaties van deze reek sen zijn terugbetaalbaar met 1.000 fr. SPIJSKAART VOOR EEIN GANSE WEEK ZONDAG Macaroniesoep Gar- nalencroqüetjes kalfsgebraad schorseneren gekookte aardappelen chocoladepu tiding. MAANDAGf Koud kalfsgebraad sla met matitonnaise gebakken aardappelen fruit. DINSDAG [Stokvis met rijst appelen met schjlim. WOENSDAG-IStoofcarbonaden gekookte aardappelen griesmeel pudding met- ïhzijn. DONDERDAG Gebakken bloed worst appeihoes gekookte aar dappelen pannekoekjes. VRIJDAG Gebakken haring frites karnémelkpap. ZATERDAG Gebakken spek andijviesla Ingekookte aardappelen fruit. 11| VOOR DE LEKKERBEKKEN. MACARONlIoEP. BENODIGD: 1 1. bouillon van 'rundsvlees. 30 gr. macaroni 35 gr. parmezaanse kaas 30 gr. bloem 1 30 gr. boter 1 eierdooier 1 dl. room, stukjes foe- lie. BEREIDING Kook de gebroken en gewassen macaroni gaar in kokend wa ter met zout Vl »ur a 3 kwartier) snijd ze dan in kleine stukjes. Breng boter en bloem roerende aan de kook voeg de gezeefde bouillon al roerende bij en laat de soep loerende gaar ko ken (engev. 10 min.) Doe er dan d' macaroni en de geraspte Parmezaanse kaas in en voeg de soep voorzichtig bij de eierdooier die met de room in soep- terinne geklopt is. N. B. De kaas kan ook apart bij de soep gepresenteerd worden. GARNALEN CROQUETJES. BENODIGD .200 gram gekookte ge pelde garnalen, 20 gram boter, 20 gr. bloem, 2 dl. melk of visbouillon, peper, zout, citroensap 1 ei aroma, paneer- meel ik BEREIDING;/ Maak van de boter en de bloem, jnet de melk of bouillon een dikke saus/yklop er van het vuur de eierdooier doorheen. Roer er de garna len doorheen.-!,, Giet de massa uit en laat ze koud flGirden. Vorm er croquet- ten van, wentdl ze door het losgeklop te eiwit en or, paneermeel. Herhaal dit nog een* - bak de croquetten vlug bruin in heet/ ituurvet. APPELEN MET SCHUIM. BE NODIGD 2 Jsiwitten 70 gr. boter I 00 gr. suijker 1 0 kleine belle fleurs of goudrenetten, 4 eetlepels abrikozenconfituur 50 gr. poeder suiker 10 siuks amandelen. BEREIDING Boter en suiker sa men smelten en lichtbruin branden, hierbij de in dunne lange schijfjes ge sneden appelen voegen en deze onge veer 10 minuten laten stoven, de mas sa overdoen in een beboterde vuurvas te schotel. De eiwitten met de maime- lade en 40 gr. van de poedersuiker stijf kloppen, de appelen er mede be dekken, de rest van de poedersuiker en de fijn gesnipperde amandelen er over strooien en het gerecht in de oven lichtbruin bakken. Vergeet, niet uw voorraad aardappe- DOOR ASTER BERKHOF 4de Vervolg. Hij dacht c: aan dat hij ze beneden 'oor ee r meid kon laten oppersen, maar kon hii zc in zijn hemd naar be neden dragen Of iemand naar boven laten komen, terwijl hij in zijn onder- bioek stond Tc Wenen lei hij iedere avond zijn brock met natgemaakte plooien onder zijn matras, en haalde ze er 's morgens droog en geperst weer onderuit. Dat kon hij nu ook, maar het was al zes uur. cn hij moest zich vóór zeven uur in het Instituut aanmelden. Een half uur er op l:ggc-r.. was niet half gfcgenoeg cn". ze d: oog tc krijgen. Tenzij... Misschien... Hij keek in de kamet rond cn ging vlak voor dc haard met de rug van zijn hand op de grond aan het balatum voelen. Hij was heet. Hij cticck er met de top van zijn vinger over om te zien of het zuiver was. Het was niet helemaal zuiver.maar hij nam het vlocrkleedjc dat voor de zetel lag en vaagde daar het stof mee weg. Dan lei hij zijn breek vlak voor het vuur op de grond, trok de pijpen in de juiste plooi, en ging er dan met zijn buik opliggen. De bioek wa§ ijskoud, «m hij huiverde to-- de natte kou door zijn hemd drong. Maar met de warmte van de grond zou het gauw genoeg dioog zijn, dacht hij. Hij drukte zo hard hij kon op de pijpen en schoof nu en dan met zijn buik heen en weer om ze goed gestreken te krijgen. Toen hij dat een tiental minuten ge daan had, was hij nat van het zweet, en zijn linkerkaak, en zijn linkerarm en zijn linkerbeen stonden gloeiend rood van de hitte van de haard. En dan hoorde hij opeens kloppen op de deur. <ija», riep hij uit gewóonte. Maar dan dacht hij aan zijn positie, cn hij schrok en riep gejaagd Neen Neen Niet binnenko men Het was te laat. De deur ging open cn Ann trad binnen. O schrok ze, toen ze hem in zijn hemd op dc grond zal liggen. Dan barstte ze in een luide schater lach uit, en vroeg terwijl ze de deur sloot Wat zijt ge nu aan 't doen Le ren zwemmen •Pierre hief zich snel met de armen op, liet zich zakken, hief zich weer op. en liet zich weer zakken. Turnoefeningen, zei hij. Het is heel gezond als je lang in de trein ge zeten hebt. O, zei Ann. En die broek moet dan zeker dienst doen als tapijt O, die bioek... Ja... die broek. Arme jongen, zei Ann glimla chend. Kijk eens hier. Ik heb een elec- trisch strijkijzer meegebracht. Denkt ge niet dat het daarmee beter zal gaan? Komaan, ik zal het voor u doen. Neem een bad intussentijd, dan zijn we samen klaar. Kom hier, geef die broek. Pierre trok ze onder zich uit en gaf ze. Dan stond hij op en liep naar de badkamer. Hij stak zijn hoofd nog eens terug binnen en vroeg, enigszins wantrouwig Kunt gij strijken Kan ik strijken zei Ann. Ieder een kan toch slrijken? Je legt de broek schoon uiteen op tafel, zet het ijzer er op en du\%'t. Is er iets eenvoudiger dan dat Neen, neen, zei Pierre.en hij trok zich terug in de badkamer. Ann lei de broek op tafel, stak het stopccfatact in en begon te strijken. |n de naburige kamer hooide zij Pierre in zijn bad plassen. Ik heb u nu al twee keren in een nogal vreemde houding aangetroffen, riep zij. Ik ben nieuwsgierig hoe ik u de derde keer zal vinden. Pierre hing vol zeep, zijn oren en zijn ogen zaten vol water1, en hij hoorde of zag niets. Hij spoelde zijn hoofd af, maar hij kreeg hét water niet uit zijn ogen. Hij stapte uit het bad en tastte blindelings naar de handdoek. Maar hij trapte op de zeep, sloeg achterover omver, ep trok onder oorverdovend len regelmatig na te zien. Ze mogen vooral niet broeien. Wanneer de hoop te warm wordt, lucht dan de aardap- pelen eens, en leg ze in dunnere lagen. Wanneer de aardappelen kiemen, neem dan vooraf alle scheuten weg, want deze bevatten solanine en sterk vergift. Niet iedereen houdt van koud vlees. Vooral niet in de winter. En toch hebt U gebraden ossenvlees over van de vorige dag Snijdt dit dan in mooie sneden, wentel ze door losge knipt eiwit en daarna door paneermeel, en bak ze in wat boter goudbruin. Dit vlees kan met alle groenten of sla wor den opgediend, en is zeer smakelijk. Vindt U het de moeite niet voor het panieren een ei te gebruiken, maak dan een vrij dik papje van water en bloem; het resultaat zal hetzelfde zijn. Gehakt vlees is vëel meer aan bederf blootgesteld dan een braadstuk of snede. Bewaar het daarom nooit lang rauw, maar bereidt het zo vlug mogelijk. Nu we het toch over vlees hebben, veel mensen zijn van oordeel dat vlees het beste voedsel is, en dat men er veel mogelipk van moet eten. Dit is verkeerd, om goed gezond te blijven, gebruike men slechts een matige hoe'- veelheid vlees. Overdaad is hier eer der schadelijk. Men klaagt dat het vlees zo duur is. maar weet U wel dat de stukken var mindere prijs een even hoge of hogere voedingswaarde hebben dan de duur ste brokjes Kalfszwezerik bijvoor beeld is wel zeer fijn en ook lichtver- teerbaar, maar de voedingswaarde is niet evenredig aan de vrij hoge prijs. Veel mensen trekken de neus op voor afgeroomde melk. Nochtans be vat deze melk nog alle voedingsstof fen van de volle melk, behalve het vet. Aan dit vetgebrek is het te wijten dat afgeroomde melk onder het koken zo gemakkelijk aanbrandt. Hiertegen ne me men voorzorgmaatregelen. De bo dem van de melkkoker of de pan wordt ingewreven met een dun laagje magarine, hierop wordt een omge keerd boordje gelegd, en dan moet de melk zo vlug mogelijk gekookt wor den. VOOR HET HUISHOUDEN. Maak zelf een practische poetsdoek. Was een lap flanel en leg hem daarna in een oude pan, gevuld met heel wa ter, waarin een lepel ammoniak en evenveel witte kalk is opgelost. Laat dit een kwartier koken en wring de doek uit. Aldus bekomt men een uit stekende poetsdoek voor goud en zil ver. Uw strijkijzer was te heet en er is een schroeivlek op uw linnen ont staan. Aarzel niet, maar bevochtig onmiddellijk de geschroeide plaats met een oplossing van borax. Strijk daarna droog. Probeer in het vervolg steeds uw strijkijzer op een dubbelge- -ouwen kant. Wordt het papier bruin, dan is het ijzer te heet voor uw linnen, moet U het lichtjes laten afkoelen. Uit blanke eiken meubelen kun nen vlekken weggeschuurd worden met gekletter de schab met de zeepscha^lt- jes en de borstels mee de grond op. Wat hebt ge aan de hand riep Ann. Zijt ge van de commissie voor af braak Ik kan geen handdoek vinden, riep Pierre. Hebt ge er in uw valies Ja. Haal er een uit. De groene eerst. Pierre zocht met toegeperste ogen naar de deur, stak zijn arm door de spleet, en nam de handdoek aan. Dan duwde hij de deur terug dicht en wreef zich het water uit de ogen. Toen hij :r kon kijken, raapte hij de schab en de rest op. legde het op zijn plaats, en ging terug in het bad zitten. Het war me water deed deugd. - Er zit van alles in uw broekzak ken, riep Ann. Mag ik het er uithalen? Ja leg het maar op het bed. lAnn haalde er een doosje stekjes uit, een sleutel, een hoopje kleingeld, een kleine portefeuille. Ze hield de portefeuille even vast voor ze haar bij de rest neerlei. Ze keek schuw naar de deur van de badkamer, en opende dan snel de portefeuille. Het eerste, wat zij zag, was de foto van een jonge vrouw met lange, blonde haren en een ver lokkelijke glimlach om de lippen. On- deiaan stond geschreven Aan Pier re, liefde voor eeuwig. Henriette. Hoe vindt ge haar riep Pierre van uit de badkamer. Ann schrok. Ze sloot gejaagd de portefeuille en keek naar de deur van de badkamer. Ze was toe. Hoe wist ge dat ik in de poite- feuille aan het kijken was vroeg Ann achterdochtig. Zij hoorde Pierre hartelijk lachen* fijn wit schuurpapier. Ook dit hout moet geregeld met was worden onder houden. DE ZORG VOOR ONZE, KLEDING. Herendassen- moeten van tijd lor tijd eens gestreken worden om er be hoorlijk uit te zien. Om een goed re sultaat te bekomen vouwen we eerst een stuk stevig papier in de dasverm. Dit schuiven we dan tussen het bo venste gedeelte van de das en de voe ring. Leg nu de das met de goede kan' naar boven, bedek hem met een voch tige doek, en gaat er vlug met een warm strijkijzer overheen. Wanneer men op deze manier te werk gaat, zal de das niet - rollen» krijgt men dus geen valse plooitjes en zullen de zij kanten niet te scherp worden gestre ken. Om te voorkomen dat lelijke vet- randen doorheen het vilt van een he renhoed trekken, zullen we de lederen rand aan de binnenkant af en toe me', benzine ontvetten. Aan te raden is he! overigens om tussen de lederen band en de hoed een reepje kurk of een reep plastieke stof te leggen. Tegenwoordig zien we weer veel kledingstukken die vervaardigd zijn uil fluweel. We doen er goed aan deze stukken met zorg te onderhouden, zo dat ze niet vlug gewassen moeten wor den. Gelukkig is dit onderhoud niet moeilijk. Om fluweel te reinigen word» het eerst flink uitgeklopt en daarna te gen de pool in geborsteld. Een uitzondering wordt gemaakt voor velours1 chiffon en spiegelfluweel wat we met de vleug mee borstelen. Geplette plekken verdwijnen wan neer men ze boven de damp van ko kend water houdt en tegelijkertijd op- borsteld. Vlekkeri zijn niet zo gemakkelijk te verwijderen Vetvlekken dopt men af met eer. fluwelen lapje dat gedompeld is in- benzine, terpentijn of ether. Suiker- en melkvlekken kan men uit wassen met lauw water, waarna men de stof over een rechtopstaand heer strijkijzer heen en weer trekt tot het droog is; Moet men op de duur toch zijn toe vlucht nemen tot wassen; dit werkje vraagt een voorzichtige speciale behan deling. Laat het fluweel tevoren een tijdje weken in lauw water waarbij een paar handen-vol zout zijn gevoegd. Heel veel vuil trekt er op deze wijze al uit. Vervolgens maakt men een lauw sopje van witte zeep (veel donkerkleurig flu weel kan ook een aftreksel van pana mahout worden gebruikt) en slaat ei de stof luchtig doorheen. Vooral nie' wrijven of wringen. Daarna goed spoelen in helder water, en het kle1 clingstuk kletsnat buiten te drogen hangen. Onder het drogen van tijd tot tijd bijtrekken, opdat de kreukels er zoveel mogelijk uit zouden gaan. Wan neer het bijna droog is wordt het ge streken. Dit mag echter in geen geval gewoon gebeuren. We plaatsen hiertoe het hete strijkijzer rechtop en schuiven Alle vrouwen doen dat, zei hij. Dan riep hij opeens Let op uw strijkijzer. Als het op mijn broek staat gaat ze verbranden. O Ann schreeuwde het uit. De broek rookte al. Ann vloog er naar toe. Is het al gebeurd riep Pierre. Neen neen. juist op tijd, zei Ann, terwijl zij het ijzer wegrukte, de rook wegblies en voorzichtig met haar natgemaakte vinger over de bijna ver schroeide plek wreef. Nu moogt ge voortkijken in de portefeuille, zei Pierre. Ann lachte en zei Het was zeer onbeleefd van mij nentwege. Verontschuldig me. Dan vroeg ze, enigszins bevreemd Wie is Henriette Mijn tante, zei Pierre. O, zei Ann, terwijl zij even de ogen sloot en glimlachend met het hoofd knikte. Niet mis, he Neen, helemaal niet, zei Ann. Ik heb nooit geweten dat er zo'n jonge cn mooie tantes bestonden. Ik zal hel haar vertellen, zei Pier re. Ze zal blij zijn. Hoever staat ge met de broek Droog u maar af. Ze is klaar. Pierre stapte uit het bad, diocgd' zich af, trok zijn hemd aan, kamd zich, opende de deur op een spleet, cn stak er zijn arm door. Kom, zei hij. Ann gaf hem de broek. Pierre trok ze aan. Wat zegt ei' van vroeg Ann. Kan ik strijken of kan ik niet strijken? Er kwam geen antwoord. Ann wachtte een tijdje en toen het stil bleef,

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2