rouwenRronieh I VEEL GELUK PROFESSOR gebonden, exemplaar Inlichtingen bij alle vidsfondsaf delingen. Davidsfonds Aalst 156, Aalst. Davidsfonds Mijlbeek: 132, Aalst. 0O0 ontleding van verschillende letterkun dige stromingen en problemen. Figuren uit de vreemde letterkunde als «G. B. Shaw» en «Shelley» werden, grondig be studeerd, verklaard en gesitueerd door J. Keunen. In het jaar 1951 was het de fijnzinnige letterkundige Dr. Luc In- destege die ons een verrassend beeld ophing van de Italiaanse, vooral Flo rentijnse letterkunde en ons op intie me wijze het |§ven van sommige grote Italiaanse schrijvers openbaarde in zijn i.Quaderna Florentino Brandende kwesties van moraal en godsdienst werden ook meermaals aangesneden door de specialist ad hoe Kan. Janssen en Pater Janssens gaf ons een zeer doorzichtige en wetenschappe lijke uiteenzetting van ons geloof in zijn ((God en de mens». Met de grote figuur van Paulus werden wij in con tact gebracht door de fijne Paulus- 'kenner, Pater Nuyens o.p. Wie beter dan Pater Al. Janssens kon er leiden en inwijden in De b van Oxfordu ons vertrouwd maken met het leven der katholieken in Engeland in ((Wedergeboorte van het Katholicis me in Engeland». Dr Th. Luyckx spande zich meester lijk in om het leven van onze graven uit te beelden in De Graven van Vlaanderen en de Kruisvaarten», ter wijl Prof. W. Peremans ons terloops wees op onze culturele afhankelijkheid van Griekenland in zijn «Hellas en de West-Europese Cultuur». Pater Schoeters wierp een nieuw Jicht op de geschiedenis van 1830 met(']ancJSe 2aken in de zijn diep bestudeerde biografie «P. J.ihet Europees Leger De Nef». 1 Verder werden wij nog vergast paedagogische, economische en folk loristische problemen en ieder keer wa ren het persoonlijkheden en specialisten van het vak die ons stap voor stap be geleiden. Slechts een werk werd er gewijd aan het leven van een wetenschapsmens Pasteur, pionier der wetenschap cloor Hon. Vael. Het is verblijdend te lezen in het beknopt verslag der ver gadering van 2 December 195 I van het Hoofdbestuur dat voortaan de Keurreeks zal openstaan ook voor de exacte wetenschappen. Het Davidsfonds met zijn Keurreeks heeft ons tot hiertoe een verzameling van cultuurwerken bezorgd, die het Vlaams verleden hebben nader ge bracht bij ons en onze waardering voor onze cultuurschatten en cultuurvoort brengers hebben gewekt, J. v. d. H., Voorzitter van Gewestbond Aalst. N. B. De leden van het Davids- fonds alleen kunnen genieten van de voordelen van de Keurreeks; in 1951 verschenen reeds Dr. Luc Indestege «Quaderno Fio- renlino». Lie. J. Francotte Dieric Bouts Deze twee delen zijn nog te verkrij- 14 fr. per deel. plaatselijke Da- Welvaarts.tr. Moorselbaan REGERING VOERT BESPREKINGEN MET DE PARTIJEN Buitenlandse politiek en Europees leger De h. Van Houtte, Eerste Ministey, terzijde gestaan door de ministers van Zeeland, Duvieusart, Janssen en kolo nel De Greef, heeft Maandagochtend een afvaardiging van de C. V. P. ont vangen, bestaande uit de hh. Lefèvre, partijvoorzitter, du Bus de Warnaffe, ons in- j voorzitter van de parlementsfractie van de Kamer, d'Aspremont Lynden, die de h. De Bruyne, voorzitter van de Senaatsfractie verving, Deschuyffeleer en Herbiet, ondervoorzitters van de partij, om met hen de internationale, toestand te overschouwen, met het oog op de voorbereiding van het onder zoek der begroting van het ministerie van Buitenlandse Zaken. Na afloop van de samenkomst van de ministers met de C.V.P.-leiders heeft de h. Van Houtte, eerste minis ter verklaard dat de besprekingen in band met de begroting van buiten eerste plaats over „elopen hadden. Ik wens, zo ging de eerste minister verder, een ruime gedachtenwisseling dienaangaande. Ik zal dit ook zeggen aan de oppositie. Oppositiepartijen eveneens ontvangen Maandagavond heeft dhr Van Hout te, bijgestaan door dezelfde ministers, een socialistische en een liberale dele gatie ontvangen, onderscheidelijk sa mengesteld uit de hh. Max Buset, Hen ri Rolin, Georges Bahy en de hh. Ro bert Gillon en René Lefevre. Dhr Buset heeft na het onderhoud verklaard dat de eerste-minister aan de delegaties documenten in zake de conferentie betreffende dc Europese verdedigingsgemeenschap heeft over handigd. Wij hebben verklaard dat wij gekomen warén omdat het steeds in teressant is te worden ingelicht, maar dat zulks in niets onze toekomstige houding zou beinvloeden. Wij hebben vragen gesteld en de ministers hebben geantwoord; Het debat over de begroting van Buitenlandse Zaken begint trouwens Dinsdag en wij zullen ons standpunt Voor het jaar 1952 heeft de Keur reeks ook een lichte wijziging onder gaan. Men krijgt nu vrije keuze tussen drie werken, waarvan men er minimum twee moet nemen Dr. Theo Luyckx Het grafelijk geslacht der Dampierre's in zijn strijd met Filips de Schone». Kan. Prof. Mag. G. Philips De Kerk en de leek Dr. Oskar van der Hallen «Geor ge Bernanos. mens en christen». Prijs. 30 fr. per deel toeslag voor, ZONDAG schotel me letjes MAAND ekook pap. DINSD/ gebajvjt gnets. WOENSDAG SPIJSKAART EEN GANSE WEEK Kerrysoep Witloof hesp en kaas Lamscote- ipubisesaus aardappelen- evulde cake met noten. AG Biefstuk worteltjes aardappelen griesmeel- h gekookte eieren sla gardappelen appelbei Gevulde Knolselde- rppelpuree fruit. Gebakken bloed de kool gekookte aar- iijstpudding. Gebakken scho] fri- nelkpap. AG Varkenscarbonaden ekookte aardappelen dan bekendmaken. Dhr Lefevre. op zijn beurt onder, 'vraagd, heeft verklaard «Men heeft ons een document over handigd dat ons moet toelaten, gemak kelijker een inzicht te krijgen in de kwesties die thans op gebied van bui tenlandse politiek aan de orde zijn. LACHKRAMP van Johan de Hert. door Arbeid en Kunst Zondagen 10-17 Februari te 18 uur. Maandagen 11-18 Februari te 19 uur Muzikale omlijsting door het «Vibra- to-Kwartet. Plaatsbewijzen zijn te verkrijgen het Groen Kruis. DOOR ASTER BERKHOE 8ste Vervolg. Dank u, zei Pierre. En dan vroeg hij, voorzichtig Worden de professoren ook uit genodigd 1 Ja. maar ze komen niet. Waarom niet Ze durven niet. Waarom niet Ann, lachte, en zei Professoren deugen niet voor-zo iets. Als ze drie glazen binnen hebben, staan ze op hun kop. Bruckner heeft het eens geprobeerd verleden jaar. Wie is Bruckner Professor in de wijsbegeerte. Hij kwam maar eens kijken, zei hij. Om negen uur. Om drie uur 's nachts was hij nog aan het kijken. Maar ik denk niet dat hij nog veel zag. Hij is er een *veek ziek van geweest. Hebt gij ooit ten professor dronken gezien Euh... wel... zei Pierre, terwijl hij zich onder de neus wreef. Ik heb Bruckner gezien, zei Ann. Ze dronk lachend haar cognac, en 2ei dan Professoren zijn de liefste, en de Leste, en de beminnenswaardige we- rij aan DONDERDAG worst dappelen VRIJD^ tes kaï ZATER: spruitje fruit. VOOR DRiLEKKERBEKKEN. LAMSS|tELETTEN. BENO- DIGD 4 'j&mscoteletten, 5 gr. zout, 75 gr. boter; I ei, paneermeel 3 dl. soubisesausjj BERE1DJNG Was en zout de cote- lelten, paneer ze en bak ze in boter bruin eri'gdfrr ^(ongev. 20 minuten).Leg ze dakpansgewijze op een schotel, bind om de pun\en een manchetje en bedek ze met soubisesaus. SOUBISESAUS. BENODIGD Yl 1- room, 100 gr. ui (1 middelmatig grote) 60 gr.-boter, 25 gr. bloem, 6 champignons, 3 truffels, zout en peper. BEREIDING Smoor de gesnipper de ui in 10 gr. boter gaar (15 a 20 maar zorg dat hij dicht van kleur blijft. Wrijf deze massa door een paar denharen zeef en vermeng hem met een gemaakt van 25 gr. bloem en 25 boter en room. Roer er de overige boter door en wat peper en zout. Meng er de gehakte champignons en truffels door en dien de saus bij zwezerik. GEVULPE. KNOLSELDERIJ. BENODIGD 6 selderijknollen, 150 aangemaakt kalfsgehakt, 2 dl. bouillon, aardappelmeel. BEREIDING Hiervoor heeft men mooi gevormde knollen nodig, van ddelsoort grootte, die men schild en in water met zout half gaar kookt. Van elke knol yervojgens een klein dekselt je afsnijden de knol voor ongeveer de helft uithollen >'sn de holte vullen met kalfsgeh?iK.'-,-isé'urig aangemaakt met brood,/ melk, zdut, peper en een weinig nog Jgefruile ,ui, het dekseltje weerer op leggen en de knollen naast elkaar zetten in'ee-V vuurvaste schotel. De bouillon er over gieten en de knollen onder hefhaaldelijk bedruipen in de oven gaar fetoven. Tenslotte, het vocht binden met een weinig aangemengd aardappelmeel. GEVULDE CAKE MET NOTEN. BENODIGD 200 gr. bloem, 5 gr. bakpoeder, - 1 25 gr. boter, 1 0-0 gr. sui ker, 4 eieren, 150 gr. krenten en rozij nen; 05 gr. vijgen, 75 gr. noten, 20 gr. snippers en 'sukade, geraspte citroen schil. BEREIDING Van bloem, bakpoe der, boter, suiker, eieren en zout een luchtig cakebeslag maken, de goed ge il en gedroogde krenten en rozij- zens van de hele wereld. Ik hou van hen. Maar ze zijn zo onpraktisch. Ze weten niets van de wereld. Ze leven in een andere wereld, een heel andere we reld, een wereld van serafijnen en goe de elfen. Ze moesten er niet uitkomen. Als ze er buitenkomen, zijn ze gelijk kleine kinderen. Ze weten niets meer, en ze doen alles verkeerd. Pierre slikte eens, duwde zijn boord omlaag, en dacht Ik ga van haai ge zicht houden, als ze mij morgen op het podium ziet verschijnen. Waarom nodigt ge hen dan uit? vroeg hij. Ze zijn zo grappig, zei Ann. Allemaal vroeg Pierre met ge fronste wenkbrauwen. Ja. Weet ge, professoren dansen nooit, ze drinken nooit, ze gaan nooit naar de bioscoop,ze doen nooit dwaas heden, ze maken nooit grappen, en ze hebben daar niet de minste spijt om. Ze hebben daar allemaal vrijwillig af tand van gedaan, om de wetenschap j te dienen. Maar als ze dan zo eens per j uk uit hin baan geraken en ze drinken een glas te'veel, dan krijgen ze ineens wel spijt. Ze beleven deugd aan J wat ze drinken, ze worden bedwelmd door de pret;en de muziek en de grap pen, en ze vinden dat zo plezierig, dat ze zich opeens gaan verwensen omdat ze hun hele leven als dwazen al die heerlijke dingen links hebben laten lig gen. En dan, willen ze op één avond hun verzuim gpedmaken, en op enke le uren lijd een achterstand van dertig jaar inlopen,j en dan moet ge hen bezi zien 1 Bruckner herinnerde zich op ze ker ogenblik dat hij in zijn jeugd goed had kunnen .zingen, en hij waggelde naar het orkest, duwde de. zanger weg, nam de micro vast en begon te zingen, een serenade van honderd jaar oud. Maar met een stem En een gevoel Een operazanger had er niets bij. De muzikanten gaapten hem met open mond aan. Als hij zo oud niet ge was hadden ze hem een contract geboden en hun eigen zanger op straat gezet. Zo schoon kon die oude rakker zingen. Flij was er zelf verbaasd over, en kreeg een applaus zoals de zanger van het orkest er nooit een gehad heeft. Bruckner kreeg er de tranen van in zijn ogen. Hij had in veertig jaar niet meer mgen, en wist niet eens meer dat hij het nog kon. Die avond ontdekte hij het opnieuw. En het resultaat was, dat hij de hele avond niets anders meer edaan heeft dan zingen. Ze hebben hem met zes man van de micro moeten vegsleuren. En 's nachts om vier uur is hij nog naar het Instituut gegaan., en hij heeft ma Thompson voor haar venster een serenade gebracht, die ze tot bene den in het dal gehoord hebben. Ma Thompson schrok zich bleek toen ze hem zag staan. Maar de oude man zong zo schoon, dat ze naar beneden geko men is en hem een kus heeft gegeven. nen, de klein gehakte noten, de fijn; sneden sukade en snippers en de raspte citroenschil er aan toevoegen er goed doorroeren. Het beslag in een geprepareerde vorm doen en in gen matig warme oven gaar bakken. De baktijd van deze cake is langer dan ge woonlijk. omdat het deeg zo zwaar ge vuld is. Deze cake is het smakelijkst als ze een of twee dagen oud is, zij moet in zeer dunne plakjes gesneden wor den. KEUKENGEHEIMEN. Lever en nieren van slachtdieren hebben éen hogere voedingswaarde dan vlees. Deze organen hebben niet alleen een hoog eiwitgehalte maar be vatten tevens een belangrijke hoeveél- heid vitaminen A en B. voor het or: nismè onmisbare zouten en ijzer. Deze laatste eigenschappen vinden we voor al in lever, waardoor dit voedsel ten zeerste geschikt is voor mensen die lij den aan bloedarmoede. Hebt u last dat het zout in het strooiertje vochtig wordt Nu hier is rap aan te verhelpen. Voeg eenvoudig een paar droge erwten bij het zout. Ook in het zoutvat kan men op deze manier het zout mooi droog houden. - Wanneer uw kinderen melk di ,let er dan op dat zij dit langzaam en met kleine teugjes doen. Zo vei teert de melk het beste. Brood blijft het langt vers e imakelijk wanneer het bewaard wordt n een emaille of blikken trommel.Doch rog langer blijft het vers en mals, wan neer we in doze trommel ook een door sneden appel af aardappel leggen. Beschuiten en cake mogen nooit een zelfde trommel bewaard worden want hierdoor zouden de beschuiten cht en de.cake droog worden. Wanneer men bij het beslag voor pannekoeken enkele druppels tafelolie kan men de koeken bakken zon der' gebruik van vetstoffen. Aldus be spaart U niet alleen boter of vet, maar k tijd, want men behoeft dan niet telkens weer te wachten tot het vet esmolten is alvorens het beslag in de pan te doen. 1 HUISHOUDELIJKE WENKEN. Een gommi regenjas heeft wel eens de onhebbelijke gewoonte aan de bin nenkant te kleven. Het beste is dan de ze kant te zuiveren met een weinig benzine. Op déze wijze wordt een zeer dun laagje van de rubber opgelost. Ge bruik echter slechts zeer weinig ben zine, want anders zou een te grote laas van de beschermende rubber oplossen, en het kledingstuk zou niet meer wa terdicht zijn. Laat nieuwe vaatdoekjes alvo- ren ze te gebruiken een nacht weken water met azijn. Hierdoor verdwijnt het apprêt uit de doek, en is het ge bruik ervan veel prettiger geworden. Vuurvaste porceleinen schotels krijgen na een veelvuldig gebruik, bijna allemaal 'n bruinachtige kleur, die met simpel afwassen niet meer verdwijnt. Wanneer men zo'n schotel in een wanna waterbad, waarbij flink wat borax wordt gevoegd, laat rusten, zal de brui ne kleur helemaal verdwijnen. Iodiumvlekken zijn met wassen Hoe la: Bruckner daarna hees .eweest vroeg Pierre. Ik weet hét niet, zei Ann. We hebben hem een week lang niet gezien. En toen hij weer verscheen, droeg hij a dikke, wollen sjaal, hij was mager bleek geworden, hij liep langzaam, met voorzichtige pasjes, sprak met een vreemde, stille stena, en hield zijn hoofd zo recht en zo onbeweeglijk mogelijk, precies of hij was bang dat het zou bar sten of afvallen. Wij hadden allemaal medelijden met hem. We hebben geld bijeengelegd en hem een gitaar cadeau gedaan. Toen heeft hij voor de eerste keer weer geglimlacht. En nu zit hij 's avonds regelmatig op zijn kamer op de snaren te tokkelen en stilletjes te zingen. Ik heb het meer dan eens ge hoord. Het is wondermooi. We houden allemaal van hem. Kent gij dit vroeg Pierre, ter wijl hij naar het orkest wees. Ann luisterde. Het was. een zachte, langzame wals die gespeeld werd. Neen, zei ze. Maar het is mooi. Het is van een vriend van mij. Ik was er bij toen hij het gecomponeerd heeft. Laten we dansen. Ze liepen naar de dansvloer.Toen ze enkele ogenblikken gedanst hadden, zei Pierre Luisjter nu naar de violen, Dat mi neur-motief is van mij. Componeert gij ook vroeg Ann verrast. Te Wenen- componeert iedereen. Ann luisterde, en dan zei ze Hm... dat is niet kwaad. Hebt ge dat samen met uw vriend gemaakt Ja. Op een nacht om twee uur. We v/aren uit geweest, en toen al! bierkelders gesloten waren, alleen niet uit het linnen te verwijde ren. Men moet ze beslist eerst weken met. spiritus, alvorens ze in warm zeep sop te wassen Men weet echter dat iodium tinctuur zo sterk kan zijn dat het de weefsel- draden verbrandt. Het spreekt vanzelf dat dergelijke vlekken op geen enkela wijze meer te verwijderen zijn. ROODHARIGE MEISJES GENIETEN DE VOORKEUR Een senator uit de staat Louisiana (U.S.A.) heeft onlangs een lezing ge houden, die nogal opzien baarde. Hij beweerde namelijk dat bij officiële be trekkingen niet zozeer op bekwaam- en vaardigheden der vrouwelijke solli citanten gelet werd, dan wel op bekoor lijkheden. Hij zei onder meer dat een mooi meisje veel meer kans op promotie had, dan éen ambtenares die minder be koorlijk was. De senator verklaarde verder dat deze protectie van schone meisjes vaak zonderlinge gevolgen heeft. Zo is er een departement, dat uitsluitend meisjes met rode haarlokken aanstelt. Op de vraag welk departemeni dat dan was, gaf de senator geen antwoord. Hij 1 egde er echter de nadruk op; dat aan deze vreemde toestanden spoedig een einde moest komen, en hij hoopte, dat in de toekomst niet het uiterlijk, maar de capaciteiten der jonge-dames de doorslag zouden geven. ONS WEKELIJKS PRAATJE. EEN MODERN BEROEP AIRHOSTESS Een der meest moderne vrouwelijke beroepen is zeer zeker dit van «Airhos- ;s» of «stewardess» bij de luchtvaart. Het zal nu een kleine 20 jaar gele den zijn dat, bij wijze van proef de mannelijke stewart, die tot dusver in de vliegtuigen voor het lichamelijke Izijn der passagiers zorgde, vervan- i werd door een vrouwelijke collega. En dat deze «proef» in alle opzichten geslaagd mag heten, bewijst het feit dat men thans op alle Europese en Amerikaanse luchtlijnen deze jonge dames in hun keurige uniformen aan treft. Vele van onze meisjes, voelen zich ten' zeerste aangetrokken toti dit be roep. Men moet echter niet denken dat het heel" gemakkelijk is. om «airhostess» te worden. Alleen meisjes die een uit stekende opvoeding en en ruime alge mene ontwikkeling paren aan physieke geschiktheid kunnen in aanmerking ko- Daarbij moeten zij de moderne talen vloeiend spreken, terwijl kennis van het Italiaans of een andere taal boven dien nog gewenst wordt. Zij moeten beleefd, vriendelijk en voorkomend zijn en met allerlei soorten van mensen om kunnen gaan. Haar aardrijkskundige kennis moet zeer uitgebreid zijn. Nieuwsgierige pas sagiers moeten zij kunnen inlichten, wat «dit watertje» en «dat heuveltje» Ook technische bijzonderheden van het vliegen zelf kan zij U vertellen. Wanneer een passagier zich angstig nog wat rond door de stad, en dan kwamen we aan de Donau, en de maan stond op het water, en we gingen aan de kant zitten, en de golven waren als bestrooid met zilver, en in die roman tische atmosfeer haalden we onze mond harmonica's boven, en we begonnen te pelen. Eerst vlotte het niet. Dan werd het dit. Wé dansten wiegend op de weemoe dig verglijdende tonen van de muziek, tot de laatste akkoorden in een ijle tril ling wegdeinden. Dat is het, zei Pierre. Mijn vriend beeft het uitgegeven, en het is een suc ces geworden. Zijn eerste. Hoe heet het Zilveren maan. Hier is het op nieuw. Ze begonnen weer te dansen. Na een poosje zei Pierre We hebben mekaar een belofte gedaan toen we de melodie maakten. Welke belofte Dat we nooit zouden liegen, ter wijl we deze muziek horen, Ann keek nieuwsgierig op, en vroeg: Waarom deedt ge die belofte Er wordt nooit meer gelogen dan bij het dansen. Niet met opzet,, maar onder invloed van de stemming. De meest nuchtere zakenman wordt een dichter als hij danst. Later N.bben we gewoonlijk berouw, en we houden de belofte niet die we al dansend gedaan hebben. Mijn vriend en ik hebben be loofd al *Je beloften te houden die we tijdens deze dans zouden doen, en al leen datgene te zeggen wat we werke lijk oprecht menen. Ann bleef glimlachend naar hem opkijken. Wilt ge dat ik iets beloof vroesc

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2