^rouwenRromeij yEEL CiELUSt PROFESSOR ^en" TEGEN HET OPKOPEN VAN NIKKELEN MUNT UITGIFTE VAN BRONZEN STUK- KEN VAN 10, 20 EN 50 CENT. Enige tijd geleden hebben we ge titeld hoe te Brussel een uitgebreide zaak aan het licht kwam van opkoping van nikkelen pasmunt, in bijzonder de «tukjes van 50 centimes. We schreveni toen dat er maatregelen verwacht den uitgaande van het ministerie van Financiën, om deze opkoping t xnijden. Thans werd aan alle openbare be sturen een nota gezonden, waarin aan gedrongen woidt opdat de stortingen bij de postdiensten hoofdzakelijk zou den kunnen be-taan uit nikkelen pas munt, zoals stukjes van 25, 10 en 50 centimes en van I frank met de leèir De postdiensten zullen deze pasmunt inhouden ter beschikking van de be voegde diensten van het ministerie. In de nota wordt ook melding ge maakt van het feit. dat er binnenkort nieuwe muntstukjes van 10, 20 en 50 centimes in omloop zullen gebracht worden, doch dat deze zullen bestaan uit brons. De datum van in omloop brengen werd nog niet vooropgezet. DE RADIOTOESTELLEN Uit het antwoord van de minister van Verkeerswezen op een schriftelijke vraag van de senator Yernaux blijkt dat op 31 December 1951. bij benade ring ongeveer 1.633.000 bezitters van een radio-ontvangsttoestel waren, In] dit totaal zijn 22.968 toestellen begre pen. waarvoor geen belasting dient be taald. Op 31 December 1950 bedroeg, het getal ingeschreven bezitters 1.548.205. goederen van samcnstel- DE INDEX DER KLEINHANDELSPRIJZEN HOE DE BEREKENING GESCHIEDT In het verslag over de begroting van Economische Zaken voor het jaar 1952 wordt uiteengezet hoe de berekening geschiedt van het indexcijfer van de kleinhandelsprijzen. In een aantal winkels wordt in 62 gemeenten van het land de prijs opge nomen van 56 producten (34 voe dingswaren en 22 niet-eetbare artike len) welke in het indexcijfer zijn op genomen. De prijzen betreffen dezelfde hoedanigheid ling als deze waarvoor in 1936-37-38, de basisperiode van het indexcijfer, prijzen werden verzameld. Nadat het gemiddelde der prijzen per product, is samengesteld. wordt voor elk artikel een indexcijfer teiï overstaan van 1936-38 berekend.Door optelling en deling door 56 indexcijfers vindt men vervolgens het indexcijfci yoor iedere gemeente. De indexcijfers der gemeenten wor den dan verwerkt tot het provinciaal indexcijfer, rekening houdend met het bevolkingscijfer van de centia waar de prijzen werden opgenomen. Deze pro vinciale indexcijfers worden dan hun beurt overgezet met behulp coëfficiënten, die het relatief bel. van de bevolking van elke provincie weerspiegelen. De uitslag van deze laatste bereke ning geeft dan het algemeen indexcij fer voor het Rijk. Op te merken valt, dat de prijzen steeds worden verzameld bij middel van persoonlijk contact tussen beamb ten van het Departement en de hande laars. Ook worden steeds dezelfde on dernemingen bezocht. De uitslagen van de opnamen en be- ekeningen worden verzonden naar de Commissie voor de indexcijfers van de kleinhandelsprijzen en van de levens duurte. Deze Commissie heeft een comité van deskundigen aangesteld. Het is op basis an hun verslag dat de Commis sie maandelijks aan de minister haar advies over hei door het bestuur bere kend indexcijfer uitbrengt De laatste -jaren zijn herhaaldelijk stemmen opgegaan voo, de herziening van het indexcijfer der kleinhandels prijzen. Aan dit vraagstuk heeft a Commissie voor de indexcijfers van de-; kleinhandelsprijzen en van de levens I duurte reeds een uitgebreid ondeizoek gewijd. Nochtans kon geen overeenkom--, orden bereikt over enkele zeer ge- ichtige punten nl. over de wijziging der basisperiode. Daarentegen acht de Commissie het nuttig dat zeer spoedig een aanvang zou worden gemaakt met het berekenen van een indexcijfer der kosten van levensonderhoud, rekening houdend met de verbruikte hoeveelhe. den. KOLONIALE LOTERIJ. Winnen 200 frank de nummers ein digend op 0. Winnen 500 fr. de nummers eindi- nd op 51. Winnen 1.000 frank de nummers idigend op 5 78 en 5 75. Winnen 2500 frank de nummers eindigend op 2454. 5458, 9404, 4125, 91 I 1, 6907, 4333. 2803. Winnen 5.000 frank de nummers •indigend op 9207, 9138, 7323, 9291, 2324. 8326. 2276, 6701. Winnen 10.000 frank de nummers eindigend op 1567, 5981. Winnen 20.000 frank de nummers indigend op 52661, 28854. 29325, 02647, 00773, 72449, 03392, 55462 20788, 97511, 86706, 53491, 38459, 95466, 12784. Winnen 40.000 frank de nummers eindigend op 81011, 16646, 08256, 83784, 39645. Winnen 100.000 frank de nummers ndigend op 13768, 10465, 57949. 90058, 53034. Winnen 1 millioen de nummers 258425 en 297272. Wint 2.500.000 frank het nummer 310.977. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK j ZONDAG Kervelsoep garnaal- croquetjes varkenscoteletten spruitjes gekookte aardappelen compote van sinaasappelen en appe- lcn- MAANDAG Runderlapjes ge stoofde prei gekookte aardappelen rijst met carhrriekaus. DINSDAG. Biefstuk dopeiwt- jes (uit blik)' geboorde aardappeltjes griésmeelv.la, WOENSDAG Zalmschotel met kaassaus sla, van witloof gebak, ken aardappelen fruit. DONDERDAG stoofcarbonaden gekookte aardappelen pannckoe- ken- VRIJDAG "Mosselen frites yogurt met beschuit. 'ZATERDAG Gebakken spek rode kool gekookte aardappelen anillepudding. VOOR DE LEKKERBEKKEN. COMPOTE VAN SINAASAPPELEN EN APPELEN. Sinaasappelcompote is uitstekend ■oor de maag. :Maar door de biltere maak wordt dg^e compote weinig ge- vardeerd. Door toevoeging van een zelfde hoeveelheid appelen verdwijnt dit euvel en wordt het echt lekki Neem twee mooie sinaasappel samen 250 gr. wégen. Droog - zet ze op het Vuur. oversopt water. Laat ze koken tot d< oOo LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. De uitslag van de 222e trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) luidt 2 millioen frank Reeks 2858 Ni. 600. I millioen frank Reeks 2245 Nr. 397. DERDE SCHIJF. De uitslag van de 96e trekking van de Lening tot Wederopbouw (3e schijf) luidt 5.000.000 frank Reeks 10.122 Nr. 061. 1.000.000 frank Reeks 8887 Nr. 749. De andere obligaties van deze reek sen zijn betaalbaar aan 1.000 fr. die af en n.et heet schil zo mals is dat ge er gemakkelijk een spel- dekop kunt doorsteken. Neem ze dan van het vuur, laat ze eventjes opstij ven en verdeel ze in schijven. Neem de schil niet weg maar haal zorgvuldig c.e pitten uit. Schil twee dikke appelen, die samen eveneens 250 gr. wegen, haal het klokhuis er uit en verdeel ze in schijfjes Zet ze op het vuur met 200 gr. suiker en een halve liter water, wanneer de stroop aan de kook is, de schijfjes appelen'en dc schijfjes sinaa- appelen er in werpen, alsook het sa dat er bij het. verdelen uitliep. Laat gedurende ruim een uur koken, giet dan het moes in' een compoteschotel, en dien op wanneer het goed koud ge- "'rijst metJkaramelsaus. BENODIGD 150 gr. rijst, water en zout. J; VOOR DE ÏAUS 6 dl. melk 150 gr. suikfü -'33 gr. puddingpoe der. 1 BEREIDING h We koken de rijst op de gebruikkelijkewijze gaar met drie maal zoveel water en een weinig,zout Voor de karamelsaus zetten we di ,p met 50 gr. suiker. Als deze kookt binden we de saus met dc pud dingpoeder. We branden de overigs 00 gr. suiker tot caramel. We doen de uiker hiertoe in een ijzeren pannetje, mdat we bij emaille de kans hebben dat het afsplintert, en laten ze. tot een niet te bruine massa branden. Zien dat dc suiker gaat schuimen, dan kunnen we rekenen dat de caramel d is en riemen dan vervolgens de pan van het vuur, waarna we lepelsge- de saus er door heen doen. Alles even doorkoken en warm bij de rijst doen VISSIjA. Overgebleven vis van Vrijdag ont doen we.van.de graten en-snijden we in kleine stukjes. Deze leggen we op een schotel neer en bedruiïpelen we met wat citroensap (of azijn). Dan maken we een saus op de vol- nde manier. We snijden verschillen de kruiden en een ajuintje heel fijn, tol dal we ongeveer twee lepels vol hebben. Hierbij voegen we het sap twee citroenen of wat azijn, zout, pe per en ongeveer 40 gr. slaolie alles goed door elkaar een kwartier) waarna we de saus over de vis gieten. Tenslotte strooien wat fijngehakte peterselie over het heel. Wanneer we er meer tijd willen aan besteden, kunnen we de schotel nog aardig; opmaken met vierdepartjes hardgekookt ei, schijfjes tomaat, troen en augurk. KEUKENGEHEIMEN. BIEFSTUKJES BAKKEN Om mooie bruingebakken biefstuk jes te bekomen, hoort men in de aller eerste plaats te zorgen voor een goede waimteverspreiding over de ganse bo dem van de bakpan.Het open vuur van een kolenfornuis is hier heel goed voor ichikt. Ook bij electrische kookpla ten treft men een ideale regelmatige armteverspreiding aan. Anders is het bij het bakken op een as vlam. Hier wordt, zelfs op een flin ke gaspit, de bakpan alleen in het den goed heet, maar DOOR ASTER BERKHOR I 2de Vervolg. Ja, zei Pierre. Ik wist het dat er hiemand anders zou binnenkomen. Dat is geen leugen, dacht hij. En hij ging lachend verder Zeg ei niets van aan ma Thomp- son. En dan kwam Ann. Ze stond hem met een benieuwde glimlach te bekij ken, en zei Heb je nog meer van die verbor gen talenten Waarom had je er niets Van gezegd dat je dit van plan was Ik wou jullie eens verrassen, zei Picric. Ook dat was waar, hoewel het helemaal anders verlopen was dan hij voorzien had. Wel, het was een verrassing, zei Ann. Kan je andere imitaties geven ook, buiten die van een professor 7 Ik heb nooit geprobeerd, zei Pierre. Je moet vanavond beslist probe ren. Er zijn grappige typen genoeg ir, het hotel, die je kan nabootsen. Ga je mee, Ann 7 zei da-.rop Jean de Varsac, terwijl hij Ann bij d- •m nam. Hoe vlugger we dineren nid den. We leggen er echter nadruk op; dat het mengsel niet lang op. het hou» nag inwerken, want hierdoor zoude l •veer donkere vlekken op het gepolijste oppervlak ontstaan. Wollen stoffen krimpen niet wan neer bij het laatste spoelwater een scheutje olijfolie wordt gevoegd. Verchroomde voorwerpen blij ven mooi glanzend wanneer ze van tijd lot tijd afgewreven worden met een flanellen doek waarop een weinig so- dabicarbonaat is gestrooid. Deze voor werpen vragen echter wel een droge plaats. In een vochtige omgeving gaan ze nogal eens roesten, hier moeten we ze dan beschermen door het metaal .n te wrijven met een dun laagje vaseline. Wanneer men een liter brandspi ritus met 55 gr. glycerine vermeng:, krijgt men een prachtig middel cm rui ten en spiegels te doen glanzen. Wrijf 'de luiten en spiegels zc.er dunnetjes met dit mengsel-in en poetst ze na met een zeemvel. Alles zal dan prachtig glanzen en bovendien zullen de ruiten ook niet meer aanslaan, zelfs al is het buiten koud en binnen warm. Wanneer we iets wassen met benzine, doen we dit best in een ste nen kom of in een gave emaille emmer. Benzine, gebruikt in een gegalvaniseer de emmer of teil, geeft namelijk vlek ken die slechts moeilijk te verwijderen zijn. Hoe dikwijls gebeurt het niet, dat we bij het naaien in onze vinger prikken en er een bloedvlekje op het Daarom is het in dit laatste geval fout meervoud van biefstukjes tegelijk te bakken, omdat alleen het middelste mooi bruin zou worden, terwijl de an dere tegen de rand maar zouden Iig- en sudderen en hun sap uitzweten zonder behoorlijk bruin te worden. Dus op een gasvuur liefst slechts een biefstukje tegelijk bakken. de tweede plaats moet men zor- dat de boter goéd heet is alvorens het vlees erin te leggen.De boter wordt verhit tot ze lichtbruin gekleurd is en niet meer schuimt. Wil men dc biefstukjes opdienen met een mooie donkere saus, dan wordt de jus van het vlees afgemaakt met een scheutje melk of enkele melk- vellen. Hiervoor de jus op het vuur la ten slaan en er telkens een kleine hoe veelheid tegelijk melk of vellen bijvoe gen. De bestanddelen moeten dan eerst even op de bodem bruineren, daarna worden ze onder toevoeging van wat koud water van de panbodem losge roerd, zodat ze oplossen in de jus. Er zijn huisvrouwen die de jus van bief stuk donkerder kleuren door toevoe ging van een weinig opgeloste chicorei, maar dit lijkt ons minder smakelijk. HUISHOUDELIJKE WENKEN. Een mengsel van olijfolie en zout is heel goed geschikt; om door hitte onl- tane kringen op een gepolijste tafel, e verwijderen. Bedek met dit mengsel de kring, laat het er een paar minuten (nooit langer) op rusten en veeg het dan weg. Daarna boent U de plek op ewone "wijze. Bij oude vlekken moet de behandeling wel eens herhaald wor- uieen in net miu- --- bij de rand niet. j naaiwerk komt. Gaat dan als volgt te met hoe langer de namiddag is. Ja, zei Ann, en ze liet zich dooy hem meevoeren. Pierre ving een triomfantelijke blik op van Jean de Varsac. Hij keek hen glimlachend na. VII. PIERRE WAS NA HET DINER BIJ Lady Thompson naar zijn kamer ge gaan om zijn skipak aan te trekken. Het paste volmaakt. Hij stond zich voor de spiegel te bekijken toen er ge klopt werd. <r Ja )i, riep hij. Het was Ann. Ze had ook haar ski- pak aan. Pierre keerde zich om, en zei j Die baion de Varsac heeft in de les daar straks heel de tijd je hand vastgehouden onder de bank. Ja, lachte Ann. Hoe heb je dat kunnen zien 7 En hij zat met zijn knie tegen de jouwe. Ja I En hij heeft de hele tijd van alles in jc oor gefluisterd. En iedere keer als hij dat deed, raakte hij eens gauw je wang met zijn lippen. Hemel lief, lachte Ann, ik wist niet dat je zo'n goede ogen had. En nu heb je een afspraak hem om een sleeptocht te maken Ja. ls dat allemaa nodig 7 Ann keek hem met leuke verwonde ring aan. Dan vroeg ze Je bent niet jaloers, met waar Pierre vroeg Zou je dat veiwonderen Ann glimlachte, en dan keek ze naar de foto van Henriette op het nachtta feltje, en zei Ik vind haar nu veel sympathie ker dan gisteren. Maar ik verkies haar zo. En ze diaaide dc foto naar de werk. Neem een witte rijgdraad, steek die in de mond en kauw er flink op tot het een vochtig propje is geworden. Leg dit nu op het vlekje en ge zult zien dat na een poosje het bloed in het propje rijggaren is getrokken. BESCHILDERDE BLOEMPOTTEN. We trachten tegenwoordig allemaal een klein stukje zon en leven in onze kamers binnen te brengen. Dc een be reikt het met een eenvoudige vaas bloemen, de ander, die iets meer tijd heeft, kweekt vaste planten, soms een hele rij, voor vensters en balkon. Bij vele amateurs blijven de bloemen dan nogal eens uit, en wel omdat ze de planten in zo'n extra mooi potje zet- Ja de vaak onmogelijke scheef gebakken bloempotten zijn misschien wel de oorzaak dat dames, die toch veel van bloemen houden, er niet toe overgaan vaste planten te nemen. En toch is hier een eenvoudige op lossing voor. Ik heb thuis een bloemen- ek dat een ware lust voor de ogen is. Ik heb namelijk die onogelijke aarden bloempotten geverfd 7 Natuurlijk moet men de kleur van de potjes in overeen - temming brengen met het intérieur, ls blauw de hoofdtoon, dan schaft men enige potjes blauwe verf aan in verschillende nuances. Is bruin of bei ge de voornaamste tint, dan neemt men oranje, geel, terra cotta, roestbruin of donkerbruin. Een onaangenaam werkje Oh, nee, het gaat heel gemak kelijk wanneer ge het te verven exem plaar op het gat van een lege conse:- vedoos plaatst. De onderkant van het Als hij het hoofd verliest, is er Pierre. ■oorzichtig met die lange. muur. Wees zei Pierre. Jean Ann lachte, en zei Hij is niet gevaarlijk. Hij is al- leen maar ijdel. hij weet dat hij een mooie jongen is, en hij gelooft dat neen enkel meisje aan hem kan weer staan Ik denk dat hij enorm vereerd is met de opdracht die Jim en Eddie hem gegeven hebben. Ik betrouw hem voor geen haar, zei Pierre. Het is immers maar spel. Ja, maar wat als spel begint, wordt dikwijls heel iets anders. Ann trok haar wenkbrauwen op, en zei een beetje verbaasd Je gelooft toch niet dat ik me werkelijk door hem ga laten inpalmen, niet waar 7 Neen maar hij kon eens verge ten dat het alleartfvoor de lol is. en -he lemaal verblind, igjken door je bekoor lijkheid. en de- vyeddingschap uit het oog verliezen, en-- /\!S nij nei nog altijd het mijne. En dat staat er 'aster op dan je weet. Ann zag dat hij bezorgd was. zei iji Ik heb je immers al gezegd dat ik zijn type niet ben. En hij is evenmin het mijne. Hoe is jouw type 7 vroeg rierre. Klein, dik, scheel, kromme be- ■n en kletskop. Pierre bekeek lachend haar liet, blond, temperamentvol figuurtje, en hij voelde iets warm worden in zijn binnenste. Luilter, jongen, zei Ann, de em oe reden waarom ik zo vriendelijk voor Jean ben. is dat ik er spoed wil achter zetten. Hoe vlugger het gaat, hoe vlug ger ik van hem af ben. Ik geef geen lor om hem. Hij is een dandy, een fat, een snob. ik moet Waar ga je 7 lk weet nog niet. Niet te ver weg. Kom mee naar beneden, zei Ann. Jean staat voor de ingang met de slee. Zo °auw we buiten zijn en hij kan ons horen, moet je vragen of ik niet met wil meegaan. Het zal Jean vleien als ik neen zeg. Het is zij'n grootste triomf, dat hij mij op minder dan een dag tijd aan jou ontfutseld heelt. "Het verliep zoals Ann voorzien had. Jean was fier al? een pauw. Hij klakte met de zweep, en met rinkelende bel len draafde het paardje de straat in. Toen de slee achter de hoek verdwe nen was, liep Pierre naar het magazijn waar ze ski's verhuurden. Hij kreeg er, en liep de straat uit. Achter de hotels was een kabel- •m. Hij is een dandy, een fat, eensp0ortjes met hangstoeltjes, die de s i al wat ik niet moet hebben. Maar) lopers naar het hoogste punt van een ,et hem aanmoedigen. Anders larïge, golvende helling brachten. De 1-.-.^ komt hiikollino- wa? helemaal wit van c duurt het te lang. Misschien komt hij j helling was helemaal wit van dc vanavond al op de proppen met zijn sneeuw, en slechts hier en oaar groei c een groene den. Er waren reeds talsjj- ke skilopers, jongens en meisjes die zich in de stoeltjes omhoog lieten trekken, en op de helling in de verte, waren er die al naar beneden kwamen, als kleine, snelglijdende zwarte ftip- vanavuuu -j. liefdesverklaring als ik hem nog een beetje opjaag, en dan krijgt hij zijn koude douche en de zaak is geklas- Ann keek monkelend naar hem op, en ze' rc Je schijnt niet half te beseffen waarom ik zo guuw met Jean wil ge daan maken. Ze zag een lichtje in zijn ogen aan gaan. en begreep dat hij het toch be sefte. Ze stonden enkele tijd in me kaars ogen te kijken, en te glimlachen, en ze hadden geen woorden nodig om mekaar duidelijk te maken wat er in hun binnenste omging. Kan jc skiloppen 7 vroeg Ann daarop. 1 Wie kan niet skilopen vroeg Er stonden ook stokken met vlag getjes, om tussen door te rijden, en houten huisjes waar worstjes en warme dranken verkocht werden. En in de bomen hingen luidsprekers die lustige dansmuziek speelden. En de zon. die hoog boven het kleurige en rumoerige gewemel schitterde, verhoogde met- haar glans en haar warmte de opge wektheid van de stemming. Pierre overschouwde het toneel en hij hiela er van, maar hij dacht ik zal maar er-

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2