IDE GIJZELAAR potje wordt niet geverfd. Een bloem pot, zorgvuldig van een kleurengamma voorzien, brengt leven en vriendelijk heid in de kamer en doet de plant nog meer tot haar recht komen. HERENMODE. KACHELPIJPBROEKEN. uTailor and Cuttershet grootste Eondense tijdschrift voor de mannen mode, bevat over de gehele pagina een foto van de hertog van Gloucester, de jongste broeder van de onlangs over leden Koning George VI. gekleed in een uiterst nauwe broek. De pijpen van de nieuwe broek zijn zo nauw dat men het kledingstuk met naakte en omlaagge houden voeten moet aantrekken. De omslagen zijn normaal. Het tijdschrift voorspelt dat d' mannen, binnenkort voor de mode zul len zwichten en dat de «kachelpijppan talons» veel opgang zullen maken. Krijgen de Heren ook hun shows We lezen dat in een bekend hotel te Amsterdam, in de maand Maart een internationale heremodebeurs wordt georganiseerd. Dank zij. een moderne Ameri kaanse ritssluiting zal het mogelijk zijn een warme winterjas binnen 10 secon den om te toveren in een comfortabele demi-saison, en omgekeerd. Met één handbeweging kan namelijk de wolle geruite voering uit of in de jas gebracht worden. Een ideale oplossing voor ons wisselvallig klimaat. ONS WEKELIJKS PRAATJE. TEGENSTELLING Eerst vergelijking biedt de mogelijk^ heid van een oordeel. Want iets dat op zichzelf staat, bezit geen waarde.Waar den worden slechts verkregen door ver gelijking der dingen met elkaar. Ziehier de tegenstelling van twee platen uit verschillende tijden, elk aan hetzelfde motief ontleend, de gezellig heid. De een toont ons een beeld uit grootmoedeis dagen; de andere uit on ze tijd. Misschien is in beide enige over drijving, maar het essentiële blijkt toch duidelijk. En het essentieel uit een beeld uit vroeger tijd is de afgemeten heid, de stijfheid van de gezellige om gang. Men bewoog zich met een zekere gereserveerdheid, men deed zijn best een zekere "afstand te bewaren, de vor men in acht te nemen. Misschien ?ing men hierin wat te ver, want er ontstond daardoor een zekere starheid, die warmte en innigheid tussen mensen on derling scheen uit te sluiten. Zeker echter had deze houding ook haar voordelen, want als zulke gezelli ge omgang inderdaad voordeel zou op leveren, moest men zich toeleggen op een geestig en diepgaand discours. Het beeld uit deze tijd is met het vorige volkomen in tegenstelling. Alle banden van heilige eerbied zijn verbroken, men verdring zich voor het buffet, grijpt weg wat men machtig kan worden en doet alsof men verhon gerd is. Een gewirwar waarin ieder poogt te verkrijgen, wat hem wenselijk schijnt, zij het lichamelijk of ander ge not. Vorm en vormelijkheid zijn hier vreemde begrippen. Zoals gezegd er mag in beide beel den een weinig overdrijving schuilen, maar er is veel waars in en veel dat goed is gezien. Het is een spiegel waar in men, een weinig verwrongen welis waar, maar toch niet geheel onjuist en kele kentekenen van onze tijd kan aan schouwen. Natuurlijk heeft iedere tijd zijn ei gen vormen en dat is zijn goed recht. Daar echter de vormen niet geheel en al onwezenlijk zijn, mag men misschien Vragen hoe het komt dat in ons gezel- verkeer zoveel stof tot conflicten ligt, zeveel mogelijkheden schijnen te schuilen om on.s ongemakken te ver schaffen. Ongemakken, daar men het Ich in vele gevallen wat te gemakke lijk maakt. TANTE DINA. Alle nadruk, ook gedeeltelijk verboden. 0O0 EEN GULDENSPOREN- Nu Zaterdag te 7 Vz u., Zondag te 6 Vz u. en Maandag te 7 Vz u. opvoeringen door GROEP TUL VAN PRIJSKAMP voor Vlaamse Karikaturisten De Vlaamse Toeristenbond richt een jaarlijkse prijskamp in, met het doel het artistiek beoefenen van de ka rikatuurtekening bij onze landgenoten te bevorderen. Ter gelegenheid van dit Gulden- sporenjaar wordt in 195 2 het volledig bedrag, ter waarde van 10.000 (tien duizend) frank, uitgeloofd voor de beste spotprenten in verband met de huidige Vlaamse strijd. Als voorwaarden worden sléchts ge steld dat de tekeningen oorspronke lijk zijn, een karikaturaal, d.i. humoris tisch, spottend, hekelend, sarkastisch karakter vertonen, niet eerrovend mo len zijn of de zeden kwetsend en van ;een enge partijpolitieke opvatting nogen uitgaan. De al of niet gekleurde tekeningen moeten volledig zijn afgewerkt, zodat ze eventueel openbaar kunnen tentoon- ;csteld worden. Inzending moet geschieden voor 1 Juli 1952, naar een der kantoren van de V.T.B., met schuilnaam of kente ken op de proeve zelf en juiste naam, met volledig adres, in een gesloten omslag. Wat daaraan niet voldoet komt niet in aanmerking, evenals wat reeds gepubliceerd werd. Het aantal inzendingen per deelne mer is onbeperkt. Een bevoegde jury doet uitspraak vóór 1 1 Juli en op de Vlaamse hoog dag verschijnt de uitslag in de Vlaamse pers. De bekroonde werken blijven ei- rendom van de V.T.B. Vijf duizend frank aan prijzen gaan naar de beroeps -karikaturisten, d. z. de tekenaars die geregeld medewerken aan periodische schriften. De eerste prijs zal tenminste twee duizend frank bedragen. Vijf duizend frank zijn bestemd voor de liefhebbers-karikaturisten. Al le Vlamingen, zonder onderscheid, mo gen aan deze prijskamp deelnemen. oqo WAT DE WERKLOGSHEID KOST Als antwoord op een vraag van een volksvertegenwoordiger, bet ffende. de kosten als gevolg van de werkloos heid verklaart de minister van Arbeid dat de totale uitgave voor werkloos heidsvergoedingen voor 1948 2.087 millioen frank bedroeg, voor 1949 4.803 millioen, voor 1950 4.824 mil lioen en voor 1951 4.425 millioen (schatting). In die bedragen zijn be grepen het aandeel van de ontvangsten werknemers en werkgeversbijdragen (gemiddeld benaderend bedrag voor de vier jaren 1.400 millioen) en de uitgaven voor de gezinsbijslagen die aan de werklozen met kinderlast zijn uitbetaald (gemiddeld bedrag 330 millioen) Het getal vergoede werkloosheids- dagen bedraagt in 1948 39.207.000, in 1949 71.724.000, in 1950 68.946.000, in 195 1 62.587.000. van PAUL CLAUDEL. KAAKTEN 25, 20 fr. Te bekomen Zondagmorgen van 10 tot 12 u. i Korte Zoutstraat ook voor de aanvang van Telefonisch 240.66. de St. rtinuskrin ke vertoning. gens' gaan waar er minder volk is. Want de waarheid was dat hij nog nooit in zijn leven ski's aan zijn voe ten had gehad. Hij geloofde wel dat het heel eenvoudig was. en dat het vanzelf zou gaan. Maar hij oordeelde het toch veilig eerst maar eens op zijn eentje te gaan proberen, ergens waar er geen gapers waren. Hij keek rond, en zag links, niet heel ver af, een den nenbos liggen. Daar ga ik naar toe, dacht hij. Achter die bomen kan geen mens mij zien. Zal ik mijn ski s hier al aandoen? Op ski's gaan kan niet moei lijk zijn. Maar er was een voorzichtige stem in hem die zei dat het lelijk kon tegen vallen, en hij besloot het maar te doen Het had toch geen belang dat hij diep in de sneeuw zakte. Hij was er op voorzien nu. Hij liep naar het bos en halfweg zag hij, een honderdtal passen verder naar beneden, naast een kleine rots ie mand die zich voorzichtig op ski's voortbewoog. Die was het blijkbaar ook aan het leren, en hij scheen ook niet van gapers te houden, maar hij had last met zijn evenwicht, want hij maaide met zijn stokken door de lucht en wrong zijn lijf naar voor en naar achter, en somt kwam zijn ene ski hoog omhoog en gleed hij meters ver op de andere voort, veel sneller dat hij eigenlijk wou, tot hij weer steun vond op een van zijn stokken en opnieuw op zijn twee ski's terechtkwam. Hij leunt niet ver genoeg naar voor, zei Pierre. Dat is alles. Je moet helemaal naar voor leunen als je ski- INVOERRECHTEN IN NEDERLAND VERHOOGD VRAAGSTUK VERWEZEN NAAR BENELUXCONFERENTIE Sedert 3 Maart worden de invoer rechten van talrijke produkten in Ne derland verhoogd, bij besluit van de Nederlandse regering, verschenen in het Staatsblad van 22 Rebruari. De verhoging bedraagt 3 t.h. in ver vanging van de overdrachtsbelasting. Naar verluidt heeft deze maatregel ten doel de invoerders op dezelfde wij ze te behandelen als de Nederlandse producenten. De verhoging wordt toe gepast op alle ingevoerde goederen, welke ook het land van herkomst is. Daar deze maatregel een verzwa ring van de lasten van de Belgische in voer betekent, heeft het verbond der Belgische nijverheden bij de regering aangedrongen opdat deze maatregel, die niet strijdig is met de Belgisch-Ne derlandse overeenkomsten, toch nie op de Belgische uitvoer zou toegepast worden. In regeringskringen wordt gezegd dat' men zich met deze toestand bezig houdt en aan Nederland gevraagd werd het vraagstuk te willen plaatsen op de agenda van een eerstvolgende Benelux- conferentie. Inmiddels blijkt wel dat Nederland bereid is voor ons land ver zachtende maatregelen toe te passen. EEN CHECK VAN 168,9 MILLIOEN VOOR BELG1E OVERHANDIGD DOOR V. S. A-AMBASSADEUR Dhr Albert-Ed. Jansshn, minister v. Financiën heeft dhr Muiphy, ambassa deur van de Verenigder£>>aten ontvan gen. T De ambassadeur heeftaan de minis ter een check van 1 68,9 millioen over handigd, op afrekening van het aandeel van de Verenigde Staten in de finan-< cicrin" van het gedeelte van het in Bel gië verwezenlijkte NATO-onderbouw- program. Het is bekend dat de financiële las ten tot verwezenlijking van dit pro gram. dat de oprichting behelst in de Europese landen van de Atlantische gemeenschap, van vliegvelden, van bases, van telefoonverbindingsinrich- tinken, enz., tot gemeenschappelijk ge bruik 'bestemd, tijdens de konferentie welke in September 1951 te Ottawa -erd gehouden, tussen al de leden van de gemeenschap werden verdeeld. Het door de Verenigde Staten voor deze tranche aanvaarde aandeel be draagt 48% van de gemeenschappe lijke uitgaven. LEGERNIEUWS DE BRIEFWISSELING MET DE STRIJDKRACHTEN IN DUITSLAND De militaire postdienst heeft onlangs speciale voertuigen ontvangen om de briefwisseling tussen België en Duits land sneller te verzorgen en tegelijk besparingen te doen. De briefwisseling voor de soldaten in Duitsland die voor 20 u. gepost wor den te Oostende of voor 22 u. in de centrale post te Brussel, worden s an derendaags uitgedeeld in de kantonne- menten in Duitsland. Deze post wordt gecentraliseerd te Luik en vandaar per voertuig naar Aken gebracht, waar de posi-pakken worden samengesteld. Die gaan daar na per trein of per wagen naar Keulen waar de verdeling geschiedt tussen de eenheden. De omvang van deze dienst blijkt uit het feit dat in de maand December 1951 5.000 postzakken van Belgie naar Duitsland verstuurd werden voor een totaal gewicht van 125 ton. ONGELETTERDEN IN HET LEGER Luidens de verklaring van de minis ter van Landsverdediging waren er op de 61.5 74 miliciens welke in 1951 weiden ingelijfd 1.723 ongeletterden, hetzij 2.80 t.h. Ingevolge de beschikkingen van de wetgeving moet elke ongeletterde ver plichtend gedurende de hele duur zijn militaire dienstplicht juist op dat ogenblik schoten de ski's van de man onverwacht vooruit, zijn armen gingen de lucht in, en hij plofte achterover op de sneeuw. Pier- re lachte hartelijk terwijl hij hem met moeite zag rechtkrabbelen. Gaat het riep hij. De man keek met een wanhopig ge laat om, en zei niets. Hij begint te twijfelen aan zijn ta lenten. dacht Pierre, en liep opgewekt verder. Toen hij om het bos heen was gelo pen, knikte bij tevreden. Hij zag een nieuwe berghelling voor zich kleiner dan die achter de hotels, minder steil, veel regelmatiger, en helemaal omge ven door bossen. Dat is wat ik moet hebben, dacht hij. Hij plantte zijn stokken in de grond, ging op een steen zitten en begon zijn ski's aan te doen. Toen hij klaar wasj streek hij een paar keren met de ski's over de sneeuw heen en weer. Zien dat er van onder niets aan hangt, zei hij. Het is gelijk met schaatsen. Als er iets aanhangt van on der, lig je er. Dan nam hij zijn stokken en duwde zich voorzichtig recht. Zijn ene ski stond links naast de steen en de an- re rechts, maar op het ogenblik dat hij zijn volle gewicht op de ski's bracht, bleek zijn zwaartepunt niet helemaal juist boven het midden van de ski's te liggen ze schoten onverwacht voor uit en Pierre zat met een schok terug op de steen. Au, zei hij, en dan schudde hij de lessen voor ongeletterden volgen, welke in de verschillende eenheden worden inge richt. RENTEVOET VAN 3 T. H. EN 1,5 T. H. TOEPASSELIJK op HOGERE SPAARINLAGEN BIJ SPAARKAS De Algemene Spaar- en Lijfrente- kas heeft besloten van l Januari af, dé bedragen van de spaarinlagen, waarop de rentevoet van 3 en van 1,5 r/c wordt toegepast, op te voeren. De rentevoet is voortaan de volgen de 3 c'c netto 's jaars tot /5.000 fr. (voorheen 50.000 fr.). 1.5 netto 's jaars van 75.001 tot 150.000 fr. (voorheen 100.000 fr.) 0.50 netto 's jaars boven de 1 50.000 'fr. Een inlage van 200.000 fr. zal dus jaarlijks de volgende intrest dragen 75.000 fr. tegen 3 is 2.250 fr. 75.000 fr. tegen 1.50 is 1.125 fr. 50.000 fr. tegen 0,50 is 250 fr. verwijtend met het hoofd, en zei, met een zuur lachje Natuurlijk. Je had het kunnen weten. De ski's stonden te ver naar voor. Het kon niet anders. Hij glimlachte en dacht opletten moet je" doen, dat is alles. En hij begon opnieuw. Hij bracht zijn ski s behoed zaam aan weerszijden van de steen, plantte de stokken stevig in de sneeuw, en hief zich op. Het ging prachtig Hij bleef met gespreide benen staan maakte zijn greep rond de stokken wat losser, voelde of hij goed stevig stond, en liet de stokken ten slotte helemaal los. Zie je wel, dacht hij tevreden, en hij bekeek zichzelf. En de ski's onder zijn voeten, en de fikse stand van zijn gespreide benen, en zijn splinternieuw skipak gaven hem zo n flink en man haftig uiterlijk, dat hij fier werd op zichzelf, en glimlachend rond zich keek, naar de sneeuw, en de met watte belegde kerstbomen, en de heldere lichtblauwe lucht, die de bergen wijd overkoepelde. Ik had al veel vroeger aan skisport moeten doen, dacht hij. Maar beter laat dan nooit. En hij had nog drie volle maanden voor zich om de schade in te lopen. Nu eerst langzaam vooruitgaan, dacht hij, op een effen plaats; dan eventjes laten afglijden, en voelen hoe het gaat. Hij nam de stokken Weer vast bracht de linker ski vooruit, dan de rechter, dan weer de linker, dan weer de rechter, en het ging zo goed, dat hij .dacht het is te gemakkelijk, ik Samen 3.625 fr. Ons land aan de spits. 1952 RECORDJAAR VOCR LOURDESBEDEVAARTEN Reeds 146 Belgische treinen voorzien Betreffende de organisatie der Bel gische bedevaarten naar Lourdes words officieel medegedeeld dat 't jaar I952 thans reeds als een recordjaar mag worden aanzien. Tot op heden zijn reeds 146 treinen voorzien; zij verde len zich over 32 reizen en noteerden nagenoeg'85.000 deelnemers, wal l Lourdesbedevaarder op 100 Belgen betekent. In deze bedevaarten zijn vanzelf sprekend de reizen naar Lourdes, ge organiseerd door reisagentschappen en andere private instellingen niet inbe grepen. België staat, wal het percenta ge Lourdes bedevaarders op het aar.tal inwoners betreft, aan de spits. Van deze 85.000 deelnemers maken insgelijks de 20.000 jongeren deel uit, die in de a.s. Zomer met de grote Belgische K.A.J.-bedevaart naar Lour des vertrekken. Kajotters en kajotsters organiseren dan op 5 Augustus een ge zamenlijke dag aan de mirakuleuze. ;rot. In één week nl. van 20 tot 26 Juli zal Lourdes de toeloop kennen van 5 ;rote Belgische bedevaarten de bis dommen Doornik, Gent, Brugge. Luik de K. W. B. (de Katholieke Werk- licdenbonden) De bedevaartperiode neemt in de tweede Helft van de maand April een aanvang, terwijl de maanden Juli, Au gustus en September als de drukste maanden op dit gebied werden geno teerd. De Mei-bedevaarten genieten sgelijks een goede belangstelling, ter ijl de maand Juni het kleinste aantal bedevaarders kent. -•oOo BESTRIJDING VAN DE WERKLOOSHEID BESPREKING IN KERNKABINET VOOR ECONOMISCHE SAMENWERKING- Het Kernkabinet voor Economische Samenwerking heeft Dinsdagnamiddag het werkloosheidsprobleem verder be- iproken. Het onderzocht welke oplossing daar aan kan worden gegeven en hield zich •oornamelijk bezig met de fiscale maatregelen, welke dienen te worden jetroffen ten gunste van de Belgische bedrijven die werkgelegenheid Ueden voor werklozen. DE GIJZELAAR wordt NU ZATERDAG, ZONDAG en MAANDAG OPGEVOERD. Vergeet het niet elk seizoen krijgt U niet zo een stuk te zien dadelijk beginnen glijden. Hier, hier is het niet te steil. Niet te ver ineens. Een meter of vijf Tien Tien meter. Dan wachtèn, en zien wat het geweest Hij plaatste zijn ski's netjes naast elkaar, zette zijn tanden op zijn onder lip, duwde zich af met zijn stokken en begon te glijden. Langzaam eerst, dan iets vlugger, nog een duwtje met de •tokken, en daar ging hij. Hij gleed over de sneeuw, zo rustig, en zo recht, en zo gemakkelijk, hij werd niet eens gewaar dat hij vooruitging. En het ging sneller en sneller, en de wind streek hem langs de wangen, en hij keek trots en gelukkig rond. en dacht het is precies of ik heb in mijn hele le ven niets anders gedaan. En hij gleed voort, en na een tijdje dacht hij er aan dat hij al veel verde: gegleden wis dan tien meter. Maa: waarom zou hij niet verder glijden dan tien meter Als het toch zo simpel was Ik doe door, dacht hij, en als ze nog één keer tegen mij komen zeggen dat er iets gemakkelijker is dan skilo pen, krijgen ze mij tegen. Aan de wind die rond zijn oren be gon te suizen, voelde hij dat het nog altijd vlugger en vlugger ging. Het werd precies of zijn oren waren strand schelpen. Hij hield er van, en zijn wan gen begonnen te gloeien, en als hij over een heuveltje gleed, joepie hij met een kreetje omhoog, en lachte zich daarna, uit omdat hij geschrokken was. En het ging nog sneller, en hoe snel ler het ging, hoe zachter hij gleed.Heu veltjes, waar hij eerst ««ijegend over heen was gewipt, sneed hij nu eenvou dig met zijn ski's door en de sneeuw stoof dan op rond zijn benen. En dan schudde hij met het hoofd, en zei En ik die naar hier gekomen ben, omdat ik schrik had dat ze me zouden uitgelachen hebben. Hij kreeg medelijden met zichzelf, hij kijk in verrukking naar de sneeuw die als een drijfriem onder zijn ski s wegschoot. Maar dan kreeg hij opeens een ver schrikkelijke gedachte HOE MOET IK STOPPEN Hij keek met ontzet ting recht voor zich uit, en zag dat de helling steiler en steiler naar beneden liep, en dat ze eindigde in een donker dennenbos, dat er van hier uitzag als een hoge. zwarte muur. Hij keek angstig naar de stokken in zijn handen, en dan naar zijn benen, en de ski's om te zien waar de remmen waren. Maar hij wist dat ski s gc#r» remmen hebben. Zouden de stokken dienen om te stoppen, dacht hij. Hij probeerde ze met de sneeuw in aanra king te doen komen, om te zien of hij ze er niet kon induwen en zo zijn vaart doen verminderen. Maar zodra de pun ten de sneeuw raakten, zwiepten de stokken achteruit, en hij was ze kwijt. Stommerik, dacht hij woedend, waar om heb je de riempjes niet rond je polsen gedaan Er waren er aan l 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 3