Resoluties van het Vlaams Verbond van Grote Gezinnen PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9 Aalst iVerschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. - Telef. nr. 54.114 P.C. nr. 881.72 9'Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 10 Juli 1952 Nummer 55 Het Vlaams Verbond van de grote gezinnen in Landdag bijeengekomen te St. Niklaas op 5 en 6 Juli I952, op de vooravond van de vieringen van de Guldensporenfeevten Overwegende dat Vlaanderen, on danks een schijnbaar aangroeiende beJ volking, door de voorschrijdende de- nataliteit, in zijn volkskracht wordt aangetast en in zijn bestaan wordt be dreigd; Overwegende dat, voor de Vlaamse gezinnen zowel v?n de arbeidersstand als van de boerenstand, dringende maatregelen dienen genomen te wor» den die hun bestaanszekerheid beveilri gen; Overwegende dat de Vlaamse gezin nen daarbij getroffen worden in hun kinderen door de onzekerheid inzake toekomstmogelijkheden Overwegende dat, alle reeds getrof fen sociaal-eccnomische maatregelen ten spijt, de gezinnen, die de levens bron moeten ontsluiten, tot een klasse (isociaal zwakken» zijn vervallei Overwegende dat geen volksherste' denkbaar is zender gezinsherstel, dat de morele en materiële weerbaar heid van de gezinnen onontbeerlijk om het land te beschermen; Vraagt om redenen van economische morele en culturele aard werkverschaf fing in VLAANDEREN, aanpassinr van de bestaande industrieën aan de teel nische eisen van de productivitei' met behulp van goedkoop krediet, als ook de uitbreiding van omscholing*- centra met spoedleergangen: Vraagt speciaal ten bate van d< landbouwers, welke op demografisch en economisch gebied de meest belang wekkende beroepsgroepering is: een structpursanVring door uitbrei ding en verbetering van de land bouwgrond en het toekennen van ruime kredieten daartoe. overheidsinterventie voor de over schakeling van de overtallhge land- bouwkrachten en faciliteiten daartoe door een aangepaste politiek inzake technisch- en landbouwonderwijs •hook door een politiek ven gezon de nederzetting in landelijke eens- gezin swon ."ogen". Vraagt dat, speciaal voor de ouder; van een groot gezin die een betrekking in overheidsdiensten hebben aange vraagd, een prioriteitsrecht door wet telijke en reglementaire beschikkinger worde voorzien. Vraagt deskundige beroepsvoorlich- g op brede schaal bij de studerenden i een speciale aandacht voor dit pro-1 bleem bij de vorming ijzend personeel STERK VERHAAL. ER IS GEEN ZALF AAN TE STRIJKEN De Vlaamse Nationale Zangfeesten te Brussel gehouden zijn yel achter de rug maar er is, er wel niet over nage zongen, maar wel zeer vëel over na-ge schreven en na-gepraat. S Dit nageschrijf en na-'-epraat is niet te verwonderen wanneer Imen weet dat er nog niet bekeerde V.fj.V.ërs en dito Vlaamse nationalisten 'iussen liepen, t zij als mede-organisators, 't zij als toehoorders. Wie dacht dat met pobtjes geven en glimlachjes" die mannen 1 van vóór de oorlog en van binst de oorlog te gene zen zijn is er bedrogen óitgekomen en eindelijk toch moeten tot de vaste conclusie komen dat er jniets mée aan van het onder-1 zo oiodig, hetite vaoSen 1S- oprichting van een informatiedienst. De enige excusie is dat ze te goeder Vraagt voor de zelfstandigen de trouw gehandeld hebben1 en naief ge- ONMID DELL IJ K E VERDUBBELING no«g waren te hopen tegen alle hoop van de kinderbijslag als eerste stap 'a- naar een spoedige gelijkschakeling met Mensen die te goeder trouw hande de loontrekkenden, welke gelijkscha^len en ook naïevelingen krijgen nogal keling tegelijk met of zelf voorafgaan- gemakkelijk de absolutie. Op voor- delijk aan eender welke pensioenrege- 1 '-lig dient te worden doorgedreven. Trekt de aandacht op het feit dat het levensminimum van moeder en kind thans op ruim 1090 fr. moet worden geschat en vraagt de geleidelijke op voering van de kinderbijslag en van de toelage voor moeder aan de baard tot dat dit minimum worde bereikt. Doe» een plechtig beroep op alle Vlaamse parlementaiien, provinciale ;emeentefijke mzndatarissen opdat zij hun verantwoordelijkheden voor het welzijn van het levende vaderland de gezinnen, zouden ter harte nemo, door het eendrachtig aanpakken ei doorvoeren van een gedurfde en door tastende gez'nspoiitiek. V ijst er de Regeerders van dit land op dat de weerbaarheid van di< nnen in de toekomst, slechts kan. bc;, stendigd blijven, indien aan die gezin nen normale ontplooiingsmogelijkhe den worden geboden. HET GESCHENK VAN DE PROVINCIE NAMEN AAN KONING BOUDEWIJN De provincie Namen heeft Konin; Boudewijn Zondag, ter gelegenheid van zijn blijde intrede een schaakspel aangeboden. Het schaakspel herinnert aan de suc- ce-sie-oorlog, die de meest bewogen, en tragische periode in de geschiedenis van het graafschap Namen is geweest. De witte stukken verbeelden de partij van Boudewijn en de zwarte die van Hendrik de Blinde. Boudewijn is voorgesteld als Ko ning; hij houdt een degen en een scep ter in de hand. Op zijn borst prijkt een schild met ster en kroon. De Kcningin stelt zijn gade, Marga- reta van de Elzas voor. Haar mantel is van hermelijn en haar kleed is met hartjes bezaaid. De twee raadsheren zijn Gijsbrecht van Bergen en Alberon van Mon- treuil. De ridders in het schaakspel (ook paaiden genoemd) van de partij van Boudewijn moesten hoofse Henegouw se ridders zijn Goswyn van Thulin en Otto van Trazegnies. De torens herinneren aan twee be kende steden van de streek afhankelijk van het prinsbisdom Luik, dat vaak in conflict was. met het graafschap Na men. De koe verzinnebeeldt een uiterst merkwaardige .episode uit de middel eeuwse geschiedenis van Ciney: de zogezegde koe-oorlog. De pionnen stellen krijgers voor met hun oorlogs tuig. De pionnen dragen wapens uit die tijd. Op de zijkanten van het marmeren schaakbord van links naar rechts zijn dc wapenschilden gehecht van de goe de steden der provincie, te weten van Rochefort, Mariembourg. Couvin, Philippeville, Namen en Dinant; dan komt het wapen van de provincie zelf en vervolgens dat van Fosses, Bouvi- gnies, Ciney, Walcourt, Andenne en Gembloers. Het schaakbord vervaardigd van marmer uit de porvincie Namen en de stukken die in voerd. zijn een reliefmail zijn uitge- taal werden 23.548 ;ewrocht van de kunst- kocht. werksteden der abdij van Maredsous. Het gesche«k van de stad Namen Het geschenk dat de stad Namen de Koning heeft aangeboden ter gelegen heid van zijn blijde inkomst bestaat uit een marmeren en zilveren tafelor nament, lang 64 en breed 32 centime ter. De marmeren plaat waarop het or nament rust stelt de Maas voor waar op zich in zilver de bogen van de oude brug te Jambes aftekenen. Op deze brug rust een zilveren kelk om bloe men in te plaatsen. -x HET 44ste CONGRES VAN OUD-WEZEN VAN BELGIE Men verzoekt ons mede te delen, dat het 44ste Congres van Oud-We- zen van Belgie zal gehouden worden te Leuven op 19, 20 en 2 1 Juli a.s. Te oordelen naar de ernstige punten i de goed gevulde dagorde geplaatst, zullen deze, en vooral de punten no pens de i'Opvoeding der wezen, tij dens en na hun verblijf in de gestich ten» druk besproken worden Wat betreft de (Feestelijkheden» rarvan een congres gewoonlijk is om lijst worden ingericht door de zorgen van de «Oud Wezen van Leuven. Deze zullen groots, aangenaam tevens leerrijk zijn, zó voor oude als voor jonge Wezen. Dus alle Oud-Wezen van Belgie op 19, 20 en 21 Juli naar Leuven. Het Bestuur van de Algem. Wezenbond van Belgie. oOo DE BOUW VAN GOEDKOPE WONINGEN IN BELGIE Op een parlementaire vraag van se nator Ronse heeft de minister van Volksgezondheid het volgende geant woord de aangenomen maatschap pijen van de Nationale Maatschappij vóór Goedkope Woningen hebben se dert hun oprichting gebouwd 82.1 18 woningen, d.w.z. 65.037 huizen en 17.081 appartementen. Het aantal verhuurde woningen be draagt: 58.5 70, waarvan 41.489 hui zen en 17.081 appartementen. In to- woningen ver gaarde natuurlijk dat ze het vast voor nemen maken zich te beteren en niet meer te herbeginnen. Een. door de meeste onopgemerkt, feit, hetwelk Zondag laatst te Kor tri jk gebeurde bewijst dat aan die mannen geen zalf te strijken is. Het was rond de middag. H. Mis en Krcning van het Lieve-Vrouwen-beeld- je was geëindigd. Groepjes congrega- nisten, alsook H. Hartbeelden verlieten reeds Groeningen Park. Aan de over zijde van de hoofdingang van dit park was, onder de schaduwrijke bomen, d< kantien van de H. Haitbonders. Vier a vijf H. Hartbanders. jong< kerels van rond de twintig, zaten op een der banken uit te bladen. Door het park kwamen drie joryr-eij.' stapl. Ze -dro^-cm wen vlagje; de broek; or, liever het broeksken. tot ver boven de knieën een zeer origineel pijpken inde mond, de mouwen tot boven de elliebogen omge- sloofd, het hemd met delidecolté en d, haren a Ia brosse. Om cojmpleet te zijn waren ze vergezeld var, drie juffrou wen, gekleed en uitgedost op zijn na- Het was die drie paren goed aan te zien dat ze met het godsdienstig edeelte van het feestprogramma niets te maken hadden of gehad hadden. Een der rustende H. Hartbonders die voorzeker dacht met sympathise- renden te doen te hebben riep hen een vrolijkheid toe als: «Pijpken waar gaat e met dan manneken naar toe of g'hebt zeker uw broerken zijn broeks- en eens mogen bezigen.» Die vrolijk heid was nog niet volledig uitgesproker of lappe daar ging de vuist van een 'an die korte broeken vlak in het aan gezicht van de H. Hartbonder. onmid dellijk gevolgd door eën tweede vuist slag. Deze handeling ging gepaard met de woorden: Vandaag zijn we in Kor- trijk...» de rest heb ik niet verstaan. De H. Hartbonder was kalm en verstandig genoeg om hoegenaamd niet te reageren. Hierdoor had dit incident geen verdere gevolgen. Wie dit toneeltje zag dacht onmid dellijk aan het Vlaams Nationaal Zang feest van Brussel, aan de duitsgezinde jeugd van binst de bezetting en... aan de gestapo. Dit incident was echt duits. Doorslaande argumenten, ne vuistslag en enkele woorden brutaal uitgespro ken. Die nazi kerels waren nog te jong om gedurende de bezetting een rol ge speeld te hebben doch ze hebben goe de leermeesters gehad. Wanneer zjdlen de 'bestaande orga nisatie? in Vlaanderen begrijpen dat ze Vlaamse feesten kunnen op touw zet ten en doen uitgroeien tot een waar succes zonder dat soort vlamingen die bewezen hebben en nog voortdurend bewijzen, geen vlamingen te zijn. Zij die eens hun volk hebben verra den zouden moeten de eerste wegblij vers zijn op vlaamse feesten. Te Dix- muide en te Kortrijk waar de zege der vlamingen op vreemde dwingelanden wordt herinnerd hebben zij, dis met vreemde dwingelanden hebben geheuld niets verloren, en nog veel min hebben ze het recht mede-organisators te zijn. Die kerels volledig negeren is de zekerste manier om hun perverse plan nen te dwarsbomen en' ook de zekerste manier om veel meer succes te hebben. PIERLALA. HET SPECIAAL RIJKSSCHOLENFONDS VAN MINISTER HARMEL' Dotatie van drie milliard voorzien Het speciaal rijksscholenfonds, dat de h. Harmei, minister van Openbaar Onderwijs eerlang aan het parlement voór onderzoek zal voorleggen, zal moeten dienen tot modernisering en uitbreiding van bestaande en tot heC bouwen van nieuwe rijksscholen. ZoaL bekend, werd de werkings duur van het huidige fonds-Vander- poorten herhaaldelijk verlengd. Hét grote verschil tussen het fonds-Van- derpoorten, in 1948 met een dotatie van 2 millioen opgericht, en het nieuwe fonds, ligt hierin, dat het eerste voor behouden was aan de rijksmiddelbare scholen, terwijl het tweede zal dienen, zowel voor het middelbaar onderwijs als voor de rijksuniversiteiten, het rijk: technisch onderwij; en het rijks nor maal onderwijs. De duur van het fond; is op 5 jaar vastgesteld. Het zal ge-, sticht worden met een dodatie van drie milliard. De rmnêïiter van Openbaar Onder wijs en zijn collega van Openbare Wei ken beheren het fonds. De eerste i belast met het initiatief tot en de twee de met de uitvoering van de werken. De ministers zullen bijgestaan wor den door een advies-comité, bestaande uit hoge ambtenaren. Nieuwe afdelingen bij Athenea en Rijksmiddelbare scholen Op het kabinet van de minister van Onderwijs wordt vernomen, dat de heer Harmei besloten heeft over te gaan tot de oprichting van 26 nieuwe afdelingen of bijkomende afdelingen in verscheidene athenea en rijksmiddel bare scholen. De minister heeft eveneens besloten van de maand September af de twee voorbereidende klassen van het ko- NATIONAAL ZANGFEEST KREEG ONAANVAARDBARE" BETEKENIfS KATHOLIEKE SOCIALE EN JEUGDORGANISATIES WEIGEREN VERDER ALLE MEDEWERKING GEVOLGEN VAN DUBBELZINNIGHEID Sinds geruime tijd hebben wij in het tot een volledige voorbereidende aicfe hng uit te breiden. Voorts noemt men het onjuist, dat de beslissing van de minister niet tot de oprichting over te gaan van een af» deling voorbereidend' vakonderwijs van een latijns-wetenschappelijke afdeling bij het atheneum te Kortrijk, door hem genomen werd ondanks het unstige advies van de inspectie en de administratie. De oprichting van deze afdelingen, zo wordt er aen toegevoegd kon bij gebrek aan de nodige lokalen niet worden toegestaan. oOo HET TEKORT VAN DE MAATSCHAPPELIJKE ZEKERHEID 1908 millioen fr. bijdragen tegoed Als antwoord op een parlementaire raag, heeft de minister van Arbeid en Sociale Voorzorg volgende bijzonder heden medegedeeld in verband met de achterstal der bijdragen voor de maat-, schappelijke zekerheid. Het totaal bedrag van het nadelig saldo der bijdragen voor maatschap pelijke zekerheid beloopt op 31 Maart I 952,voor het geheel van zeven dienst jaren, d.w.z. van 1945 tot 1951, 1.908 Ilioen frank. Dit bedrag vertegen- rordigt 1,87 t.h. van het totaal der bijdragen voor maatschappelijke ze kerheid betreffende deze zeven dienst jaren, dat 102 milliard bedraagt. De in gebreke zijnde ondernemingen roepen vooral thesauiiemoeilijkheden in, die hun oorsprong vinden hetzij in het gebreke blijven van de schulde naars van deze ondernemingen, hetzij in de economische crisis waardoor de handel of de nijverheid waarvan ze af hangen, getroffen is. Het totaal bedrag van het nadelig saldo omvat de bijdragen voor welke de rechtbanken termijnen van betaling verlenen. Rekening houdende met de beroepen en de voorzieningen in ver breking schommelen deze termijnen v. een tot drie jaar. De omvang der bijdragen waarop deze verleende uitstellen betrekking hebben is 800 millioen. Het totaal be drag der bijdragen verschuldigd door de ondernemingen welke failliet ver klaard of in vereffening gesteld wer den. beloopt cogeveer 600 millioen. Wat het overschot betreft, dit- be staat uit bijdragen welke voor het ogen blik het voorwerp uitmaken van invor deringen, voor welke aanmaningen en laatste verwittigingen werden gezon den, of voor welke rechtsvervolgingen; kader van het A.N.Z., ons ingespannen om boven alle verschillen en opvatt-in- in een geest van wederzijds begrip verdraagzaamheid, eendrachtig met alle Vlamingen samen te werken op het gebied van de zangcultuur. Het XVe Nationaal Zangfeest, inge richt door het A.N.Z., is doorgegaan in een atmosfeer van dubbelzinnigheid en in een geest die allerminst strookte, noch met de statuten van het A. N. Z., noch met de opvattingen van het groot ste deel van de aanwezigen, noch van de overgrote meerderheid van het Vlaamse Volk. Het stelselmatig weren van elke uit ing van loyauteit tegenover de vader landse gemeenschap, de agitatietoon welke het ganse zangfeest ontsierde, de ongepaste verklaringen in de toespraak van de voorzitter, het mengen van ze kere politieke uitlatingen in de bind- tekst, zijn feiten welke aan dit zang feest een betekenis hebben gegeven welke wij niet kunnen aanvaarden. De endergetekenden, na vastgesteld te hebben dat misbruik werd gemaakt- hun goede trouw als medewerkers zien zich terwille van dit alles tot hun spijt verplicht, namens hun onderschei dene organisaties, hun strenge afkeu- hicrover uit tc spreken. In het ver zuilen zij aan het A.N.Z. alle me dewerking weigeren. Wij waarderen de inspanningen van alien die in een geest van verzoening met een ware bekommrnis voor de urele bloei van ons Vlaamse volk nog toe. in het kader van het A.N. 1 '—.kim i nor - spannen. Wij hopen dat zij inzien dat hun pogingen vrijwel niet? hebben uit gehaald. gezien het misbruik dat werd gemaakt én van hun aanwezigheid in. de leiding, én van hun medewerking, in diverse omstandigheden. Wij zijn er len volle van overtuigd dat een negatieve houding ter zake niet volstaat. Vertrouwend op eigen, kracht, dwarsdoor Vlaams en Christelijk, en trouw aan het land dat ons Vaderland- is. zeiten wij onze werking voort op alle domeinen waar het Vlaamse recht en de Vlaamse gaafheid worden be dreigd en meer in t bijzonder voor het ontwikkelen van een waarachtig Vlaamse muziek- en zangcultuur, NAMENS KAJ: Janssens; BIB.C. Thys KBMJ.: F. Margot: HVKA.D. Tan- ghc; KSA.R. De Ghein; VVKS.M. Coppieters; Chirojeugd: W. Van Roey; VKiAJ.: M. Meersman; VBJB.J. Lie- vens; VKBJ A. Verstraete; Meisjes- chirojeugd; L. Verhoeven; VKSJ.L'. FioeauKMGB.L. HostieAC\V.R. Hulpiau; NCMV: L. Santens. oOo BELGISCHE UITVOER IN JUNI Het nationaal instituut voor de sta tistiek meldt dat, volgens de voorlopi ge cijfers, de Belgische uitvoer gedu rende de maand Juni 1.566.069 ton bedroeg met een waarde van 9.633 millioen 555.000 frank. ingesteld werden, doch nog niet geëin digd zijn. Door de rijksdienst voor maat schappelijke zekerheid worden, gemid deld per. jaar 20.000 rechtsvervolgin gen ingesteld. Het aantal werkgevers in debet aangeschreven, geeft geen juist beeld van de toestand der werk gevers die achterstallige bijdragen ver schuldigd zijn, daar dit cijfer beïnvloed wordt door de verscheidenheid der verrichtingen zowel in debet als in kre diet. Deze vinden hun oorsprong in eenvoudige verbeteringen in allerhan de boekhoudingsverrichtingen. Aldus beloopt het aantal der debi teuren ongeveer 53.900 terwijl dit der krediteuren ongeveer 21.300 bedraagt Het is derhalve niet mogelijk een lijst mede te delen met aanduiding der na men of der sociale benaming van deza debiteuren en het bedrag hunner, schuld.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 1