ronjeii rr VEEL GELUK PROFESSOR HET PENSIOEN EN DE KINDERBIJSLAGEN DER ZELFSTANDIGEN EEN MOTIE VAN HET N. C- M. V- De beheerraad van Let Nationaal Christelijk Midder.standsveibond ver gaderde te Brussel. Met genoegen werd akte genomen van het feit dat Minister Van den Daele thans namens de rege ring wetsontwerpen heeft neeigelegd. Aoudende inrichting ven een stelsel voor ouderdomspensioen en kinderbij slag der zelfstandigen en dat de spe ciale Kamercommissie onverwijld met de studie en bespreking van deze wets -ontwerpen en vroeger neergelegde wetsvoorstellen een aanvang heeft ge maakt. Het N.C.M.V. dankt de Minister omdat zij en de regering een nieuwe basis tot bespreking hebben gescha pen. ten einde spoedig aan dit vraag stuk een degelijke oplossing te kunnen geven; bevestigt zijn vroeger ingenomer standpunt waarbij geëist werd dat de wetgeving tegelijkertijd voor de twee sectoren, nl. kinderbijslag en ouder domspensioen, zou tot stand komen verwacht van het Parlement, da het deze weiten die van levensbelang zijn voor de middenstand niet zal stemmen zonder dat de verschillende middenstandsorganisaties langs de Ho ge Raad voor de Middenstand over dit vraagstuk hun advies hebben kunnen 'bekend maken; nodigt alle middenstandsorgani saties uit, om zonder uitstel wars aan alle negativisme maar met critische zin en in opbouwende geest. een grcndige studie aan 't vraag stuk der sociale zekerheid der zelfstan digen te wijden ten einde n verant woord advies bij de Hoge Raad voor de Middenstand te kunnen uitbrengen: hoopt dat de Hoge Raad tijdig het nodige zal doen om het advies van alle representatieve middenstandsorga nisatie- te kernen ten einde het werk in het pailement niet te vertragen. De Beheerraad van het N.C.M.V. richt opnieuw een dringende oproep tot alle kristelijkc middenstanders en hun organisaties zowel professionele als interprofessionele om uit alle kracht Jmee te werken aan de zo noodzake lijke uitbouw van een sterke christelij ke middenstandsorganisatie en roept met dat doel allen op naar het groot Nat. MCMV-Congres dat zal doorgaan op Zondag 19 October 1952 te Ant werpen. 0O0 HET BELGISCH TREKPAARD De Koninklijke maatschappij Het Belgisch Trekpaard richt haar 5 7e grote nationale prijskamp van voorte lende Belgisch trekpaarden in op 5, 6 en 7 September 1952 in de grote Eeuw-feestpaleizen (Heizei), Brussel. Zoals verleden jaar zal de prijskamp van de stamhengsten ingericht door het ministerie van Landbouw plaats heb ben op Zaterdag 6 September te 1 4 u. Al de inschrijvingen worden geslo ten op 30 Juli. Voor het bekomen van omstandig programma en reglement gelieve de aanvraag te zenden naar de zetel der maatschappij, 45a, Schildknaap- straat te Brussel. GEEN VRIJSTELLING BIJ GEBOORTE van ZESDE KIND ln bepaalde gezinnen werd een zesde kindje geboren, nadat de oudste zoon reeds zijn drie dagen in het selectiecen trum heeft doorgebracht. Deze kar geen vrijstelling van de legerdienst bej komen voor de eerste opgeroepene zoon van deze gezinnen met zes kinde ren ten laste. De dienstplichtige, die de vereisten welke in de wet voor het bekomen var een uitstel of vrijlating slechts één dag; één maand, één jaar te laat vervul om zijn aanspraken gedurende de ter mijn, waarin de aanvragen moeten in) gediend en de gevallen door oevoegdc rechtscolleges onderzocht worden, tc kunnen doen gelden,, kan er geen be roep meer op doen en evenmin zijr toestand, welke hem definitief in het te lichten contingent plaats, wijzigen. Er bestaat voor deze gevallen geer procedure om hem wegens de geboorde van een vijfde broeder of zuster vrij tq laten. oOo TOELAGEN AAN VRIJ ONDERWIJS 4-600 FR. PER LEERLING IN 1952 Uit goed ingelichte bron wordt ver nomen dat de aan het vrij onderwijs pér leerling toegekende subsidie voor het dienstjaar 1952 zal worden vastge steld op 4.600 fr. tegen 4.500 fr. in .1951. j Anderzijds wordt er op gewezen dat in 1951 verleende subsidie 250 mil- lioen bedroegen, terwijl de van de be groting uitgetrokken credieten 300 millioen beliepen. De minister van Openbaar Onder wijs heeft voor het dienstjaar 195 2 geldige subsidie-aanvragen voor 65 duizend leerlingen van het vrij onder wijs ontvangen. oOo VOOR 25 MILLIARD FRANK MILITAIRE UITGAVEN IN 1953 VAN 1954 AF ZAL DE LAST MINDER ZWAAR DRUKEN ln de jongste vergadering van de ka binetsraad werd een bespreking gehou den over de militaire uitgaven. Ondanks het aandringen van de h. Janssen, minister van Financiën, om de militaire kredieten te verminde heeft de regering besloten het bestaan de program ongewijzigd te handh; ven. Dit brengt mede dat de uitgave] voor de landsverdediging in 1953 circa 25 milliard fr. zullen 'bedragen. In dit cijfer zijn niet alleen dé som men begrepen voor nieuwe uitrusting, maar ook de gewone: uitgaven voor het leger, dat -natuurlijk in omvang toe neemt naarmate de herbewapen: vordert. In 1951 werd 12 milliard fr. uitge geven voor nieuwe uitrusting', in 1952 zal dit bedrag stijgen tot 14 milliard, maar in 1953 zal men voor dit doei nog'slechts 10 milliard fr. uitgeven. È'nde 1953, begin 1954 zal het le ger op de gewenste sterkte gebracht zijn. Nadien zullen de uitgaven dus niet meer stijgen. En aangezien na 1953 het bedrag voor de nieuwe uitrustingen nogmaal: zal afnemen, zullen de totale uitgaven voor de Landsverdediging op een 1< peil komen. s P li VOOR El ZONDAG tensoep b gnons kersen met rt MAANDA< bloemkool loreri b' DOOR ASTER BERKHOF: 30ste Vervolg. Hij greep naar de grond om een sneeuwbal te maken, maar de hond sprong vlug cp zij, en liep daarna op een rustig drafje de straat uit. Pierre keek hem oplettend met de hand vol sneeuw na, om te zien of hij niet te rugkwam, en toen hij hem achter een hui; zag ve'dwijnen, wierp hij dg sneeuw weer weg, en zei met een kort hoofdknikje Dat zal hem leren. En hij sloeg, heel tevreden over zichzelf, de sneeuw van zijn handen. Dan hoorde hij ergens een 'terktoren slaan. Hij bleef staaiv, en telde aan dachtig de slagen. Hij telde er veertien. Dat kan niet, dacht hij. terwijl hij ernstig de kop schudde. Er zijn maar twaalf uren. Dan keek hij op zijn horloge en zag iat het half zes was. Dat kan ook niet, dacht hij, want 't is pikdonker. Hij hield het horloge tegen zijn oor, het tikte niet. lk dacht het wel, zei hij, en hij stak de horloge weg, en'vergat de to- Hij liep door de denkere straat, en ineens stelde hij vast dat hij voor het Thompson-instituut. stond. Het duurde een hele tijd eer hij er aan uitkojn. Hij was de avond te voren ven. het Insti tuut weggegaan, en sindsdien was hij altijd vooruitgegaan, van de ene bar naar de andere. En nu was hij er te- rug. Dan moet ik eigens omgedraaid zijn dacht hij. Hij liep door dé poort het park bin nen, liep de trappen van het portaai op, en duwde tegen de deur. Ze was open. Hij liep naar binnen. De hal 1 nog verlicht. Hij zag de bronzen buste van Dente naast de trap, bleef er voor staan, en vroeg Dante, ouwe jongen, jij hebt het ook lastig gehad in ie tijd, niet waar? Ze hebben je vervolgd en misprezen en verdacht gemaakt, en met de ra je; is he; al niet beter gegaan, is *t niet Zo Ze zeggen wel dat je die Beatri ce alleen maar een beetje,vereerd hebt als geestelijke leidster, maar jij en ik weten dr.t beter, niet waar Je was verliefd op haar, en je kon haar niet I krijgen, dat was heel de zaak. Maar S K A A R T |N GANSE WEEK Haringsalade toma quette met champi- okte aardappelen ischuim. Varkenscot-eletjes ;ekookle aaidappelen 'd. DINSDAG L Gebakken pladijs frites h'ave?moutschoteltje. WOENSDAG Rostbief snijbo nen gekookte aardappelen fruit. DONDERDAG Koude rostbief sla met mayoniriaise, gebakken aardap pelen rode 'bessenvla met bischuit. VRIJDAG Gestoofde schelvis aardappelpur<L eierpudding met rpzij nen. 'rif ZATERDAlS Biefstuk andijvie - gekookte rtfordappelen fruit. VOOR DE LiècKERBEKKEN. blanque;6te met champi GNONS. 1','ianquette de veau is een ragout van wiafvlees met champignons, kleine uitjes en bouillon en woidt als volgt bereid r De stukjes |ee? (lams of kalfsvlees-' doet men in één diepe pan met zoveel water dat zij onderstaan, er wordt nu aan toegevoesd: een uit met kruidna gel bestoken, schijfjes wortel- struik selderij en zo rt. Het vlees wordt aan de kook gebracht en op een klein vuur getrokken. De saus wordt gemaakt door boter en. bloem tot een roux blanc» te roeien op het vuur, waarna er de bouillon) van het gaar geworden vlees wordt bijgevoegd, de saus wordt vervolgens gebonden met een mengsel van een eierdooier dat met wat room en citroensap geklopt wordt en lot slot wordt er nog wat fijngehakte peterse lie aan toegevoegd. Onderwijl gorden de champignons in boter gaai gesmoord tezamen met kleine uitjes en wordt ook dit mengsel aan de saus .toegevoegd. De uitgelekte stukjes vlees -woiden op een schotel ge legd, met de saus bedekt en opgediend. KERSEN MET ROOMSCHUIM De van pitten bevrijde vruchten, dik met suikerden kaneel bestrooien en overgoten meteen weinig madera of rum. een paai* uur koel wegzetten, ze dan bedekkeriiipet roomschuim en er beschuitjes bi H presenteren ROOMSCl fiLM 'OF LU SLAGEN 5. De room met \'at eiwit tot shuiin kloppen (gewoon- :kend het wit van 2 eie- room) hiervoor telkens scheppen, het op een tlekken en. het uitgelekte opnieuw kloppen, onder het kloppen 50 gr. poedersuiker toevoegen en zo gewenst een Weinig vanillesuiker of ge raspte citroenschil, het hoog opgezet op de vruchten leggen. KEUKEN GEHEIMEN. Evenals boter moet ook margarine beschermd worden tegen de warmte. Een specialist 'op dit gebied vertelde ons dat men 'margarine niet op de giond van eeri kast of een kelder mag bewaren, maar wei op een plank mins tens 10 cm. van de grond en 20 cm. van de muur. Margarine rtioet men zo vers moge- LUCHTIG GE- lijk wordt gc-r ren op /i wat -schuim zeefje laten .ui lijk gebruiken, het is derhalve aan te raden dit product slechts met kleine hoeveelheden tegelijk aan te kopen. Gooi van groenten niet= wég dat gaaf en fris is. Gebruik dus ook de uit einden van prei en de buitenste bladen van andijvie, sla en koolsoorten, want juist deze groene plantendelen bevat ten de meeste vitaminen. Gooi uw oud brood niet weg, men kan er talloze lekkere dingen van maken, wenteteefjes (veilorcn brood) broodpudding en -pap zijn overbekend Maar denk ook eens aan een gebakken sneetje oud brood met een maatjesha ring. Of gebakken korstjes in soep en spinazie. Ook kan men' geroosterd oud brood fi n ïollen, waardoor dah het pa neermeel ontstaat, wat rnen anders in de winkel moet kopen. Het tomatensëizoeu is in aan tocht. Weldra étèn we weer die heerlij ke gezonde tomatensla. Weet U dat dit gerechtje nog veel smakelijker wordt wanneer ge de tomaten gedu rende een uur voor het opdienen laat trekken met schijfjes rauwe ui. Er bestaan verschillende midde len om geen tranen te storten bij het pellen van uien. 1Ze in water dompelen. 2. Een bioodkorslje steken op de punt van het mes. 3. Ze pellen boven het vuur. Kersen zijn van.wege haar sterk ijzergehalte aan te bevelen bij bloed armoede, bleekzucht en zenuwlijden. Vers brood snijden valt niet mee. Maar wanneer het broodmes even verwarmd wordt gaat het vanzelf. NUTTIGE WENKEN. Om de glans van een satijnen blouse na het wassen te behouden of zelfs nog te verhogen, volstaat het aan het zeepsopje een lepeltje borax toe te voegen. De uitwerking is verrassend. Satijn wordt ook al met het oog op de glans, op dc kant gestreken. Probeer een vetvlek altijd eerst met warm water te verwijderen. U zult verbaasd zijn hoe vaak dit lukt. Eerst wanneer het niet helpt past U een. der hulpmiddel toe. Gebreide wollen kledingstukken geraken meestal uit de mode voordat ze versleten zijn. Maar, vooral wan neer ze..van een goede kwaliteit wol vervaardigd zijn. is dit ongeluk niet groot, we trekken het eenvoudig uit breien er een modern stülc van. Deze uitgetrokken wol moet echter wel spe ciaal behandeld worden om er weel iets mooies van te breien. We gaan dan als volgt te werk. De uitgetrokken wol wordt losjes om een lege fles of gaaf blank plankje gewon den. Dan maken we een lauw sbpj, van een alkali vrij wasmiddel en slaan de fles of het plankje met de wol hier enkele malen doorheen. Spoel het ver volgens enkele malen in zuiver water en laat de wol op de fles of het plankj uitleggen en drogen. Eerst wanneer de wol volledig droog is wordt zé tot een bol opgewonden Na deze behandeling is ze weer ah nieuw. Hang de winterkleren des zomers eens in de volle open lucht. Bij voor dat zijn dingen, die een mens niet in zijn boeken schrijft, lk weet dat wel. Er hij sloot"de" ogen. en knikte in verstandhouding, en dan voegde hij er geruststellend bij Het blijft tussen ons. lk zal het niet voortvertellen. Maak je maar geen zorgen. En dan stort'd hij treurig naar de grond te kijken, en toen hij na lange tijd weer opkeek, stonden cr tranen irl zijn. ogen, en hij zei -Zë hebbs— mij laten zitten. Dan te. Ze hebben mij allemaal laten zitteni En ik hield zoveel van haar. Ik hield van haar zoals ik1 nog nooit van iemand gehouden heb."1" En ik heb haar zelf door mijn eigen domme dwaasheden verloren. Ik heb verdiend wat ze mijl aangedaan heeft. Ik heb het allemaal veidiend. Ze heeft gelijk dat ze zich met de graaf verloofd heeft. De graaf zal haar nooit behandelen zoals ik haar behandeld heb, die avond na het feest boven in de zaal. lk was een el lendeiing toen, *écn wreedaard, eeqi dwaas, sen slecht mens. Ik verdien het dat ze weerwraak genomen heeft, en dat ze me voorgoed laten, zitten heeft. Hij keek met 'bet:*iande ogen naar Dante, en zei smekend Jij begrijpt me, niet waar Jij bent een groot dichter, en je hebt zelf diep in de miserie gezeten. Ik ben niet kwaad op haar.- Neen, ik ben niet kwaad op haar. 4k ben alleen kwaad op mezelf. Ik ben de schuld van alles. Het is daarom dat ik zo'n verdriet heb. En het gaat niet oyér met drinken. Hoe meer ik drink, hoe erger het wordt. En ik ben zo moe,-«n het is zo koud, en ik zal haar nooit meer terugzien.Waar om heb ik ooit geluisterd naar die twee, keur als er een droog stevig w'ndje staat. Kijk dan de naden en ploo.ei» eens aandachtig nag, wr.i;,; daann hou den de vernielende larven der motten zich het liefst op. SGHOONHEIDSWENKEN. EEN RODE NEUS. Dit euvel dat menige vrouw dwars zit, krijgt men doordat de spijsverte ring en de stofwisseling niet goed functionneren. Hieraan kan men zelf veel verbetering brengen door het eten heel goed en langzaam te kauwen. Verder moet men scheipe spijzen en kruiden vermijden, vandaar dat men het gebruik van alcohol, koffie, var kensvlees oude kaas en sterke specerij en tot een minimum moet beperken. Het afwisselend opleggen van" kou de en hete watercompressen is zeer goed. Deze wisselbaden werken stimu lerend op de bloedsomloop en brengen meestal een aanmeikelijke verbetering teweeg. Ook wil een lichte Ichtino! zalf nogal eens helpen om de neus van het onaangename rode kleurtje te ont doen. DE NAGELS VAN DE TENEN Nu de open schoentjes mode zi ,n vinden heel wat vrouwen het nodig de nagels van hun tenen te vernissen en zelfs rood te lakkken. Zij doen natuur lijk wat ze willen maar het is eigenlijk fel af te raden deze nagels te vernissen, want dit wordt geel onder de invloed van de warmte der voeten. Wil men de nagels doen blinken, dan is het veel beter, na ze met een borsteltje en wit te zeep afgeschrobt en goed afge droogd te hebben, zs op te poetsen met een polijster en een weinig crème, welke men ook voor het blinken der vingernagels gebruikt. RAADGEVINGEN VOOR JONGE MOEDERS. Het melkgebit van uw kind bestaat uit 20 tanden en kiesjes en moet even als het gebit van volwassenen op tijd gecontroleerd worden door een tand arts. De tandverzorging moet eigenlijk al beginnen wanneer het kind 2/i jaar is. Op die leeftijd is het melkgebit com pleet en dit gebit is zeer belangrijk voor de latere tanden en kiezen. Leer het kind zo jong mogelijk dc tandjes te borstelen. Dit borstelen moet niet gebeuren met een bewèging van links naar rechts, maar wel zoals de tanden groeien, dus de boventan den naar beneden:, de ondertanden naar boven. Op dié manier wordt erlle voedsel dat tussen de tandjes blijft zitten verwijderd. Een kind moet op tijd en stend eens snoepen, maar Moeders pas toch op voor i het snoep je mee naar bed» de zoetigheid die in het mondje achterblijft, heeft nu de gehele nacht de tijd om zijn vernielen de werk te verrichten:. Het is de zeker ste manier om uw 'kind vroeg rotte tanten te bezorgen. Weet U dat talrijke dokters het sap van wortelen en van spinazie voor de kinderen aanbevelen. Deze groen ten,sappen houden namelijk ijzer in, evenals vitaminen A. B. en C. Gladde zolen van nieuwe kinder schoentjes kan men wat afschuren nrer grof schuurpapier. Hierdoor zullen de Amerikanen Waarom heb ik hen niet weggejaagd zo gauw ze met bun ellen dige voorstellen voor de dag kwamen? Ik had het zo goed kunnen hebben, als ik het zelf maar gewild heb. Het is al lemaal mijn eigen fout. Hij schreidde overvloedig.En hij nam zijn zakdoek en wou zijn neus snuiten. Maar toen hij zich beleefd van het iborstbeeld wegdraaide, schrok hij. Er stond iemand achter hem. Hij keek, hij keek, maar zijn ogen waren zo ver troebeld door de tranen, dat het lang duurde eer hij zag wie het was.Dan zag hij dat het lady Thompso-n was. Hij wist niet vanwaar zij gekomen was. Maar ze stond er: klein, rond en dik, de handen voor de buik, het hoofd een beetje schuin, dé ögen onderzoekend op hem gericht, en ze zei scherp Ik weet niet of mijn ogen mij be driegen, mijnheer Falke, maar als dat niet het geval is... Pierre liet haar niet uitspreken, en zei, met uitgestoken armen O, lady Thompson, ik ben zo blij dat ik je zie. Jij bent goed. Jij bent de enige die goed is. De enige van heel de wereld. Hij wou zijn armen, o-m haar heen leggen, maar lady Thompson kletste hem op de handen, en zei Hou dat thuis, wilt ge. Pierre stoorde er zich niet aan, Ik heb het altijd geweten. Van het eerste ogenblik af heb ik van gehouden. En ik hou nog van je. lk] zal altijd van jé houden. Beloof me dat ie me niet in de steek zal laten. Beloof het. En weer stak hij zijn armen uit, en omhelsde haar. Mijnheer Falke 1 Gij weet niet wat ge doet riep lady Thompson ver ontwaardigd, terwijl ze heftig worstel de om uit zijn omarming los te ko- O. ga niet weg, smeekte Pieric. terwijl hij haar vasthield. Ik heb jc werkelijk lief. Werkelijk Laat me los, riep lady Thomp son woedend. Je bent krankzinnig. O, wees niet zo hard. Ik he_b zo n ■erdriet. En gij bent zo lief, en ze ;oed. Laat me los, zeg ik u. Wildeman Dronkaard Ze wrong en worstelde zo lang, tot met een ruk vrijkwam en tegen het beeld van Dante aanbonsde. Ze zag bleek, en ademde diep, en streek, een haarlok van haar voorhoofd weg. Dan zei ze Ik denk niet, mijnheer Falke. dat gij klaar beseft waar ge nu zijt en met wie ge spreekt, en wat dit voor i? kan betekenen. Ik HOOP dat ge dat; niet beseft. Jij bent juist gelijk al de ande ren, zei Pierre treurig. Je bent geen haar beter. Ga maar weg. Ga jij ook maar, weg. lk wil niemand ineer zien. Niemand wil ik nog zien. En dan keerde hij ziJh naar Dante en zei En jij met je haakneus, bent ock niets beter. Jij moet ook niet meer af komen bij mij. En. denk maar niet dat je iets waard bent. Je hebt niets dan rommel geschreven. Rommel en !ul. Darf keerde hij zich om en liep wag gelend de hal uit. Rotzakken zijn het, gromde hij. Allemaal rotzakken. En toen hij het park verliet, zag, hij

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2