VACANTIE PIERLALA DE GAZET V5N AALST EN OMSTREKEN. herschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN: Kerkstraat 9 Aalst. Telef. t nr. 24.11-1 P.C. nr. 881.72 9°Jaarg. 1,25 ff. het Nr. Zondag 27 Juli 1952 Nummer 60 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) EINDELIJK VACANTIE Dat was de kreet, die wij uit volle de borst hoorden uiten door al de student ten en studentinnen, door al de school! gaande jongens en meisjes, en ook door gans het lerarenkorps Lang verwacht, lang betracht, eindelijk toch gekomen En nu we dit schrijven is voor velen reeds bijna de helft van deze lange zo1- mervacantie vooibij, want de meesta lagere scholen althans heropenen hun poorten rond 1 September. We vragen ons af waarom niet meer nog getracht wordt de aanvangs- en de einddatum van de vacanties éénvor mig te maken We kennen een gezin waarvan kin deren schoollopen in de lagere school. Einde van het schooljaar begin Juli. Andere kinderen zijn in de middelbare afdeling. Einde van het schooljaar rond 10 Juli om te herbeginnen ronc'l 1 0 September. Een der studenten is op de technische school en... in. die sch' vangt de zomervacantie nog later aan. Het schooljaar 1952-1953 zal ir diezelfde school ook vee! later aanvan. gen dan in al de andere scholen. Wa vragen ons af: waarom kern geen een heicl bekomen worden, waarom geen eenheid opgelegd tenminste in de i: richtingen die door de Staat gesubs dieerd worden Waarom Wij menen dat de overgrote meerderheid van de ouders, van het leei personeel en van de kinderen zulks veruit liefst zouden heb ben. ve niet kibbelen... 't Is En klinkt het oud' OH! WAT IS VACANTIE BLIJ, VOOR DE JONGE SNAKEN (een oud liedje. wijzer, onderwijzeres, leraar en lerares) dleggers zijn, samen met d& N'u. storingen, stromingen, cyclonen i Doch laten immers vacant wijsje niet Oh wat is vacantie blij, voor de jonge snaken ECHT VACANTIEWEERKEN En is het nu geen echt vacantieweer- ken Allo dagen zon en nog zon Geen regen, (tot spijt van de bcerkens, wellicht niet te koud en niet al te heet meer - Wat kun je nog meer ver langen, lief kind Sinte Clara heeft er voor gezorgd deze keer Ze haalt eer van haar werk! We zullen ze recommanderen., zei kleine Jan, met deze conditie er bij De vacantie nog een paar weken langer laten duren!!! ZE IS VERDIEND, DE VACANTIE We gaan niet ge moeder die zegt voor de jonge snaken, ja, maar niet voor de moeders - Moeder 2egt dat wellicht uit over last Niet gemeend Zij weet betei dan wie ook dat in de tegenwoordige tijdsomstandigheden de vacantie niet alleen verdiend werd dooj, de kinderen, maa^ dat ze zelfs zeer noodzakelijk is. Vergelijk eens de gezichtjes van jongens en van de meisjes vóór en i de vacantieperiode. Wat bemerk. samen, priesters, van dat schone Vlaamse volk dat wij zijn. Dat Vlaamse volk van het welk mij, vóór enkele dagen nog, een professor van de Universiteit Eordham te New"-York zei «In Ameiika is het Belgisch volk, en vooral het Vlaamse volk, gekend als een. volk van wroeters en van wer- kers! En nu kan ik mij hier ter plaatse overtuigen welk heerlijk land België is waarin dat werkzame, schone volk woout De vormers van dat volk, en hij bedoelde zowel de geestelijke als de wereldlijke leiders, de eenvoudige volksonderwijzer zowel als de hoge schoolpiofessor, de nederige kapelaan op een afgelegen stadswijk zowel als de Kardinaal, halen eer van hun werkberichten luistert Ga maar eens op reis, beste lezer; en lezeressen, hoe verder hoe liever, bi zonder naar 't zuiden toe, naar Frank rijk, naar Italië, naar Spanje en Portu gal en... zie eens hoe die mensen daar leven moeten, niet in weelde zoals bij ons ieder die werkt zulk-: kan doen, doch in armoe en tekort! Vergelijk.... en kies... En. zie diep in uw hart en denk dankbaar aan uw eerste onder wijzer en onderwijzeres, want veel hebt gij hun te danken De leerkrachten verdienen hun va cantie, zij hebben ze nodig. Of, gij die^ daar nieo gelovend monkelt, wat vindt gij vermoeiender uw werk, bureelwerk \vaarb>j gij acht uur per dag gemakke lijk zit, in een luchtige .plaats, rustig er stil, terwijl gij tussenin al eens een si garet of een pijpje rookt, of het werk van een onderwijzer of onderwijzer. We gaan nog maar veronderstel!, werkend in een klasse van een dertigtal leerlingen van één en hetzelfde stud jaar (een overgroot aantal klassen in België is meerafdeiig, dat wil zeggen, tellend leerlingen van verschillende ou derdom en studiejaren, graad van vor dering enz.wat is dus gemakkelij ker klasse geven, dat betekent lechtstaan, luidop spreken, uitlei herhaien. en nog eens herhalen, veelal slechte lucht, met bengels van ver schillend karakter (denk maaar aar :gen kinderen waarmede gij al zo' veel afziet als ze eens één dagje thuis zijn met verlof, zo zegt ge toch, LAATTIJDIGE ONTDEKKING Gedurende de Ronde van Frankrijk hebben we onze pen moeten scherpen om over ernstige zaken te schrijven. We hebben over de ronde heel ob jectief en zeer subjectief onze mening geschreven. Wat we over de ronde vernamen langs radio en pers hebben we niet geloofd. Wat we dus wisten hebben we niet geschreven omdat het niet geloofden en wat we niet wis ten hebben we wel geschreven omdat het de waarheid kan zijn. Was het de waarheio niet dan hebben we toch niet meer gelogen dan de andere leu: naars. de boog mag niet altijd gespan nen zijn en het werd dan ook hoogtijd dat die ronde afgedraaid was om eens over m n ernstige zaken te schrijven. De kep vol van de ronde hadden we vergeten dat Corea nog bestond en nog wel in dezelfde toestand als vele maanden terug. Men zegt dat er daar nog gevochten wordt en dat de bestand besprekingen nog steeds barometerachtige verande ringen kennen. Of men naar de weer- f naar de toestand Coréa, da s juist hetzelfde. Bij de weerberichten hoort r De zetel van het Schunian-Plan HEEFT BELGIE SLECHT GEMANOEUVREERD? Op het ogenblik dat we deze regels schrijven, is nog niet bekend welke stad gekozen zal worden tot zetel van de Schumanorganisaties. Wanneer dit artikel zal verschijnen, zal evenwel d. beslissing waarschijnlijk gevallen zijn. We hopen dat we ons vergissen, maar ezen dat België achter het net za' vissen. DE CANDIDATEN Nadat Den Haag ook zijn candida- tuur gesteld had, niet enkel voor de vestiging van het Schuman-gerechtshof, maar eveneen; als zetel van de Kolen- en Staalgemeenschap zelf, was het aarrr tal min of meer ernstige sollicitanten voor die zetels gestegen tot zeven. De concurrentiestrijd gaat nl. tu;sen Straatsburg, Parijs, Luik, Luxemburg, Milaan, Saarbrucken en Den Elaag. Ook Brussel wordt soms vernoemd. Noch van officieel, noch van privaat Belgische-zijde heeft men totnogtoe de candidatuur van de hoofdstad formeel DE TITELS VAN LUIK Luik, zelf een belangrijke steenkooF en staalcentrum, is inderdaad gelegen in het hart van de nieuwe Europese gemeenschap, in een gebied dat histo risch steeds een schakel betekende tus sen Frankrijk en Duitsland. De grote verkeerswegen Panjo'Berlijn en Am- iterdam-'Bazel hebben hun kruispunt te Luik, dat tevens een eeiste rangsrol ervult inzake wetenschappelijk onder zoek in de steenkool en siderurgiesec- toren. Voegen we daaraan toe de aantrek kelijke toeristische omgeving van Luik en het feit dat de stad in haar onmid dellijke nabijheid te Sart Tilman, et telijke hectares bouwterrein ter i>e- hikking wil stellen, dan hebben we de troeven geresumeerd, waarover Luik beschikt in de concurrentiestrijd de Schuman-zetel. EN VAN BELGIE De Belgische regering heeft daar aan .esteld. De belangrijkste politieke par- toegevoegd dat Be'gie, inzake produc- tijen zowel als de regering, steunen tie. na Duitsland en Frankrijk de be- immers eendrachtig de aansprak. Luik. De toekomst zal dat daardoor een zware tactische fout - j werd bedreven, vermits alles bij elkaar ticyclonen. doch er is altijd weer. BijiBiussel toch belangrijker titels kan de Coréaberichten hoort men ook over'doen gelden dan Luik. licht- en stormpunten, doch het blijft' niet?en nadien huistaken verbeteren, kkoord met de lasti- leasen voorbereiden en nog veel meer, vacantie is ;:blij» onder dagelijks controle van de ouders (die soms wel denken dat zij er veel meer van weten dan de meester, die- speciaal opgeleid is om kinderen te le ren en op te voeden), ender regelma tige controle van de overheid, en van de gemeenschap, die daarbij zich of fert in tal van sociale of culturele wer- is. hen, wat vindt gij het gemakkelijkst of d'j J het meest vermoeiend Wees gerust het onderwijzend per soneel heeft af en toe wat rust nodi- om er niet bij te vallen. Niemand derschat uw werk. Onderschat dan ook dat niet van de opvoeder en de leer meester van uw eigen kinderen Hoed af voor ons Onderwijzerskorps, dat een élitekorps is in België We maken er geen deel van uit, we preken dus niet voor ons eigen kapel VAN DE HAK OP DE TAK... En zo zijn we van de hak op de tak gesprongen. We zijn een beetje afge'- weken van ons rechtstreek; onderwerp: de vacantie... voor onze kinderen We zullen er, een volgende maal, op terug komen dan wel omschrijvend 1Wat IS de vacantie of liever wat MOET de vacantie zijn voor: de kin deren de ouders De leraars en lera> ressen 2. Hoe kan elke vacantieperiode ten goede komen aan allen die er van ge nieten en aldus aan de gemeenschap 3. Waar vacantie vieren In fami lie Buiten huis In eigen dorp of stad Groepsgewijs? En wat denkt u van uitwisseling van kinderen bv. met het oog op het aanleren of inoefenen van een tweede taal U ziet, beste lezers en lezeressen, stof te over Hebt U misschien nog andere aspecten die ge graag zoudt be licht zien We staan in Uw dienst OPVOEDER. (Nadruk verboden. wij Een openbloeien van frisse gezicht jes Blozende kaken 1 Flikkerende1! oogskens Bruin gebrand ve.l Boom' kens in lentebloei... belovend vele zo mervruchten. Onze jongens en meisjes verdienen niet allen de vacantie, ze hebben nodig op alle gebied Hebt u er een iclée van wat de leerlingen, zelf: op de lagere school, reeds te leren, te. studeren-, te verwerken hebben in di ■loop van een schooljaar Denk maar aan die dagelijkse lessen en huistaken.. Aan de wekelijkse, diiemaandelijkse of zesmaandelijkse proefwerken *t En is geen lachen, de dag van vandaag Gelukkig dat ze veel van. al dat geleer de zullen (en mogen) vergeten in 't la tere leven Wat zouden ze er mede aanvangen En meent u niet, beste lezers en let zeressen, dat ook de .leerkrachten hun vacantie verdienen En nu willen we eens een lans breken ten bate van het onderwijzend personeel van alle gra den. Het ambt van schoolmeester wordt maar al te dikwijls smalend van uit de hoogte bekeken door velen die wellicht zeer veel, zo niet bijna alles aan hun «schoolmeester», aan hun on derwijzer of onderwijzeres te danken hebben. Wij weten bij ondervin ding dat de gewetensvolle onder"- er altijd oorlog. De enige verandering ontstaan bij de ondcihandelingen te Pan Moendjon is de ontdekking van generaal William Nuckols. Deze géneraal heeft zijn ont dekking onder stoelen noch banken ge stoken en voor zijn afscheid van Corea heeft hij die aan het licht gebracht Deze ontdekking door deze klaarzien de generaal is dat hij overtuigd is dat alle Communisten eender van welke taal en pluimage leugenaars zijn. Deze generaal spreekt met kennis van za ken daar hij geduree 13 maanden de onderhandelingen over het Co- réaans wapenbestand heeft gevolgd als woordvoerder van de geallieerde wapens ti-lstanddelega tie. Na deze 1 3 maanden 12 maanden gewerkt en 13 uitbetaald) kwam hij tot voornoemde ontdekking en trapte sidentiestad voor te stellei het af. als klin Alhoewel we zijn beu kende munt aanvaarden noemen die entdekking toch laattijdig. We durven zelf meer beweren en dat het voor ons geen ontdekking dat we alleen maar verwonderd zijn dat er na al die maanden nog maar één die er van overtuigd geraakt is dat al de Communisten leugenaars zijn. Wij zijn reeds meerdere jaren tot die overtuiging gekomen. Volgens president Syngman Rhee zouden wij, en dus ook Nuckols, ons vergissen wanneer we zo maar «alle communisten de titel van leugenaai toekennen. Volgens Rhee immers zou den de Chinese communisten een be stand aannemen en zouden het alleen maar de Noordcoréanen zijn die van geen liefde wilien weten. Voila, zo staan de zaken en zullen bijgevolg de onderhandelingen voort duren omdat de anticycloon, door Rhee langs een radio-interview, voorspeld weeral een lichtpunt laten vermoeden. Moest Rhee ook 13 maanden nodig- hebben om tot onze overtuiging te ko men dan is er een zekere hoop dat in 1953 de bestandbesprekingen afsprin gen ,ten ware er alsdan een andere vooraanstaande en helderziende geal lieerde onderhandelaar zou zijn die van mening is dat er met de Russische Communisten wel te bespreken valt.Ze kunnen deze nieuwe militaire- en poli tieke ontdekker dan ook 13 maanden crediet verlenen. Dan hebt ge nog een andere vern.uf- t-e admiraal, nl. Fechteler. Deze spreekt niet over leugenaars maar rekent op een spoedige wapenstilstand wanneer de communisten ondervinden dat ze geen deminste toeg»/ing vanwege de geallieerden moeten rekenen. Ge ziet dat het een ware ontspan- ïg is over Coréa te schrijven daar al wat men er over schrijft even belang- jk is al wat de grote pieten er over vertellen. Wij weten er niks van err zij die onderhandelen bewijzen ook er niets van te weten. Ik gaf de mening, drie man en het zijn drie verschil lende meniagen. PIERLALA. De candidatuur van Den Haag anderzijds een logische tactische zet, volgend uit het feit dat de grote Schu- man. landen de concentratie wenser van alle afdelingen van de Steenkool en Staalgemeenschap in één centrum. DE BENELUX-TACTIEK De Benelux landen hadden inder daad officieus contact genomen, waar bij van Belgische zijde werd voorge steld de candidatuur van Den Haag te steunen al; zetel van het Schuman' ge rechtshof, terwijl een Belgische stad zou aanbevolen worden om er dc ad ministratieve -zetel tc vestigen. De grotere partners hebben die Be nelux tactiek evenwel ontkracht dooi aan te dringen op centralisatie. In die nieuwe toestand heeft het Haagse stadsbestuur blijk gegeven van zin voor pportuniteit, door de Nederlandse re is integra le zetel voor de Schuman-organen. Ondertussen heeft de stad Luik een fraai verzorgde propagandabrochure uitgegeven om haar titels in internatio nale kring te doen kennen. Volgens de stellers van die brochure dient de can didatuur van Luik als administratieve zetel van de Europese Kolen' en Staal gemeenschap in overweging genomen te worden om de vier volgende rede nen: de politieke en industriële tradi tie, de internationale roeping en de concrete onmiddellijke mogelijkheden langrijkste partner is in de Gemeen schap en dat de Belgische belangen, ellicht uitwijzen door de bijzondere structuur van de steenkoolnijverheid, het scherpst in het gedrang zouden kunnen komen. De toetreding tot de Gemeenschap is voor België trouwen:, een belangrij ker stap dan voor de andere partners, vermits de staal- en steenkoolnijver heid 35% vertegenwoordigt van de Belgische industriële productie, tegen 15% in Frankrijk en 8% in. Neder land. De vestiging van de zetel van de Gemeenschap te Luik zou een gewaar de compensatie kunnen betekenen, nu het Belgische Parlement niet zonder aarzeling het Schuman-Verdrag heeft goedgekeurd. Objectieve waarnemers bleven everr :1 van oordeel dat de Belgische rege- ig veel meer kans op succes zou heb ben, moest ze de candidatuur van Brussel naar voren biengen. Vooral Duitse zijde verkiest men. de zetel de Schuman-organisatie gevestigd te zien in een groot:tad. liever dan in een. zij het dan een belangrijke pro vinciestad. De voortdurende politieke contac ten, die tot de goede werking van de Gemeenschap nodig zijn, zullen, ook gemakkelijker zijn in een centraal ge legen politiek centrum. Dezelfde waarnemers zijn dan ook an mening dar. indien. Brussel niet tij dig zijn candidatuur stelt. Straatsburg of Den Haag de beste kansen heeft. Op hot ogenblik dat hij deze regels leest, zal de lezer reeds kunnen oorde len. in hoever die waarnemer; het juist voor hadden. J. DE EUROPESE KOLEN- EN STAALGEMEENSCHAP Tijdens de conferentie van de mi nisters van Buitenlandse Zaken die te Parijs plaats had, heeft dhr Schuman Saarbrucken als zetel van de kolen- en staalgemeenschap voorgesteld. Uit naam van België verdedigde dhi -an Zeeland de kandidatuur van. de tad Luik, terwijl dhr Stikker Den Haag voorstelde en dhr Bech al; zijn mening te kennen gaf dat Luxemburg de aangewezen plaats is. Ten aanzien van al deze verschillenr- de voorstellen de West-duitse dhr van Zeeland o.m., dat ieder land zijn nationale belangen in overweging dient te nemen, zonder dat die even wel de voorrang mogen hebben op kwesties van internationaal belangi welke de bezorgdheid van allen moe'i ten gaande houden. Allen samen trachten de ondertekenende landen een nieuw Europa op te bouwen, zo vervolgde hij, maar dit blijft niettemin gegrondvest op nationaal-politieke werkelijkheden, welke niet over het hoofd mogen gezien worden Dhr van Zeeland deed nog uitschij nen, dat de technische aspecten van de .steenkool- en staalpool de ministers er bondsieider, dr Adenauer, steunde het moeten toe aanzetten als zetel van het voorstel van dhr Stikker, terwijl de Ita- j hoge gezagsorgaan het centrum van liaanse minister de Gasperi het met j een gebied te kiezen, waarvan de Straatsburg als zetel hield werd steenkolen en het staal de voornaamste elementen van het bedrijfsleven vor- even tenslotte besloten de kwestie no; te laten rusten. ONTGOOCHELING IN HET BELGISCHE KAMP. In kringen van de Belgische afvaar diging verheelde men een zekere ver rassing en zelfs een zekere ontgooche ling niet, ingevolge het voorstel dat door dhr Robert Schuman werd ge daan en dat bedoelt de voorlopige ze tel van het hoge gezagsorgaan te Straatsburg en de vaste zetel later te Saarbrucken te vestigen. Dhr van Zeeland gaf onomwonden uiting aan zijn grote verrassing te aan zien van het Franse voorstel en maakte voorbehoud wat Belgie's houding be treft, daar de Belgische afvaardiging niet in kennis was gesteld van dit voor' stel. Antwoordend aan dhr Schuman, zei Hij betoogde voorts, dat alleen Luik aan de nodige vereisten voldoet orh als zetel te worden aangewezen. Vermits het hier om steenkool ey staal gaat dient het hoge gezagslichaam voortdurend contact te hebben me: de kringen van producenten, verbruikers en verdelers en daarvoor moet het in het geografisch hart van Europa geves tigd zijn. Welnu Luik bevindt zich in de nabijheid ven de voornaamste bek-, ken? van de gemeenschap. Anderzijds gaf dhr van Zeeland zijn voorkeur aan Den Haag als zetel van het Hof van Justitie. W-at de vergadering van het plant- Schuman betreft, deze zou haar j/eteV in een andere stad kunnen vestigen, aldus de Belgische minister van Bui- tenland;§ Zaken.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 1