Zijn Regisseur en Akteur zowel als Auteur Scheppers 7 PIERLALA EN OMSTREKEN. Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week BURELEN: Kerkstraat 9 Aalst Telef. nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 9Maarg. 1,25 fr. het Nr. Donderdag 31 duli 1952 Kunime? 61 TONEELKRONIEK. De toonkunstenaar, de architect, de beeldhouwer, de schilder schep pen allen hun diverse werken naar gelang zij de weldoende invloed van hun respektievelijke muze ondergaan. Zo ook de letterkundige en meer in het bijzonder de drama turg of toneelletterkundige. De nood, de drift zal ik maar zeggen, om aan anderen de eigen visie op een levensbeeld mede te delen, wekt vaak een kunstwerk. Daar om moet de auteur er natuurlijk in slagen ons te doordringen van zijn opvattingen, zodat zijn ont roering de onze worden kan. De vraag stelt zich nu wan neer een regisseur dit werk in han den krijgt, wordt hij op zijn beurt een nieuwe schepper bij de uit voering ervan Mijn antwoord luidt zeker en vast. De kijk van een regisseur op een cunstwerk moet niet noodzakelijk dezelfde zijn van deze die het voortbracht. Op zijne beurt ont groeit uit dat levensbeeld een ei gen visie, een eigen opvatting. Wanneer de regisseur er in slaagt het woord, t.t.z. de tekst zodanig in bee]d uit te werken dat hij leven wordt en emotie verwekt, dat die tekst uitgroeit tot een ontroerend en bezielend stuk leven, dan kan men hier ook gewagen van een meester, van iemand die Schepp en kan. Spelleiders die zich slaafs aan het geschreven woord houden, zij zijn helaas legio, gaan dood bloedarmoede. Hoe dikwijls gebeurt het niet dat bij een eerste opvoering van een stuk de auteur spontaan ver klaart dat hij niet dacht dat er in zijn tekst zoveel verscholen zat. mogelijkheden.Daar moeteen knap regisseur een mouw kunnen aan passen voor een vlot en steeds crescendo gaande verloop van het gebeuren. Regisseurs die zelf niet kunnen scheppen zijn als fabrieks- werklieden die "aan den band wer ken,,. Zij zijn die naam onwaardig en waren litterair beter nooit ge boren En de akteur nu Na de letterkundige, met zijn eigen kijk op zijn "oeuvre,,, werk dat helemaal kan vervormd wor den onder de nieuwe versie die de regisseur er aan geeft, wat rest er de acteur Wordt hij een speelbal, een voorwerp dat men alleen maar handelen doet Blijft het hem mo gelijk, in een werk. zijn eigen be perkte rolhop zo'n manier uit te beelden, dat hij naast dramaturg en spelleider als een nieuwe schepper wordt Ik vraag mij af, waarom niet Ik beweer zelfs dat de acteur aan wie het onmogelijk is zijn rol zo danig te beleven dat er iets nieuw uitgroeit geen kunstenaar is noch kan zijn. Een waar acteur is zo goed als de auteur en als de regisseur een schepeend kunstenaar bij de de genade Gods Er zijn verschillende types scheppende kunstenaars onder on ze acteurs. Wij kennen deze die aan een personage steeds dezelfde uit beelding geven de hunne. Reeds voor men in de schouwburg komt kan men zich inbeelden op wat aan voor een manier een bepaalde acteur of actrice een zekere rol zul len uitbeelden. Men kan hier van eenzijdigheid gewagen, maar zelfs onder dit "type, rekent men grote kunstenaars. Ik zou zo voorbeele den kunnen aanhalen van gekend- Men opent voor hem nieuwe hori-j beroepsacteurs en liefhebbers de zonten En bij elke nieuwe op- lezer zal mij verontschuldigen dit voering door andere regis seurs geleid ontdekt hij er weer wat nieuws en wat anders in. Een goed regisseur gaat zo wei nig mogelijk kijken naar stukken die hij wenst op te voeren; tenzij dan zeer uitzonderlijk em met een kritische blik. Wanneer hij het op te voeren stuk nooit zag zal het hem stellig niet aan oorspronke lijkheid en scheppingskracht man gelen. Hij moet maar zorgen voor ue nodige vondsten. Wanneer hij het stuk wél zag is hij steeds geneigd het goede van andere over te nemen (waar blijft zijn eigen visie, zijn schep pingskracht om slechts daar te verbeteren of aan te passen naar lokale mogelijkheden. In deze laat ste instantie vervalt men dus tot een verbeterd en aangepast kopywerk. Zo'n mensen kan men geen regie- seurs noemen. Dat is geliefhebber en knutselaarswerk van de ergste soort. Een waar regisseur, iemand die weet te scheppen, moet daarom in een werk datgene durven weg hakken wat hem overbodig, belem merd of remmend voorkomt. Vele auteurs, zelfs doorwinterde drama tische kunstenaars, zien de perso nages die zij kreëren al te zeer in hun geest akteren, zij laten zich wel eens leiden door hun grenzeloze "fantasie», zonder rekening te houden mettechnische of scenische DE INHOUDING OP DE BETALING VAN UITGEVOERDE GOEDEREN VERMINDERING MET EEN VIJFDE OOK WIJZIGING INZAKE OVERDRACHTSBELASTING In het Staatsblad van 29 Juli, ver schenen twee koninklijke besluiten, betrefeende de uitvoerverrichtingen in het kader van de E.B.U. Het is thans de bedoeling van de re gering naarmate de toestand evolueert aan het stelsel van de inhoudingen, de nodige wijzigingen toe te brengen om de omvang van deze inhoudingen steeds in overeenstemming te houden met de schuldvordering van de schat kist op de E.B.U. Een tweede Koninklijk Besluit dat verschillende wijzigingen brengt aan de inning van de heffing van de uitvoer, worden in hetzelfde Staatsblad afge kondigd. Deze wijzigingen betreffen, hetzij de afschaffing, hetzij de vermindering van de overdrachtsbelasting, slaande op de opbrengst van uitvoerverrichtin gen voor een nieuwe serie van goede ren, waarvan de uitvoer moeilijk wordt In overeenstemming hiermede, en rekening gehouden met de evolutie van de bewerkingen sedert 1 Juli vermin dert een Koninklijk Besluit de huidige percenten der inhoudingen op de be^ talingen, afkomstig van de E.B.U. met 1/5. Hetzelfde besluit verzocht ander deels het huidige stelsel m die zin dat de banken voortaan aan de titularissen van representatieve rekeningen van de inhoudingen in plaats van nominatieve certificaten, onderceTtificaten zullen mogen overhandigen, die een eventue le mobilisatie zullen "v ergemakkelijken. oOo-- niet te doen om geen nodeloze twisten uit te lokken, Het gaat er hier alleen om het feit. Er bestaan nog andere "types». Deze die ons steeds wat nieuws brengen, die zich zodanig verme nigvuldigen, zo dikwijls en zo tal rijk als dit hun nodig blijkt. Dat zijn de begenadigden, die zelfs in één en dezelfde rol, van dag tot[ dag, ons telkens en met verbluft fend gemak wat anders laten zien. Het gamma van hun talenten lijk- onuitputbaar.Het zijn de virtuozen. Zij lopen gevaar oppervlakkiger te worden dan het eerste type,,, dat gewoonlijk dieper voelt. Dit maar om een paar en van de bijzon derste soorten te situëren. Voor een regisseur is het daar om gevaarlijk bij een goed akteur zijn eigen wil op te dringen. Het belet de acteur vaak zich uit te le ven, zich gans te geven te schep pen. Zeer zeker moet een regisseur zijn visie op het spel uiteenzetten hij moet voor een vlot en juist sa menspel zorgen, hij moet fouten verbeteren, maar hij mag niet ver geten dat de acteur ook een mens is die scheppen kan en er dan ook het recht toe heeft. Zonder schep ping mist men juist gevoel; hoe kan men dan aandoening verwekken Ik meen daarom dat het nodig is dat onze jonge liefhebbers, die ge roepen zijn om morgen de heerlij OFFICIEREN^.OOR DE LANDMACHT Het Ministerie van Landsverdedi ging deelt mede De Landmacht gaat in 1952 over tot de werving van officieren voor 't aanr vullend kader. De aanwervingsvoorwaarden zijn 1. a) reserveonderluitenant zijn, en met vrucht- de volledige formatiecyclus gevolgd hebben van de militieklassen 1948 of later, ofwel b) reserve-onder luitenant of reserveluitenant zijn opgei roepen voor lange termijn; 2. voldoen aan een geneeskundig onderzoek en slagen in een proef die gaat over de grondige kenenis van de eerste taal en de effectieve kennis van de tweede taal. De belangstellenden moeten hun aan vraag aan het departement van het mb nisterie van Landsverdediging laten geworden langs hun korpsoverste om en dit op 1 5 Augustus ten laatste. Aanvullende inlichtingen kunnen be komen worden op de directie voor in> formatie en Documentatie van het M» L. V., Daillyplein te Brussel, telefoon 34.94.00 ext. 2 72. ketaak der ouderen over te nemen, een paar jaren school volgen. School in de eerste plaats om be hoorlijk te leren spreken; maar ook school om een ruimer inzicht te krijgen in de dramatiek. Spelen kan natuurlijk iedereen er is echter de manier en bij intuitie zijn er weinig begenadigden. Iemand die gaven heeft op gelijk welk gebied moet deze gaven ontwikkelen of hij blijft hopeloos een halve delitant. Gaven moeten ontplooid worden en talenten verruimd Dat vergt natuurlijk een paar jaren inspanning. Deze inspanning wordt echter des te rijker beloond naargelang men zelf gaat inzien dat men als acteur iemand is of worden kan. Dat men als acteur,, ook een schepper kan zijn. En dat is het schone, het edele, het god delijke rn dedramatiek zoals in alle andere kunsten. Gaston Van den Bossche. leraar in dramatische kunst. KENT GE STEVENSON Wanneer een ïenner een koers or een rit ener ronde wiiat dan zijn de bladen er als de kippen bij om de held in kleuren en geuren uit te beel den. De minste détails uit het leven van die primus worden almetnekeei zeer belangrijk. Ne mens vraagt zich dan telkens af of men die gazetschrijvers niet op voor hand verwittigd heeft wie de volgende dagen zal mogen winnen. Wanneer men zulks doet met een renner waarom dan niet met een mar als Stevenson die als kandidaat! presi dent der democratische partij van dë V. S. werd verkozen. Wanneer men te doen heeft met een man wier familie reeds sedert vijf ge neraties een gazet uitgeeft dan zijn we nog familie van hem en nog wel heel dicht wanneer we die gazet van Ste vensons onze zuster-uitgave noemen, en leggen deze familie aangelegenhe den ons de familaleplicht op onze col lega oprecht te feliciteren en aan zijn il lustre persoon een artikel te wijden. Op de vraag: .-Kent ge Stevenson? zult ge, beste lezeres en geachte lezer, zelf moeten antwoorden want wij moe ten eerlijkheidshalve bekennen dat we hem niet kennen. We weten nu dat hij de grote tegen strever van Eisenhouwer geworden is en dat het er tussen die twee zal stui ven. Aan zijn naam te oordelen zou Ad- lai Stevenson de zoon, klein: of achter kleinzoon zijn van een zekere Steven. Steven klinkt nogal erg vlaams en e» zou dus kunnen vlaams bloed in zijn aderen vloeien. Als dit waar is zal Eisenhower moe- i oppassen van die leeuwen klauwer en die blauwvoet. Spijts deze mogelijke vlaamse her komst van de zonen en dochteren van de oud- overgrootvaders Steven heb ben we hier toch met deze zoon van de Stevens te doen met een echte Ameri kaan. Alhoewel we Adelin Stevenson niet kennen hebben kwatongen toch al •erklapt dat hij van zijn halve trouw boek wettelijk gescheiden is. Zo iets in Amerika vertellen is voor1 zeker geen kwaadsprekerij omdat de echtscheidingen in Amerika geen op zien baren. Hier bij ons zou men daar liever over zwijgen en is zo'n levens toestand wel een vlek op het leven var. een vooraanstaande figuur. De echtscheiding van Stevenson is zichzelf reeds «Amerikaans». De re> den die tot de echtscheiding aanleiding af is ook echt Amerikaans. Stevenson's echtgenote zou immers wanneer haar echtgenoot de begeerte i zich in de politiek te lanceren te kennen gaf, hem voor de keuze gesteld hebben te kiezen tussen haar en de politiek. Daar nu Stevenson wilde rechtzinnig zijn heeft hij maar bekend de politiek liever te zien dan haar en deze bekentenis was dan ook doorslag- evend om tot de echtscheiding over e gaan. Deze echtscheiding zou kunnen heel nadelig zijn voor Stevenson in zijn duel met Eisenhower want de uiti den-echt- .escheiden en gewezen. Mevrouw- Stevenson is, wat haar politieke lief de betreft, republikeins. Weeral een scheiding. Het zou nu wel kunnen gebeuren dat Eisenhower van deze dubbele schei ding gebruik maakt om Stevenson te loeren. Moest de gewezen-Mevrouw Steven son aan de republikeinse kiescampa gne haar medewerking verlenen dan zou Mijnheer Stevenson nog kunnen spijt hebben in zijn keus tussen zijn echtgenote en de democratische poli tiek. De komende maanden zullen wel antwoorden op onze veronderstellin gen. PIERLALA. oOo WEDEROPBOUWLENING UITSTEL OF VRIJSTELLING VAN LEGERDIENST SCHIKKINGEN VOOR DIENST PLICHTIGEN DER JAARLASSE '53, Het ministerie van Binnenlandse Zaken verstrekt volgende mededeling betreffende het uitstel en de vrijstelling van legerdienst voor de dienstplichti gen der jaarklasse 195 3. De wet van 22 Juli 1952 tot wijzi ging van de dienstplichtwet bevat zo wel blijvende bepalingen welke nor maal met ingang van de lichting 1954 van toepassing zullen zijn, als over gangsbepalingen, welke slechts voor de dienstplichtigen der lichting 1953 gel den. In geen geval is ze van toepassing op de dienstplichtigen, die voor de dienst met de lichting 195 2 of een nog vroegere lichting zijn aangewezen. BLIJVENDE BEPALINGEN 1 Ingenieurs van het mijncorps en ondergrondse mijningenieurs; behalve de reeds voorziene vijf uitstellen, kun nen zij nog een ze-de en zevende uit, stel bekomen. Zij zullen slechts een vrijlating bekomen zo ze op de zeven uitstellen geen aanspraak meer kunnen maken. Bij het indienen van hun aam- vraag om vrijlating moeten ze reeds ten minste twee jaar mijncorpsinge- nieur of ondergrondsmijningenieur zijn. a) Studenten in genees- en veeartse nijkunde, behalve de reeds voorziene vijf uitstellen kunnen ze een zesde en een zevende uitstel bekomen. Zo ze houder zijn van een diploma van doc tor in de genees of in de veeartsenij kunde. kunnen ze van de dienst vrij gesteld worden bij wege van ter be schikkingstelling ten behoeve van de minister van Koloniën. 3) Studenten, die hun middelbare studiekring beëindigen De overgang van de middelbare naar de hogeie stu diën is geen bezwaar meer voor uitstek verlening. OVERGANGSBEPALINGEN Zlj'ri gerechtigd onV bij aangetekend schrijven een aanvraag in te dienen bij de provinciegouverneur, waaronder de gemeente, waar ze voor de militie inge schreven zijn, ressorteert I de dienstplichtigen der lichting 195 3. bedoeld bij de bovenstaande blijvende bepalingen, voor zover die bepalingen van de vroegere wet afwij ken 2) de dienstplichtigen der lichting 1953, die op 31 Januari 1952 de ei sen vervulden tot het bekomen van uitstel of vrijlating, resp. voorzien door de wet van 15 Juni 1951 als beoren- de tot de categorie der mijncorpsinge- nieurs of van het ondergronds mijn- personeel en die in Jan. hun aanspraken niet hebben doen gelden 3) de dienstplichtigen der lichting 1953 die op 31 Januari 1952 de eisen vervulden tot het bekomen van de bij art. 12 der wet van 15 Juni 1951 voorziene vrijlating als behorende tot een gezin met ten minste zes kinderen of op grond van drie boederdiensten, cn die in Januari hun aanspraken niet hebben doen gelden. Al de belanghebbende dienstplich tigen der lichting 1953 worden ver zocht hun aanvraag onverwijld bij de provinciegouverneur in te dienen met nauwkeurige opgave van hun idenit- teit, adres, alsmede van de gemeente, waar ze voor de militie zijn ingeschre- Die aanvragen zijn niet meer ont vankelijk, zodra de termijn van de werkelijke dienst begint te lopen, nl, op de dag waarop ze zich bij hun een heid moeten voegen. De EERSTE SCHIJF ïitslag van de 243e trekking de Lening tot Wederopbouw 1 e schijf) luidt 1.000.000: fr. Reek: 531 Nr. 568. DERDE SCHIJF Bij de 1 1 7e trekking van de We- deropbouwlening, 3e schijf, is een lot van 1 millioen gevallen op obligatie 1 16 van de reeks 8502 en een lot 500.090 fr. op obligatienummer 395 van de reeks 9525. De andere obligatie? van deze reek sen zijn uitkeerbaar aan 1,000 fr. MUNTSCHOUWBURG WEER IN MOEILIJKHEDEN Eens te meer verkeert de Munt schouwburg in moeilijkheden. Het no* dige geld ontbreekt om de wedder» voor Juli en Augustus te betalen. De direktie had gerekend op een schijf van de staatstoelage. wat haar 8 millioen moest bezorgen. Maar voor het bekomen van deze toelage is als voorwaarde gesteld, dat de schouw burg een begroting in evenwicht zou voorleggen. Dit is niet gebeurd en de schijf van 8 millioen woidt niet uitbe taald. De direktie heeft zich dan tot het gemeentebestuur van Brussel gewend om een voorschot van 6,200.000 fr. te bekomen, wat de uitbetaling van de Wedden voor Juli en Augustus moet. mogelijk maken.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 1