Vriendelijke Omgang. PIERLALA EN OMSTREKEN. iVerschrjnt de Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN: Kerkstraat 9 Aalst Telef. nr. 24.114 P.C. nr. 881.72 9'Jaarg. 1,25 fr. het Nr. Zondag 14 September 1952 Nummer 74 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) VRIENDELIJKE MENSEN. Het zal iedereen Wel opgevallen zijn welke een vriendelijke persoonlijkheid Zijne Hoogwaardigheid Monseigneur De Smedt is, de nieuwe bisschop voor Brugge Zijn vriendelijke glimlach, zijn vriendelijke groet en zijn instem mend gebaar hebben hem meteen het hart doen veroveren van groot en klein van arm en rijk, van gelovige en onge lovige Hij won, de vriendelijke Bis schop, met de kindjes te zegenen, met ze een kruiske te geven, het hart van de moeders... en derhalve van gans het volk I Mgr. De Smedt is een vriende lijke Bisschop een Volksbisschop een geliefde Volksbisschop En zijn beeld wekte voor ons on middellijk het beeld op van wijlen Mgr Coppieters, de volksbisschop, die toch zo hartelijk spreken kon tegen de moe ders bij de plechtige eerste communie van hun kindjes Verder zouden wij kunnen gaan met de opsomming en onze geachte lezers en lezeressen een ganse rei vriendelijke mensen voorstellen die door hun vriend schappelijke optreden alleen het hart van gans het volk gewonnen hebben en daardoor juist op dat volk zo een geweldige invloed konden uitoefenen. Vriendelijkheid is de sleutel van het hart en van het gemoed van klein en groot Aan vriendelijkheid, aan op rechte vriendelijkheid weerstaat niets of niemand Vriendelijkheid is dan ook een der hoofdfactoren inzake op voeding Wij kennen personen die door hun vriendelijkheid alles, maar al les verkrijgen van hun onderhorigen Voor vriendelijke mensen gevoelt iedereen sympaihie Vriendschap baart vriendschap Ze is wederkerig Wij kennen helaas ook onvriendelij ke personen Hooggeplaatste perso naliteiten die, is het omdat ze zo hoog geplaatst zijn, menen d&t ze niet meer vriendelijk hoeven te wezen tegenover de mindere man Hoe verstandig, hoe gewetensvol ze ook wezen... er ontbreekt hun veel de vriendelijkheid, de vriendelijke om gang... die toch voornaam mag en moet zijn Wij hoorden gisteren zeggen door een vrouwke Zo n deken zul len wij nooit meer krijgen In de pa rochie was de Z. E. H. Deken op rust gegaan... Hij was de vriend van groot en klein, van arm en rijk, van gelovige en ongelovige Hij gaf de kleintjes een kruiske, en de groten een stevige hand druk Hij greep aldus, langs de hand, naar het hart van de werkman, naar de liefde van het volk Die vriendelijke deken wist wat het te betekenen had in zijn ambt, vriendelijk te wezen te genover de mensen Zijn eenvoudige vriendschap, die oprecht was en ge meend, sloeg in als een sermoen op een missie Zijn opvolger wensen we als eerste erfdeel de vriendelijke omgang met zijn parochianen, zoals de oude deken dat deed VRIENDELIJKHEID IN HET GEZIN. Het is erg om zeggen, maar het is in werkelijkheid zó De onvriendelijk heid, het niet vriendelijk wezen tegen over elkander wordt meest en vooral vastgesteld in het gezin In eigen fa miliaal milieu, in eigen gezin zijn de mensen minst vriendelijk tegenover el kander in zeer veel gevallen. Laten we maar eens even rondkij ken... en zien we eerst en vooral in ei gen familiaal milieu, in eigen gezins milieu. Kunnen de vriendschappelijke betrekkingen, de vriendelijke onder linge omgang niet verbeteren bij U, bij mij, bij ons allemaal Ja Neen Zeggen de gezinsleden elke morgen elkander vriendelijk een goede dag toe, of lopen ze stommelings elkan der voorbij zonder boe of ba En wordt des avonds onderling mekaar een goede nacht toegewenst Komen de kinderen, ook de grote, voor het slapen gaan om een kruiske bij vader en moeder, zoals ze dat deden als ze klein waren Een kruiske, en., dan mag een kus erbij zijn Gij. jonge man die dit leest, gij jon ge juffrouw Ge glimlacht... maar diep in uw hart, in uw gemoed voelt ge schaamte en spijt... Hoe staat het in ons eigen gezin met de vriendelijke omgang tussen vader en moeder tussen broers en zusters onderling tussen oudera en kinderen? Weet gij, jeugdige .lezers en lezeressen, hoeveel tranen uw gebrek aan vriende lijkheid, aan kinderlijke genegenheid, reeds gekost heeft aan uw vader en aan uw moeder Weet gij dat Beseft gij dat Schaamt u, gij grootwordende jongens en meisjes, die met uw vriendschap en uw genegenheid het huis uitloopt, er mee op een ander gaat, terwijl er geen' enkel vriendelijk woord of ge'baar meer' overblijft voor eigen vader of moeder, j' voor eigen broers of zusters Schaamt U En keert terug naar uw eigen te huis waar gij eens het zonneken, het lichtend en warmend zonneken waart l Haast u toe Haast u, 't is nu nog tijd! Doch meer dan tijd Een der grote plagen in onze mo derne tijd is het gebrek aan onderlinge vriendschap, aan de ware geest van liefelijke omgang tussen al de gezins leden Op een zekere ouderdom geko men rukken de jongens en de meisjes zich als los van het gezin... en uit is het met de vriendschap en de vriendelijk heid.. uit oog met het gezinsgeluk Hebben wij, vaders en moeders, daar soms geen schuld aan Breken wij soms de geluksbanden niet, wij vaders en moeders, en dat vóór het oog onzer kleine kinderen, van dewelke wij menen dat ze zulks niet zien of,snappen Wij, vaders en moeders, moeten alles in het werk stel len om die atmosfeer van echte vriend schappelijke gemoedelijkheid te onder houden in het gezin. Tal van gelegenheden bieden zich aan, gans het jaar door, om die onder linge vriendschappelijke geest, aan te wakkeren en hoog te 'houden Daar hebben we het naamfeest van vader en moeder Ook van de kinderen alle maal Al die naamdagen moeten feest dagen zijn in het gezin. Zonder kasten., maar met warme liefde en kleine atten ties die groot van invloed zijn, worden elk van die dagen geluksdagen in het gezin De verjaardagen ook zijn feestda gen Van een andere aard maar toch feestdagen Vader of moeder moeten hier de spil wezen of... grote broer of zus En dan al die andere gelegenheden communiefeesten, prijsuitdelingen, be zoeken van nonkel, tante, grootvader, grootmoeder, nonkel de pastoor of nonkel de pater, en veel meer andere nog Elke Zondag moet en kan een zon nedag wezen daar kunnen deze voor zorgen die de pot draaien: een kleinig heid... een attentie... een zondag-ietsje! Een lokmiddeltje om vader en grote broer thuis te houden en de vriendelij ke atmosfeer te behouden en te doen groeien En dan al eens een gezamenlijk reis je Een kleine familiale uitstap Of... als iemand op reis is geweest zal hij wel weten waarmee hij pa of ma, broer of zus plezier doet Een kleine atten tie Een nietsje... Dat onderhoudt de vriendschap Dat wordt bezegeld met een malse zoen En dan, medevoelen met elkaar in alle levensomstandigheden Bij vreugde en bij smart Met klein en groot Altijd en overal Geen on verschilligheid Gedeelde vreugde is dubbele vreugde, gedeelde smart is halve smart WILLEN WIJ... Willen wij allemaal, maar al-le-maal en oprecht willen... Willen wij van nu af aan eens ons best doen om tegen ie dereen vriendelijk en voorkomend te wezen Ook als het ons moeilijk gaan zou In eigen huis en gezin. Tegenover onze oversten... eerbiedige genegen heid. Tegenover onze medewerkers op beurende genegenheid. Tegenover on ze vijanden Vergevende gezinde ge- nesenheid WILLEN WE DAN KEERT DE WERELD OM... EN KRIJGT HIJ EEN ANDER UITZICHT OPVOEDER. (NADRUK VERBODEN). BE NE LUX. Be-ne-lux. Eén woord en drie lan den; n.l. België Nederland en Lu xemburg. De namen dezer drie landen werden tot één woord versmolten om aan te tonen de zeer innige economi sche samenwerking die de drie onder scheiden regeringen beogen. In princiep gaat eenieder met der gelijke samenwerking, die tot een een heid moet uitgroeiën, accoord. Het is ook eenieders wens dat men praktisch tot beoogd resultaat zou ko- Maar... Van «theorie» tot prak tijk is de weg vaak moeilijk, en lang. Liet éne woord «Benelux» bestaat' sinds lang, praktisch bestaat het woord alleen, behalve enkele schuchtere po- die een glimpje licht (lux) op den weg der goede (bene) samenwer king werpen. Met opzet schrijf ik de titel dezer bijdrage in drie afzonderlijke lettergre pen «be - ne - lux» '>mdat ieder der drie landen nog alleen eigen belang zoekt en bijgevolg de'; innige verbon denheid of de economische versmelting nog niet bestaat. Men zal dadelijk tegenwerpen dat de vertegenwoordigers van elk Jand de plicht hebben over de belangen van eigen land te waken. Natuurlijk hebben z; deze plicht. Doch, ALLEEN bezorgd zijn om eigen belangen zonder zich oiri deze der an dere twee te bekomme;pn, laat staan te benadelen, is geen j samenwerking meer maar gaat meer gelijken op een driehoekstornooi. Tot nog toe lijkt benne-lux meer op dit laatste dan op een 'amenhorigheid. Benelux kan en moet zi n een gezamen lijke verdediging deV-fdrie landen te gen machtiger ecomj—v-"*"- concurren ten. In dit tornooi schijn jen tot nog toe de Nederlanders het ngeest punten te behalen. Men kan zeggen (riffan Nederlands standpunt hebben ze [gelijk» Ze he'bben geen gelijk, wa'rfit wanneer ieder der drie landen met dergelijke bedoer- lingen bezield is dan |moest Benelux nooit bestaan hebben. De mens blijft mens. Een Neder lander blijft Nederlander, een Belg een Belg en een Luxmburger een Luxem burger. Men zal dus altijd af te rekenen hebben met Nationale gevoelens. Doch deze verschillende gevoelens zijn niet de grootste hinderpaal op den weg naar bedoelde eenheid. Deze hinder paal is geen onoverwinnelijke hinder paal. De uit de weg te ruimen hinderpaal is van sociologische aard. Wil Benelux lukken dan moet eerst en vooral gelijkheid bewerkt worden op het terrein der sociale wetgeving. Op dit gébied staat België aan de spits en gezien de sociale wetgeving bij ons ver is doorgedreven zijn de sociale lasten in verhouding. In Nederland waar de sociale lasten minder wegen op de productiekosten i,,,, de Nederlanders dan ook in zake concurrentie sterk bevoordeBgt tegen- iver onze belgische industriëlen. Bijgevolg, tot zolang geen sociale ;e,lijkheid kan van economische samen werking weinig of niets in huis komen tenzij voor de Nederlandse voortbren gers. Benelux zou moeten leiden tot eco nomische vrijheid tussen de drie en die vrijheid zal maar gezond zijn wanneer de concurrentie gezond is, deze op haar beurt zal maar gezond worden naarmate de sociale ongelijkheid aan het genezen is. Zelfs het waarde verschil der munt zal maar een kleine hinderpaal zijn wanneer in verhouding der muntwaar de de sociale verplichtingen der werk gevers deze der belgische werkgevers evenaren. Door deze sociale nivelering zal ook het sociaal leven in Nederland een vooruitgang ten goede betekenen waarvan de werknemersmassa uit Ne derland ten slotte België zal mogen dankbaar zijn PIERLALA- GEEN KWESTIE VAN MIRACULEUZE GENEZING VERLOVING van de KONING TE LOURDES MET LUXEMBURGSE j VAN VROUW DIE IN 1947 PRINSES PLOTS GENAS Het bericht van de buitenlandse pers! Een nieuw geval van miraculeuze over de gebeurlijke verloving van Z.M. genezing te Lourdes, nl. mevr. Jeanne Koning Boudewijn met prinses Marie- Gestas, is officieel erkend geworden Adelaide of prinses Elisabeth van Lu- door de kerkelijke autoriteiten, xemburg heeft in gezaghebbende krin-j Tijdens een bedevaart in Augustus gen van de Belgische adel grote ver-, 1947 werd mevr. Gestas, uit Begles wondering verwekt. j (Gironde) in een zorgwekkende toe- Personaliteiten uit deze kringen, die stand naar Lourdes overgebracht. Zij we over de mogelijkheid van een ver- genas op '11 zo verrassende wijze, dat loving van onze Koning met een der het geval werd voorgelegd aan de me- Luxemburgse prinsessen hebben onder- dische en kerkelijke autoriteiten. Op vraagd, wezen onder meer op het 18 Aug. 1950 verklaarde het bureau groot verschil van ouderdom. Prinses voor de medische vaststellingen van Elisabeth is inderdaad 30 jaar en priiv- Lourdes, samengesteld uit '4 genees- ses Marie-Adelaïde 28 jaar, terwijl heren, dat geen medische uitleg kon Koning Boudewijn Zondag pas 22 jaar gegeven worden aan die genezing, is geworden. Een canonieke commissie, onder- Het feit dat onze Vorst, die op dit ZOcht daarna het geval en legde haar ogenblik in de villa «Reine Jeanne» te besluiten voor aan de aartsbisschop Bormes-les-Mimosas, aan de Azuren- van Bordeaux, die verklaarde dat do kust, verblijft. Zaterdagnamiddag een genezing van mevr. Jeanne Gestas als bezoek bracht aan het naburig land- een mirakel moet beschouwd worden. >ed «Jardin Clos» waar de Luxem-| Door de aartsbisschop is thans een g uitgegeven, waarin die vast- /vrordt bevestigd. -OQO- nabui aar de burgse vorsten met hun twee oudste verklari dochters hun verlof doorbrengen, moet Stellins geen aanleiding gveen tot onzinnige be lichten over een verloving tussen Ko ning Boudewijn en een der Luxemburg se prinsessen. Het is immers geen geheim dat bel de vorstenhuizen, die trouwens ver want zijn, hartelijke betrekkingen on derhouden. werd ons verklaard. MAANDAG OPENING VAN DE SCHOLEN BESLUIT VAN COMMISSIE, SAMENGESTELD UIT UNIVERSITEITSPROFESSOREN Het kabinet van de minister van In verband hierbij werd er ook op- j Volksgezondheid en van het Gezin gewezen dat leden van beidé familiën deelt mede meermaals bij elkaar op bezoek gaan. j Tijdens een vergadering op het mi- Toen prinses Josephine Charlotte voor nisterie van Volksgezondheid, Donder de eerste maal na de oorlog naar Bel- dag 1 1 September, heelt een commissie gië terug keerde, heeft ze ook een be-samengesteld uit de universiteitspro- zoek gebracht aan de familie van Lu-fessoren P. Bordet, Brussel Bruyno- xemburg, terwijl de andere leden van ghe, Leuven; Denijs Leuven; Dubois, de Belgische koninklijke familie nog in Brussel; Esser, Luik; Hooft, Gent; Zwitserland verbleven. Er werd toen Gent; Lambrechts, Luik; Millet, Brus- zelfs het gerucht verspreid dat prinses Sel, onder voorzitterschap van profes- Josephine Charlotte zich zou verloofd sor De Laet, secretaris geneaal van het hebben met prins Jean van Luxemburg ministeie van Volksgezondheid, de ge- doch de tijd beeft uitgewezen dat ookpastheid van de heropening der soho- -beluste len op 15 September onderzocht. De dat bericht doo: reporters was verzonnen. oOo WIE IS VERANTWOORDELIJK In velband met de huidige beroering, werden door senator Ancot aan de eerste-minister volgende pertinente gesteld. Artikel 73 van de Belgische gronwet beschikt dat «de Koning het recht heeft de straffen door de rechters uitgesproken, kwijt te schelden of te milderen Meent de eerste-minister dat de uit oefening van dit recht afhankelijk dient gemaakt te worden van een voorafgaande toelating door gelijk wel ke verantwoordelijke macht of dat een wet de uitoefening van dit recht zou kunnen beperken 2. Artikel 66 van de Belgische ^rondwet beschikt dat «de Koning zijn ministers benoemd en afzet. Meent de eerste-minister dat het) vertrouwen dat de ministers Koning moeten genieten om te kunnen regeren niet door de wetgevende Ka mers, maar door een of andere niet veantwoordelijke macht dient uitge drukt te worden 3. Artikel 26 van de Belgische _,.ondwet beschikt dat «de wetgevende macht gezamenlijk wordt uitgeoefend door de Koning, de Kamer van Volks vertegenwoordigers en de Senaat» en artikel 27 van de Belgische grondwet beschikt dat «het initiatief (d. i. de macht om wetten voor te stellen) aan ieder van deze drie takken der wet- ;evende macht toebehoort Is de eerste-minister van mening, dat „an deze drie takken der wetgevende macht, een vierde, niet verantwoorde lijke dient toegevoegd Meent de eerste-minister dat deze wijzigingen, uitbreidingen of afwijkin- en van onze nationale instellingen, zonder herziening van de Belgische grondwet mogen verwezenlijkt wor den Het antwoord op die vragen zal ge loven wij. elke landgenoot interesse- hh. professoren Govaerts, Brussel, Roskam, Luik, hadden Kun adviea schriftelijk ingezonden. Volgend besluit werd eenparig aan de regering voorg elegd Geen redenen van medische of epidemiologische aard kunnen heden nog ingeroepen worden om de herope- fiing van de scholen na 1 5 September uit te stellen. Het is zeker, dat een nog mogelijke stijging van de temperatuur zou kun nen samenvallen met de opflakkering van gevallen van kinderverlamming. oOo— BESPREKINGEN Van Houtte-Van Cauwelaert Eerste-minister Van Houtte heeft een onderhoud gehad met dhr Frans Van Cauwelaert, voorzitter van de Ka mer. Men vermoedt dat deze bespreking ging over de eis van de oppositie om het verlof te onderbreken en de Kamer te doen zetelen. in verhouding met de cijfers van de jongste dagen. In deze omstandigheden is 'het we tenschappelijk niet toegelaten in geen enkel opzicht de heropening van de scholen hiervoor als verantwoordelijk, te beschouwen. De minister van Volksgezondheidi en van het Gezin heeft dus besloten, ia tand'houding met de minister van van de Openbaar Onderwijs, de heropening van de scholen te doen doorgaan opf MAANDAG 15 SEPTEMBER. De minister heeft reeds aan al de' onderwijjsinrichtingen richtlijnen ver-, strekt met betrekking tot de prophyla-- de kinderverlamming. Hij heeft eveneens zijn onderrichtingen gegeven, omtrent de heropening der scholen. oqo HET BENELUX VRAAGSTUK Dhr Van Houtte, Eerste-Minister, bijgestaan door dhr Masoin, econo-' misch raadgever, heeft een afvaardi- ontvangen van het Verbond der Belgische Nijverheid, geleid door dhc Bekaert. De afvaardiging heeft de Eerste-Mi- nister gewezen op de vraagstukken dia gerezen zijn door de toestand van de Belgische nijverheid in de schoot vaa> Benelux. De Eerste-Minister heeft CTWieens^ een afvaardiging ontvangen van des Nationale Federatie van de Kamers* van Koophandel en Nijverheid vari^ België, geleid door dhrn Duesberg em Yeyerick. De vertegenwoordigers vatt de federatie hebben cVe Eerste-Ministe^i het standpunt van 'de handelskringen ten aanzien var. de Beneluxvraagstuk.* ken uiteengezet. Dhr Van Houtte heeft de afvaardi* ging de verzekering gegeven, dat des. Regering zich bewust is van de moei lijkheden die momenteel heersen in de?» schoot van Benelux en dat zij zich in-» spant om een oplossing te vinden die; met de belangen van de drie landeöj strookt.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 1