OVERVLOEDIGE SNEEUWVAL IN DUITSLAND De winter heeft Maandag, een maand vroeger dan verwacht, zijn in trede gedaan in Duitsland. Zware sneeuwval werd gemeld in de Alpen, het Zwarte Woud en het Harzgebergie. Te munchen viel er gisteren wat Sneeuw. Op de Zugspitze in Beieren daalde de temperatuur to*, min 14 graden viel er een sneeuwlaag van anderhalve meter dikte. 0O0 I VAST SECRETARIAAT VOOR WERVING VAN HET RIJKSPERSONEEL Door het Vast Secretariaat voor werving van het Rijkspersoneel wordt in de loop van de maand November 1952, een vergelijkend examen inge richt dat hetzij in he; Nederlands, het zij in het Frans kan worden afgelegd, met het oog op de toelating tot de proeftijd van 1 O1 ambtenaren der eerste categorie (5 Nederlands-.alige, waar van slechts één enkele van het vrouwe lijke geslacht, op voorwaarde dat deze een op benoeming rechtgevendc plaats in de rangschikking behaalt) en (5 ■Franstalige, mannelijke ambtenaren) voor de carrière van de Buitenlandse Dienst van het Ministerie van Buiten landse Zaken en Buitenlandse Han- del. Voor nadere inlichtingen kunnen de belangstellenden zich wenden tot het Vast Wervingssecretariaat, Belliard-j straat, 10. te Brussel, waar de aanvra- gen om deelneming gesteld op het daartoe bestemd formulier dat door de postkantoren wordt algeleverd uiter lijk op 10 November dienen toe te ko- GEE'N GEHEIME DOCUMENTEN VAN COPPENOLLE VERTAALDE ARTIKELS UIT WEEKBLAD Het kabinet van de minister van Jus titie deelt mede Sommige dagbladen hebben korten tijd geleden melding gemaakt van het feit dat kolonel Van Coppenolle er mede belas?.- zou geweest zijn in de ge vangenis belangrijke en geheime docu menten te vertalen uitgaande van de •ministeries van Landsverdediging van Binnenlandse Zaken. Het Ministerie van Justitie heeft een terechtwijzing laten verschijnen betref fende de werken die door voornoemde ten bare van het Ministerie van Lands verdediging werden verricht. Het ging nl: over het klasseren van zekere tijdschriften die niet in de min stc mate enig geheim karakter verlo n en. Na onderzoek wat de werken be treft die hij ten behoeve van het Mi nisterie van Buitenlandse Zaken (Dienst der Burgerlijke Veiligheid) heeft uitgevoerd, laat het Ministerie van Justitie thans weten da'; deze be staan in de vertaling in he». Frans van vijf artikelen verschenen in het Ned' landse weekblad De Haagse Post op 16 en 23 Februari en op 8 en 15 Maart 1952. Dit werk nam 40 uren in beslag en Van Coppenolle ontving hiervoor de reglementaire vergoeding van 3 fr. 60 per uur. oOo oOo— PARLEMENTAIR VERLOF LOOPT TEN EINDE Nu de gemeenteraadsverkiezingen achter de rug zijn wordt het voor de parlementaire vertegenwoordigers stil aan tijd om hun activiteit op nationaal plan te heivaSten. Er scheiden ons nog een goede vier weken van de hervat ting der parlementaire werkzaamhe den. De leden van Kamer en Senaat zul len dus bij ui-'-zondering weder opge roepen» worden op de dag van de wa penstilstandsherdenking. Het >s spijtig dat de budgetten in de commissies nog niet besproken en verdeeld .werden. Er zullen ongetwijfeld nog een goe de twaalf dagen verlopen eer hel zó- Dc voorzitters van Kamer en Senaat schijnen met deze zaak erg ingenomen en dhr Struye verzocht de voorzitters van de commissies hun leden nog in de loop van deze maand bijeen te roe pen. Zij die versteld zouden staan over bet feit dat de Kamers bijeenkomen op op een feestdag, 1 1 November dus, willen we er op wijzen dat het hier niet om een feit zonder voorgaande gaat. De openingsvergadering zal volle dig gewijd zijn aan de samenstelling van het Bureau. ZAAIEN EN MAAIEN NO VELLE door M ATH I LI) E. 6de Vervolg. De Vorstin volgde oplettend de ce- Iemonian in haar gebedenboek; zij stond op en knielde juist als 't tijd was, zodat 't scheen of zij alle kerkbezoe kers "t sein wilde geven. Of haar hart door de verhevene ceremoniën ge roerd was, of zij waarlijk in ootmoed hoofd en knieën boog, wie zal daï dur ven beslissen Ludwig's gemoed was spoedig tot geestdrift te brengen: muziek, lichï, bloemen deden zijn hart vaak door godsdienstige verrukking trillen: dan gevoelde hij ene behoefte lot bidden, tot zingen, tot jubelen. Maar het waren meer zijne zinnen dan zijn geest of hart, die geroerd werden: 't was ene voor bijgaande opgewondenheid, die zijne ziel niet aandeed, die hem niet beter maakte, en leerde zich te verootmoe digen, en iets anders te willen dan wat hem behaagde. Nu echter was hij te ongelukkig, en te vol ergernis, cm zeifs iets te genieten. Vereni, daarentegen, bad met het vertrouwen en de eenvoudigheid der kinderen, wier reinheid zij nog bezat baar geest steeg licht en gemakkelijk lepwaarts; zij begreep niet, dat cr men sen konden zijn. die niet geloven wil den, wat baar zo eenvoudig toescheen, of die meenden, dat het zo moeilijk was, altijd goed te zijn. Maar 't is waar, Vereni had nog nooit op haar weg de grijnzende gedaanten gezien van On deugd, Dood of Smart. Zij wist wel, DE STEMVERGOOIERS TER OVERWEG!NG Ordentelijke mensen, traditionele stemmers voor de Christelijke Volks partij die bij de gemeenteraadsverkie zingen hun stem uitgebracht hebb^i» op een andere lijst, zullen dra de gelegen heid krijgen de draagkracht van hun daad in hare ware betekenis te besef fen. Het is inderdaad al komen vast te staan dat daar waar voorheen bv. een C.V.P.-sociaJistisch gemeentebestuur in functie was en waar Zondag de Volks partij minder sterk uit de kiesstrijd is gekomen, al direct een links cartelbe- stuur aangekondigd is, hetzelfde voor gemeenten met voorheen een C.V.P.- liberaal of diieledig gemeentebestuur. Alles wijst er op dat er dus een cen traal doorgegeven ordewoord wordt nageleefd. En zij die uit lichtzinnigheid of ook om persoonlijke redenen Zon dag hun stem vergooid hebben, zullen dra nVèt een minder gerust geweten rondlopen. O0O LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 254c trekking van de Lening tot Wederopbouw (1ste schijf) is een lat van 1 millioen fr. te beurt gevallen aan Reeks 1005 nr. 215. DERDE SCHIJF Bij de 128e trekking van de lening tot wederopbouw is een lot van 1 mil lioen fr. te beurê gevallen aan de Reeks 8845 nr. 564. Eén lot van 500.000 fr. aan de Reeks 8107 nr. 582. De andere obligatiën van die reeks zijn uitkeerbaar tegen 1.000 fr. dat, evenmin als 't jaar steeds zonnige dag telt, ook leven niet enkel vreug de en kalmte aanbrengt: maar zij had nog niet ondervonden, dat, in plaats dier los aan> 'ngevoegde op-'olging van schone en somber dagen, wanneer een zonnestraaltje uren van duisternis doet vergeten, in 't leven de tijden zo zijn aaneengeschroefd, dat vaak één somber ogenblik zijne treurige schaduw kan blijven werpen over jaren van vrede en geluk. Zij was er geheel onbekend mede, en die onbewustheid was oorzaak van baar geluk. Bid dan door, Vereni; staar in heilige verrukking op den blij den tooi dier altaren, en denk er niet aan, dat na deze dagen van heilige vreugd een lijd van rouw zal komen, dat voor het blijde Alleluia hier weer galmt, de klachten van den Goede Vrijdag nog zullen klinken, om tranen van aandoening uit uwe ogen te per sen. IV. De drie missen waren ten einde, en achter de vorstelijke familie verlieten dc gasten en de Schlesheimse burgers de slotkapel. Groetend verdween de Vorstin in ene der gangen die naar hare kamers voerde, terwijl dc ceremoniemeester luide aankondigde, dat de rijtuigen vóór waren. De eenvoudige kerkbezoe kers gingen, ene zijtrap af, die regel recht naar den tuin leidde. Ook Hu- bert, de jager, en zijne familie stonden op 't punt te vertrekken, toen Urbaan zich aangehouden voelde. Het was Marcel, Ludwig's Franse ka merdienaar, die den knaap wenkte hem te volgen. Onbemerkt bracht hij hem de trap op naar de vorstelijke apparte menten. De jonge Prins lag op de so fa, en Urbaan nade.de hem Ik had u iets te vragen, Urbaan, SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Ansjovisbroodjes Macaronisoep Rostbief Witloof Gekookte aardappelen Tapiocapud- ding. MAANDAG Koude rostbief Tomatensla Gebakken aardappelen Appelbeignets. DINSDAG 'Kabeljauwstaart in de oven Aardappelpuree Venille- rijst. WOENSDAG Varkenscoteletjes. Bloemkool'mét melksaus. Ge kookte aardappelen Gestoofde Pe- rCIDONDERDAG Biefstuk. Ge stoofde selderij Gekookte aardappe len. - Früit. VRIJDAG i'Tong a la meunière Frites Gricspreelpudding. ZATERDAG Stoofkarbonaden Gekookte aardappelen Karnemelk pap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ANSJOVISBROODJES. Men weekt ansjovis evenals haring öm d' vis tc ontzout'en. De ansjovis eerst goed afspoelen,daarna de grove schub ben verwijderen en de vis niet te lang (ongeveer /i uur) in ruim water of in melk leggen. Daarna fileren door de bij de staart in tweeën te trekken, elke helft nog eens1 splij .en en de graat uit de vis nemen. Stukjes geroosterd brood met boter besmeren en er kruisling ansjovisfilets óp te leggen. De tussen ruimte opvullen met fijnverdeeld hard gekookt eiwit en eierdooier en garnie ren met zeer fijngehakte peterselie. TONG A LA MEUN1ERE. BE NODIGD 4 middelgrote tongen, zout, 1 eiwit, paneermeel, boter citroen, pe terselie. BEREIDING De tongen stropen, schoonmaken, zouten en uit laten lek ken op c.en vergiet. Het eiwit met een lepel water loskllppen, zonder dat het schuimig wordt. De tongen door het eiwit en dan door paneermeel halen en dadelijk bakken. Hiervoor in een ste vige schone koekenpan een ruime hoeveelheid boter verhilten tot het schuim begint weg te trekken en de kleur lichtbruin is. De vis eerst aan een kant en daarna aan de tweede zijde mooi bruin bakken. De tongen dak pansgewijze 'op eëti schotel leggen. De na het bakken .overgebleven bruine bo ter over' de vis schenken en wat fijn gehakte peïcTsJlic'-'èr over strooien er er schijfjes curoéó bij geven. V1SSCHOTELTJE. Visrester, resten Toude gekookte aardappelen, citroen, een rest botersaus, boter of margarine, paneermeel. Dc visresteiv zo nodig ontdoen van graten en Vellen. Ze hiervoor in water of viswater opwarmen, waarna vellen en graten gemakkkelijk verwij derd kunnen worden. Beter is het wan neer men ze direct na de maaltijd, toen zij nog warm waren, van graten en vel len heeft ontdaan. De aardappelen in dunne plakjes snijden. De vis laag om laag met de aardappelen in een vuur vaste schotel plaatsen. Op iedere la vis wat citroensap druppelen en w botersaus er over schenken of boter margarine met wat water. De bovenste laag moet uit aardappelplakjes bestaan. Hierover een zeer dun laagje paneer meel strooien. Het schoteltje in de oven plaatsen en er 'n bruin korsije op laten komen. Desgewenst 10 minuten voor dat het schoteltje uit de oven wordt genomen een paar schijfjes ci troen er op leggen. IiAPIOCAPÜDDING. BENO- fDÏGD 1 1. melk 4 beschuiten 150 gr. tapioca 100 gr. rozijnen, 125 gr. suiker 2 eieren. BEREIDING Melk laten koken, de verbrijzelde beschuiten en c!e tapioca al roerende bij de melk voegen, alsook suiker cn rozijnen. Nadat de tapioca gaar is, van 't vuur nemen, de eier dooiers er in roeren, alsmede het in sneuw geklopte eiwit. In een natge maakte kom gieten, koud opdienen. KEUKENGEHEIMEN. SMAKELIJK KOKEN. Iedere huisvrouw steil er prijs op de door haar bereide gerechten zo smake lijk mogelijk cp tafel te brengen. Hiervoor is liet niet alleen nodig de voedingsmiddelen zo vers mogelijk in te kepen, maar ook dat zij niet langer, kookt, bakt of stooft dan hoogst nodig is, doch .evens dat zij de juiste hoeveel heid ingrediënten gebruikt. Een beetje teveel suiker, zout. peper of wat dan dan ook kan de spijzen evenmin ten goede komen dan een beetje te weinig van de voorgeschreven hoeveelheden. *De pudding kan te stijf of de saus te waterachtig zijn omdat zij niet de juiste hoeveelheid bindmiddelen ge bruikte. Daaiom zou in geen enke'e keuken een kleine weegschaal en een maatglas met streepjes, die de deciliters aange ven, mogen ontbreken. Ze zijn vooral voor de jonge, nog onervaren huis vrouw, onontbeerlijk. Het wegen en afmeten kost slechts weinig tijd en deze geringe moeite wordt ruimschoots be loond door het wellukken van de ge rechten. Niet te veel, niet te weinig, maar de juiste hoeveelheid. dit is de grondslag van smakelijk koken. Ten behoeve van de lezeressen, die nog niet tot de aankoop van twee bo vengenoemde gebruiksartikelen kunnen overgaan, laten wc hier enige overeen komstige maten volgen. Een klsin theekopje heeft een 1 dl. inhoud wanneer cr vloeistof, dus water, melk of vruchtensap mee gemeten wordt. Dit zelfde kopje heeft een inhoud rVJip- j- jr 50 'gr. havevmou 80 gr. rozijnen. 60 gr. krenten. 90 gr. suiker of griesmeel. 100 gr. rijst of gort. Een afgestreken soeplepel Bloem weegt 8 gr. Puddingpoeder of i HUISHOUDELIJKE WENKEN. Dikwijls hoort men de huisvrouw klagen over het feit dat op het balatum of linoleum zo gemakkelijk de sporen van voetstappen achterblijven.En toch veroorzaakt de huisvrouw dit euvel zelf. Zij is mannelijk té royaal met dc boenwas. De vloer wordt té vaak in de was gezet met bet gevolg dat hij te vet word.. Het eerste wat men in dit geval moet doen is dus de vKtr ont vetten. Hiervoor neemt men de vloer per kleine gedeelten tegelijk af met een vet zcepsopje, waaraan een lepel soda werd toegevoegd. Dadelijk nadweilen met zuiver water en dc vloer volkomen laten drogen. Vervolgens zet men de vloer zeer dun in de was. Het beste is een vloeibare was te ge bruiken, daar deze gemakkelijk en ge lijkmatig kan uitgewreven worden. Het in de was zetten herhaalt men alle veertien dagen voor een woonkamer, terwijl voor slaapkamers en andere vertrekken, waarin niet zoveel gelopen wordt, alle maanden volstaat.Wel boe nen we de vloer alle dagen even op met een zachte boenborstel of een flanellen doek. Plaatsen die door een draaiende fschoenbeweging of het verzetten van een zetel wat beschadigd zijn kan men natuurlijk met een weinig boenwas bij werken. Maar pas op, zorg dat de vloer :t meer te vet wordt. He. balatum of linoleum zal ook veel mooier glimmen me'; een dun, flink uitgeboend laagje was, dan met een dikke vette laag. Ruiten en spiegels kunnen blin ken als zonnen wanneer men ze na het wassen opwrijf; met een doekje, dat in een weinig brancVpiritus is gedrenkt. De spiritus verdampt zeer snel en neemt alle vc.deeltjes van het glas weg. In de moderne huizen treffen we veel vensters aan met in lood geva te ruitjes. Dit lood wordt op de duur zwal". Sommige personen beweren dat dit ju »»t mooi is. Ieder heeft daarover natuurlijk zijn eigen opvat?.ing. Ver kiest men de loden bandjes echter mooi blank te houden, dan wrijf'; men ze van tijd tot tijd eens af met een meng sel van gelijke delen fijne olie en alco hol. Voorzichtig te werk gaan want voor de ruitjes is dit mengsel niet aan te bevelen. Nawrïjven met een wollen lap. VLUCHTIGE AANTEKENINGEN. NIET HET HAAR MAAR DE HOED. Het bevalt de hoedenfabrikanten niet dat dc vrouw blootshoofds blijft lopen. ondank): alle geschrijf dat ze er net de hoed en muts leuker uitziet Verheugd melden ze nu dat de En gelse romanschrijver Beverley Nichols ((die inderdaad weet yia: een vrouw toekomt) op hun hand is. Dit. blijkt ut zijn artikel in Womans Own. ik ben erg gesteld op hoeden. Een mooie hoed kan een gewone avond in een feeste lijke gelegenheid doen veranderen, pok al realiseert de man zich dat niet altijd. Alle vrouwen die ze niet dragen zijn volgens mij nogal dwaas. De grootste glorie van een vrouw is niet haar haar, dat is integendeel vaak haar handicap. Zij die blootshoofds met de neus in de wind lopen zien er uit alsof ze eendjes hebben gevoerd in een cycloon. NAAMVERANDERING. In de jongu.e 1 7 jaren ging een thans 64-jarige vrouw iedere maand haar ,sèl in de stadsbank te Neurenbpig begon hij, op achtelozen toon, dat moet ik zeker van u weten. Wat dan. Uwe Hoogheid Zeg aan niemand ter wereld, wat ik gezegd heb over mijne nicht en u. Het was maar gekheid. Dat begreep ik wel. Prins, en ik moet u heilig verklaren, dat ik er niet meer aan heb gedacht. Zo, des te beter. Hebt ge Klaart- jc een feestgeschenk gegeven De goede jongen werd tot achter zij ne oren toe rood, tciwijl hij neen antwoordde Dat is zo heel mooi niet. Hier hebt ge iets; geef 't haar, maar zeg niet, dat het van mij is. En hij reikte hem den gewonnen ketting over. Maar 't is te mooi. Uwe Hoog heid. Kom. wees niet dwaas, en ga nu heen; ik heb slaap. Hartelijk dank in Klaartje's naam. Uwe Hoogheid Wel te rusten. Urbaan Deze was reeds bij de deur, maar keerde zich om. Hebt ge Klaartje zeer lief Ik geloof 't wel. Prins. Als uwe moeder u nu verbood, om haar ooit te ziert of te spreken zoudt gij het doen Zeker. Uwe Hoogheid. Ge zijt vervelend vannacht. Ga maar heen. Buiten gekomen, bemerkte Urbaan eerst niemand, maar toen hij, links af slaande, om aan de trap te komen, eensklaps ene der hofdames zag ver- srhijnen, ging hij. terug, en ging de eer ste gang door, die op een balkon uit kwam. De deur was gemakkelijk te openen, en, vlugbals ene kat, klom hij langs een der ijzeren pilaren, die 't bal kon ondersteunden, naar beneden. Juist kwam er ene gedaante, met ene lamp in Ie -hand, de gang uit, en staar de even in in den kouden nacht, maar verdween weldra achter de gesloten deur. Binnen enige minuten liep Urbaan weer nevens zijn vader en de twee meisjes op de groten weg. Den volgenden middag zou de fami lie. vrolijk gestemd door de plechtig heid van den dag, en de onverwachte uitkomst, die 's Vorsten mildheid hun geschonken had, zich aan tafel zevten, toen er aan de deur geklopt werd. Hubert opende die, en zag een der lakeien van 't slot voor zich staan. Kom binnen. Klaas, zei de jager, die ze allen kende. Dank u, antwoordde de knecht koel. De Vorstin verlangt, dat uw zoon Urbaan mij onmiddellijk volgt; gij moet daarentegen over een halfuur op 't slot zijn. Urbaan sprong verbaasd op, en kon zich niet voorstellen, wat dit plotselin ge boodschap kon beduiden.Hij tracht te te schertsen, maar de lakei bleef even koel. Hij volgde dezen dan ook meer nieuwsgierig dan verschrikt, maar te huis was dc vrolijkheid geweken; de kinderen aten zwijgend de heerlijke koeken op. die Grietje gisteravond met Roosje had gebakken. Vader zag strak voor zich; de moeder trachtte haar be zorgdheid te verbergen, door nu eens te vragen of 't geen grap van den Prins was, of ene vergissing, of wel ene invi tatie voor een dienstbodendiner. Nauwlijks was 't halfuur verstreken, of Hubert Hng op weg en bleef lang uit, maar toch nog vóór zijn zoon kwam hij thuis. AVat is 't vroeg zijne vrouw be zorgd, want hij zag doodsbleek. Laat de kinderen heengaan Grietje kan wel blijven. Zij verwijderden zich allen met loo- den schoenen; daarna zeide de jager kortaf Urbaan wordt beschuldigd vf/; drie zilveren borden te hebben gesio- Ien. Dat is niet waar, riep de moeder uit. Grietje begon luid te snikken. Men heeft hem gisteravond, toer. alle personen de kerk hadden verlaten, in ene gang van 't slot zien lopen, on toen heeft ene der hofdames opge merkt, dat hij 't balkon is afgespron n. En wat zei Urbaan daarop Dat dit waar was, aangezien hi_ bij den Vórst was geroepen. Nu, en is dat niet voldoende 7 Om zijn sprong te rechtvaardi- heeft hij de hoogs; kinderachtige reden aangevoerd, dat hij verlegen was voor de hofdame, en haar daarom niet wilde ontmoeten. Dat geloof ik gaarne, maar ver der... O. Hubert, dat men onze jonger. Zo kan verdenken 't Is zijn eigen schuld. Ik wist, dal die vriendschap tot niets goeds zou lei den. Lammeren spelen niet ongestraft met leeuwen. Helaas I En hebt gij de Vorstin gespro ken Neen; dc Vorstin is, met haar zoon en nichtje, naar den Graaf van P. om daar den dag door te br engen. Wij hebben ons verhoor moeten ondergaan voor den ceremonie- en den hofmees ter. O, wat ik uitgestaan heb in dat uur 1 En waar is hij nu In de... Nog niet. Men wil hem in verze kerde bewaring houden op t slot, tot dat de Vorstin komt. Hubert ging naar 't vuur toe, en bleef naar de vlammen staren. Zijne .vrouw vouwde hare handen, en sl°e5

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2