VOOR DE SOLDATEN Het probleem van de verlengde dienstplicht is niet alleen een probleem van louter militaire inspanningen. Vooi de ouders stelt zich veel meer de ernsti ge vraag «ln welk midden komt mijn jongen terecht Wat zal hij daar moe ten doen Hoe krijg ik hem terug? Welnu om die ouders in te lichten en vooral om die toekomstige soldaten een stevige voorbereiding te geven de hun legerdienst, werd door M1LAC, de soldatendienst van het Jeugdverbond voor Katholieke Actie, een handig en degelijk geïllustreerd boek uitgegeven het «Handboek van de Soldaat». Dit ■b<;ek geeft de dienstplichtige een vol ledige kijk op het toekomstige solda tenleven. Het schenkt hem een perfec-j te en juiste voorlichting over de morele en materiële aspecten van het legermi- lieu en bevat bovendien een zeer uitge breide documentatie nopens alle tech ïiische en sociale legeraangelegenheden In één woord het stelt hem het legei voor, zoals het ér in feite uitziet. De reeds 40.000 verspreidde exem plaren en de thans verschenen dertien de verbeterde uitgave, zijn alleen reeds een sprekend bewijs van zijn degelijk heid. Dit „HANDBOEK VAN DE SOL DAAT: is verkrijkbaar op het Natio naal Milacsecretariaat, Poincarélaan 78, Brussel, tegen de geringe prijs van 20 frank per exemplaar. AANBEVELINGEN VAN DE POST VOOR NIEUWJAARS ZENDINGEN Het Bestuur der Posterijen deelt me de Ter gelegenheid van Nieuwja; zenden talrijke firma s aan hun kliën- teel kalenders met een artistiek karak ter. Welnu, de zakken waarin de aan dc post toevertrouwde zendingen worden vervoerd zijn tijdens hun vervoer on derworpen aan scnokken en drukkin gen die niet altijd kunnen vermeden worden. Alhoewel ontlast van elke ver? woordelijkheid in zake gebeurlijke schade aan soortgelijke zending, meent het bestuur nochtans goed ie doen de afzenders er toe aan te zetten de zen dingen kalenders van een geschikte en stevige verpakking te voorzien opda' zij ongeschonden de geadresseerden zouden bereiken. Te dien einde wordt ten zeerste aan geraden volgende punten in acht te ne men a) Omslag in karton of met gekar tonneerde rug gebruiken. Indien om slagen uit ste'k pakpapier worden ge bruikt is-het onontbeerlijk er voor ver- stcvioinq er n •-'uk'k-"n ïn V slid'én. b) Indien de omslagen niet volledig gekartonneerd zijn. zal de scheurblok van de kalender op het beschuttende karton dienen te drukken, opdat de verpakking niet zouden worden ge scheurd tijdens het vervoer. c) Wanneer de kalender niet volle dig in de omslag zit, dient deze laatste met ten minste twee metalen papier klemmen gesleten opdat het blok er niet zou uitvallen. d) Indien het blok een zekere dikté heeft, is het verkieslijk een afzondrlijke verzending te dóen: dit middel dient vooral aanbevolen voor de rijkelijk ge ïllustreerde kalenders. ZAAIEN EN MAAIEN NOVELLE door MATHILDE 12de "Vervolg. Nu reeds was. zij uitgeput; ontdaan Van haar sluier en zwaren bloemkrans, viel Vereni. in hare kamer gekomen, op de sofa neer. en zond ha/1: bruids- juffers, weg, daar zij een halfuur wilde Tusten. Hare zenuwen waren echter t< opgewekt; zij kon niet bedaard blij ven, 't was haar niet mogelijk zich.een recht begrip te vormen van-'t geen in de laatste weken was voorgevallen. Z:j stond weer eens op. blikte door dc ra men. maar wendde het oog dadelijk af, want zij zag niets dan dc stiercn.cn de sfinxen; toen bleef zii gedachteloos staren op het prachtige korfje, waarin visitekaaitjes en brieven dooreen la gen. Daar lag bovenaan een ongeopen de brief; de vorm der enveloppe er van 't handschrift was haar bekend. Als door «en toverslag ontwaakte zii uit hare droomevij; de enveloppe werd verbroken, en met een begerig oog verslond zij tien inhoud ii Mijn Veren'. Triomf Eindelijk is de lang verwachte tijd daar, dat ik vrij en onbevreesd mag dingen naar uwe hand. Mijn laatste werk is me', de gouden medaille bekroond, en te geliik ontving ik zovele bestellingen, dat, al- ik die ten uitvoer heb gebracht, ik rijk *al wezen; maar dit kan ik niet. als ik niet aan mijne zijde heb als mijnt geliefde vrouw. Zeg me, Vereni, mijr bewaarengel, mijne ster, mijn barnat LEGERCONTINGENT EN GETALSTERKTE VAN TERRITORIALE WACHT LUCHTAFWEER 1953 DIENSTPLICHTIGEN 1953 OP 55-000 MAN GESCHAT Door de ministers van Landsverde diging en Binnenlandse Zaken werd in de Kamer van Volksvertegenwoordi gers het wetsontwerp ingediend, strek kende tot vaststelling van het leger- contingent en de getalsterkte van de territoriale wacht voor Luchtafweer 1953. Het legercontingent beperkt tot 1 o0 duizend man, omvat buiten het be- roepspersoneel van het leger, al de dienstplichtigen onder de wapens aan wezig in de loop van het jaar 1953^en dienstplichtigen van de klasse 1953 die onder de wapens dienen geroepen. Dit contingent omvat ook de dienst plichtigen. die onder de wapens zullen of zouden kunnen wederopgeroepen worden, en degenen, die onder de wa pens zullen of zouden kunnen behou den worden. Het is niet mogelijk thans nauwkeu rig te bepalen uit hoeveel manschap pen de klasse van 1953 zal bestaan. Het aantal dienstplichtigen van dc lichting van 1953 wordt op ongeveer 55.000 man geschat. De getalsterkte van de territoriale wacht voor Luchtafweer moet elk jaar bij de wet op het contingent afzonder lijk bepaald worden. De effectieven van het vast en niet vast personeel stijgen evenwel als ge volg van de overgang van artillerie eenheden van de Landwacht naar de territoriale wacht voor luchtafweer en van de vorming van nieuwe eenheden. oOo DE AFSCHAFFING VAN HET MINISTERIE VAN WEDEROPBOUW Volgens een ministerieel antwoord op 'n parlementaire vraag blijkt het dat ingevolge de afschaffing van het ministerie van Wederopbouw volgende bevoegdheden aan de minister van Openbare Werken werden toegewezen alle kwesties die betrekking hebben op de schade aan partikuliere goederen de kwesties die verband houden met de statuten der politieke gevangenen en hun rechthebbenden, der vreemdelin gen. politieke gevangenen, der weer- standers door de :»:kpers, der burger lijke weerstanders en werkweigeraar: en der gedeporteerden voor de ver plichte tewerkstelling voor zover dit kwesties tot de bevoegdheid bèhorér van de bij die statuten voorziene ad ministratieve commissies; ten slótte alle kwesties betreffende de eervolle qndeischeidingen. diè Ingevolge de be slissingen van bedoelde commissies évprden verleend. oOo LENING tot WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 260e trekking van de Weder- opbouwlcning I ste Snede) is een lot van 1 millioen frank gévallen op obli gatie nr. 389 der ïeeks 2.504. 3de SCHIJF. Bij de trekking van de 3de schijf va: de Lening tot Wederopbouw, werden volgende loten toegewezen I millioen aan obligatie nr. 684 der reeks 9478, 500.000 fr. aan obligatie nr. 342 der reeks 7627. De andere obligaties van die reeks zijn inlosbaar aan 1.000 fr. SPIJSKAART VOOR EEN GANSE WEEK ZONDAG Gevulde eieren. Ajuinsoep Gestoofd wild konijn Appelcompote Gekookte aardap pelen Rijsfcschoteltje. I MAANDAG: Gehaktballetjes in to matensaus Aardappelpuree. Fruit. DINSDAG -J.. Stokvis met mosterd saus. WorteltjesGekookte aard appelen Havermoutkoekjes. WOENSDAG Varkensfilet. spruitjes. Gekookte aardappelen Vanillepudding. DONDERDAG: Gebakken spek. Sla van rauwe andijvie Gekookte aardappelen. Verloren brood. I VRIJDAG .-Gekpokte tongfilets Dragonsaus Gekookte aardappelen, "ruit. - ZATERDAG Biefstuk frites Karnemelkpap. VOOR DE LEKKERBEKKEN. ST. NIKLAASLEKKERNIJEN SPECULAAS. BENODIGD 150 gr. bloem 75 gr. boter MVl gr. amandelen 2 /i gr. gestampte kruidnagelen V', theelepel fijne ka neel of 5 'gr! fijne speculaaskruiden, wat nootmuskaat 5 gr. succade. een lepel melk -75 gr. donkerbruine suikker een mespunt bakpoeder wat rijstmeel. BEREIDINGTos de suiker in melk op, hak de gepelde amandelen in grove stukken, snipper de succade. Kneed al le nigredienten' tot een bal en druk die j stevig in een mét rijstmeel bestrooide speculaasplank. Snijd met een scherp I dun mes het overtollige deeg af, licht dc koekjes uit dc plank en leg ze op een met meel •bestrooid bakblik op enige afstand van elkaar. Bak ze mid- den in een tamelijk hete hoven ge- plaatst lichtbruin en gaar ongeveer 15 min.) néem ze van het blik en laat ze bekoelen. NOUGAT. BENODIGD 300 Igr. suiker, 200.gr.- amandelen (10 gr. •boter). I BBERE1DING Pel de geweekte amandelen.' dróóg ze, snipper ze. Doe de Siiiker; mét 'dé boter desverkiezende, in een ijzferen Jotffje óf koekkenpan. Roer hem op een niet te fel vuur, tol hij gelijkmatig bfuih geworden is en vermeng hem ckjn mét de amandelen. Giet'het meh'gs4 nit';óp een met boter besmeerde px«.;' uk het met een ci troen qf vochltge-lepel uit, snijd het vlug'in ruiten* rfli rneërri zóvan de -piaat. MARSÈPEIN. BENODIGD 250 gr. amandelen 125 gr. poédér- suiker '1 25 -' gr-, kristalsuiker —^4 ei wit 1 theelepeltje rozenwater. BEREIDING 'Pél de' amandelen (waneer men ze enige minuten in warm water legt laten de schilletjes gemak kelijk los) en maal ze enige keren.Ver meng ze met de suiker, het losgeklopte eiwit en het rozenwater. Roer ailes met een houten lepel goed doorheen en kneed de massa tot een glad socpei deeg. Maak er vöorweipjes van zoals aardappeltjes, worteltjes, worstjes enz. Leg deze op een stuk perkamenlpapier en laat drogen. De voorwerpjes worden gekleurd met plantaardige kleurstol. tegen de verleiding, zeg me hoe- ik hel moet aanleggen bij uwe tante, om mijne rechten op u te doen gelden? In den Iaatsten tijd van spanning en arbeid heb ik u niet geschreven, en ook gene brieven van u ontvangen. Ik zend u dezen rechtstreeks. Al valt hij ook in hare handen, wat zou dat Gij zult immers spoedig de mijne zijn. O Vereni, hoe zal ik u vereren al- een hoger wezen, hoe zal ik u mijr dank betuigen voor 't geen gij waart jegens mij. arme verlatene Als wij ge trouwd zijn... Hoe zoet dit te schrij ven: moge het spoedig wezen. Ik heb leeds ene allerliefste villa op t oog, juist een étui voor een juweeltje als gij. Ik tel de dagen, die nog moeten verlo pen. Vaarwel Veronica mia, voor ieder ander. Gcnnaro Dorini. Voor u alleen Ludwig. Urbaan zal ons immers niet verla ten Laat hem ook uw 'vriend zijn. Na u dank ik alles aan .iem, dien goe den. trouwen jongen - Hier zie ik uw ernstige blik. Gij hebt gelijk, Vereni. aan God bovenal. Hem zij lof en dank in de eerste plaats. O, wat zult gij in de schone kerken aan mijne zijde bidden en genieten Zii las alles y-.-ord voor woord, en bij dc laatste leltcigreep gekomen, wij de zij van voren af beginnen, maar zij kon niet meer. Zij was sterk gebleven, toen zii ziin voorgewend huwelijk las;nu ziin hand schrift voor haar lag. zijne taal in hare (ziel drongj begaf haar alle .kracht. Machteloos zonk zij in elkander, en zo vend haar de. Vorstin, toen deze een halfuur later kwam zien, waarV.m de bruid haar echtgenoot zo deed wach- j De aardappeltjes worden door kaneel of cacaopoeder gerold. KEUKENGEHEIMEN. SOEPVLEES Wie het maximum uit het soepvlees wil halen om een krachtige soep te bekomen, zal het vlees opzetten in koud water. Wenst men echter een smakelijke soep, doch tevens ook een sappige bouilli over te houden, dan zal men eerst het water aan.de kook brengen en er dan pas het soepvlees bijvoegen. Dit vlees is dan nog smakelijk genoeg om afzonderlijk bij een maaltijd te worden opgediend. Welke manier men ook verkiest, denk eraan dat soepvlees steeds zeer langzaam gaar wordt gekookt. AARDAPPELEN ALS BINDMID DELEN. Met een geraspte rauwe aardappel kan mén uitstekend soepen en sauzen binden. Vooral de gèkleurde soepen lenen zich heel goed' voor dit bindmiddel, daar het absoluut kleur loos is en het fris rode tomaten- of fleurige groentensoep hun mooie kleur doet behouden. Hetzelfde geldt voor gekleurde sauzen. Mits men rauwe, geraspte aardappel goed gaar laat worden (en dat is in en kele minuten het geval) kan men ze voor alle gerechten gebruiken, zelfs voor pap te bereiden. KOOLAFKOOKSEL. We heb ben er hier reeds meermalen op gewe zen dat men het afkooksel van groen ten niet zo maar weg moet gieten, om dat dit vocht nog zo rijk is aan minera le stoffen en het dus nog gebruikt kan werden voor soep of saus. Koolafkook sel mag hiervoor niet gebruikt worden; dit afgietsel schijnt niet goed te zijn bevonden voor de ingewanden en wordt daardoor liever niet gebruikt. VISREUK. Opdat de onaangena me reuk na het bakken van vis, spoedig zou verdwijnen, giet men in de nog warme koekenpan een flinke scheut azijn: NUTTIGE WENKEN. Wanneer een serge herenkostuum glimmende plekken vertoont, zal men het van onder naar boven opborstelen met gelijke delen water en ammoniak. Daarna onder een vóentige doek op persen. Ingeroeste inktvlekken kan men verwijderen door ze te wassen in een oplossing van gelijke delen terpentijn en ammoniak. -Het .schijnt .dat men. gebroken -por.celein terug, aan, elkaar kan lijmen door de stukken een tijdje.te. laten ko ken in melk. Eenvoudig nietwaar! Toch lijkt ons ï»e« volgend mVdeLjeV zehtr- der. Klop een eiwit tot schuim en ver meng hierin een weinig ongebluste kalk Bestrijk met dit papje de randen van het gebroken voorwerp en duw ze le gen elkaar. Goed laten drogen. VERFLUCHT Verflucht kan hinderend zijn en hevige hoofdpijn be zorgen, Een middeltje dat de lucht zo niet doet verdwijnen dan toch in ieder geval draaglijk maakt, bestaat er in. in het vertrek een schotel met stukken oud brood te plaatsen. Voor een groot deel zal de verflucht door het brood worden opgeslorpt. In dit vochtige jaargetijde wordt er weer een veelvuldig gebruik gemaakt ten. Sterk als zij was. droeg de Vorstin het bewusteloze kind op de sofa. en toen viel haar blik op den brief, dien Vereni krampachtig tussen hare vingers gesloten hield. Snel rukte zij dien los. overzag den inhoud, en stak hem bij zich. Zij liet Vereni vlugzout ruiken, en spoedig sloeg deze de zware oogleden °P O tante, wat hebt gij mij bedro gen lispelde zij. Er ging de .Vorstin een ongekend ge- vcel door de leden; zij gevoelde zich voor het eerst van haar leven verne derd, rampzalig, en zij gaf er zich zelve gene rekenschap van wat zij onder vond; iets als, wroeging trad in hare ziel ,'t Was toen nog slechts ene vonk, een klein, onmerkbaar vonkje. maar het had de kracht in zich. aan te groeien en hare ziel te vervullen. Mijn blief, vroeg Vereni verwon derd, mijn brief Hier is geen brief, mijn kind gij hebt gedroomd. Gedroomd Des te beter! Ik had een brief ontvaogen van Ludwig, en hij is niet getrouwd; nij rekent op mij. Dat is niet waar, liefste engel, mijn zoete schat 1 En de Vorstin drukte haar aan het h.-vt en overlaadde haar met kussen, hartstochtelijk tceder. Hij een ellendeling. Neen, neen. tante, zeg dat niet zij rukte zich los: u is immers niet Is En heb ik fgeen brief ontvangen? Volstrekt niet Gij zijt nu Her togin, Veronica Di Bianco, en uw man wacht op u. Mijn man Tante, laat mij al leen. Opdat ge weer ziek zoudt worden Ik za u helpen verkleden. Ik ben wel ene slechte kamenier, maar zo slecht niet. of ik kan er mee klaarkomen. Vereni vroeg niets meer. Nu en dan echter stieek zij niet de hand langs het voorhoofd, en sprak dan 't Is dus een droom. Hoé vreemd! Ik meende het toch stellig. Eindeijk was zij gereed. Aan de hand der Vorstin trad zij in de grote zaal; de Hertog nam haar bij den arm. Groetend gingen zij langs de rijen gas ten. naar de hoofddeur; hier steger beiden in het rijtuig, dat hen spoedig aan het oog van allen onttrok. De Vorstin slaakte een zucht van verlichting. Zij bfrekende steeds met grote scherpzinnigheid alle gevolgen van hare daden; maar had zij eens tot iets besloten, dan rustte zij niet, voor aleer dit een feit geworden was. VII. Een brief van Schlesheim, Ur baan. Ge zijt een gelukskind, en ik wacht, wacht, altijd maar door. Misschien is er een bij ingesloten maak gerust open. Ludwig, en lees me voor Ge ziet, ik ben bezig. Urbaan was in 't kleine tuintje aan het spitten; Ludwig, juist gekleed om uil te gaan, stond tegen de deur van zijn atelier geleund. En als er geheimen in staan? van Klaartje misschien. wat dan. Dat zijn geheimen van de poes. Kom, ik ben geheel gehoor. Zeg reis jongen Zodra ik met Vereni getrouwd ben, móet gij clonna Clara gaan halen, en dan brengt gij haar bij ons. Neen, Ludwig, als gij ene trou we gezellin hebt aan uwe lieve vrouw, dag verlaat ik hét bcllissima Italia, en van rubberlaarzen. Zij zijn zo prak tisch nietwaar De kinderen hebber geen natte voeten meer moeder moe' zoveel- vuile kousen niet meer was;c;j en geen doorweekte lederen schoener, drogen en kuisen. Toch moet men met rubberlaarzen een beetje voorzichtig heid aan de dag leggen. Deze laarze; laten inderdaad geen vocht meer door maar ze wasscmen ook geen vocht uit met het onaangename gevolg dat dc voeten beginnen te transpireren. Ook is bewezen dat kinderen die veel rub berlaarzen dragen, blootgesteld zijn aan rheumatiek in de voeten. Het dragen van deze laarzen dien? dus wel beperkt te worden tot dc da gen waarop het regent of sneeuwt. La-"-: 'de kinderen in rubber laarzen steed* WOLLEN kousen dragen en geef zc - een paar pantoffels mee naar «cho.ci opdat ze geen uren achtereen -mei d< laarzen-aan moeten-blijven zitten. WAAR DE VROUW BELANG II, STELT PELSMANTELS VAN NYLON In Engeland wordt thans een nieuw- soortige nylon - pels., vervaardigd voor mantels, garnering voor handschoenen, voering voor wintersehoenen en derge lijke doeleinden. De korte nylon «bontmantels» zijn zeer elegant en zulle.n waarschijnlijk erg in de smaak vallen van dames die een warm en toch licht kledingstuk wensen. Alhoewel dit bont niet zo winddicht is als echte pels: is het toch even warm als wol, bovendien is het goed wasbaar, uiterst sterk, bestand te gen vuur en motten. Voor het ogenblik wordt nog slechtr beverbont in wit en bruin nagemaakt maar weldra zal men nylonpels maken in marter en hermelijn. Het nylon bont gelijkt zo sterk cp echte pels dat het vele mensen misleidt; men moet het waarlijk van zeer dicht bij bekijken voor men bemerkt met imitatie te doen te hebben. RODE SPRUITJES. Het rode spruitje, een nieuwe groen- tensoort, door een hollandse zaadfirma gekweekt is thans op het menu versche nen. Een groot aantal hoteliers, verspreid over Nederland hééft een contract met dé firma gesloten zodat van nu af in deze hotels hét rode spruitje op hel menu zal staan. Maar ook in een aantal Hollandse Steden is" in bèperkte mate het rodespruitje in de groentenhandel verkrijgbaar. om-, dat de kweker wil nagaan hoe het pa- b1 op ziin nieuwe groene rr»»-'-1 De vraag van de kopers zal er over be slissen of het de moeite loont de teelt uit te breiden. Het zal van het oogstresultaat in dit seizoen afhangen of het rode spruitje ook op de veilingen zal komen. Nu is - het nog een kwestie van beperkte dis tributie onder een klein aantal groen- tenhandeïaars. Het rode spruitje mist bij de berei ding de nare koollucht. Hoewel de smaak overhelt naar spruitjes, blijkt de nieuwe groente minder zwaar te zijn en een geheel eigen aroma te heb ben, zeide een huisvrouw die de eerste dag deze groenten kon bemachtigen in de winkel en haar huisgenoten ermee ik ga terug naar mijn akelig koud va derland. Klaartje zal het niet verlaten. Dan nebt gij mij niet meer nodig. Kom, kom, gij zult het daar niet lang uithouden, 't Is hier een veel te goed land. Attentie nu, ik lees a Geachte broeder. Deze dient om u te melden, dat wij welvarende zijn. en dat Hannes den post van jagersleerling heeft gekregen bij vader, e"n dat vadei zeer verlangt u te zien, en dat Klaartje nog altijd op u wacht, ofschoon ik al tijd tegen haar zeg, dat gij zeker nooit meer zult terugkomen, en dat bij het feest, toen onze lieve Gravin Veicni trouwde... Mijn God... Ludwig, wat is er En Urbaan sprong naar zijn vriend, die zich den brief had laten ontglippen, en nu, te gen de post der deur geleund, over zijn gehele lichaam sidderde en beefde. Lees door. Urbaan, lees *door bad hij. Straks, als gij bedaaid zijt. I!' heb er altijd voor gevreesd, Ludwig Helaas wie op ene vrouw vertrouwt, heeft op zand gebouwd. Goede jongen Elij begreep slecht' half. hoe zijn vriend door dit bericht moest geschokt ziji?; hij vergeleek steeds Ludwig's genegenheid bij de zijne jegens Klaartje. Had hij op zoo') wijze moeten vernemen, dat zijne bruir met een ander in 't huweliik was ge treden, hij had er ten hoogste over ge zucht, en-dan schouderophalend zijn spreukje van daareven herhaald. 't Kan niet zijn, Urbtan Veren? was toch zo trouw; zij herhaalde 't mij zo dikwijls. En 't moet toch wel zo zijn, Lud wig Zie, Grietje schrijft verder 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1952 | | pagina 2