SinUMaaiicn en Sin!-Niklaas twee grote kindervrienden flJUÏHftt f MUMBI i u PIERLALA EN OMSTREKEN. BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef: nr. 24.114 Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. P.C. nr. 881.72 - 10 Jaarg 1,25 fr. 't Nr. Zondag 1 November 1953 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) Over enkele dagen is het Sint Maar ten en enkele weken nadien zal Sint Niklaas zijn intrede doen Sint Mar- tensfeest is meteen een nationale feest dag geworden, want op l l Novmber wordt plechtig over gans het land de herdenking van de Wapenstilstand gevierd... Sint Maarten en Sint Niklaas zullen wel de twee heiligen zijn uit gans de hemel, die meest populair zijn... althans 'bij het kleutervolkje... omdat beide Sints een lang betracht verlangen in werkelijkheid omzetten bij de kinderen onder vorm van lekkernij, speelgoed en veel meer nog Sint Maarten en Sint Niklaas, zei de kleine van rechtover ons deur, zijn de twee plezierigste hei ligen uit de hemel Vele parochiën in ons land hebben een van beide heiligen als patroon ge kozen en ons kristen volk weet zijn geliefde heiligen op hun feestdag dan ook hartelijk te vieren en devoot te gedenken EERST SINT MAARTEN AAN DE BEURT. Laten we vandaag voornamelijk over Sint Maarten spreken. In de folklore staat deze heilige hoog aangeschreven. Met St. Maarten, zowel als op St. Jansi- dag en St. Pietersfeest, ontstak men vreugdevuren. Op den buiten gingen de jongens rond bij de mensen om de af val van hout te bedelen en zij zongen dan De Misse van Sint Metten brengt ons den Winter in 't hert® Sinte Martijn, Vier en warmen wijn 'Er werd dan. met het opgehaalde hout, een grote vuurstapel gemaakt en de jeugd sprong rond het vuur en danste een rondedans al zingend H Stookt vier, Maakt vier Sinte Marten komt alhier, Met zijn blote armen Hij zou ze geerae warmen Dat zijn van die oude volksgebrui ken die nu, laten we maar zeggen, ge heel en al vergeten zijn. Spijtig vinden wij dat, want met het verdwijnen er van verdwijnt ook wel een beetje van de eigen geaardheid van ons volk, dat heden ten dage... ten prooi is aan al het ultra moderne, dat in zeer veel gevallen met het echt Vlaamse en ze ker met het wezenlijk godsdienstige niets meer te maken heeft VROEGER.... EN NU Als wij vergelijken gaan op welke wijze de beide kinderfeesten Sint Maarten^- en Sint Niklaasfeest thans gevierd worden met 'hoe het vroeger ging vinden wij haast geen vergelij kingspunten meer, geen aanknopings punten. Nu worden deze feesten meer om meer uithuizig en anti godsdienstig. Vroeger waren het gezinsfeesten die wortelden in een godsdienstig atmos feer. 't Is allemaal gecommercialiseerd de dag van vandaag De handel, de nijverheid hebben het gewonnen op de huiselijkheid en de godsdienst. Be ter of slechter Teken des tijds Onze kinderen en kleinkinderen zien het Sint Maartenfeest en het Sint Niklaasi- feest met andere ogen dan wij die zagen! Andere tijden andere zeden De dkomst» van een van beide hei- ligen-kindervrienden werd voorbereid in het gezin. Weken op voorhand werd 's avonds gesproken over Sint Maarten en over Sint Niklaas. Er werd verteld, gezongen en... gebeden Er was at mosfeer die wortel had diep in het ge moed, in het hart. in de ziel van ouder en kind... Beide feesten brachten het hunne bij om de kristelijke opvoeding te verdiepen... Nu nog Heden En vader kon vertellen... nog mooier fil7i~~iT" H i l III II IMHIIIIMHIIff "mmHl l> 'f INDEXCIJFER VOOR DE MAAND OCTOBER Het indexcijfer der kleinhandelsprij zen is voor de maand October gedaald van 418,6 tot 418,3. Nogmaals mocht men in het naseizoen een stijging van sommige landbouwproducten verwach" ten, en dat is ook gebeurd: hoeveboter steeg bv. met 1.93 fr. per 'kilo; melke- rijboter met 1.19 fr. en aardappelen met 8 centiem. Het buitengewoon goed weder tijdens de maand October heeft sterkere stijgingen belet. De normale seizoenschommelingen werden tegen gewerkt door een daling van het fijne dan de juffrouw uit de school.'t Maak te in ieder geval meer indruk op ons. Was dat nu omdat het avond was... en stil... We luisterden gretig naar die vertelling, en tientallen keren moesten vader of moeder ze herhalen om onze kinderverbeelding en onze betrachtin gen op te voeden Met ingehouden adem luisterden wij... We vroegen ons stillekens in ons eigen wel eens af hoe kan dat., zo maar uit de hemel komen, met zwarte Piet en al dat lekkers en al dat speelgoed En die ezel intrigeerde ons nog het meest: Een ezel... die op de daken liep Zonder er af te val len 't Is daarom nen ezel uit de He mel zei ons oudste broer die onze twijfel zeker in onze ogen gelezen had! Wij zwegen als een graf en peinsden t zou dan toch nog wel waar kunnen zijn... en als we 't niet geloofden zou Sint Maarten onze «schouw» voorbij gaan Ons kleine zus zat nog bij masoeur, in de bewaarschool. Zij heeft wel twintig maal het versje opgezegd. Luis- ster hoe naief het klonk uit reine kindermond Sinte Marten die vannacht Komt gereden met uw vracht. Met veel speelgoed, lekkernij, Rsjd ons huizeke niet voorbij, Maar zeg tegen uw paardje O En kiuip rustig door de sdhouw We dachten er aleens niet aan dat in het versje het ezelken een paardje was geworden en prevelden op 't eind al mee 'k Heb m jn korf ken daar gezet Voo. ik heenging naar mijn bed, Leg Eet vol, zo vol het kan, Want Gij zijt zo'n bravve man En de kindren mint Gij 't meest, die heel 't jaar zijn braaf geweest En onze Jef keek dan eens schuim- weg naar mij als wou 'hij zeggen «dat's voo; U niet, zulle man, dat: «die heel t jaar zijn braaf geweest We wilden juist, zo venijnig weg, hem een deuk geve;* als 't zilveren stemme - ken van zusje verder klonk Braaf, dat was ik, vraag 'het maar Aan m jn moeder, 'k minde haar 'k Deed mijn vader nooit verdriet, 'k Liet ook mijn gebeden niet En ter schoïe ging ik blij Sint Maarten, denk aan mij En waarom vader en moeder mekaar dan eens bekeken... en stillekens een traantje wegveegden hebben we wel nooit verstaan Was dat geen heerlijke tijd én voor de ouders én voor de kinderen Nu nog kan dat zó wezen, als Gij het wilt, 'beste ouders EN DAN KWAM EINDELIJK DE GROTE DAG En wie beschrijft het niet te be>- schrijven plezier dat ouders en kinde ren beleefden op de grote dag zelf Er werd gezongen en gesprongen, ge jubeld en gejuicht Sint Maarten, Sinte Maarten, Kom aShier Sint Maarten, Sinte Maarten, Kom alhier Onder ons krone, onder ons krone Sinte Maarten kom alhier, Onder ons krone van plezier - Handjes en hartekens... 't was al vol: met speelgoed, lekkkernij, kin dervreugd... en buderweelde Ouders, tracht in die geest beide mooie Kinderfeesten te vieren in fami lie en gezin U ten bate en vooral Uw kinderen ten goede OPVOEDER. varkensvlees, o.a. hesp en ribstuk; ook de zeep verminderde lichtjes van prijs. Het eindresultaat is een geringe daling van 0,3 punten. In elk geval werd het cijfer 420 niet overschreden; aan die grens zouden verscheidene loonconVen- ties in werking treden. o0o ECHTGENOOT GEVRAAGD Wordt opgevoerd door «DE CATHARINISTEN EEN RIJKSWACHTER VERTELT. We hebben reeds ons gedacht ge schreven over de eerherstelbetoging van Zondag 23 Oct. 1.1. en ter dier ge legenheid het Camité voor beroep op het land)» en het IJzerfront geluk gewenst om de waardigheid waarmede ze hebben hersteld wat ze vroeger te gen onze Vlaamse gesneuvelden, het Vlaamse volk en gans Vlaanderen hadden misdreven. Het schoonste van deze eerherstel lende geste is wel dat het niet gebeurde langs de pers of radio; dat het niet ge beurde ergens in Wallonië of Brussel; dat het niet gebeurde in een zaal tij dens een of andere vergadering, maar wel gebeurde in het openbaar, in Vlaanderen en op de plaats zelf waar Vlaandrens grootheid vereeuwigd werd en dit door een afvaardiging van ruim vijfduizend man. De Vlaamse hogeschooljeugd heeft gedreigd dit prachtig idee van eerher stel te dwarsbomen doch dit is bij drei gen gebleven. Dit dreigen nochtans heeft effect gehad want duizende rijks wachters werden op die mooië na jaarszondag op de been gebracht. De studenten hebben aan de belgi- sche rijkswacht de gelegenheid gebo den een pracht manoeuver te houden. We mogen niet vergeten dat de hoge schoolleergangen maar pas begonnen zijn en dat de eerste weken van het Universitair jaar de best geschikte we ken zijn om grandiose-studenten-grap- pen uit te halen. Over eerherstel betoging en studen- ten-tegentetoging werd reeds genoeg geschreven. Ook over de houding der rijkswachters werden hele bladen be drukt. De grootscheepse manoeuvers onzer nationale rijkswacht van Zondag 23 October 195 3 hebb en een groot nut opgeleverd. Manoeuvers worden gehouden om nuttig te zijn. Het zijn noodzakelijke oefeningen om na die oefeningen be- sluiten te trekken. Behouden wat goed bleek en in de toekomst beletten wat verkeerd was. Er was goeds aan dat manoeuver en er was er ook verkeerds aan. Het verkeerde was dat dit mau noeuver op sommige piomenten en door sommige rijkswachters en politie als ernstig werd aanzien. Zo vragen we ons af of de Gentse politie dan toch nooit zal begrijpen dat ze dienst doet in een hogeschoolstad en dat studenten anders te behandelen zijn dan gediplo meerde vagebonden. Wat toch nog toe over de houding van sommuj; rijkswachters en agenten geschreven werd kwam van voelgetui gen, oorgetuigen en ooggetuigen. Het zal dus wel echt zijn. Om te bewijzen dat deze getuigen geloofbare getuigen zijn laten we een rijkswachter zelf aan het woord. Om bedoelde rijkswachter geen moeilijkheden op den hals te halen zeggen we alleen dat hij een man is van rond de 30 jaar, tamelijk goed ont wikkeld en voorzeker flink opgevoed. Deze rijkswachter werd zo maar in het voorbij gaan, gevraagd of hij ook van dienst was op Zondag 25 October en of de houding van sommige rijkswach ters wel die was zoals werd verteld en geschreven. We laten onze rijkswachter aan het woord. Dienstorders zijn orders en dë rijkswachters hebben te gehoorzamen. Da's toch overal zo. Dat sommige rijkswachters wat zenuwachtig en zelfs slecht geluimd liepen is te begrijpen. Het was Zondag. In plaats van vrij af, om eens in familie te zijn of bij zijn meisje, was het algemene mobilisatie. Vanaf de Zaterdag en de hele Zondag op dienst en dit door de schuld van die hoogstudenten Bij anderen: en dit door de schuld van die walen en die franskiljons Die zenuwachtigheid en die slechte luim is te begrijpen en. dus ook de gevolgen van die zenuwachtig heid. Wat spijtiger is en, jammer ge" noeg, de waarheid dat is het brutaal en ook wel onbeschoft optreden van sommige rijkswacht^ oversten. Ik zelf heb beschaamd geweest bij het horen en zien hoe sommige studenten en andere presonen werden aangesproken en behandeld. Beschaamd omdat ik weet dat ons volk gemakkelijk iedereen over dezelfde kam scheert. Men zegt Zo rap: «die gendarmen 't Zijn allemaal dezelfde onbeschofte lomperikken Gelukki g is dit gel ogen want onder de rijkswachters zijn nog wel opgevoede en beleefde mensen. Ongelukkig krij gen allen een slechte naam door de schuld van sommigen. De oorzaak van dit gebrek aan tact 'bij sommige over- SOCI ALE UITGAVEN BELOPEN 26 MILLIARD IN BEGROTING 1954 ONDERWIJSUITGAVEN VERDUBBELD SINDS 1949 De Kamerkommissie voor Financiën heeft het debat over de rijksbegroting voor 1954 ingezet. De socialist Martel verklaarde dat de leden van zijn partij de vorziene uitgaven voor het vrije onderwijs, dat hij als klerikaal onderwijs bestempelt, te hoog achten. Samen met de openba re schuld, die volgens hem ook is ge stegen, vormen deze posten van de, rijksbégroting voor 1954 een zware boterham. De liberaal Liebaert vond de begro ting ook te hoog en stelde voor te be*- zuinigen op de sociale toelagen, o. m. op de verlofgelden. Hij kloeg ook over het feit dat de fiscaliteit te zwaar drukt en dat de afhoudingen op de uitvoer pas einde 1954 volledig zullen terug betaald worden. UITEENZETTING VAN DHR. EYSKENS. Nadien kwam dhr Eyskens aa» het woord. Hij feliciteerde de minister van Financiën voor diens financieel beleid, «dat de oude traditionele weg volgt, die men gewoonlijk de orthodoxe lijn lijn noemt De gewezen minister van Financiën rangschikte de staatsuitgaven in vier groepen, die hij elk afzonderlijk be handelde, met het oog op mogelijke besparingen. De le groep bevat de ADMINIS TRATIEVE uitgaven die iedereen wil inkrimpen maar wanneer men dat pro beert, steigert iedereen. De tweede groep bevat de MILI TAIRE uitgaven, die het gevolg zijn van de politiek sinds 1 949 gevolgd, en die door alle partijen, op de kommun nisten na, wordt goedgekeurd. Aan deze uitgaven raken gaat niet, zegde dhr Eyskens, zonder de politiek te wijzigen, en dat wenst niemand. Dat is ook het geval voor de SO CIALE uitgaven, die bestaan uit sub sidies, kredieten voor woningbouw, vergoeding van sociale prijsverminde ringen op de spoorwegen, enz. Ook die uitgaven, die thans bijna 26 milliard belopen, kan men net inkrimpen, zon der de sociale politiek te wijzigen. Ten slotte heeft men de uitgaven voor ONDERWIJS en het intellektuele en kulturele ontwikkeling van het volk. Daar men de ontwikkeling onzer bur gers steeds maar verbeteren en veral gemenen wil, stegen die kredieten van 4 milliard in 1949 op 8 milliard in 1949 op 8 milliard in 1954 wat het dubbele is. Dhr Eyskens weigerde te aanvaarden dat de reggering in zake onderwijs partijdig is en de katholieke scholen meer zou geven dan de officiële. De steun aan de katholieke scholen beloopt nog geen derde van het totaal aan on derwijsuitgaven.De gelijkheid, waarte gen de socialisteen reeds protesteren, is nog verre van bereikt. Het debat wordt volgende week voortgezet. ECHTGENOOT GEVRAAGD in de zaal Het Groen K\ uis op Zaterdag 7 November, te 7,30 u. Zondag 8 November, te 7 u. Maandag 9 Novvember, te 7,30 vu Donderdag 12 November, te 7,30 u. LENING v. WEDEROPBOUW TWEEDE SCHIJF. Bij de 247e trekking van de 2e schijf van de Lening voor Wederopbouw die Woensdag te Brussel plaats had, is een lot van 1 millioen te beurt gevallen aan obligatie 724 van de reeks 6.202 en een lot van 500.000 fr. aan obligatie 5 1 0 van de reeks 3.960. De andere obligatiën van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. mi IIIi nbaasmip sten en gewone rijkswachters is wel dat kort na de bevrijding te weinig of niet geselectioneerd werd bij het aanvaar den van manschappen bij de rijks wacht en dat men dan ook veel te ge makkelijk een hogere graad bekwam.» Tot zo ver onze rijkswachter. Wij menen dat deze zienswijze de juiste is dat men van zo'n standpunt uit begrij pen kan dat er inderdaad zaken ge beurd zijn die te betreuren zijn. Een rijkswachter moet dus trachten meester te zijn over zijn zenuwen en de selec" tionering moet met strengheid gebeu» ren. WERLALA. O wm 11,1 I De C.V.P. moet weg van 't Stadhuis... de rest heeft geen belang (dixit... het huidig bestuur vóór de verkiezingen). Hun wens is volbracht. Het kiezers korps heeft beslist. Of het er zich nog over verheugt, is een andere vraag Velen hebben het voorbeeld gevolgd van een socialistisch eerste minister J'azis d'abord et puis je pense. Eerst gedaan en dan gedacht Heeft menigeen verdriet gebracht. Maar. dat het dan nog diegenen alleen waren die er hun stem» hebben toe bijgedragen, die er ook de droeve en pijnlijke gevolgen van droegen... het ware maar wel besteed. Jammer genoeg, moeten ook de andere er de zure pillen voor slikken. Dat deed namelijk die autovoerder» die verleden Zondag, tussen half zes en zes uur, met die politieagent-, te doen had aan de Zeshoek. Burgemeester Borreman zei steeds tot de Commissaris De politie moet beleefd en helpend (opvoedend) op treden. De huidige Burgemeester schijnt er een meer democratischemethode op na te houden. In alle geval die agent», die daar stond (en de commissaris was in de buurt) sprak tot die chauffeur» ik ken geen van beiden op een toont je... (iets hoger dan een kwade vent, iets lager dan een razende) in schoon deftig Oilsters met veel schietgebe den, waarbij de Heer des Hemels werd ter hulp geroepen, om aan «die chauf feur waarschijnlijk diets te maken dat de weg naar Dendermonde voorbe houden was aan de «zuivere Belgen» en niet toegankelijk voor een «alledaagse Belg». Opvoedend was de toesjpraak ook, zo een beetje lijk de Cinema van over *t water met zijn opvoedende film», voor de jeugd en zijn gewaagde scè nes». De omstanders waren ten zeerste gesticht Beleefd was ze ook, zelfs een beetje te «be»-leefd. Het leefde al wat er aan was». God dank dat wij nog niet helemaal (gedemocratiseerd zijn door onze proletarische advocaten. senatoren, volksvertegenwoordigers, doktoren en fabrikanten, ...anders ware die chauf feur» er zo goedkoop niet van af ge weest. Ware het in Rusland geweest die man (die chauffeur bedoel, ik) zonder manieren, zat vandaag al in Siberie! De C. V.P. is weg van 't Stadhuis... Dat is hoofdzaak... De rest... heeft geen belang Wie niet die mening deelt, ...is een saboteur of een volksvijand. ARGUS. oOo PAUS PIUS X WORDT VOLGEND JAAR HEILIG VERKLAARD TWEE MIRAKELEN DOOR DE CONGREGATIE DER RITEN GOEDGEKEURD De zaak van de heiligverklaring van Pius X heeft een flinke stap vooruitge- gedaan door de goedkeuring, door de Congregatie der Riten, van de twee mirakelen, waarop de heiligverklaring van de gelukzalige Paus zal gegrond vest worden. De mirakelen deden zich in 195 1 voor. De medische commissie van de Congregatie der Riten heeft in Juni j.l. eenparig beide als geldig aan vaard en besloten tot het mirakuleus karakter van de genezing der twee personen die waren aangetast door ziekten welke ongeneesbaar worden geacht. Het eerste geval is dat van de ad vocaat Francescoc Balsani, uit Napels, die leed aan een longkankergezwel. Het tweede dat van een kloosterzuster uit Palermo, Maria Louise Scorcia, die leed aan meningocephalomyelitis (ont steking van de hersenvliezen en het schedelbeenmerg) De drie volgende stappen in het ge ding van de heiligverklaring zullen zijn: de algemene congregatie, in tegen woordigheid van de Paus, le lezing van het decreet tot goedkeuring van de mirakelen en de lezing van het «Tuto» decreet, eveneens in tegenwoordigheid van de Paus. Dit* drie plechtigheden hebben over het algemeen plaats betrekkelijk korte tijd na de goedkeuring der mirakelen. Men denkt dan ook dat Pius X toeko mend jaar zou kunnen heilig verklaard worden.

De Gazet van Aalst | 1953 | | pagina 1