HliMMfl -! Naar normale prijs in Slagerijsector PIERLALA AL IJ EN OMSTREKEN. BURELEN: Kerkstraat 9, Aalst Telef: nr. 24.114 I -> -• - r, ?-*.? Verschijnt de Donderdag en Zon dag van iedere week C nr. 881.72 - 10 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Donderdag 19 November 19.11 ■maant-* c-mazn- ancst me 'y~■- EEN MEDEDELING VAN ECONOMISCHE ZAKEN Het ministerie van Economische Za ken en van Middenstand heeft de vol- .rende nota gepubliceerd met betrekking tot de terugkeer tot de normale prijs in de slagerijsector. Genoodzaakt door de conjunctuur in het leven geroepen door de gebeurte nissen in Korea, werd de minister van Economische Zaken en Middenstand einde 1950 er toe gebracht een reeks reglementen in te stellen om de prijzen van het runds- en varkensvlees binnen redelijke grenzen te houden. De vaststelling van de winstmarges voor de kleinhandel van het vlees en het opstellen van een versnijdingstype dat tot basis moest dienen voor de berekening, alsook de versterking van de reglementering op de oorsprong attesten hadden het doel de verhoging der prijzen van een product beschouwd als zijnde van eerste noodzakelijkheid te beheersen. De bevriezing der prijzen aan ver bruiker, door vaststelling van maxi mumprijzen, verordening in December 1950', kon op 1 Juni 195 2 opgeheven worden daar de algemene conjunctuur der prijzen op dat ogenblik voor deze bevriidingsmaatregel gunstig scheen inzonderheid in de sector van het vlees. Het geheel van de reglementering op de controle der winstmarges bleef nochtans van kracht tot op heden. Begin 195 3 bestudeerde de commis sie der prijzen het vraagstuk van het vlees op aanvraag van de minister van Economische Zaken en Middenstand zij ondernam de economische studie van deze bijzonder ingewikkelde sec tor, en werd er toe gebracht zekere voorstellen te doen waarvan de uitvoe ring moest leiden tot gunstige uitslagen voor de verbruiker. Het opmaken van de lijst der klein- handelsverkoopprijzen van het vlees is een der elementen die van aard zijn om meer klaarheid te kunnen brengen op de markt van Het vlees. LIJST TWEEMAAL IN DE MAAND. De lijst der kleinhandelsverkoopprijzen van het vlees zal tweemaal per maand opgemaakt worden met de medewer king van het Nationaal Verbond der Beenhouwers en Spekslagers van Belgie in de volgende grote agglomeraties Brussel, Antwerpen, Luik. Gent en Charleroi. Brussel vormde de proefbasis en na de voorbereidende werkzaamheden kon de eerste officiële prijslijst gepu bliceerd worden op 15 November 193 5 Voor het opmaken der prijslijsten werd natuurlijk slechts een zeker aantal beenhouwerij in aanmerking genomen, nl een zestigtal aangeduid bij uitlotin0 en geografisch verdeeld in de verschil lende wijken, daarbij rekening houdend met een voldoende verspreiding van de standing dezer vleesbouwerijen. Verder werden ook zekere winkels in aanmerking genomen die behoren tot andere vormen van distributie s warenhuizen, volksvleeshouwenjen, enz Ren lijst van de gebruikelijke bena mingen der meest verkochte stukken werd opgesteld. Daarenboven werd het rundvlees geklasseerd in twee hoedanigheden. Het invoeren van dit voorlichtings stelsel op de markt van de vleesk'leiri- handel, samen met de huidige voorde lige conjunctuur, 'hebben.de minister van Economische Zaken en Midden stand in de mogelijkheid gesteld de van kracht zijnde reglementering in de sector van de vleeskouWerij te herzien. REGLEMENTERING WINSTMARGES AFGESCHAFT De rundermarkt schijnt inderdaad afdoende bevoorraad om ruimschpots in de behoeften te voorzien. De regering heeft trouwens de nodi ge maatregelen getroffen om de sta biliteit der varkensmarkt te behouden. Bijgevolg kan het afschaffen van de reglementering op de winstmaiges der vleeshouwers, uitgevaardigd door de ministeriële besluiten van 30 üc.ober 1950 en van 22 November 1950, be oogd worden. Dit maakt het onderwerp uit van het ministerieel besluit van 13 November 195 3 hetwelk vu.v toepassing worflt van 17 November 195 3 af. Nochtans blijft de reglementering in verband met het oorsprongatt^st (ministeriële besluiten van 27 October en 22 November 1950) en op het .ver plicht aanplakken der vleesprijzen (ministerieel besluit van 22 November 1950) van kracht. Het is te hopen dat de maatregelen betreffende de markt, van de kleinhan del in vlees een betere en ruimere voorziening van de verbruikers tegen redelijke prijzen zal voor gevolg heb ben. Het ontleden der prijslijsten toont de algemene strekking van de evolutie der prijzen en laat toe ten behoeve van de verbruikers de .grenzen af te kondi gen tussen welke de vleesprijzen meest al schommelen. Het is evenmin niet uitgesloten dat prijzen lager of hoger dan de vermelde kunnen aangerekend worden, zonder deze daarom een abnormaal karakter zouden hebben. Het is nochtans zeker dat de normale prijzen binnen de grenzen van de prijslijst zullen vallen voor zover .de algemene verkoopsvöorwaarden.. de zelfde blijven. Zo zouden de vleeshouwers, die-ho gere prijzen aanrekenen dan .deze. ver meld' in de prijslijst, 'het verschil moe ten kunnen rechtvaardigen door .een uitzonderlijke dienstverstrekking of door een gans bijzondere hoedanigheid van het vlees. Het is anderzijds niet uitgesloten dat zekere prijzen onder de afgekondigde minima zouden dalen ingevolge e mededinging. Daar verder vermelde prijzen ge middelden uitmaken zijn de enkele gevallen van zeer hoge of zeer lage prijzen niet m de prijslijst begrepeiv Deze maatregelen zullen 'hopelijk ook een normale afzet van de veefok kerijproducten verzekeren. IN DE SENAATSCOMMISSIE VAN BINNENLANDSE ZAKEN De Senaatscommissie van Binnen landse Zaken is bijeengekomen onder voorzitterschap van de h. en in het bijziin van de minister, de h. gegeven wetsontwerp goedgekeurd tot lifziging 7 deI §emeenteWet van 30 Maart 1836. Vervolgens hield zij zich bezig met het wetsontwerp tot voorkoming en beteugeling der aanslagenopdevrne uitoefening van de door de Gr°nc™?< ingestelde souve.eme machten. De commissie heeft besloten dit ontwerp voor advies naar het bureau van de Senaat te verwijzen. 8 MEI Vervolgens behandelde zij het wets voorstel van de h. Yernaux waarbij bepaald wordt dat de verjaardag van 8 Mei 1945 elk iaar als een nationale feestdag zal worden gevierd. Mevr. Lambotte is als verslaggee ster aangewezen. Tijdens de gedach ten-wisseling die over dit voorstel plaats had. merkten verscheidene leden op dat er reeds 93'/2 dagen zijn waarop niet wordt gewerkt. Sommige leden stelden voor een andere feestdag af te schaffen om deze door 8 Mei te vervangen. Anderen verzochten dat deze datum wordt ge lijkgesteld met een naamdag zoals die van de Koning. Ten slotte besloot de commissie het advies van de minister af te wachten, die heeft verzocht de kwestie tot aan de volgende vergadering te kunnen be studeren. De commissie Hield zich ook bezig met het wetsvoorstel van de h. Van Buggenhout tot wijziging van de dienst plichtwet ten bate van de mijninge nieurs. Met hel ook op do volgende vergadering zal aan de ledëïi' een nieu we tekst worden verstrekt. D E OPERETTE CZARDASVORSTIN wordt opgevoerd1 't LAND VAN RIEM oOo- DEL PUEYO de pianist die met zijn CHOPIN Recital in '49 te Aalst alle records sloeg, speelt terug Chopin op 1 December in de Feestzaal, T IS GEDAAN MET DE C. V. P Meer dan eens en door meer dan één hoort men wel zeggen dat het gedaan is met de C.V.P Hierdoor doelt men natuurlijk op de eerstkomende verkiezingen en wil men niet zeggen dat althai.s de C.V.P. /.al opgevouwen worden maar wel dat, al hoewel de C.V.P. de sterkste partij zal blijven, de volstrekte meerderheid niet meer zal behouden. Het kan wel de. moeite lonen bij dit gezegde en bij deze zeggers even te verpozen. Zij die.zo spreken behoren t<»t drie verschillende eategor» 4. Bij een eerste cate; orie vinden we die kiezers bij wiéri de C.V.P. een af gedane zaak is. Een partij dus voor de welke ze in de" toekomst niet meer zul len stemmen. Om anti C.V.P. te stem men hebben ze ontelb re redenen. Deze redenen zijn zo talrijk en zo opper vlakkig dat een ietwat nadenkend mens f?l spoedig ontdekt met iemand te doen te hebben die nóg nooit voor de C.V. P. gestemd heeft en het waarschijnlijk öok nooit doen zal. Dit soort anti C.V. P.ërs en Anti C.V.P. propagandisten is ëen zeer gevaarlijke sóórt daar het zich doet doorgaan als gewezen C.V.P. Het zijn deze anti C.V.P.ërs die twijfelaars beïnvloeden door ze te overtuigen dat -ze de énige niet zijn 'bij wion de C.V.P. uitgediend heeft. Tot een tweede categorie behoren diegenen die ook beweren dat 't ge daan is met de C.V.P. en de C.V.P. mag dus ook op hun stem niet meer rekenen. In tegenstelling met deze uit de eer ste categorie hebben deze vroeger wel C.V.P. gestemd doch beweren het in 't vervolg niet meer te doen omdat de C.V.P. dit gedaan heeft wat ze niet mocht gedc.an hebben en dat niet ge daan wat wel moest gebeuren. Wanneer we aan deze de vraag telt en een ja» of ((neen» antwoord eist: of ze dan gaan anti C.V.P. .jocn, t jrii li beraal of socialist (vr.ti de communis ten spreken we niet meer) en of een nieuwe en een andere meerderheid zal beter zijn, dan blijven ze doorgaans het antwoord schulcug of lappen er de volgende dwaasheid uit u't Kan me niet schelen, 't kan maar slecht zijn Dit antwoord, hoe dwaas ook, sluit toch een bekentenis in die de volgende is dat een andere meerderheid geen oplossing is. Dit rs inderdaad zo, want gedurende de huidige moeilijke omstandigheden, vooral op internationaal gebied, wan neer vaak spoedig moet gehandeld worden. is een homogene regering "veruit het beste en het zekerste. Eindelijk tot een derde categorie behoren de anti C.V.P. roepers die aan hét liegen zijn. Ze stemmen niet meer C.V.P. vóór de verkiezingen en eens in het stemhokje kunnen ze niet anders dan stemmen zoals ze reeds altijd ge stemd hebben. Vroeger voor de ka tholieke partij, daarna voor de KA .V. en laatst voor de C.V.P. Mén moet maar de moed hebben tot die 'roepers te zeggen dat ze nog nooit tegen hun levensbeschouwing gestemd hebben en dat ze dat in de toekomst nog niet zullen doen. Spoedig is dat overtuigend anti C.V.P. geroep gekalmeerd om de discussie met een lach te eindigen door te zeggen «Na tuurlijk voor wie zouden we anders stemmen dan voor de C.V .P We mogen al dit anti C.V.P. gepraat, 'hetwelk in de grond niets aan het lijf heeft, toch niet onderschatten. Het schept toch een zekere malaise cn kie zers die niet heel straf in de schoenen staan en deze die om een persoonlijke reden de C.V.P. in het hart dragen worden aan het wankelen gebracht. Dan heeft men nog de vlottende massa die niet graag stemt voor een partij die schijnt achteruit te gaan. Is er tegen dit soort anti C.V.P. pro paganda iets te doen Ja wel 1 Onze C.V.P. militanten moeten goed op de hoogte zijn van het C.V.P. programma en wat er reeds van verwezenlijkt werd; ze moeten zich in de massa bewegen en daar met klem, durf en overtuiging hun woord plaat! sen. Mén mag het terrein der anti C.V.P. propaganda niet links laten liggen om dat het niet links ligt. Het ligt in de C.V.P. middens en de neutrale mid dens. Deze terreinen zijn gekend of toch gemakkelijk te ontdekken. Ze zijn ten andere niet zo talrijk en de anti C. V.P. praters zijn ook minder talrijk dan men op 't eerste zicht zou denken, 't Zijn altijd dezelfde die zich ver plaatsen. PIERLALA. «F DE SOCIALISTEN ZIJN NIET TEGEN DE GODSDIENST We lazen in »Le Reuple» en ver,alen voor u Negentien eeuwen christelijke be schaving, negentien eeuwen ellende en onwetendheid, negentien eeuwen van misdaden gepleegd, opgestookt of g< dokt door prinsen van de Kerk, negen tien eeuwen onrecht en vernedering van de menselijke persoon. Is dat een referentie die ons kan aanzetten ons te beroepen op het christendom. Het is deze geest die uw burgemees ter beziel, Aalstenaars, want Oscar De Bunne is een strijdend marxist, gods dienst is opium voor het volk, meent ■hij. Niet alleen een vreemdeling kwam aan het hoofd onzer stad, hij is daaren boven een strijdend ongelovige. Socialisten en liberalen onze gelovi ge bevolking zal u gedenken, daar zul len wij voor zorgen. ZIJ HEBBEN ONS ZO LIEF OF DE MELKHISTORIE 'Als het kiezing is dan kunnen de kiezers in elk manifest lezen, hoe lief de kommunisten hen hebben. Zij zijn de verdedigers van de arbeiders, zij zijn de behartigers van de belangen van middenstanders, zij zullen zelf de landbouwers een paradijs op aarde be zorgen. enz. enz. Kijkt naar Rusland, naar Polen; naar Hongarije, naar Let land, enz. overal waar de kommunisten baas zijn is het toch zo goed iedereen is er gelijk, geen verschil meer tussen arm en rijk en zeker geen ondersche d meer omwille van uw opinie... Hii;i bij ons iv.j" v rrL_T z*> maar de kommunisten doen werkelijk pogingen om er ons een voorsmaakje te geven en zo ons verlangen aan te vuren. De kommunistische vrouwenbond («Unie voor vrede en welvaart» noemt deze Vereniging) is met petitielijsten rond gegaan en de kommunisten heb ben er in de gemeenteraad over geïn terpelleerd. Het gaat om de «söhool-melk voor de kinderen. De staat (hier in Belgie is dit de C.V.P. regering) geeft een toelage om deze melkbedeling aan verminderd tarief te doen plaats grijpen en er zijn waarachtig veel kinderen die van deze gunst gebruik maken. De kommunisten vragen de kosteloze be deling van deze melk voor de school kinderen van de stads-scholen. Indien de katholieken ook melk willen drin ken dan kunnen zij bij de rijke kapi talisten (sic.) gaan bedelen, want het zou toch ondulbaar zijn dat die katho lieken van het geld van iedereen zou den melk drinken... Voor wanneer krijgen we het ver volg op deze voorstellen want we zien zeer reikhalzend uit naar het vol gend kommunistisch voorstel alle katholieken worden vrijgesteld van belasting. Niinimt 1 fiB SKcht bekwam het hem, de leiding der Partij kwam er tussen en de kampioenen der democratie en der vrijheid lieten hem kiezen tussen zijn post van bod. en zijn ambt (of geval Bomon) En hij bleef bode. De Minister van Binnenlandse Za ken is hier de oorzaak Neen! Toch niet te begrijpen, het raadsel is niet op te DE TWEE VRIENDEN Nieuwerkerken heeft nog steeds geen Burgemeester. De kandidaat der meerderheid heeft iets op zijn adminis tratieve kerfstok en kan niet worden benoemd. Spijtig voor hem. Een tweede kandidaat, een bode van het socialistisch syndikaat werd voorgesteld en benoemd. TOEKENNING VAN BEROEPSKREDIET lc DE TWEE VRIENDEN gingen dit schandaal te Nieuwerkerken in een pu blieke protestmeting aan de kaak stellen. Kent ge de twee vrienden niet Het ziin de twee marxisten, Oscar De Bunne n Bert Van Hoorick, die samen op de eerste vergadering van de Aalste^se gemeenteraad besloten het Marxime te bestuderen. Volksvertegenwoordiger D'Haeseleer moest er ook spreken. doch liet zijn vrienden in de steek. Voor een uitgelezen publiek» nam Bertje eerst het woord. Hij paste zich aan bij zijn gehoor. Op de meest on- beschaamste wijze viel hij de Minister in zijn persoon, echtgenote en familie aan. En u kent het vocabularium, de woorden van onze stalinisten wanneer ze over onze kinderrijke gezinnen spreken. Kd Oscar De Bunne sprak na Bertje en moest voor hem niet onderdoen. We zijn van oordeel dat vreemde lingen (Oscar De Bunne IS een vreem deling) zich hoffelijk moeten gedra gen, dit des te meer wanneer ze burge meester zijn en dus hiërarchisch onder geschikt aan de Minister van Binnen landse Zaken. HEUBE. TOCH... DRINGT DE WAARHEID DOOR Bij vorige gelegenheden werd -er reeds meermalen op gewezen, dat de toestand van de stadskas er op verre na zo berooid niet uit zag. als de libe- raJrt» w«i ivil/b-n jdr»<?n. tff:loX£Tl. Wanneer onze blauwtjes het over de begroting van 1953 hadden, dan spra ken ze steeds van de opgedreven in komsten die de CVP ingeschreven had, om de begroting te doen sluiten met een boni. Daarop werd reeds door ons geant woord dat we te gepaste tijd zouden bewijzen dat de begroting opgemaakt was, volgens de regels der politieke voorzichtigheid. Thans achten wij het ogenblik geko- komen om hierover wat nader uit te wijden, en onze stadsgenoten te be wijzen dat de liberalen en socialisten de belastingen hebben verhoogd om andere redenen, dan de financiële noodzaak Van zodra de belastingen goedge keurd waren komt het schepencollege met een begrotingswijziging: voor de dag waaruit blijkt dat de C.V.P. de inkomsten van vorige dienstjaren met meer dan 2.550.000 fr. te weinig had geraamd, en anderzijds de post Perso neelsuitgaven meer dan 750.000 fr. te hoog had geraamd, of een zuiver ter beschikking van het schepencollege staande som van meer dan 3.300.000 fr. Op het ogenblik dat de liberalen de verhoging van de belastingen stemden, wisten zij zeer goed (misschien tot op de laatste frank) dat deze sommen te hunner beschikking kwamen... en toch deden zij het... Het is in elk geval een zeer eigenaar dige manier van de kiezers te bedanken omdat zij hun woorden hebben ge loofd. Lacht maar, heren liberalen, wie laatst lacht, lacht best. QUI BUS. cOo~ Tijdens de afgelopen maand Oktob. hebben de Nationale Kas voor Beroeps krediet en haar aangenomen instellin gen 596 nieuwe kredieten voor een globaal bedrag van 84.949.000 fr. toegekend, waardoor het aantal kre dieten toegestaan vanaf 1 Januari tot 31 Oktober 1953 op 5.469 kredieten en het globaal bedrag op 834.506.000 fr. gebracht worden. De kredietomloop en verbintenissen bedroegen op 31 Oktober 1953 Fr. 2.738.015,000. In dit verband wijze wij er op dat de Nationale Kas en haar aangenomen instellingen bevoegd zijn om krediet voor wederuitrusting te verlenen tegen de verminderde rentevoet van 4.50 t.h. aan de nijverheden behorende tot de getroffen sektoren, alsmede krediet voor ambachtswerktuigen tegen een rentevoet van 3,50 t.h.. 4 t.h. en 4.25 t.h., naar gelang het bedrag aan zekere ambachtondernemingen en aan kleine ondernemingen 0O0 DEL PUEYO een groot pianist, vir tuoos in de hoogste graad begaafd met een opvallende persoonlijkheid en een uitzonderlijke genialiteit. (Nuova Stampa Turin)

De Gazet van Aalst | 1953 | | pagina 1