Viering van Mariaal Jaar in Bisdom Gent PIERLALA mi&M EN OMSTREKEN. iVerschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. BURELEN Kerkstraat 9, Aalst Telef. nr. 24.114 - F C. nr. 881.72 - 10 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr. Donderdag 10 December 19r,3 .-fiKr es, V, r» «a: m:n.:±3süü jrl.. Nummer 99 Mi »l MliLli HERDERLIJKE BRIEF VAN MGR OALEWAERT LEGT NADRUK OP BEDEVAARTEN EN ROZENKRANSGEBED Door Mgr Calewaert. bisschop van Gent, werd bij gelegenheid van de ope" njng van het Mariaal jaar een herder lijke brief opgesteld. Waar het gaat over de bedevaarten en rozenkransgebed drukt Mgr Cale waert zich als volgt uit BEDEVAARTEN In Zijn schrijven drukt de H. Vader het verlangen uit, dat bedevaarten zou den worden ingericht naar de gekende Mariaheiligdommen, naar Gourdes vooral, waar Maria zich als de Onbe vlekte aan Bernadette openbaarde. Goddank, ons Bisdom is, als geen ander. geregend met Mariaoorden, waar de lieve Moeder Gods met grote vurigheid jaarlijks door duizenden pel grims wordt vereerd. Wij vertrouwen er op. dat de gelovigen dit jaar talrijker dan ooit te voren, deze plaatsen zullen bezoeken, en gaarne zullen deelnemen aan de gewestelijke bedevaarten die onder het geleide van ZZ. EE. Heren Dekens zullen worden ingericht. Het spreekt vanzelf, dat ook meer algemene bedevaarten onder Onze lei ding naar het diocesane Mariaheiligdom te Oostakker Gourdes zullen paats heb ben, bedevaarten welke Wij hopen te bekronen met een machtige Mariahulde van gans het Bisdom in Onze bisschop pellike stad. Nade re inlichtingen zullen ten gepas ten tijde over M deze plechtigheden worden verstrekt. Aansluitend eindelijk bij het verlan gen van de H. Vader, drukken Wij de wens uit u in groten getale dit jaar aan •de Diocesane Bedevaarten v?n het Bis dom Gent naar Gourdes in Frankrijk te zien deelnemen, vooral aan de Zomer" bedevaart die Wii zelf zullen begelei" den. Zii moge uitgroeien tot een in" drukwekkende manifestatie van het Bisdom Gent aan de voet van de ge" zegende rots ROZENKRANSGEBED IN HUISKRING Om te sluiten, leggen Wij er de na druk op, dat de viering van dit Mariale laar niet mag blijven bij voorbijgaan de olechtigheden, bij een kortstondige opflakkering van vrome maar opper vlakki^e gevoelens, maar integendeel een blijvende invloed op het godsdien stig leven van ons volk moet uitoefenen. Daarom verlangen Wij, dat geduren de dit jaar een bizondere inspanning 7ou worden gedaan om het oude Vlaamse gebruik van het dagelijks ro zenkransgebed in de huiskring te be vorderen, en een intense actie zou worden gevoerd ten voordele van onze aloude, en beproefde Mariacongrega* ties. Onder de verschillende gebeden ter ere van Maria, is er wel geen,zo eens gezind. zo nadrukkelijk door de Pau sen aanbevolen geworden, als het ro zenkransgebed. Moge, door de eensgezinde en geest" driftige s?menwerking v??n allen, pries ters. koosterh'ngen en gelovigen, dit Mariaal Jaar uitgroe'en tot een mach tige beli'Jenis vrr? ons geloof, tot een indrukwekkende hir'de van onze liefde en ens vertrouwen m de Onbevlekte Maagd en Moeder Gods, tot een wel doende en duurzame hernieuwing en verdieping van ons christelijk leven. SCHIKKINGEN Ten einde Gods 'mildste zegen en Maria's moederlijke bescherming over ons pogen af te smeken, hebben Wij de volgende schikkingen getroffen Op Dinsdag, 8 Deen. her, Feest van de Onbevlekte Ontvangenis van Maria, zullen Wij een Pontificale Mis celebre ren in de Kathedraal, en daarna er de Pauselijke Zegen geven. 2. Op diezelfde dag zal voor de Hoogmis, in alle kerken en openbare bidplaatsen, in de kapellen van de kloostergemeenten en colleges van Ons Bisdom, het Veni Creator gezongen worden. 3. De Driesters zullen gedurende gans het Jubeliaar. in de H. Mis het gebed van de Onbevlekte Ontvangenis als gewone imperata bidden. 4. De kloostergemeenten zullen het als een plicht aanzien Gods zegen over het Mariaal Jaar af te smeken. Wij re kenen on haar dagelijkse H. Commu nies, op haar talrijke bezoeken aan het H. Sacrament, op haar gezamenliike en private gebeden, op haar boetedoe ningen. AFLATEN 1. Een volle aflaat quoties» d.i, de 7 o dikwijls kan verdiend wor den als de voorwaarden vervuld wor den wordt verlend aan de gelovigen die, mits biecht en communie, een kerk of in de missielanden een kapel, toege- v.- 'd aan de H. Maagd, bezoeken en er bidden tot de inzichten van Z. H. de Pan- op het feest van O. L. Vrouw On bevlekt Ontvangen, 8 December 1953 en 8 December 1954. Dezelfde aflaat kan, onder dezelfde voorwaarden, verdiend worden op het feest van O. L. Vrouw Geboorte, (8 September), O. G, Vrouw Boodschap 25 Maart), O. G. Vrouw Lichtmis (2 Februari), O. I Vrouw van Smarten 1 5 September) en O. L. Vrouw He~ mr?vaart (15 Augustus). 2) Een volle aflaat wordt verleend aan de gelovigen d'e. mits biecht en communie, een der bovenvermelde bidplaatsen. bezoeken en er bidden tot intentie van Z.H. de Paus, iedere Za terdag van het Mariaal Jaar en ook tel kens wanneer ze er zich groepsgewijze in bedevaart naar begeven. 3. Een volle aflaat wordt verleend aan de gelovigen die, mits biecht, com munie en gebeden tot intentie van Z.H. de Paus. godvruchtig een plechtigheid ter ere der H. Maagd zullen bijwonen; indien ze de vereiste voorwaarden niet konden vervullen, maar vernoemde plechtigheid ter ere der H. Maagd met berouwvol hart bijwonen, kunnen ze een aflaat van 1 0 jaar winnen. 4. Al de Bisschoppen mogen op de dagen van aanvang en einde van het Mariaal Jaar, bij de pontificale Mis de Pauselijke Zegen geven met volle af laat. 5. Alle airaren, toegewijd aan de H. Maagd, zullen geprivilegieerd zijn, waaruit volgt dat een volle aflaat toe gepast wordt op die ziel van de overle dene voor wie er een H. Mis wordt ge celebreerd. 6. Voor wat betreft de speciale Ma riaheiligdommen. welke bezocht wor den door talrijke bedevaarders van heinde en ver en waar Maria op ganii bizondere wijze wordt vereerd kunnen de gelovigen er. buiten de bovenver melde gunsten, mits biecht en commu nie en gebeden tot inzicht van Z. H. de Paus een volle aflaat verdienen, niet enkel alle Zaterdagen doch alle dagen van het Mariaal Jaar. AFSCHEIDSTOESPRAAK VAN MGR CENTO «IK HEB MIJ BELG GEVOELD Alvorens op 12 December e.k. ons land te verlaten, heeft Mgr Cento, ver trekkend apostolisch nuntius in België, er aan gehouden zich persoonlijk tot de Belgische bevolking, inzonderheid tot de gelovigen, te richten. Voor de Franse micro sprak hij per soonlijk, terwijl zijn toespraak Zondag avond in vertaling werd uitgezonden tijdens het godsdienstig half uur van de Vlaamse Zender. Mgr. Cento verklaarde o.m. «Door u aangenomen, heb ik mij Belg gevoeld, heb ik uw land be schouwd als een tweede vaderland en heb ik in uw leven meegeleefd in al zijn uitingen, waarbij ik steeds getracht heb door mijn aanwezigheid en vaak door mijn moord uw mooie initiatieven en uw edelmoedige ondernemingen aan te moedigen. Vanuit Portugal, dat ook een gastvrij land is waarmee België op vrienschappelijke voet leeft, zal ik uw leven verder gadeslaan en zal ik vooral steeds bidden opdat België, dat zo rijk is aan heiligen en helden, zijn roeping, die het een vooraanstaande plaats bezorgt in de goede strijd voor rechtvaardigheid en vrijheid, niet zou verzaken. oOo DE VEREENVOUDIGDE SPELLING NIEUWE LEIDRAAD MET WOORDENLIJST De Belgisch 'Nederlandse spellings commissie, die tot taak had regels te ontwerpen voor het gebruik van voor naamwoorden en van tweede naam valsvormen als der, dezer, zijner voor de schrijfwijze van bastaardwoor den, alsmede de tussenklanken in sa menstellingen, heeft hie-over een lei draad en een daarbijbehorende woor denlijst samengesteld, die vermoedelijk rond half Februari zullen gepubliceerd worden. Dit deelt dhr Cals, minister van Onderwijs, Kunsten en Weten schappen, mede in een zojuist aan de UIT DE REEKS T IS GEDAAN MET DE C. V. P. De wind blaast gunstig in het zeil van de C. V. P. Dit gunstig blazen is natuurlijk niet te danken aan de enkele bijdragen in dit blad verschenen om de vitters tegen het C.V.P. belijd aan de kaak te stellen en eens ter dege aan de tand te voelen. Neen, die pretentie heb ik niet. Alhoewel een paar brieven me reeds de bevestiging gaven dat inderdaad de critiek op de C.V.P. niet veel om het lijf heeft wanneer men een ogenblik nadenkt over inhoud van die critiek en over de persoon die de critiek voert. Dat de vrind gunstig blaast heeft het zo pas gehouden partij congres be we zen. Ook de arrondissementele con gressen bevredigen in dezelfde zin. Op deze laatste komt natuurlijk wat meer invidualisme en regionalisme tot uiting. Regionaal gezien moet de propa ganda onder vorm van degelijks voor- en inlichting nog intenser doorgevoerd worden. Eens de regionale vooroorde len uit de w geruimd zal meteen ook het individualisme een zachte dood sterven. Eens dat internationaal, nationaal en regionaal, het reeds gepresteerde werk der C.V.P. tot de massa is doorgedron gen kan men gerust beginnen om ook de mond van de oppositie te stoppen. Dit «mond stoppen moet men natuur lijk in figuurlijke zin verstaan. Wie kan de mond van sommige op positie politiekers stoppen Wat baten immers kaars en bril als de uil niet zien en wil Vele oppositie-politiekers zijn Vol taire gezind en passeri diens spreuk toe «Lieg en blijf liegen, er blijft toch altii'd nog iets van over Er zijn van die politiekers die het aan de grote klok hangen dat, ze de Minister in volle Kamer- of Senaatzit ting gaan interpelleren. Hierdoor zijn ze het aan zichzelf verplicht toch te interpelleren. Wanneer ze dan, door het antwoord van de geïnterpelleerde minister, een afstraffing van belang krijgen en dat zelfs hun eigen partijgenoten zitten te monkelen en elkaar toefluisteren die dwazerik kan zijn sm... niet houden», dan zijn die interpellanten nog niet genezen en beweren in eigen midden, dat ze het de Minister eens gegeven hebben. Dergelijke kinderstreken moe ten ook aan de massa bekend gemaakt worden want het blijft altijd een groot gevaar wanneer men de massa maar één klok laat horen. Ik schrijf dit om te bewijzen dat het een utopie is te denken dat men de oppositie met een K. O. overwinning kan verslaan. Dergelijke vijand kan men alleen maar op punten verslaan. Enkele dagen geleden was ik in ge sprek met een echt C.V.P.ër maar een even verwoed criticus. Toen ik hem er attent opmaakte wat de C.V.P. gedu rende de laatste jaren reeds verwezen lijkt had en dit spijts de ongunstige omstandigheden gaf hij dit grif toe maar somde me een hele reeks zaken op die de C.V.P. niet had gedaan. Toen verwees ik hem naar het C.V.P. pro gramma met de aanmerking dat de C. V. P. zijn mening deelde en dus wel zinnens is ook de nog niet verwezen lijkte programma punten af te hande len. Ziet ge, er zijn altijd van die mensen die niet kijken naar wat gedaan is maar alleen naar wat nog niet gedaan werd. Moest er ooit een regering komen die in drie, vier jaren alles doet wat moet gedaan worden t zou er voor volksvertegenwoordigers en senatoren weinig rooskleurig uitzien. Er moet een politiek van werkverschaffing gevoeld worden en mannen als mijn zegsman zouden van de regering zulkdanige prestatie verlangen dat volksvertegen woordigers en senatoren mogen gaan doppen. PIERLALA. êx: Nederlandse Tweede Kamer gerichte ppta over zijn beleid. Het ligt in de be doeling, dat tegelijkertijd in België en Nederland het besluit zal worden gepu' bliceerd waarbij voor beide landen de ze leidraad en de woordenlijst geldend zal worden verklaard. De subcommissie voor de regeling van de schrijfwijze van historische na men, heeft haar werkzaamheden nog niet beëindigd. Over de schrijfwijze van aardrijkskundige namen is het overleg met provinciale en gemeentebesturen, aan wie hun zienswijze is gevraagd, nog gaande. TWEE TREINEN IN BOTSING te Ste KATHERINA LOMBEEK DODEN EN TALRIJKE ERNSTIG GEKWETSTEN. Er hing Maandag over gans het land een dikke mist, waardoor verschei dene ongevallen te betreuren vielen. Op het grondgebied van Sinte Ka therina Lombeek heeft zich een botsing voorgedaan tussen twee reizigerstreinen waarbij 4 doden en talrijke gekwetste reizigers te betreuren vallen. De trein die te 1 8 u. 09 het Zuidsta tion te Brussel verlaat in de richting Denderleeuw werd wegens de mist en deels ook doordat er momenteel wer ken aan het baanvak te Liedckeike worden uitgevoerd, op het grondgebied van Ste Katherina Lombeek opgehou den. De trein liep hierdoor een grote vertraging op. Om 18 u. 5 7 stond hij daar nog steeds. Op dit ogenblik kwam de trein, die te 18 u. 29 eveneens het Zuidstation te Brussel verlaat in de richting van Denderleeuw aangereden. Vermoedelijk misleid door de dikke mist, die naarmate de avond viel, zwaarder en omvangrijker werd, botste de aanstormende trein langs achter op de stilstaande trein. De botsing was zeer hevig, daar de aanrijdende trein er een vrij grote snel heid op nahield. De laatste wagen van de stilstaande trein werd letterlijk to taal vernield. De reizigers uit de overi ge wagens, door de hevige schok opge schrikt sprongen naar buiten om na te gaan wat er voorgevallen was. Toen zij de laatste wagen bemerkten, snel den zijn spoedig ter hulp. Uit de wrak ken werden meisjes gehaald, die op slag werden gedood. Een ander meisje werd in stervensnood aangetroffen en gaf enkele ogenblikken later ook de geest. Verder waren er vercheidene reizigers erg gekwetst, waaronder ver scheidene in bedenkelijke toestand werden opgenomen. iAille ambulancediensten te Brussel werden onmiddellijk opgebeld en ver schenen spoedig ter plaatse om de ge kwetsten te verzorgen of weg te voe ren. Naa^j wij konden vernemen blev n de reizigers van de twee treinen van een nog grotere ramp gespaard dank zij het feit dat de schok van de aanrijding ge broken werd door het inbeuken van de bagagewagen. Door dit zware ongeluk werd het treinverkeer in de richting Denderleeuw geheel ontredderd, waardoor de treinen grote vertraging ondergingen. DE DODEN De 1 7 jarige Odette Verbeeken, de 1 8 jarige Irma Verbeeken (nicht van voorgaande), Eliane Buyle, alle drie uit Heldergem, en de 19 jarige Suzanne Van Impe uit Kerksken. ZWAAR GEWONDEN Elisa de Winne, Dorp 48. Ressegem; lAndré Lus, 45 jaar uit Herzele; Simon- nn Van Hoef. echtg. van Frans Van Audenhove, Scherrestraat. Ie Erembo degem: Raymonde Van de Woestijne, 18 j., Blektestraat, uit Hofstade; Erna Frederik, echtgenote Van Londerzeel, I fzerenwegstraat, 74, te Overboelare; Mathilde De Smedt, 45 j., Wijngard straat, 10, te Denderleeuw. Twee ge kwetsten moesten een heelkundig in grijpen ondergaan. Anderdeels bevinden zich thans nog in het ziekenhuis zes gekwetsten, onder wie Mej. Martha Vijverman uit Haal' tert. In het ziekenhuis te Aalst zijn nog twee gekwetsten. DE LICHTGEKWETSTEN Hier volgen de namen van de licht gekwetsten Hermine Vandenbossche, Kerkweg 20, Liedekerke; Maria en Gaby Vandenbossche, zusters van eerstgenoemde; Mevr. Smeesters'De Ruyscher, Brusselbaan, 56. Erembode- gem; Maria Beeckman, Buizemontstr., 247, Geraardsbergen; Lucienne Ne" chelput, Warande, 14, Geraardsbergen; Marie Thérèse Dechau, echtg. G. Kaf kot, Gaverstraat, 33; Maria Broodcoo rens, Edingenstraat, 28, Geraardsberg. Anna Michiels, echtg. De Beer, Resse gem; Albert Van Kerckhove, schilder 33 j.. Essestraat, 50, te Impe; Norma De Henan, Paardeveld, 2, te Appel terre; Kamiel Cammu, werktuigkundige 31 jaar, Asserendries, 54, Aalst; Emiel Hugo, mekanieker, 30 j., uit Moerbeke, J.B. Cammaert 51 jaar. Kasseide, 29, Lieferinge; Margaretha Verschueren, 16 iaar. Hoogst., 11, Appelterre Eychem Helena De Vuyst, Vlierzele; Renilde Schouppe, Liedekerke; Emilienne Ba go, Onkerzele; Emielienne Moulaert, Visstr., Geraardsbergen; Sofie V. d. Borre, Pamel: Aug. V. Steenberghe, StriipenGodelieve V. Hege, H.llegem Robert Landrie, Mater; Julius Neve, Liedekerke; Loreine Gauditiebois, Ide" gem; Alfons V. de Velde, beroepsmili tair, 28 j., Aalst; C. De Backer, 41 j., OVER MEDEZEGGENSCHAP VAN ARBEIDERS IN BEDRIJFSLEVEN BELANGRIJKE NOTA VAN INTERNATIONALE UNIE VOOR SOCIALE STUDIËN VAN MECHELEN. De Internationale Unie voor Sociale Studiën van Mechelen die jaarlijks vergadert onder voorzitterschap van kaïdinaal van Roey, heeft zojuist een belangrijk dokument vrijgegeven be treffende het medezeggenschap van de arbeiders in het bedrijfsleven. Sed rt geruime tijd houdt dit pro bleem de mensen bezig die in het be drijfsleven of in de syndikale wereld een verantwoordelijke rol te vervullen hebben. In de eerste plaats stelt het probleem zich voor de moralisten en stelt zich eveneens voor de bedrijfslei ders. MORELE BESCHOUWING Het uitgebreid dokument behandelt twee punten om vervolgens de beslui ten te trekkken die richting zullen ge ven aan de verschillende stromingen die hier bii ons bestaan. Wat d e morele gegevens betreft wordt er in de eerste plaats op gewezen, dat er een grote verwaring bestaat. Men moet de pontifikaie uitspraken betref fende ri t probleem niet isoleren van de integrale tekst want anders kan er niet anders dan verwarring ontstaan. De LI. Vader heeft enerzijds positieve richt lijnen gegeven, terwijl Hij anderzijds limitatieve punten heeft aangehaald en soms wel het terrein heeft vrijgelaten. Achtereenvolgens worden deze ver schillende tendenzen besproken. ZAKELIJKE ONTLEDING Als tweede punt b. handelt het do kument het onderzoek van deze proble men met het gezond verstand. Hier wordt onderzocht, aan de hand van de richtlijnen van de H. Vader hoever men in deze oroblemen mag gaan op dit ogenblik. Tevens worden richtlijnen aangegeven wat de praktische verwe" zenliikjnrr betreft ;n het bedrijfsleven. De H. Vader moedigt het invoeren van een gemeenschapskontrakt en een loonkontrakt aan Verder moeten de bedrijfsleiders zelf onderzoeken wat er moet gedaan worden om het welzijn van de arbeiders te bereiken voor me dezeggenschap. Tevens dient rekening te worden gehouden met de verschil lende genres van bedrijven en onderne mingen. van de ene kant de naamloze verenigingen en van de andere kant de private of familiale verenigingen. De grote ondernemingen dienen te decen traliseren om aldus menselijke groepen tot stand te brengen op basis van een zekere autonomie De ondernemingen dienen ekonomisch gezond te zijn en sociaal een goed klimaat te hebben door de ontwikkeling van de menselij ke betrekkingen. Het dokument wijst er verder op, dat iedere tendenz om voorgaande realisaties tot stand te brengen dient aangemoedigd te wor den. VERHOUDING BEDRIJFSLEIDER ARBEIDER EEN TE HERZIEN PROBLEEM Om te besluiten wordt er in de eerste plaats in het dokument op gewezen, dat het doorvoeren van het medezeg genschap van de arbeiders in het be drijfsleven in de eerste plaats stuit op psvchologische moeilijkheden. De bedrijfsleiders dienen zich te ont doen van een zeker absolutisme, ter wijl de arbeider de mentaliteit van de klassenstrijd moeten laten varen. Zowel van de ene als van de andere kant moet er een heropvoeden gebeuren in een nieuwe geest. Tevens wordt in de besluiten gezegd, dat men het probleem van medezeggenschap onder zijn ver schillende vormen dient te bestuderen. Men moet echter steeds de menselijke persoon in het bedrijfsleven voor ogen houden, met zijn rechten, zijn roeping en zijn volledig ontluiken in en door het werk. De mens heeft door het werk de plicht zijn waarde te laten blijken en hij heeft het recht zich sociaal geëerd te voelen voor deze waarde. De toe stand van zuivere loonarbeid en volle dig ondergeschikte zullen dit volledig ontluiken in de weg staan. Wij staan op een keerpunt in het bedrijfsleven door de geweldige ekonomische ont" wi kkeli ng van de laatste jaren en gans het probleem van de verhouding tussen bedrijfsleider en arbeider dient volledig herzien te worden met de goede wil van beiden Bredestr., 111, Aalst. C. Merc.kaert, 56 i., Geraardsbergen; Maurie De Saede- leer bed., 28 j.. DenderhoutemMaria Verhuist, Erembodegem, Michel De Coninck, 33 j.. Kattelinnesr, 1, Erpe; Willy V. Audenhove, 21 j.t Molen* straat, 33, Aalst.

De Gazet van Aalst | 1953 | | pagina 1