;<l MINIATUREN DEBATTEN OVER JAZZ. III. JAZZ EN EXOTISCHE MUZIEK. De exotische muziek, totaal onaf hankelijk van wat we zouden kunnen noemen de «westerse stemvork» heeft haar ontstaan en groei te danken aan een cultuurbodem die verstoken bleef van Westerse invloeden. Hoewel de jazz, ontstaan bij een vreemd volk en een vreemd ras, de natuurwetten van dat ras niet kan verloochenen, boeit - - deze muziek ons toch meer als de exo tische die we enkel uit wetenschappe lijk of folkloristisch oogpunt kunnen benaderen. De huidig© vormen van de jazzmu- I genoemd wordt het wereldlijk ziek nopen ons ertoe de geschiedenis van de Amerikaanse neger, van deze muziek op te stellen. Hier voor moet men eenvoudig trachte op te sporen hoe het muzikaal instinct van voedingsbodem geweest van de spin de Alfrico-Amerikaanse negers op de A .10^011 Westerse muzikale uitdrukkingsleer in Amerika op 1 Januari 863 heb- IV. NEGRO SPIRITUAL EN BLUES. De jazz is dus ontstaan bij het begin van de 20ste eeuw en kwam vooral tot groei en bloei in New-Orleaans bij de Noord-Amerikaanse neger. De vorm waarin echter het oorspron kelijk Afrikaans materiaal werd be waard is de bij uitstek geestelijke de negro-«spirituaL) waar het de verstoten neger de basis uitmaakt. Het loont de moeite bij deze spiritual lan ger stil te staan als bij de blues, het la ter gekomen hoofdelement van de oorspronkelijke jazzmuziek en dat vaak lied Het leed van de negerslaaf, is dus de oedinsrsbodem geweest van de spiri- tuaal. Na de afschaffing van de slaver- heeft gereageerd. Er bestaat hier een ben studenten van de Fiks University brus, die we bij andere exotische mu- onder d.enaam van F.sk Jubilee Sin- bruir, die we bij andere exotiche mu- fers" een rondreis bij de Man ziek onmogelijk kunnen bouwen. kel?' voor hej. ee.rst de sympathie opge- Wekt voor dit 'hoofdzakelijk De jazz op zijn beurt vertoont ver wante eigenschappen met buiten-Euro- pese exotische muziekvormen. Deze eigenschappen hebben overal een ge mene functie met in de vvertolking weemoe- dig-smartelij'k genre. Ondertussen heb ben befaamde barden als Robeson en Marion Kerby de roem van dit lied voorgoed verspreidt. Een diep reli gieus verschijncel verklaart de ke de jazz-vertolking uit een in rythmisch, melodisch en dynamisch opzicht vrije improvisatie, ook variatie genoemd. De jazz-speler kan de oorspronkelijke me lodie getrouw volgen, of ze van geïm proviseerde «opvullingen)) voorzien tij- van en in de improvisatie.De vertolker, Van de spiritual. Niet, de opstandigheid dit geldt practisch voor alle exotische js er hej hoofdmotief van, maar de «inspiraties», is de hoofdpersoon die de aanvaarding, de berusting in een wan- componist (voor zover er hier sprake toestand die alleen een uitweg kan kan over zijn) in de schaduw stelt,door vinden in het Geloof, de Hoop en de zijn interpretatie van de algemene aan- Liefde. Het innerlijke religieuze neger- gegeven richtlijn. Zijn zeer vrije phra- gevoel haalde het op een uiterlijk re- sering, zijn dynamische uitdrukkings-1 voluionaire daad. De gepredikte kris- kracht, bepalen meteen de waarde van i telijke leer assimileerde de neger op het uit te voeren muziekstuk zelf. De j een VpGr hem karakteristieke wijze in improvisatie echter, die zonder een verdrukking van het Joodse volk en algemene leidraad bij meerstemmig [n beloften en de redding van God musiceren niet denkbaar is, bestaat bij aan volk zag de neger niets anders dan zijn geschiedenis en de geschiede nis van zijn volk. Het Kristus-leven boeit de neger uit het oogpunt van de onderdanigheid «an 'He never said a mumbalin word.» Aan de machtigen r 1 dezer aarde (in casu, de blanken) is dens de voordracht. Deze afwijkingen aHe heerschappij gegeven, maar met de van het thema wortelen echter in het hulp Van God hebben de helden uit het bewustzijn van de vertolker en jmogen Qude Testament de machtigste heer sers beschaamd. (Zo o.a. de beschrij ving hoe Jezua Jericho innam.) Dank zij de spiritual, transponeerde de ne ger die oude gebeurtenissen aan de ge steltenissen van zijn bestaan. Daarom is de hemel voor hem een «home» en het Evangelie vervult de rol van trein (of schip) die er hem naartoe voert over een stroom of spoor «The Gos pelship» en «The Gospeltrain». Wat deze trein beireft, kunnen we duiden op .een toestand waarbij het voor de Noord-Amerikaanse neger verboden is in de afdelingen der blanken te reizen. Groot en haast benijdenswaar dig humanistisch vergeeft de neger deze toestand in de woorden van het lied «The rich and poor are there. No second classaboard this train, no dif ference in the fare. Get aboard, little children, 1 here's room for any a mo re». In «Deep River» is het de mytholo gische ondergrond die nog doorklopt, de Jordaan te beschouwen als de «doodsrivier» die men na het sterven oversteekt. Een buitengewone illustra tie van de spiritual is de film Green pastures» (Groene Weiden), waar de ontroerende voorstelling van het ne ger-hemelbeeld andermaal de diepe menselijke ondergro'nd van de spiri tual benadrukt. Na de burgeroorlog en de bevrijding van de neger in 1863 deed het «bleus»- type zijn intrede en was meteen een nieuwe mogelijkheid geschapen tot verdere ontwikkeling van het oorspron kelijk materiaal. De eerste blues werd bij de eeuwwisseling op de markt ge bracht (Mamie's Blues) maar pas na dat de neger-cornettist W. C. Handy zijn blues improvisaties optekende (Memphis Blues en St. Louis Blues) kon men van een nieuwe definitieve vorm gewagen. De vocaliste Bessie Smith werd de voornaamste vertolk ster ervan terwijl een nieuwe compo- nente van de latere ontstane jazz zich liet opmerken de ragtime. Hoe lang de ragtime over de sweet-music heen, de term hot jazz gevormd werd die op zijn beurt verwaterde tot swing-music en haar geciviliseerde vormen, swing, bebop, progressive jazz en alle moge lijke vormen van dans en amusements- mujek is voor volgende rubrieken. (Vervolgt) LON PLEEING. niet helemaal afwijken van de melodi sche lijn. Het verwijt als zou de jazz muziek geen melodie kennen kan hier door gedeehelijk vernietigd worden. De jazzmeiodie ligt niet vastgeankerd in een thema-lied. Maar hier vervan gen de toevoegingen of weglatingen bij het oorspronkelijk melodisch ver loop, de roi van de harmonische onder grond, zodat de melodische ervaring in het gevoel zelf blijft vastgeankerd. De dynamiscne vertolking en impro visatie brengt mede dat geen enkele jazzcompositie een vaste vorm heeft. Elke uitvoering is een nieuw creatief geoeuren. Eenzeltde jazzstuk tweemaal gespeeld, is in eersie uitvoering niet ge-lijk aaji de tweede. Vandaar de noodzakelijkheid om op gramofoon- platen de oorspronkelijke bedoeling van een jazzcompositie vast te leggen, zoals wij in het Westen onze toevlucht moesten nemen tot de partituut. Na deze algemene en ietwat saaie uiteenzetting, die we echter moesten ■doormaken om de kern van de zaak te begrijpen, kunnen we in een volgend artikel de geschiedenis en de opvatting van de jazz kleuriger belichten, om vervolgens op te klimmen naar de evenwichtige besluiten. KOLONIALE LOTERIJ Hier volgen de uitslagen van de trekking van het 5 de gedeelte van de Koloniale Loterij, die te Fontaine l'Evêque plaats had Winnen 200 fr. de nummers die ein digen op 2. Winnen 500 fr. de nummers die eindigen op 1 4. Winnen 1.000 fr. de nummers die eindigen op 438, 695. Winnen 2.500 fr. de nummers die eindigen op 0166, 7875, 9539, 46611 d 2981 6375. Winnen 5.000 fr. de nummers die' eindigen op 8951, 0084, 8114, 0643.1 4672. Winnen 10.000 fr. de nummers die' eindigen op 0751, 7826. x Winnen 25.000 fr. de nummers die eindigen op 43300, 0175 7, 54292, 37967, 91673, 60871, 40600, 34487, 18978. 42201. 26609, 97651, 84094,. 98743 INSCHRIJVINGEN VOOR DE KONINKLIJKE CADETTENSCHOOL Het ministerie van Landsverdedi ging deelt mede De Koninklijke Cadettenschool be reidt voor tot de loopbaan van officier (landmacht, zeemacht, luchtmacht, rijkswacht en gezondheidsdienst). Kunnen, na een toelatingswedstrijd, tot de School toegelaten worden, de jongelieden die minstens 14 jaar oud zijn en zoon zijn van Oud-beroepsmilitairen, oudstrijders, politieke gevangenen, verzetslieden, ambtenaren en personeelsleden van de openbare administraties, grote gezin nen. De toegelaten candidaten moeten, op het ogenblik van hun toelating, het 4de jaar der Athenea (of Colleges) of het derde jaar van de Middelbare Scholen beëindigd hebben; ze volgen aan de School de laatste drie studieja ren der Humaniora. Al de onkosten die uit de studies en uit het onderhoud van dë leerlingen voortvloeien zijn ten laatste van de Staat. De aanvragen voor bijkomende in lichtingen die de leeftijd, de gedane of bezig zijnde studies en de ingeroepen titel speciferen, zijn te richten tot de Commandant van de Koninklijke Cal dettenschool, St. Atnnadreef 90, Brus sel II. De inschrijvingen worden aanvaard tot 15 Juni 1954. De proeven van de toelatingswed strijd hebben plaats in de Koninklijke Cadettenschool, in principe gedurende tweede helft van dë maand Juli. VERENIGDE STATEN GAAN NIEUWE REEKS POST ZEGELS UITGEVEN MET GODSDIENSTIGE TEKST De Verenigde Staten treffen thans schikkingen voor het uitgeven van een reeks gewone zegels, met als onder schrift een godsdienstige tekst. De zegels van de nieuwe reeks, wel Winnen 50.000 fr. de nummers die ke binnenkort de thans lopende reeks eindigen op 72424, 67145, 79496, zal Vervangen, vertonen het vrijheids- 33450. j beeld met het opschrift Wij stellen Winnen 100.000 fr. de nummer die ons vertrouwen in God Die nieuwe nummers nummer HET GELUK VAN EEN IVIliLLI0NA3R NAAR HET FRANS VAN JEAN GRANGE 3de Vervolg. Een uitgebreide handel laat zich zo gemakkelijk niet van de hals schuiven als ene fabriek. Hector hield dus zijn wolhandel aan. Hij werd daartoe aan- ^emoeuigd door zeer aandige winsten, waar hij de vermeedering van zijn ge zin in aanmerking genomen, niet onge voelig voor was. Gedurende vijf jaren werkte hij als een sjouwerman, terwijl hij zich min der rust en uitspanning guncje dan de ajrmsie zijner kantoorbedienden. Hij was besloten zich niet eerder uit de zaken terug ie trekken, dan nadat hij een rond millioen. op eerlijke wijze verdiend, zou bezitten, dat wil zeggen, naar de berekening, waarover ik ge sproken heb, op den leeftijd van twee en vijftig jaar. Hii had echter buiten den waard ge rekend, dat is in dit geval buiten het huis Jack Brown en Co., een der solied ste firma's der Verenigde Staten, tot den dag waarop het failleerde met een passief van tachtig millioen dollars. J Hector was in tjeze zaak voor twee honderd duizend franken... een drup pel water in den Oceaan. Deze twee honderd duizend franken vertegenwoordigden ongeveer al de winsten die mijnheer Morinière sinds hij in den handel was gemaakt had; zij vormden zijn vlottend kapitaal in Amerika en moesten dienen om ver scheidene aanzienlijke wissel, d?e wel dra vervielen, te New-York, Boston Chicago en New-Orleans te betalen. Er moest dus ten spoedigste ene ge lijke som gevonden en naar die ver schillende steden overgemaakt worden, wilde hij het huis Monnière niet met het huis Jack Brown Co, zien vallen. Meer dan een amerikaans en zelfs frans koopman zou voor zulk een on geluk niet zijn teruggedeinsd. De schip breuk ener sloep wordt nauwelijks op gemerkt, wanneer zij naast een groot scuip plaats heeft. Dank zij het devies zijner familie was Hector Morinière verplicht zijne boot op ene andere wijze te besturen; Inij verzamelde deihatve al zijne be schikbare gelden, verkocht in den haast een stuk land en vele kostbaarheden, en was in staat al zijne verbintenissen gestand te doen. Dit ging eenter niet zo spoedig als ik het vertel. De operatie duurde twee maanden, die de koopman twee eeu wen toeschenen. Men was in het hart je van den winter, in het seizoen der feesten, der diners en der bals. Hector moest, wilde hij gene aanleiding tot praatjes geven, als naar gewoonte aan die verenigingen deelnemen. Daaren boven trouwde een zijner nichten, en hij was een te rijke oom en te galant man om de dingen niet op grote schaal te doen. De heer Raijmond, een fabrikant van aardewerk, vriend van Hector, die ook handelsbetrekkingen met de Ver. Staten onderhield, bevond zich in een ongeveer gelijken toestand als de koop in wol. Hij ook verborg onder een opgeruimd uiterlijk de grootste angsten. Zij ontmoetten elkander op ene soiree aan de prefektuur en zon- eindigen op 68956, 61303, 13735, 72206. Winnen 500.000 fr. de 407830, 169199. Wint 1.000.000 fr. het 171215. Winnen 2.500.000 fr. de 492154, 258509. oOo LENING v.* WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 330ste trekking van reeks, waarvan de eerste zegel (8 cent in blauw, wit en rood) op 8 April te koop zal worden aangeboden, zal de zelfde dag aan het Amerikaanse volk worden voorgesteld tijdens een tele- j visie-uitzending, waarop zullen aanwe nummers zbn president Eisenhower, Richard I Nixon, de leden van het Amerikaanse kabinet, alsmede de vertegenwoordi gers van de drie belangrijkste gods dienstige kerken van Amerika, nl. dr. Roy Gross. secretaris-generaal der evangelische kerken; kardinaal Francis de deropbouwlening 1 e schijf), is een Spellman, aartsbisschop van New-York lot van twee millioen gevallen op de en dr Norman Salit, voorzitter van de obligatie Nr. 944 van de reeks 058 en raad der Synagogen van de Verenigde 'n lot van een millioen op de obligatie Staten. Nr. 152 van de reeks 217. DERDE SNEDE Bii de 205 e trekking van de Lening tot Wederopbouw (derde sneede) werd een lot van 2 millioen frarrk toe gekend aan obligatie 704 reeks 7485 e.n een lot van 1 millioen frank aan obligatie 282 reeks 9260. De andere obligaties van die reek sen zijn terugbetaalbaar tegen 1 000' fr. oOo EEN OORLOGSGEBEUREN dat zich afspeelt in het hart van een vrouw en van haar man krijgsgevangene in Duitsland CHRISTINE LAFONTAINE derden zich een ogenblik in de vëns- ternis af. Zij drukten elkander vluchtig de hand en spraken fluisterend, bij het geluid der muziek, over de kans, die zij hadden, om a^n de eerloosheid en aan de preventieve gevangenis te ont komen. Zij ook dansten op een kleinen vul kaan. Dit belette niet. dat men hen op een bed van rozen waande. Op enige schreden afstands van nen bevond zich een kapitein bij de jagers en de keizerlijke porcureur bij 'het hof van den eerscen aanleg te Poitiers. Zijn zij gelukkig die millionairs! zeide de kapitein, terwijl hij den ma gistraat piet een lichten wenk de beide kooplieden wees. Er gaat toch maar niets boven den handel om spoedig een fortuin te maken. Gij hebt gelijk, kapitein, ant woordde de keizerlijke procureur; wij, gij en ik, hebben er nu en dan behoef te aan, te denken, dat wij de maat schappij, den godsdienst, het vader land en het huisgezin verdedigen; zon der dat zou iemand terstond de toga en den degen laten varen. Hoe ver toch kunnen wij het elk in ons beroep brengen Ik voor mij zal het hoogsten, als ik naar de vijf en vijftig loop tot raadsheer aan het hof van appel bren gen; en weet gij wel welk tractement en aan die betrekking verbonden is Vijf duizend franken, mijn waarde, dat wil zeggen ene som, waarvoor de heren Moriniere of Raijmpnd hoogstens veer den dagen of ene maand nodig hebben om te verdienen. Mijn maarschalksstaf zal niet schitterender zijn dan de uwe, ant woordde de kapitein. Ik zal van geluk mogen spreken als ik het tot hatail- Op dezelfde dag zullen tijdens een grote lunch te Washington, de leden van de Amerikaanse regering de nieu we serie postzegels voorstellen aan de vertegenwoordigers van de landen, die lid ziin van het wereldverbond v posterijen. Bij deze gelegenheid zal de heer Henri Bonnet, Frans ambassadeur, een rede houden als vertegenwoordiger van het land, dat aan de Verenigde Staten het vrijheidsbeeld geschonken heeft. Baron Silvercruys, ambassadeur van België en voorzitter van het wereld- verbond van posterijen, zal eveneens een korte toespraak houden. lonscommandant en tot officier van het legioen van eer breng. Dit is ongetwij feld een eervolle positie; maar zij zal mij vijf en twintig dienstjaren, tien veldtochten en drie of vier wonden gekost hebben, de aanvallen van rhu- matisme niet medegerekend; gij zult mij moeten toegeven, dat dit tegen vrij hoge prijs is. De millionairs zijn gelukkiger. Zij zulen toch ook wel eens moei lijkheden ondervinden, zeide de ma gistraat. Geloof er niets van, hervatte de kapuein. De handel is het gemakkelijk ste ding ter wereld. Wanneer de ma chine eenmaal in elkaar gezet en ge smeerd' is,loopt alles van zelf.Men heeft genoeg gedaan als men een kassier duizend kronen, een boekhouder een oaar duizend franken en enige papier- bekladders een stuk brood geeft. Die arme lieden doen al het werk; de pa troon heeft niets te doen dan zijn naam te zetten en de winsten op te ste ken. Zo eenvoudig zal het wel niet zijn, zeide de magistraat lachende;doch het is zeker dan mijne requisitoren en uwe veldtochten ons nooit zo rijk zul len maken als de heren Morinière en Raijmond zijn. Het ongeluk is echter zo groot niet; geld is niet alles op de ze wereld. En dat is gelukkig ook. Hector verbeeldde zich, dat de por selein fabrikant en hij de aandacht van den procureur en den kapitein trok ken. Geloof mij, Raijmond, zeide hij, wij moeten hier niet langer blijven pra ten; men let op ons. Gij hebt sinds wij samen praten zulk een bezorgd gelaat, DE WEEKSTAAT VAN DE NATIONALE BANK De weekstaat werd afgesloten op 1 April. Er vonden geen grote deviezen- verschuivingen plaats, o. a. bleef de goudvoorraad ongewijzigd, de dollar- voorraad daalde met 8 millioen. De positie van Belgie in de Europese Betalingsunie is debiteur in Maart ten belope van 154 millioen. z Op 1 5 April wordt dit bedrag voor de helft in goud betaald door de Bank, terwijl het Belgisch krediet aan dë E. B. U met een erelijk bedrag wordt ver minderd. De weekstaat ondergaat na tuurlijk de invloed van de ultimover- richtingen. Flet crediet van de privésector is met 2.058 milliard frs, toegenomen. Deze verhoging is als volgt onder verdeeld 1.858 milliard fr. méér verdisconterin gen van handelseffecten bij het Her- disconterings- en Waarborginstituut, 227 millioen fr. verdisconteerbare af houdingen op speciale E.B.U. rekenin gen op 201 millioen fr. minder voor- scholten op overheidsfondsen. Onder de invloed van de lening is de positie van de schatkist verlicht. De voorschotten van de Bank aan de Schat kist daalden met 310 millioen fr., de voorschotten aan parastale stegen ech ter met 62 millioen. Onder de invloed van de verhoging der privékredieten steeg ook de bil- jettenomloop met 1.848 milliard fr. oOo OM HET PROBLEEM DER WERKLOOSHEID OP TE LOSSEN... OCUS POCUS... De C. V. P. is de partij der werk loosheid, huilen de socialisten. De werkloosheid is een geesel, Ak koord. De socialisten hebben, dat moet ge- gezegd, magische formules om het pro bleem op te lossen. Een van die for mules is overdonderend In hun pro gramma heet het «opslorping van de werkloosheid» noCh min noch meer... Ocus, pocus.... en 250,000 werklozen worden aan het werk gezet. Moeilijker is het niet. Och kom, die socialisten toch I Maar, onder ons gezegd, geef liever uw vertrouwen aan de C.V.P. dat is in elk geval zekerder. Zij belooft U de maan niet wat zoudt ge daar mee aanvangen maar stelt U een realis tisch prqgramma voor. waarvan de verwezenlijking noodzakelijk over de verschillende jaren gaat. De C. V. P. regering heeft de boom geplant. Mor gen zal deze boom vruchten dragen. Verniel deze hoop niet. Houdt de besten aan het stuur. oOo KIEZERS, OPGELET Op het stembu'letin dat u zult ont vangen staat geen nr. 2. - Dit num mer is gegeven aan de cartellijsten die alleen in Limburg en Luxemburg be staan. De lijst nr. 3 staat dus de tweede op het bulletin. De Kiezers moeten dus niet tellen 1, 2, 3, maar moeten kijken naar het nummer dat boven het stemvak staat. Juist onder nr. 3 moet ge stemmen. Maak daar één bolleke zwart, en t is klaar. Zeg dit voort aan al uwe vrien den en kennissen. Dat niemand zich vergisse Nr. 3. dat het den koopman verraadt, die in het nauw zit. Mijn gezicht moet er niet veel vrolijker uitzien. Het wordt tijd ons masker weer voor te doen. Gij, die nog jong en vlug te been zijt, moest mevrouw Millière eens voor een dans vragen. Ik voor mij zal wat met den rijksbetaalmeester gaan praten. Men zal denken, adt ik voor honderd dui zend franken staatsrenten wil kopen doch dat is mij om het even. Ik ben immers millionair Toen onze koopman, na 'kort en on rustig geslapen te hebben, 's anderen daags zijn kantoor binnentrad vond hij er een brief uit Parijs. Aan het adres zag hij, dat hij van den onderwijzer van zijn zoon kwam, die leerling der vierde klasse aan het gymnasium van Lodewijk den Groten was. De ongelukkige vader verbleekte. De heer Duvernet schreef hem zeer zelden, en altijd in gewichtige omstan digheden. Zou Henri ziek ziin Zou men zich over hem hebben te bekla gen Met ene bevende hand verbrak hij de enveloppe. De brief was vervat in de volgende bewoordingen WELEDELE HEER «Het is mij onmogelijk de gesteld heid, waarin zich uw zoon tegenwoor dig bevindt, langer voor u te verber gen. Sedert twee maanden is Henri ge heel veranderd. Hij, die eerst zo be scheiden gehoorzaam en werkzaam was is trots, onzeggelijk en onverklaarbaar lui geworden. Enige leerlingen uit Poi tiers hebben verteld, dat gij Croesus zijt. Men heeft dit aan uw zoon over gebracht, die er zich eindelijk op ver- hoovaardigd heeft. Hij heeft gisteren aan een der leraren die hem tot werken aanspoorde geantwoord, dat de zoon

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2