Stadsnieuws Vo!1cb vertegenwoordiger MOY,EjftSOEN stelt de Regering voor hare verantwoordelijkheid ttm DERAT SN DE KAMER OVER DE 18 MAANDEN De heer Moyersoen. De minister van landsverdediging is er reeds twee maal toe gebracht geweest uitleg te verschaffen over de inkorting van de duur van de dienstplicht. Wij kunnen nu op enige afstand van die verklaringen beter nagaan hoe de zaken er uitzien. ik moet u zeggen dat wij niet gerust gesteld zijn over de door u getroffen maatregelen. Uw inlichtingen blijken nog zeer onvolledig. Ik stel vast dat tot na de verkiezingen. Iedereen ver klaarde dat men, om de diensttijd te verminderen, wijzigingen moest bren gen aan de recrutering en o.m. aan de vrijstellingen. Wij blijven de overtui ging toegedaan dat de door de minister voorgestelde compensaties niet vol doende zullen blijken. De heer Spinoy, minister van lands verdediging. Ik zal u nooit overtui gen. U zult mij steeds antwoorden dat gij njet overtuigd zijt. De heer Moyersoen. U zult mij moeilijk kunnen overtuigen dat wat volgens u in I953 nodig was, nu plots niet meer nodig is. x verdediging. U zult ontgoocheld worden, indien u denkt dat u er een politieke zaak van zult maken. De heer Moyersoen. Ik verlang slechts de uitleg van die plotse wijzi gingen te vernemen. Men heeft ook in de Senaat de heer Spaak attent gemaakt op zijn vroegere verklaringen. De heer Spaak verklaardeDe waar heid is dat u het vierkant van de cirkel wilt vinden. Met uw huidig stelsel van werving, bestaan er negen en negentig kansen op honderd dat u zonder de vier en twintig maanden uw internatio nale verplichtingen niet kunt nakomen. Zo u uw verbintenissen wilt nakomen en het stelsel van vrijstellingen wilt handhaven, dan zoudt u een slecht le ger maken. (Ironische uitroepen rechts. Verzet links.) De heer Spinoy, minister van lands verdediging. Hii richtte zich tot u. De heer Moyersoen. Waarom zouden wij een slecht leger hebben ge maakt en u niet Ook de heer Spinoy oordeelde dat de overgang van tde 24 naar de 21 maanden een nadelige schok te weeg Iedereen verklaarde dat een verdere had gebracht. Smekend vroeg hij aan stap slechts kon gezet worden na wij minister De Greef de achttien maan- ziging van de aanwervingsmethode en njet in te voeren, vooraleer het regime in, de eerste plaats na de afschaffing j te veranderen. der vrijstellingen. Het advies der mili De heer Spinoy, min. v. landv. Ik tairen eerst. houd mijn vroegere verklaringen staan- Luidens het verslag van de gemeng-jde. Gij hebt gehandeld destijds zon de militaire commissie, menen de mill-der iemand te verwittigen. Als gij twijfelt, wil ik u graag nadere toelich ting geven. De heer Moyersoen. Om te be wijzen dat mijn verklaringen wel de gelijk beantwoorden aan wat uw stand punt is geweest tot na de verkiezingen, lees ik u een uittreksel uit een artikel van de heer Spaak Le Peuple van 23 April 1954. «Men zal de achttien maanden dienst tijd binnen de korst mogelijke tijd moeten invoeren. Fundamenteel brengt zulks een grondige reorganisatie van het leger, een herziening van de militie- wet, van het stelsel der vrijstellingen en van de studie van de vrouwelijke militaire dienst met zich. De heer Devèze. Is u het daarme de eens IX,- iiccx iVfbyexsocxx. Toen wij aan het bewind waren, hebben wij op de vragen geantwoord. Vandaag is het uv; beurt om te antwoorden. De heer Demuyter. Herhaal wat u tijdens de afwezigheid van de heer! aire commissie, taire deskundigen dat in de jaren l 933 en 1934 geen compensatie mogelijk is. De heer Dejardin. Lees het ver volg. Wees oprecht Lees ook de com mentaar van de commissie. De heer Moyersoen. u Wij zien, zeggen ze, geen uitdrukkelijk, onmid dellijke compensatie voor een vermin dering in de lichtingen 1933 en 1954.» We zullen nu verder uw eigen verkla ringen aanhalen (Onderbrekingen.) De politieke deskundiggen hebben ook tot aan de verkiezingen allen ver klaard dat men geen wijzigingen kon brengen in de duur van de diensttijd zonder de recrutering te wijzigen. In heeft in 1953 de C.V.P.-regering ver l 95 3 verweet u ons dat wij het leger in gevaar brachten door de diensttijd te rug te brengen van 24 op 2 I maanden. Ik ga uwe verklaringen voorlezen.Dhr. Devèze zegde dat de tijd gekomen was om over te gaan tot een volledige her vorming van de militaire inrichting op bases die wij hebben voorgesteld. Men moet het beginsel vastleggen van de gelijkheid van allen voor de mi litaire plichi. Het is slechts DAARNA dat men er zal kunnen aan denken eventueel de diensttijd te verkorten, en niet eerder. Luister naar het verwijt dat hij de regering toestutrde. De heer Devèze vreesde dat de CVP-regering nog voor de verkiezingen de achttien-maanden dienst zou doorgevoerd hebben. uBepaalde geruchten doen ons voor een nieuwe capitulatie vrezen. Was dit het geval, dan zou de regering nog maals blijk geven van haar onmacht. Om reden van haar eer, om die van België, weiger ik dat te geloven. Wij verwachten van de minister van lands verdediging dat hij de verklaringen zou herhalen voor de Kamer met deze dui-1 moest komen om de diensttijd te kun delijklhëid, die geen enkele dubbelzin- nen verminderen. Heeft iedereen zich liigheid mogelijk maakt. ^an vegrist r>. De heer Buset. Slechts een per- De heer Deveze zei voorts dat het SOOIX heeft zich vergist en die heet van verminderen van de diensttijd tot een Zeeland. Dat weet u heel goed. en twintig maanden op een ellendige wijze was geschied. Ik ben zo vrij te den te voren hadden genomen, wij enkele maanden te voren hadden genomen. De heer Van Eynde. Wat bete kenden dan de redevoeringen van, 3 en 4 April van eerste minister Van Hout- te De heer Moyersoen. En wat bete kenden dan i w vroegere verwittigingen omtrent een mogelijke overgang van de 21 op 18 maanden Was het dan niet anders dan uit vrees dat wij die troef uit uw handen zouden hebben ge nomen of waart gij overtuigd van het geen gij hebt verklaard De minister heeft ons niet gezegd welk het 'belang is van de vermindering van de coëfficiënt van aanwezigheid van de strijdkrachten van 76op 72%. Ofwel is de vermindering belang rijk. en dan is ze miskenning van onze verbintenisser belangrijk, ofwel niet belangri k en dan blijft het pro bleem van de compensatie bestaan in gans zijn omvang. Dan moet u elf dui zend manschappen terug vinden. Hoe hebt u het aan boord gelegd Gij hebt eenheden afgeschaft van de binnenlandse strijdkrachten. De be volking heeft het recht te weten of ze in geval van oorlog doeltreffend zal worden verdedigd. Derhalve is het noodzakelijk dat de binnenlandse strijdkrachten op peil worden gehou den. De heer Spinoy, minister v. landsv. Helemaal accooi^i De heer Moyersoen. Er wordt ge waagd over inkrimping van zogenoem de overtollige effectieven en andere algemeenheden. Wij staan hier vóór louter affirmaties die niet opwegen tegen de uitdrukkelijke verklaringen' van de militaire deskundigen en tegen strijdig zijn met uw eigen verklaringen van vroeger. De heer Spinoyt minister v. landsv. Ik heb in de Senaat cijfers gegeven. De heer Moyersoen. U hebt ge sproken over 400 officieren die aan vaard hebben een en twintig maanden te doen. Moet dat het vraagstuk oplos sen De heer Spinoy, minister v. landsy. Is dat uw argument De heer Moyersoen. Die 400 man nen kunnen toch het vraagstuk niet op lossen (Onderbrekingen Woorden wisselingen. De heer Van Eynde. Wij zullen Van Coppenolle terug onder de wa pens roepen De heer Moyersoen. Als gij in het nauw gedreven zijt, roept gij al tijd Van Coppenolle (Onderbre kingen Tumuilt. De neer Bertrand -Ik vraag bij motie van orde dat de redenaar het ^de inspanningen, die gedaan werden om ons land een sterk leger te ver schaffen. Op vier jaar tijd stampte mi nister De Greef een leger uit de grond dat misschien het beste is van het vrije Europa. Ik verzoek de minister over dit leger te waken. Hiervvoor moet men echter over de nodige middelen beschikken. De minister moet zijn verantwoorde lijkheid opnemen. «Doe niet mee aan politiek. Weiger ook ze te ondergaan. (Onderbrekingen op de socialistische banken) Ik doe met anders dan de vermanin gen voor te lezen, die u zelf stuurdet tot Minister De Greef. (Gelach op de C.V.P.-banken Loochgnt gii dat gij die woorden hebt uitgesproken De heer Van Eynde. Gij moest uw verantwoordelijkheid opnemen toen gij minister waart De heer Moyersoen. Wij hebben onze volle verantwoordelijkheid altijd genomen. I oejuichingen op de ban ken van de C.V.P.) Ik hoop dat het land met dit alles niet slecht zal varen. Het is de gehechtheid aan ons land die ons de weg der zwaarste inspanning heeft doen kiezen. Wat wij gepresteerd hebben, hebben wij uitsluitend gedaan in functie van het belang van het land en van de vrede in de wereld. Wij hebben het land voor zijn ver antwoordelijkheid gesteld. En wij hebben u vandaag voor uw volle ver antwoordelijkheid geplaatst. (Langdu rig hai*dgeklap op de banken van de C. V. P.) P- 3. In de zitting van 4 Juni, heeft de Heer Spinoy in het nauw ge dreven door de Heer Moyersoen, ver klaard dal hij niet gezegd had dat de legeroverheden met de genomen maat regel accoord1 gingen. oOo a CU/'C U i- C£UIAJ04„ oOo— LOTENLENING 1953 Vrijdag, bij de 62e trekking van de Loienlening 1953 werd een lot van 2 millioen toegewezen aan obligatie 144 reeks 3.148 en een lot van 1 millioen aan obligatie 12 reeks 1.348. De andere obligaties van deze reek sen zijn uit'betaalbaar tegen 1.000 fr. OQO LENSNG tot WEDEROPBOUW TWEEDE SNEDE. Devèze hebt gezegd. De heer Moyersoen. Ik wil wel. maar ik veronedrstel dat de heer De vèze zijn eigen redevoeringen kent. Ik heb eenvoudig in herinnering ge bracht mijnheer Devèze, dat u aan de vorige regering hadt verboden dat is het woord dat u hebt gebruikt de militaire diensttijd tot achttien maan den te verkorten nadat hij tot een en twintig maanden was teruggebracht ge worden. De heer Devèze. Zeker De heer Moyersoen. Ik heb er bijgevoegd, dat u wellicht geen porte feuille in de regering aanvaard hebt om uzelf getrouw te blijven. (Gelach op de banken van de C.V.P.) ledereen ging accoord dat een ver andering in het recruteringssysteem recht zou hc bben ongestoord te spre- ken. (Geroep. Woordenwisseling de 278e trekking van de Lening gen. Protest.) voor Wederopbouw (2de snede) viel De heer Moyersoen. Bij dat alles, een lot van 2 millioen te beurt aan menen», voegde hij er aan toe, dat men met weer dezelfde fout zal begaan i om hem tot achttien maanden te ver- minderen En toen de heer Spaak hem ant- woordde «Maar dat 'bereidt de rege ring voor riep de heer Devèze uit DAT JUIST VERBIED IK. Ik zou wensen dat eenieder iru deze Kamer hetzelfde zou zeggen. (Gelach en uit roepingen bij verscheidene leden. De heer Demuyter. Alleen de dommerikken veranderen nooit van mening (Vrolijkheid.) De heer Moyersoen. Ik veronder stel dat de heer Devèze een minister portefeuille geweigerd heeft, omdat hij aan zijn eigen bevelen niet ongehoor zaam wiidc zijn (Zeer wel! rechts.) Nu wat de heer Dejardin betreft. U hebt de diensttijd slechts kun nen verkorten door de leger-Inrichting zelf aan te tasten. Bijgevolg gaat het niet op te zeg gen dat het in luli mogelijk was de diensttijd tot één en twintig maanden te vei minderen en dat het tegenwoordig niet meer mogelijk is hem tot achttien maanden te verminderen. Het vraag t,ul; do I zich op dezelfde manier voor. 1 r bo: taal s'echts een logische stelling: de diensttijd kan verminderd worden indien de werving op een andere wijze chiedt. het probleem voor De he<y Moyersoen. Het was tosh niet M. van Zeeland die sprak door d'e mond van M. Spaak of Spinoy. Welk is nu de uitlegging van de Re gering. In de Kamer heeft de minister stout gesproken. In de Senaat kregen we reeds meer uitleg en we kunnen het volgende vaststellen ten eerste onze verbintenissen voor 1954 zouden niet worden nageleefd, zoals ze waren aan gegaan. Men zou het effectief van 76% op 72% brengen, wat alleen-voor 1955 was voorzien. Welk was nu 1955 Het probleem was in 1955, zonder verhoging van de diensttijd, onze ver plichtingen na te leven met een contin gent bestg^nde uit 20 t.h. minder re- cruten. Voor 1956 zal dit tekort voor al gevoelig zijn omdat wij dan twee contingenten zullen hebben met minder effectieven. De heer Dejardin. Maar wat hadt u voorzien voor 1955 Dat zoudt u ons moeten zeggen De heer Moyersoen. Terwijl het probleem zich niet stelde voor 1954, is het leger zeven maanden vroeger dan voorzien in aantal en kracht vermin derd. En dat hebt gij gedaan uit eigen beweging Zegt niet dat wij hetzelfde hadden kunnen doen I Dat komt er op neer te beweren dat wij enkele dagen voor de verkiezingen een beslissing zouden moeten genomen hebben te- De heer Spinoy, minister van lands- gen verplichtingen die wij enkele maan- herinner ik mij de verklaring van M. Spaak, een jaar geleden «Met het huidige recruteringsstelsel zijn er negentig kansen op honderd dat de vier en twintig maanden u niet zul len toelaten onze verplichtingen na te komen. Hoeveel kansen blijven er over, op dat u zulks zou kunnen doen op acht tien maanden De minister verklaarde dat de militaire autoriteiten de inkrim ping van de legerdienst goedkeurden. Ik vrees ech er dat degenen die uw maatregel goedkeurden lichtzinnig heb ben gehandeld en het prestige van de hogere legerleiding een geduchte slag toebrachten. De heer Spinoy, minister van landsv. Ik protesteer tegen die woorden De heer Moyersoen. Stoute be weringen volstaan niet. Tot bewijs van het tegenovergestelde geiloof ik in de uitspraak van de heer Spinoy, volksver tegenwoordiger, van de heer Devèze, en van de militaire autoriteiten toen dé ze op eigen verantwoordelijkheid en vrij hebben kunnen spreken. (Onder brekingen van de h. Van Eynde.) DE TOESTAND VAN DE VOLGENDE LICHTINGEN. De heer Moyersoen zegt dat het probleem onafscheidbaar blijft van de toestand der deficitaire lichtingen van 1955 en volgende, een dat die toestand zeer critisch is. De middelen die wij hadden voorbe houden om die leemten te bestrijden, hebt gij nu verbruikt en aldus hebt u de toekomst gecompromitteerd. De Heer Moyersoen besluit Wij hopen dat uw maatregel geen te erge gevolgen zal hebben voor het land. De huidige regering maakt er een kansspel van, en al spelend regeert men geen land (Zeer juist rechts.) Laat mij nu toe enige commentaar toe te voegen betreffende de interna tionale toestand. Sinds het verdwijnen van Stalin wordt een zogenoemde nieu we politiek gevoerd door de U.S.S.R. Maar de doelstellingen blijven dezelfde en men tracht ons in slaap te wiegen. Het gevaar is dat gij in de kaart speelt van die politiek en dat gij onze mensen overtuigt dat zij geen inspan ningen meer te doen hebben. Andere landen zullen wellicht menen ook de boog te mogen ontspannen. Ik ben voor een politiek die de weerstand wil versterkt 'bbven een demagogen politiek die ons verzwakt. obligatie 560 reeks 3.610 en een lot van 1 millioen aan obligatie 072 reeks 3.676. De andere obligaties van deze reek sen zijn uitkeerbaar tegen 1.000 fr. oOo KOLONIALE LOTERIJ DE WINNAARS VAN DE 7dè TRAN CHE 1954 GETROKKEN OP 15 MEI TE BERINGEN Tot op heden 28 Mei, werden grote loten van honderd duizend frank tot twee en een half millioen uitbetaald, hetzij geheel, hetzij in tienden, aan winnaars komende uit Aarschot, Ant werpen, Brugge, Brussel, Elsene, Eu- pen, Luik, Maurage, Mechelen, Mid- delkerke, Molenbeek, Namen, Neuf- chateau, Roux, St. Gillis (Brussel) Schaarbeek, Sourbrodt, Wanfercé-Bau- let, Zeebrugge. Beroepen gekend voor sommigen van hen autobestuurder-besteller, diende, dagloner, electricien, fabrieks directeur, handelaar, handelsagent, twee hotelhouders, kleine ambtenaar, pointeur, en een gepensionneerde we duwe. Buitendien werden loten van 25.000 tot 5 0.000 frank geïnd door andere winnaars wonende te Brussel, Carniè- res, Dottenijs, Eklo, Elsene, Florennes, Kortrijk, Luik, Quievrain, St. Gillis, Ukkel. Beroepen gepensioneerd arbeider, brouwer, confecpehandelaar, econoom, geneesheer, gepensionneerde van het leger, een militair, gepensionneerde van het Ministerie, nijverheidssecreta ris, papierhandelaar, houder van ben zinepomp. gepensionneerd ingenieur, machinist bij de spoorwegen, en een winkelier. Loten werden eveneens gewonnen door volgende potjes een groep «Be nelux» onderofficieren, tien arbeiders en bedienden van de spoorwegen, tien arbeiders, vijf arbeiders, negen perso nen, twee vriendinnen, een groep van verscheidene personen, twee vrienden werklozen. Verscheidene personen hebben hun loten doen innen door financiële in- stellin gen. De loterij bezit over deze winnaars geen enkele bijzonderheid. Laatste betaaldag voor de loten van de 7de tranëhe 1954 op 15 September. OPGELET TREKKING VAN DE 9de TRANCHE (NORMAAL PLAN) Het is billijk hulde te brengen aan OP 26 JUNI TE NEUFCHATEAU, LAAT U NIET BEETNEMEN MET zgz. EDELE METALEN KONTROLEER DE VOORGESCHRE VEN STEMPELWERKEN ET wordt aan herinnerd, dat de nieu we zilversmidswerken uit verzilverd metaal dje als zodanig voor de verkoop tentoongesteld, te koop geboden of verkocht worden verplichtend op zeer duidelijke wijze de stempelslag moeten dragen van twee stempelmerken TWEE STEMPELS OP VERZILVERD METAAL 1Het een tonvormig, bevat een symbool in relief, goedgekeurd door de administratie van de munt, dat de Belgische fabrikant of de in België* ge vestigde invoerder aanwijst die verant woordelijk zijn voor dé juistheid1 der aanduidingen aangebracht in het twee de stempelmerk. 2. Hec ander, rechthoekig van vorm, bevat, in de richting van de grootste af meting, Arabische cijfers, die, in gram men, de op het werk aangebrachte laag fijn zilver aanduidën. (In geyal van voorwerpen gewoon lijk per dozijn verkocht en ten andere nader bepaald in het uitvoeringsbesluit, wordt daardoor bedoeld het aantal gram zilver waarmede het geheel do zijn bekleed werd). Wat het verzilverd metaal betreft vervangt geen enkele andere Belgische of buitenlandse stempeling het geheel van deze twee stempelmerken. TER BESCHERMING VAN KOPERS EN EERLIJKE HANDELAARS. De aandacht der belanghebbenden wordt er eveneens op gevestigd dat al wie de in artikel 1 van het regentsbe- sluit van 20 Oktober 1949 bedoelde werken in edele metalen te koop biedt of met het oog op de verkoop tentoon stelt in zijn uitstalling en in de voor 'het publiek toegankelijke handelslokalen, een of meer zichtbare berichten moet aanbrengen met volgende tekst «De te koop geboden werken zijn, wat het gehalte der edele metalen en de verzilveringslaag betreft, door overeen komstig de wet aangebrachte merken gewaarborgd. Deze verschillende bepalingen beo gen de bescherming van de kopers en van de eerlijke handel. De Dienst voor InspecJe en Economische Onderzoeken is belast met het nazicht van de toe passing dezer bepalingen. oOo HET LUCHTINCIDENT MET HET SABENA-VLIEG! UIG Aaïstenaar Jozef Clauwaerts komt hierbij om het leven. Donderdag 1.1. werd een Dakota- transportvliegtuig van de Sabena aan gevallen door een straaljager. De marconist, Jozef Clauwaerts, 42 jaar, wonende Eist (O. VI.) werd hier bij gedood, terwijl de gezagvoerder Arsène Devreese, 30 jaar uit Gansho ren zwaar en dé mecanicien Victor Sluyts, 29 jaar uit Koekelberg, licht gewond werd. Te Brussel werd Donderdagnamid dag bekend gemaakt Het vliegtuig «OO-Auy» met aan boord de leden van commissie van onderzoek, die Donderdagnamiddag vertrokken zijn, zal Zaterdag te 13 u. te Mels'broek terug zijn. Het beschoten toestel is hersteld ge worden door werktuigkundigen van de Sabena, die per vliegtuig uit Brussel waren gekomen. Indien de luchtgesteldheid zulks mo gelijk maakt zal het toestel vandaag naar Brussel vertrekken me!; de tweede piloot Wilsor, de mecanicien Sluyts en net stoffelijk overschot van de marco nist dhr Clauwaerts aan boord. De marconist Jozef Clauwaerts, is geboren Aalstenaar, gehuwd en vader van één kind. De h. De Vreese, die in het zieken huis van Graz is opgenomen, mag thans nog niet vervoerd worden. oOo GENEESKUNDIGE ZONDAGDIENST Bij afwezigheid van de huisdokter kan men zich voor dringende gevallen wenden ZONDAG 6 JUNI (Sinksen) Dr. P. VANDERBEKE, JAN BIJLSTRAAT, 34, Tel. 23.800. MAANDAG 7 JUNI (Tweede Sink sen), Dr. L. SCHOCKAERT, HOUT MARKT, 2. Tel. 242,88. oOo WACHTDIENST DER APOTHEKEN Zijn van dienst voor dringende ge vallen van 9 tot 12 en van 14 tot 1 8 u. ZONDAG 6 JUNI (Sinksen) Apo theek VAN CAUWENBERGHE, MO LENDRIES, 10. Tel. 210.57. MAANDAG 7 JUNI (Tweede Sink sen), Apoifheek HOUWEN, GENTSE STEENWEG, 49 en 51. Tel. 243.84. GEDURENDE DE WEEK NA 19 U. vanaf Maandag 7 tot en met Vrijdag 11 Juni inbegrepen, Apotheek Houwen Gentsesteenweg 49 en 48. Tel. 243.84. De Apotheken der stad zijn gedu nde de week open van 8,30 tot 12 uur en van 13,30 tof 19 uur.

De Gazet van Aalst | 1954 | | pagina 2