Naar meer voornaamheid door een beschaafde omgangstaal Wederantwoord op 'n Kombel fljuffltn f, lf MOM l! Tenslotte of Ten slotte AANDACHT! EN OMSTREKEN. BURELENKerkstraat 9, Aalst Telef.nr. 24.114 - Verschijnt de Donderdag en Zondag van iedere week. '.C. nr. 881.72 - 12 Jaarg. 1,25 fr. 't Nr< Zondag 11 September 1955 Nummer 73 VOLKSE OPVOEDKUNDE (Familiale Kronijk voor Opvoeding en Onderwijs.) „DE TAAL IS GANS HET VOLK l. GEBREK AAN VOORNAAMHEID. Het is een feit. wij moeten het tot onze schaamte en soms tot onze schan de bekennen, dat de VOORNAAM HEID een eigenschap is die niet immer door do Vlamingen... (en ook wel door de Walen, hoor in acht wordt geno men, of beter gezegd „beleefd» Verladen week zagen wij andermaal een ons pijn doend schouwspel met na te gaan. te zien en te horen wat een op reis zijnde gezelschap van Vlaamse jongen mensen te zien en te horen liet Als velen onder ons op reis zijn denken zij, dat alles toegelaten is en velen willeji zich in dergelijke omstandighe den laten opmerken door hun onvoor naam optreden. Dat is een spijtige vaststelling, die niet alleen door ons zelf maar voorna melijk door de vreemdelingen, die op doorreis zijn in ons land, wordt opge merkt. Het is een leemte in ons opvoe dingsstelsel. Wij opvoeders, vaders en moeders. Ieraars en leraressen moeten de voornaamheid als instrengelen in ons opvoedingsplan. Dag in dag uit moeten wij onze kinderen wijzen op do regels der welvoeglijkheid en der voor naamheid, in taal, houding, doen en la ten. Als wij jong waren hadden we we kelijks een les in wellevendheid. Maintien et savoir vivre heette zullös in het pensionaat Wij menen dat in zeer weinig scholen de lessen in wellevendheid nog op het uurrooster staan. Dat is spijtig, dat is een leemte die moet worden aangevuld. Men leert immers op school zoveel zaken die la ter toch worden vergeten, laten wij nu eens er vöör zorgen dat wekelijks maar één speicaal lesje in voornaamheid wordt gegeven waarbij de kinderen le vensregels zullen aangeleerd worden die zij in het werkelijke leven zullen toepassen, de laats ten van de klasse zo wel als. de eersten En een vorm van voornaamheid is wel de taak zowel de geschreven taal als de gesproken taal. zelfs meer nog de gesproken taal dan de geschreven taal. want men spreekt minstens dui zendmaal meer dan men schrijft VLAMINGEN VOELEN ZICH SOMS ONBEHOLPEN... In leidende kringen voelen de Vla mingen zich soms onbeholpen. „BOND», het in Congo verschijnend tijdschrift voor Vlaams cultuurleven, schrijft dienaangaande „De natuurlijke en traditionele lei ders van onze gewesten werden uitge moord, weken uit naar het Noorden of scheurden zich af van hun volk, le Brussel, aan het hof en elders was er voor een paar eeuwen enkel plaats voor die Vlamingen die hun eigen zeden, ge woonten en taal, ja, zelfs hun herkomst verloochenden. Sedert een halve eeuw en vooral sedert de vervlaamsing van het onderwijs, en sneller dan men aan vankelijk wel dacht, is dit tekort ge wijzigd en aangevuld. Het is de taak van al de Vlamingen en vooral van de Vlaamse verenigingen het gemeen schapsleven en vooral de eigen vrien denkring te verfijnen, te verbreden en op een hoog peil te brengen en te hou den. Onze vergaderingen en bij 'komsten moeten een oefenterrein we zen voor allen, teneinde de soepelheid en voornaamheid te bereiken, die ons soms ontbreekt. Die wekroep komend uit Congo blijft van toepassing voor het moederland I HET ALGEMEEN BESCHAAFD IN HET BRANDPUNT DER BELANGSTELLING. De laatste tijd staat het Algemeen Beschaafd Nederlands weer in het bra.vlpunt van de belangstelling. Een der oorzaken Jaarvan is de instelling, door het Ministerie van Openbarax On derwijs. van een commissie tot bevor dering van de algemeen beschaafde omgangstaal, en ook zeer zeker van Je A.B.N.-Kernen die in vele onzer ge stichten werden opgericht de laatste jaren, en die. Goddank groeien en bloeien Het doel van de door het Ministerie van Openbaar Onderwijs ingerichte Commissie is een actie op touw te zet ten om het Algemeen Beschaafd Neder lands als gewone dagelijkse omgangs taal te verspreiden en in gebruik te brengen. De aankondiging van dit be sluit van het Ministerie doet onmiddel lijk de vraag rijzen Hoe is t mogelijk UNFAiR. Dat socialisten en liberalen niet „fair» (eerlijk tegenover tegenstrevers) zijn is een feit. De eersten zijn brutaal, onbeschoft, grof. Dat hebben wij met de Konings dat, moer dan 120 jaar nadat Belgiekwestie en dc laatste tijden met de an- zijn onafhankelijk!^ïid verkreeg, er ti-Collard manifestaties voldoende oet geijverd worden om d'e Vlamin- zien. Brutale woorden en daden van beschaafde taal „Le PeuplcS», „De Volksgazet Renard en andere bazen van ploegen. „Rood of geen brood» blijft de leus. Hun buik vol en de anderen mogen creperen I Ze hebben de les goed ge leerd van do „Kapitalisten» die zij „be strijden» (zeggen ze), maar enkel be nijden (zeggen wij). Eens dat zij ook wat macht hebben doen ze hetzelfde. De liberalen zijn meer geslepen. Die zijn geverfd en gepoederd., maar van binnen.. „Geus is onze leus zeggen die. Die stellen «hebben» boven „prin cipes». En dat zij dat nog wilden bekennen maar neen Zij willen dan nog altijd, met een zoet-zemerige glimlach, hun eigen doen doorgaan als zeer verdraag zame mensen... Gij moet aan geen politiek doen...» „gij moet kunnen ver dragen dat de zon in 't water schijnt en ondertussen trekken zij de sjargie naar zich toe. Dat is nu eenmaal de meest pretentieuse en de meest onver zadigbare kleine part'.i die er bestaat. Zij zijn niets en ze menen dat zij het al zijn. Wat zien wij met de fameuze wet Collard Alias, maar absoluu» alles, voor so cialisten. liberalen en communisten, (met het geld van iedereen Miljoenen voor .gebouwe». voor auto bussen. cadeau s, noenmalen. school gerief, enz. enz. voor de officiële scho len (met het geld van iedereen). Voor hen die nooit een cent uitga ven om eigen scholen op te richten (be halve de liberalen die eens een poging deden in de Korto Zontstraat, met een kindertuin... maar met konden volhou den). nu alles. Zij klagen dat zij er minder hebben dan de katholieken, zij doen zich doorgaan als de misdeelden en ondertussen mesten zij zich vet (met het geld van iedereen) en weigeren aan de anderen alle toelagen. Zii noemen hun «nieuwe» scholen „officieel», nationaal „openbaar» en wat weet ik al en willen zo de anderen den schijn geven van dus niet officieel, niet nationaal, niet openbaar te zijn. Oh. die faire mensen. Hebt gij al ooit een socialistisch of gen aan te zetten een te spreken De oorzaak ligt bij het grote onrecht dat ons, Vlamingen, werd aangedaan toen, na de omwenteling van 1 830, het besluit werd uitgevaardigd de Franse taal als enige officiële taal te erkennen. Het gevolg was, dat er van Vlaams onderwijs, om zo te zeggen geen spra ke meer was. Het duurde tot 1 844 om de officiële spelling van het Neder lands in België te zien aannamen. En toen in 1864 de nieuwe spelling De Vries en Te Winckel werd ingevoerd, gebeurde zulks ruim twintig jaar voor aleer daze spelling in Nederland offi cieel werd- Dit waren, ontegensprekelijk. twee feiten van het allergrootste belang, al thans voor wat het onderwijs van de schrijftaal aangaat. lammer genoeg werd de spreektaal volkomen verwaar loosd. vergeten. Men mag wel zeggen, op enkele uitzonderingen na misschien, dat diegene die zijn studies staakte vóór 1940. wel heeft leren schrijven zonder fouten (en dan nog maar nooit heeft leren spreken zonder fou ten. Wel werden, na de eerste oorlog, hier en daar cursussen ingericht van Nederlandse dictie, maar die bestonden hoofdzakelijk in het aanleren en het voordragen van verzen en gedichten. Wie-het- verschil kent tussen voöf-- dragen van gedichten en het gebruik van de dagelijkse omgangstaal zal wel 'begrijpen dat die cursussen, opgevat zoals hierboven aangehaald, absoluut niet beantwoordden aan het beoogde doel. Zulk onderwijs kon alleen voor gevolg hebben dat over 't algemeen een stijve boekentaal werd gasproken in plaats van een vloeiende, vlotte spreek taal. Vandaar de grote achterstand die wij o.o dat gebied hebben in te lopen en waaraan elk rechtgeaard Vlaming moet medewerken. De noodzakelijk heid daarvan is in 't oog springend. De zuivering van de omgangstaal is een der hoofdfactoren om het beschavings peil van ons volk, van ons allen dus, te verheffen. Volkscultuur en volksoplei ding liegen in nauw verband met de gebruikte omgangstaal. Heeft G. B. Shaw ons met zijn Pyg malion.. niet geleerd dat men. om als beschaafd mens te kunnen doorgaan, 'k Heb het wel plezant, zeer plezant gevonden het recht op antwoord van mijn vriend R. DEVOGHEL. Niet zozeer voor dc aanhef dan wel voor het lot Waar de heer De Wolf er mij op betrapt dat ik zelf TENSLOTTE in één woord schrijf en woorden als - KONKLUSIE». «REDAKTEL'R» enz. met K spel antwoord ik dit als vrij individu heb ik het recht te spellen zoals ik verkies (en ik heb daar mijn redenen toe.die hier buiten de kwestie staan;; maar als LERAAR en als EXAMINATOR heb ik de PLICHT de officiële schrijfwijze te doen eerbiedigen. R Vermits ik noch leraar noch examinator ben moet ik me dus alleen maar us® '.verstaanbaar trachten te maken en mag ik alle spellingen aan m'n hielen lap- knok- pen Dat wordt plezant. Plezant heb ik gezegd, voor mij.... maar niet voor de gefopten die door (J zelf slachtoffer worden gemaakt omdat gij ze als examinator veroordeelt om het voorbeeld, dat gij als vrij individu geeft, te volgen. „De officiële schrijfwijze te doen eerbiedigen..maar wat is de officiële schrijfwijze De Nieuwe Woordenlijst IS van kracht sinds 19 augustus 1954 onafgezien of de minister al-dan-niet richtlijnen heeft gegeven aan het onder wijs voor de toepassing van deze lijst. Gij schrijft „Het spellingsbesluit werd tot nog toe nooit uitvoerbaar ver- klaard (ter inlichting wel van I september af) Nu zou ik van U wel eens willen vernemen 1.) wie anders dan de Koning kan het soellio klaren besluit uitvoc baar» vcr- En dat hééft Hij gedaan op 19 augustus 1954 I 2.) waar haalt gij die I september vandaan In de krant gelezen Allee toe. gaat gij nu ook al beginnen met de kranten te geloven t zijn dus tot nog (i Spellingei school en o als «konklusie», ateneum», enz, r officiële examens VERBODEN.» Mag ik U doen opmerken dat een kandidaat klerk bij het stadsbestuur noch op school is noch verbonden aan oen openbaar bestuur, ik zie dan ook niet goed in wie hem kan VJLRBIEDEN een spelling toe te passen die bij Ko ninklijk Besluit werd bekrachtigd. Immers, worden, bij mijn weten, de richtlijnen, die een minister geeft, me degedeeld aan de schoolhoofden, de openbare besturen, enz. maar niet aan de kandidaten klerk bij een stadsbestuur. Wat betreft TEN SLOTTE alle woordenboeken (ook Van Dale, al- thans de uitgave die ik bezit) geven de spelling op in twee woorden naar analogie met alle samenstellingen met TEN. In mijn vorig artikel schreef ik dat Van Dale's Groot Woordenboek ook tenslotte in één woord aangeeft. U schijnt dat te .betwijfelen In de uitgave van 1950, zevende druk. blz. 1818. zult U vinden TENSLOTTE, bw., tot bessuit, eindelijk. Hit feit dat Van Dale's Woordenboek vroeger alleen ten slotte» vermeldt en men in de uitgave van 1950 de spelling ook in één woord aantreft bewijst dat er iets gewijzigd is. Als een kandidaat klerk 'bij het stadsbejtuur zijn spelling steunen op een Van Dale's Woordenboek, wilt U me dan hij zijn spelling moet gaan zoeken En mocht, wat voorgaat U nog niet overtuigen, dan kan ik U zeggen dat Prof. Dr. I. Pauwels in zijn toelichting bii de Nieuwe Woordenlijst van de Ne derlandse Taal. 1954, blz. 37, de regel laat gelden dat Samenstellingen -orden in het Nederlands zoveel mogelijk in één woord gejehreven. U ziet. Mijnheer Devoghel, dat de spelling van konklusie en tenslotte» met meer mag :ns zeggen waar liberaal blad gehoord of gezien dat ltu,uiiwi „eerlijk» aan zijn lezers de zaken, de Qp 2J|N MINST zeer twijfelachtig is en voor zoveel twijfel had gij nooit toedracht van de wet Lollard uiteen- zóvoe| punten mogen aftrekken dat de kandidaat onmogelijk kon benoemd f zette Neen. dat bestaat niet. Zt, moe- worden a, had hjj al het overi}?e Volkomen juist, in de eerste plaats beschaafd moet kun- ten hun lezers om den tuin leiden, zei nen spreken En wat waar is voor dedom houden, want de makers van die: Ik hoop dat U zult begrijpen dat ik het onrecht dat hém werd aangedaan enkeling is waar voor de gemeenschap, wet zijn er alles behalve fier over Zij verdedig. Sommigen denken dat inen ziin recht moet verdedigen met platte Wil het Vlaamse volk als beschaafd hebben zich zelf laten manoeuvreren broodjes te bakken; ik vind dat te vernederend. dan moet dit eigen taal lk beschouwd word' volk in de eerste plaat; behoorlijk kunnen spreken. Wij kun nen, alleen waardering opwekken bij de buitenstaanders en door zelfs een zuivere taal te gebruiken. zoals zij, vreemde lingen. het tegenover ons doen. Het moet uit zijn met wat lange ja ren gezogd werd Wie beschaafd -'spreekt is een ..activist, een V.N.V-er, een flamingant, een slechte Belg Leren wij beschaafd onze eigen taal spreken Leren wij daarbij zoveel mo gelijk andere talen! Leren wij ze alle... zeer. zeer goed Hoe meer talen men kent, hoe dik- wijler men man is als marionetten, aan wier touwtjes men trekt: zij hebben ja geknikt of i knikt op bevel. Nu laten zij, met Efpfcet, Het spijt mij dat de verdediging van een kandidaat de leden van de jury, aangesteld doox het schepencollege, in gedrang brengt, maar weet dan ook dat dc gevolgen van een vergissing nadeliger zijn voor dc kandidaat dan voor l;r._r> ',u ■«"-" "i. verwarring examinator die willekeurig gehandeld hoeft. Het is dan ook, voor hctzelf- i' i bestaan, zoeken zelfs ze aan te dikken de j^ct miaste kwaad dat deze laatste is voorbehouden. met; woo^kr^crii^a s d°^ ««e y weet. Mijnheer Devoghel. dat een kandidaat. UITSLUITEND om de draMXMun»' alhier en .nationaal» al-woordjes konglusie» en .tenslotte» werd uitgeschakeld als kandidaat klerk cj;l;ir"| hiI het stadsbastuurdat indien gij U niet^ffrgiste (waar ik zeer sterk aan Maar de grond der zaak is zij hrri I twüfol) trii oo ziin mini! veel te veel „tinten hebt afgetrokken voo, pekel - chelen. De grond de, zaak is en blijft lW) w"rloc K" "lf hebt Rood of geen brood Zij zijn de v£ lk ben goen Doctor in de Germaanse Talen en ge kunt wel vermoeden dat ik mij hffb laten inlichten door de meest vooraanstaande deskundigen terzake. Geen enkele totnogtoe heeft kunnen begrijpen dat. zelfs indien konklusie en tenslotte fout zou zijn, dit zou toelaten daarvoor méér dan de helft der punten af te nemen. HIER WACHT DE OPVOEDERS EEN VERANTWOORDELIJKE TAAK Het mag inderdaad gezegd en her haald Hier wacht de opvoeders een zware, een verantwoordelijke taak Leren wij onze kinderen, leren wij on ze leerlingen een mooie taal spreken en schrijven Leren wij ze voornaam zijn f Leren wij ze dc eretitel terug herwinnen „HET ZIJN VLAMINGEN F.n oprechte Vlamingen zijn ook goede Belgen I OPVOEDER. I Zij- volgers Zij zijn de haatdragers ziin de kiezersjagers Zijn niet ALLE KINDEREN natio naai, officieel, enz. enz. Betalen niet al le ouders belastingen Waarom dan huichelend verschil maken tussen scholen Het GEBOUW heeft geen belang. Het is niet omdat het ene GEBOUW zonder behulp van de Staat werd op gericht dat het minderwaardig is. Dat is allemaal nevens de kwestie. Het zijn de kinderen (en hun ou ders) die tellen. Elk heeft evenveel plichten maar ook evenveel rechten» en dat is .al. Weg met de wet Collard. Weg met de onrechtvaardige bevoor deling vim de enen en de benadeling der anderen. Ia£ve de gelijkheid Leve de rechten van de grondwet en de rechten van de mens I ARGUS. Het blijft voor mij een zware onrechtvaardigheid en ik weet niet hoe U dat onrccKt zoudt kunnen herstellen. Laurent DE WOLF, Gemeenteraadslid. Kortelings zullen de burelen en drukkerij overgebracht worden naar de ST. JORISSTRAAT, 25, (rechtover het Groen Kruis). Alle drukwerken zullen er uitgevoerd worden do de allerlaat ste nieuwe machines

De Gazet van Aalst | 1955 | | pagina 1