en omstreken Politiek Overzicht Wees zuinig met de energie Halst vierde Carnaval Schikkingen voor de Vasten 1952 azet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen St. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881,72 14e JAARGANG: 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 7 MAART 1957 NUMMER 20 wijd en dat zogenaamd modern genoemd werd, er werd ook de draak gestoken met de nieuwe stadsschouwburg, die er maar niet komt en met de petroleumschaarste en de hamsterwoede van de bevolking. Bij heel dat spektakel werd flink gebruik gemaakt van rook, water, confetti, oud ijzer vodden en verroeste en ouderwetse ver voermiddelen. Hierop volgde de bonte we meling van cavalcadegroepen uit alle delen van het land en zelfs uit Frankrijk. De Aalsterse Gillis en de praalwagen van Prins Carnaval sloten de feeststoet. De tweede carnavalclag was terug een hoogdag voor de Aalstenaars. Na het over weldigend succes van Zondagnamiddag was het terug de beurt aan de Aalsterse historische en komische groepen om door de straten te trekken. De grote aantrekke lijkheid lokte terug vee! belangstelling. De bevolking kwam toegestroomd op de Grote Markt en in het centrum, terwijl de ande ren langs de straten opgesteld stonden. Het was net een zomerse kermisdag. Na de prijsuitreiking die plaats had in de bomvolle feestzaal stelden de ruim 25 groe pen zich op in de Molenstraat en aanpalen de straten waarna het startsein gegeven werd. «De sloebers» die de hoogste prijs weg kaapte met hun bijzonder gelukte uitbeel ding van het monument, en «De Schotten» kregen overal een verdiend applaus, terwijl, de andere eveneens luid toegejuicht wer- den. De Dinsdag, dag der vuil jeanetten, wa ren terug veel gecostumeerden opgeko men, om achter het muziekkorps der Oude Garde, de optocht mede te maken. Als nieuwigheid had 's avonds nog een rondgang plaats door de Aalsterse groepen en afhaling van Prins Carnaval aan het huis van de Heer Burgemeester. Tot slot had op de Grote Markt een mo de-show plaats, voor de^mooiste en leelijk- ste verkleden. Een '^ffiéntige Apotheose volgde hierop. Aalst vierde Karnaval, zoals nog nooit te voren /O-vV'/ yV'V'/ '/Vo'/VVW' ISRAEL. De Israëlische Eerste-minister blijkt de knoop te hebben doorgehakt. Hij heeft be vel gegeven het gebied van Gaza en de kuststrook van de golf van Akaba te on truimen. De kabinetsraad die bijeen moest komen is uitgesteld, terwijl het Knesseth, het parlement, pas nu bijeenkomt. Ben Goerion blijkt weinig steun te heb ben gevonden voor zijn besluit. In de rege ring, in het parlement, zelfs in zijn eigen partij, zijn de meningen verdeeld. Een laatste onderhoud met de Amerikaanse am bassadeur Lawson, heeft misschien de doorslag gegeven. Ingevolge een opdracht van de premier, heeft de Israëlische stafchef, Mosje Da jan, gisteren generaal Burns, opperbevelhebber van de UNO-politiemacht, ontmoet voor het régelen van de evacuatie. Zondag verklaarde de militaire gouver neur van Gaza, dat de evacuatie zeker drie weken duren zou en, wat het burger lijk personeel betreft, nog langer. Volgens doorgegeven berichten zou de Is raëlische regering wel toestemmen in een snelle ontruiming. HERTOGINNEDAL. Donderdag houden de delegatiehoofden hun laatste vergaderingen om het verdrag der gemeenschappelijke markt af te wer ken. Het Euratomverdrag is reeds klaar. Er is geen sprake van dat Kongo zou af zien van de voordelen van de gemeenschap pelijke markt wat de preferentiële tarieven betreft. Zoals de koloniale producten van de an dere geassociëerde gebieden zullen de Kon golese produkten vrij van invoerrechten in de gemeenschappelijke markt kunnen wor den geïmporteerd. Wel kan in overweging genomen worden of voor de investeringen in Kongo niet een groter bedrag zou moe ten worden voorzien. Maar het is uitgesloten dat de Belgische delegatie hierover nieuwe onderhandelin gen zou wensen te voeren. Het staat vast dat het verdrag van de gemeenschappelij ke markt en de Euratom volgende week naar de zes regeringen wordt gestuurd, en de datum van de ondertekening van het verdrag is nog steeds gefixeerd op 25 maart a.s. te Rome. In 1956 heeft de N.M.B.S. bijna 250 mil joen kwh verbruikt voor de electrische tractie en de electrische verwarming van de treinen. De Maatschappij heeft er zich op toege legd om verspilling van die dure energie te voorkomen, en de reiziger kan haar daarbij in zekere mate helpen. Dit geldt zowel op het gebied van de trac tie als op dat van de verwarming De voor de tractie verbruikte energie hangt af van velerlei factoren gewicht van de trein, profiel van de lijn, snelheid van ,de trein. Het zou natuurlijk gemakkelijk zijn het verbruik te verminderen door de rijtijden te verlengen, doch zulks zou indruisen te gen de vooruitgang. Maar hebt u er al aan gedacht dat, tel kens als een trein in een tussenstation lan ger dan de voorziene tijd stilstaat, de be stuurder daarna sneller zal moeten rijden, dus meer electrische energie zal moeten verbruiken, om de vertraging in te lopen Stel u een ogenblik voor hoeveel omni- bustreinen, met hun talrijke stilstanden, er alle dagen op het net lopen, dan kunt ge er u rekenschap vn geven hoeveel dure achte loosheden er kunnen vermeden worden Voor de verwarming is het probleem an ders. U hebt misschien zelf ondervonden dat de electrische verwarming duur is; trou wens, ondanks grote voordelen (geen stof noch reuk) is ze in België weinig verspreid. Bij de electrische tractie kan men even wel bezwaarlijk een ander verwarmings stelsel toepassen. Zulks is een reden te meer om de warme lucht niet door open vensters te laten ontsnappen In werkelijkheid gebeurt dit nochtans dikwijls, en vooral wanneer het weer zacht is, zonder dat de verwarming, die bij het comfort van de treinreis hoort, volledig mag uitgeschakeld worden. De moderne voertuigen, zoals die van de electrische motortreinen die op de meeste lijnen in gebruik worden genomen zijn uit gerust met een stelsel van automatische re geling der temperatuur in de afdelingen. De bestuurder drukt op een knop en de thermostaat zorgt voor de rest. Maar dan mag hij niet tegengewerkt worden Elk rijtuig van een electrische motor- trein is verdeeld in verscheidene grote af delingen, daar het immers nodig is de ro kers van de niet-rokers en de eerste-klasse- reizigers van de tweede-klassereizigers te scheiden. Bij wijze van vereenvoudiging werd slechts één thermostaat per rijtuig ge plaatst, en de temperatuur van de afdeling waarin dit toestel geïnstalleerd is, oepaalt de regeling van de temperatuur voor heel het rijtuig. Mijnheer X, die op bezoek is geweest bij een familielid te Leuven, heeft zich wat lang opgehouden en heeft zich dan gehaast om de omnibustrein nog te halen. Terwijl hij het perron komt oplopen, zoekt hij zich een afdeling uit die bijna leeg is. Van Leuven tot Neerwinden gaat de reis met de electrische trein zeer vlug, en men ontziet zich de moeite om hoed, overjas en sjerp af te doen en in het net te leggen. Voorbij Lovenjoel stelt Mijnheer X. vast dat hij alleen is in de afdeling en hij maakt gauw van die verwachte gelegen heid gebruik om een venster te openen. Vanaf dat ogenblik komt er een ketting reactie los Een vleugje koelere lucht streelt onge merkt de thermostaat, deze sluit zijn con tact, de verwarming begint te werken, in de overige afdelingen van het rijtuig wordt het te warm en de reizigers zetten er even eens een venster open... Indien honderd mensen doen zoals Mijn heer X., indien in honderd rijtuigen een venster een kwartier lang openstaat, dan zal er op het einde van het jaar voor 100.000 F. aan electrische energie verspild zijn. De N.M.B.S. vraagt u alleen maar om niet te doen zoals Mijnheer X Ook dan als u met de dieseltrein of stoomtrein reist, want steenkolen en gezui verd water kosten ook geld I. De wet op het vlees-derven verplicht op iedere Vrijdag gedurende gans het jaar, op iedere Woensdag gedurende de Vasten, op de Quatertemperdagen alsook op de Vi giliedagen van Pinksteren en van Onze-Lie- ve-Vrouw-Hemelvaart. De wet op het vlees-derven verbiedt het gebruik van vlees en vleesnat. Vis, eieren en alle andere eetwaren, zelfs met vet be reid, worden toegelaten. II. Krachtens de machten Ons door de Heilige Stoel verleend, ontslaan Wij van de wet op het vasten, op alle vastendagen van het jaar, uitgenomen op Aswoensdag, Goede Vrijdag, de Vigiliedag van Onze-Lie- ve-Vrouw-Hemelvaart en de Quatertemper zaterdag van de Advent (1). III. Eenieder blijft echter verplicht de al gemene wet op de christelijke versterving, die nooit wordt opgeheven, naar best ver mogen te onderhouden. De gelovigen die in staat zijn te vasten worden ertoe aangezet zich vrijwillig dit offer op te leggen, op de Woensdagen en de Vrijdagen van de Vastentijd (2). IV. Wij verlenen vrijstelling van de wet op het vlees-derven, op alle dagen van het jaar, uitgenomen op Goede Vrijdag 1ste aan de militairen in werkelijke dienst, aan hun echtgenoten, kinderen en dienstboden die met hen inwonen, en insgelijks aan de andere prsonen die wezenlijk aan de mili taire dienst zijn verbonden, alsook aan de families die troepen huisvesten; 2e aan de gevangenen alsook aan de zieken die in niet-katholieke inrichtingen verpleegd wor den; 3de omwille van de zware arbeid waartoe zij gehouden zijn, aan de zeelieden en aan de schippers, aan de werklieden van de havens, hoogovens, staalfabrieken, zinkovens, pietmolens, scheikundige fabrie ken, glasblazerijen, mijnen en steengroeven ook aan degenen die op 't veld zwaar land- bouwwerk verrichten; 4de om wille van hun oponthoud buiten hun huisgezin, aan de ambtenaren, agenten, bedienden, arbei ders, reizigers, bedevaarders, scholieren, die hun eten met zich meedragen; evenals aan degenen die, op reis zijnde of om wille van hun bezigheden, hun eetmaal nemen in een hotel, een spijshuis of een herberg. De vreemdelingen op doortocht in ons bisdom, genieten dezelfde vrijstellingen. V. De pastoors hebben de macht, in af zonderlijke gevallen en om billijke redenen de personen en de families aan hun gezag onderworpen, alsook de vreemdelingen op doortocht in hun parochie, van het vasten en van het vlees-derven te ontslaan. Wij verlenen dezelfde macht aan de biechtvaders; zij mogen er evenwel slechts gebruik van maken ter gelegenheid van de biecht en ten opzichte van elke biechteling afzonderlijk. De zieken en de personen met zwakke gezondheid zullen zich schikken naar de raad van een gewetensvol geneesheer. VI. De gelovigen worden verzocht drie Onze-Vaders en drie Wees-gegroeten en éénmaal de akten van Geloof, Hoop, Liefde en Berouw te bidden, iedere dag van de Vasten, waarop zij gebruik maken van een gehele of gedeeltelijke vrijstelling van de wet op het vasten en op het vlees-derven. Zij die deze gebeden niet zullen opge zegd hebben, worden verzocht in de offer blok van de Vasten een aalmoes te storten, ieder volgens zijn godsvrucht en zijn ver mogen. De Herderlijke Brief, met de Schikkingen voor de Vasten die er op- volgen, zal voor gelezen worden in alle kerken en openbare kapellen van ons Bisdom onder alle Mis sen op de Zondag van Quinquagesima en de volgende Zondag. Hij zal ook voorgele zen woorden in de Seminaries, de colleges en de kloostergemeenten. Gegeven te Mechelen, onder onze hand tekening, onze zegel en de tegenhanteke- ning van onze Secretaris op het feest van O. L. V. Lichtmis, de 2e Februari 1957. J. E. Card, van Roey. Aartsbisschop van Mechelen. (1) De Bisschoppen van België hebben van de Heilige Stoel de macht bekomen om de verplichting van het vlees-derven en van het vasten te verplaatsen van de Vigiliedag van Kerstmis op de Quatertemperzaterdag van de Advent. Op Goede Zaterdag ver plicht de wet op het vlees-derven niet, daar deze in België overgebracht is op de voor gaande Woensdag; de wet op het Vasten werd door hen opgeheven krachtens het Decreet van de H. Congregatie van het Con cilie van 28 Januari 1949. (2) Volgens het Dekreet van de H. Con gregatie van het Concilie van 28 Januari 1949, mogen zij die vasten 's morgens en 's avonds eieren en zuivelprodukten gebrui ken. De Jeunisse Catholique Polonaise (Frankrijk) voor de eerste maal te Aalst, en die veel bijval oogstte. (Cliché «Het Volk») «De Aalsterse zwalpeieren» brachten een gelukkige uitbeelding van Aalsi-kermis (Cliché «Heifc Volk»). Zaterdagavond, met de traditionele rond gang der Oude Garde in klederdracht van 1830 en de talrijke Bals in de verschillende zalen der stad werden de Carnavalfeesten ingezet. Des anderdaags waren duizende belang stellenden opgekomen om getuige te zijn van een mooie stoet. Kanonschoten kondigden het vertrek van de stoet aan op de wijk van het H. Hart. Deze ving aan met een reclamestoet waarbij alle soorten kwaliteitsartikelen met kwistige hand rondgestrooid werden. Daar na kregen de reikhalzende kijklustigen het neusje van de zalm, een folkloristisch volksfeest in zijn volle kleurenrijkdom ge zet door een warme lentezon. Vooraan reed op een prachtige praalwa gen de sympathieke Prins Carnaval luid toegejuicht door de menigte. Op de Grote Markt, waar de massa op afstand moest gehouden worden door nadarafsluitingen, stonden twee officiële tribunes opgesteld met daartussen in de feestelijk versierde troon van Prins Carnaval. Ter hoogte van deze tribune stapte de prins van zijn praal wagen en werd hij door de h. Cornelis, schepen van Openbare Wérken, plechtig tot de waardigheid van zijn ambt verheven met al de voorrechten eraan verbonden. Onder het spelen van de Mars van Prins Carnaval ontving hij het diploma en de scepter uit de handen van burgemeester Blanckaert, die hem zijn ambt voor drie dagen plechtig overmaakte. Hierna dronken de prins en de schepenen Cornelis, De Stob- beleir, D'Haeseleer, Laureys en burgemees ter Blanckaert plechtig uit een kristallen reuzebeker gevuld met champagne. De prins schouwde dan, geflankeerd door de Aalster se Gillis de stoet. Eerst kwamen de stadsreuzen met de heldhaftige majoor Cans en de sympathieke kat, de steltenlopers van Merchtem en de prachtige praalwagen het narrenschip en de prinsenparade, die hem hulde brachten. Iedereen stond in bewondering voor het machtig snuivende en confettistrooiende Ros Balatum met bovenop de 4 Heemskin deren, die er werkelijk als kleine kinderen uitzagen, daar ze zo hoog boven de massa uitstaken. Nadien volgden de langverwach te Aalsterse komische groepen, die ware lachsalvo's deden uitbarsten. Na deze koddige groepen, die hun inspi ratie dikwijls gezocht hadden in gebeurte nissen die zich in de stad Aalst zelf heb ben voorgedaan, oogstten allen een uitbun dig applaus. De ironie was zeker niet ge spaard, want er werd op de meest scherpe manieren gezinspeeld op een bepaald mo nument vorig jaar op het Vredeplein inge- Prins Carnaval op zijn troon, omgeven door «De ware Gilles» v. Aalst. Cl. «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 1