De zeven flessen van de Kanunnik. KEUKENGEHEIMEN. ENKELE WENKEN OVER DIEPVRIES. Hoewel de winter ons gunstig is geweest en we de tijd van het jaar in aanmer king genomen nog over flink wat groen ten en fruit kunnen beschikken, komt er toch een ogenblik of een gelegenheid dat we eens iets anders op tafel willen bren gen. Denk dan eens aan diepvriesproduk- ten groenten, fruit en vis. Vis zal vooral in deze vastentijd, nu de prijs van verse ka beljauw tamelijk hoog ligt, nog voordelig uitvallen ook. Want men mag niet uit het oog verliezen, dat men van diepbevroren vis niet de minste afval heeft het pakje bevat uitsluitend vis ontdaan van alle vel len en graten. Koop die artikelen in oorspronkelijke damp- en waterdichte verpakking; dat geldt vooral voor vis, die anders aan uit droging en smaakverlies bloot staat. Bekijk die verpakking goed; aan de binnenkant ervan mogen geen grote aantal len ijskristallen voorkomen. Zijn die er wel, dan is het produkt door de winkelier te lang of slecht bewaard. Bewaar het produkt in de koelkast bij voorkeur in enkele los gewikkelde kranten). Wanneer U een koelkast heeft met een diepvrieskompartiment, dan kun nen daarin de diepvries-artikelen ook lan gere tijd worden bewaard. Bij de bewaring voor één dag kunnen we volstaan met het pakje los in kranten gewikkeld op een koe le plaats te leggen, bij voorkeur op hout dat doordringen van warmte en verlies van houde voorkomt. De vitaminenwaarde van diepvriespro- dukten is bijna gelijk aan deze van verse produkten. Groenten en vis moeten liefst in bevro ren toestand de pan ingaan. Men zet ze op met kokend water. Voor groenten is dit slechts een bodem. Wel oppassen dat de groente niet aanbrandt; zonodig tijdens het koken nog wat kokend water bijgieten. De kooktijd is iets korter dan voor verse groenten, maar overigens kan ze helemaal op dezelfde wijze worden toebereid; dus met dezelfde hoeveelheid zout, boter en kruiden. Hetzelde geldt voor vis. Er zijn echter ook diepvriesgroenten, die we rauw kunnen gebruiken; bievoor- beeld tomaten. Het in plakken snijden van deze vruchten moet gebeuren als de toma ten nog hard zijn; wanneer ze eenmaal ont dooid zijn, zijn ze nl. slapper dan de verse en niet meer te snijden. Diepvries fruit nigd met zeepwater. Hiertoe lost men een handvol zeepvlokken op in 3 liter warm water. De matten op tapijten op een gladde stenen vloer leggen en ze met een in een zeepsop gedoopte harde borstel krachtig af wrijven. Als de ene kant klaar is, om draaien en ook de andere kant aldus be werken. Dan de tapijten op een stevige koord hangen en ze met zuiver water over vloedig afspoelen, aan beide kanten. Om het kromtrekken tijdens het drogen te voorkomen, kan men aan de hoeken van de tapijt een gewicht hangen. UIT DE MODEWERELD. KLEINE FLITSJES Als de chique dames deze zomer naar een groot avondfeest gaan, zullen ze ge kleed zijn als een vrouw uit India. Het avondtoilet zal vervaardigd zijn uit een doorzichtige stof met een aangeweven gou den rand, terwijl een slip van de japon over het hoofd wordt gedragen. Om nog even bij het Oosten te blij ven; er zijn avondmantels in Chinese stijl: van bruine zijde, met midden op de rug een garnering die doet denken aan een enorme haarvlecht. Een nieuwe avondkleding voor gast vrouwen bracht Madeleine de Rauch, na melijk: een strapless lijfje gedragen op... een broek met wijde pijpen, die tot halver wege de kuit reiken, de zogenaamde zoua- venpantalon. Zeer exentriek, maar ver van flatteus Een andere Parij se ontwerper bracht een cocktailjapon van Perzianer... Nee, niet van pels, want dat zou wel een beetje te warm zijn, maar wel van een zijden stof die er een opvallende gelijkenis mee vertoonde. Om een avondtoilet te voltooien, lan ceerde Lauvin-Castillo bloemen op een steeltje, met trillende blaadjes en meel draadjes, die hoog op het hoofd van de draagster worden geplaatst. Strikjes en strookjes, in eindeloze rij en boven elkaar geplaatst, zodat de vormen van de draagster helemaal verscholen zijn, schijnen weer in de mode te komen. Boze tongen beweren: het enige mo del, dat de moeite waard is uit de collectie van Geneviève Fath is een zwart fluwelen badkostuum met dik gouddraad bestikt. Na deze extra-fragante modeflitsjes, doet het volgende berichtje ons hart deugd: Mevrouw Eisenhower, de echtgenote van de Amerikaanse President, trekt er zich niets van aan, dat zij op een lijst van de tien slechtsgeklede vrouwen werd geplaatst. Zij heeft een voorbeeld gesteld, dat we wel wordt niet gekookt of opgewarmd: het moet dadelijk na het ontdooien worden opge-wat navolging verdient diend, omdat anders een deel van de geur- y0or de derde maal bij een officiële ge- stoffen overgaat in het uitlekkende sap. Om het te ontdooien opent men het doosje, maakt men het cellofaan zakje binnenin open en legt men het met de geopende kant naar beneden op een schaal. Laat de vruch ten langzaam ontdooien bij kamertempera tuur zo blijven ze mooi van vorm en het lekkerst van smaak en geur. En verder raad ik alle verbruiksters aan op het doosje te vermelde bereidingsvoor schriften nauwkeurig op te volgen. De fa brikant heeft er immers al voldoende mee geëxperimenteerd. NUTTIGE WENKEN. Al wat gewassen kan worden, wordi gewassen voor het Pasen is, nietwaar da mes Maar denkt U er alsjeblieft aan dt zak van de stofzuiger NOOIT te wassen Door het wassen zou het weefsel z'n stof dichtheid verliezen en zou de zak de fijne stofdeeltjes doorlaten, wat heel slecht kan zijn voor de motor. Schud de zak liever ge regeld uit en hang hem desnoods even in de buitenlucht. Geel geworden pianotoetsen knappen flink op wanneer men ze, na ze schoonge maakt te hebben met wat spiritus, nog even afneemt met verdund waterstofpero- xyde. Tenslotte dan nog afnemen met zui ver water. Raffiamatten en andere tapijten van plantaardige vezels kunnen worden gerei- legenheid droeg zij net dezelfde japon. En zij is zelfs van plan die ook nog voor een vierde keer te dragen. «Laat mij maar op die lijst staan,» zegt de praktische Mamie Eisenhower. Wij zeg gen «Bravo, Mevrouw ONS WEKELIJKS PRAATJE. Een onderzoek leidt tot de konklusie DE VROUWEN VORMEN HET WARE STERKE GESLACHT. Professor Ashley Montagu kwam, na al lerlei onderzoekingen, tot de konklusie dat het ware «sterke geslacht» door de vrouwen wordt gevormd, en dat zij bovendien meer weerstandsvermogen hebben, beheerster zijn en intelligenter, en bovendien ook lan ger leven... De enquête van prof Montagu heeft hem inderdaad tot de gevolgtrekking gebracht, dat de vrouw, om te beginnen, volgens kon- stitutie robuster is dan de man. Een man, aldus de professor, zou de pij nen van een bevalling niet verdragen en men heeft in vele koncentratiekampen vast gesteld, dat een man zich slechter aan al lerlei toestanden aanpaste dan de vrouw. De vrouw zou ook beter bestand zijn tegen ziekten, sterker reageren op harde tegen slagen van het lot, beter haar gevoelens kunnen beheersen en ook intelligenter zijn! Als argument haalt de professor verder »©®##©©©©©©©©©©©©©©©®©©®®®®e®C »©or JAN BOSCHMANS. Uit de oorlogskremiek van een Westvlaamse familie. ©©©c©©©©©©®©©©©©©©©©©©©©©©©©©®' 13de Vervolg. Het zichtbare ging langs de gesloten poort van 't hospitaal voorbij, of snorde hoog boven hun hoofden heen, door den stralenden Meihemel. Niet voor lang noch tans. Bijna tegelijk met mij kwam ook de oorlog deze vredige oase binnengeschoven. Wanneer ik 's anderen daags morgens op stond reed juist een Franse Rood-Kruisauto het binnenhof op. Bergerlijke gekwetsten: vrouwen, kinderen en een oud man. Ze woonden langs een militair vliegveld; dit was hun enige schuld. «Pauvres gens», zei soeur Marthe toen ze mijn ontbijt bracht, «oh, qu'ils sont bêtes, les hom mes Er was koffie, brood, boter en kaas. En hier zat ik, knusjes en veilig, met een open kelderdeur vlak in de nabijheid, te eten. Terwijl zovelen, als moede vluchtelin gen, over de wegen dwaalden, den starren blik vol dierlijken angst steeds verder, steeds verder Ik werd beschaamd om aan, dat er op zes stotteraars vijf van het mannelijk geslacht zijn, en onder zestien kleurenblinden slechts één vrouw. Het blijkt een onbetwistbaar feit, dat de vrouwen zich in onze huidige maatschap pij ,ook op het sociaal plan, meer en meer doen gelden. Zo verwekte het onlangs op schudding in het Paleis van Justitie te Pa rijs, dat er zich voor een eksamen van ma gistraat 135 vrouwelijke tegen slechts 107 mannelijke kandidaten aanboden. Nume riek waren de vrouwen dus in de meerder heid, en indien de mannen uiteindelij k triomfeerden (21 mannen tegen slechts 9 vrouwen werden aanvaard in dit ambt) dan kreeg dit toch het effekt van een alamsire- ne Men is dadelijk een vergelijking begin nen maken aan de hand van statistieken (en men weet, dat men met statistieken al les kan bewijzen) met de aangroei van de vrouwelijke studentenbevolking in de universiteiten. Een ander feit toont aan, dat in het eko- nomisch leven van Frankrijk de vrouw een steeds belangrijker rol gaat spelen, en dit in verschillende domeinen. In het kleine dorpje Cousances-aux-For- ges bvb, gelegen in het departement Nord- Est, en dat juist geteld 1256 inwoners heeft, zijn alle openbare ambten (zonder enige uitzondering) in handen van vrou wen vanaf de burgemeesteres en de bos wachters, over de gemeentesekretaresse, de gemeentedokter, de postbediende, de postbode, tot de gemeenteontvanger. En de mannen van Cousances geven reeds toe, dat «de zaken veel beter gaan, sinds de vrouwen de kommandoposten in handen hebben Ongeveer 10 miljoen Franse vrouwen hebben één of andere publieke aktiviteit. Velen leiden een administratie, meer dan 4000 oefenen het beroep van apoteker uit en meer dan 1000 zijn advokaten. Daaren boven zijn er 3000 gespecializeerde vrou welijke chirurgen en dokters. Alle beroe pen staan overigens voor de vrouw in Frankrijk open en zo zijn er 7 vrouwelijke vliegveldkapiteins, 300 politieagenten en meer dan 400 kamionbestuursters. Wat denken de mannen daarover Heb ben zij nog wel het recht, ons vrouwen, als «het zwakke geslacht» te betitelen oOo 30 FRANK TOEGANGSPRIJS TOT DE WERELD TENTOONSTELLING De algemene toegangsprijs voor de We reldtentoonstelling 1958 is vastgesteld op 30 frank. Met vermindering wordt het 20 frank. Een abonnement voor de duur van de tentoonstelling kost 500 frank, terwijl dat met vermindering 350 frank zal kos ten. Kinderen van minder dan zes jaar zullen kosteloos tot de tentoonstelling toegelaten worden. Het verminderd tarief is voorzien voor kinderen van 6 tot 12 jaar, voor militaire en burgerlijke oorlogsinvaliden, voor oor logsweduwen, voor weduwen van politieke gevangenen, voor oudstrijders in het bezit van de vuurkaart, voor oud-krijgsgevange nen, gewezen politieke gevangenen, leden van de gewapende weerstand en de inlich- tings- en aktiediensten, voor militairen in uniform en voor leden van grote gezinnen. Kosteloze toegang zal verleend worden aan de leden van organisaties die met minstens 50 personen de tentoonstelling be zoeken, aan groepen arbeiders en bedien den van dezelfde firma die minstens vijftig in aantal zijn, aan groepen leerlingen van dezelfde school bestaande uit minstens 20 personen en geleid door een leraar. Verder is kosteloze toegang voorzien voor de deelnemers aan een kongres dat in de tentoonstelling doorgaat en dit geduren de de kongresdagen. De echtgenoten der kongressisten worden eveneens vrij toege laten. Voor hun ongehuwde kinderen, in wonend bij de ouders geldt het verminderd tarief. »000C90©©9©0©©©©0©©©©©©©©©©©©©© stad in. Aan het terras van de café's op de markt zaten elegante heren en fijne dames port te drinken of ijsroom te verorberen. Ginds, aan den overkant van de markt, onder het belfort, vloeide de geweldige mas sa van den uit alle straten borrelende stroom vluchtelingen samen. Daar deelde men hun biood uit, vertelde hun waar ze heen moesten. Niet in de stad mochten ze blijven, hier was geen ruimte voor hen. Ergens op de dorpen rondom Brugge mochten ze beproeven een onderkomen te vinden. Er waren ook Hollandse mensen onder. Een schamele vrouw uit Breda, be laden als een bergezel, met drie kinderen aan haar rokken, vroeg me den weg naar Ruddervoorde. Drie uren te voet Onzin. Hallo, kom mee, vrouwtje. In een stille straat belde ik aan een klooster aan, een van die vele kloosters uit de vredige kloos- terstad. O ja. hier was nog wel 'n plaatsje vrij voor dit beetje oorlogsjammer Komt binnen, in Christus' naam Pang-pang-pang Daar, een bekend geluid Tien dagen lang waren de nu rumoerig geworden stiaten van Brugge mijn wandel terrein. In stijgend tempo zagen we den storm de poorten van de aloude Hanzeste de naderen. Donker zag de horizont in het westen. En te langen laatste ontmoette ik dien middag hetgeen ik reeds zolang zocht een DE STAND DER WERKLOOSHEID Tijdens de weeek van 17 tot 23 maart 1957 werden per dag gemiddeld 85.857 vol ledig werklozen gekontroleerd, d.i. een ver mindering van 3.583 tegenover de vorige week. Deze vermindering is te danken aan de seizoenopleving welke voornamelijk de landbouw, het aardewerk (steenbakkerijen) het bouwbedrijf en de kledingnijverheid betreft. Verder werden tijdens dezelfde week per dag gemiddeld 23.777 gedeeltelijk en toevallig werklozen gekontroleerd, d.i. te genover de vorige week een vermindering van 3.574. Het aanhouden van de gunstige weers omstandigheden heeft andermaal de toe vallige werkloosheid in de buitenbedrijven doen afnemen. Bovendien wordt een toene ming van de aktiviteit opgetekend onder de dokwerkers van de haven van Antwerpen en een vermindering van de gedeeltelijke werkloosheid onder de vrouwen in de kle- dingsnij verheid. Tijdens de beschouwde week werden in het totaal per dag gemiddeld 109.634 werk lozen gekontroleerd, d.i. een vermiaering van 7.157 tegenover de vorige week. oO»' STATISTIEK DER VERKEERSONGEVALLEN In de week van 25 maart te 0 u. tot 31 maart te middernacht zijn op de wegen of in de gemeenten waar het toezicht op het verkeer door de rijkswacht wordt uitgeoe fend, bij 763 ongevallen, 22 doden, 122 ern stige en 377 lichtgewonden te betreuren geweest. Tijdens het weekeinde gebeurden er 269 ongevallen, waarbij 8 personen om het le ven kwamen en 57 ernstig gewond werden. De oorzaken van de dodelijke ongevallen zijn de volgende gevaarlijk voorbijsteken 2 doden; overmatige snelheid: 6; geen voorrang verlenen: 5; verkeerde manceuvers en oordeelfouten of gebrek aan aandacht:3; slippen 1; onvoorzichtigheid door voetgan gers 2; andere omstandigheden 3. De verdeling der ongevallen per provin cie is als volgt Brabant 111; West-Vlaan- deren 75; Oost-Vlaanderen 114; Antwerpen 71; Limburg 58; Luik 93; Luxemburg 33; Henegouwen 139 en Namen 69. Gedurende de maand maart waren er in totaal 3.091 ongevallen met 57 doden ter plaatse, 492 ernstig en 1.490 lichtgewonden. «O© VOOR DE POSTZEGEL LIEFHEBBERS Het Bestuur van Posterijen zal in de loop van de maanden april en mei vol gende postzegels uitgeven twee bijzondere propagandazegels ten gunste van de Alge mene Wereldtentoonstelling Brussel 1958; een reeks van zes bijzondere postzegels met toeslag en met cultureel karakter; een bij zondere postzegel «Helikopter» en een bij zondere postzegel, zonder toeslag, ter ge legenheid van de «Postzegeldag». ooo LENING TOT WEDEROPBOUW EERSTE SCHIJF. Bij de 486e trekking van de Wederop- bouwlening, le groep, is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie Reeks 1243 Nr. 508. DERDE SCHIJF. Bij de 360e trekking van de Wederop- bouwlening, 3de groep, is een lot van 1 mil joen fr. gevallen op obligatie reeks 8386 nr. 981. De andere obligaties van die reeksen zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. ooo LOTENLENING 1953 Bij de 208ste trekking van de Lotenle- ning 1953 is een lot van 1 miljoen fr. ge vallen op obligatie reeks 379 nummer 487. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. BISDOM GENT BENOEMINGEN. Zijn benoemd tot pastoor te Asper E.H. N. Casseyas, pastoor te Amougies; tot supe rior van het St-Maarteninstituut te Aalst, E.H. R. De Wilde, leraar aldaar; tot onder pastoor te Vrasene, E. H. P. Meert, onder pastoor te Oudegem. STERFGEVALLEN. E.H. G. Matton geboren te Oudenaarde in 1895, pastoor te Asper, overleden te Gent op 19 maart. E. H. E. Last geboren te Wa tervliet in 1878, nam in 1947 ontslag als pastoor te Baasrode-Vlassenbroek, overle den te Kaprijke op 25 maart. DERTIENDE EEUWFEEST VAN SINT-LIVINUS. Sint-Lievens-Houtem treft voorbereidser len om op 26 mei het dertiende eeuwfeest te vieren van de H. Livinus. Te 10 u. pontificale mis, opgeluisterd door het knapenkoor van St-Baafs. Te 14 u. historische sioet. Te 16 u. 30 lof in open lucht.. Van 17 u. 30 tot 19 u. 30 muziekcon- certen door «De Vrije Antwerpenaren» uit Antwerpen; «De Vrije Kunstkring» uit Zottegem; te 21 u. opvoering van «St-Lie- vensspel». Te 22 u. 30 vuurwerk. ooo HET SEKRETARIAAT VAN HET N.C.M.V. DEELT MEDE Veel zelfstandigen hebben ons in de jong ste dagen de vraag gesteld of zij vóór 31 maart een nieuwe aanvraag moesten indie nen om een vermindering van solidariteits bijdrage te bekomen voor het jaar 1957. Het Solidariteits- en Waarborgfonds heeft aan de Penisoenkassen meegedeeld dat er voor het jaar 1957 geen nieuwe aan vraag moet ingediend worden. Wij vestigen er verder de aandacht op van de zelfstan digen die nagelaten hebben vóór 28 februa ri bij een pensioenkas aan te sluiten of een andere pensioenvorming te kiezen, dat zij zich bloot stellen aan moeilijkheden aange zien zij niet in orde zijn met de bepalingen van de pensioenwet voor zelfstandigen. Wij geven deze zelfstandigen de raad in lichtingen in te winnen over hun toestand en zonder verder uitstel een beslissing te nemen betreffende hun pensioen vorming. De Nationale Pensioenkas voor midden stand en burgerij die door het N.C.M.V. in samenwerking met andere middenstandsor ganisaties werd opgericht heeft tot nog toe het vertrouwen verkregen van meer dan 80.000 aangeslotenen. De zelfstandigen kunnen inlichtingen vragen op het sekretariaat van het N.C.M. V., Grote Markt, 28, Aalst. LITERAIRE REINAERTPRIJZEN VAN S. V. ARBEIDERSPERS De einddatum voor het binnenzenden van de handschriften voor de literaire prij zen uitgeschreven door S. V. Arbeiders pers nadert met rasse schreden. Inderdaad vóór 1 juni 1957 dienen de in drie exem plaren getypte handschriften zowel voor de romanprijsvraag (50.000 fr.) als voor het reisverhaal (30.000 fr.) en het jeugdver haal (20.000 fr.) per aangetekende verzen ding toe te komen bij S.V. Arbeiderspers, Wetstraat, 125, Brussel. Belangstellenden kunnen nog steeds het reglement van de prijsvragen bekomen bij S.V. Arbeiderspers, op voornoemd adres. «O© KATOLIEKEN IN KONGO De diensten van de apostolische delegaat in Belgisch-Kongo en Ruanda-Urundi pu bliceert statistieken waaruit blijkt dat het aantal inlandse katolieken in Belgisch-Afri- ka van 4. 990.198 in 1955 tot 5.383.145 ge stegen is in 1956. Het aantal missieposten steeg van 626 tot 669. Sedert 10 jaar is ook het aantal inlandse en Europese priesters merkelijk toegeno men. In 1946 waren er in Kongo en Ruan da-Urundi 1.432 Europese missionarissen en 209 inlandse priesters. In 1956 waren er in die streken 2.486 Europese missionaris sen en 466 inlandse priesters. ©©©©©©©©©©©©f2©©©©©©©®©©®®®®®©® mijn eetlust. Ook aan mijn broer dacht ik, aan mijn vrienden, soldaten aan het front, dorpsgenoot, en iK stond op, stapte de poort uit, de Hij stond, met vele proclamatie van den Koning te lezen, toen ik hem blij verrast op den schouder tikte. Zwijged wees hij op den plakbrief. Onze Vorst hoopte, zo luidde het, het reeds geheiligde hoekje grond van het Va derland, daar achter den IJzer, weer, even als den vorigen keer, van den vijand te kunnen vrijwaren. Tamelijk bondig, het bericht. Lang ge noeg echter om alles te begrijpen. Wij zijn voor de poes, vrees ik, zei mijn dorpsgenoot. En gelaten haalde hij de schouders op. Overigens wist hij weinig meer te vertel len dan ikzelf. We gingen samen een paar potten ledigen en kwamen aldra tot het besluit, dat niets in de wereld iemand spoe diger de keel uithangt dan een oorlog. Een oorlog, vonden we, kan iets buitengewoon interessants zijn als hij in een ander deel van de planeet wordt gevoerd, maar als het toevallig in eigen land te doen is, nee, dank u feestelijk. En op deze diepdoordachte opmerking na men we, half getroost afscheid. Denzelfden avond beleefde ik iets dat ik niet zo vlug vergeten zal. Ik had een goed zitje bemachiigd op het terras van een café op 't plein vóór 't oud station, genoot van een kopje thee en van het verkeer in deze drukke buurt. Ergens stond een olietank in brand, dikke rookwolken gleden over de stad. 't Afweergeschut achter het station I vuurde ijverig met lichtkogels. Vliegtuigen anderen, de laatste I cirkelden boven de omtrek. In de verte klonk het doffe gedonder van kanonnen. Heel Brugge scheen dien avond op de been te zijn, er werd druk gekeuveld en gerede kaveld. De Duitser naderden zou de stad verdedigd worden Op een bepaald ogenblik gaf de verkeers agent een wenk om ruimte te maken. Franse soldaten Ze strompelden ,op hun stokken geleund, over het gaanpad, dicht langs de huizen, in ganzenrij. Ze keken somber voor zich uit, waren blijkbaar doodmoe en afgemat. Zo sterk greep het de mensen aan, dat nie mand onder de toeschouwers een woord sprak. En toen riep een mannenstem plotseling: Pas op Pas op Als door een paniek bevangen, stoven de lieden gillend uiteen. Ik hoorde het drei gend geronk van een laagscherend vlieg tuig. Een bomaanval De ongeveer dertig man die op het terras zaten, vlogen van hun stoel om het café en vandaar de kelder binnen te stormen. Ik was één van deze dertig. Er rinkelde glas, een tafel viel met een slag omver, een oude dame verloor haar evenwicht en zat on verwacht tussen de vier gedraaide poten van de omgekantelde tafel. Ze keek tame lijk versuft. Iemand sloeg me,in zijn doods angst, den hoed van 't hoofd De hoed rolde achter de toonbank; zonder mij te beden ken, rende ik hem achterna. Vrouwenstem men gilde. Ik maakte me zo klein mogelijk >©©©©©©©©©00©©©9©©©©©©©©©©©©©©©< in het hoekje tussen de toonbank en muur. En wachtte op het verloop van de geschie denis. Het zou een donderende knal geven, de ruiten zouden aan scherven vliegen, mis schien stortte het hele huis wel in. En dan?. Maar het bleef duren. Er gebeurde niets. Toen hoorde ik iemand lachen. Ah zo, men lachte Waar men lacht, is het over 't algemeen veilig, redeneerde ik verstandig. En ik kwam weer te voorschijn. De oude dame had men al op een stoel gezet. Daar zat ze, hijgde een beetje en dronk een glas spuit water. Ook de andere vrouwen zagen wat bleek om de neus, de mannen praatten wat luider dan anders, deden of ze helemaal geen vrees hadden gekend. Een vriendelijk oud heertje wees me er op, dat ik op den rug vol spinnewebben hing. Ja, en dan be weert men dat de Bruggelingen zo netjes zijn op hun huis Doch wat was er feitelijk voorgevallen Niets meer dan dat een vijandelijk vlieg tuig strooibiljetten had uitgeworpen. Een man in het café las een briefje luidop voor. Ik verstond alleen duidelijk dat het over een «eervolle overgave» ging, of zo iets. En zowaar een overgave werd het. 's Anderen daags morgens, het was am per zes uur, kwam sceur Marthe mij wak ker schudden Monsieur Sïéphane, 1' armee beige a capitulé. C'èst la fin. 'T VERVOLGT.

De Gazet van Aalst | 1957 | | pagina 2