en omstreken *1 is 1 ho< r sjuintfi SMS1 1, >g Iiji moei veranderen De Jeugdmisdadigheid.. Het, venijn van de linkse Schoolpolitiek 1 Priet en Praat seinen: Waar haaltDe Volksunie het geld Een onschuldige bekentenis, dat tot nadenken stemt Vc gjfeiv. 8 J "v; - Nu ZEKER... met de VERKIEZINGEN van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN Barelen ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241 ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ,14 P. C. nr. 881.12 15' JAARGANG. 1,50 Fr. bet Nr. DONDERDAG 10 APRIL 1958 NUMMER 29 GELIJKE KANSEN VOOR ALLEN De dag zelf, dat het Komitee voor Vrij heid en Demokratie de pers ontving, om de grote nationale betoging te Brussel aan te kondigen, waarop 18 mei door duizenden «gelijke kansen voor allen» zullen worden geeist, heeft de Kamer de behandeling van de begroting van Onderwijs beëindigd, en een scherp rekwisitoir tegen de huidige linkse schoolpolitiek moeten aanhoren. Oud-Minister Harmei heeft, inderdaad, op meesterlijke wijze aangetoond, waarom die politiek zo nefast is voor ons land. DE WERELD VAN MORGEN EIST MEER STUDIES Reeds op zichzelf is iedere politiek, die de opgang van gelijk welke tak van het on derwijs fnuikt, verderfelijk voor de natie, omdat ieder land, in de wereld van morgen, moet beschikken over een steeds groter aantal afgestudeerden om de ekonomie te schragen. De cijfers liggen trouwens voor, om aan te tonen dat de bevolking ook hier dat zeer goed begrepen heeft. Van 1950 tot 1956, op zes jaar tijds dus, is de schoolbe volking in ons land van 1.400.000 tot 1.660.000 leerlingen opgelopen. Een verho ging van 260 duizend leerlingen, dan wan neer er op twintig jaar tijds, van 1930 tot 1950, slechts een stijging van het leerlingen aantal in de scholen werd genoteerd, van 250 duizend leerlingen. Daarmee houdt het evenwel niet op. Steeds meer ouders worden zich bewust van de ontzagelijke betekenis die het verder- studeren heeft voor hun kinderen, willen deze laatsten hun weg vinden in de wereld van morgen. HET GROTE ONHEIL VAN DE LINKSE POLITIEK Alleen tussen de schooljaren 1953-54 en 1956-57 heeft de stijging van de schoolbe volking 123 duizend leerlingen omvat, waar van 59.000 in het officieel en 64.000 in het vrij onderwijs. Voor minister Collard is dit feit onbetwistbaar een scherpe ontgooche ling, want de werfkracht van het vrij on derwijs is, Collard's vergruizing van de vrije scholen ten spijt, nagenoeg even groot gebleven als voordien. Om vast te stellen hoever die vergruizing van het onderwijs der meerderheid van de Belgische kinde ren is gegaan, volstaat het even, zoals mi mister Harmei, de begrotingscijfers te ont- leden. Omwille van de buitengewone aangroei van de schoolbevolking, is de begroting van •Openbaar Onderwijs veel omvangrijker ge worden dan in 1954. Er kwam namelijk 3,5 miljard F bij. Van die 3.5 miljard is ech ter geen frank naar het vrij onderwijs ge gaan, dat nu evenveel staatssteun krijgt dan in 1954. We stellen dus vast, dat voor een stijging met 59.000 leerlingen in de rijksscholen, drie en een half miljard F meer werd uitgetrokken op de begroting, terwijl daarentegen de stijging in het vrij onderwijs met 64 duizend leerlingen geen enkele frank meer krediet heeft ver wekt op de begroting. Daar ligt de eerste misdaad van minister Collard en van de linkse regering er wor den twee maten en twee gewichten ge bruikt voor de kinderen van ons land. De enen kunnen hun le-venskans lopen, met een zeer royale steun van de staat; de ande re slechts wanneer de ouders aan de ene en de christelijke liefdadigheid aan de andere kant, er voldoende offer voor brengen. Begrijpt ge nu waarom er geeist wordt: «Gelijke kansen voor allen. j Niemand zal er de staat een verwijt van maken, 3,5 miljard meer uit te trekken op de begroting, om méér kinderen van het onderwijs te kunnen doen genieten. Maar niemand ook kan er vrede mee nemen I tenzij men werkelijk sektair-blind wil zijn dat dergelijke kredieten alleen voorzien j zijn voor een tak van het onderwijs, terwijl het andere onderwijs aan zijn lot wordt overgelaten, ja de duivel, wordt aangedaan. EEN MISDAAD TEGENOVER HET LAND De grote schande van de Collard-politiek ligt echter nog dieper. Naast de onrecht vaardigheid die begaan wordt tegenover honderdduizenden gezinnen, die financieel worden benadeeld en die het voorwerp zijn van financiële druk om morele motieven, is de politiek van de huidige regering ook een misdaad tegenover het land. j In de technische evolutie van de wereld van vandaag, en in de politiek steeds nau were samenhang van de ekonomie der Eu- I ropese landen, is het noodzakelijk dat een natie als België erover waakt, het peil van zijn produktie- en distributie-apparaat op gelijke hoogte te houden met dat van de konkurrenten-partners in het kleine Euro pa. Welnu, zoiets is slechts mogelijk wan neer we resoluut de weg opgaan van een durvende ekspansie van het onderwijs. Dit is echter een taak, die noch het officieel on derwijs, noch het net der vrije scholen al leen aankan. Het vrij onderwijs worden de middelen en de mogelijkheden ontnomen, om aan de behoeften van vandaag en van de toekomst te voldoen, maar daardoor juist brengt men de konkurrentiemogelijk- heden van de ganse natie in het gedrang, en dus de toekomst van de ekonomie en de welvaart van de ganse bevolking. Daarom is het zo dringend nodig, dat de dingen veranderen. i Daarom manifesteert Vrijheid en Demo kratie, op 18 mei, door de straten van de hoofdstad, om «gelijke kansen voor allen» te eisen, en een gelukkige toekomst voor de jeugd, de ganse jeugd, de jeugd uit het offi cieel én de jeugd uit het vrij onderwijs. I 1 Q I c 1 a - V-"'1 t Dat de Eendrachters voor hun partijtje tegen de Duitsers als «versterking» De Buysscher uit Willebroeck hadden opgeroepen. Hoeveel jongeren de Wit-Zwarte trui dragen die op dezelfde wijze als «versterking» kunnen dienen is zeker niet op tien vingers te tellen. Of ging het hier alleen maar om een proefkonijn. Dat een fotograaf uit de Westhoek gezworen heeft als er gelijk welke Ajuin zich in zijn streek op een koers aan de aankomst durft vertonen hij hem in de han den zal spelen van de politie. Eerlijk gesproken is het niet om razend te worden van honderd kilometers ver naar Aalst komen om een kiekje van een koers te ne men, om dan als de eerste de beste individu over de afsluiting te worden gegooid MAX TEGEN FAX. Ja, gij hebt het zeker ook gelezen Als de «kiezers» de socialisten in de min derheid durven stellen... zal «Max-Tito- Buset» tot andere middelen zijn toevlucht nemen "Wij herinneren ons nog enige van die «andere» middelen uit de jaren 1950 «oü il bouscula un Roi» (waar hij een koning omverliep). Men ziet dat hij naar Joegoslavië geweest is... bij Tito. Deze «volksvriend» heeft hem Max Buset zeker enkele «wijze» wen ken gegeven hoe met «het Volk» moet be handelen. Maar... Max is een Waal en waarschijn lijk een beetje «heethoofdig» en «vol eigen waan» ik ken hem maar van naam,uit de gazet Hij rekent natuurlijk op de Vlaamse so cialisten die gedwee tegen hun eigen volk in als 't moet meelopen en op de li berale ongodsdienstige platbroeken (die lie ver Turk dan Paaps zijn) om een handje toe te steken Maar... zou hij zich soms, in zijn ver waandheid, niet een beetje misrekenen voor wat de lijdzaamheid en 't geduld van «de Vlaamse Boerenbeesten» aangaat. Nu... wij moeten nog niet vooruit draven. Een ding is daarmee bewezen. Max heeft schirk Zijn haring braadt niet. Max twijfelt a deugdelijkheid van 't socialistische Regeringsken dat «hij» ons schonk. HET VOLK is niet content. Max bekent dat «ze» veel beloofden maar weinig gaven. Max geeft toe dat herrie stoken gemak kelijker is dan regeren; Max steekt het onder geen stoelen of ban ken «dat de socialisten niet deugen om 't Volk te besturen, en dat ze ook de goed keuring van 't Volk niet wegdragen.» Max toont het ware gezicht van 't so cialisme «niet het volk interessert hem maar de macht De macht Denk eens Hij Max, eerste President van België Is dat misschien zijn droom Wie weet! Al doen wat HIJ wil Gelijk Tito Wat een wellust Maar de tijd dringt. Max wordt oud. En als 't de kiezers niet rap genoeg inzien zal... Max... andere middelen gebruiken (Hij heeft het toch zelf gezegd in «Le Peuple»!) en «manhaftigere» of «krachtdadigere» middelen dan de C.V.P. Ja, wat wilt gij... Max misspreekt zich wel eens Als er enige werkmensen moeten vallen, wat geeft dat. 't Is toch zoveel niet waard. In Rusland zijn er miljoen gevallen. Met ze dan als «reactionairs» of als «slachtoffers van de reactie» te doen doorgaan gelijk in Graces-Berleur is 't zaakje in orde en kraai er geen (rood of blauw) haantje meer over. Max heeft duidelijk getoond wat voor «echte democraten» de socialisten zijn... juist gelijk na de oorlog wat voor echte weerstanders het geweest zijn..., van het gebroken geweer en van 't plan De Man Max... heeft dus afgekondigd dat hij voor Pax (vrede) is, als hij de baas mag zijn en regeren van uit de «Maison du Peuple» te Brussel, maar... dat hij niet van Pax (vre de) moet weten als het anderen zijn die door het Volk opdracht krijgen te bestu ren Als de vos de passie preekt... Wat verschil is er nog tussen hem en de andere kameraden met de «gebalde vuist»?! Allemaal koek van dezelfde deeg En de liberalen (gij weet wel, de mannen van de 25% vermindering en van de eer bied voor ieders opinie) doen mee Zij gingen het eens veel beter doen Kent gij nog dat deuntje «Kiezers doet uw ogen open HERLO. RUKE KEUS IN EERSTE EN PLECHTIGE COMMUNIEPRENTJES vindt U in de Drukkerij DE GAZET VAN AALST ST. JORISSTRAAT, 25, AALST. In de rangen van de C.V.P. komt men meer en meer tot de overtuiging dat De Volksunie» finantieel gesteund wordt door de socialisten en liberalen. Het is voor iedereen sinds lang duidelijk, dat deze mensen alleen de C. V. P. aan vallen. In Limburg zijn het leraars van het officieel onderwijs, die vrijaf krijgen om na mens de Volksunie, propaganda te maken. Van Mr. Wagemans, hun gekozen, weten we dat hij vroeger meestal dezelfde hou ding aannam als de C.V.P. groep. In het buffet van de kamer, alwaar ook -de indeling per groep zijn rol speelt; heb ben we dikwijls opgemerkt, dat Mr. Wagemans zich bij de C.V.P.ers kwam zetten, om wat te praten en een tas koffie te drinken. Verleden week toen de C.V.P. weigerde deel te nemen aan de stemming van de be groting van verkeerswezen, stelde we vast dat hij in de vergadering bleef en met de linksen meestemde, terwijl vroeger, zijn stemapparaat defekt was. Deze week, werd een wetsvoorstel van de liberalen rondgedeeld. Het gaat over de herstelling van oorlogschade. Naast de naam van de 4 liberalen, vinden we de naam van Mr Wagemans. Ons wil het voorkomen, dat er iets veranderd is, en dat in het vooruitzicht der ver kiezingen, vooral als men weet dat de algemene voorzitter van «De Volksunie» geen rechtse is. Zouden de socialisten en de liberalen, niet alleen de communisten als bondgenoot hebben, maar ook de mensen van de Volksunie, om de C.V.P. klein te krijgen. Ons komt dat zeer verdacht voor. «Twee jeugdige gangsters vermoorden tige zaakjes op te knappen die in feite de jong paar in een auto»... «Minderjarige au- eerste stappen zijn op de weg van de mis dadigheid. En hoeveel jonge mannen die zo maar het eerste het beste werK aanpakken zonüer een stiel te kennen, worden met na korte tijd onstandvastig en, verbitterden en aso- cialen. Op 32 jonge kerels in de gevange nis van Leuven opgesloten, waren er 2/ on regelmatige of onoexwame aroeiüers. Trou wens zeventig procent van de recidivisten die voor de tribunalen verscnijnen zijn men sen zonder beroep Tenslotte is er nog de straat, met haar aantrekkelijkheden, haar slecptbeiaamde- nuizen en wijken, met haar zedelijke geva ren. Magistraten en opvoeders laten met na te wijzen op de slechte invloed die uit gaat van dancings, kermissen, cinema, speelzalen, maar de ouders schijnen er zich maar weinig van aan te trekken, «over drijving en kwezelarij. De kinderen moeten ontspanning hebben. De jeugd moet zich uitleven Maar hebben diegenen die zo spreken al _ens de jonge kerels m het oog gehouden _ue zich verdringen rond de electrische gansspelen Hebben zij al eens geteld wel- sommen daar verspeeld worden Weten .jj dat diezelfde jongelui vier maal per ,veek, zo niet meer, naar de bioskoop gaan .onder dat iemand zich bekommert om de .edelij ke waarde van de film Hoe wil men aan dat de jeugd die verslaafd geraakt aan plezier, tenslotte niet gaat stelen hetgeen nodig is om dat plezier te betalen Neem sen krant en in de berichten van de boet straffelijke rechtbank zult ge lezen dat ueel wat diefstallen, inbraken en overvallen gepleegd werden door jongelui die zich sens wilden gaan amuseren De jeugdmisdadigheid is een komplex probleem. Een onderzoek als hierboven naar de oorzaken leert ons nochtans ver scheidene zaken zowel de private als de openbare instanties zouden er op uit moe ten zijn de jeugdige delinkwenten en de zo genaamde «kinderen van de rechter» in een gezond familiaal milieu onder te brengen. De ouders van hun kant zouden angstval lig moeten waken op de vrije tijdsbeste ding van hun kinderen, met welke kame raden ze omgaan en Welke films ze gaan zien. De wetgever tenslotte zou het probleem van de dancings, de morele waarde van de films, de kansspelen, de drankgelegenhe den enz... eens ernstig moeten gaan bestu deren vooral vanuit het oogpunt der min der minderjarigen. Hier blijft zeker nog zeer veel te doen. Het is slechts verwonderlijk dat bijvoor beeld de jeugdgroeperingen niet meer druk king uitoefenen op de parlementsleden om een verscherping van de wetgeving te ei sen. H. todieven schieten politieagenten neer»... «Achttienjarige maakt zijn ouders van kant»... De jeugdmisdadigheid heeft zowat over al in de laatste jaren een onrustwekkende uitbreiding genomen oudermoord, straat- schuimenj, gewapende overvallen door jon geren bedreven, vullen haast dagelijks de rubrieken van de sensatiepers. In zake als jeugdmisdadigheid moet men zich wel hoeden voor overdrijving; omdat er enkele afschuwelijke misdaden werden gepleegd door jeugdige oersonen of benden, mag men nog niet gaan spreken over een verdorvenheid van gans de jeugd. Noch tans wijzen verschillende gezaghebbende personaliteiten er op dat de jeugdmisdadig heid ook in België een verontrustende uit breiding aanneemt. Ze doelen met deze ver klaring niet alleen op het groter aantal mis drijven maar ook op een zekere ontaarding van de moraliteit bij de jongere generatie. Wie of wat is hiervoor verantwoordelijk. Recente studie over deze problemen to nen aan dat het milieu een voorname roi speelt in de zedelijke ontwikkeling van he, kind. Het gezin, de opvoeders, het werk en het ontspanningsmilieu, de kameraden kunnen eé de oorzaak van zijn dat het kinc de slechte weg op gaat, maar kunnen even eens het kind dat verkeerd loopt, weer op het goede pad brengen. Een onderzoek in het Rijksgesticht te Mol heeft aangetoond, dat de invloed van het gezin op de antisociale gedragingen van de jeugdige misdadigers ongeveer in 80 der gevallen duidelijk is. Bijna zestig pro cent van de geplaatste kinderen kwamen van onregelmatige gezinnen. Meer dan twintig procent kwamen uit huishoudens waar twisten, ontucht of dronkenschap hoogtij vierden. Slechts twintig procent konden beschouwd worden als kinderen van een regelmatig gezin. Betekent dit dat kinderen onherroepe lijk getekend worden door een gebrekkig gezinsmilieu De ondervinding leert inte gendeel, dat slechte gevolgen van het gezin kunnen verholpen worden door de kinde ren over te plaatsen in een gezond fami liaal milieu.Deze «overplanting» blijkt in 60 a 70 procent der gevallen zelf de meest ge schikte behandeling te zijn. Ook het werk- en ontspanningsmilieu kunnen het reeds moreel misgroeide kind tot een jeugdig misdadiger maken maar kunnen eveneens het nog gave kind dezelf de weg doen opgaan. We willen hier niet uitweiden over de brutale manier waarop in sommige fabrie ken en ook burelen de jongens «ontgroend» worden. Tijdens de eerste werkdagen wor den de beginnelingen veelal uitgedaagd, zo niet gedwongen, een hele reeks twijfelach- Men zegt dat het geld schaarser en duurder is geworden. Het is dus lastiger om krij gen, en men moet een hoger intrest betalen. Iemand die geld te beleggen heeft en zulks veilig wilt doen, neemt gewoonlijk staatsfondsen. Dus leningen uitgeschreven door openbaar bestuur onder waarborg van de staat. wie onder deze linkse regering aldus heeft geredeneerd, is mis. Ziehier het afdoend bewijs. In het jaarverslag van de pensioenkas der volksvertegenwoordigers, leest men «De herwaardering van onze fondsen, volgens de officieele noteringen verschenen in het Belgisch Staatsblad van 20-12-1957, heeft een verlies voor gevolg gehad van 1 miljoen 746.221,80 Fr. Dus de pensioenkas van de kamerleden, z et haar bezit om in staatsfondsen en ver liest op een jaar, op een bedrag van 30.989.437.80 fr. zo maar 1.746.721,80. Voorwaar geen geldbelegging die navolg ing verdient, vooral niet onder een liberaal- socialistische regering.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1