en omstreken DE REDEN W 1 £en dode, een levende dode en een dode levende! V Atoombommen ont ginnen ae boaem Beroering m het Dosten. LOTEN LENING 1953 TUINFEEST De nieuwe Regering Bericht aan onze lezers Ingevolge het jaarlijks verlof zal het bureel gesloten zijn op maan- dag, dinsdag en woensdag e.k. en zal J het blad van donderdag 10 juli a.s. niet J verschijnen. Burelen van VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZONDAG VAN IEDERE WEEK. ST. JORISSTRAAT, 25, AAL ST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15» JAARGANG. 1,50 Fr. het Nr. DONDERDAG 3 JULI 1958 NUMMER 53 Met programma van de C.VJ3. is gezond. Zo gezond dat de linksen het moeilijk hebben om eeii positief argument té vinden tegen de regeringsverklaring van de C. V. P. regering. Wilt U een bewijs Vraag dan aan verschillende linkse politiekers wat zij tegen het programma van de C. V. P. hebben. De antwoorden zullen zó uiteenlopend en tegenstrijdig zijn dat gij tot de konklusie zult komen dat de werkelijke reden zijn naam niet durft noemen. De schoolkwestie Neen, de «gelijke kansen voor iedereen» durven zij niet meer bekampen. De zetelaanpassing Ja, dat is zó rechtvaardig dat zij het niet aandurven open lijk een onrechtvaardigheid te verdedigen. De 36.000 fr. pensioen Te kostelijk Kom, zij weten zeer goed dat dat geen cent kost. Het volstaat in de reserves te putten. De woningbouw Wel, ook hier durven de socialisten de waarheid niet bekennen. Zij wensen niet dat de werklieden eigenaar worden; dat is slecht voor hun politieke winkel. De 12 maanden legerdienst Goed. Maar dat gaat niet, beweren zij. En waarom gaat dat Moet een leger van de 2e eeuw kwalitatief of kwantitatief sterk zijn Enz. enz... Zoveel vragen, Zoveel antwoorden. De werkelijke reden waarom de linksen stokken in de wielen steken hebben we reeds lang geraden. Zij willen niet dat de eer van het initiatief dezer prachtige ver wezenlijkingen de C. V. P. zou toekomen. DAT is de reden en DAT alleen. Laurent DE WOLF, Gemeenteraadslid. Vele* petroleumbronnen sterven uit. Niet zozeer ornaat üe petroieumlaag uitgeput is, maar wel ornaat niets ontzienae praktijken ae Kracnt ervan nebben weggenomen. z-oals men weet worat bij net boren üe petroleum naar ae oppervlakte gespoten aoor üe Kracht van ae opgestapeiae gassen. Ais men nu tientaileen boringen üoet in eenzeitüe laag, aan is de kracnt van dit gas snel uit geput en blijlt de petroleum in de bodem zitten. Men kan wel zuigpompen gebruiKen, maar dan slecnts op de oepaaiae aiepte. Trouwens bij net omnoog spuiten gaat eerst het meest vloeibare deel naar boven. Wat beneden is, is vettig en diKker, met even veel waarde, maar moeilijker om naar bo ven te halen. In sommige putten blijlt al dus 90% van de petroleum de gevangene van de grond. Hetzeltde gebeurt trouwens in de steen koollagen, waar de ontginning moet worden gestopt omdat de lagen te diep zitten en de bovenste werden uitgeput. Hier echter kan de atoomontploffing gro te diensten bewijzen. Enkele maanden gele den, beproefde het Amerikaanse Atoomcen- trum in de Nevada woestijn een kleine 't Zijn droeve tijden als d'oorlog loeit... kele dagen later stond de man in Calais aan Einde September 1914. De oorlogsgruwel z'Jn eigen graf oereikte de stad Aalst. Vele inwoners metLn het land, een jongen, groeide op maar scnrik bevangen vluchten weg. Onder deze bleet zinloos. Heden is mj ab jaar en ver- talrijke vlucntelingen bevond zich een on- blijft in een gesticnt in bint Niklaas ny is lairijKt: v-iugiilciujbcu ^wm^Rhaflr. Een dode levende geiuKKige ecntgenote en moeder met haar Kiem üocnterKen, terwijl haar man, soldaat, moedig zijn Vaderland verdedigde. Na veel rondzwerven kon deze vrouw zien eindelij K met haar kind in Gaillac-Touiza in zuid uranKTijK vestigen. Deze vrouw was in blijde verwachting, baar man vocht aan 't IJzerfront. Zeaere aag der maand April 1915 ontving zij vol gend oihcieel senrijven van het Ministerie van Oorlog in De Havre Ministère de la Guere. Cabinet Civil. De Havre, 23 April 1915. Madame, lviet innig leedwezen moet ik Ued melden dat uw ecnigenoot soldaat geboren te Aalst, den 21 April lööb voor het Vader land gevallen en overleden is te Calais oen zl Maart 1915. totaal ongeneesbaar. Een dode levende Deze tragedie had dus als resultaat een dode, een levende dode en een dode leven de Het andere kind stierf later ginder ver in Frankrijk. We willen niet onderzoeken wie verant woordelijk was voor deze erge missmg met haar tragische gevolgen, missen is mense- lijK, maar wij willen wat anders. Deze dode levende oudstrijder is latei- terug genuwd en leeft heden van een zeer karig ouderdomspensioentje. Zeer gaarne zouden deze oude lieden maandelijks aan hun ongelukkige zoon een bezoek en wat versnappermgen brengen, hun financiële toestand belet dit eenter en slechts met lange tussenpozen en na zich veel te heb ben ontzegd Kunnen zij hem bezoeken. In het Belgisch Staatsblad van 22 Juni 1945 verschenen ondernemingen in betrek king tot kosteloos vervoer op Belgisch grondgebied voor de ouders en bioeüver- Gelief, Madame, door mijne bemiddeling atoomboom die onder de grond werd inge-1 de gevoelens van erkentelijkheid te aan- I m opgaande Ume om het graI van graven. Er werd een gang gegraven in een vaarden van het Vaderland, voor al dege- rots, diep genoeg omdat de uitstraling van nen die hun leven opolteren om het te ver- De beroering verwekt door de terechtstel ling van Jmre Nagy en Maleter is nog niet helemaal geweken. Het is trouwens, op po litiek gebied, niet zozeer die beroering en het algemeen protest dat in de wereld op gaat tegen die terechtstelling, die van be lang zijn. Veel interessanter is na te gaan welke de Russische motieven en de Russi sche gevolgen van dit schijnproces zijn. De aandacht gaat hierbij vooral naar Po len, waar Gomnulka nog steeds aan het be wind is. Men kent zijn geschiedenis, zij is zowat dezelfde als die van Nagy in Honga rije. Alhoewel communist, verzette hij zich indertijd tegen de Stalinistische greep op zijn land en werd afgezet en zelfs gevan gen genomen. In October 1956, toen. Polen aan het randje van de revolutie stond, kwam hij weer aan het bewind. Het was mede door hem dat het land van een bloed bad bleef gespaard. En. het blijft voor hem een eer te hebben durven optreden tegen Kroestsjev en zijn militairen, toen die te Warschau aankwamen en Gomulka het hoofd vol scholden met bedreigingen, en al les behalve lieve woordjes. Sindsdien heeft Gomulka wel een en an der kunnen verwezenlijken. Er kwam meer vrijheid. Onder meer met de Kerk kwam Golmuka tot een modus vivendi en men her innert zich nog wel dat ook Kardinaal Wys- zinsky een grote rol speelde voor twee jaar toen hij zijn landgenoten aanspoorde tot kalmte. Wie de onmetelijke invloed kent die de Kerk in Polen op het volk uitoefent begrijpt meteen dat Gomulka, door bepaal de rechten van de Kerk te erkennen, zich voor een groot deel de sympathie van het Poolse volk wist te verzekeren. Ondertussen heeft Gomulka echter een zeer moeilijk spel moeten spelen. Gekneld tussen communistische landen zoals Polen daar ligt, kan het zich niet de luxe permit teren van een Tito, die vrij een westelijke lucht kan inademen. Economisch kan Rus land Polen in een handomdraai de keel toe- nigpen. Met een en ander dient Gomulka re kening te houden. Nu het tij in Rusland weer schijnt te keren, moet hij dubbel voor zichtig zijn. Reeds werd weer strengere cen suur op de pers toegepast. Enkele maanden terug stond de Poolse pers regelmatig vol kritiek op de Russen. Gomulka heeft dit thans weer verboden. Ook in andere om standigheden is hij verplicht de teugels toe te halen. Maar hij doet het klaarblijkelijk met tegenzin en noodgedwongen, om beters wil. Met de terechtstelling van Nagy, die het einde inluidde van het glimlachoffensief van Kroestsjev, die nog steeds even sterk in het zadel zit, rijst ook onmiddellijk de vraag hoelang gaat Gomulka het nog uit houden Hierop kan vooralsnog niet worden ge antwoord. Dat zal immers voor een groot deel van de evolutie in Polen zelf afhangen. Als de Poolse bevolking eensgezind achter Gomulka blijft kan hij het volhouden. Want men mag die openbare mening toch ook niet onderschatten, in een land van dertig miljoen inwoners, samengebundeld door een zelfde aanhankelijkheid aan de Kerk en het land, en bij eengedrongen door een zelfde haat voor de bezetter. Dit is een blok waarmee zelfs een Kroestsjev rekening moet houden. L. B. oOo Bij de 273e trekking van de Dotenlening 1953 is een lot van 1 miljoen fr. gevallen op obligatie reeks 3110 nummer 201. De andere obligaties van die reeks zijn terugbetaalbaar tegen 1.000 fr. LOTENLENING TENTOONSTELLING 1958 38ste TREKKINF. Bij de 38ste trekking van de Lotenlening van de Tentoonstelling 1958, is een lot van 2.500.000 fr. gevallen op obligatie nr. 508.426. Een lot van 100.000 fr. gevallen op obligatie nr. 577.471. Twee loten van 50.000 fr. gevallen op obligatie nr. 742.588 en nr 492.787. Al de andere obligaties der groepen 508.401 tot 508.500,- 577.401 tot 577.500, 742.501 tot 742.600 en 492.701 tot 492.800 zijn terugbetaalbar a pari. ■-«05«söao©500©0«ce««c©eö00S50«5 KASTEEL TEN BERG HE Albrechtlaan, Aalst. ZONDAG 20 JULI met Modedefilé en katoenshow Paarden-dressuurnummers. Dansavond met de Aalsterse Blaas- kapelle. Beste bieren, koele wijnen. de atoomontploffing niet in contact zou ko men met de atmosfeer. Toen het bommetje tot ontploffing werd gebracht, scheen het even of de hele berg trilde op zijn grondves ten. Ogenschijnlijk was dat alles maar in feite kon men weldra zeer interessante vaststellingen doen. Inderdaad door de ondergrondse ontplof fing en uitstraling kwyjn het laagje organi sche stof dat in de rotsplaten zit los, werd vloeibaar, daarna gasachtig en vervloog. Deze gas en vloeistoffen leken erg veel, door hun samenstelling, op petroleum. De ontploffing had de rots tot ontbinding ge bracht en de organische stof, die anders niet te ontginnen viel, vrij gemaakt. Daar mee was meteen de oplossing gevonden van een mogelijke exploitatie van de enorme hoeveelheden schist die nog in de bodem zitten. Dit schist wordt thans reeds in som mige elektriciteitscentrales gebruikt, maar de ontginning blijft nog moeilijk omdat er zoveel rots en steen tussen zit. En ondertussen begon men al te bereke nen dat een klein atoombommetje in een uitgeputte petroleumbron nieuw leven kon brengen. De onderste lagen zouden vergas sen, waardoor de druk weer sterk zou toe nemen en de petroleum naar de oppervlak te zou jagen. Ook in de diepe kolenlagen kan de atoombom nuttig werk leveren, j Overal ook in België zoekt men naar mid delen om de kolenlagen te vergassen, om de ontginning ervan te vergemakkelijken. Tot hiertoe mislukten vele proeven omdat de mijn moest in brand gestoken worden en men die brand nooit goed onder de knie had en ook, omdat voor die brand lucht en zuurstof nodig waren en hij tevens gepaard ging met verlies aan energie. Door de atoomontploffing zou dat veel gemakkelijker zijn. Geen lucht, geen ver lies aan energie, integendeel. En een ket tingreactie die men precies kan aflijnen en berekenen en waarop men het volume van de atoombom kan berekenen. Als men bedenkt dat er miljarden ton schist in de bodem zitten, dat er nog mil jarden ton petroleum en kolen zit en dat een klein bommetje volstaat om dat alles in energie om te zetten, dan mag men hoopvol de toekomst tegemoet zien en hopen dat op zekere dag alle landen hun atoombommen in de rots of de petroleum zullen doen ont ploffen in plaats van boven de hoofden van de mensen. S. MOUND. dedigen. Vol hoogachting en deelneming groet ik Ued met eerbied. De Minister van Oorlog. Bij bevel Voor het hoofd van het .burgerlijk Kabinet. Onleesbaar. Aan Madame te Gaillac-Toulza. Dit onverwacht schrijven trof deze arme vrouw zo hard dat zij onmiddellijk ineen zakte en vroegtijdig haar kmd baarde, de moeder stierf en het ongelukkig schepsel ken leefde Enkele tijd later vernam de man aan 't front de tragische dood van zijn echgenote en kwam de noodlottige vergis-- sing met het droeve bericht aan 't licht. En- hun gesneuvelde tweemaal per jaar koste loos .te gaan oezoe&en zolang het stof lelijk overschot niet door de familie werd opge ëist. Maar niets werd voorzien voor dit spe ciaal geval om deze levende dode te bezoe ken. Zou het Ministerie van Landsverdediging hier in dit uitzonderlijk geval geen speciale gunst kunnen verlenen en maandelijKs aan deze beide oudjes een gratis reisitaartje ge ven om hun ongeiuKKige zoon, siachtcfter van een ministeriele dwaling te gaan be- zoeKen P. S. Naam en adres zijn ter beschikking van belangstellenden ook de autentieke brief van ftet Ministerie van Landsverdedi- gmg uit Le Havre. Men schrijve aan het Sekretariaat N.S.B., Moorselbaan, 251, Aalst. R. V. Na heel wat heen en weer gepraat is de heer Eyskens dan eindelijk met zijn homo gene regeringklaar gekomen. Deze homoge ne regering is trouwens de werkelijke ui ting van 't volksverlangen, vermits, in een land zoals België en met een kiesstelsel zo als het onze, een vermeerdering van acht zetels gelijkstaat met een klinkende over winning. Met een systeem van kiesdistric ten zoals in Engeland of Frankrijk, zou de CVP in België minstens 120 zetels krijgen en de Liberalen zouden er nog ampertjes twee of drie overhouden. De zaak is nu hoe de toestand gaat evo lueren. Deze week komt de regering voor de Kamer. Na de nachtelijke bijeenkomst ten huize van een Liberaal politicus, werd er verteld dat de Liberalen ten overstaan van de regering Eyskens, een welwillende houding zouden aannemen. Daardoor zou natuurlijk de positie van de regering in de Kamer verstevigd worden. Nu blijkt echter weer dat de Liberale partij achteruit krab belt. Als alle linkse partijen tegen de rege ring stemmen en alle kamerleden aanwe zig zijn, dan wordt de nieuwe regering in de minderheid gesteld. Nu schijnt het ech ter toch weer dat tenminste twee Liberale kamerleden zich op zijn minst zouden ont houden, zoal niet vóór stemmen. Dit zou dan weer het probleem helemaal wijzigen. He is echter de vraag of de Heer Eyskens zou aanvaarden met één stem meerderheid te regeren. Onmogelijk is dit niet, gezien vroeger de regering Huysmans het aldus een heel jaar volhield. Maar een zeer pret tig vooruitzicht is het dan ook weer niet omdat de regering aldus steeds van een af wezigheid, van een zieke of zelfs van een zekere chantage van beide gelegenheids bondgenoten zou afhangen. Zaak zou dan zijn te weten welke besluiten de heer Eys kens uit die toestand zou trekken. Men moet dus wel het einde van het Ka merdebat afwachten om zekerheid te krij gen dienaangaande. Het zal anders aan de nieuwe regering niet aan werk mangelen. Zware problemen wachten op een oplos sing de sluiting der mijnen onder meer. En precies daar doen zich reeds moeilijkheden voor. De vorige regering had deze sluiting om elektorale redenen tegengehouden. Thans echter is de sluiting onvermijdelijk geworden. Al dadelijk zijn alle mijnwerkers uit het Luikse aan het staken gegaan. Of dit in de grond iets helpt, kan wel buiten de kwestie blijven. Het feit van de staking is, en de linkse partijen zullen nu wel niet meer aarzelen om dergelijke stakingen te doen uitbreken en te steunen. Het ander probleem is dat van de econo mische recessie die na het sluiten van de wereldtentoonstelling zal komen opduiken. Het gemiddelde der werklozen ligt thans reeds met 30.000 boven dat van verleden jaar en bij het beëindigen der werken op de Heizei zal dit aantal nog toenemen. Slechts een durvende politiek kan dit verhelpen, een politiek gesteund op het programma dat door de heer Eyskens werd uitgewerkt. Maar daarom moet hij ook de gelegenheid krijgen deze politiek in daden om te zetten en niet voortdurend bezorgd zijn om zijn regeringsvastheid. Daarom al leen is een duidelijke uitspraak van het parlement gewenst, zodat de regering rus tig aan het werk kan gaan. L. B. De biljartclub Iwein uit Aalst vierde haar kampioen 1958 Frangois Petit, (Cliché «Het Volk»)

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1