en omstreken f Nabeschouwingen over 12 OKTOBER! Z. H. PAUS PIUS XII Zondag 19 oktober 1958 - Missiezondag Z. H. Paus Pius XII als Missie-Puin Naar een Tweeledige Regering Aalsters Panorama door het over lijd en van mi Z. E. H. WALRAET, DE WERELD IS ARMER GEWORDEN de gazet van aalst VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN ZATERDAG VAN IEDERE WEEK. Burelen ST. JOKISSTRAAT, 25, AAL ITEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.12 15' JAARGANG. 1,50 Fr. he» Nr. ZATERDAG 18 OKTOBER 1958 NUMMER 83 ïaiteliea fc«<Umlirn wiUs:tfw* D;t'j faas jiM Pas twee maanden na zijn kroning riep Paus Pius XII reeds een priester van Ma dagascar en een Afrikaan lot de bisschop pelijke waardigheid, feit waarin velen een voorteken zagen van het missionair ponti- fikaat dat de wereld te. gemoet ging. Op 20 oktober 1939 verscheen de ency cliek «Summi Pontificatus», die de «boven natuurlijke eenheid in de universele liefde, aangevoeld en beoefend, in plaats van uit sluitend uiterlijke uniformiteit» van de Kerk van Kristus onderstreepte. Op 13 juni 1940 wees «Saeculo exeunte» het steeds sterk missionaire Portugal op de nog resterende plichten vooral in Afrika. Wij verlangen, schreef de Paus, dat ge rekening zoudt houden met de talloze zie len die in uw koloniën wachten op degenen die hen de goddelijke Waarheid zullen ko men onderwijzen Maar omdat het niet om één enkel land gaat, doch om heel de wereld wier aandacht naar het missiewezen dient uit te gaan, ver scheen op 23 juni 1943 «Mystici Corporis», waarin onderstreept is dat «Kristus de hulp van al zijn ledematen opeist om het Ver lossingswerk te voltooien»; al is deze ency cliek niet direkt missionair, zij is toch de ziel van dokumenten die nog zouden vol gen. Op 2 jun 1951 verschijnt Evangelii Praecones», degenen die aan de uitbreiding van hét katolicisme werken aanbevelend er de authentische eerbied aan voor te behou den. De rol die de apostel vervult,, is er geen van overbrengen naar verre missies van de europese kuituren, maar in eerbied voor de eigen kuituren van verre volkeren, die daar rechtmatig fier op zijn, zodanig te onderrichten en te vormen dat zij bereid zijn om geestdriftig de voorschriften en praktijken van het kristelijk leven te aan vaarden Drie jaar vroeger reeds had de brief «Cu- In het september-nummer van «Ec clesia», dat een speciaal nummer is, geheel gewijd aan het Missiewezen, brengt Mgr Bertin, Frans Nationaal Direkteur van de Pauselijke Missie werken een interessant artikel over Z. H. Pau Pius XII als Missie-Paus. Wij vatten het hier beknopt samen, wegens zijn karakter van volledig heid en belang. pimus imprimis» de chinezen gewaar schuwd voor de procédés van hun vervol gers, die er bleken in te bestaan dodelijke wonden toe te brengen aan de eenheid, ter wijl op 7 oktober 1954 Ad Sinarum Gen- tem» de beruchte «drie zelfstandigheden» als verderfelijke principes aankloeg. De katolieke Kerk roept niet één volk of één enkele natie, maar alle mensen om het even tot welk ras zij behoren Op 21 april 1957 verscheen eindelijk «Fidei Do- num» die een schok teweeg bracht in de wereld ten voordele van Afrika. Na dit overzicht van de pauselijke ge schriften met betrekking tot het missiewe zen, brengt Mgr Bertin een kijkje op de Paus als missie-organisator in verband met de eenheid en katoliciteit die de Paus voortdurend voorhoudt. Z. H. Paus Pius XII a) vestigt wat de eenheid vergemakkelijkt; diplomatieke be trekkingen met China in 1946, met India in 1943, met de Filippijnen in 1949, met In donesië in 1950, met Liberia en Pakistan in 1951, met Japan in 1952, met Ethiopië in 1957 en een internuntiatuur in Egypte b) schaft af wat ze belemmert; op 8 december 1939 afschaffing van de eed over de «Chi nese riten» en op 9 april 1940 van de eed over de «malabarische riten» c) staat toe wat er uitdrukking aan geeft gebruik van tweetalig ritueel, gebruik van de volkstaal in de kpultus in 1941 voor Nieuw Guinea, China, Japan, India, in 1942 voor Afrika, in 1948 voor Indonesië en Oceanië; d) sticht wat ze verwezenlijkt normale hiërarchie, plaatselijke hiërarchie. En Mgr Bertin besluit met een overzicht van de pauselijke bedrijvigheid als anima tor door audiënties, voor kongressen van godsvrucht en vorming om te besluiten met het woord «magnifieke dienaar van de ka tolieke eenheid» aan bet adres van de Paus. (ULTRAMARE). De C.V.P. is volgens de enen, de grote overwinnares en volgens de anderen, de grote geslagene van 12 Oktober. Beide commentators omkleden hun zienswijze met klinkende argumenten. De enen zeggen dat het nog nooit gebeurd is, dat één enkele partij zoveel stemmen verzamelde; dat het nog nooit gebeurd is dat deze formidabele aangroei van bijna 3.000 stemmen komt uit alle lagen der bevolking; dat d'e CVP werkelijk de VOLKS- partij geworden is, zoals de ontwerpers der partij in 1945 dat bedoeld hadden, enz. Zij besluiten een dergelijke sterke partij dient te besturen. De anderen beklemtonen gij hebt gevochten voor de volstrekte meerderheid; gij hebt er in geloofd; gij hebt dus uw doel niet bereikt, dus zijt gij de geslagene. En het is zeker zeer pijnlijk zo nipt geslagen worden, met een weinig geluk had gij de over winning-.in handen, want een aanwinst van 0,3 volstond. Gij ziet dat de oppositie- kuur U geen kwaad gedaan heeft. Blijf nog 6 jaar in de oppositie en gij vaagt de link sen weg. gelijk, wanneer gij hun Zowel de ene als de andere redenering heeft grotendeels vertrekpunt aanvaardt. De kwestie stelt zich echter niet zo eenvoudig. Niet het belang van de partij, maar het belang van de bevolking moet tellen. Het behoort nu aan de partijleiding der CVP dit te onderzoeken, en, eens tot een klaar inzicht in deze zaak gekomen, vastbesloten te handelen naar haar inzichten. Als de partij het ons niet kwalijk neemt durven we een paar suggesties doen. De eerste gaat overde partij organisatie zelf om nog meer door te dringen in de volksla gen keer terug tot uw oude fomule van de wijkclubs, dan zullen de mensen U beter leren kennen en daar hebt gij alles van te winnen. De tweede gaat over de propaganda denk niet dat met juist bij gelegenheid van de verkiezingen naar buiten te komen, gij uw opdracht als volkspartij en volksbeweging kunt vervullen. Uw propagandaapparaat dient hervormd. Wanneer U dit kunt verwezenlijken zullen de bedenkingen, die aanleiding gaven tot deze enkele regels, in de toekomst niet meer bestaan, want de CVP, onze CVP, zal dan de volstrekte meerderheid behalen. J. V. H. LIJKPLECHTIGHEDEN VAN PASTOOR TE ERPE-BIJ-AALST Zondag overleden in de O. L. V. van Bij stand kliniek te Aalst werd Z. E. H. Mau- rits Walraet, woensdagavond overgebracht naar de pastorij, waar het stoffelijk over schot werd begroet door de geestelijkheid, de kerkfabriek, gemeentebestuur en paro chianen. Donderdagmorgend werd het lijk afge haald door de Z. E. H. Kan. De Cock, pas toor-deken van Aalst. De rouwstoet werd opgeluisterd door de fanfare Sint Cecilia die treurmarchen uitvoerde .vanwaar het ingetogen ging naar de parochiale Sint Mar- tinuskerk. Tussen de flikkerende kaarsen is de lijk kist opgebaard met de rokket, stool en de bonnet op het zwarte baarkleed. De Z. E. H. Deken De Cock, geassisteerd door Z. E. H. Van Impe, pastoor van Nieu- werkerken, Z.E.H. Verhaegen, pastoor te Ottergem en E. H. De Clippel, onderpastoor te Erpe draagt het H. Misoffer op in de parochiekerk die bij deze uitzonderlijke ge legenheid tot de laatste stoel in ingenomen. Aan de offergang schijnt werkelijk geen einde te komen waarbij talrijke geestelijken een laatste maal hun overleden collega ko nen groeten. Na de lijkdienst bestijgt Z. E. H. Deken De Cock de kansel om in een treffende toe spraak het vruchtbare priesterleven van de overledene te commentariëren waarbij te vens werd de nedruk gelegd op de verbou- wings- en verfraaiingswerken die de afge storven Herder doorvoerde. De laatste tocht naar het kerkhof ving aan onder de treurmarsen van de fanfare waar een lijkrede, namens burgemeester Desmeat, werd uitgesproken door de ge meentesecretaris Van de Sijpe. Onder het missiekruis en in het midden van zijn parochianen, die hij zo lief heeft gehad, werd pastoor V.'^raet aan de kille aarde toevertrouwd. Het is meteen de eerste priester die op het nieuwe kerkhof te Erpe werd begraven. oOo PROTOKOL WORDT OP 24 OKTOBER ONDERTEKEND. Donderdagnamiddag ging het beslissende onderhoud door tussen eerste-minister Eys- kens en dhr Destenay, voorzitter van de li berale partij. Het duurde bijna twee uren en nadien verklaarde dhr Destenay Wij zijn voortgegaan met het op punt stellen van sommige kwesties. Ik zie geen grote vraagstukken meer, waarover geen oplossing kan worden gevonden. Vrijdag 24 Oktober zullen de afgevaardigden van de twee partijen een officieel protokol onder tekenen, dat dan aan de bevoegde instan ties van de twee partijen ter bekrachtiging zal worden voorgelegd. De afgevaardigden van de liberale partij, zo werd vernomen, zijn dhrn Destenay, Vanaudenhove en Moureaux. In feite is het werk klaar», aldus dhr Destenay, «en als onze nationale raad nu «marsjeert» is de zaak geregeld. ONDERWIJSPOLITIEK OPENGELATEN Op de vraag of het protokol ook iets voor ziet over de onderwijspolitiek van de nieu we regering, verklaarde dhr Destenay dat die kwestie in het midden wordt gelaten. Men wacht op het pakt, door de onder wijscommissie voorbereid. «Zelfs indien de commissie tegen 24 Oktober niet klaar is gekomen, dan nog zal die kwestie worden opengelaten», zei hij. Dhr Destenay liet ver staan dat geen tweeledig akkoord tussen de C.V.P. en zijn partij zal worden afgesloten, zolang er kans toe bestaat dat in de onder wijscommissie een drieledig akkoord mo gelijk is. Hij wanhoopte niet dat die commissie tot een overeenkomst zal geraken. «Wij zijn al zo ver gevorderd, dat een akkoord over de grondproblemen in het verschiet ligt. Dhr Destenay bevestigde ten slotte dat ook het aantal portefeuilles, dat zijn par tij krijgen zal, en de verdeling daarvan, een afgedane zaak is, maar wenste daarover geen inlichtingen te geven. In politieke kringen wordt verder verno men dat het protokol, waarover thans spra ke, in feite een volledige overeenkomst is, die het ganse programma van de nieuwe re gering bevat. Het ligt voor de hand dat details nog verder voor bespreking vatbaar zijn, wat ten andere een dezer dagen gebeuren zal. Het nationaal comité van de C.V.P. zal het ontwerp-akkoord Zaterdag onderzoeken en ook het bureau van de liberale partij komt een dezer dagen samen. VOORKEURSTEMMEN Nog veel te veel C.V.P.-ers brengen hun stem bovenaan op de lijst, al heb ik hier reeds beweerd dat het deze keer een uitste kende lijst was. Verstandige kiezers stem men enkel naast een naam. Bij een oppervlakkig bekijken van de uit gebrachte voorkeurstemmen merken wij vooreerst het grote cijfer 1469 op voor dhr. Van Sinay, de man van het «verloren dorp» die zich zo dapper heeft geweerd. Na hem haalde apoteker De Bisschop, die ook NA de verkiezingen nog rondjes in bierwinkels betaalde, het grootst aantal met 1425. Voor een nieuw kandidaat, wiens titel «voorzit ter van de komische Carnaval-groepen» niet werd uitgespeeld is dit een verrassend hoog cijfer. De jongste C.V.P.-kandidaat nl. dhr Henri Van der Veken. die zijn beroeps mogelijkheden flink heeft uitgebuit, volgt met 1334. Tegenover 1952 hebben de heren Dufour niet minder dan 620, Verleysen 538 en Claus 498 stemmen bijgewonnen. Besluiten wij de beschouwing over deze lijst met te beweren dat het zes jaar gele den een domme beslissing was van de C.V. P.-leiding alle persoonlijke publiciteit te verbieden. Thans was zulks toegelaten. Te weinig kandidaten, vooral middènstanders hebben er gebruik van gemaakt. BIJ DE TEGENSTREVERS Onmiddellijk valt op dat raadslid Van Hover 13% achteruitgaat en zijn mandaar verliest. Blijkbaar hebben tafellakens en plastrons een verkeerd effect gehad. Heren Cornells en Waegeman konden slechts twin tig stemmen winst boeken. Daarentegen won meneer Steleman er 215 bij, en schepen D'haeseleer het verbluffend cijfer van 1035. Alle socialistische raadsleden hebben honderden voorkeurstemmen gewonnen te genover 1952. Toen hadden hun kiezers hoofdzakelijk op kop gestemd, maar nu be ginnen ook zij in te zien dat stemmen op de kop in principe verkeerd is. Zes jaar geleden stelden we op de kom- munistische lijst met verwondering vast dat vier kandidaten niet eens voor zichzelf hadden gekozen. Nu is daar niemand met minder dan twee stemmen. De lijstaan voerder De Smet, die in onze ogen het pro perste kiesmanifest uitgaf, kreeg vier maal zoveel persoonlijke stemmen als zes jaar geleden. SCHRIJF UW MENING 't Allekante worden in C.V.P.-kringen al lerlei beschouwingen ten beste gegeven in verband met de gevoerde taktiek en de uit slag. Velen hebben het gevoel dat hun ge dachten, die zij als nuttig aanzien, door de leiding niet aanhoord noch gekend zijn. On getwijfeld kunnen vele gewone partij-leden zeer nuttige voorstellen doen. Daarom doet «De Gazet van Aalst» langs deze weg een I oproep tot allen die nuttige kritiek op de plaatselijke politieke werking willen uitoe- fenen. Schrijft ons allen wat U denkt en wat U verlangt. Wij nemen ons voor uit treksels uit opstellen te publiceren wanneer zij daartoe geschikt zijn. In elk geval zullen wij de C.V.P.-leiding in kennis stellen van de verlangens harer kiezers. Wij roepen on- I ze lezers op deel te nemen aan deze opinie peiling. Wij zullen ingeval van publicatie enkel de initialen vermelden tenzij uitdruk- j kelijk vermeld wordt dat zulks niet wordt verlangd. In geen geval houden wij echter rekening met bijdragen waarvan wij de afzender niet kennen. Anderzijds mogen de opstel lers vanzelfsprekend rekenen op geheim houding van onzentwege. Wij verwachten de partij ten bate. I een grote deelneming, DE PANORAMIST. Het lijdt geen twijfel of President Eisen hower, die op het overlijden van de Paus reageerde met de uitspraak «de wereld is armer geworden trof daarmee het juiste woord. Mensen als Paus Pius XII is ge weest, worden hoogstens eens in elke eeuw geboren... Gedurende de bijna 20 jaren dat Hij de Kerk van Kristus heeft bestuurd als 261e opvolger van Sint Petrus, bezorgde Hij de Kerk een prestige dat nog steeg sedert zijn Voorganger, wijlen Paus Pius XI dit prestige reeds aanzienlijk in de wereld had doen stijgen. In feite mag de kristenheid zich met recht verheugen in het bezit van haar laatste Pausen; Leo XIII, de heilige Pius X, Pius XI, Pius XII, ze waren «groten» voor de mensheid, en ook Benediktus XV zou wel licht hun evenknie zijn geweest als Hij lan ger had geregeerd. Maar onder al de laatste Pausen was Pius XII gewis het genie en de heilige waaraan de wereld zulke grote behoefte had juist op het ogenblik van zijn komst. Het kon niet missen of zelfs het «modern» ongeloof neeg diep en eerbiedig voor een Figuur als Paus Pius XII, en als een niet-katoliek zoals President Eisenho wer een uitspraak velt als hoger geciteerde, dan wijst zulks er op wat een Man de we reld rijk was in de doorluchtige Persoon van Pius XII. Zijn leven is één ononderbroken voor beeld geweest voor de vermoeide en in ver moeidheid strijdende wereld onversaagd heid, onvermoeibaarheid, met koel hoofd en vaste hand, in een niet te temmen arbeids- lust en arbeidskracht, de wereld herbou wen dat deed Paus Pius XII. Overloopt men, zelfs maar in gedachte, even wat Pius XII heeft gepresteerd, dan slaat het met verbijstering en vraagt men zich af hoe één mens tot het verzetten van dergelijke bergen bij machte is. Niet één terrein van het menselijk denken en hande len bleef Hem vreemd en, beter nog, wist Hij te doordringen tot in de kern van de dingen, zodat Hij bij machte was er Zich met gezag over uit te spreken, leiding te geven en Zich te doen beluisteren, ook door de wereld die zijn pauselijk gezag niet er kende. «In alle palazzi van alle San Miche- le's ter aarde tot in alle krotten van de Fi lippijnen, spitste men het oor naar zijn stem schreven wij onlangs nog over Hem. Voor de wereld moge Hij één van de knapste diplomaten zijn geweest, één van de voorzichtigste en meest ervaren staats hoofden, één van de sterkste ideeëndragers en verdedigers van de menselijke waarde en waardigheid, één van de meest gezag hebbende stemmen van de twintigste eeuw, voor de katoliek was Hij veel méér nog één van de heiligen, namelijk, waaraan on ze tijd zulke behoefte heeft, een heilige met. beide voeten vast in de werkelijkheid en de beginselvastheid geankerd, met héél zijn hart afgestemd op God, met héél zijn We zen de tussenschakel tussen de Schepper en zijn wereld. En daarom voelt de katoliek, die, ware het slechts van verre, Paus Pius XII in zijn bedrijvigheid volgde, zich ver weesd Ja, de wereld is armer geworden... Maar toch de Paus is dood, leve de Paus Lambert Swerts.

De Gazet van Aalst | 1958 | | pagina 1