en omstreken J 5 MISDADIGHEID Verslag Arrondissementeel ivongres van de C.V.P. Aalst. De H. Bloadprocessie te Brugge. De Voetbalzondag 8U ca. aterds azet van aals VERSCHIJNT DE DONDERDAG EN' ZATERDAG VAN IEDERE WEEK ST. JOR1SSTRAAT, 25, AALST. TEL. nr. 241.14 P. C. nr. 881.72 15 JAARGANG. 1,50 F het nummer. DONDERDAG 19 FEBRUARI 1950 NUMMER 15 van Sport iet tu 11 sti atelit G. CLAUS, Voorzitter van de C V. P. Arr. Aalst. JSDÜj Jen dei a zit ris %ct Kongres van de Christelijke Volks- rtij van het arrondissement Aalst heeft brenats gehad te Herzele op zondag 15 fe- ua ntuari Reeds rond 10 uur bevonden zich talrijke NDEflelegeerden zich op het achterplein n de kring. Men mag de opkomst zeer lUflaaed betittelen, gezien de bijtende koude de harde mist, welke die zondagmorgend b0v4nde. Het bureel voor de verkiezing van de 14 luwe hoofdbestuursleden had zich in de üexe genesteld en had het voordeel in k M' lljgen blijven. Er dient even cpgemerki dat vele «edele- irden niet akkoord waren met de primi- re inrichting van het kiesbureel, men t, z|g hopen dat deze kwestie in het vervolg Ier zal verzorgd worden, (n de parochiezaal had ondertussen het gelijks bestuur plaats genomen op het ilium, voorzitter Claus, met nevens hem hepen Verleysen, burgemeest ?r Otte van Iterhoutem, de heer Edmond Coppens uit ^k'tiderleeuw en de heer Van Wambeke als levaardigde van de jong C.V.P. plaa^lhoewel de zaal verwarmd werd met ee kachels, doch kon de Siberische kou vdniet buiten gehouden worden, en dit l kalmeerde wel een beetje het enthou- staime van de aanwezigen welke op circa man mag geschat worden. De C.V.P. partij van het arrondissement Öst dient geluk gewenst met zulke aktie- 1 ^kern van partijleden, hierbij dienen de ,ur- tnen vermeld van de volksvertegenwoor- jers Moyersoen, Moriau, Van den Berghe de senator Van Oudenhove. pm 10 u. 30 opende de voorzitter Claus I zitting en verscheidene eminente leden TraHren afwezig, o.m. Mej. Otte, weerhouden s Ri% familieomstandigheden, deputé's Van fert en Van den Berghe en andere wegens rte. (n zijn verdere inleiding ga? hij een over pt van het verlopen jaar met zijn twee ksesrijke verkiezingen, er tevens op wij le tuM gemeenteverkiezingen soms ^uitleiding geven aan tweespalt in plaalse- IvoJ' afdelingen en voegde hij erbij, wat lazoi# er8er is sommige C.V.P. verkozen hun lord breken tegenover hun partij omwil- .van kleine plaatselijke voordelen. Hij ™pt dat in het vervolg de leden van de rtij zullen handelen konsekwent volgens e ve( richtlijnen van het Nationaal Bureau, trtshbjj leidde de spreker van de voormiddag hem begroetend als een studiegenoot n de Leuvense Alma Mater, welke toch zich karakteriseerde als een volks-en lvaaiams voelend student. Professor Dr. Van Mechelen bezielde on- adhwdeüijk zijn toehoorders met zijn wai- I stem en deed hen de koude vergeten HUIL betoog was een dkademische !es over In|ionale ekonomie, welke door eenieder dt. 1 begrepen worden. Vlt>ank zij onze huidige minister Eyskens. ;tud»eer(ie cle professor, heeft men in België Ie z^elijk ook aangevangen met een regio- Ie ekonomische poliiiek. welke reeds ge ïnd was onder de homogene C.V.P. rege- Sg van voor 8 jaar. Onze buurlanden »ergL,rcn sin(is ]ang deze politiek. De regering Van Acker zag de oplossing de mobiliteit van de arbeiders, welke ten [hoeJdcle was van de Vlaamse streken, en indjineerde vooral de familiegeest bij onze beiders. Het betoog van de professor leverde het ilstr'js dat het arrondissement Aalst een pnomisch noodgebied is, waar dringend in regionale ekonomische politiek moet worden gedaan. De bewijsvoering hiervoor is het beeld van het arrondissement waarvan de be volking groeit doch waarvan gemiddeld 10van de aktieve bevolking werkloos is, terwijl 35% van deze bevolking buiten het arrondissement werk gaat vinden, dit heeft voor gevolg een gebrek aan kapitaalinves tering in de streek, en minder inkomen voo de andere standen vooral de midden stand. Voegt daarbij dat de intellektuele elite, welke de leidende funkties waarneemt, en de hoogste lonen ontvangt doorgaans geen mobielen zijn. In de belgische ekonomie is er steeds een bevoordeling geweest van de zwaar in dustrie, voaral de metaal-industrie, met achteruitstelling van de textiel-industrie welke vooral in Oost- en Westvlaanderen is gevestigd.. Men vindt het normaal dat er 35 biljard frank wordt geinvesteerd in de mar ginale mijnen van Wallonië, maar men steekt geen hand uit voor de red ding van de textiel-industrie, waardoor duizende gekwalifieerde arbeiders hun le vensstandaard moeten prijsgeven. De beide vlaandrens zijn struktueel zwakke ekonomische gebieden, waarvan dt oorzaken inherent zijn aan de bedrijfsfak- toren zelf. De textielindustrie is zeer ge voelig aan de konjunktuur, vermits de op-1 standing van een lokale industrie bij min der ontwikkelde volkeren zich eerst richt naar de industrie, welke hunne medemen sen duurzamere kleding bezorgd. Dit heeft voor gevolg dat schoen- en kledingsbedrij- ven snel de terugslag ondervindt en afzet gebieden op de wereldmarkt verliezen. De landbouwbedrijven in onze streken zijn veel te klein om renderend te kunnen wer ken, op de 8000 landbouwbedrijven van het ariondissement zijn er slechts 1000, welke over meer dan 5 hektaren landbouwgrond beschikken. Zware industriën vindt men in de Den derstreek zeer weinig het zijn meestal i)hnc familiale bedrijven gepaard met een terke huisindustrie. Slechts de laatste jaren heeft men begre- ien dat men ekonomisch anders moet ;aan denken, en dat de formuul brengt de werkers waar de industrie niet zo goed is als het omgekeerde. Schept de industrie, waar de krachten voorhanden zijn. Een tovermiddel om deze toestand onmid dellijk te verhelpen kan de professor ons niet bezorgen, maar zonder hierom aan een volledige geleide ekonomie te doen, kan men toch een REGIONALE EKONO MISCHE politiek plannen, en dit vooral in de noodgebieden, waarvan de Dender streek een treffend voorbeeld is. Men zou de openbare opinie dienen te alarmeren, en hierdoor belangstelling wekken voor het probleem. De apathie wel ke op dit ogenblik onze vlaamse bevolking beheerst, dient vervangen door strijdlust naar nieuwe mogelijkheden. Een welvaartskomiteit dient in het leven geroepen, waarbij alle belanghebbende de len van de lokale bevolking zouden verte genwoordigd zijn zo o.m. de sociale organi- 'saties, de kapitaalkrachtigen, de midden- stand en de politieke gezagdragers. Interkommunale kontakten dienen ver wezenüjkt, buitenlandse konnecties aange- I kweekt. Spreker doet hierbij beroep op de ivlaamse studerende jeugd om zich te be kwamen om later de consulaire posten in [het buitenland te bekleden. 1 Verder zou nog een technologisch insti- I tuut dienen gesticht om de nodige gekwali- I feerde arbeiders te kweken. 1 Dit stadium van studie moet snel voorbij 'gestreefd worden door een politiek van j realisatie, opdat de welvaart in deze streek zou terug keren. Een warm applaus begeleide deze eind- rede. Als eerste reflektant op deze rede, nam oud-minister Moyersoen het woord en wees erop dat de gekozenen van het arrondisse- I ment, C.V.P.-ërs en andere bij de bevoegde minister de nood van hun kiesdistrikt zijn gaan klagen en dat verder op zijn persoon lijk initiatief een komiteit van aktie tot 'tand kwam om alle finantiele, sociale en economische aspekten te belichten en een oplossing te vinden voor dit noodprobleem Hij doet beroep op alle aanwezige krachten om hier aan mede te werken en in het be- zonder op de.belanghebbende gemeentebe- Op maandag 4 mei a.s. te 10,30 u. zal de jaarlijkse H. Bloedprocessie door de rijk versierde straten van Brugge trekken. Brugge, de stad van godsdienstige en historische optochten heeft er aan gehou den deze meer dan 8 eeuwen oude Proces sie in een bijna volledig nieuw kleedje te steken, waarvoor noch moeite noch grote uitgaven werden gespaard. Aldus opgevat in een geest die meer be antwoordt aan de vereisten van de heden daagse tijden, gaat de H. Bloedprocessie, die telken jaren ontelbare gelovigen en toeristen trekt, een nieuwe luister tege moet. Zitplaatsen op de doortocht kunnen wor den voorbehouden mits 25 F per plaats te storten op de p.c.r. 197.33 van het Gemeen tebestuur van Brugge. Locatie vanaf 1 maart bij de Stedelijke Dienst voor Toeris me, Markt, tel. 333.87, waar alle inlichtin gen te bekomen zijn. Ter gelegenheid van de H. Bloedproces sie worden op 2, 3 en 4 mei 1959 de monu menten en gebouwen te Brugge belicht. 004 EEN HOND IN T SPEL Men herinnert zich nog wel de eindeloze verwikkelingen, die voortvloeiden uit een klacht van Sportkring Zele tegen Geraards- bergen dooi dat er op een bepaald moment een hond het terrein oprende. Welnu, dat dit wel degelijk zeer hinderlijk is, werd vóór Eendracht-Eisden bewezen op het Pierre Cornelisstadion. Terwijl de jeugdige Aalsterse kadetten met volle overgave, het Eendrachtpubliek trachtten te begeesteren kwam er plots een keffertje stokken in de wielen steken. Hij gaf de indruk niet aan zijn proefstuk te zijn, «ant elke aanvalsak- tie volgde hij op de voet om met verrassen de flitsen langs zijn lijntje te snorren. Tot op het moment dat hij twee Aalsterse jon geren liet vechten voor het been (de bal) en hij zelf er mee weg was, ja, toen brak de kruik. Ref. Vandevelde trok zijn stoute schoenen aan en alhoewel het heel wat moeite kostte kon hij de drie en twintigste speler toch aan de deur zetten. Maar vele supporters hadden toch spijt dat dit gezellig intermezzo moest onder broken worden, alhoewel het daarna met de «groten» niet zo plezierig meer was. DE PRONOSTIEK VAN CHARLY GEERTS Velen hebben het als een grote verrassing beschouwd, dat puntje dat naar het verre Limburg is meegegaan, en daar is wat van ook. Natuurlijk zou het met een beetje meeval heel wat anders zijn uitgedraaid maar kom het rseultaat staat nu eenmaal onomstootbaar vast. Nochtans bij het over lopen van de pronostieken die door ver schillende Eendrachters op papier werden gezet, viel het op hoe Charly Geerts op een 1—1 stand had getipt. Scherp gezien was dat van de oud-Beerschotter, die hiermee niet alleen een paar komplimentjes mocht ontvangen, maar tevens een vierde van de ruime pot. Ja, er waren nog drie andere profeten, die dan samen met de Antwerpe naar de taart deelden. AJUIN. Wij beloofden de gevolgen van het sys teem van don Lombroso te bespreken. Wij houden ons woord. In 1871 verscheen don Lombroso's boek: Uomo deliquente (de misdadige mens). De misdadige mens is het wezen dat door zijn anatomisch gestel, door zijn fysiologische bouw gedoemd is de maatschappelijke wet ten te overtreden. Hij is een hypotetische schepping, die de studie van de mens her leidt tot de natuurlijke geschiedenis van de mens, zich beperkt tot het dierlijke in de mens zonder zich te bekommeren om de ziel, het verstand, de zedelijkheid, het goe de of het kwade. Don Lombroso en zijn volgelingen houden getfi rekening met wat rechtskundigen, moralisten of sociologen «misdaad» noemen. Ze zien alleen het or ganisme van de misdadiger, waarvan de functie moet zijn misdaden plegen. De misdadige mens van don Lombroso heeft de physische bouw van de aap sche del, hersenen; hij gedraagt zich als een wilde en handelt onbewust als een kind. Die teorie werd bekampt op het congres der rechtskundigen te Brussel (1892) Nauwkeurige nametingen in gevangenis sen logenstraften don Lambroso's leer. In werken geschreven na de misdadige mens gaf don Lombroso zelf toe dat zijn systeem maar toepasselijk is op een zeer klein geta' gevallen. Natuurlijk zijn er mensen die erfelijk zwaar belast zijn of slachtoffers zijn van ziekten, ongevallen en zich niet bewust zijn van hun daden. Ze verdienen ons medelij den en moeten goed verzorgd. Wat wij aan don Lombroso en zijn vol gelingen verwijten is het loochenen van de vrijë wil. La responsabilité morale, dérivant du libre arbitre, et la proportiona- lité de la peine au délit, disparaissent dans notre système. (Garofolo). Een mens zonder wil is geen mens, zegt Descartes. La volonté est ce qu'il y en nous de plus intimement personnel. Ons verstand en ons gevoelen zijn VAN ONS; onze wil zijn WIJ ZELF. (Descartes.) Zeer moeilijk om niet te zeggen on mogelijk is het innerlijke van een mens te kennen. De meeste misdadigers zijn zeer gesle pen, velen zeer verstandig. In zijn belangrijke studie Criminal In telligence (1926) schrijft Professor Mur- chison Carl Bij 't beschrijven van de mis dadigers speelt de verbeelding een grote rol. Nadat ik in een zekere gevangenis met de bewakers had gepraat en hun gedach ten in sympatieke termen had horen uit eenzetten, kon ik een vergelijking maken tussen de verstandstests van de bewakers en van die zelfde misdadigers. Het middel- cijfer van de misdadigers was 75 per hon derd meer dan het middeicijfer der bewa kers Ik ben ervan overtuigd dat er veel kwaads werd gedaan omdat rnen de indruk schept, dat de misdadiger een zwakzinnig mens is en een individu dal moet gevleid en vertroeteld weden. (Murchison, Prof in de zielkunde n bestuurder van het Psych. Laborator'un.. TJn. Worcester.; Soms is het pijnlijk de debatten te vol gen in processen waar psychiaters optre den, psychiaters voor de verdediging en psychiaters voor de beschuldiging. De He ien Professoren, wier bevoegdheid wij niet in twijfel trekken, ontdekken in het zelfae type gans tegenstrijdige symptomen, die tot tegenover elkaar staande besluiten lei den verantwoordelijk voor de beschuldi ging, volkomen ontoerekenbaar voor de verdediging. Dramaiisch-komisch woiden dan de geleerde «voordrachten.» die cik- wijls ontaarden in venijnige spelclepiikken: elke partij wil geujk hebben. Geslepen zijn de misdadiger:-, zeer gesle pen. i Herinner u de moord op een elfjarig 'meisje (prov. Limburg). De moordenares onderhield betrekkingen met de grootvader van haar slachtoffer. Na maanden onderzoek door vier psychia I ters wordt de misdadigster onverantwoor delijk verklaard en in een gesticht opgeslo ten. Mijn geweten verwijt me mijn mis daad», schrijft ze in een zeer goed opge stelde brief aan de Heer Voorzitter van het Assisenhof, Meer dan een jaar heb ik 1de zinneloze gespeeld en de geneesheren (psychiaters dus) bedrogen. Ik beken de moord met voorbedachtheid te hebben ge pleegd.» Nieuwe rechtszittingen, nieuw vonnis doodstraf. Is het gevaarlijk te geloven dat er veel mnsen zijn, die misdadiger geboren wor den men onderscheide nochtans twee soorten boosdoeners de beroepsmisdadi gers, onverbeterlijk, over 't algemeen be antwoordend aan de beschrijving van don Lombroso; die beroepsmisdadigers moeten opgesloten blijven in speciale gestichten voor het welzijn der samenleving. De gele- genheidsmisdadigers of les déliquants d'ac- cident zoals P. B. ze noemt, en die herop voedbaar zijn, moeten gestraft worden, maar de straf moet beteugelend, hervor mend en zedelijk verbeterend. Na hun in vrijheidstelling moeten deze delikwenten een voogd krijgen liefst een geneesheer die hun gedragingen regelmatig volgt en er verslag over uitbrengt. Op bepaalde tijd moeten die «genezen on verantwoorde lijken door psychiaters opnieuw onder zocht worden. Dan zal de misdadigheid zeker vermin deren. C. B. N. B In de drie laatste maanden wer den vier zware jongens veroordeeld tot 5 ja 10 jaar opsluiting in het gesticht te j Doornik. Ze waren asociaal, niet «volledig I toerekenbaarheid. Worden zulke vonnis- jsen niet wat te gemakkelijk uitgespro- 'ken. C. B. 1—2 3 OOGST 1959 DE JAARLIJKSE GROTE SINT ANNAFEESTEN 'KAARTEN voor DE KONINGIN EN DE REBELLEN zijn te bekomen bij dhr. Pol Van Hemden, jcafé 't Pompierken, Grote Markt. Tel. '219.84. sturen. Dr Jur. De Clippele vermeldt het feit dat het hoofdbestuur opdracht had een komi teit voor ekonomische studie in het leven te roepen, maar hij betwijfelt of dit komi teit ooit heeft bestaan. Vervolg blz. 3. EENDRACHT AALST PATRO EISDEN. Jan Van Poel voorde schiet krachtig naar doel ondanks de tussenkomst van Makowski. Cliché «Het Volk»

De Gazet van Aalst | 1959 | | pagina 1