en omstreken /j I~)e economische toestand in Bel gie... •Xleiwe krenielz Vraagbnnkje Uc fel*. o-jp V VJS- azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172. DONDERDAG 7 JANUARI 1960 NUMMER 2 1,50 fr. het nummer. Tijdens de voorbije persconferentie die j door Eerste Minister Eyskens werd gege- j ven, verklaarde deze laatste dat België te rug aan de drempel staat van een hoogcon junctuur. Hij wees hierbij vooral op de vermindering van de werkloosheid en de aangroei van het aantal tewerkgestelden alsook op het hernieuwd binnenkomen van bestellingen in de meeste basisnijverheden Wat de werkloosheid betreft, ligt hel I aantal werklozen op dit ogenblik 10 a 15 duizend lager dan het aantal werklozen I verleden jaar. Dit is dus ontegensprekelijk i een vooruitgang. En deze vooruitgang is vooral merkbaar voor de mannelijke weik- lozen waarvan het aantal teruggelopen i? I van 113.000 tot 97.000. Ook de gedeeltelijke werkloosheid is sterk verminderd. Zij be droeg verleden jaar omstreeks 65.000, go- middeld, en thans nog slechts 45.000, niet tegenstaande de zeer moeilijke toestand in de koolmijnen. tal werklozen, dan is dit heel eenvoudig te I wijten aan het feit dat de Belgische mj- verheid thans een periode van sterke ra tionalisatie doormaakt. Dit is vooral duidelijk in de koolmijnen. De een na de andere worden deze koolmij nen gesloten. Stilaan, alhoewel zeer traag, verbetert de toestand op kolengebied. De verkoop van kolen is opgevoerd, vermits de voorraad vermindert, alhoewel de ko- lenwinning is gestegen. Ook de producti viteit in de koolmijnen is verhoogd. Zij bedraagt thans gemiddeld 990 kg. tijdens de laatste weken van december, wat nog ver van voldoende is. Het spreekt van zelf dat deze productiviteit der arbeiders stil aan zal stijgen naarmate de niet renderen de mijnen worden uitgeschakeld. Het aan tal effectieven in de koolmijnen bedraagt nog steeds 120.000 arbeiders, wat nog 20.000 te veel is indien men tot het plan wil komen dat men zich heeft vooropge- j Wat de monetaire toestand betreft; hier steld. Het spreekt vanzelf dat dit alles I stelt men een vermindering vast van de moet tot uiting komen in de werkloos- goud- en deviezenvoorraad van de Nali.i-I heidsstatistieken. Inderdaad, de vele af- j nale Bank ten belope van ongeveer 5 mil- dankingen waartoe men in de kolenmijnen I jard fiank tijdens de laatste maanden van moet overgaan moeten worden gecompen- J dit jaar. Deze vermindering is echter niet seerd door nieuwe werkgelegenheid elders I te wijten aan een verslechtering van de ai- in andere nijverheden. En wanneer men gemene toestand, of aan een deficitairc niettegenstaande dat de globale werkloos heidscijfers ziet verminderen, dan wijst dit op een sterke toeneming van de econo- handelsbalans, maar veeleer aan een j hoging van het aandeel van België in hei I internationaal monetair fonds en omwil I van terugbetalingen die aan Duitsland I moesten worden gedaan voor vroeger aan- I gegane 'eningen. I Het is een feit dat in de metaalnijver- feid die gewoonlijk de barometer is vcor de algemene tendenz van het land, ie be- I stellingen weer normaal terug binnenlo- OOSTERSE LITURGIE IN DE KERK DER PATERS KAPUCIJNEN lOP ZONDAG 17 JANUARI. OM 8 UUR. In voorbereiding op de Internationale Bidweek ter Hereniging der Kerken zal op zondag 17 januari in de Paterskerk van Sint-Job om 8 u. een Oosterse Liturgie ge vierd worden. Verreweg de meeste kristenen die de Oosterse liturgie door de eeuwen heen als een heilige schat bewaard hebben, zijn nu afgescheiden van de Heilige Katolieke Kerk en van haar zichtbaar Opperhoofd, de opvolger van Petrus. Een verzoening van deze kristenen nu meestal buiten hun schuld, onze afge scheiden broeders met de Katolieke Kerk, kan slechts bereikt worden, indien van beide zijden het terrein daarvoor ge noeg en degelijk is voorbereid door een wederkerige, op vaste g-ondslagen rusten de toenadering. Daartoe is een oprecht verlangen nodig om elkaar te kennen en te waardéren. De bedoeling van deze Oosterse viering is dan ook de grote massa ménsen dichter te brengen tot de kristenen van het Oosten. Begrip voor de schoonheid van hun diens ten kan daartoe ontzaggelijk veel bijdra gen. Nergens komen het Oosten en het Wes ten inniger met elkaar in aanraking dan in de Heilige Liturgie. Hier wordt het be wustzijn wakker dat zij kinderen zijn van gemeenschappe- mische bedrijvigheid. Het is dus helemaal niet waar, zoals van sommige zijden wordt verteld, dat de toe stand er helemaal niet op verbeterd is. Wel is het waar dat België niet zo snel herstelt één Vader en dat zij een van de recessie als in andere landen het lijk erfdeel bezitten. geval is. Maar zoals wij hebben gezegd is j oe biddende Kerk mag geen verdeeld- dit sléchts schijnbaar omdat de Belgische heid kennen. Altijd en overal wanneer zij pen en men voorziet er dan ook dat men industrie en vooral de belangrijkste ervan, ;haar handen opheft voor offer en gebed, binnenkort tot grotere aanwervingen zal de kolennijverheid. in volle rationalisatie imoet zij de Ene, Heilige Kerk zijn, al heb- moeten overgaan. Dit is eveneens het ge-'verkeert. Zolang deze rationalisatie aan- |1;>en Ook de klank en uitdrukking van haar liturgie een gevarieerd menselijk karakter, val in andere basisnijverheden en het houdt, zal de weerslag van de economische B blijkt thans dat zelfs de textiel degelijk heropleving minder vatbaar zijn in de cij- Ej stand houdt. fers dan wel in dé feiten, want het zijn de- Indien dit niet onmiddellijk tot uiting jze laatste ten slotte die alleen maar tellen, komt in een sterke verlaging van het aan j L. B. WIJL ONS TAAL TE GEMEEN EN TE MIN IS De taaltoestanden in onze befaamde en niet genoeg te prijzen Kliniek van Mijl beek kunnen niet langer door de beugel. Wij weten dat onze «zwartzusters» zich werkelijk dood wroeten ten bate van onze bevolking. Wij weten dat vele dokters er het beste geven van hun wetenschappelijk kunnen. Onze kliniek is niet zonder reden tot heinde en verre bekend, ja zelfs tot in de Hofkringen. Welnu juist daarom hindert het ons des te meer dat deze goede faam ontsierd wordt door de asociale houding van een kleine minderheid aldaar. Met klem tekenen wij protest aan tegen het feit dat in vermelde inrichting frans kiljonse olievlekken ontstaan die de cultu rele opgang van onze bevolking aanvreten. Hoe kleinerend is het niet voor zieken en bezoekers te moeten vaststellen dat er in de «hogere kringen» der geneesheren een taal wordt gesproken die ze veelal niet be grijpen. I-Ioe belachelijk en hautain is het niet vanwege sommige dokters zich in een STADSJONGENSSCHOOL I Ten tijde van de linkse regering werd tussen de stad en het ministerie van Open- baar Onderwijs een akkoord aangegaan. dïê"behoort "tot" de Byzan- zolang zij haar ^elgri- .^,ocht door alle eeuwen heen en door alle volkeren voort zet. We mogen vooral niet vergeten dat veel gebruiken van de Byzantijnse Heilige Li turgie in vroegere eeuwen ook in de La tijnse H. Mis bestonden en hier pas later verdwenen zijn, zoals het te zamen opdra gen van de H. Mis van meerdere priesters en het ontvangen van de H. Kommunie on der beide gedaanten. De H. Mis volgens de Oosterse Liturgie die in de Kapucijnenkerk zal worden op gedragen, is deze van de H. Johannes waarbij dc nieuwe Rijkstechnische School tijnse ritus z'oals onze latijnsc Mls bfr. ondergebracht werd in lokalen van de Stadsjongensschool in de Nieuwbeekstraat. hoort tot de Romeinse ritus. Die ritus wordt «Byzantijns» genoemd, omdat hij Het betreft hier uiteraard een vooriopi- 2jch voora, on(wikkeid heef, e„ verspreid ge oplossing, evenwel ten koste van de Ste- in Bvzantii; he, Byzantijns patriarchaat en deHjke Onderwijsinrichting. j de kerken die daaraan hun oorsprong te Deze toestand kan niet langer blijven danken hebben. De hoofdstad hiervan was aanslepen. Niet alleen werden de recreatie iKonstantinopel, het tegenwoordige Istam- inogelijkheden van de leerlingen van de boej jn Turkije. Op eenzelfde manier heeft gtnHcinnfïAnccuhnnl hnnorlrt Jaap Kof inelnl. stadsjongensschool beperkt, door het instal leren van nieuwe lokalen voor de R.T.S., maar op haar beurt heeft de Stadjongens- school thans gebrek aan lokalen Daarenboven staat de turnzaal slechts de woensdagnamiddag ter beschikking van... de stadsschool, zodat de cursussen voor lichamelijke opvoeding slechts ten dele kunnen gegeven worden. POLITIE EN A. B. N. De tijd van de garde-champêtre behoort onherroepelijk tot het verleden. Afgezien van het folkloristisch element, kan men zich de Romeinse H. Mis verspreid in de kerken, die onmiddellijk van fiet patriar chaat van Rome afhingen. Behalve de Byzantijnse ritus bestaan er bij de Oosterse kristenen nog andere ri tussen de Armeense, verwant met de By zantijnse; de Koptische en Etiopische, die ontstaan zijn in het patriarchaat van Ale- xandrië; de Syrische, Kaldese, JVÏaroniti- sche, Malabaarse en Malankaarse, die zich vanuit het patriarchaat van Antiochië vormden en de Syrische taal gebruiken. Ofschoon deze liturgie genoemd w|,rdt I vreemde taal te pas en te onpas uit te druk- i z'c*1 ('aiirov€r verheugen. Deze tijd, met j naar de H. Johannes Chrysostomus. wil dit ken, om zich van de gewone man af te zon- jz'Jn talloze politionele problemen, stelt niet zeggen dat deze Kerkvader al de teks- steeds grotere eisen aan diegene die zich ten ervan heeft samengesteld. Vele gebeden ii* geroepen voelt om de voetstappen te druk- werden in latere eeuwen toegevoegd en Hier, voor ons, ligt bv. het volgende ge- ,rn„ - weraen in latere eeuwen loegevoegu en j*^_.ken van de H. Heimanded. men kan de ontwikkeling van een liturgie Hierbij onderstreken we met voldoening het best vergelijken met de groei van een Ituigschrift, afgeleverd aan een eenvoudige jongen uit Bambrugge Je soussigné D I cert if ie que le nommé F do- micilié a Bambrugge est atteint d'une etc. etc. Alost, le Het stuk werd opgemaakt in bovenver- Imelde kliniek, ten behoeve van een Vlaam- fj se instelling. Dat diegenen die voor deze «vergissing» het feit, dat ook het Aalsters politiekorps de laatste jaren aan prestige heeft gewon nen. Ons dunkt niettemin dat ditzelfde prestige nog zal stijgen, de dag dat alle manschappen zich ten overstaan van het publiek, in een behoorlijk Nederlands zul len uit drukken. In het vooruitzicht van Karnaval, wan neer duizenden vreemdelingen in onze stad vertoeven, mag hier wel eens de nadruk op 1 verantwoordelijk zijn, onthouden dat wij 'gelegd worden. niet voor het plezier de grieventrommel Waar hun Brusselse kollega's reeds lof- roeren. Maar dat ze ook weten dat er niet waardige pogingen doen om hun taal netjes zal gerust worden vooraleer ook DEZE on- te spreken, willen we hopen dat de Ajuinen volkse insijpeling zal zijn ingedamd niet achterwege zullen blijven. EEN DAG VAN BETEKENIS 10 JANUARI 1960 DAG VOOR KONGO EN RUANDA-URUNDI Deze jaarlijkse dag krijgt van nu af een speciale betekenis Rome en het Belgisch Episkopaat hebben besloten, voortaan een gedeelte van de gelden die op deze dag «orden ingezameld te laten besteden aan UDIEBEURZEN VOOR KONGOLE- #JN IN BELGIE. Id katolieken mogen zich niet laten af- fiÉflm door politieke beschouwingen of- na tionalistisch getinte bekoringen het won der van de Kerk is nu eenmaal zo dat zij méér wil helpen als de nood groter wordt. Daarom is zij ook goddelijk. Wie de Kerk liefheeft, heeft haar lief overal, en wil haar ook overal zien groeien. Op 10 januari as gaat het om de KERK IN KONGO wat de katolieken die dag zullen doen is van VITAAL belang voor de Kerk in Kongo Wat de Kerk in Kongo wordt hangt van de katolieken af «wat gij aan de Kongolezen gedaan hebt (of zij het nu met of tegen u opnemen) hebt gij aan Mij gedaan boomstam rond haar kern. Het vieren van een Oosterse liturgie in onze Westerse kerken kan nooit tenvolle tot alle pracht en luister komen zoals in het Oosten. Eerst en vooral is dit onmoge lijk, omdat per se meerdere priesters, dia kens en sub-diakens, ja zelfs een bisschop verondersteld worden. In de viering in de Kapucijnenkerk zal alles noodzakelijk door één priester moeten gebeuren. Daarbij komt dat in het Oosten de gelovigen een zeer groot aandeel hebben in de liturgie. Zij zingen afwisselend alle gezangen met de priesters aan het altaar. Ook hier zal noodzakelijk een beperkt zangkoor deze taak moeten overnemen. Tenslotte wijzen wij er op, dat het La tijns kerkelijk wetboek uitdrukkelijk ver oorlooft aan alle katolieken uit godsvrucht de H. Kommunie te ontvangen in de kato lieke H. Mis van gelijk welke ritus, dus ook in de Byzantijnse ritus onder de ge daante van brood en wijn. Door het bijwonen van deze liturgie vol doet men ook aan zijn zondagsplicht. In twee volgende artikelen zullen we na der iets verklaren over de taal, de litur gie zelf, de Oosterse kerk en over de ge waden en voorwerpen, die bij een Oosterse viering gebruikt worden. BIJNA 250 JAAR VOOR KROETSJEV... BEZOCHT OOK PI ETER DE GROTE FRANKRIJK Toen in 1716 het bezoek van de Tsaar van Rusland, Pieter de Grote, aan Frank rijk werd aangekondigd, haalde men te Versailles de schouders op. Men kende de man al, omdat hij vroeger nogmaals inco- I gnito er naartoe was gekomen en men be- greep al dadelijk dat heel dat bezoek veel herrie en enorm veel geld zou kosten. Maar weigeren durfde men ook niet omdat men gesteld was op de Russische alliantjf. Dan maar toegestaan en de verdere gebeur- i tenissen afgewacht. Pieter de Grote reisde over Holland waar hij per schip was aangekomen. Hij liet daar de Tsarin achter, Katarina, die de meid was geweest van een dominee en waarvan de Tsaar dacht dat ze zou mis staan aan het weelderig hof van Lodewijk XV. Hij reisde dan verder met zijn koets en 57 dienaars naar Frankrijk, over Ant werpen, Brussel en Bergen. De man had 1 trouwens allerlei eigenaardige wensen. Zo wilde hij koetsen hebben die op vier dagen tijd de weg tot Parijs zouden afleggen en zich tenslotte tevreden te stellen met een eenvoudige kar met banken. De eerste Fransman die hij ontmoette was de minister van... financiën, Libois die voorzichtigheidshalve vanuit Versailles i naar hem was toegestuurd. Die begon al dadelijk over geld te praten. Hoeveel zou i het onderhoud per dag kosten Het was de 1 gewoonte in Moskou om vreemde vorsten j een bepaalde som per dag aan te bieden, 1500 Pond. Libois deed hetzelfde aanbod, maar Pieter de Grote vond het maar kren- j terig, begon te lawaaien en tenslotte gaf Libois toe. De Tsaar kon vragen wat hij wilde, als hij maar kalm bleef en rustig en 'tevreden huiswaarts keerde. De Tsaar zelf was een veel vraat. Hij stond elke morgen te vier uur op, ontbeet, at weer te zeven uur en dineerde te tien uur. Drie uur nadien at hij weer, om ten slotte nog 's avonds een behoorlijk avond maal naar binnen te werken. Ondertussen dronk hij voortdurend brandewijn, bier en wijn en at vruchten en vlees. Eenmaal zat hij aan het banket van de koning van Frankrijk aan en at voor tien. Onmiddel lijk daarna ging hij naar zijn vertrekken en eiste een nieuw maal voor zich zelf. De kok die speciaal voor hem was meegevoerd j moest voortdurend koken en steeds stonden een paar borden klaar met eten. In Brussel had men hem bier aangebo den. Maar hij had het uitgespuwd. Hij 1 vond het te flauw. Hij wou alleen maar sterke alkool. Daarbij komen dan nog een boel zeer eigenaardige bevliegingen. In el ke stad waar hij langs komt staan de over heden klaar. Zo te Amiens bijvoorbeeld. Maar niet zodra heeft de Tsaar de groep met de bisschop vooraan gezien, of hij rijdt de stad rond en laat de autoriteiten staan. Zijn gevolg is dronken van 's morgens tot 's avonds en toert op de gekste manieren rond. In Beauvais, gaat de Tsaar in een gewone herberg logeren en laat het hotel onverlet, met daarbij het banket en de mu ziekuitvoering. Terwijl de burgemeester met de handen in het haar zit, drinkt de Tsaar er flink op los in de herberg en, danst er met zigeuners. Als hij dan eenmaal te Parijs is aange- j land, begint hij onmiddellijk wijn te drin- j ken, weigert tenslotte in de voor hem be- stemde kamer te slapen en gaat in een kleerkast de nacht doorbrengen. Daarna weigert hij gedurende drie dagen te voor schijn te komen al zitten de koning van Frankrijk en de ministers op hem te wach ten. Het gekste kwam echter nog achterna. De toenmalige Lodewijk XV was nog een kind. Niettemin was men hem reeds veel eerbied verschuldigd. Toen de Franse ko ning hem dan een tegenbezoek bracht, hief de Tsaar hem in de armen en zette hem op zijn knieën, tot grote ontsteltenis van de Franse hofdignitarissen. Vermits dit jaar speciaal aan de vluchtelingen zal gedacht worden, zou het soms niet het ogenblik zijn om te denken aan een groots opgezet feest ten voordele van het werk, een feest waar IEDEREEN zou aan meewerken, op touw gezet door het Feestkomiteit We stellen andermaal voor dit te doen in de «nieuwe Feesthalle», Schoolstraat b.v. een speciale foordag niet in openlucht met medewerking van de Aalsterse brouwerijen, al de muziek maatschappijen en andere verenigingen. Het is misschien de enige manier om ie dereen iets te doen bijdragen aan het scho ne werk; het zou tevens een massale bewe ging in gang brengen wat noodzakelijk is voor dergelijke aktie. Wat er ook van was er ging een zucht van verlichting op toen de Tsaar eindelijk Frankrijk verliet, na er twee maand te hebben rondgetoerd. Van daaruit ging hij naar Spa een waterkuur volgen. Het is te hopen dat Kroetsjev bij zijn aanstaand bezoek het er wat beter af brengt en tegenover generaal de Gaulle niet dezelfde manieren aan de dag legt als Pieter de Grote ten overstaan van Lode wijk XV. Isy LANDERS. ROND DE I KERSTBOODSCHAP 1959 VAN PAUS JOHANNES XXIII Te Bethlehem moeten alle mensen eer plaats vinden. En zij kunnen er ook een I plaats vinden, rond de Kribbe vanwaar de J eerste Kerstboodschap de wereld werd in gezonden, voor iedereen. Kerstmis 1959 is nu weer voorbij. Een nieuw jaar werd ingeluid. De vele Kerst boodschappen en Kerstwensen trillen nog na, als heeriljke woorden die aan een droom doen denken. Een droom die ons tweeduizend jaren terugvoert tot bij de kribbe van Bethlehem om ons er daar be wust van te maken dat het gaat over een droom en dat zijn de mooiste die verwezenlijkbaar is Meteen is Kerstmis en al het moo's dat dit feest elk jaar meebrengt de meest fan tastische anticipatie die een mens zich kan indenken eens komt de tijd dat de éne en onverdeelde vrede mag heersen in de har ten van de mensen en in de harten van alle volkeren. Het voorbije Kerstfeest met zijn wondere kracht aan genade, en tevens het komende nieuwe jaar waarin de nieuwe reserve aan goede wil zijn uitwerkingen zal kennen leggen een nieuwe etappe op de weg naar de VREDE. Het loont de moeite zich even af te vra gen hoe men die vrede kan bewerken. Het gaat immers om de grootste gave van de Hemel. En dat moet niet weinig zijn. En tevens gaat het om datgene wat elke men senziel wellicht het diepst nastreeft. En als men het bij de kribbe wil gaar leren kan het ook niemand verwonderen dat de Paus als bron van de vrede in de wereld aanduidt de vrede in de ziel. Wij geloven immers spontaan niet aan de woor den van mensen die het over «vrede» heb ben wanneer zijzelf niet die vrede in de ziel bezitten; hun woorden zijn ijdel, als wind. Woorden die het mensdom niet rij ker maken en die de loop van de geschie denis niet wijzigen. Dan mogen het nog de eigen woorden van de Engelen rond de kribbe zijn. zij blijven hol, want de Enge len waren geïnspireerd door de vrede van de hemel die hen begeleidde en door de hemel die hen zond. En die inwendige vrede is ook één, on verdeeld, de vrede van Kristus. Maakt vrede in en met uzelf, mensen van heel de wereld, en lanceert u vervol gens in het grote avontuur van het leven, want uw leven zal de geschiedenis veran deren de Paus zei, dat geen enkele daad of gedachte van «goede wil» verloren gaat. Laat het volop vrede worden in uzelf, in de kinderlijke afhankelijkheid van de Wil van God, en van Gods Liefde; die Wil van God en ook die Liefde, die in ieder men senziel in vaste trekken geschreven staan Laat het vrede worden rondom u, in de eerbied voor de menselijke persoon. De vrede van de landen hangt er van af, want men kent niet die vrede omdat men men sen behandeld heeft en nog behandelt als machines, als zaken, als nummers. Laat het vrede worden tussen de landen onderling die nu nog mekaar voortdurend bedriegen, daar waar de vrede en de ver lossing alleen vrucht kan zijn van de WAARHEID In plaats van de waarheid te kamoefleren, laat haar schitteren in al haar heerlijkheid of in al haar ellende, om vervolgens de rechtvaardigheid te laten heersen die de oorlogskonflikten uit de weg zal ruimen alleen de waarheid zal ons verlossen en bevrijden. De^Kerk wil vooral alle KATOLIEKEN ernstig aan het werk zien voor de vrede. Dat zij zich vooreerst terdege de echte Vre desboodschap eigen maken, en proberen haar te verstaan: en dat zij er vervolgens alles zouden naar schikken in een totale gave en volgens de eisen van het goddelijk Geloof. De inspanningen zullen niet onmiddellijk beloond worden. Moeizaam zal de vrede bewerkt worden. Maar het mysterie van Kerstmis geeft aan iedereen de verzeke ring dat de «goede wil» van de mensen nooit verloren is.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1