en omstreken Karnaval I960 De uitbreiding der Postdiensten te Aalst (M-/16 Proloog tot Karnaval...io de Bekortzaal Voor het behoud van de Familiale Integriteit azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25, AALST löde JAARGANG Tel. 241.14 P. R. 88172. ZATERDAG 9 JANUARI 1960 NUMMER 3 i KONGO SNELT NAAR ZIJN ONAFHANKELIJKHEID T 1,50 fr. het nummer In Kongo gaan de zaken snel, zeer snel. Hij die een jaar geleden, vóór de opstand van 4 januari, had durven schrijven wat nu zelf de meest konservatieve kranten publiceren, zou doorgegaan zijn voor een onrustzaaier en een gevaarlijke volksop ruier. Een jaar geleden was het woord «onafhankelijkheid» nog taboe voor Kon go, dagenlang heeft de ministerraad er over gediskussieerd of dit woord wel dan niet in de regeringsverklaring van 13 ja nuari 1959 zou worden opgenomen (het woord kwam er tenslotte in voor in een zeer voorzichtig tekstverbanden nu is eenieder ervan overtuigd dat de Kongole- ze onafhankelijkheid werkelijkheid zal worden in de loop van dit jaar nog. Een ander voorbeeld van deze zeer snel le evolutie na de onlusten van 4 januari 1959 werd Kassavubu gevangen genomen, op het einde van hetzelfde jaar werd die zelfde Abako-leider door de Koning ont vangen. Met de terugkeer van de Koning en van de uitgaven, want men wil er een miljoe-donderwolk na een regenloze „r AJUINSOEP. PENSEN. VLAAIEN EN AALSTERSE BIEREN Op 28 februari a.s. zal andermaal de1 nenzaak van maken. Het moeilijkste is dat Karnavalstoet door onze goede stede trek- bet biar niet is zoals in vele andere steden; ken. Men kan onder meer dan één opzicht waar het een prestatie is van een paar uren gewagen van een heropleving van dat tra- bv- enkel een karnavalstoet maar wel het ditionele Aalsters festijn, waarbij de volk- opdrijven van de feestroes tot een maxi- se deugden en ondeugden zo treffend, in mum dinsdagavond, een klaar daglicht worden gesteld Waar tijdens deze uitbundige dagen de oude ge- De karnaval start zaterdagavond met de waden bij voorkeur van de zolder worden muziekverenigingen die er het ritme langs gehaald, diende men niet te radikaal te de oren om in de benen duwen. Tot vroeg werk te gaan. Maar dat hier en door een in de morgen houden de rederijkers De nieuw karnavalkleedje werd aangepast, Catharinisten» op hun verkleed bal de strekt het actieve feestcomité tot eer. fleurige zottinnekens en de reeds aangeko- men toeristen in tempo en lachgenot. De Dit jaar zal het nog grootster worden Ail"nPrins en z'Jn gevolg, verkozen de dan vroeger. De kunstenaars der stad heb- voorgaande zpndag door een drie duizend ben gezorgd voor grootse ontwerpen van koPP'ëe menigte, neemt het bestuur der praalwagens zodanig dat het verlichtings- stac' in banden gedurende de vele dagen net der stad in het gedrang komt. Duizen-en nachten overgoten met roem en eer de den kilo's papier, duizenden meters stof en ëekkenleer verkondigend «Ajuin Ajuin duizenden potten verf worden naar de mon- de Prins *s daar». tage-ateliers gesjouwd; de fantastische plannen krijgen vorm. amPer een paar uurtjes rust ont- waakt op zondag morgen de stad onder het minister De Schrijver en met de aange^ tromgeroffel en het gehinnik der van ver kondigde Ronde Taf cdkonf er entje treedt 1 erwijl is het stedelijk feestkomiteit komende ruiterspaarden. Het wordt een het Kongo-piobleem in een beslissend sta- ru oende om het grote monster «Kar- uitpakken en timmeren, de laatste versier- dium. Dat de definitieve beslissingen nava te oidenen. de handen worden in solen worden reeds met de lach op de moei- kunnen worden genomen in een kalme e aar geslagen, onafgezien welke overtui- lijk te verplaatsen wagens gehesen. Men atmosfeer, in een klimaat van verstand- ging o mening men er op na houdt Men verwacht het startsein van de 5 kilometer j houding, danken we in de eerste plaats feestkomiteit ingedeeld in ver- lange karnavalstoet. Deze stoet is langer aan de Koning die moedig en toch weer sc en e werkgroepen omdat een jaar te dan de omloop zelve met duizenden mede- i zeer bescheiden, met de mensen die in ort xs voor de vele uit te voeren plannen werkers en muzikanten uit binnen- en bui- Kongo wonen is gaan praten». En een- en prestaties. Het geheel staat onder de tenland, gedomineerd door de Aalsterse ieder die ooit twisten heeft moeten be- eic ing van voorzitter G. Claus, Schepen komische groepen, allerhande praal- en slechten weet hoeveel goed kan gedaan van Openbare Werken enerzijds, de feest- spotwagens. De sekietaris de heer Van de worden door eens met de mensen te gaan es uurder apotekei De Bisschop en wat de Perre ziet het resultaat van zijn maanden- I praten, hoeveel misverstanden er door inancie e kam betreft. Schepen Ringoir lange arbeid, honderden palabers en con- [een begrijpend woord en uitleg uit de weg met zijn jaren lange medewerking filtreert tracten tot een geheel groeien, een massale kunnen worden geruimd vooral indien de de niteaven want mon 1,'ïi n.:t;»« ..i.... j bemiddelaar een man is van het gehalte van de Koning. Ook minister De Schrijver heeft dank zij zijn diplomatie en soepelheid het kli maat van vertrouwen in zekere mate kun nen herstellen. Reöc.ijkerwijze mag men nu verwachten dat de Ronde-Tafelkonfe- rentie zal uitdraaien op een akkoord tus sen de regering en de vertegenwoordigers van de Kongoleze bevolking om zeer spoe dig wetgevende verkiezingen te houden, waarna het gezag aan een kongolees zal worden overgedragen. Maar over de moda liteiten en de struktuur van de Kongoleze instellingen kan er nog getwist worden omdat België soevereine machten over Kongo slechts kan afstaan aan instellingen, die alle waarborgen bieden, inzonderheid wat de handhaving van de orde betreft, als- J mede de zekerheid dat de personen en <!e i bezittingen zullen beschermd worden. Men mag inderdaad niet vergeten dat België in Kongo voor 170 miljard heeft ge ïnvesteerd en dat ons land, dat zelf met fi nanciële moeilijkheden kampt, bereid is elk jaar 3,5 miljard voor Kongo aan te bren gen. Wij mogen bijgevolg van de Zwarte leiders terecht verlangen dat zij hiermede rekening zouden houden, temeer daar de economische vooruitgang van hun land en de welvaart van de zwarte bevolking daar van in grote mate afhangen. Zo snelt Kongo naar zijn onafhankelijk heid, terwijl slechts zeer weinigen deze evolutie hadden voorzien, laat staan voor bereid. Alleen de Kerk schijnt de wekroep, die door gans Afrika weerklonk begrepen te hebben. De instelling van de bisschoppe lijke hiërarchie in Belgisch Kongo en in Ruanda-Urundi is daarvan wel het bewijs, vooral als we weten dat van deze hiërar chie drie inlandse residentiële bisschoppen 1 en twee inlandse hulpbisschoppen deel uit maken. Werkelijk een heerlijke bekroning van het missiewerk. Verder zijn er in Kongo, volgens de laatst gekende cijfers 461 zwarte priesters, 473 inheemse broe ders en 1.075 zusters. Dit betekent echter niet dat het missie werk in Kongo gedaan zou zijn Het her- derlijk schrijven van de Belgische bis schoppen zegt dit wel zeer duidelijk I «Welke ook de politieke struktuur mag zijn die Kongo zal aannemen, de eerste I plicht van de katolieken in België bestaat er in het missiewerk, dat tot op heden zo schitterend suksesrijk verliep. ieverig voort te zetten. De noden van de jonge kristengemeenschappen blijven immers nog onmetelijk. Onze edelmoedigheid mag geen vertraging kennen, integendeel, zij moet steeds overvloediger worden. Daar ligt het tastbaar getuigenis van een waar achtig kristelijk bewustzijn, dat wij de missies met steeds groter inspanningen en hulpmiddelen ter hulp komen. I. D. Neen, ondanks de bebaarde Fidèl Castro en zijn soortgenoten, was er geen haar in de Ajuinensoep, die heet werd opgediend ten behoeve van de hongerige magen der genodigden aan de rijke stadstafelen. Het stadsbestuur en het feestco mité weze geloofd, wij hebben medegesmuld en genoten en vooral hun brood ge geten Het voorspel tot de karnaval, is onder alle opzichten voortreffelijk geweest, zodanig dat zelf een oud-senator, die voor de gelegenheid een stokersmutsje op het hoofd droeg, glunderend in de richting keek van de Argentijn Don Alberto. Diens gelaatsmimiek was evenwel verscholen achter een specimen waarvan een huis, ergens rond het Belfort, de exclusiviteit bezit. De schepen van openbare werken ontpopte zich als een man van publieke leute in een uniform waardoor hij een verjongde uitgave bleek van een vergeten senaatsvoorzitter. Zowel de man als het uniform leende zich tot een zwierige danspartij met een achtbare dame, die zichtbaar aangedaan en opgetogen was door het charme van de oud-Leuvense student die zelf nochtans verstolen blikken wierp naar de dame uit Shangaï. Benoni niet van Knut Ilamsun maar van 't Slot, werd er toe gebracht met een nieuw rondje de staat der financiën aan te tasten, wat evenwel met de glimlachende goedkeuring van de oppositie gebeurde. Overigens en zeer terecht, positie en oppositie speelden geen rol. De capriolen van de feestbestuurder waren ditmaal, in tegenstelling met de traditie, meer van clandestiene aard, wat de kro- nijkers die er mede bekend zijn, stof heeft gegeven tot in de lengte van dagen De Kaas van Vlaamse kwaliteit ontnuchterde menigeen, zodat het pro bleem van de Aalsterse luchtbezoeling van de nog te overwelven Dender, gelei delijk tot eenieders brein doordrong. Door dezelfde Kaas kwam het dat dé vraag werd opgeworpen waar de «mutten» zat die geen centen had voor dat even kost baar als fameuze zeldzaam exemplaar De jongens van de komische groepen deden al die tijd hun best, maar ze hadden gelijk dat ze nog niet vroegtijdig hun karnavalpoer verschoten Dat de pensen en de vlaaien en de speechen sommigen zwaar op de maag is blijven liggen, en de Aalsterse bieren de geesten benevelden zal de lezer na dit relaas wel duidelijk zijn... De Aalstenaars kunnen niettemin gerust zijn en dit in alle ernst zij die verantwoordelijk zijn voor de inrichting van Karnaval 1960 doen zonder erop Daarover was eenieder akkoord na het prettige voorspel Een tussenkomst door Volksvertegenwoordiger MORIAU Oprichting van postkantoor op St. Annaparoohie Enkele maanden geleden werd in ons J werd ingevoerd sedert 28 september jl g«wezen dc onmo- i Ingevolge een onderzoek ter plaatse no- gel jke toestanden m de postkantoren te I pens de doeltreffendheid van deze maatre- Aalst Gebrek aan personeel en behoorlij- gelp is het Bestuur der Poslerljen tot dt. ke lokalen vermelden we als de voornaam- bevinding gekomen dat de dienstinrieh- ste oorzaken voor het fat dat het publiek ting van het postkantoor Aalst 1 thans aan even verduid,g,n he, rutje diende te staan de noodwendigheden van de posteliënteel net als ten tijden van de rantsoenbedeling beantwoordt en de wachttijden van het pu- I bliek aan de loketten tot de normale gren en soortgelijke oorlogse operaties. In het nr. van 8 augustus 1.1. schreven we o.m. dat parlementair dienstbetoon dringend geboden was. Het verheugt ons in dit verband te kun nen melden dat Volksvertegenwoordiger Moriau deze zaak ter harte heeft genomen en de betrokken minister in een brief van 27-8-59 in kennis heeft gesteld van deze voor de Aalsterse bevolking ergerlijke toe standen. De h. E. Moriau heeft in deze brief tevens de kwestie van de noodzaak aan ruimere lokalen te berde gebracht. Het antwoord van Ministers Segers, dd. 17 december 11., luidt als volgt MINISTERIE VAN VERKEERSWEZEN Kabinet van de Minister Brussel 17-XII-1959. Waarde Heer Volksvertegenwoordiger, In uw schrijven van 27 augustus jl. heeft U mijn aandacht gevestigd op de al te lan ge wachtijden aan de loketten van de 3ostdiensten te Aalst. Ik heb de eer U te melden dat in het cen traal postkantoor een personeelsuitbrei- ding van 7 h. beambtenprestaties per dag 'zenlijkt worden. zen zullen kunnen worden beperkt. Wat het postkantoor Aalst 2, gelegen in de stationswijk, betreft, weze U insgelijks medegedeeld dat de dienstinrichting van dit kantoor nog steeds aan de behoeften van de dienst in deze wijk voldoet. Zulks is eveneens het geval voor de on- derontvangerij Aalst 3. welke op «Mijl beek» is gevestigd. Bovendien wordt de opportuniteit van de oprichting van een postkantoor ten be hoeve der inwoners van de wijk «Schaar beek» thans onderzocht. Met de meeste achting, DE MINISTER, P. W. SEGERS. Aan de Heer E. MORIAU, Volksvertegenwoordiger, AALST. Er bestaat dus goede hoop voor de inwo ners van de steeds groeiende St. Annapa- rochie. We twijfelen er niet aan dat de h. E. Moriau deze zaak van nabij zal blijven volgen opdat uiteindelijk de uitbreiding van de postdiensten te Aalst moge verwe- D. te boffen hun best in de Belforzaal. N. B. Zij die in dit relaas, niet werden geciteerd, gelieven ons te verontschuldi gen. Te gepaste tijde, op 29 februari en 1 maart zullen andere wellicht de ze vergetelheid goed maken. OPVOEDING EN GEZIN IL De schrikwekkende zijde is de afwezig heid van alles wat voor het kind onont beerlijk is om op te groeien tot de volwas- sen leeftijd, het is de onherstelbare schade I met op de "men het kleinste van vier kin- laten, dit kleine kind dat mijn kleed niet lost wanneer ik het toelach en mij vraagt met een bedelaarsblik Gaat gij hier blij ven Of nog deze erge abnormale, gewoon al leen de witte kappen der kloosterzusters te zien welke zich voor hem opofferen, die bij mijn zicht, door ik weet niet welke herin nering aangegrepen, zich waarlijk op mij werpt en hartverscheurend roept Moeder, moeder Of elders toen ik een instelling bezocht. Een opvoedster trad de familiezaal binnen berokkend aan een menselijk wezen be roofd van liefde en onmachtig, in het ver volg, er te geven en te ontvangen. Men zou twee evenwijdige lijnen kunnen trekken: de eerste vertegenwoordigt de ge zinnen welke niet in staat zijn hun essen tiële zending te vervullen, de tweede de kinderen welke de slachtoffers zijn van de ze ontoereikende gezinnen. Wanneer men van onaangepaste kinde ren spreekt, denkt men onmiddellijk aan -leze van ontzette ouders en van delikwen- ten. In vergelijking met het totale aantal deren waarvan de moeder gevlucht was; de grootste gingen naast haar en weenden stil, doch het jongste sloeg en kwetste haar huilend Moeder, moeder Er zijn andere kinderen, misschien droe viger dan zij die hun smart kunnen uit schreeuwen het zijn deze welke ik de te- rugget rokkenen noem, de kleuters die in de ledige ruimte staren waarin zij werke lijk leven en schijnen u niet te zien noch te horen en hebben nooit geglimlacht. Het is onmogelijk met deze kinderen hun onpeilbare nood te hebben gedeeld zonder te willen, kost wat kost, al degenen te red- kinderen van het land. van dezelfde ouder- I den die nog v00r dergelijke onmenselijke dom, stelt men vast dat deze onaangepastefoterinSen kunnen behoed worden. WIE ZAL DE OPVOLGER ZIJN Wie Prinsenbloed in d'adren heeft.... Karnaval 1960 is in aantooht. kinderen een weinig meer dan één tenhon- derd bedragen. Dit cijfer is echter ver het geheel te omvatten der kinderen welke in ons land slachtoffers zijn van onvolledige of tweedrachtige gezinnen. De kinderen van ongehuwde moeders, van ouders gescheiden of hertrouwd en nog van ouders die hun gemeenschappelijk leven voortzetten in een verstoord klimaat, zijn zoveel kinderen die moeilijk hun even wicht vinden. Zij vertonen vroeg of laat moeilijkheden welke vooreerst hun aanpassing aan gezin en school in gevaar brengen, en later aan maatschappij en beroep, en dan opnieuw aan gezin, zodra voor hen het ogenblik ge komen is hun eigen haard te stichten. Indien het onvermijdelijk is in elk leven beproevingen, droevige toestanden, ontgoo chelingen en mislukkingen te ontmoeten, is het belangrijk deze te kunnen achter zich laten en beheersende opbouwende krachten gaaf te bewaren, omdat ze gedu rig hernieuwd worden. Men ziet dat alleen zij, die een jeugd ge kend hebben omringd van genegenheid, veiligheid en gezag, in staat zijn het hoofd te bieden aan een moeilijke toestand, aan een geweldige schok zonder zich ontred derd te gevoelen, zonder zich te laten gaan. Tijdens mijn loopbaan in sociale dienst heb »k onzeggelijk veel nood en ellende Ten overstaan van dit oneindig getal mannen en vrouwen die van de vereniging der lichamen alleen de lust en de hevige aandoeningen kennen onbewust het leven scheppend, zich losmakend van het vlees van hun vlees zoals een boom zijn vrucht laat vallen, heb ik de zekerheid opgedaan dat zij niet weten wat zij verrichten. Nooit heeft men met voldoende klem ge zegd dat de voortplanting van het leven meer het hart en de ziel dan de lichamen verbindt. Met fysisch leven plant men zijn eigen wezen voort en dat van hen die ons het le ven schonken: zoals men op het gelaat van het kleine kind de trekken ontwaart van de vader, de moeder, de grootouders, zo vindt men ook hun eigenschappen en ge breken terug, zo lichamelijke als zedelijke. Een kind ter wereld brengen is schep pingswerk verrichten, doch onvolmaakt werk, zoals al wat menselijk is, dat van ons vergt volledige en aanhoudende over gave van toewijding, zorgen, gezag en voor al liefde. Dat ouders aan hun kind materiële vol doeningen kunnen schenken is veel waard, doch dat deze ouders samen gelukkig zijn, verenigd in een enkele liefde voor hun kind, stelt voor dit kind een zekerder fak- tor van welslagen daar. Deze waarheid en nog veel andere zijn ontmoet. God zij dank heeft elk geval een j de grondslagen welke ik zou willen geven .weerslag gevonden in mijn eigen gevoelig-aan een opvoedkundige hulp voor het be- heid, doch wat mij het pijnlijkste getrof-stendigen der gezinsintegretiteit. fen heeft is het kind aan zijn eigen overge- I M. L. Donatil. C. B.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1