en omstreken ape© Monument verdwenen op de Grote Markt van Geraardsbergen. Hebben Aalstenaars de hand in het spel ^ScUaduwzyde van. europa O azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG. Tel. 241.14 P. R. 88172 ZATERDAG 3 SEPTEMBER 1960 NUMMER 70 1,50 fr. het nummer. TUL UILENSPIEGEL OP HET PAD... In de nacht van u ot nsdag op donderdag werd te Aalst aan het Belfort een eerder vrijpostig postuurlj< opgesteld, zijnde een vrije copie van het befaamde Brusselse Duquesnoy ventje dat te Brussel sedert eeuwen een officiële belangstelling en ver zorging te beurt valt, die de miskende Vlamingen in de hoofstad kunnen benijden. Het zonderlinge en grappige tafereel ontlokte donderdagmorgen de spotlust op van de belangstellende voorbijgangers. Van zelfsprekend werd het gehele opzet toegeschre ven aan de dynamische feestbestuurder en de jongens van de Aalsterse komische groe pen. Ofschoon het «shocking» van sommige zeer gereserveerde stadsgenoten niet van de lucht was. toch kon men vaststellen dat de meerderheid het ventje ten zeerste waar deerde. niet alleen omdat het leven in de brouwerij braciit maar daarenboven som mige zeer nuchtere Aalstenaars de gelegenheid bood aux frais de Ia princiesse de voortreffelijke Aalsterse bieren te proeven Inderdaad, in tegenstelling met gelijksoor tige types, die alleen water ten beste geven schonk de nieuwe Aalsterse burger, vol gens het gekende folkloristische procédé uitsluitend koele Aalsterse bieren. Deze Aalsterse grap zou op zichzelf niet zo erg zijn, moesten de inwoners van Ge raardsbergen donderdagvoormidag met vastgesteld hebben dat hun met Brussel con- curerend Mam.eke Pis verdwenen was, en hierbij onze stad in hei gedrang kwam Deze verdwijnmg werd pas opgemerkt toen Hollandse toeristen het monument wil den fotograferen, en vruchteloos op de heuvelende Grote Markt er naar zochten. Onmiddellijk werd de nabije politiewacht verwittigd die verbijsterd staarden naar het voetstuk,, waarop thans een glanzende ajuin lag die de laak van hel Manneke had overgenomen. Ofschoon de veronderstelling van een folkloristische grap veld won, nam de politie het gehele geval nogal ernstig op en verbood aan een toegesnelde persfotograaf van het nieuwe Geraardsbergse monument een kiekje te nemen. De neergelegde «Ajuin» wekte intussen de achterdocht op van de officiële instan ties, die gelet op oude foklonstische geplogenheden, vrij snel meende te weten uit wel ke richting de wind woei. Kortom, de Geraardsbergenaren houden rekening mei de mogelijkheid dat Aalstenaars, ten onrechte gekend om hun ajuinenteelt deze expedi- lie zouden op touw gezet hebben. Wanneer achteraf te Geraardsbergen vernomen werd dat te Aalst een Manneke Pis prijkte op de Grote Markt twijfelde men niet langer. Onmiddellijk werd contact opgenomen met de Aalsterse instanties. Nog groter bleek de verwondering van de vroede vaderen van het Denderstadje in het zuiden toen hun bericht werd dat het bedoelde monument te Aalst in menig opzicht afweek van datgene dat sedeit eeuwen de Geraardsbergse Grote Markt siert. Het onderzoek werd dan ook in een andere richting voor'gezet. Waar de inrichters van de Geroardsstoet die op 11 sept. as. uitgaat, voral door de ze ontvoering gehandicapt zijn, de oudste burger van hun stad zal inderdaad een rol spelen tijdens de voormelde feestelijkhedeen, dient de hoop uitgesproken dat men de dader(s) op het spoor komt. TE AALST VOORTREFFELIJK ALIBI Voor zijn vertrek naar Zweden, on dervraagd over het gerucht als zou hij de inspirator geweest zijn van de raid op Geraardsbergen, verklaarde feestbe- stuurder Marcel de Bisschop Ofschoon ik mijn handen niet in de onschuld was, lijk weleer de snode Pi- latus, evenmin onbekend ben met de techniek van soortgelijke expedities daarvoor staat ons studentenveriedeu uit de tijd van omver of er over borg waarvan ik de folkloristische end beschik ik toch over een voortreffelijk alibi dat mijn zg. aandeel in de raid op Geraardsbergen, in een klaar daglicht stelt, waf. me toelaat met een gerust gemoed naar het land van Hammers- joeld en Greta Garbo te gaan. Een antwoord dat aan duidelijk niets te wensen overlaat. TE GERAARDSBERGEN WE ZULLEN NIET VERSAGEN In deze Denderstad hoorden we gis teren volgende officieuze uitlating Dergelijke intimidatiepogingen zijn niet bij machte ook maar de geringste schaduw te werpen op ons spreekwoor delijk Geraardsbergs optimisme. Hoe veel moeite en stadsdukaten het ook moge kosten, wij zullen er in slagen het waterlozend ventje terug in ons midden te brengen, voor 11 september. Net als weleer Mendés France gaan we een wedren aan tegen het uurwerk. Al moesten we in uw keizerlijke stede huis voor huis onderzoeken. We willen wat was recht en zullen in onze grandiose Geraardstoet op 11 september as. ten aanschouwe van de honderden Aalste naars ons Manneke Pis rondleiden. Wait and see. RAID OP GERAARDSBERGEN Op sokken en met omgekeerde vesten de mutsen diep over 't gelaat beslopen (hoeveel?) mannen van verdacht j de Geraardsbergse- vesten. [allooi Ofschoon niet als een speld in 't hooi I toch bleef het in het duister lang bij tasten Wat gold dit snode opzet, wat was hun prooi? 1 Niets minder dan de roof van een onschul dig ventje alom bekend door menig prentje dat vrij en vrank en onvervaard in 't oude legerkamp van ridder Geraard zonder blozen daat te waterlozen Zo slopen, zij de rovers, van steen tot steen steeds dichter in een kring om het onschuldig voorwerp heen. Plots klonk het kleppen van een klok. Verdomd, verraad zei zeer gemelijk één We zullen hangen voor dit langen. Maar vastberaden klonk gedempt s rovershoofdman stem Vooruit, geen parten. We zijn toch thuis van alle markten Ik gebied Stek vast Die zonderlinge gast. Aldus, o gruwel, kon het gebeuren Tot troost voor de hoeders van het kind Liet men de bittere pil vergulden een [prachtajuin die tot op heden staat te geuren. door J. MA. ECHENIQUE. sieke dogma's, die hun zaakjes willen bou- Onze Spaanse medewerker geeft enkele aspekteu van het Europa van vandaag. Nu men ten alle kante op zoek is naar verantwoordelijken of zondebokken kunnen zijn be- wen op het, jammer genoeg, stevige funda ment van de verleiding van het vlees. In Engeland heeft de televisie, ondanks de protesten van een aanzienlijk deel van de gezonde bevolking, onlangs aan de kij kers een jongmens van twintig jaar voor- schouwingen wellicht ook nog w at gesteld, Royston Ellis, de dichter en de pro- aarde aan de dijk brengen (UM)Jfeet van dat slag van jongelui dat ze daar- EUROPA doet nog steeds verwaten po-igmds «teddy-boys» noemen. Hel pro- gingen om zich de geestelijke opperleiding gramme dat aan 50 miljoen Engelsen werd van de wereld, minstens van de vrije we-aangeboden ging door onder de betekenis- reld, aan te maligen. Op kongressen, kon£e-voUe titel «Geven voor zijn emoties renties, bijeenkomsten, in tijdschriften i oyston Ellis heeft dingen gezegd in de wordt de lof gestoken over het blanke eu- j trant van wat hier voglt «Wij geloven in BESTUUR VAN POSTERIJEN liet plaatsen vair een brievenbus is vol gens de Wet van 27 mei 1958 verplichteud. Alle nuttige inlichtingen hierover kunnen u verstrekt worden door de Dienst van Public Relation» tel. 25.53.23. Gewestelijke Directie Gent. oOo NAKLANKEN VAN HET BEI AARDFESTIVAL Het heeft de stedelijke Commissie voor Toerisme zeer verwonderd dat er, niette genstaande het slechte weder nog zovele mensen het beiaardfestival zaterdag 11. bij woonden. Onze buitenlandse beiaardiers hebben allen hun best gedaan. Op de uitvoering van zondag was het pu bliek nog talrijker opgekomen.. Vermelden we vooral de Zwitserse beiaardier die de mensen vergastte door zijn talrijke rythmi- sche klanken. De heer Jordan, van Enge land wist het publiek ook te bekoren door zijn virtuoze schakeringen. De liederen en preludium die Meester Staf Nees ons ten I gehore bracht waren uitzonderlijk ver- .zorgd door zijne trillende fijne nuance ring die ons leiden van een bubbele pia no tot een driedubbele forte. Onze stadsbeiaardier Robert De Mette, kon onze toehoorders zo treffen in een zeer fijn vertolkte praeludium, dat menigeen dacht dat de meester nog op de toren was. Wij bezitien in Aalst niet alleen een fijne meester klokkenist doch ook nog een spreker die ons de beiaardkunst in ver band met de beiaardtechniek uitlegde op de Akademische zitting. De tentoonstelling ingericht met docu mentatie van de stad Mechelen en de oci- aardschool en aangevuld met allerlei voor- I werpen in verband met. toren en beiaard, j lokte veel volk naar de Belfortzaal. Het welgelukte feest dat omsloten was door projectie en kunstvolle uitvoering van j hoornblazers afgewisseld met kopermuziek van op 't belfort trok voral de aandacht wan neer ons Belfort in een gloeiende straal van lichteffecten stond. Dit was het werk van onze Aalsterse architect de Heer Walter Van Ilerreweghe. A. V. E. C. ropeanisme als zou het de voorraadschuur zijn van ideeën en werkelijkheden, die, in een tijdperk, dat bezorgdheid verwekt voor het leven en voor de waardigheid van de mens, aanleiding tot een gerechtvaardigde hoop geven. Dit op het europese vasteland gelegen epicentrum valt geenszins samen met het centrum van liet katolicisme, geo grafisch bekeken in Europa gelegen, om dat de Katolieke Kerk niet europees is, niet eens westers. Ze is immers volstrekt universeel en is geenszins verbonden met een bepaalde beschaving of kuituur. Na dit onderscheid te hebben onderstreept mogen we ons afvragen welke geloofsbrieven het werkelijke Europa kan tonen in onze tijd om het roer van de geest in handen te ne men op ons reusachtige wereldschip, waar op 3.000 miljoen passagiers moeten varen op een woelige, zee. De kolken zijn er tal rijk en de klippen gevaarlijk. Op de Euro pese weegschaal liggen aan de ene kant de geestelijke waarden maar aan de andere kant onterende tegenwaarden en we weten niet langs welke kant de schaal zal door slaan. We mogen zeker prat gaan op het Euro pa van het geloof,, van de vrijheid, van de menselijke waardigheid, van het recht, van de kuituur, maar, daarnaast bevindt zich ook het Europa van Sartre, van Gide, van Brigitte Bardot en van een Francoise Sa- gan. Tegenover het Europa «van het hart» dat Pater Pire, de Nobelprijs voor de Vie- de, ons liet ontdekken, ligt, jammer ge noeg, het Europa van de modder, van het «dolce vita». Er is een vuns bederf in de wereld der de vrijheid van de seksuele betrekkingen tussen een jongen eu een meisje vóór het huwelijk. Er is zelfs meer. Wij zijn over tuigd dat het huwelijksgeluk zal afhangen van de seksuele harmonie ervaren gedu rende de jeugdjaren. Wij kunnen een meis je trouw blijven gedurende enkele weken of zelfs enkele maanden... Als een van bei den er genoeg van heeft, is het uit. «Ge moet eens veranderen en het in stinkt zijn gang laten gaan. En kom nu, as jeblieft, niet aandraven met de maagdelijk heid; dat is allemaal larie en huichelarij. Onze huwelijken zuilen heel wat gelukki ger zijn, omdat wij gedaan hebben gemaakt met die konventie van de maagdelijkheid». in dal zelfde programma had de profeet van de jeugd het eveneens over de gods dienst Godsdienst zei hij is ai lang voorbijgestreefd. De Kerk is ais een oude, knorrige vrijster, die alleen het woord «verboden» kent. Wij gaan niet naar de kerk omdat wij er te lui zouden voor zijn. De echte reden om zich in de armen van de godsdienst te werpen ligt hierin dat men ziek is of dat men zich eenzaam voelt. Maar wij lopen over van geluk en weten geen verblijf met onze makkers. Dit betekent geenszins dat wij materia listen zijn, maar in ons ideaal komt God niet te pas, wij hebben Hem niet nodig, wij geloven in hei individualisme, name lijk in ons zelf. Niet God heeft de mensen geschapen; de mens heeft God uitgevon den. Ieder van ons kan zich een God schep pen, als hij dit goed vindt. Ik zelf kan een god zijn v. Vergeten we niet, naast de ideologische Ideeen. m de yddrtoa» «lawlMtfttlm-he perversiteit, het ze,„hg znmenbederf en ai wat er mee samenhangt, het ergerlijk schandaal van de sociale onrechtvaardig heid dat blijft voortwoekeren. Het is de kenmerkende zonde van onze tijd. Dat is het Europa van de modder. De verantwoordelijkheid wordt met de dag wijsbegeerte, die tot in de onderste lagen van de bevolking doorsijpelt. Er wordt im mers aan een katechese op grote schaa] gedaan van de zedelijke verrotting dage lijks bewerkt door de roman, het porno grafisch tijdschrift, de bioskoop, de televi- I Dp bijna volledige ploeg van Eendracht Aalst, die zondag start tegen F.C.Antwerp op het Pierre Corneilisstadion te Aalst. Keeper Haercns wordt vervangen door Pierre Van der Meirsch. SYMPATHIEK BEZOEK Tijdens het Internationaal Beiaard festival ontvingen we op het bureel van ons blad het bezoek van de hh. Eric Jordan, Carillonneur of Lough borough (Engeland) en Ernani Caldei- ra Carri/honista - Mafra (Portugal). Beide beiaardiers met internationale reputatie, stelden het op prijs het Aalsters stadsbestuur en de bevolking van harte te danken voor het sympa- tiek onthaal dat hun alhier te beurt is gevallen. de gedragingen van die Jongere gene- groter, want stapel tat.es, die, bij alle volkeren groteske da- onophoudelijk verder over de grenzen van alle volkeren en alle werelddelen. Volgens de vertalingsstatislieken bekleedt in Japan, Gide de eerste plaats met een miljoen ek- semplaren. Hij wordt gevolgd door Mal- raux, Camus en Romain Rolland met een half miljoen, terwijl dc derde plaats ge zamenlijk wordt ingenomen door Fran^oise Sagan en Simone de Beauvoir met elk 400.000 eksemplaren. De Europese film verspreidt zich snel over Afrika, Indië, Japan, Zuid-Amerika, enz. In Europa bestaan er haarden, waai de seksuele inversie hoogtij viert. Het Eu ropa van de geest en van het hart moet dringend zijn eigen huis kuisen, anders zal voor de moderne wereld het grote pro bleem oprijzen: moeten we nu kiezen tus sen het marxistisch materialisme of het Europees en Westers materialisme Indien de ideologische, zedelijke en maatschappelijke gezondmaking van Euro pa en van het Westen op zich laat wach ten, dan moeten we schrikken en beven voor het klaarblijkelijke gevolg er van, want dan zal Rusland het halen. Ook dé geschiedenis is een mysterie en Onze Lieve men dragen maar die wij kennen onder ue benaming van «nozems». Onlangs zijn er meer gezaghebbende stemmen opgegaan om alarm te blazen tegenover het overspoe len van de filmmodder. De Franse bis schoppen hebben tot hun gelovigen waar schuwingen gericht tegen dit ernstig gevaar vermits, naar het blijkt, de Franse nlm- maatschappijen de oppergaai hebben afge schoten bij het verspreiden van de schun nigheid. In Italië stuurde de heer Senator Tupini, Minister van Openbare Vertonin gen en van het Toerisme, een brief aan de ■Voorzitter van de Itaiiaansche bioskoop- produktie, waarin hij, onder meer, het vol- jgende zegde Sedert zowat zes maanden is er in de Italiaanse bioskoopproduktie een gevoelige verslechtering ingetreden, j omdat er thema's van erotische aard wor- jden voorgesteld die soms tot het domein van de pornografie behoren. Vanaf heuea gaat de Minister verder zal ik zeer streng optreden op het gebied van de cen suur» De brief van de heer Tupini had in Italië het uitwerksel van een bom die ont ploft. Hij wekte de verontwaardiging van de eeuwige verdedigers van de volstrekteHeer zal misschien gebrutk mato van vrijheid, die protesteerden m naam van Hamer en Sikkel om Sodoma en Com, «de kunst om de kunst» en van al de klas- van het aanschijn der aarde teTch^Tpl De Aalsterse beiaardier Robert de Mette welke samen met buitenlandse beiaar diers zondag het 500-jarig bestaan van de beiaard te Aalst heetl opgeluisterd.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1