en omstreken iN voor het c^-rronclióóement cM-uiót. De onberekende jeugd van heden. I. azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,Ir. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat. 25. AALST 16de JAARGANG. 1 1,50 fr. Tel. 241.14 P. R. 88172. I het nummer DONDERDAG 15 SEPTEMBER 1960 NUMMER 13 EEN BELANGWEKKEND INITIATIEF. OP 16 oktober as. wordt ten stadhuize alhier, een Vlaamse Dag voor het arrondisse ment Aalst georganizeerd. door een voor deze gelegenheid uit bestuursleden en vcr- (ntwoordelijken van verschillende arrondissemcntele Vlaamse, kulturele en sociale Jcrenigingen, samengesteld komitee. De bedoeling van deze Vlaamse Dag is, naar het organizatiekomitee in zijn verant woording betoogt, niet zozeer het opstellen van een Vlaams programma voor het ar- r rondissement Aalst, wél het onderzoeken hoe bepaalde konkrete aktiepunten door al- Ln, die verantwoordelijkheid dragen in de Vlaams Kristelijke georienteerde vereni- fcngen of instellingen kunnen verwezenlijkt worden. Teneinde de betekenis van deze Vlaamse Dag kracht bij te zetten, wordt een Kon- Jres-Komitee gevormd, bestaande uit bekende persoonlijkheden die uil hoofde van verenigingen, representatief zijn Wun funktie in de verschillende hoger bedoelde joor het arrondissement als geheel. piNd Ai PLECHTIGE EREMIS VAN E. P. LUC DE BRABANTER TE AALST. Onze stad heeft aan de orde der Paters Jezuieten een nieuwe priester geschonken in de persoon van E. P. Luc De Braban ter Zondag heerste in de parochie van St. Martinus dan ook een ware feeststemming, ter gelegenheid van de plechtige eremis van E P. Luc De Brabanter die op woensdag 10 augustus samen met 20 ande ren tot priester gewijd werd door Zijn Ex cellentie Mgr. Périer, aartsbisschop van Calcutta, India, in de kapel van het kloos ter te Heverlee. Te 9 u. werd de jonge priester aan de ou- «Hooligans», «Biousons noirs», «lialb- starke», welke namen worden er thans niet aan de jeugd gegeven! Het is bijna een mode geworden, hier of daar een jeugdmisdaad aan te halen, en daar dan onmiddellijk de bewering .ian vast te knopen dat de hedendaagse jeugd volledig uit haar evenwicht is geraakt, voor niets meer deugt, slechts denkt aan plezier en genot, panem et circenses, brood tn spelen en wat nog meer, waarbij dan impliciet wordt vooropgesteld dat de ou dere generatie toch nog wat anders was. Bij elke generatie is dat trouwens zo geweest. Elke generatie spreekt van «de goede oude tijd» waarDij enigszins minach tend wordt neergekeiten op de hedendaagse ill UI ui 01 De organizatie van deze Vlaamse Dag is derwijze opgevat dat zij qua werkmetlio- =|es. de meeste kansen biedt tot practische resultaten. Op de algemene vergadering zal een inleidend referaat worden gehouden door Or. Miehei Vandekerkhove uit Kortrijk. Hierna zijn verschillende sektievergaderin- en voorzien die de deelnemers, gelet op hun invloedsfeer en hun vertrouwdheid iet welbepaalde problemen, de gelegenheid bieden tot het nemen van besluiten, jaarvan de uitvoering het Vlaams kultureel leven (in de ruimste zin van het woord) len liet arrondissement zal activeren. Dt uitvoering van deze besluiten in de verschillende gemeenten van het arrondis- lement, kan desgevallend nagegaan worden door het Kongres-Komitee dat alsdan blijvende formule zou aannemen, tenminste voor één of twee jaar. lijd maar daarbij vergetend dat heei wat derHjke wóonst^op de Parklaan afgehaald verbeteringen door de oudere generatie door kinderen van de Zusters van de St-1 graag worden aanvaard. En wat nu me Vincent iusschool, de K.S.A. fanfare van de' jeugd van vandaag betreft, vergeet men al llg jaar even iekuur weraen bijgehouden St-Maartenbond. de K.SA. en Scouts uit j ,e dat amper honderd jaar geieaen, als £ou men soms geen betere re- Leuven. de geburen en parochianen. Het kinderen van 8, 9 10 jaar te werk werden ZUjtaten bekomen als men eens de bevoi- loven thans minder dan 00A dat de jeugd van heden geschoeid mag worden op de leest van een paar, die ergens een moord oegaan. Ais wij ons de moeite wilden ge troosten om eens na te gaan hoeveel moor den een eeuw geleden werden gepleegd en door jonge mensen, dan zouden we mis schien tot de eigenaardige vaststelling ko men dat het aantal misaaden, ook dooi jon geren bedreven, sterk is gedaald. Daar zijn wel enkele cijfers die af en toe gepubliceerd worden en waaruit zou blijken dat de jeugdmisdadigheid toeneemt Wij ontkennen hier a prion niet de echt heid van deze cijlers. Maar statistieken moet men zeer voorzichtig behandelen. Ook al en vooral omdat met steeds dezeiiue oasis wordt gebruikt of dezelfde weten schappelijke nauwgezetheid wordt betracht Wie zegt dat de statistieken van voor twin- huidecomité had voor de passende omlijs- ting gezorgd. I gesteld in meestal ongezonde, doorgaans I immorele omstandigheden. jeugd moest groeien verzwijge men maar Stoetsgewijze ging het dan langs de be- VOO jhou ishui kii enho Een initiatief als voormeld kan slechts de diepgaande belangstelling en medewer ing opwekken van al diegenen die metterdaad bekommerd zijn om de oplossing van specifieke Vlaamse problemen en de verdere omgeremde ontplooiing van een hoog- itaand kultureel leven in de steden en dorpen van ons arrondissement. Gezien in het ruime kader van de hedendaagse Vlaamse Beweging kan de tekenis ran deze Vlaamse Dag op arrondissementeel plan niet genoeg beklemtoond worden, feit dat in zekere zin afgeweken werd van de traditionele vergaderingsformule bv. beroep werd gedaan op burgemeesters, schepenen, enz. verhoogt in niet getin te mate de mogelijkheid tot vruchtbare resultaten van deze Vlaamse Dag. wata erdal -F. Onlangs verschenen in een blad enkeL uittreksels van een brief die door een Bei- PROGRAMMA ZONDAG. 16 OKTOBER I960 Feestzaal van het Stadhuis te Aalst. Programma Datum 16 oktober 1960. Plaats Gezamenlijke vergadering feestzaal van het stadhuis te Aalst. Sektievergaderingen andere lokalen van het stadhuis te Aalst. Begin 9,30 u. gezamenlijke zitting. Inleiding Referaat door Dr. Jur. Michel Vande kerkhove (Kortrijk). 10,50 u. Sektievergaderingen. 1) Burgemeesters,, schepenen, raadsle den en gemeentesekretarissen. 2) Jeugd (jeugdbewegingen en studen tenclubs). 3) Leerkrachten (lager, middelbaar tn technisch onderwijs). 4) Kulturele aangelegenheden. 5) Sociaal ekonomische. 6) Middenstand. 12 u. Gezamenlijke vergadering (le zen van verslagen van de sek- ties en besluiten door de voor zitter) 13 u. Einde. *ei straa OOK IN 1960 DE WEEK DER C. V. P.- JONGEREN Het Nationaal Bureau der C.V.P.-Jonge- ren heeft beslist ook dit jaar de reeds tra ditionele «Week der Jongeren» opnieuw te organiseren. Van 27 november tot 4 decem ber zullen alle jonge ploegen der C.V.P. r het ganse Vlaamse land met gans de jeugd debatteren over het bijzonder ac tuele thema «Moderne jeugdproblemen». Gedurende die week wordt tevens op uime schaal een sympathiek propaganda blad verspreid, dat volledig aan de jeugd 'gewijd is. De intense voorbereiding van de «Week der Jongeren» is nu reeds aan de gang. O0o KALENDER VAN HET KULTUREEL LEVEN Begin volgende maand wordt in ons blad terug aangevangen met de publicatie van de rubriek Spiegelcken en de daarbij ho rende Kalender van het Kultureel Leven. Opdat deze kalender zo volledig moge lijk de verschillende data van toneelopvoe ringen, lezingen, muziekavonden enz. zou vermelden, ten behoeve van het belangstel lend publiek, dringen wij er bij de be trokken verenigingen op aan, vroegtijdig hun mededelingen toe te zenden, alleszins één week die de uitvoering van het pro gramma voorafgaat. De Gazet van Aalst. operaties het leven liet, enkele uren voor het gevecht werd geschreven. Er staan een paar ontroerende zinnen in die wel duide lijk wijzen op een mentaliteit, die volledig verschillend is van wat wij de jeugd zo graag toebedelen. Ik ben bereid mijn le ven te geven, zo schrijft de heldhaftige jonge man, voor een goede en rechtvaardi ge zaak zoals deze. Ik begrijp thans maar goed hoeveel ik verschuldigd ben aan mijn ouders en aan mijn land.» En aan zijn ver- vlagde straten naar de kerk waar geen plaats onbezet bleef. Aan het altaar werd de jonge priester bijgestaan door E P. J. M. ,T t 0 gisch kommando die in Kongo tijden: Van der Linden, rector van het St-Jozef- 0u college die als Index fungeerde. Verder als diaken E. H. Leo Sanders, Proost van de wijk Immerzeel en als subdiaken E. H. Van der Perre, leraar te St-Niklaas. De cantoren waren E.H. Frans Sanders, leraar St-Maar- teninstituut en E.H Paul -Druwé, onderpas toor te Waasmunster. Het gewaardeerd St-Martinuskoor onder leiding van E. H. Houtman voerde de drie stemmige Missa Pontificalis van Perosi uit Na het offertorium bracht men het «Tu es sacerdos» te gehore. Na het Evangelie in een diepdoorvoelde kanselrede handelde E. P. Jan Crick. S.-J. de verhevenheid van het priesterschap en wees op de grote genade die de familie De Brabanter-De Devn én de parochianen van St-Martinus mochten ontvangen. Na de H. Mis en een Te Deum werd de jonge priester buitengeleid. Het ging naar de grote speelplaats van het St-Jozef colle ge alwaar een geburenhulde plaats greep Door een meisjeskoor van de St-Lutgardis- school werd onder leiding van dhr Van de Maele een gelegenheidsgedicht voorgedra gen. Dhr. Fosselle bood namens de gebu- kuig naging van de opvoedingsgestichten Wat van die vvelnu het blijkt nu precies wel met dat het aantal kinderen die gerechteriijk m een opvoedingsgesticht worden gepiaatst gestegen is. Kortom het neeft ai evennnn zin te De- weren dat cie jeugd van tegenwoordig voi- ieuig veraorven is ais te zeggen dat zij bie- zoncier neidhaitig is. De aankomende generatie is wal de vo rige waren, zoekend naar de goede rich ting, enigszins «sturni-und-drang»-gezind en verder duchtig afgevend op de oude ren», de «konventies», de «maatschappij». Over twintig dertig jaar, zal zij weer wei een en ander hebben gewijzigd, want dat is de evolutie; die generatie zal dan op loofde schrijft hij Als ik moet vallen, 1liaar beurt tekeer gaan tegen de nieuw aan- leef dan intens voort, zoals ik gewenst zou .komende jeugd. hebben te leven Zo vergaat lief immers onze mensheid Neen, wij hebben nooit geloofd, wij ge- hier op onze kleine aarde. Eigenlijk mag gezegd worden dat het voetoaispel al zo oud is als de wereld De Chinezen speeiden, nu vijf duizend jaar ge ren geschenken aan. Diep ontroerd door jefien, aj een Spei dat er op geleek en ge- zovele blijken van genegenheid dankte 1e i brulklen daarvoor een bal uit leder. De nieuwe priester allen voor de gebrachte j Spartanen speelden eveneens een dergelijk hulde en gaf hen dan zijn priesterzegen. spel en de Romeinen namen het gewillig Tussen de verschillende personaliteiten over en heetten het Harpactum. Bij de HET ONTSTAAN VAN DE VOETBAL... De voetbalsport, waarbij twee pioegen en rond löóu meenden enkeie wijze men- van eli spelers tegenover elkaar staan en sen dat net uja werd spelregels op te ste - trachten zoveel mogelijk doeien aan te te- ien. Toen omstond ue eerste Liga 111 mi- kenen bij de tegenstander, deze sport die geianti, onaer impuls van een öcnoi, een mans honderd auizenden mensen naar dezekere Mac Greg or, die, als eike goede moderne staaia trekt, kende in leite een Scnot, natuuriijK ook ïnKomrecnt vroeg tamelijk nederig begin. voor net bijwonen van de wedstrijden. Een van de eerste twistpunten lag erm te weten ol net aanraken met de hanuen ja dan neen geoorlooid zou zijn. De aanhan- die aanwezig waren bemerkten wij ook Z. E. P. Frans Crick, provinciaal van de Ranchi Missie. We wensen E. P. De Brabanter een lang en vruchtbaar apostolaat in zijn priester loopbaan. ZESDE POLITIEKORPSDAG TE AALST De feestelijkheden ter gelegenheid van de viering van de zesde korpsdag der poli- 1 Engeland door de legioenen kwam het balspel ook daar bezetting va van Caesar, terecht. Na het vertrek van de Romeinen, bleef het spel maar het ontaardde weldra in wil de gevechten tussen ploegen waarbij mes sen en degens een grotere rol speelden dan de bal zelf. Er was toen nog geen sprake van het Engels fair-play. Maar het is cok meer dan duizend jaar geleden. Ook de Japanners speelden met de bal die ze voortduwden met de voet. Hun ter rein was een vierkant van zowat veertien meter zijde. Hun ploegen bestonden uit 3 spelers. Er was eigenlijk geen ovei win naar of verliezer. De Japanners waren zo beleefd dat men herhaaldelijk een speler vrijwillig zag op zij gaan om, met een tie van Aalst werden reeds zaterdagavond hoofds gebaar, de bal af te staan aan zijn ingezet met een prachtig geslaagd dans- tegenstrever. I)e h. Van de Sype Herman was niet wei nig verwonderd wanneer hij na de prijs- vlucht voor duiven, ingericht door «Een dracht» te Aalst, een varken in ontvangst mocht nemen in het slachthuis. Hier ten opname van de gelukkige winnaar, sa men met verzorger Albert I>e Putter en enkele slachters. feest. Zondag morgen verzamelden de man schappen op de koer van het stadhuis. Al daar overhandigde de burgemeester twee pelotonvlagjes en ontvingen dhr. Jan Lie- baut, brigadier op rust, de gouden medail le der Kroonorde en dhr Jan De Neve, spe ciaal agent op rust, de goude medaille in de Orde van Leopold II. Met de politieharmonie van Mechelen op kop ging het naar de kerk der Capucienen alwaar een plechtige H. Mis werd gezon gen in aanwezigheid van talrijke persona liteiten en een grote menigte. Vervolgens had een optocht in de stad plaats en wer den aan de verschillende monumenten bloe men neergelegd. Op de Grote Markt defi leerde het ganse korps in perfecte orde vóór de Burgerlijke en Militaire overhe den. Tijdens het feestmaal werden toespra ken gehouden door dhr. Burgemeester 'Frans Blanckaert; dhr. Schepen Claus en door de heer Bombeeck. hoofdpolitiecom missaris, die oen bijzondere hulde bracht I aan ere-politiecommissaris Van de Wine- kei, om zijn 90ste 'verjaardag. Deze mocht 1 dan ook een prachtige bloemenruiker in ontvangst nemen. 1 1 Na het prachtige kunstconeert op de Gro- j te Markt werd 's avonds een taptoe gehou- den waarbij de politiefamilie zich langs de I vermakelijke kant liet zien. Hoofdpolitie- J kommissaris Bombeeck haalt eer van zijn 1 korpsdag. Dat zijn de verre beginperioden var. he; voetbalspel. In feite zou men moeten waen ten tot de volgende eeuw om dit spel weer gers van «ue voet mets anders dan de voet» naaiden het en de «hands» was geboren met cie daarbij horende «penalty». In 1871 ontstond dan de eerste Cup wed strijd die sindsdien een enorme uitnreiding neett genomen. Toen verscheen ook op het terrein de eerste scheidsrechter. Het was ook rond die tijd dat het voetbalspel op het kontinent begon ingang te vinden, in teite waren het de Engelse zeelieden, die tijdens hun oponthoud m de Europese ha vens het spei bekendheid gaven. Er kwa men meer en meer liefhebbers op en zo be gonnen in Europa in 1888 de eerste wed strijden in Italië, in 1899 in Duitsland, 111 19UÜ in Frankrijk, Hongarije en Noorwe gen. Nederland en Belgie kenden dit alles reeds vroeger. Maar daarover zou best een apart hoofdstuk worden geschreven. In het Degin bleef voetbal uitsluitend een iiefheb- bersspel. Gang zou dat eenter met duren.. De verschillende clubs in de grote steden maakten dergelijke ontvangsten dat ze gin gen denken aan het betalen van hun spe- ieis. Ook aan het aankopen van andere, be tere spelers uit andere clubs. In het begin gebeurde de betaling onrechtstreeks. De O WU1VU113UCUU, 1 II' opgang te zien maken. Het begon in de En-1 spelers bekwamen goede betrekkingen, ai- gelse kolleges. Spelregels waren er toen ierlei voordelen en toen brak het betaald niet, ook geen scheidsrechter. Een doel was voetbalspel voorgoed door. er evenmin. Het spel bestond erin te trach- België zal wel een van de laatste landen ten de bal niet over een bepaalde lijn te la- zijn geweest waar hef hebbers voetbal ten- ten rollen. 'minste officieel in stand werd gehouden. Van de kolleges kwam het spel op straat Maar dat is een andere zaak. MATCH STANDARD EENDRACHT™AALST™ Van der Meirsch ziet voor de derde keer de bal in zijn netten verdwijnen.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1