en omstreken Onvermijdelijk I mvernujdeüj zwak na jarenlange ïeid, Zo is toestand bij Eendracht Aalst azet van aalst ABONNEMENTSPRIJS 40,fr. per 3 maand 75,fr. per 6 maand 150,fr. per jaar. VERSCHIJNT de DONDERDAG en ZATERDAG van iedere week BUREEL St. Jorisstraat, 25. AALST 16de JAARGANG Tel. 241.14 P. R 88172. ZATERDAG 1 OKTOBER 1960 NUMMER 78 1,50 fr. het nummer. DE REGERINGSVERKLARING. DE BEGROTING VOOR 1961. Ai wie tijdens deze mooie herfstdagen Zoals men ziet, allerlei problemen die in België reist, moet onvermijdelijk de in- I reeds bestonden vóór de Kongo-krisis maar druk krijgen zich in een rijk en welvarend voor dewelke de regeringen van de laatste land te bevinden. Zowat overal rijzen nieu- tien jaar geen oplossingen of slechts lap- we, aantrekkelijke wijken uit de grond middeltjes vonden. worden grote werken uitgevoerd aan auto wegen en kanalen, hier en daar worden industrieparken aangelegd en een groot gedeelte van de bevolking leeft «royaal» het aantal auto's, ontspanningsgelegenhe den en televisie-antennes zijn daarvan het onmiskenbaar teken. Nemen we bijvoorbeeld het taaiprobleem Toen de C. V. P. een compromis-voorstel uitwerkte werd dit in eigen kringen en daarbuiten op heftige kritiek of op hoog hartige onverschilligheid onthaald. Geen enkele partij, geen enkele groep deed een tegenvoorstel of ging dieper op de zaak in Ook de doorsnee-Belg is er zich van be- Tnans stelt iedereen vast dat de ziekte zeer I wust, misschien in minder mate, in een acuut wordt en ziet de regering zich ver- welvarend land te leven. Zelfs indien de Kongo-krisis hem gedurende enkele weken heeft verontrust en hem voor de financiële weerslag heeft doen vrezen, is dit gevoel thans reeds ver temeer daar hij merkte dat weinig of niets is veranderd, noch in de zakenwereld noch in de politieke we reld. En dan komt daar de regeringsverkla- ring 10 miljard bezuinigingen, 6 miljard nieuwe belastingen. De bedenking die velen zich bij deze aankondiging maakten was «Bracht Kongo ons dan zestien miljard op per jaar?» Alhoewel de vraag getuigt van een vrij simplistische kijk op de zaken, laat ze ons toch toe tot de kern van de zaak door te dringen. Al wie de regeringsverklaring aandachtig leest wordt getroffen door het groot aantai problemen die in België reeds jarenlang op een oplossing wachten en waarmede dc Kongolese krisis niets te maken heeft. Ja renlang worden problemen in de pers, op vergaderingen, in commissies in lijvige plicht de talentelling uit te stellen zonder dat enig vergelijk werd getroffen of een definitieve oplossing van het taalprobleem in uitzicht kan worden gesteld. Let wel, ook wij verheugen ons over dit «uitstel» dat van lange duur kan zijn, maar onze vreugde is niet onverdeeld omdat dergelij ke halve oplossing ons geen stap verder brengen. Een ander typisch voorbeeld is de ziek teverzekering. Bij het aantreden van deze regering werd de lof gezongen van het Dlan Servais dat in deze sektor substantiële be sparingen ging mogelijk maken. Wat ge schrijf en geroep was voldoende om dit plan op de lange baan te schuiven. Een beetje meer politieke moed en begrip voor het algemeen welzijn twee jaar geleden, was de regering thans ontzettend goed van pas gekomen. Ons besluit Premier Eyskens heeft al leen te winnen bij een moedig en konse- kwent doorzetten van zijn politiek. De pro rapporten behandeld en besproken, maar blemen verder laten rotten, schipperen en geen enkele regering bracht de moed op kapituleren helpt niemand en niets vooruit enkele minder populaire maatregelen te Dat eerste-minister Eyskens de nieuwe be treffen om het land van deze hypoteken te lastingen heft, zijn besparingen doet, zijn verlossen We denken hierbij aan de pro- hervormingen en ekönomisch expansie- blemen van de openbare financies, de 'programma uitvoert, want dan zijn we ze- staatsschuld. de saneringen in de sektoren ker dat we na twee jaar kwaad leven, of- van de steenkoolnijverheid, de ziekteverze- fers en toehalen van de buikriem, de be ring en de werkloosheid, de administratie- kroning zullen zien in een verhoogde eko- ve hervorming, de gemeentefinancies, het ,nomische ontwikkeling en een groter so- taalprobleem. jciaal welzijn. if «w nay EEN ONHOFFELIJKE SOCIETE PHILHARMONI QUE DE BRUXELLES en deze dan te laten dekken door leningen Dat dit weinig orthodox was is wel bewe zen door het feit dat ondertussen de open bare schuld enorm is aangegroeid. Hieraan wordt thans een einde gemaakt Op de buitengewone begroting staan alleen investeringskredieten. Het is normaal dat deze door leningen worden gedekt. De ver mindering van de buitengewone begroting houdt meteen in dat minder beroep zal wor den gedaan op de geldmarkt, wat een pro gressieve vermindering zal betekenen van de openbare schuld. De laatste jaren werd deze al te zwaar. Wat nu de gewone begroting betreft, ziet men dat deze de courante uitgaven omvat waarbij zekere bezuinigingen worden door- gsvoerd. Hoe denkt men nu deze begroting van 121 miljard te kunnen dekken Eerst e nvooral door de fiskale inkoms ten die ongeveer op 110 miljard worden geschat. Bij deze 110 miljard komen dar 5 miljard die naar de berekeningen van de administratie zullen voortkomen uit een verhoogde conjunctuur. Blijft dus nog on geveer 6 miljard te vinden die zullen moe ten gedekt worden door nieuwe belastin gen. Hierbij is er spraak van verhoging van de overdrachttaks en van sommige rechtstreekse belastingen. Wat nu over deze nieuwe begroting te zeggen Eerst en vooral is het tamelijk ontgoochelend dat de bezuinigingen waar van sprake is niet doorgevoerd worden op de begroting van 1960. maar allen verscho ven %'ovdea naar 19(1? - Dei is op 2iinhr.e'f een zeer betreurenswaardige praktijk, want het is handelen zoals de man die diep in de schuld zittend zegt dat hij morgen wel zal beginnen te bezuinigen, maar onder bladeren van de van de kleuren bomen allengs DE TOEKOMST VAN DE DISTRIBUTIE Uit de verklaring afgelegd door de I £>e distributie ondergaat thans in West- j staatssecretaris voor begroting, de heer £pr0pa wijzigingen aan een nooit gekend Declercq, aan zijn groep, blijkt dat de be- i tempo. Reeds mag worden gezegd dat de groting voor 1961 in totaal 134 miljard zalforrnule der grootwarenhuizen, zoals we. een herfstige dag in september, even bedragen, namelijk 121 miljard op de ge-j die thans kennen al voorbijgestreefd is ende oorlog süerf Fonske van de Maele wone begroting en 13 miljard op de buiten-, toekomst behoort aan de supermarkten en I dichter van Verzekens voor ons Volk. gewone begroting. Zuiver technisch gezien l de zelfbedieningswinkels. «.dacht toen betekent dit een verbetering. Tot en met, sommigen hebben dan ook de vrees ge- Wij hebben aan hem t g g dit jaar was het de gewoonte geworden een dat die nieuwe vormen zouden uitlopen we dezer dagen ooi e reeks uitgaven voor courante zaken in te op een vermindering van het aantal men- schrijven op de buitengewone begroting sen die in de distributie werken en dat aldus werkloosheid zou ontstaan. Het lijkt ei wel naar dat dit niet het geval zal zijn. Integendeel, naar verluidt zou het aantal mensen werkzaam in de distributie, nog toenemen in de komende jaren. Voor 't ogenblik vinden in West-Europa ongeveer 11,5 miljoen mensen een brood winning in de distributie. Dit is te veel Volgens berekeningen zou men het, mits bepaalde reorganisaties en rationaliserin gen, best met miljoen kunnen stellen. Men zou dus inderdaad kunnen vrezen dat deze onvermijdelijk komende reorganisatie toch tot werkloosheid zou kunnen leiden. Een recent onderzoek dat in Engeland werd ingesteld heeft echter uitgewezen dat op 100 winkels die op zelfbediening hadden ingeschakeld, er 19 waren wier personeel was verhoogd, 50 wier personeel onveran derd was gebleven en 22 wier personeel verminderd was. In totaal echter was er een lichte stijging. Hij was niet wat men heet een groot Uitgaande van ernstige gegevens heeftdichter. Pater Fleerackers had hem ten an de Internationale Vereniging van Groot- dere gewaarschuwd. Fonsken, blijf wie gij warenhuizen berekend dal men tussen 1960 1970 een verhoging van volume van zaken mag verwachten dat minstens 10% zal be-Een leven lang hebben de eenvoud, de waar de eerste walsen en tover aanvangt. Hierheen was het dat de werkman-dich ter uit Erembodegem bij voorkeur wan delde. Het heeft een hele tijd geduurd voor we wisten dat hij, Fonsken van de Maelen niet de gestrenge jachtwaker was: waarvoor we hem argwanend bekeken omwile van het Entree Interdite aan de zoom van het bos. Toen we beseften dat hij dé dichter was wieus verzen we voordroegen op het feest van de dynastie in het gezellig rommelig zaaltje van de schooi onzer kinderjaren toen groeide meteen onze verering voor hem. Hij was een al te bescheiden man, in wiens arbeidershart reeds vroeg de hun ker naar de levensschoonheid was ontdo ken, maar die boven alles van zijn evén- mens hield. dragen. Dit mede omwille van de demogra fische aangroei als wel van de hogere le vensstandaard. Het voornaamste blijkt hier wei te zijn dat de winkel die omschakelt op zelfbedie ning die niet zou doen enkel en alleen met het doel personeel uit te sparen, maar wel om het zakencijfer op te drijven. Het za- kencijfer opdrijven moet het eerste en bij na enige deel blijven. Wel zullen zich strukturele wijzigingen in de distributie voordoen. Zo heeft men berekend dat het aantal kleine winkeliers, 't is te zeggen mensen die een andere be drijvigheid hebben en die een winkel al: GEBOORTEN BINNEN DE STAD AALST VAN 26 TOT EN MET 28 SEPT. I960. Antoine De Trover, Kerkstr., 124, Hel- dergem. Marijke De Bolle, Assestr., 20 Essene. Christel Van den Brande, Ka- renveldstr. 254. Opwijk. - Marleen De Caesemaeker, Pontweg, 19, Haaltert. Antoon Strickx, Hugo Lefevrest. 17, Aalst Geert De Smet, Oudebroekstr. 9, Mere Marleen De Smedt, Achterweg, 40, Aalst Marianne Schoof, Hoogstraat, 1, Hof- stade. Danny Callebaut, Asserendries 83, Aalst. Johan Verwee, Bremtstr., 66 Ni'euwerkerken. Hugo Lievens, Statie straat, 554, Liedekerke. Chantal Van den Berghe, Groenlaan, 61, Herzele. Patrick De Rop, Grote Baan, 133, Herdersem. Veerle De Wael, Bellaertstr., NH„ Lede. Renaat Iliano, Ommegangweg, 6, Erpe. Beatrijs van Droogenbroeek, Muisstr., 29 Haaltert. Beatrijs Cassiman. Ternatstr 32, Essene. Mare Michiels, Muilemstr Nadat tijdens de zitting naar aanleiding van de jaarlijkse hopprijskamp, de voorzit ter van het Verbond der Belgische Brou wers, de onhoffelijkheid zo ver doordreef dat hij een uitsluitend Franse toespraak hield ten aanhore van afgevaardigden van het stadsbestuur en hopboeren uit de streek is het thans de Société Phiiharmonique de Bruxelles die ten allen prijs wil bewijzen dat het Frans nog steeds de taal is van de burgerij in Vlaanderen. Weshalve deze instelling, in onze stad uitsluitend franstalige programmafolders heeft laten verspreiden. En dit ten jare 1960. We mogen er ons aan verwachten dat voornoemde Société Phiiharmonique de Bruxelles eerstdaags zich zal verontschuldi gen onder voorwendsel dat hier een vergis sing gebeurde. Met dergelijke verontschuldigingen laten de Vlamingen zich niet langer meer paaien Welke volksvertegenwoordiger uit onze stad wil zijn sociaal dienstbetoon ook tot dit domein uitbreiden en stelt in dit ver- tussen voortgaat met uit te geven Ander zijds is het steeds gevaarlijk de fiscale in- bijverdienste uitbaten, zal verminderen komsten te willen overschatten. Weliswaar Eigenaardig genoeg, het is in tijden van in- is de conjunctuur zeer goed, maar daarom dustriële werkloosheid, dat het aantal win- mag nog niet met zekerheid worden gezegd j kels toeneemt. Men moet trachten die on- dat zij zoveel en zoveel miljard zal opbren j gezonde attraktie van de distributie op de i j gen aan de Staat Het is reeds herhaalde- j arbeiders tekeer te gaan, zoniet wordt de (lijk gebeurd dat de inkomsten beneden dc ganse boel verbrod. Het aantal loontrek- j j verwachtingen bleven. Op dat ogenblik I is het natuurlijk te laat om maatregelen j eigenaars. Ook zal minder geschoold per le treffen om dit te voorkomen en wordt er soneel worden aangeworven. Er zuilen meer vrouwen tewerk worden gesteld, ook «part timers». Misschien zullen de arbeidsvoor waarden enigszins veranderen, alhoewel nederigheid, de naastenliefde deze man ge sierd. Zijn verzen vindt men niet in de dik ke bloemlezingen, maar in kaderkens op gehangen aan de wand van de huiskamers van de simpele mensen uit dat Vlaanderen waarvan hij zoveel hield. JOHAN. 196, Liedekerke. Carine Claus, Vilainstr 1 Aalst Danny Van Boxstael, Dries. 32 1 bant" eens een paar pertinente vragen aan Vlierzele - Fabtenne Van Goethem. Cau- j de Minister van Onderwijs dronstr. 29, Aalst. Eric Callebaut, Lan dries, 21, Aaigem. Victor De Gendt, Wi- chelsestg. 18, Lede. Godelieve De Clip- pel, Molenberg, 1, Hekelgem. Dino Van king nog kunnen Eeckhaut, Churchillstg., 40, Erembodegem staatswege Wij zijn het hartsgrondig beu steeds ge tergd te worden door dit slag van Brusse laars, die daarenboven voor kulturele wer- rekenen op steun van dan maar weer gemakkelijkheidshalve b- roep gedaan op leningen. Het is te hopen dat de regering een vaste hand aan haar begroting zal houden. Indien de eerste maanden van 1961 moest blijken dat de inkomsten niet beantwoorden aar de verwachtingen, wat steeds mogelijk is zal de regering onmiddellijk en drastisch moeten bezuinigen. Het is nu echter de vraag of met ons huidig systeem dergelijke bezuinigingen nog mogelijk zijn. Inder daad, het lijkt er meer en meer aan dat de verschillende departementen trachten de bezuinigingen le doen uitvoeren door an dere departementen, en ook dat de rege- ring eens te meer aarzelt om bepaalde pro- blemen een radikale oplossing te geven. We kunnen dus alleen maar hopen dat de fiskale inkomsten aan de verwachtingen zullen beantwoorden. Moest dit niet het ge val zijn, dan zou ons land voor een zeer ernstige toestand komen te staan. L. B. De jongste dagen werden de rangen van Eendracht Aalst duchtig door mekaar ge schud door verklaringen en mededelingen die de een of andere speler viseerden. Over Poliet Van den Bosch heeft men thans de volle zekerheid hij komt inder - j kenden zal verhogen, in verhouding tot de j daad niet meer naar de trainingen van Eendracht Aalst, indien er niet voldaan wordt aan sommige van zijn eisen, die wer kelijk velerlei zijn. Ondertussen vroeg Po liet of hij niet met Anderlecht zou kunnen niet verslechten De openingsuren zullen trainen, doch totnogtoe bracht het Een gewijzigd worden omwille van de thans zc drachtbestuur nog geen antwoord op dez» duur uitvallende dode uren, enz. Maar ge- vaar voor werkloosheid schijnt er voorals- j nog niet te bestaan, aangezien de distribu tie zeer ekspansief is. L. B. MERKWAARDIGE VRAAG Bij de aanvang van de raadszitting heeft de h. De Stobbeleir een vraag gesteld in verband met het Europa Te huis. Een vraag waarvan de bedoeling niet iedereen duidelijk is, maar die er toch op wijst dat ook de oud-senator belangstelling heeft voor Europese pro blemen. Belangstelling ofte nieuwsgie righeid waarmede hij blijkbaar niet alleen staat. vraag. Hoe ook. het wil ons voorkomen 1 dat men niet met twee maten en twee ge- wichten zal spelen, iets wat, vooral in de huidige stand van zaken, gevaarlijk zou j zijn... De berichten over de gebroeders Van I Poelvoorde ten slotte, moet met het tradi- I tioneel korreltje zout genomen worden, zo dat men er best aan doet om nog even ge- duld te oefenen, tot wanneer men over nieuwe gegevens beschikt. We hebben het I zelf aan de spelers in kwestie gevraagd en hebben dus best kunnen opmaken, dat het allemaal niet moet opgeschroefd worden Met voldoening verlieten de Een- drachters het terrein te Verviers. Men ziet van links naar rechts Toon Van Poelvoorde. Theo Van Rooy. Jos Rens. Fons Lockefer. Plas en doelwachter Pierre Vander Meirsch, die maar liefst met de lin kerhand een autogram neerschrijft! Tijdens de jaarvergadering van het.A-C.V. Aalst-Mijlbeek, werden tien leden voor 25 en meer jaren trouw, gehuldigd en vereremerkt.

De Gazet van Aalst | 1960 | | pagina 1