en omstreken O- 1,50 F KLEIN LOBOEK ^Lal&ncl&rótucl Grootse Mariale feesten te Aalst Buitengewone Oudejaarsavonddrukte in het Stadscentrum Mgr. Calewaert naar Rome Brand te Aaigem Invoer in november Het stormweder op Oudejaarsavond Opnieuw Schoolstrijd in 1962 Gazet van Aalst JEUGDGROEP UILENSPIEGEL Zondag 7 januari, te 14 u. in de Sint Jo zefskring, Meuleschettestraat, Drie Konin gennamiddag. III r M MVIEK 18e jaargang. Nr. 1 Donderdag 4 januari 1962 Schoolstraat 26, Aalst ie Het ziet er naar uit dat we het over enkele jaren zullen ^teilen met een kalender die voor ieder jaar zal bruikbaar zijn. U.N.O.-diensten zijn inderdaad sedert en kele tijd «druk» bezig met het opmaken van een soort' wereldkalender, waaroveralle naties en ook de Kerk zouden kunnen akkoord gaan. Deze altijddurende kalender zou een scort compromis zijn tussen de Gregoriaan se tijdrekening en de positivistische kalender. De dagen v. de maand zouden steeds op dezelfde weekdag vallen, daarenboven zou iedere maand slechts 26 werkdagen er 4 zondagen tellen. Hoogdagen als Pasen, Kerstmis en Pinksteren zouden steeds op dezelfde data vallen rest. 8 april. 25 december en 25 mei. De moeilijkheid blijft de 365e dag. Daarvan zou dan een soort overgangsdag ge maakt worden tussen het oude en het nieuwe jaar. Zeg niet dat die U.N.O.-diensten weercm bezig zijn met luchtkastelen te bouwen want deze maal heeft de Sovjet Unie laten weten dat ze met deze eventuele kalen derwijziging akkoord gaat. Economisten weten te vertelllen dat die jaarlijkse kalender en almanakkenhisto- rie bv. in de U.S.A. in 1960 meer dan der-tig miljoen opslorpte En omwille van die schamele U.S.A.-miljoenen zullen we dus binnen afzienbare tijd de dagelijkse almanakkenhistoriekensmoeten derven, en een ander middel moe ten zoeken om 's morgens te lachen Want met die eeuwigdurende kalenderstaat het vast dat we geen almanak meer gaan nodig hebben. Van langs om meer economischer dus. maar ook saaier. Leve de oude almanak. Johan Traditiegetrouw, het gebeurde reeds in 1863 en 1913, zal de Broederschap van O L. Vrouw ter Druiven in 1963 grote fees ten inrichten. Alhoewel de eerste kapel van de Aalster se Lieve Vrouwe dagtekent van 681. zou in 1363 de kapel zeer vergroot zijn en zou zij tevens haar definitieve plaats op de Werf gevonden hebben. Het is bijgevolg de 300ste verjaring van de opbouw der eerste grote kapel die in aanmerking komt voor de traditionele en luisterrijke plechtigheden Worden in overweging genomen: 'n tri duüm in de verschillende parochies der stad. een ziekendag, een jeugddag, een schippersdag, enz Verder een processie met de vernieuwde en aangevulde groepen van O. L. Vrouw ter Druiven, kaarskens- processies, een Pontificale H. Mis in open lucht, versiering en verlichting van de ka pel en gans de wijk. inbegrepen de aan wezige boten op de Dender. Tot slot een nooit gezien vuurwerk op de oevers van de rivier. De tweede helft van de maand Mei zou in aanmerking komen voor deze feesten OP DE DREMPEL VAN HET NIEUWE JAAR Meer dan tijdens het kerstweekeinde is de oudejaarsavondperiode te Aalst voor al de zaterdag gekenmerkt geworden door een even stemmige als ongewone drukte in de voornaamste winkelstraten van het stadscentrum Reeds in de vroege namiddag waren de parkeerterreinen op de Grote Markt, Hop markt, Keizerlijke plaats Vredeplein en Koolmarkt volledig bezet, terwijl in de belendende straten, 'ange slerten auto's opgesteld s'.onden. zodat menig laatkomend automobilist minutenlang kon rondtoeren alvorens ergens een beschikbare ruimte aan te treffen. Kortom, de aankoop van cle traditionele nieuwjaarsgeschenken bracht te Aalst heel wat volk op de been. Sommige handelaars gaven dan ook als hun mening te kennen dat deze Oudejaarsavondperiode in dit opzicht alle voorgaanden sedert ette lijke jaren overtrof. ooo— Mgr. Calewaert, bisschop van Gent, zal maandag 8 januari, te 10 u. 30 in het Moe derhuis der Zusters van de Kindsheid Je- su te Gent, de jaarlijkse vergadering voor zitten van he Werk der Katolieke Be waarscholen Dinsdag 9 dezer vertrekt de bisschop naar Rome om 20 januari te Gent terug te keren. oOo— Vlaamse Volksbeweging gaat M. Deneckere. II De Geest en Vernimmen I ecrs genoemde redaktiehoofd van Links kongressersr) |en beide laatsten. gemeenteraadsleden in onze stad Op 4 februari a.s. gaat te Antwerpen het algemeen kongres van de Vlaamse Volks beweging door. Dit kongres zal van grote betekenis zijn t.o. van de politieke problemen in ons land. In een sektie voorgezeten door de alge mene voorzitter Dr M. Coppieters. zal Dr M. Hagendoren handelen over de kultuur- autonomie. terwijl de heer F. De Bondt zal refereren over de ekonomische aspek- ten van de federalizering van de staats- struktuur. In een sektie voorgezeten door Prof. Dr W. Opsomer, handelt Dr. Herman Wouters over de vrijwaring der levensbeschouwe lijke vrijheden. Ten slotte refereert Mter W. Martens in een, centrale sektie, voor gezeten door Prof. W. Couvreur. over het federalisme als techniek met konkrete voorstellen voor België. 's Namiddags al o.m. gehandeld worden over de opruiming van de verfransings haarden in Vlaanderen door Mter. Edgard Van Cauwelaert. Spoedbestellingen. We hebben hier wel eens geklaagd over het tempo waarop soms spoedbestellingen hun besterpming bereiken. Het bestuur der Posterijen vestigt er thans de aandacht op. dat de gevergde hij taks van 8 F alleen recht geeft op een ver snelde behandeling, maar geenszins de veiligheid en de waarborgen biedt die bvb verbonden zijn aan de aangetekende ver zending. In geval van betwisting inzake spoedbe stellingen is het volstrekt noodzakelijk dat de omslag wordt voorgelegd. In het tegen overgesteld geval zal door het bestuur der Posterijen geen behoorlijk onderzoek kun nen ingesteld worden. Over een Manifest en Aalsterse Socialisten Enkele socialistische Vlaamse prominen te figuren hebben een manifest met be trekking tot de Vlaamse problematiek ge publiceerd, waaraan ook in de katolieke Vlaamse dagbladpers ruime aandacht is geschonken. Volgende Aalsterse socialistische voor aanstaanden ondertekenden dit manifest Naar een Bisdom Hasselt? In zekere middens wordt thans geijverd voor de oprichting van een bisdom Has selt. Nar verluidt zou Gouverneur Roppe daartoe naar Rome gereisd zijn om deze zaak bij de betrokken kerkelijke autori teiten te bep'eiten Wij geven dit bericht i vanzelfsprekend onder alle voorbehoud i Geschilderd portret van Mgr Suenens Door de inwoners van Sint-Martens Len nik, het Brabantse dorp vanwaar de fami lie Suenens afkomstig is. zal aan de pas j benoemde aartsbisschop. Mgr. Suenens zijn geschilderd portret worden aangebo den. Een bekend Vlaams kunstschilder zou jmet deze opdracht vereerd worden. Nieuwjaarswensen en Briefkaarten Telkenjare. rond deze nieuwjaarsperio de zijn onze postboden als he' ware van kop :c: teer. geladen. (F is ook een ande re uitdrukking, maar die permiteren we ons niet). In deze postbagage is er vanzelfsprekend een massa brieikaaiten met de beste wen sen van iedereen aan iedereen. Wel, als je het ons vraagt Het is een oostenrijker. Dr. Herman, die in 1869 op de lumineuze gedachte kwam per brief- of postkaart te korresponderen. In 1870 vond de briefkaart ingang in Frankrijk en Duitsland. De prentbriefkaart kwam het eerst aan bod in Portugal en later in Zwit serland. waar een drukker op de gedachte kwam mooie Zwitserse na'tuurzichten te reproduceren. Dra werd dé prentbriefkaart ook ge bruikt voor het toezenden van nieuwjaars wensen Weet ge dat een gespecializeerd uitgever in prentbriefkaarten soms 'n ver zameling bezit van twintig tot veertigdui zend verschillende ontwerpen. Vooral in de Angelsaksische landen is men er vrij 'lug toe gekomen de prentbriefkaarten in artistiek opzicht te verzorgen, meer en meer worden werken van grote kunstschil ders gereproduceerd, een procédé dat ook in onze streken stilaan ingang vindt SCHITTEREND WERK VAN AALSTER SE BRANDWEERMANNEN TIJDENS BRAND IN AAIGEM In de nacht van maandag cp dinsdag brak brand uit in de woning van H. Su- naert, Dorp Aaigem. Vooraleer de bewo- ners de vlammen hadden bemerkt, had het vuur reeds een grote uitbreiding genomen en werden vooral de woonkamer zwaar geteisterd. De brandweer van Aalst was onmiddellijk ter plaatse en heeft ontegen sprekelijk een grote ramp kunnen vermij den. Spijtig genoeg ging in deze brand ook oen mensenleven, v'-i en. vermits de va der. menende dat zijn dochter nog in het woonhuis was. zich in de vlammenzee waagde, en door het vuur werd verrast Van 's ochtends vier uur tot maandagna middag moesten de brandweermannen op post blijven in de puinen om te beletten dat het vuur opnieuw zou oplaaien. In de ze drukbewoonde wijk hebben de Aals- 1erse spuitgasten de algemene bewonde- rng afgedwongen, niet alleen door hun snel ingrijpen, maar ook nog door hun moedige houding oOo De nationale dienst voor statistiek deelt de voorlopige cijfers van de invoer in de maand november 1961 mede. Aantal werkdagen 24. Invoer (in tonj: 5.224.096; invoer (in 1000 fr.j: 27.775.266 Voorlopige cijfers voor de maand okto ber aantal werkdagen 26. Invoer (in ton): 6.068.644. invoer (in 1.000 fr.) 18.568.935. Definitieve cijfers voor november I960: invoer (in ton) 5.200.263; invoer (in 1000 fr.) 16.924.707. KOLLEKTE VOOR DE AFRIKAANSE MISSIES ZONDAG 7 JANUARI 1962 VOOR EEN KRISTEL1JK E E L I T E in CENTRAAL AFRIKA VEELVULDIGE STROOMONDERBRE- KING INGEVOLGE IIET STORMWEDER OP OUDEJAARSAVOND i Het jaarseinde werd gekenmerkt" door een hevige storm waardoor de laagspan- ningsluchtlijnen van het distributienet fel te lijden hadden, vooral tussen 20 en 22 uur. J Het aantal huisgezinnen dat tengevolge van de door het net opgelopen schade een I stroomonderbreking kende was zo groot dat vanaf omstreeks 20 tot na 24 uur a! de publieke telefoonlijnen van de Electri- citeitsmaatschappij bezet waren. Een aantal personen kon, ondanks her haalde pogingen niet in verbinding komen met de permanentiedienst van de ENB en zag zich verplicht beroep te doen op de Burgemeester of Veldwachter van hun ge- meente of in de omgeving wonende perso neelsleden van de Maatschappij om hulp te bekomen voor de herstelling van de stroomdistributie. Aangezien het plotseling en onverwacht optreden van de beschadigingen van de in stallaties, alsmede het tijdstip waarop het gebeurde; oudejaarsavond en na het in vallen van de duisternis hebben de dienst doende agenten ingegrepen daar waar het enigszins mogelijk was. Ze moesten zich doorgaans beperken tot het herstellen van veiligheden in de cabines en het wegrui men van afgebroken geleiders. Dit gebeur de ononderbroken gans de nacht door. Op nieuwjaarsdag werden alle bereik bare agenten opgeroepen en gemotorizeer- de ploegen gevormd Op die manier werd getracht iedereen zo vlug mogelijk te hel pen. Ondanks al de inspanningen zijn er nog enkele drijfkSrachtkliënten van eleetrici- teit verstoken gebleven. De voornaamste oorzaak hiervan is het inbranden der ge leiders op verschillende plaatsen en over honderde meters zodanig dat ze niet meer kunnen gebruikt worden. Hun vervanging zou trouwens van een werkploeg meerdere uren vereist hebben zodat dit werk diende uitgesteld. De elee- trische verlichting was echter doorgaans algemeen hersteld. PROVINCIALE LEERGANGEN IN DE BESTUURSWETENSCHAP Het Povinciebestuur van Oost-Vlaande- ren meldt de heropening op 3 februari 1962 van de lessencyclussen ingericht voor de kandidaten officier van politie en op 1 maart 1902 voor kandidaten gemeentese cretaris en gemeenteontvanger De belangstellenden die wensen de eer ste reeks kursussen te volgen moeten in de voorwaarden verkeren die bepaald zijn door artikel 3 van het Konink jk Besluit van 6 maart 1935; worden eveneens toe gelaten, de personen die reeds deel uit maken van de politie of van de rijkswacht De leerstof wordt gedoceerd over twee studiejaren. De personen die wensen de tweede les- sencyclus te volgen moeten minstens 17 jaar zijn bij de aanvang van het eerste studiejaar en, hetzij een plaats bekleden in een openbaar bestuur, of houder zijn van een getuigschrift van middelbaar on derwijs van de lagere graad. Is deze laat ste voorwaarde niet vervuld, dan dienen zij te slagen in een ingangsexamen. De cyclus van deze leergangen omvat eveneens twee jaar. Inlichtingen en programma van deze cursussen kunnen bekomen worden op het secretariaat van de Provinciale Leergang en in de Bestuurswetenschap, ITenegou- wenstraat 29, Gent. oOo C.V.P.-ZITDAGEN AALST Sen. Coppens. maandag 8 januari, in het «Groen Kruos» van 10 tot 12 u. W. Verleysen, dinsdag 9 januari, in het «Groen Kruis», van 19,30 tot 20,30 u. E. Moriau. zaterdag 13 januari aan huis van 10 tot 12 u. en in St. Jozefskring te 19.30 u. L. Moyersoen. zaterdag 13 januari aan huis R Otie, zaterdag 13 januari, in het Groen Kruis van 10 tot 12 u. I De moeilijkheden, die de regering heeft gekend in de laatste weken van het voor bije jaar. heboen vooral betrekking ge had op de uitvoering van die passus van de regeringsverklaring, waarin een grondi ge hervorming wordi aangekondigd van het Departement van Openbaar Onder wijs, rekening houdend met het bestaan van twee kuituren in het land. De kommentaren die aan die regerings belofte werden gewijd, zowel op het ogen blik van de vorming van de regering als in het Parlement, laten er geen twijfel van bestaan, dat de voliedige splitsing werd beoogd van het Onderwijs-ministerie. De socialisten schijnen zien daartegen te verzetten. Reeds maanden terug heb ben ze te verstaan gegeven dat zij die splitsing niet konden gedogen,, zeker niet wanneer daardoor ook ieder van de twee ministeis bevoegdheid zou knjgen over 'n gedeelte van het gesplitste geheel. De zaak werd nog ingewikkelder met de eis, dat hei Sportintituut zou worden onderge bracht onder het departement van «Natio nale Opvoeding» zoals dat nu heet. Het enige argumen., dal door de socia listen wordt ingebracht is, dat hei ondenk baar is, dat het officieel onderwijs hier in Vlaanderen zou worden geieid door een katoliek. Dit argument houdt geen sieek Er zjn, inderdaad voorbeelden van kato- lieken de heren Harmei en Van Hemel- rijck die de leiding hebben gehad van het rijksonderwijs, over het hele land dan en die daarbij bewezen hebben de funda mentele vraagstukken van het officieel on derwijs even onbevangen aan te kunnecn als gelijk wie. Er is, trouwens, een vraag te stellen: als een katoliek geen minister kan zijn van nationale opvoeding, waarom is er geen bezwaar dat het een socialist of een liberaal zou zijn Het is toch een feit dat zelfs een socialistisch of een liberaal minister een eigen levensbeschouwing hul digt, juist gelijk de katoliek zijn gelovige opinie heeft. Iedereen weet bijvoorbeeld dat alle aan gelegenheden van de eredienst ressorteren onder het departement van justitie: nooit heeft iemand durven beweren, dat dit vol stond om te eisen dat de titularis van jus titie een gelovige zou moeten zijn... Een minister is een vertegenwoordiger van de koning als enige drager van de uit voerende macht, en hij kan slechts de richtlijnen opvolgen van het Parlement. De misvorming, die de socialistische poli tici thans willen geven aan de minister- functie kan een gevaarlijke stap worden nar een teloorgang van de democratische geesi van onze instellingen. Wat ons. in deze, echter ten zeerste ver ontrust is de stellingname van de Bond van het Laïsistische onderwijs. Deze he ren, die zich nooit met het schoolpakt heb ben willen verzoenen laten andermaal van zich horen, om de socialistische ministers te stijven in hun verzet tegen een loyale uitvoering van de regeringsverklaring. Dit politiek, erg maar het zou ook kunnen leiden tot een heropflakkering van de schoolstrijd, op een nieuw terrein, in 1962 En wie wenst er dat in België I.D. De heer Jozef Tombeur won te Aalst het A.C,V..C.M.-kaart«ornooi en werd er kampioen 1961.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1