Ve en omstreKeri 1,50 F onveicjneur huidigdc k.A.j. Pardijn Hart te Aaist KLEIN LOGBOEK "primitieven. Roddel of Kwaadsprekerij- Vergift voor iedereen ^ezeróiribune Gazet van Aalst 18e jaargang. Nr. 3 Donderdag 11 januari 1S6° Schoolstraat 26, Aalst UET NUMMER De K.A.J.-afdeling H. Hart kreeg de i rechtmatige beloning als laureaat van het Nationaal Criterium Vlaamse K.A.J. en van de Tweedaagse van Aalst. E. H. Heyse proost en geestelijk leidsman van de H Hartparochie heeft het samen met de hh. Johu Quintijn. Paul Matthieu. Jozef Van Wesemael en de andere bestuursleden van K.A.J.-H. Hart na onverdroten en zware inspanningen voor elkaar gebracht om de kampioenstitel in de wacht te slepen. In de wekenlange ledenslag e inschrijvingen voor Lourdes heeft de K.A I.-afdeling van het H Hart dergelijke bedrijvigheid aan de dag gelegd dat men op eventjes 591 af delingen als overwinnaar uit het strijd perk kwam. Voorwaar een hoogstaande prestatie waarop de K.A.J.-H. Hart fier mag zijn. Bil deze heuglijke gebeurtenis had de Nationale Proost Mgr Cardijn er aan ge houden een bezoek te brengen aan de in feest zijnde afdeling, om zijn persoonlijke gelukwensen te brengen aan het wakkere bestuur. Mgr Cardijn werd in de dichtbe- zette feestzaal Royal begroet door de per- so naiiteiten Oud minister Ludovic Moy- ersoen. Volksvertegenwoordigers R. Otte Eugeen Moriau, ELH. Sehotsaert. Sociale bestuurder. EH. Faes. Verbondsproost afdeling Aalst. E.H. Mussche. Gewest- heuglijke gebeurtenis is dit jaar ook de proost V.K.A.J., E.1I De Craene. onder- J viering van het 50 jarig bestaan van de pastoor H. Hartparochie, E.H. Heyse. af-1 K.A. J., gebeurtenis die samenvalt met de delingsproost H. Hartparochie. Schepenen J 80e verjaardag van Mgr Cardijn. Thans Claus. Ringoir. De Haeck en Van Hoorick 'telt de wereld 3 miljoen K.A.J.-leden en Burgiemeester Blanckaert. C.V P.-Voonzi'j- nog steeds gaat het ledenaantal de hoogte ter Marcel De Bisschop. Senator Coppens J in Een bewijs dat de K.A.J. geroepen is gedeputeerde Wim Verleysen, Verbonds-,I om door te dringen tot de 3 miljard men- voorzitter G. Taeleman; Nationaal propa- sen om elkeen te overtuigen van onze gandist M. Schepens. De Schepper, voorzit j kristelijke levensopvatting, ter A.C.V.: Frans D1 Rauw voorzitter A C.W.; raadsleden Van der Vecken, Van Sinay. enz werk dat Mgr Cardijn in de jeugdbewe ging presteerde, terwijl burgemeester F. Blanckaert als dank voor het bezoek van Mgr Cardijn aan de Ajuinenstad hem als blijvende herinnering het waardevol ere- plaket van de stad aanbood. Het hoogtepunt van het feest kwam na tuurlijk met de feestrede van Mgr Car dijn zelf. die met zijn gekende welspre kendheid zijn honderden toehoorders ten volle wist te boeien. Hij sprak eerst en vooral huidewoorden aan het adres van de H. Hartafdeling om de bereikte resul taten in het Nationaal Criterium Vlaamse K.A.J. en in de tweedaagse van Aalst, die deze agressieve groepering in de K.A.J.- rangen op de voorgrond hebben geplaatst Mgr Cardijn wees er op dat Aalst het eni- geverbond in de wereld is waar hij op ze ven maand tijd tweemaal is geweest, en hij sprak de hoop uit in de Keizerljke nog te mogen terugkeren om zijn dank te mo gen uitspreken voor de zo gewaardeerde werking van de lokale K.A.J.--afdelingen Met de wereldraad K.A.J. in Brazilië, met 400 afgevaardgden uit 100 landen, ver tegenwoordigd door jonge arbeiders, is 1962 beslissend voor de toekomst van de jeugd, die moet samenwerken en niet te gen elkaar mag opgejaagd worden. Een De gevierde rederijkers van Aalst. Met het lied «De Stormklok» onder lei ding van de heer Jozef Van Londerzeel werd deze heerlijke feestnamiddag ïr.ge- zet, waarna een welkomstwoord volgde v. de h. Paul Matthieu. hoofdleider van de afdeling Na het kajottersgebed met uit beelding. onder leiding van ontspannings leider de heer Fons Vinck, een schitteren de opvoering door de V.K A.J. afdeling H. Hart en een dreunend congreslied. werd door het stadsbestuur een sympathieke en eervolle hulde gebracht aan Mgr Cardijn. Schepen Gilbert Claus sprak zijn waarde ring en bewondering uit voor het reuze- Mgr. Cardijn werd bij het einde van z'n diep inslaande toespraak stormachtig toe gejuicht waarna E. H. Pastoor De Craene hem dankte voor zijn geëerd bezoek aan de H. Hartparochie. Met een daverend kajotterslied werd deze prachtig geslaagde feestdag besloten. Vooraleer afscheid te nemen bracht Mgr Cardijn nog een bezoek aan het nieuw opgelichte ontspanningslokaal, dat door de vele vaardige kajotters werd opgericht. De K.A.J.-afdeling H. Hart mag fier zijn VOLKSE OPVOEDKUNDE op de geleverde verrichtingen en nar al de lof woorden van Mgr Cardijn heeft men nog meer geestdrift geput om te trachten in de toekomst op een nog hoger staand peil te fungeren. Het driekoningenfeest SCHITTERENDE INZET VAN Met het jaarlijks driekoningenfeest in de kelder van het aloude Belfort werd het schitterend vertrekpunt geplaatst van de Carnaval 1962. Gedurende enkele uren heeft het «zotte» Aalst en zijn trawanten weer geregeerd waarbij graden en titels uit den boze wa ren cm plaats te maken voor een broeder lijke viering en leute die reeds een voor smaakje gaven van wat het tijdens de ko mende carnavalfeesten in de Keizerlijke Stede zal worden. Burgemeester Blan ckaert. Schepenen Claus, Ringoir en Van Iloorick. «Champetter» Van Sinay. waren er ook. maar deden op hun beurt een duit in het zakje om deze feesten zo gezellig mogelijk te maken. De fiere keizer Carnaval, omgeven door zijn vele prinsen troonden naast het TV- Manneke (Gaston Van den Hauwe) die met de meeste spitsvondigheden de «ben de» aan het gieren bracht. Het was een bonte wemeling van opge togen Aalstenaars, die wel wisten dat Driekoningen voor de<-deur stonden, maar die niettemin een oogje op Carnaval had- dun. Trouwens, talrijke zonen van «de |stad van de roerstok» hadden reeds deze KARNAVAL TE AALST Carnavalsfeer in de kleren, zodat de stem ming werkelijk opperbest was. Worsten, vlaaien, ajuinsoep en bier vulden de tafels tot elkeen op volle toe rental was gekomen. Dan begreep men dat groot en klein toch nog altijd zeer veel van de echte Carnaval houdt, en dat een Aalst zonder Carnaval toch een huis zon der dak zou zijn. GUST VAN PIE KEES We zouden dit vóók-Carnavalkapiteltje nochtans niet willen afsluiten zonder een pluimpje te gooien aan Gust van Pié Kees die nu stilaan reeds de referentie van de eeuwige schimper heeft gekregen. Burge meester Blanckaert. en alle andere gezag dragers moeisten weer door de «goede» modder getrokken wtorden. want het is nu eenmaal een feit dat de hoogste bomen altijd het meeste wind vangen. Het is trou wens aan hen om hiervoor een zekere «pré voyance» (sic) aan de dag te leggen Ondertussen grijnsde Gaston Manneke net of de spotlights van de TV stonden ergens opgesteld in de gewelven tot zeer laat opgetogen en «jonge» Aalste naars; die weten dat zij het zaad van de toekomst (Carnaval) in zich dragen Rederijkers van ARBEID EN KUNST gevierd. Het traditioneel banket van «Arbeid en Kunst» in het Groen Kruis, ging deze keer gepaard met een huldiging van verdienste lijke leden. Het was deken Theo Van Gijseghem, die het inleidend woord deed. waarna E H Sehotsaert. Sociaal Bestuurder, de tal rijke aanwezigen verwelkomde. Door de ken Van Gijseghem en Euverdeken Karei Scholiaert weiden de jubilarissen voorge steld. De gebroeders Jan. Leon en Jozef De Riddei. Adolf Liebaut, Karei Schol iaert. Flip Wery en Julien Vinck werden het ereteken van Sint Genesiusgilde aan geboden voor hun 25 jarige toneelbedrij vigheid. De heer Maurits Van Imschool, die er gedurenden veertig jaar op de planken staat mocht uit de handen van volksver tegenwoordiger Roger Otte de zilveren me daille van Leopold II ontvangen, terwijl hij namens de Kamer 'n perkament kreeg waarop zijn verdiensten in de middeleeuw se taal worden bezongen. Aan Mevr. Hekkers-Bastiaens werd bij gelegenheid van haar zilveren jubileum 'n kunststuk aangeboden waarna alle gevier- den een herinneringstegel in ontvangst mochten nemen. C.V.P.-voorzitter en raadslid De Bis schop overhandigde in naam van de magis traat het ereplaket der stad aan Mw. Hek kers, waarna gedeputeerde Wim Verleys en de heer Van Imschoot decoreerde. Na deze plechtigheden volgde een fijn banket waarop al de leden in de meeste gezelligheid .verbroederden. Roddelaars Sluipmoordenaars kwade hun onderlinge slacht! offers zijn arkensgebraad. want Natuurlijk is het hemd nader dan de rok; we hebben al mizeries genoeg met ons eigen huishouden en ons dierbaar Avondland opdat we ons neg zouden bekom meren met het lot van de Papoea's. Geweet wel de bewoners van Nieuw Guinea inder in de Stille Oceaan, waarover de laatste dagen meer en meer inkt vloeit en zo Soekarno's wensen in vervulling gaan ook bloed zal vloeien Maar toch zou ik voor eenmaal belangstelling willen vragen voor dat volksken ginder, dat beschouwd wordt als het primitiefste ter wereld. Koppensnellers bij uit stek, zijn sommigen van die Papoea's, en daarenboven houden stamoorlogen pas op, wanneer van beide zijden precies evenveel ;evallen. Pas dan verbroederen de vechters rond een heerlijk •an varkensvlees houden die lui. Ge ziet hoe barbaars. Wij in de beschaafde regionen doen dat natuurlijk anders. Wij oorlogen ook. maar volgens normen die in Internationale Conventies vastge legd zijn. En voor alle zekerheid, een vredesverdrag in plaats van een gastrono- isch festijn. Nog wat over die Papoea-primitieven Piot Bakker, een schrijver van over de Moerdijk heeft verteld hoe hij getroffen werd door het feit dat jonge Tapoea's am per een gewoon Nederlands sehoolaireken konden aanleren maar verrassend schoor De tonen troffen van Beethovens Negende Symphonie en van Bachs «Wie schon leuchtet die Morgenstern Maar het voornaamste over die Papoea's moet nog komen De halfnaakte kroe zeikoppen kunnen niet eens LIEGEN. Ze weten niet eens wat dat betekent. Stel je voor, waarde lezer dat wij in een soortgelijke jtoestand van barbaarsheid zouden verkeren. O, Papoea's, simpelen van geest. U hebt waarschijnlijk, beste lezers en I de roddel soms hoogtij viert lezeressen, bovenstaaned titel die wij hier slagen toebrengt, nee. wel integendeel, wij nog eens herhalen en onderlijnen «Roddel zijn er van overtuigd dat in de hogere of kwaadsprekerij vergift voor iedereen» I standen meer en meer op geraffineerde opdat we hem allemaal goed in ons hoofd manier geroddeld wordt dan bij de gewone en ons geheugen zouden prenten, reeds bij de kleine manRoddel is een ware eerder gelezen Deze slagzin werd door de maatschappelijke kwaal tegen dewelke we «Bond zonder Naam» verspreid op een pter.iher-Hefboomaktiekaart Wij menen goed te doen hem eens te omschrijven en te belichten, niet alleen omdat wij diep overtuigd zjjn van de waarheid er van maar méér nog het oog op de opvoeding van onze kinderen en misschien wel van ons zelf - U kunt nooit weten - WAT IS RODDELEN ande- Roddelen is «kwaadspreken ren». We weten, dat in sommige streken, zegt volstrekt moeten ingaan en dat vanaf het opvoedingsproces begint bij onze Kinderen. Roddel is een dodelijk vergift omdat het ontogHare slachtoffers maakt, en dat in alle standen van de maatschappij-! Verlovingen worden verbroken Huwe lijken springen kapot oude vriendschap pen kwijnen posities worden verspeeld., onschuldigen worden vervolgd zaken worden ten gronde gericht En gaat U nu maar zelf verder, beste lezers en lezeres sen met de ontelbare slachtoffers cp te noemen die gij persoonlijk kent en die te lijden hebben gehad en misschien nog lijden omdat over hen door lafaards en RODDELAARS Arbeidsoverwinning In een artikel over syndikal problemen schrijft het socialistische weekblad. Links terloops over de overwinningen van de arbeidsklasse. Een dezer overwinningen is volgens dit dagblad «het verjagen van Leopold III» Nog een van die historische schijnwaar heden. waarvan we dachten dat althans de Li-.ksredakteurs waren bekomen. Teneinde alle politieke sentimenten moest Links eens duidelijk weten te ver tellen WAT de arbeiders precies gewon nen hebben met de troonafstand Johan gestelde koningskwestie in de periode 45- 50. Komaan. Links, soortelijk proza herin nert ons Volksgazet en ditoliteratuur Bloemlezing uit het week van Gery Helderenbeeg. Uit het dichltwerk van onze eminente stadsgenoot priester-dichter Gery Helde- en wje van renberg verscheen zopas een bloemlezing lafaard onder de titel «Gedichten, over Liefde en Dood» (Uitg. Colibrant. Stationstraat 80 F ons de bond zonder naam, het woord «rod- Onverantwoordelijken werd geroddeld delen» minder in voege is. Toch willen wc het gebruiken en doen gebruiken, omdat het in al zijn samenstellingen beter han teerbaar is dan het woord «kwaadspreken» De doodsvijand van de Naastenliefde- De ergste en de meest gemene vijand dus de doodsvijand van de naastenliefde 1 is de roddel. Als men roddelt spreekt men I kwaad van iemand die zich niet kan ver dedigen. die er niet bij is. Daarom is dit zeer laf en zeer gevaarlijk. Zeer laf in de eerste plats omdat de per soon over dewelke geroddeld wordt er niet bij is. Het is gemeen en laf een kind te slaan omdat een kind zich niet kan verdedigen, het is gemeen en laf een hond te slaan, als deze zich niet verdedigen kan. het is nog veel meer gemeen en laf een evenmens te slaan want roddelen is slaan, zó erg soms dat de toegebrachte ze delijke of morele kwetsuren ongeneesbaar blijken te zijn Een roddelaar is derhalve een lafaard zou willen doorgaan voor opold III. Net of het betaald verlof, de Drongen Priji vijfdagenweek, de strijd tegen de eenheids Deze bloemlezing werd samengesteld door wet. de toekomstige struktuurhervorming- een andere stadsgenoot E. H. Piet Thomas en iets of wat te maken hadden met de die tevens de inleiding schreef. Roddelen is ook gevaarlijk. Onzichtbaar en onkontroleerbaar verspreidt zich de roddel overal zowel in de salons der hoogste kringen als rond de biertafel van het stamcaféDenken wij inderdaad niet dat het slechts bij de gewone man is dat SLUIPMOORDENAARS! Roddelaars zijn wezenlijke sluipmoorde naars. Zij zijn uiterst gevaarlijk vooral wanneer ze voor de rest zelf zeer schijn heilig doen of een of andere verantwoor delijke post bekleden en daardoor meer gewicht geven aan hetgeen ze zeggen. «Zeggen» is het woord, want als één van hen gesnapt en ontmaskert wordt dan is «alles maar van horen zeggen» en lijden ze plots aan geheugenverlies, ze herinne ren zich niets meer en ze zijn zelfs ver ontwaardigd dat men hen verdenkt dat «ook maar iets» zouden gezegd hebben Elk van ons dient hier derhalve zijn ver antwoordelijkheid op te nemen. Ieder van ons. ieder in zijn staat, in zijn gezin, in zijn familie, in zijn positie, in zijn betrek king, in één woord, in al zijn doen en la ten en hebt gij toch iets op Uw hart dat gij aan iemand wil zeggen, heb dan de no dige moed om het hem zelf te zeggen Niet achter de rug. Leer dat ook Uw kinderen, dat ze een schone toekomst zou den tegemoet gaan zonder daarvoor van iemand kwaad te moeten spreken Zij zullen er U later dankbaar voor zijn. Opvoeder- Over het driekoningenfeest in de kelder van het Belfort. Ik las in een. dagblad," in het verslag over het feest, dat de «strenge rechter» 'n pleidooi tegen de karnaval hield en het er moeilijk door kon halen. Ik ben er helemaal akkoord mee dat ik het er niet kon doorhalen, want de zaal was zeer rumoerig. Misschien had het pu bliek het niet bij het rechte eirid En daarom wil ik hier van de gastvrijheid van de heer uitgever van dit blad gebruik maken er wat uitleg over te geven. De rechter alias, ondertekenaar van dit artikel had in de feestkommissie erop aan gedrongen ejn paar nieuwigheden met kar naval in te voeren Vooreerst zou op het feest van drie ko ningen overgegaan worden tot het kreëren van MIJNHEER KARNAVAL 1962. Een halve reus. gezeten in een zetel Op dit feest zouden we al de voorzitters of afge vaardigden van al de maatschappijen ont vangen, die bereid waren op de borst van mijnheer karnaval een koddig teken op te steken. We zouden dan deze vertegenwoor digers naar de breugeliaanse tafel verwij zen om hen dan ten slotte door een pa piergevecht tot den strijd aan te sporen tegenover het karnavalkomité. Op het aktief van Mijnheer Karnaval 1962 zouden we ook brengen (symbolisch natuurlijk wanf 't is maar 'n mannequin) dat de eerste zondag van karnaval rond 12 uur op de middag op de Grote Markt zou overgegaan worden door tovenaressen (alias en turnsters v. de klub van Aalst) en wiens medewerking we zouden vragen) tot de aanhouding van de ONBEKENDE- CNVERKLEDE. Deze zou in een glazen muit gestoken worden van eten en drinken voorzien, daarna gezeten tussen de benen van Mijnheer Karnaval, en de donderdag meedoen aan de stoet, natuurlijk gebon den met kettingen. Als apotheose na de rondgang van de stoet zou hij de zotskap krijgen op de Grote Markt. Ik opperde de wens voor het eerst beroep te doen op Nandje Buyl die we dan ook voor de tribune verkleden in Schipper naast Mathilde. Mijn doel alleman in de karnavalpot meedraaien. Toekomende jaar zouden we aan onze stadspoorten en in de winkels en herber gen van onze stad het karnavalteken ver kopen ten bate van de stoet en zou Mijn heer Karnaval 1963 gezeten zijn vooraan een glazen huis die zou meegevoerd wor den in de stoet en waarin we 13 mijnheren zouden opsluiten door de tovenaressen ge vangen genomen op de doortocht van de stoet en die natuurlijk niet voorzien zijn van het karnavalteken. Ik meen dat dit een enig sukses zou worden voor onze stad Het spreekt van zelf dat deze 13 man nen duchtig zullen onder handen genomen worden voor de tribune en verkleed zou den wandelen gezonden worden. Die mijnheer Karnaval 1962 zou de dins dag rond 9 uur s'avonds met 'n stoet naar de Grote Markt gebracht worden en dan door een kafnavalgerecht veroordeeld zal worden om als straf voor al de zottighe den die hij tijdens de karnaval laten uit kramen heeft veroordeeld te worden tot de verbranding. Spektakel die heel wat hoger zou moeten liggen als verleden jaar En het is die strafvordering die ik als «substituut van het karnavalgerecht» uit sprak in de kelder van het belfort op het driekoningenfeest. Dit was natuurlijk ten persoonlijke titel Mij dunkens moeten we altijd niet blij ven toeren op wat goed was. maar moeten we meer naar vernieuwing zoeken. P D. W.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1