en omstreden i,50 r KLEIN LOGBOEK Cl2ccktvfaardicje Vooreen herziening van zekere onder wijsprogramma s MET SPORTCENTRUM KOMT ER De Middenstand in de storm Hl Gazet van Aalst 18e jaargang. Nr 5 Donderdag 18 januari 1962 Schoolstraat 26, Aalst Klein logboek Het Sportcentrum komt er De Middenstand in de storm Sportnieuws II KI M M MEK rum .alst r de artr 60 sec- vlak evel - l ap- be- inka- Het was tijdens de eerste prille dagen van het nieuwe jaar. In een herberg aan een grote verkeersader ergens in het Vlaamse land zaten een vier tal man rond een tafel ernstig verdiept in een kaartspel. Hoe het kwam weet ik niet, maar plots werd de rustige, genoeglijke atmosfeer van de herberg gestoord door een twist die opstak tussen de kaarters. Was het tengevolge van een bovenmatig verbruik van alcohol of wat ook maar in nkele minuten tijd ontaardde de scherpe woordenwisseling in handtastelijkheden! tussen de beide jongsten van het kaartersgezelschap Het werd meteen een Far-Westtafereel tot grote alteratie van de uitbater van! deze overigens eerbare instelling. Dra rolde het tweetal over de vloer in een duel-1 dat voor een van beiden alles behalve prettige gevolgen beloofde te hebben. Tevergeefs trachtte de uitbater de vechtende te scheiden Toen kwam daar een man op eerder gevorderde leeftijd binnengestapt, een reus van een vent. Een ogen blik bekeek hij het tafercel. wierp een blik naar de uitbater en toen in een oog wenk trok hij de vechtjassen van mekaar weg en plantte zich als het ware tussen Scheidt uit. met die zever, mannen, zei hij kort. Wat jullie doen is hoogst on verstandig». Beiden vergaten een ogenblik hun woede, bekeken als onderworpenen de vreemde bezoeker, en dropen af. Het werd weer rustig in de herberg en de welgekomen scheidsrechter dronk aan de toog een pint. sloeg een praatje met de uitbater, voor wie hij blijkbaar geen onbekende was. en verliet dra ook de herberg. Wie die man was De cafébaas heeft het achteraf aan een paar verbruiker: teld. Een oud-gevangene, die na de eerste wereldoorlog ingevolge zwaar misdrijf /an gemeenrecht werd veroordeeld en zo wat twintig jaar in de gevangeniscel ver toefde. Hij keerde in de vrije wereld terug als een nieuw mens. die rechtvaardig is als niet een, die een hekel heeft aan twist en ruzie, kortom die een eerbaar burger is geworden. Geeft toe, waarde lezer, dat de wereld »-ol verrassingen is JOHAN Op een onlangs gehouden kongres van ingenieurs werd door in'genieurs die dertig of veertig jaar geleden' hun diploma be haalden. de opmerking gemaakt dat ze niet veel meer begrepen van sommige ho gere cursussen van wiskunde. Inderdaad is op het gebied der exacte wetenschap pen, sinds de laatste decennia, een derge lijke evolutie ingetreden, dat men bijna over een revolutie mag spreken. Dit feit is nogmaals gebleken, en dan op veel akutere manier, tijdens postuniver sitaire kursussen die door de Polytechni sche Fakulteit te Bergen worden ingericht Daar zag men inderdaad dat op de onge- Men weet dat er reeds geruime tijd pla r.nen bestaan voor het bouwen van een sportstadion in de Ajuinenstad. Reeds enkele maanden terug trouwens deed men op het Pierre Cornelisstadion de symbolische overhandiging van het voorlopig plan, zodat elkeen wist dat er eindelijk schot zou komen in het initiatief. Tijdens een bijeenkomst op het stadhuis waarop schepenen Gilbert Claus en Staf De Haeck. en de voorzitter van het Sportcomité Willy Vemimmen. de persleden, en de afgevaardigden ontvingen van de verschillende sportverenigingen, werd medege deeld dat alles nu zover gevorderd is dat de plans zijn uitgewerkt en dat de minis ter zijn akkoord heeft gegeven, zodat niets meer het bouwen van een prachtig sta dion in de weg staat. Het is in de omgeving van het huidige I Het stadion zal plaats bieden aan vijf- voetbalterrein op de Osbroek dat het sportcentrum zal opgericht worden. Een oppervlakte van zes hektaren werd be schikbaar gesteld om dil groots plan te verwezenlijken De nivelleringswerken zul len reeds over enkele dagen aanvangen en bedragen nagenoeg zes miljoen, zodat de bouw van dit centrum een reusachtige in vestering zal worden. entwintig duizend personen, wat ruim schoots voldoende is. Een sintelbaan zal rond het terrein niet aangelegd worden, daar men het kan stel len met de bestaande iooppiste, waaraan men natuurlijk de nodige verbeteringen zal aanbrengen. De afmetingen van de hui dige sintelbaan zijn trouwens geschikt v belangrijke kompetities, terwijl de inde- De meeste aandacht gaat natuurlijk hng van het terrein voor de verschillende naar het voetbalstadion, dat evenwijdig I loop en kampnummers aan de modernste veer 20 ingenieurs, die nochtans ten hoog- zal aangelegd worden met de huidige dreef j eisen zaï aangepast worden, ste 10 jaar afgestudeed waren, er slechts naar de Osbroek, hoewel men de straat Men ral het bestaande sladion behou- on was die enigszins vertrouwd was ge- zal moeten omleiden om alles te kunnen den, alhoewel men in de onmiddellijke om- geving nog een derde voetbalveld zal aan leggen. Men wil inderdaad daarmee de Wat komt Cesar toe uin Valst i 78 levat ïldor- ver- twr k in- deze vraag om inlichtingen op welbepaal de dagen diende te worden gesteld. Toen hij nader aandrong, en preciseerde dat het een eenvoudige vraag betrof waarop telefonisch een antwoord kon verstrek Verschillende lezers van nabij betrok ken bij het stedelijk kultureel leven heb- i ben er herhaaldelijk reeds hun verwonde- ring uitgedrukt over Het lelt dat inzake «treeB hij als scherp^ repliek zegelrechten met betrekking tot aanplak brieven en dergelijke meer ten behoeve raakt met bepaalde nieuwe technieken en j oprichten, disciplines. Wij hebben hel hier vooral Voor de grasmat zal men een moderne over de statistiek, en watthans operatio- drainering aanleggen, terwijl eveneens de neel onderzoek wordt genoemd. maximum afmetingen zullen genomen wor Daaruit blijkt dat er wat schort in on- 'den, 110 maal 75 meter. De staanplaatsen ze hogere onderwijsprogramma's voor in-zullen in een ovalen cirkel rond de gras- genieurs. Er bestaat weliswaar een kom- mat opgetrokken worden, hoewel men in missie, aangesteld door het ministerie van hoofdzaak de natuurlijke glooiing van het Openbaar Onderwijs die over de inhoud terrein zal volgen. Daardoor zal het stadi- dezer programmas advies moet uitbrengen on zelf in een mooie omgeving kunnen ge- Herhaaldelijk reeds werd vanwege men- bouwd worden, en zal men niet schrille sen uit de nijverheid gevraagd dat de kur- tegenstellingen scheppen van meterhoge sussen van matematiek aan de noden en betonwerken en natuurgroene landschap behoeften van het modern bedrijf zouden pen. Men heeft een langdurig onderzoek orden aangepast. gewijd aan de windrichting en de zicht- Telkens stuitte die vraag op de absolute i baarheid, zodat de grote tribune aan de Mijnheer, het kan mij niet schelen Is er daar ergens geen ministeriële om- ku 1 turelc manifevtaties dow "de" b<^ bepaald dat de ambtenaren van offiële diensten het publiek beleefd zendbrief die bepaald dat de ambtenaren die dat wel doen, maar er zijn er blijk "baar in ons land ook die van oordeel zijn dat het publiek maar al te publiek is voegde diensten van het Ministerie van Financiën een advies wordt gegeven da! althans in de praktijk zeer verschillend is Of de Fiscus en Kuituur Zeer verschillend in de praktijk omdat initiatieven van louter artistieke aard er [rottl soms letterlijk en figuurlijk belast wor den. kortom het «sla htoffer zijn van de wet op de zegelrechten terwijl in andere gevallen waar de «kuituur ofte kunst» een vlag is die de lading niet dekt van soort gelijke eesariaense dingens wordt vrijge steld. Guldensporenkomitee ïlua r.ssl rot We menen niet dat het nodig is dat een bost-'l volksvertegenwoordiger hierover een par lementaire vraag stelt. Maar nuttig is het alleszins wel dat door de bevoegde dien- t. 22 sten duidelijke en klare inlichtingen wor I den gegeven. De administratie I. er voor deze'dag en"voorlTt de bevolking en niet omgekeerd, en achte loosheid zoniet het misprijzen dat sommi- moii ge ambtenaren tentoon spreiden bij soort kei. gelijke vraag om inlichtingen vanwege ver kulturele verenigingen is soms ergerlijk Ofschoon nog ettelijke maanden ons scheiden van de traditionele Guldenspo- renviering. ware het nuttig indien het be staande stedelijke Guldensparenkomitée zich van nu af reeds zou beraden over 'n programma. Zodoende zou men alle mis verstanden en ongelukkige improvisaties kunnen vermijden. Het a.s. 11-juliprogramma dient derwij ze opgevat, dat alle Aalsterse. kullurele en sociale verenigingen van welke wijsge- ringe of politieke schakering ook, er hun medewerking kunnen aan verlenen, opdat Aalst een dag zou kunnen zijn van Vlaamse solidariteit over alle partijtegenstellingen heen En het ware terzake vooral dienstig in dien men zich bij de keuze van wie men weigering van de universiteitsprofessoren die het dient gezegd nog al te veel can de oude stempel zijn. Tot hier toe wordt de matematiek in on ze universiteiten als een akademische we tenschap onderwezen. De praktische weer slag ervan op het dagelijks gebruik in on ze bedrijven wordt uit het oog verloren. Indien bijvoorbeeld de Amerikanen inzake operationeel onderzoek*, inzake probabili- teitsberekeningen. inzake statistiek, ons nog steeds een heel eind voor zijn. dan is dat voor een deel te wijten aan een gebrek aan een lacune in onze hogere onderwijs programma's. Men kan natuurlijk best be grijpen dat een professor zich alleen be voegd acht om de inhoud van zijn kursus te bepalen. Nochtans kan de vraag gesteld of het voor een dergelijk professor, geen goede wetenschappelijke vorming zou zijn moest hij enkele weken of maanden per jaar in een bedrijf doorbrengen. Het is opvallend hoe de meeste Ameri- kaanse professoren een hele tijd in de praktijk, in de nijverheid, in het bedrijfs leven hebben gestaan. Een dergelijk toe sta? n van do teorie aan de proktijk kan alleen maar gunstige resultaten afwerpen Inderdaad .\at zou n.t-n denken van een Universiteitsprofessor in geneeskunde die zelf geen praktijk zou hebben. Nu willen niet beweren dat professoren die in- rehterzijde van het terrein zal opgetrok ken worden. Onder deze tribune heeft men ruime en moderne kleedkamers voorzien, een oefen zaal voor de wintermaanden, een bureel voor de directie en een medische kabinet. wensen inwilligen van de scholen, die mo menteel niet over de nodige terreinen be schikken. Ook de andere sport takken zul len niet uit het oog verloren worden. Het Centrum zal tevens een wipinstallaiie rolschaatspiste, basketball, handbal, tennis volley-ball en andere terreinen bevatten. Op deze bijeenkomst drukte eenieder zijn tevredenheid uit over het project, dat in de volgende maanden de meeste aan dacht zal opeisen. Men voorziet dat reeds volgende maand met de grondwerken zal aangevangen worden, waarna men tia^s gewijze lot de verscmuenue xaztu za. Over gaan. Het akkoord van de minister spieeut immers in deze zin dat men jaarlijks ze ven miljoen zal beschikbaar stellen voor de uit te voeren werken. Eindelijk zal daarmee de droom van het sportieve Aalst in vervulling gaan Er gaat geen dag voorbij of*de publiei- j jn de winkel zelf. teitsbladzijden van de kranten brengengen ketting van zefstandige handelaars ons de mededeling dat ergens een «super- j kan dit ook. En niet alleen kan zo'n orga- marktii werd opgericht. Wat zo'n super- nisatie samen aankopen, maar tevens ook markt is, weten de meeste lezers wel. Ten- aan kollektieve publiciteit kan ze doen slotte een grootwarenhuis, ondergebracht in een los in elkaar gegooid gebouw, er gens aan de rand van een stad, met veel parkingmogelijkheden en veel barnumre- klame. Welke stunt gebruiken deze super markten om de klanten aan te trekken Zij afficheren enkele artikelen die zij I eenvoudig onder de aankoopprijs verko pen. Daardoor trekken ze de mensen naar hun winkel, en wat op enkele artikelen wordt verloren, wordt ruimschoots terug gewonnen op enkele honderden andere. Wat kan de middenstand doen om zich tegen deze groeiende vormen van distri butie te verzetten Er is de wet, die ver biedt als we ons niet vergissen dat Naar de geest, niet naar de letter. In dit verband word ons een geval gesigna leerd van een voorzitter van een Aalsterse kulturele vereniging die dezer dagen aan de bevoegde dienst van het Ministerie van Financien telefonisch een inlichting vroeg baan jn verband met de toepassing van zegel rechten op aanplakbrieven. eBels De achtbare man werd geantwoord dat vrij «Ie feestredenaar heet. zou laten leiden staan voor de kursussen voor ingenieurs dooi de overweging dat de man van de nooit iets met de praktijk te maken heb- straat die per definitie een on-bewuste I ben. Maar wat de matematische weten- aming is. vooral moet duidelijk gemaakt schappen betreft, daar blijken we nog uit worden wat de betekenis is van een 11-ju- sluitend te houden aan een zuivere teore- tische vorming. Wat baat het, inderdaad •iering in deze tijd. Dat hem moet duidelijk gemaakt wor den waarom er nog 'altijd sprake MOET zijn- van Vlaamse aktie We hebben niets aan een feestredenaar die met veel oratorisch talent 1302 evo ceert doorheen een romantische bril of aandraven komt met statistieken die ie dereen reeds kent. VERLICHTING NOOD7AKE- LIJK VAN OPRIT AAN AUTOSNELWEG Statie rooi n j; Een recent auto-ongeval aan de oprit K ei van de autostrade, op het grondgebied Mat- Erembodegem. auto-ongeval waarbij o m. de bekende renner Edgard Sorgeloos ge- tegcikwetst werd. bewijst eens te meer de nood- j zakelijkheid van een doeltreffende ver lichting in deze omgeving. Kamerlid Moriau heeft dienaangaande reeds enkele jaren geleden het betrokken [departement van deze onduldbare toestand op do hoogte gebracht. Het ziet er naar uit dat ter zake ander maal zou worden aangedrongen bij de verantwoordelijke minister Niet alleen BERICHT De pasteibakkersbond van Aalst en om geving brengt ter kennis dat van 1 febru ari 1962 af de winkels hunner leden geslo ten zullen zijn te 20 uur. De leden Baeyens. Molenstraat, 18 De Valkeneer. Kattestraat, 4 Roelandt. H Hartlaan. 28 - Gossey, Geraardsberg- se straat. 44 Petit. Driesleutelstraat. 37 Van Wambeke. Schoolstraat. 29 Pon- net. Kasteeldreef 49 I«ede Aerts. Naar stigheidstraat. 172 oOo NAAR WI.JZIGING IN DE TRAMLIJN AALST-BRU8SEL De Nationale Maatschappij van Buurt spoorwegen heeft een beslissing getroffen inzake de inrichting van gedeeltelijke ver- vangsautobusdiensten Brussel-Asse-Aalst. Tijdens de spituren zouden alleen nog electrisehe trams ingelegd worden tussen Hekelgem en Brussel Overdag zouden en- voor de automobilisten maar ook voor de i kei autobussen rijden. De tramsporen zou- fietsers en voetgangers levert de huidige I den opgebroken worden tussen Hekelgem J toestand een onmiskenbaar gevaar op en Aalst de probabiliteitsteorie volkomen onder de knie te hebben, als we niet meteen weten [tot welke nieuwe aanwendingen deze teo rie kan leiden. Waarom zien we bijvoor- I beeld niet in dat dergelijke wetenschap ons de grondslag bezorgd van bijvoorbeeld het marktbeleid, van de selektie der pro- dukten. Bij ons blijft nog steeds de «heeling» de «flair» van het bedrijfshoofd als enig gel dende maatstaf voor het bepalen van zijn produkten en van zijn markten. Dergelij ke handelwijze is sinds lang voorbijge streefd. Er bestaan formules die ons toela ten. met grotere zekerheid deze bereke ningen te maken. Het komt er alleen op aan wiskundige wetenschappen zo aan te leren dai de studenten inzicht krijgen in de mogelijke aanwendingen ervan. Hetzelfde geldt trouwens voor het tech nisch onderwijs. Ook daar zouden stages in de praktijk aan de leerstof een nieuw modern kleed kunnen bezorgen. Een kleed dat ons heel goed van pas zou komen in de huidige situatie. Want de toestand is nu eenmaal zo. dat Amerika bijvoorbeeld, nu het zich door de gemeenschappelijke Europese markt enigszins competitief be dreigd voelt een geweldige inspanning zal leveren om terug aan de spits te komen. Morgen, dat wil zeggen binnen één, twee drie jaar, zal de Amerikaanse konkuren- tie weer ten volle spelen tegen ons. op alle wereldmarkten. Als we ons nu niet schrap zetten zullen we hiervan over weinige tijd de nadelige invloed ondervinden. Daarom zou het nodig zijn dat bepaalde onderwijs programma's eens terdege zouden worden onderzocht om na te gaan of zij nog be antwoorden aan de .huidige vereisten. L. B. Wij hebben al meer dan eens gewezen op de noodzaak van een ^etere opleiding. Een winkel houden, betekent niet alleen een mooie etalage hebben, een goed assor timent, vriendelijk te zijn voor de klan ten, een mooie verlichting te hebben, of een neon-reklamelicht. Het betekent ook iets afweten van bedrijfsorganisatie, kun nen aankopen, statistieken bijhouden wat betreft klanten en artikelen. Elk jaar be wijst de inventaris, tenminste voor diege nen die zo'n inventaris maken, want spij tig genoeg zijn er nog heel wat winke liers die dat niet doen, elk jaar dus be wijst de inventaris, dat een winkel met grote hoeveelheden onverwachte waren onder de prijs zou worden verkocht, maar blijft zitten. Alles was onder de deze wet blijft gewoonlijk dode letter omdat zoveel achterpoortjes bestaan, waardoor het prijsverschil kan worden verklaard. Een winkelier kan maar moei lijk zo maar, van de ene op de andere dag een artikel onder de prijs verkopen. Hij heeft niet het assortiment van een groot warenhuis en kan bijgevolg het verlies niet terugwinnen op andere producten. En dat de middenstand noodzakkelijkerwijze moet lijden onder deze supermarkten, ligt voor de hand. De miljoenen die daar be steed worden, gaan niet naar de zelfstan dige handelaars. De enige redding voor de winkeliers ligt in de kettingfilialen. Door aan te slui ten rond een grossier en aan samenaan- koop. maar ook aan opleiding te doen. kan de winkelier het verlies enigszins kompen- seren. Het spreekt van zelf dat een groot warenhuis. dat enorme bestellingen doet vanwege de fabrikant kortingen krijgt die voldoende zijn om een behoorlijke winst na te laten, welke ook de prijsdumping is prijs ge- soldeert moet worden, is verlies, Hoe min- der onverkochte waren, hoe hoger rende ment. Daanaast zitten dan de artikelen die een trage rotatie kennen. Het is niet omdat men éénmaal in het jaar eens een artikel heeft, dat men dit noodzakelijkerwijze moet houden. Het tegendeel kan ook waar zijn. omdat een minimum sortering ver eist blijft Maar dit afwegen, berekenen, gaat slechts als men statistieken bijhoudt. Wij weten het wel. vele winkeliers den ken nog steeds dat ze alles uit hun hoofd kennen. Ze hebben een groot vertrouwen in hun eigen «tak». Zeer goed. Maar de gestadige achteruitgang van het zelfstan dig klein bedrijf bewijst toch ook wel dat er iets hapert. Waarom eens niet een meer wetenschappelijke methode beproefd9 Het kost slechts weinig en tenslotte zal het veel meer op brengen. De middenstanders mogen niet vergeten dat hun voortbestaan slechts dan zal verzekerd zijn. als zij zelf zich zullen hebben ingezet. L. B. A C V-CM-kaarttornooi te Aalst- Mijlbeke eindigde met een groot sukses en het ivas tenslotte Huylebroeek Roger welke ais kampioen werd gehuldigd

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1