Vt en omstreken b* '^Yla.ar een werkeLyke Een gevreesde ziekte De Pokken Meer dan twee honderd miljoen Russen ^dLunetóckllder '^YYlulcler overleden 1,50 F SPORTNIEUWS Gazet van Aals in ui i nummtK Meer dan honderd duizend russen Een gevreesde ziekte De pokken Naar een werkelijke jeugdpolitiek Sportnieuws Dames voor I" alleen. 18e jaargang. Nr 20 Zaterdag 10 maart 1962 Schoolstraat 26, Aalst De debatten rond het Nationaal Insti tuut voor Lichamelijke Opvoeding en Sport (NTJJpS) en het jeugdmanife9it goedge keurd door het C.V.P.-kongres te Oostende hebben er veel toe bijgedragen om de jeugdpolitiek ruimer te gaan beschou wen dan onderwijs en vrijetijdsbesteding. Links en rechts gaan thans stemmen op om een totale jeugdpolitiek te ontwerpen zoals er een gezinspolitiek, of een politiek voor bejaarden kan gevoerd worden. Bij iedere nieuwe generatie meent men een krisis van de jeugd te kunnen ont dekken. De jeugd gaat graag op zoek naar vernieuwing en zulks moet ons niet buiten mate verontrusten. Zo op onze dagen de dingen een dramatisch karakter dreigen aan te nemen, is dit te wijten aan het feit dat de jeugd in een wereld is terechtgeko men die zelf stuurloos schijnt geworden. Nieuwe uitvindingen, het materialisme dat zowel in het Oosten als in het Westen hoogtij viert, het steeds sneller wórdende levensritme, heeft de mens. maar vooral de jonge mens, aangegrepen door een diep gevoel van onzekerheid. Een vervreemding tussen jeugd en maatschappij is hiervan een der ergsfe gevolgen. Zo gezien wordt jeugdpolitiek een der grootste opdrachten van deze tijd. GEEN STA ATS JEUGI) «Jeugdpolitiek» hoeft niet noodzakelijk het beeld op te roepen van een of andere staatsjeugd naar nazistisch of komr.ui- nistisch model. -Neen. de welbegrepen jeugdpolitiek moet die maatregelen om vatten, die naast het gezin en de school, de volledige ontplooiing van de jongen of het meisje moeten mogelijk maken. Jeugdpolitiek sluit dus noorlzake' ïker- wijze in diepe eerbied voor de eigen per soonlij khed van de jonge mens. betere en ernstigere voorbereiding van de jeugd op het leven, ook op het maatschappelijk le ven. Aangezien de Staat verantwoordelijk is voor de hele jeugd van het land. heeft hi i ook een verantwoordelijkheid te dragen in zake jeugdpolitiek. Met dit te schrijven geven wij onze pluralistische beginselen niet prijs. Maar waar de staat invloed kan uitoefenen op het openbaar leven, in al zijn uitingen, is het ondenkbaar dat de Staat helemaal .niets zou doen inzake het jeugdbeleid. Deze vaststellingen plaatsen ons voor 'n dilemma enerzijds evolueren de tijden zo dat een behoorlijke jeugdpolitiek onmis baar wordt: anderzijds blijft ons wantrou wen ten opzichte van de Staat, waar die zich om de jeugd bekommert, zeer groot. SCHOOI.PAKT TOETSSTEEN Welnu, de wijze waarop het schoolpakt verder zal worden toegepast, de interpre tatie die zal gegeven worden aan de neu traliteit van het Rijksonderwijs zullen van doorslaggevende aard zijn voor de verdere houding van de christelijke gemeenschap ten opzichte van de Staatsiniüatioven in zake jeugdbeleid. Opdat het Belgisch huis bewoo il arr zou blij ze", moet de Staat, waar hij initiatieven neemt de uitdrukking zijn van de ganse natie. De grootste waak zaamheid is hier geboden Elke regering, elke partij met zin voor verantwoorden jkhc d moet- aandaent p-'i.en ken aan de vele jongeren die in de huidige maatschappelijke ontreddering dreigen sen onder te gaan. Anderen hebben reeds de zwakheden van onze jongeren aandachtig bestudeerd en-trachten die te exploiteren door geperfectioneerde wetenschappelijke methodes. Het aanmoedigen, het mogelijk maken van sportbeoefening, vrijetijdsbesteding, volksopleiding en culturele vervolmaking I kortom de geleidelijke uitwerking van een I volledig jeugdplan dat een kader zou moe- I ten geven voor het leven van alle jonge i mensen is ongetwijfeld een opdracht waar I allen die bij het probleem betrokken zijn zich onverwijld zouden moeten gaan toe wijden. I. D Deze vreselijke ziekte die tijdens de voorbije eeuwen miljoenen slachtoffers maakte en in 1870, tijdens de Frans-Duitse oorlog, nog 200.000 gevallen kende, werd ondertussen volledig door de pokkeninen- 'ting overwonnen. Inderdaad, tijdens de eerste wereldoorlog deden zich slechts en kele tientallen gevallen voor. tijdens de laatste oorlog geen enkel En dit niettegen staande miljoenen mensen bij elkaar wer den gebracht. Dat belet echter niet dat de ziekte ergens anders blijft voortwoekeren. In Azië bij voorbeeld. zijn haarden blijven bestaan Onder meer in India en Pakistan Zo ko men dan ook jaarlijks nog alleenstaande gevallen in ons eigen land voor. Maar aan gezien het hier meestal om vreemdelingen gaat en dan nog slechts om hoogstens een tiental personen, let geen mens er nog op De pokken is een zeer besmettelijke ziek te. te wijten aan een ultravirus, die ultra genoemd wordt omdat de virus zelf sterk is en bestand tegen alle mogelijke aanval len. Zo blijft de virus aktief leven in kle ren. huisgoed, meubelen. "De incubatietijd bedraagt tien dagen. Tussen de besmetting en het te voorschijn treden der symptomen verlopen dus tien dagen die uiterst gevaarlijk zijn omdat niemand weet dat dc besmette drager is van de virus. Na tien dagen breekt de ziek te in volle heftigheid los hoge koorts, ril lingen. rheumapijn. zenuwstoornissen, en dan de zo gevreesde vlekken in aangezicht hals en borst; vlekken die puisten worden, openbreken en voor goed de huid met ech te gaten vult. Laten we al dadelijk zeggen dat er geen specifiek geneesmiddel bestaat tegen pok ken, als de ziekte reeds opgetreden is. Is de ziekte toch ingetreden, dan dient de zieke te worden afgezonderd alsmede al diegenen die met hem in aanraking zijn geweest. Zijn kleren dienen volledig ont smet alsmede het huis waarin hij woonde. Een zieke die genezen is. dient nog min stens veertig dagen afgezonderd te blijven. Waaraan zijn nu al die gevallen van pokken die de laatste weken in Engeland, Duitsland en Frankrijk worden gesigna leerd te wijten0 Eerst en vooral aan per sonen die in India geweest zijn. Wellicht ook aan het feit dat de Indiase blauw- hemden die naar Kongo gegaan zijn. dra gers waren van het virus en dus niet alleen de Katangezen hebben beschoten maar ook de pokken hebben rondgedeeld. En tenslotte ook wel gedeeltelijk aan het feit dat de laatste jaren, de inenting min- der streng bij ons gebeurt. De inenting vrijwaart gedurende drie a vijf jaren. En geeft voor de rest een zekere immuniteit. Wat niet wil zeggen dat in geval van epi- I demie iedereen zich niet zou moeten laten her inenten. Voorzichtigheid blijft steeds geboden. MEDICUS Wij weten niet of de volkstellingen in Rusland evenveel stof doen opwaaien als j bij ons. maar het feit is het dat de laatste plaats gréep in 1959 Deze volkstelling had uitgewezen dat Rusland op dat ogenblik 201 miljoen inwoners telde. Sindsdien is die bevolking nog aangegroeid en als we dan Kroestsjev mogen geloven en schrijven dus 212 miljoen onderdanen van Nikita Dezelfde Nikita vertelde verder, enkele maanden terug, dat per jaar zo wat vijf miljoen Russische vrouwen en mannen in de echt treden. Hij scheen daar bijzonder fier op te gaan. En dat mag ook wel. als men bedenkt dat naast Rusland er een China ligt dat 700 miljoen inwoners telt. viermaal meer inwoners per vierkante ki lometer heeft en bijgevolg dus niet alleen absoluut maar ook relatief heel wat meer bevolkt is Siberië immers blijft een enorm land waar de inwoners eerder schaars zijn. Niettegenstaande de inspanningen van Kroestsjev die tracht de jonge Russen er naartoe te sturen. Maar vijf miljoen Russen die trouwen dat betekent twee en een half miljoen ge zinnen bij, dus twee en een half miljoen nieuwe huisvestingen. Welnu daar knelt nu precies de schoen. Er zijn woongelegenhe- den te kort. Wel heeft Kroetsjev onlangs verteld dat vijftig miljoen Russen een nieuwe woning hebben gekregen sinds de oorlog. Dat leek vooralsnog een minimum te zijn. niet al leen omwille van de grote verwoestingen welke door de oorlog werden veroorzaakt, maar ook omdat voor de oorlog de bouw nijverheid lange tijd het zorgenkind was Geweest. Toen woonden de Russen met drie- vier gezinnen samen op enkele kamers. Heel dikwijls, gebeurde het zelfs dat een -ertrek in twee of drie delen word verdeeld Wie een eigen keuken bezat, ging door voor een rijkemanszoon. Een badkamer werd on vermijdelijk minstens met twintig andere gezinnen gedeeld, voof zover er natuurlijk water en gas was om het te verwarmen. Steeds in zijn zelfde rede. verklaarde Kroetsjev dat in 1961 82 miljoen vierkante meter gebouwen werden opgericht. En dat daardoor tien miljoen Russen huisvesting hebben gekregen. Dat geeft dan meteen een kijk op wat de Russen zoal aanzien als een modern appartement. Tweëen tachtig miljoen vierkante meter, dat betekent acht vierkante meter woon- oppervlakte per persoon, zegge een vertrek van vier op vier meter, hierbij begrepen echter, de woongang, het toilet en even tuele andere bijkomende lokalen. .Men mag dus zeggen dat elk gezin gemiddeld over 2.5 vertrekken beschikt maar dan vertrek ken van tamelijk kleine ruimte. maximum 3 op 3 m. Er schijnt dus wel vooruitgang, maar tiental'en miljoenen Russen blijven nog ?tecd /eer bekrompen wonen. Vooral dan n de steden. Want bovenstaande cijfers rijn natuurlijk gemiddelden, die gelden zo- ,vel voor de landelijke gemeenten als voor de steden. Welnu uit andere cijfers blijkt dat de meeste mensen op de buiten over ruimere vertrekken beschikken dan wel de stedelingen. Kortom het woonprobleem blijft een nachtmerrie voor Kroetsjev. Des te meer daar de Russische bevolking stilaan naar eigen appartementen of huisjes schijnt te trachten. Wie doorheen de regels van de kranten kan lezen, ^'et die betrachting herhaaldelijk met de bouwplanning de draak gestoken. Zo wordt verteld dat ie mand die 's avonds ietwat beschonben naar huis keert, geen moeite heeft om zijn eigen huis terug" te vinden Hij kan om 't even welk vertrek binnen gaan. Er zit zoveel volk dat niemand zal bemerken dat er een persoon min of meer is. KRÏT1KOS Te Gent geboren op 28 april 1897, studeer de hij aan de stedelijke Akademie onder de leiding van Delvin en Minne. In 1923 kwam hij op het voorplan toen hij de prijs Pipijn voor schilderkunst behaalde Wat echter minder bekend is, is dat hij niet alleen te Gent. maar ook te Aalst lan ge jaren onderwezen heeft in de Akademie voor schone kunsten, tot einde 1961. Zijn heldere en bekwame leiding heeft jonge schilders geholpen hun kunstgevoel en personaliteit te ontwikkelen: aldus heeft hij bijgedragen tot de uitbreiding van de -(liilderkunst in Vlaanderen. Eén van zjn oud-leerlingen onderwijst nu in onze Stedelijke Kunstakademie: Modest i Van Mulders is een zeer knappe schilder, houder van verschillende eervolle onder scheidingen Hij was de vriend van wijlen Jan Mulder en heeft hem menigmaal vervangen in zijn kursussen. liet echtpaar Roelandt-Sterck uit Nieuwerkerken, in gezelschap van al hun familieleden. Za! Belgie de grote prijs van de uitvinding 1962 wegkapen Waarachtig, de uitvinders kunnen niet ophouden ons te verwonderen. In 10 jaar tijd, hebben zij op onze Salons te Brussel een enige keuze van 6 318 uitvindingen voorgesteld, en ziedaar dat zij ons weer een nieuwe golf van 920 nieuwe uitvindin gen komen aanbieden. Wat zullen zij nog allemaal uitvinden om ons te kunnen blij ven verwonderen. Zoekers uit 19 landen hebben een afspraak gemaakt, om van 9 tot 18 maart te Brus sel, op het 11e Internationaal Salon voor Uitvinders, in allereerste uitgave de vruch ten van hun opzoekingen te komen voor stellen en te laten bewonderen Er zijn er meer dan 90. maar wij zullen ons beperken en er slechts enkele van ver noemen. dit om- een klein beeld te geven van de vele variëteiten welke tentoonge steld worden, niet enkel door onafhankelij ke iiitvinders. maar eveneens door grote ondernemingen welke octrooien bezitten de kleinste radiopost ter wereld welke am per 28 g weegt. 2 golflengten heeft, en in de oorschelp kan geplaatst worden. Een ge heel nieuwe en - natuurlijke methode voor de geboorteregeling. Een onuitgegeven ap paraat om flessen van capsules te ontdoen. Een nieuw soort stellingen in stalen buizen, welke zeer snel opgesteld en afgetakeld kunnen worden. Een kooi met beweegbare tussenschutten. welke het verzorgen van dieren vergemakkelijken. Een wetenschap pelijk apparaat voor de visuele vergelijking van kleuren. Een apparaat om de uittandin- gen van postzegels, gekleefd of niet ge kleefd. te meten. Een nieuwsoortige gepre- fabrikeerde vloer voor bouwondernemingen Een apparaat met hetwelk men radiogra- fies kan maken zonder X-stralen. op ge voelige film en zonder opslorping van be paalde substanties Een fotografisch appa raat dat het gebruik van meerdere films toelaat in éénzelfde apparaat bij voorbeeld een zwart-wit milm en een kleurfilm. Een mecanisme bestemd voor de automatische opening, na een schok, van veiligheidsgor dels. Een automatische melkinstallatie met dewelke men de koeien kan gaan melken daar waar zij zich bevinden Een Camera welke tevens dienst doet als projectietoe stel. dus twee apparèten in één. Een nieu- wp methndp van verbruik van de zonne kracht voor het voortbrengen van zoet wa ter. Een machine om vaatwerk af te wassen met een draaiende straal, in werking, gesteld door de druk van het water. Een water ski voortgestoten door spierkracht. Een me- canisch snoeimes, aangedreven door een draagbare benzinemotor, en dat 5 X vlug ger werkt. Een nieuw systeem voor het snel en definitief opdrogen van vochtige muren. Een instrument dat toelaat vloei stoffen en zalven door de huid op te slor pen. deze uitvinding vervangt de ir.tramus- culaire inspuitingen en is volledig pijnloos. Een nieuw apparaat voor het opslorpen van damp in badkamers wasinrichtingen enz. Om U nog veel plezier te laten beleven aan het zelf ontdekken, verraden wij verder niets meer. enkel nog dit er zijn ongeveer 100 uitvindingen betreffende auto's, verder nog allerlei werktuigen, industiële machi nes, radio, landbouwwerktuigen, sport, enz enz. Wij kunnen ze werkelijk niet alle ver noemen. Het Salon heeft (natuurlijk) plaats in de Internationale Zaal in dc Vooruitgangstr 32 en wel van 9 tot 18 maart. Op 9 maart van 16 tot 20 uur. de andere dagen van 10 tot 20 uur. HKT NIMMER Radio-uitzending over de Economische Expansie in het Arrondissement Aalst Regei matig worden in Radio en TV pro gramma's gewijd aan de economische ex pansie en zijn problemen van het Vlaamse landsgedeelte. In samenwerking met de Economische Raad voor Cost-Vlaanderen zal op zater dag 10 februari, te 16.45 uur in de neder- landstalige uitzendingen van de B R T. een programma over de regionaal-econo mische expansie in Oost-Vlaanderen uit gezonden worden. Als Wcordvoerder van het arrondissement Aalst za! de heer L Moversoen. voorzitter van het actiecomité, optreden. In het kader der inspanningen om de economische her opleving te bpvorderen ??1 hij meer be paald geintervieuwd worden over de ver wezenlijkingen op dat gebied in de streek, o.a. de snijbloementeelt. de nijverhedszo- res en de infrastuctuur Dit is <?en programma dat door niemand die zich aan de welvaart van de streek in to esseert. mag gemist worden. ooo Geert I, alias Jan De Lichte, Prins Karnaval te Leuven Een van de Aalsterse karnavalgroepen die men niet vlug zal vergeten, is wel de groep van de Aalsterse hoogstudenten, na melijk «Universitas», welke de bende van Jan De Lichte uitbeeldde. Al was het maar alleen om de stunt die zij opbrachten en schepen Gilbert Claus te ontvoeren onder de ogen van Dirk Martens en de duizende Aalstenaars en vreemdelingen die op de Grote Markt hadden plaats genomen. Maar terwijl de bende van Jan De Lichte maandag nog verder de straten van Aalst onveilig maakte trok Jan De Lichte, him self, naar Leuven, om er een andere stunt te gaan uithalen de titel van prins karna val "an de Universiteiten weg te kapen Deze prins karnavalverkiezing die door de Vlaamse TV rechtstreeks werd uitge zonden zal omwille van karnaval maar in weinig huiskamers zijn meegevolgd Iedere gilde had een kandidaat mogen naar voor brengen. Voor Oost-Vlaanderen was het onze stadsgenoot Geert Goubert. prae- ses van Moeder Universitas, alias Jan De Lichte Na verscheidene proeven, waaron der het proeven van bier. bleek het dat de kandidaat van Oost-Vlaanderen de sterkste was en meteen de zo begeerde titel op zak kon steken. Alzo regeerde dinsdag, de dag van de Leuvense karnaval, prins Geert I over Leuven. Hiermee heeft Leuven in een tijdspanne van drie jaar twee Aalsterse prinsen, twee leden van Moeder .Univer sitas gehad. In 1960 was het inderdaad Jan Caudron die de scepter zwaaide. Een mooiere beloning v,oor haar 10-jarig bestaan kon Moeder Universitas werkelijk niet krijgen. Hartelijk proficiat Geert Gou bert - J. T. EENDRACHTNIEUWS Volgend elftalh doet de verplaatsing naar Sint-Truiden Haerens Guido: Picqueur Hugo en Van der Borght. Rens.-Lockefeer en De Boeck: Arijs Suys. Jan Van Poelvoorde. Mavama en Antoon Van Poelvoorde. Reserve eP Prez. Zondag a.s. te 15 uur ontvangen de Een- achtreserven deze van Sint-Truiden. Voetballiefhebbers komt de invallers aan- moedigen. De ploeg Van Loo.v: Verhofstadt en Beüon. Wollaert De Coninck en Plas. Wol- bling. EUegeert, Tobback Wijnant en Van der Eist. VOFTBAI. VOORUITZICHTEN door Louis DE PELSMAEKER VERSPIEDERS MAKEN PLANNEN MARCEL VERCAMMEN de trainer van F C. Diest heeft de verre verplaatsing naar Brugge gedaan om Cercle aan het werk te zien. De Bruggelingen zijn. net als Diest, bedreigd in Eerste Nationale, en daarom precies wil men de spelwijze van de West- vlamingen kennen vooraleer ze op bezoek zullen gaan naar het Warandestadion. We weten niet of trainer Geertsen de verplaat sing naar Olympic heeft gemaakt om Sint TruJden. de volgende gastheer van Een dracht. te volgen. Dat zou misschien wel nuttig geweest zijn. hoewel niemand hem een steen zou gooien indien hij het niet had gedaan. Neen. we hebben die inspan ning van de Diesterse trainer alleen willen aanhalen om op de ernst te wijzen waar mee de huidige strijd in Eerste Nationale wordt aangepakt). Niet alleen de ernst, maar ook de vrij ingewikkelde gang van zaken. We zijn toch beland op zeven speel dagen voor het einde, zodat het einde in het zicht is. Welnu, alle ploegen hebben vervolg op blz. 4

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1