en omstreKen Jl&i gedeelde i' Metro's, Trams of Russen 1,50 F De eerste Revolutie werd in Rusland door een Pope geleid KLEIN LOGBOEK Naar een hernieuwde Katolieke Vlaomse Landsbond j Rustdag in Textiel en Bloemenhandel Ni euwe Supermarkt in het Aalsterse Herdersemnaar op slag gedood te Aals1: Gazet van Aa 111 ui i numivicn Klein logboek Het gedeelde brood Metro's, trams of bussen. Een maand geluk voor een kinderhart 18e jaargang. Nr 21 Donderdag 15 maart 1962 Schoolstraat 26, Aalst HET NUMMER Er is aangedrongen geweest en zolang de «40 dagen» duren zal steeds opnieuw worden aangedrongen op de noodzake lijkheid van een herleving van de Vasten. De Vastenmoet terug worden wat hij in den 'beginne was een tijd van onthouding Maar onthouding in de ruimste zin, die zich niet beperkt tot he. derven van voed sel. Dat deze onthouding materiële vruchten afwerpt is een 'logische gevolg. Welke waarde zouden momentele verstervingen hebben, indien wij, eens de Vasten voorbij, even goed voorzien waren of nog beter dan voorheen De Bisschoppen manen ons niet aan tot een «VASTEN VAN SPA- REN», maar tot een «VASTEN VAN BROE DERLIJK DELEN» Onze offers moeten de nood van onze naaste lenigen. Het is het «aalmoezen geven» van vroeger, dat met het gebed en het derven van voedsel het begrip van de boetedoening vervolle digt. de trilogie van de Vasten. Het is deze oorspronkelijke betekenis die niet mag ontaarden. Het komt er op aan. de oorzaak niet met de gevolgen 'e ver warren. De gift op zichzelf is van minder belang dan de geest waarin wordt gegeven, de geest van opoffering. Van zijn overvloed geven, beantwoordt niet aan deze geest. Wij moe en geven wat wij onszelf daad werkelijk hebben ontzegd. «Voorwaar, ik zeg Udeze arme weduwe heeft meer in de offerkist gestort dan alle anderen. Want allen hebben van hun overvloed geofferd, maar zij heeft van baar armoede alles ge geven wat zij bézat, haar hele vermogen». (Markus 12-41) Aldus beschouwd, wordt he duidelijk dat de oproep van het Episcopaat voor een «Vasten van Broederlijk delen» niet tegen strijdig is met die herbeleving van de Vas ten waartoe de gelovigen worden aange maand. Is het teken -van he' delen niet het teken van Christus De Emmaüsgangers herkenden Christus daaraan, dat Hij het brood met hen deelde. Het komt er verder op aan, ons delen te oriënteren. «Broederlijk delen» met wie en hoe' In een ui'voerige en ruim ver spreide documentatie maakt het voor de Vastenaktie verantwoordelijk organisme ons vertrouwd met de afgrijselijke ellende van de TWEE DERDEN van de wereld. In die voorlichtingstaak wordt het bijgestaan door de parochiale geestelijkheid, de kloos terorden. de katolieke organisaties en opi niemachten. Kortom, niemand kan voortaan nog schuil gaan achter een onbekendheid met het probleem en zijn mogelijke oplos singen. of de noodzakelijkheid van een ak- tie. Onze wereld is niet slechts verdeeld in kontinenten, rassen, volken en staten. Naast deze veelvuldige, dikwijls zeer sub tiele verdeling, bes'aat er een veel grovere en veel wezenlijkere. Onze wereld is ver deeld in RIJKEN en ARMEN. de rijken maken slechts één derde van de wereldbevolking uit. maar zij beschik ken over de drie vierden van de wereldin komsten: de overige twee derden, de armen, moeten zich vergenoegen met het overblij vende één vierde: een kleine minderheid heeft meer te eten dan zij kan verteren, terwijl de grote meerderheid voortdurend aan de rand van de hongersnood leeft- de bewoners vande bevoorrechte lan den leven gemiddeld DUBBEL zo lang dan die der arme landen en in deze laatste is de kindersterfte ZEVEN MAAL hoger: sommige streken tellen tot 50, 60 en zelfs 80 analphabeten; voer 70 der landbouwers over de hele wereld is het enige werktuig de hak of de primilieve houtenhakenploeg, die wij als prehistorisch beschouwen. Ziedaar dus. in zeer korte rekken, de balans van ons tijdperk, dat niet tegen staande opzienbarende uitslagen op het ge bied der wetenschap en de techniek, de ongelijkheid tussen de volkeren niet heeft kunnen - of willen uitschakelen. Naast de elementaire plicht van rechtvaardigheid, rust cn ons christenen bovendien het ge bed der naastenliefde. Meteen is ook de vraag opgelostmet wie delen Blijft nu te zien hoe. Het vastenoffer hee) tot doel overal in de wefreld de ellende te bestrijden. Men kan die strijd tegen de symtomen voeren (bv. wat de honger betreft, door verdeling van levens middelen de ziekte, door het sturen van geneesmiddelen, enz.) ofwel tegen de oorT zaken. Overal waar het mogelijk blijkt, verkiest BROEDERLIJK DELEN de laatste weg, zonder evenwel dit standpunt tot een dogma te verheffen. D.w.z. dat tel kens wanneer de omstandigheden het ver eisen. een rechtstreekse hulp verleend wordt in vorm van levensmiddelen, kle dingsstukken, geneesmiddelen, enz. Men denke aan de aardbevingen te Agadir. Te heran en in Chili, aan de vluchtelingen uit Kongo of de overstromingen in Wal lonië en Vietnam. Maar in 't algemeen be oogt de geleverde bijs'and een definitieve uitschakeling van honger en ziekte. Men probeert de mens tot betere landbouwme thodes aan te' zetten, die hem meer en beter voedsel zullen verschaffen. Men leert j hem de ploeg gebruiken in plaats van de hak en de traktor in plaats van de ploeg. Men brengt hem de kennis van het hand werk bij, om hem toe te laten met eigen middelen in Zijn levensonderhoud te voor zien. Men leidt de mensen van de nood- gebieden op tot geneesheren en verpleeg sters. die nie1! slechts zieken verplegen, maar ook ziekten verhinderen door het invoeren van een meer hygiënische levens wijze; tot onderwijzers, die het analpha- bétisme bestrijden, dat elke ontw.kkeling in de weg staat. Gaat de Kerk aldus haar zending niet te buiten Heel zeker bestaat haar opgave eerst en vooral in de zorg voor de ziel. 1 Nochtans moeten de eisen van de gods- dienst en de zedenleer in concrete daden j worden omgezet. Ik had honger en gij i hebt Mij gespijzigd De naastenliefde I kan niet op abstrakte wijze worden be oefend. Het menselijk wezen bestaat uit ziel en lichaam en zijn godsdienst en geestelijk leven veronderstelt een minimum van materiële welstand. Hij die gezegd heeft De mens leeft niet van brood alleen heef* ook het woord gesproken: Geeft gij hun te eten en de broden vermenigvuldigd Dit minimum te helpen verzekeren, zoals natuurrechten en open baring he» leren daarin bestaat het doel van de Vastenactie. Ook voor onze tijd geldt no steeds het harde woord van de H. Johannes: «HIJ DIE ZEGT DAT HIJ GOD BFMTNT DIEN HIJ NIET ZIET EN ZIJN BROFDER NIET BEMINT DIEN HIJ 7IET. IS EEN LEUGENAAR G. F. I De giften voor de Vastenactie Broe- derlijk Delen zullen ingezameld worden 'tijdens bijzondere collecten die in elke i parochie zullen plaa:s hebben. Diegenen I die hun gift rechtstreeks wensen te stor- Iten, kunnen het doen op P.C. 478.11 van Caritas-Hulpbe'oon. Brussel, met de ver melding VASTEN 1962 Met de nieuwe eeuw de twintigste trad meteen voor Rusland een zeer moei lijke tijd aan. De toestand was er trou wens behalve goed. Op de buiten dat wil zeggen het overige deel van Rusland, leef de het lijfeigenschap nog steeds voort ook al was het enkele jaren vroeger of ficieel afgeschaft en in de stad waren er duizenden bedienden en huisbod die amper een paar roebel per maand kregen en ver der eten en kleedsel. Toen kwam, in 1905, de oorlog tegen Japan. Al dadelijk leed Rusland geweldige nederlagen. De Russische vloot werd ver nietigd; het Russische leger te Port-Arthur volkomen verslagen. Over heel het land braken rellen en oproer uit. De Tsaar was verplicht het parlement de Doema enkele rechten te geven, maar ver gingen die niet. In feite bleef het autokrate sys teem verder bestaan. Te Peersburg het huidige Leningsraad leefde toen een pope. een ortodokse priester dus. die Gapone heette. De "man was in kontakt gekomen met enkele ge heime vakbonden van arbeiders. Officieel waren vakbonden verboden maar in het geheim bestonden er honderden en hon derden verenigingen, zoals dat trouwens steeds zowat in Rusland het geval is ge weest. Gapone werd leider van een mach tige vakbond en deze besloot dat duizenden arbeiders stoetsgewijs naar het Winterpa leis zouden gaan, de winterresidentie van de Tsaar, om er een verzoekschrift te over handigen. Die dag dus, 22 januari 1905, stroomden duizenden arbeiders en hun vrouwen en kinderen samen. Aan het hoofd ging Ga pone plaatsnemen, die een groot kruid droeg. De stoet zette zich in beweging. Het verliep rustig tot voor het Winter paleis. Daar stonden enkele honderden ko zakken opgesteld, die, men weet niet pre cies op wiens bevel, plats een charge deden met het bianxe zwaard. Er onstond een geweldige paniek onder de mensen. Duizenden mensen vluchten wanhopig weg, om de slagen van de ko zakken te ontkomen. Het werd nog erger toen de politie met mitraljeurs op de vluch tenden begon te schieten. Honderden men sen werden getroffen, vertrappeld, dood geschoten. Gapone zelf wist te ontkomen, en hij vluchtte het land uit en ging zich te Parijs vestigen. Allengs kreeg hij echter heim wee naar zijn land. Daar wachtte de Tsa ristische politie hem op. Zij stelde dooi hun agenten, aan Gapone een pakt voor Hij zou naar Rusland terugkeren, zijn on dergrondse arbeid zogenaamd voortzetter maar in werkelijkheid zijn vrienden ver raden. Gapone nam het voorstel aan. omdat hi; ten koste van alles naar Rusland teruf wou. Hij toog zogenaamd klandestien he' land binnen, riep zijn vroegere kamera den weer samen, belegde vergaderingen maar maakte daarna alles aan de politie bekend. Een van zijn vrienden had echter Ion' geroken. De ondergrondse beweging steldf een onderzoek in en het verraad kwan aan het licht. Gapone werd door zijn vroe gere kameraden vermoord, na in een hin derlaag te zijn gelokt. Na zijn dood vond men trouwens ir zijn brandkast grote bedragen aan gou' en geld. die hij van de politie had ge gekregen. Isy LANDERS Demografische ontwikkeling in het arrondissement Aalst 1930-'60 In 1930 telde het arrondissement Aalst 221.551 inwoners. Dit aantal was in 1957 gestegen tot 251.323. Voor de hiernavolgen de steden en gemeenten was d^ ontwikke ling als volgt 1930 1957 Aalst 38.429 44.179 Ninove 10.85 11.882 Geraardsbergen 12.130 10.067 Erembodegem 7.638 10.219 Hofstade 3.801 4.568 Erpe 3.343 4.369 Haaltert 5.296 6.404 Lede 7.444 9.660 Herdersem 2.010 2.508 Gijzegem 1.885 2.398 Opmerkelijk is de ontvolking van de Den" derstad Geraardsbergen. Het toerisme in Oost-Vlaanderen. Tijdens 1961 werd door het kommissari- aat voor Toerisme een krediet van 1,5 mil joen ter beschikking gesteld voor het toe risme in Oost-Vlaanderen Hierdoor kon de belichting van tal van historische monumenten uitgevoerd worden, het aan eggen van wandelpaden rond het Donk- meer. net licht en klankspel in het kastee van Laarne enz In de loop van 1961 kende de provincii een toeristische belangstelling van uit En geland. Duitsland, Italië, Spanje, Zweden Argentinië. Chili. Brazilië. Colombia, Peri en Urugay. Eerlang verschijnt een nieuwe toeris tische folder over de provincie Oost-Vlaan deren. Aktiekomïté Brussel en de taal grens Aalst. Vrijdag 23 maart, te 20 uur, richt het plaat- lijk Aktiekomité Brussel en de taal grens een protestbetoging in tot behoud van het Vlaamse karakter van de BrusselM: randgemeenten. Deze vergadering gaat door in de zaal Madelon. Leer me leven. Een tweede uitgave op 10.000 exempla ren van «Leer me leven», het merkwaardig boekje van Mevrouw Griet Van den Broeck- De Somer over de voorlichting van onze kinderen, werd in enkele maanden uitver kocht. Een nieuwe herdruk wordt dan ook voorzien. In verschillende Vlaamse en Katolieke middens werd de laatste tijd het idee van een hernieuwde Katolieke Vlaamse Lands bond vooropgezet. Reeds kwam_bet tot kontakt vergaderin gen tussen vertegenwoordigers van politie ke, kulturele en syndikale middens. Tijdens de kontaktvergaderingen die te Brussel doorgingen, waarop ook jongeren uit het Aalsterse aanwezig waren kwam o.m. ook de toenadering ter sprake tussen alle Vlamingen van kristelijke oriëntatie. oOo Dezer dagen zal in het Staatsblad een ko ninklijk besluit verschijnen inzake het in- j voeren van een wekelijkse rustdag in de kleinhandel van textiel- en bloemenhandel Met kleinhandel in textielwaren wordt in onderhavig geval vermeldt de heren-, da- nes- en kinderkleding, kramerswaren, me- '.erwaren huislinnen, woningtextiel met uit sluiting evenwel van kledingstukken naar maat. bontartikelen, hoed en handschoen- irtikelen, kledingstukken bestemd voor de oeoefening van sport en ook kleine fanta- •ieartikelen. I De bloemenhandel heeft betrekking op de winkels met detailverkoop van snijbloe- j nen, gedroogde bloemen en planten. Een belangrijke Brusselse groepering zou naar verluidt een onderzoek cp touw gezet hebben in verband met de toekomstmoge lijkheden van een Supermarkt in het Aalsterse. Dit nieuwsoortig grootwarenhuis zou des gevallend buiten het stadscentrum worden aangebouwd met de nodige parkeerterrei nen naar het voorbeeld van een gelijkaar dig crm^Lx :n de Brusselse agglomeratie opgericht. oOo GEVLUCHTE CHAUFFEUR LATER AANGEGHOUDEN Jan Baptist Michiels. wonende Kouter- baan 66, Herdersem, had samen met zijn echtgenote een bezoek gebracht aan vrien den in de Botermelks raat. Omstreeks 23.15 uur begaven ze zich huiswaarts, doch nauwelijks hadden ze enkele stappen ge daan of er kwam een auto opdagen die de man met volle geweld aanreed en tegen de rijweg slingerde. De vrouw kon zich op het nionortje in veiligheid s'ellen doch was natuurlijk zeer geschokt door deze ge beurtenis. Michiels bleef badend in zijn bloed liggen en een bijgeroepen geneesheer kon enkel nog de dood vaststellen te wij-% .en aan een schedelbreuk. Het stoffelijk overschot werd naar het dodenhuisje van het stedelijk hospitaal overgebracht. De bestuurder van de wagen reed verder zonder zich te la'en kennen. Er volgde ech ter onmiddellijk een uitgebreid onderzoek van de politie en rijkswacht en enkele uren later kon de dader gearresteerd worden. Hét be rof Frans Kieckens, wonende Vale rius De Saedeleerstraat te Aalst. Het volstaat in het centrum van onze gfrote steden naar een parkeerplaats te zoeken voor zijn wagen, ofwel een ritje te maken doorheen de hoofdstraten, om zich al dadelijk een beeld te maken van de ver- keersopstroppingen welke zich daar voor doen. Er rijden thans in België ongeveer een miljoen wagens. Als we de statistiekers mogen geloven af en toe mogen we dat wel dan zou ons wagenpark tegen 1970 op zijn minst verdubbelen. Welke herrie daaruit in onze hoofdsteden zal ontstaan, hoeft geen betoog. Berekeningen hebben ondertussen uitge wezen dat wie zich met zijn wagen op straat begevend, minstens achtmaal zoveel ruimte nodig heeft als wie plaats neemt in een bus of in een tram. Het lijkt er dan ook naar dat we eenmaal tot drastische midde len zullen moeten komen, namelijk onze auto aan de rand van de grootstad laten en verder, naar het centrum toe, reizen te voet of met een gemeenschappelijk vervoer middel. De tram lijkt ondertussen al volledig uit gesloten. Niet alleen zijn het logge gevaar ten, maar zij vereisen tramsporen, v plaats, hinderen het verkeer en de exploi tatie ervan wordt minder en minder ren dabel. De bus schijnt dus wel een meer aangewezen voertuig, maar ook daar doen zich al moeilijkheden voor. Bussen nemen in de kleinere smalle straten van de stads centra een enorme ruimte voor hun reke ning. En ondertussen groeien de moeilijk heden steeds maar aan De minister van verkeerswezen heeft dan ondertussen een commissie aangesteld die belast is met het onderzoek van de moge lijkheden tot oplossing van de verkeers problemen in de drie grootsteden van het land Brussel Antwerpen en Luik. Een ideale oplossing zou daarbij het aan leggen van een metro zijn. Deze onder grondse lijnen vervoeren een enorm percen tage aan reizigers, nemen geen plaats in. zijn zeer snel en talrijk. Maar ze kosten enorm veel en in onze steden praktisch niet te verwezenlijken. Inderdaad, bij ons zou omwille van de bodemgesteldheid, moeten worden gegraven met openlegging der stra ten en onteigening' van ontelbare gebouwen De aanleg van een tiental kilometer metro zou dus miljarden kosten en de hele boel gedurende twee jaar minstens nog verer geren. een luchtmetro aan te leggen. Onestetisch. duur en onpraktisch, was. het antwoord van de deskundigen. Nu schijnt ondertussen een nieuw plan gerezen te zijn. Namelijk dat van een me tro, op zeer grote diepte, veertig meter minimum. Dit zou als voordeel hebben dat het kan worden gegraven zonder openbre ken van straten of afbreken van huizen. De wagentjes zouden automatisch rijden, zoals een lift. stilstaan bij het minste on raad of op verzoek van de reiziger. De sta tions zouden door liften worden bediend. In plaats van lange stellen zou er 'n groot aantal wagentjes komen van elk slechts een twintigtal personen die elkaar zeer snel zouden opvolgen elke minuut, of zelfs el ke halve minuut. Kosten van het plan on geveer 2 miljard voor zeventien kilometer lijn, wat nog niet overdreven is. Afwach ten dus of we eenmaal onder de grond krui pen als in Londen of Parijs. S. MOUND Kinderhoofdjes een nieuwe lente en een geluid in de Amerikaanse schilderkunst.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1