=Be en omstreKen c^&alót... dertig jaar geleden,.. Decentralisatie en Deconcentratie oen ^higaro gekeimagent waó "t Nieuws van de Week 1,50 F Kultureel k.ilencier Gazet van Aalsi 18e jaargang. Nr 22 Zaterdag 17 maart 1962 Schoolstraat 26, Aal't (2) Terwijl in de krisismaanden van 1932 met spanning de affaire Lindbergh wordt gevolgd. Hitier vlammende redevoeringen houdt gaat men in Locarno confereren over de ontwapening. (Dertig jaar later precies op 17 maart 1962 zal men ander maal proberen). Het Belgisch pariement bespreeldt op rumoerige wijze de nieuwe taalwetten, die voor de Vlamingen tot gunstige resulta ten zullen leiden. Te Aalst zitten de toenmalige Katholie ke Partij, de Fronters. Liberalen en So cialisten mekaar in het haar. Vooral tussen eerstgenc de twee par tijen wordt er nogal bitsig gebakkeleid. Vindevogel. de Vlaams Katholieke voor mar. uit "Ronse heeft d. Fronterspay-tij verlaten, wat vooral in het Aalterse aan leiding geeft tot felle pennetwisten tussen de organen van beide partijen. SPREKERS BIJ DE VLEET In de eerste helft van 1932 komen zo wat alle voormannen van de verschillende politieke partijen te Aalst hun woordje plaatsen over de binnenlandse toestand. Volksvertegenwoordiger Van Hoeck voor de Katholieke Partij, volksvertegenwoor diger Romsee voor de Frntpartij. Rol in voor de Socialisten en Hoste voor de Li beralen. Er is een aanval op burgemeester Romain Moyersoen omdat hij aanwezig was op het bal van een toneelvereniging. Be tegenstrevers ve- wijten aan de burge- gemeester dat hij met deze danspartij slechts politieke oogmerken nastreeft. Maar het is dezelfde burgemeester die. ofschoon voortdurend aangevallen vanwe ge de Fronters, die een bestuurlijk ak koord bepleitte in de Provincieraad tussen de Katholieken en de Nationalisten. In het Schepenkollege is overigens de Nationalist, De Neve, een zijner beste me de werkers. DE KATHOLIEKE PARTIJ 1932 Een der schoonste «reserven» van de Ka tholieke partij is rond die tijd de jonge Gentse Volksvertegenwoordiger De Schrij ver. Hij krijgt de opdracht zowat overal voor de leden, de richting van de partij uit een te zetten. Vooral in Zuid-Oost Vlaan deren waar de Frcnterspartij een onbetwist bare aanhang heeft, stelt de jonge De Schrijver zijn geschut op. De Katholieke Partij, zegt De Schrijver in 1932 is de enige partij om de godsdienstige belangen te waarborgen en ook m sociale hervorming door te drijven. Maar het is onzin het be staan en de werking van heel de partij te willen organiseren om enkel als vogelschrik te dienen bij het oplossen der Vlaamse kwestie. De toekomstlijn (van de Katholieke Par tij) op Vlaams gebied, trekt De Schrijver als volgt: De Staat en al de openbare licha men moeten buigzaam gemaakt worden, in Vlaanderen moeten zij in dienst staan van de Vlaamse Kuituur en van de Vlaamse ge meenschap. Dit is ideaal en werkelijkheid te zamen. En daartegen blijven sommige Vlamingen dromen stellen die ze niet kunnen uitwer ken. Meestal spreken de jongeren over het «Groot Nederland». Fn dan zet volksvertegenwoordiger De F'hrijver uiteen waarom het idee van Groot Nederland denkbeeldig is, een idee die in het Aalsterse rond die tijd op ver anderingen verdedigd wordt door dichter Wies Moens. PRINCIPIËLE FEDERALISTEN Op diezelfde vergadering in Zuit-Oost- j Vlaanderen spreekt volksvertegenwoordiger De Schrijver ook over het federalisme, een onderwerp dat in 1932 meer dan ooit aktu- eel is. Velen die mij over hel federaal statuut spraken, zegt de latere staatsminister, had den het zelf niet gelezen. (De Schrijver be doelt hier het ontwerp van dé nationalis tische volksvertegenwoordiger en later so cialistisch Herman Vos) Dat federaal statuut is onleefbaar, en ook niet seffens bereikbaar. Maar, zegt De Schrijver, wij zeggen niet dat degene die de tucht der Kalholieke Par tij aanvaarden geen principiële federalis ten kunnen zijn. In het Aalsterse wordt de redevoeringvan De Schrijver zowel in de katholieke als nationalistische middens druk kecommentarieerd. Zij is ook het voorwerp van spot bij de voorstaanders van de Groot-Nederlandse idee die ook bij jonge Aalsterse intellektu. elen, 'misnoegd over de taktiek van de Fronterspartij in het parlement Die jonge Aalsterse Groot-Nederlanders kijken op naar Joris Van S.everen, die met zijn vriend Wies Moens reeds herhaalde lijk in de Dirk Martensstede besprekingen heeft gehad. De opkomst van het Verdina- so de beweging van Van Severen ver hoogt de verwarring in de nationalistische middens, niet in het minst te Aalst zelve. Clerck. 't vervolgt Zij die voor de oplossing van de Vlaams- Waalse verhoudingen gematigder formules dan het federalisme vooropstellen spreken vaak over decentralisatie en deconcentratie. Het is wellicht interessant na te gaan wat deze beide woorden inhouden en op welke wijze zij een oplossing kunnen bren gen. Decentralisatie beoogt de regelelings- rnacht van he tcentralc gezag van de Staat over te dragen aan andere machten de provincie of de gemeente. Decentralisatie belangt dus de provinciale en gemeentelij ke autonomie aan. nl. het recht van initia tief van de provinciale en gemeenteljke machten. Een werkelijke decentralisatie betekent dus een verruiming van de machten van provincies en gemeenten. Verruiming van bevoegdheden veronderstelt verhoging van inkomsten. Dit mag evenwel geen algemene verhoging van de openbare uitgaven met zich meebrengen. De Staat dient te bereke nen wat hij uitspaart met het initiatief in bepaalde sectoren aan de provinciale en ge meentelijke machten over te dragen, en te verzaken aan subsidiëring in deze materies. Deconcentratie betekent dat de Staat zijn bevoegdheden behoudt, doch de uitoefening van deze bevoegdheden niet meer concen treert in de hoofdstad, Brussel, maar toe vertrouwt aan zijn organen in de provincie of in de gemeente. Deconcentratie is dus een kwestie van voogdij of toezicht van het centraal bestuur op de provinciale en ge meentelijke machten. Het is duidelijk dat het toezicht op han delingen van provincies en gemeenten nood zakelijk is. Dc gegronde kritiek op de voogdij die thans wordt uitgebracht zowel dcor de provincies als door de gemeenten, raakt niet zozeer het princiep, dan wel de techniek. De langdradige proceduur ver traagt soms dusdanig de eindoplossing dat zij de autonomie zelf in het gedrang brengt. De gemeentezaken zijn thans onderwor pen aan de voogdij van de Bestfendige Deputatie, de Gouverneur en de Koning. De voorstanders van decentralisatie en de concentratie wensen dat. tenzij in uitzon derlijke gevallen, de laatste behandeling van het dossier op het provinciaal vlak zou geschieden, zo voor Gemeenten, C O.O.. Kerkfabrieken, Intercommunales. Waterin gen als voor andere gemeentelijke instel lingen. De bevoegdheden van de Gouverneur en de Bestendige Deputatie zouden met het oog op rationalisatie en bespoediging doelmatig worden afgebakend. Een der gelijke hervorming zou voor gevolg heb ben dat voortaan de gemeentedossiers de provincies niet meer verlaten. Onmiddellijk zouden twee grieven weg vallen aan de ene kant. wordt alles in feite in de streektaal afgehandeld: aan de andere kant wordt een einde gesteld aan de overdreven concentratie die het afdoen vertraagde. De centrale besturen zouden nog slechts hij uitzondering tussenbeide komen,. Al dus zou de administratie te Brussel ontlast worden van een hele reeks plaatselijke en veelal gebrekkig gekende zaken en wordt haar mogelijk gemaakt, al haar aar* dacht te wijden aan de grote problemen. Iedereen kent De Barbier van Sevilla en Figaro's bruiloft. Iedereen weet dat de au teur van de tekst Beaumarchais was, een zeer spiritueel Franse Schrijver die van 1732 tot 1776 leefde. Wat men echter min der weet is dat Beaumarchais een geheim agent was van Lodewijk XV. En nog wel een geheimagent van een zeer eigenaardig allooi. Beaumarcais was een man die veel geld verteerde, graag luxueus leefde en niet' voldoende inkomsten had. Daaromzocht hij naar andere bronnen van inkomsten en hij vond die tenslotte in een soort van combine die hij uitwerkte en die van hem een ge heimagent maakte. Hij leefde dus onder Lodewijk XV d e tot vriendin de bekende Mr Du Barry had. Nu verscheen op zekere dag in een Engelse krant een opzienbarend nieuws. Er werd namelijk melding gemaakt van het feit dat een zekere Angelucci een boek klaar had waarin het leven van die dame werd be schreven. Hoe ook. de krant belandde op de tafel van Lodewijk XV en bijna op het zelfde ogenblik verscheen Beaumarchais ten tonele die aan de Koning verklaarde on middellijk bereid te zijn naar Londen te gaan om die Angelucci te overhalen van zijn inzicht af te zien. Engeland was namelijk een land waar persvrijheid heerste en dus kon Lodewijk XV zelf niet te Londen tussenbeide komen om vei bod op te leggen aan Angelucci. Beaumarchais vertrok naar Londen, ont moette er steeds volgens zijn verslag Angelucci die na veel paaien en voor een behoorlijk bedrag aan ponden het hand schrift en ook de vier duizend reeds ge drukte boeken vernielde. Beaumarchais kreeg vanwege Lodewijk XV een jaarlijkse rente van vier duizend goudfrank. Maar dra bleek Figaro opnieuw in geld verlegenheid te zitten. B.jna op hetzelfde ogenblik kwamen berichten uit Wenen overgewaaid als zou Angelucci toch met een handschrift van het boek naar Oostenrijk zijn getogen om het daar uit te geven. Beaumarchais vertrok in allerijl naar We nen, beweerde onderweg het slachtoffer te zijn geweest van een overval waarbij dra bleek dat hij zich zelf met zijn scheer mes (jawel Figaro) een wonde had toege bracht, zegde dat hij Angelucci eindelijk onschadelijk had kunnen maken en beland de tenslotte in een Weense gevangenis, om dat de politie van Wenen het zaakje door had. Maar om elk schandaal met de Franse koning te vermijden, werd de man losge laten die, in de stille hoop een mooi som metje te verdienen, naar Parijs terugkwam. Helaas voor hem belandde hij in de Franse hoofdstad de dag zelf waarop Lodewijk XV werd begraven. Lodewijk XVI vond dat het hele zaakje een reuk had en trouwens de vroegere vriendinnen van de vorige koning konden hem geen haar schelen. Dies, moest Beaumarchais het zonder beloning stellen. Geen hoop verloren. Enkele maanden nadien verscheen in 'n Amsterdamse krant een bericht als zou in Holland een pamflet worden uitgegeven waarin aangetoond werd dat de Franse kroon eigenlijk aan het Spaanse huis toekwam. Nieuw schandaal, j Beaumarchais was er weer als de kippen 'bij, slaagde er in de nieuwe koning van zijn kunnen te overtuigen 3n vertrok naar Am- sterda m.Daar beweerde hij de onverlaat die het waagde de kroon van Frankrijk aan zijn koning te betwisten, te hebben onscha delijk gemaakt. Hij toog naar Parijs terug. Koning Lodewijk vertrouwde de hele zaak al minder en minder, des te meer daar on dertussen de politie er was achtergekomen dat het pamflet slechts in de verbeelding van Beaumarchais had bestaan. Om de man kwijt te spelen, gaf de koning hem toch maar een diamant met een waarde van 60.000 goudfrank. Enkele jaren nadien overleed de met sterke verbeelding en wei nig begiftigde Beaumarchais. Serge Mound. Radio-interview van Oud-Minister Moyersoen Wij hebben verleden week aangekon digd dat in de conferentie reeks Werk in eigen streek Industriële ontwikke ling in Vlaanderen de heer Moyer soen, voorzitter van het Actiecomité aan de beurt kwam, om te antwoorden, op vra gen betreffende de economische problem men in hét 'uarrondissement Aalst. Dit interview dat verleden week aan de beurt kwam, \Verd bij gebrek aan tijd uitgesteld, en zal nu kunnen gehoord worden zaterdag a.s. 17 dezer te kwart vóór vijf. HANDELAARS Pankarten voor winkelsluiting vindt U in de drukkerij «DE GAZET VAN AALST» SCHOOLSTRAAT, 26, AALST Als slot van het toneelseizoen van GROEP TUL verleden jaar PROCES OM JEZUS dit jaar DE BOODSCHAP AAN MARIA op zondag 9 april, te 19 uur maandag 10 april, te 20 uur donderdag 12 april, te 20 uur in de Sint-Jozefskring, Meu leschettestraat. Liefde en Raison d'état Op 14 mei aanstaande gaat in het oude Athene het huwelijk van het jaar door. Don Juan Carlos, kleizoon van de dertig *aar geleden verbannen Alfonso XVIII, zal in het huwelijk treden met Prinses Sofia, dochter van het Griekse koningspaar. Een der eerste invités voor dit huwelijk is vanzelfsprekend de Caudillo generaal Franco. Don Juan heeft dan ook zijn politieke voedstervader zopas uitgenodigd. De aanstaande bruid is voordien nooit in Spanje geweest, en kent evenmin de taal van het land waarvan zij, naar de Spaanse monarchies ten hopen eenmaal met haar gemaal de troon zal bestijgen. In Griekenland is er inmiddels een zeke re herrie over de bruidschat van de prinsen Een liberaal parlementslid heeft voorge steld dat de prinses prox forma de bruid schat zou ontvangen, en dan metterdaad zou ter beschikking stellen van een liefda dig doel. Ook voor Franco stelt het huwelijk pro blemen het prinselijk paar moet inder daad over een hofhouding kunnen beschik ken. Men is dan ook op zoek naar een pa leis en aanvaarbare kandidaten-hovelin gen. Deze week werden dan de invitatiekaar ten haar de verschillende staatshoofden ver zonden voor het huwelijk. De wapens neer Woensdagnamiddag is te Genève opnieuw een ontwapeningskonferentie gestart, met deelname van 17 landen. Het Frankrijk van de Gaulle maakte verstek. Over de resultaten van deze konferentie zijn diplomatieke waarnemers eerder pes simistisch gestemd. Jean-Paul Sartre in Nederlandse versie Het stuk van de Fransse extentialistische filosoof Paul Sartre Les Séquestrés d'Al- tona (De gevangene van Al tone) werd voor het eerst in Nederlands versie opgevoerd door de Nederlandse komedie. Dit werk heeft als achtergrond het na- oorlogse Hamburg. Sartre stelt in dit stuk de mens van de XX eeuw aan de kaak die zonder meer alle vormen van wreedheid aanvaardt. Pokken in Aken In de oude stad van Karei De Grote zijn in de voorbije week 70.000 inwoners inge ënt tegen de pokken. De Akense gezond heidsdienst heeft degenen die lieten inenten aanbevolen bij voorkeur de eerstvolgende dagen geen alkohol te gebruiken. O.A.S. aanwezigheid Hoe wijd vertakt de O.A.S. in Frankrijk is bewijst de recente aanhouding van graaf Savelli president van de Union Nationale des Combattants. Vorig jaar had Savelli in Bretagne samen met 'n gewezen minister. André Morice en de onafhankelijke senator M. Dubois een comitee gesticht voor het behoud van Algerie in de Franse gemeen schap. Uitvinderssalon Te Brussel werd tijdens het voorbije weekeinde het uitvinderssalon geopend. Van Vlaamse zijde werd geprotesteerd tegen de wijze waarop onze' taal er we'd bejegend. Uitsluitend franstalige catalogus sen waren beschikbaar. Splitsing van Het Arrondissement Brussel Op het gemeentehuis te Asse had don derdag 11. een volksvergadering plaats die voorgezeten was door burgemeester G. Van Wijnendaele. Deze vergadering werd gewijd aa:i het wetsvoorstel Verbaanderd - Vanderpoorter. dat de splitsing van het arrondissement Brussel beoogt in een Vlaams en Waals ar rondissement. Het woord werd gevoerd door C. Ver baanderd, Volksvertegenwoordiger en bur gemeester van Grimbergen (C.V.P.. Her man Vanderpoorten. Voorzitter van het li beraal Vlaams verbond en volksvertegen woordiger, Van Droogenbroeck, oud bur gemeester van Liedekerke) Limburgse arbeiderstraeedie In de zinkfabrieken van Overpelt in Lim burg. werden 200 arbeiders afgedankt. Sommige arbeiders werken hier meer dan 30 jaar. Deze situatie is het gevolg van de crisis in de Belgische zinknijverheid, inge volge de gebeurtenissen in Kongo. IN UI I IIUIYIIYItK Te Aalst-dertig jaar geleden- 't Nieuws van de week. Filmrubriek. Toen Figaro geheim'agent was j Decentralisatie en deconcentratie HET NI MMER Feesshalle Schoolstraat, van 17 maart tot 8 april. Nederlandstalige Jeugdboeken- tentocnstelling. Lokaal «De Vriendschap» Kerkstraat, Tentoonstelling. Kunstschilder Gaston Theunynck. Zaterdag 17 maart te 18 uur Fecstaal Si Jozefcollege. Toneelopvoering van Tien Kieme Negertjes door de leerlingen van het Kollege. Zaterdag 17 maart te 19 u. 30, ?,ads- sohouwburg, Vredeplein. Puik-turnen Ritmische oefeningen en volksdans door de Turnkring der Stad. Zondag 18 maart te 14 u. namiddag, Feestzaa Paters Kapucijnen; Jeugdfilm. Zondag 18 maart, te 14 uur, in zaal van Meuleschette Jeugdfilm. Zondag 18 maart te 19 uur Feestzaal Moorselbaan. Kunstavond; optreden van «Het Knapenkoor» van het St Maartens- instituut. Zondag 18 maart. e 18 uur Fee ./aal St Jozef kollege. Toneelopvoering vm Tien Kieine Negertjes door de leerlingen van het Kollege. Zondag 18 maart te 19 uur, Feèstzaal Groen Kruis, Toneelopvoering van «Zee man pas op door de Catharinisten. Zondag 18 maart te 20 uur, zaal der Pa ters Kapucijnen, Kabaret van het Zang koor St Job. Maandag 19 maart te 20.uur, Feestzaal Groen Kruis, Toneelopvoering van «Zee man pas op door de Catharinisten. Woensdag 21 maart te 20 uur Feestzaal Stadhuis, Filmavond ingericht door V.T.B.- V.A.B. Aalst. Donderdag 22 maart te 20 uur Zaal van het St Jozefscollege K.F.L. Filmvertoning «De Vrijwillige gevangene». Zaal Madeion, Grote Markt, Aalst za terdag 17 maart te 19.30 uur Grote Judo en Jiujutsi Meeting door Judoclub Hira- no-Kwan-Aalst. syjfs&sti AALST EN OMLIGGENDE Voor allen. St-Jozefkring Pepinociub 18-3 Bravo kleine Thomas. Voor wolwassenen. FEESTPALEIS De duivel om 4 u. dramatische film. PALACE De slavin van Rome (kt) avontuur vbh. ROYAL, z. We zullen elkander nooit verlaten muzikale komedie. ST-JOZEFKOLLEGE - K.F.L. 22-3 De vrijwillige gevangene vrolijke komedie. Af te raden. ALFA. z. Expresso Bongo w. Chantage te Soha. RIO. w. Elke minuut telt Het rode net. Te mijden. RIO z. Het einde der Cangaceiros. bijf. Erotica. Voor volwassenen, en aankomende jeugd. MODERN PALACE (Nieuwerkerken) De rode zeeschuimer avontuur. Voor volwassenen. ROXY (Erembodegem) In het witte paard. PAX (Erve) Yellowstone Kelly wes tern. JSS7 JSF A EENDRACHTNIEUWS Volgend elftal werd weerhouden om de wedstrijd Diest-Eendracht te betwisten Van Looy: De Coninck en Bellon; Rens. Lockefer en Pla-J; De Boeck, Ellegeert. Tobvack, Deprez en Van Der Eist. Hét supporters verbond doet een bijzon dere oproep aan de Eendrachtsupporters oTi zo talrijk mogelijk de verplaatsing me de te maken naar Diest. Zeer gunstige en gemakkelijke voorwaarden laten toe een is van 45 man in te leggen. Vraagt inlichtingen en schrijft in bij de verschillende wijkclubs. Vertrek Zondag te 12.30 uur. aan het bondslokaal. Alfred Nichelstraat 4. Aalst. De reserven spelen heden zaterdag, te 16 uur. tegen deze van Diest. Haerens: Hugo en Rav Picqueur; Ver- hofstadt, Wloilaent en Ballcgh; Wobling. Suys. Jan Van Poelvoorde. Ruyseveldt en De Ridder Suonorters komt onze invallers aanmoe digen. Woensdagavond 21 maart te 19.45 uur. ontvangt Eendracht het bezoek van het pro motieelftal K A.V. Dendermonde. Voetballiefhebbers voor deze belangrij ke oefenwedstrijd allen op post. Voor verder sportnieuws, zie laatste bladzijde.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1