en omstreKen Bericht aan de bevolking: Wat is de Waarheid 1,50 F Vergadering ten stadhuize 't Nieuws van de Week (0nze ruilactie ^EDe <:*BoodócUap aan <^ÏT[aria ij aeniet officiële Ifelangótellincj usnsnsoE KI.EIN LOGBOEK zelóbloed Smartelijk ongeval Haaltert tot te Oproep de- winkeliers Gazet van Aalst Vergeet niet Heden zaterdag van 2 tot 4 uur, in de Belfortzaal. de reusachtige omruiling der vignetten «boter». 18e jaargang. Nr 26 Zaterdag 31 maart 1962 Schoolstraat 26, Aalst HET NUMMER Na eindeloze palabers en verschillende voorstellen, zijn we verheugd U een nieuwe inplanting, op het terrein van de vroegere fabriek Roos - Geerinckx - De Naeyer. in de Pontstraat, aan te kondigen Het betreft hier namelijk 2 meergezinswoningen, waardoor dit zó lelijk door fabriekschouwen beheerste stadsdeel, een aanloop neemt om een nieuw kleedje aan te trekken. Het inplantingsplan is gemaakt door een illuster frans stedebouwer. Le Cor- busier. en de bouwplannen door een groep gereputeerde architekten. Daarmee is de sleur van de traditionele stedebouw stedenverknoeïng) eens on derbroken. De 2 appartementsgebouwen zullen elk 12 verdiepingen hoog zijn; er is ook in het gebouw een ruimte voorzien voor berging en een gemeenschappelijke was inrichting. De lengte van elk gebouw is circa 60 m, bij 11 m diep. Parkeer- en gareergelegenheden zullen ruimschoots en rationeel aangelegd worden. De toe gang zal gebeuren langs de laan. gelegd op de te dempen Oude Dender. Wat nog belangrijker is Op dit terrein, met zijn beperkte oppervlakte zal er woongelegenheid zijn voor ongeveer 145 gezinnen of voor cirka 470 personen, en dit tegen matige prijs waardoor eens te meer de grondspekulatie. aan banden zal gelegd worden. Alle inlichtingen over huur- en verkocpmodalitieten kunnen op bureel 13. op het stadhuis, afdeling Openbare Werken, ingewonnen worden, alwaar ook alle plannen kunnen bezichtigd worden. In de raadszaal van het stadhuis gaat zondag te 10 uur een voorlichtingsver gadering door. in verband met de geplande aanbouw van een groot apparte mentsgebouw in de Pontstraat, waarvan we hoger melding- maakten. Op deze vergadering, zal een uiteenzetting gehouden worden door de h. Schepen van Openbare Werken, teneinde de pers en de architekten ter zake voor te lich ten. De vergadering is toegankelijk voor alle belangstellenden. Gezegde van Pilatus hoofdstuk 18 vers 38. Een persoonlijke mening over de war-1 boel van uitingen in zake Vlaamse proble- j matiek. op basis van beleefde gebeurtenis sen in de jongste dagen Zondag over acht dagen te Luik aange zeten als enige Vlaming bij een dis van uit sluitend walen, en moeten te horen krijgen van een jong charmant consort je (eigenlijk moet het konfrater zijn) dat het onmoge lijk is dat we flamiganten zijn vermits we ons goed kunnen uitdrukken en fangais. en because, volgens haar. flamigantisme is gelijk aan anti-frans zijn. Verleden vrijdag te Aalst naar de meting geweest van de volksbeweging, en moeten ondervinden dat volgens een grote hoop der aanwezigen behoren tot de Kristelijke Volkspartij overeenkomt met verraad aan he vlaamse volk en zijn heilige belangen Amai. vleugel-voorzitter De Saegher en kul tuur-minister Van Elslande. Verleden zondag te Mechelen. de guitige volksvertegenwoordiger Jan Verroken aan hoord en tot de konklusie gekomen dat de Vlaamse C.V.P. het bij het rechte eindje had. Het is een oud Vlaams spreekwoord wat helpen kaars en bril. als de uil niet zien of liever horen wil. Jan Verroken is een deskundige in de zaak. hij kent de historiek de problematiek en de taktiek. maar hier in Aalst wil men hem niet aanhoren, maar men luistert lie ver naar zeer brave jongens, die van de po litieke stiel zeer weinig afweten, maar ja. zij slaan met de grote trom en onze Jan bespeelt zeer fijn de kleine fluit en de vraag is «wie zal de slang in de korf krij gen»? Voor Vlamingen goed doen is een moei lijke zaak, ze lopen allen met een mes rond om Jacob Van Artevelde te vermoorden, want het Geraard de Nijsras is nog niet uitgestorven. Een Kamiel Huysmans heeft voor de Vlaamse zaak meer gedaan door de verwe zenlijking van de vernederlandsing van het onderwijs dan al onze fronters van vóór olgens H Johannes! de oorlog I En heeft de kollaboratie van onder de oorlog de Vlaamse ontvoogding geen kwart eeuw vertraagd, wees bereid eerlijk te zijn. Miljoenen van onze volksgenoten zijn in hun diepste gevoelens gekwetst geweest door dit samenwerken mei de vijand, en hierdoor waren voor hen vlaamse leeuwen en vlaams zijn symbolen geworden van ver raad. bij zover dat een lidmaatschap van het Davidsfonds een reden was tot aanhou ding. Maar laat het verleden ïesten met de hoop dat de vlaamsgezinnen eindelijk eens een realistische politiek gaan begrijpen. Het is wel zo. zoals Jan Verroken hc-t be weerd. zij op de grensstreeK voelen dat ze in de loopgrachten zitten, en daar moet niet gevochten worden met de zware wapens van manifestaties, metingen en ianceren van irrealistische oplossingen, daar moet gestreden worden met de kleine wapens van de overreding en het persoonlijk kontakt en terecht vroeg Jan Verroken aan die he ren van het Vlaamse binnenland van. als ze het zwaar geschut willen gebruiken, niet te kort te schieten, dit wil zeggen NIET IN EIGEN RANGEN TE SCHIETEN, wat men in extremistische rangen maar al te graag doet. bij zover dat het beeld van eerlijke wel bewuste Vlamingen een fluitjes-Kon- cert mag in ontvangst nemen. Schiet niet op onze pianisten. Vlaamse cowboy's, die heren doen voor Vlaanderen meer dan hun best. en daarbij kunnen we U verzekeren dat ze geen vrees hebben voor uw windpistolen. Waarom zouden we België niet aanvaar den als ons gemeenschappelijk vaderland, akkoord, onze voorvaderen hebben 1830 niet gewild, maar België bestaat nu 130 jaar, onze betovergrootvader was reeds een Belg, en het is de wil van het grootste ge deelte van onze Vlaamse bevolking om belg te blijven. Dat er in België nog wat moet veranderen, akkoord, maar in 1970 zullen er op 10 Belgen 6 Vlamingen zijn. 3 walen en 1 brusselaar. en demokratisch gezien zul len wij de wet maken. vervolg op blz. 2 Brief van Renard. Een Aalsterse vereniging, die niet wil voorbijgaan aar. de binnenlandse aktuele problemen, had met het oog op meer leven in de Aalsterse Brouwerij, het plan opge vat de M.P.W.-leider en stakingsspecialist Andró Renard uit te nodigen tot het hou den van een spreekbeurt over de Vlaams- Waalse betrekkingen. Op de brief aan de H. Renard. kreeg de sekretaris van deze vereniging het volgen de antwoord in het nederlands. Luik. 25 maart 1962 De h. X straat. AALST Geachte Heer. j In antwoord op Uw brief van I 20 dezer, heb ik de eer U te melden dat 1 ik niet kan ingaan op Uw uitnodiging, ik j begrijp overigens Uw bedoeling niet. ten ware er hier een vergissing speelde. Ik meen te weten dat U me vereenzel- vigd met een Waal in wiens huid ik alles zins niet wil kruipen. Niet alleen heb ik met de M.P.W. niets te zien, evenmin als met andere Waalse politieke partijen, maar wat meer is, ik ben een der Vlamingen, die zoals zovele andere enkele jaren gele den uit Limburg komende, zijn Vlaamse poten op de Luikse grond heb gezet, zeer tot ongenoegen van een naamgenoot. An- dr' Renard, met wie ik anders niets ge meen heb. Ik meen dus te mogen veronderstellen dat uw brief in feite verkeerdelijk was ge richt aan dhr André Renard. M.P.W.-lei der. Hoewel adressering in feite volledig overeenstemt met mijn naam en woonplaats Het verschil Ik heet Alfons. hij heet An dré. Om kort te zijn A*s -Slmburger en Vla ming te Luik, zie ik niet goed het nut in van een spreekbeurt van de Waalse «lei der» over de Vlaams-Waalse betrekkingen voor een Vlaams publiek Gedenk Als de Waalse Vos de passie preekt. Vlaamse pachter, let op uw schapen Met Vlaamse groeten uit Luik. Alfons Renard. Rue Liège. door Groep TUL I op zondag 8, maandag 9 en donderdag 12 april 1962 Kaarten 30 F - 20 F voor studerende jeugd vanaf zondag 1 april 1962 1 te bekomen bij dhr Pol Van Hemden Café Pompierken Grote Markt J Telefoon 219 84, en in de Sint-Jozefskring j—r Jtm jmr smr jmrn jêêt jmr jxr sa? *ar amr Jtm amr aar *5 Sedert ons blad het initiatief nam tot de grootste ignettenbeurs, welke doorgaat op z: tordag 31 dezer van 2 tot 4 uur in de Belfortzaal. werden wij van verschillende zijden aangespoord om deze zaak uit te breiden. Wij menen dat het niet aan een plaatse lijk blad is om terzake nog verdere initia tieven te nemen. Anderzijds verheugt het ons te kunnen melden dat het plaatselijk komitee voor Ekonomische Expansie een ander initiatief nam en ons verzocht er langs deze weg •uchtbaarheid aan te geven. Zo zal morgen, zondag, eveneens in de Jelfortzaal. een vergadering voor volwas senen doorgaan met aanvang te elf uur. De Voorzitter van gemeld Komitee zal oen oproep doen om alle vignetten te bun delen op een zelfde naam, mits eventueel proportionele verdeling van de gewonnen orijs. Ekonomisch gezien zou het een al geheel verloren inspanning worden indien elkeen individueel een worp naar een prijs zou doen. Voorzien wordt dat een deel van deze geldprijs (bijaldien men er mocht in luk ken de 14.000 bladen met hun 700.000 vig netten der stad Aalst te groeperen) zou die nen ter subsidiëring van het Komitee. Men I weet dat de Voorzitter van het Komitee jreeds lang het boter-raambiljet als voor- I beeld heeft voorgehangen. SEQ3E Uitzicht van het appartementsgebouw dat aan de Pontstraat zal oprijzen, en waar over we elders in ons blad uitvoerig berichten. Even gebladerd in het Verslag over het Bestuur en de toestand der stadsza- ken anno 1960, de dame en heren van de Aalsterse gemeenteraad aangeboden, in toepassing van artikel 70 van de gemeentewet. Het is een bont exposé van mensen en dingen uit een jaar dat reeds een heel eind achter de rug ligt. en als zodanig niets nieuws meer. Vijgen na Pasen. Niet alleen van mensen en dingen maar ook van dieren. Lees maar eens die bloedige statistiek over de in het voorlopige stedelijk slachthuis om het leven ge brachte arme beesten. Een paar duizend koeien, vaarzen, een duizendtal ossen, enkele honderden stieren en kalveren, maar meer dan negenduizend varkens Tot daar toe. Geiten kwamen niet meer aan bod. De laatste gaf haar ultieme snik ten jare 1958. Maar daartegenover vermoordde men in 1960 in koelen bloede acht oude, lieve, zacht aardige ezels. Liefhebbers van ezelsvlees zijn ons niet bekend. De vraag mag dan ook in gemoede worden gesteld wat men inhemelsnaam bedoelde met dat vergie ten van onschuldig ezelsbloed. Tenzij sommigen het zouden bedoelen als een stich- E. t. S. tend voorbeeld. O, die rassenhaat. Het bedrijfsleven te Aalst Einde 1960 telde Aalst volgende bedrij ven Nijverheidsinrichtingen 322; Ambach telijke inrichtngen 842; Handelsbedrijven; 1861. In totaal waren in deze bedrijven 13.595 werknemers. Anderszijds werden in de loop van het zelfde jaar 12 nieuwe bedrijven in onze stad gevestigd waarvan 10 Belgische. 1 Amerikaanse en 1 Zweedse. In het kader van de ekonomische expan- werden door het stadsbestuur volgende ekonomische investeringen gedaan 4.949.000 F voor de nieuwe nijverheid Me- talac (Oud fabriek La Georgie). 2.500.000 F voor de nieuwe nijverheid Fi- berfleet (Oud fabriek Leclercq). 25 000.000 F voor Bloemenveilingshalle. Verkeer in de stad. In de loop van 1960 deden zich in totaal 920 verkeersongevallen voor te Aalst Enkel stoffelijke schade 601 Licht gekwetsten 287 Zwaar gekwetsten 29 Dodelijke afloop 3 Stadsbiblioteek. Begin 1961 telde de stadsbiblioteek 17.880 boeken. In één jaar - 1960 - werden 32.919 uitleningen gedaan. Gewaagde filmreklame Aalsterse politie Op 31 december 1960 telde het Aalsterse Politiekorps 108 manschappen en officieren waarvan 1 Hoofdpolitiekommissaris; Politiekommis- saris: 1 Adjunkt-Politiekommissaris-inspek- teur; 4 Adjunkt-Politiekommissarissen; 10 Biezondere agenten; 6 Inspekteurs en 108 agenten. Zedenadel, het zeer voortreffelijk orgaan van de Nationale bond voor Openbare Ze delijkheid schrijft Het bestuur van New-Delhi (India) heeft een campagne op touw gezet tegen de te gewaagde filmreklame de anatomische verkoopargumenten van een Brigitte Bar dot en van andere filmindiva's moeten er aan geloven. De schaars-beklede filmfigu ren worden verbannen van de gevels der bioskopen. Een der hoofdredenen van deze koers naar een meer ascetisch levensideaal is de verontwaardiging over de westelijke invloed die vooral door de streng-gelovige Hindoes als verderfelijk wordt ondervon den Kommentaar van Zedenadel Ter navol ging aanbevolen aan onze stads- en gemeen tebesturen Enkel een streng doorgevoerde coördi natie kan in de huidige tijd nog tot resulta ten leiden Te Haaltert heeft zich donderdag een smartelijk ongeval voorgedaan. Toen de melkventer, na een bestelling ten huize van de heer Hamerijckx, met zijn voertuig vertrok kwam het dochtertje Ha merijckx, amper 17 maanden oud, onder de auto terecht. Medische hulp kon niet baten, want het kindje overleed kort nadien. Dit gebeuren verwekte venzelfsprekend heel wat opschudding. Het actiekomité richt maandag 2 april te 19.30 uur een grote vergadering in voor al de winkeliers. Op deze vergadering die de inzet is van een campagne «voor een aantrekkelijker Aalstzal door een specialist Mijnheer Billiet gesproken worden over Algemene principes over Etalage De vergadering gaat door in de trouw zaal van het stadhuis te Aalst. Iedereen is welkom.

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1