Ve en omstreken Opnamen voor onze Waar stond het huis van Dirk Martens? 1,50 7 I De Grote Gezinnen en de Fiscale Hervorming ^-litsen uit d rentbcdecjem Aalsterse Missionnarissen Burgerlijke Stand lezerstribune Verkiezing van nieuwe Abt te Affligem i i Betrouw er niet op... V"ÏZ\> ^^BeedscUap aan Ylaria Waarheen raat filature mpériaie d' ceAlostl Gazet van Aalst 18e jaargang. Nr 27 Donderdag 5 april 1962 Schoolstraat 26, Aalst vignetten BOTER kende verle den zaterdag een buitengewoon sukses. Op algemene aanvraag zal een 2e ruiling doorgaan op ZATERDAG 21 APRIL. In onze volgende uitgave meer niebws hierover. HET NUMMER De gevolgen van de fiscale hervorming zijn zeer moeilijk te voorzien. Waarom Omdat de hervorming niet bestaat in een aanpassing of verandering van de be lastingsformule. maar hoofdzakelijk in een ganse omwenteling in de wijze van bere kening van het belastbaar inkomen. Een vergelijking met het huidige sisteem is derhalve zeer moeilijk. Onbetwistbaar wordt dc belastingsbasis verruimd, hetgeen betekent dat het netto inkomen dat door de belasting wordt ge troffen voor iedereen hoger is dan in hui dig stelsel. De regering weet dit zeer goed en daar zij minstens de grote massa der belastings betalers niet harder wil treffen, dan nu, verhoogt zij de vrijgestelde minimum en stelt zij een aanslagvoet voor die lager is dan de som van de aanslagvoeten die in het huidig susteem voor het bedrijfsinko- men en het globaal inkomen (aanvullende personele belasting) gelden. De bezwarende gevolgen van hare her vorming heeft de regering dus gedeeltelijk geamortiseerd voor een groot deel van de belastingbetalers. Heeft zij hetzelfde gedaan voor de grote gezinnen. Om daar een antwoord op te geven, moe ten we eens nagaan hoe in ons land de fa miliale aanpassing der belastingen wordt verwezenlijkt. Het huidig systeem bestaat essentieel in de toekenning van belastingsvermindering prorata het aantal kinderen, vermindering die 100 bedraagt voor belastingsplichti- gsn die minstens 8 personen ten laste heb ben. Deze verminderingen worden echter niet onbeperkt toegestaan, ze worden alleen maar toegepast op het deel van het inko men dat de 250.000 F niet overtreft. Al wat boven die maximale grens gaat, wordt direkt getroffen met de hoogste aan slagvoeten ((in het nieuwe regime 30 en meer.) Het volume der inkomsten speelt dus voor de grote gezinnen een dubbele rol le zoals voor al de andere belastingsschul digen dient het als grondslag der belasting 2e voor de grotere gezinnen speelt het be drag van het inkomen op een zekere hoog te bovendien de rol van 'n thermostaat die de aanslagprocedure in beweging brengt als een bepaalde maat wordt overschreden; minstens veroorzaakt die overschrijding n plotselinge aanzienlijke vermeerdering der belasting. We willen hier niet onderzoeken of dat plafond verantwoord is. Men houdt niet op een groot gezin te zijn als het inkomen een zeker bedrag overschrijdt. We stippen slechts aan dat dit systeem verscheidene anomaliën vertoont. Het huidig systeem maakt geen verschil tussen gezinnen van bijvoorbeeld twaalf personen of meer en een gezin van acht personen, vermits de eerste evenwel als het tweede betalen Eens de maxima overschreden, wordt ie dereen plotseling zonder overgang op de zelfde voet geplaatst dan wanneer heel het systeem ingericht is prorata het aantal kinderen. Een correctie drong zich derhalve op Een schuchtere poging wordt in die zin gedaan door het ontwerp, waar het drie verschillende maxima voorstelt (art. 21 pa- ragr. 1 - 5°) te weten 250.000 F wanneer de belastingsplichtige 5 personen of minder ten laste heeft 275.000 F wanneer de belastingsplichtige zes of zeven personen ten laste heeft. 300.00. F wanneer het aantal personen ten laste de zeven overtreft. Wij zijn de regering daarvoor dankbaar Wij kunnen dit echter niet als een aan passing aan het nieuw belastingssysteem beschouwen. Het ontwerp houdt rekening, zoals reeds 1 aangestipt werd. in het bepalen der tarie- ven, met de gevolgen der globalisatie. I Het houdt er geenszins rekening mee. ten opzichte van het bepalen der grens bo- jven dewelke de grote gezinnen worden ge- troffen, vermits die grens dezelfde blijft, met een correctie dat zijn reden vindt in andere oorzaken dan deze van een noodza kelijke aanpassing. De thermostaat zal dus veel vlugger aan slaan. Het met aanpassen van de grens zal im mers vvoor vele grote gezinnen een ver- I zwaring der belasting teweegbrengen, wel ke rechtstreeks het gevolg is van het nieuw systeem dan wanneer men voir al de be- iastingsschuldigen die gevolgen heeft wil len neutraliseren of minstens willen milde ren. Dit is des te erger daar de huidige maxi ma over tien jaar werden bepaald en dat sindsdien de levensduurte aanzienlijk is verhoogd. Laten we dit even duidelijker maken Door het ontwerp wordt het volume der belastbare inkomsten aanzienlijk verhoogd niet op dezelfde wijze voor iedereen, welis waar, maar de grote gezinnen ontkomen niet aan die verhoging en voor sommige kan ze groter zijn, juist omwille van hun toestand van groot gezin. 1. Door de perequatie van het kadas traal inkomen. De grote gezinnen moeten per definitie grotere huizen of appai'emen- ten bewonen en hebben dus een hoger ka dastraal inkomen, dat ineens viermaal ho ger wordt. De in art 4, p. 2 - 3° voorziene vermindering wordt voor iedereen beperkt tot een maximum van 6000 F zender te on derscheiden of het huis door een groot of een minder groot gezin wordt bewoond. vervolg op blz. 2 DE VERBINDING MF.T WELLE is sinds lange tijd één van de grote problemen geweest. Vele jaren terug werden reeds plannen opgesteld, maar de realisatie heeft men nooit kunnen verwezenlijken. Eerst en vooral had men gedacht de be staande Kloosterstraat te verbreden om zodoende in Welle in de omgeving van de Broek te kunnen eindigen. Nu heeft men echter he tin$1|a4;ef opgevat om langs heen de spoorlijn Brussel-Oostende een nieuwe weg aan te leggen. Daardoor zou den nieuwe plans moeten opgesteld wor den en zou men tevens het probleem van de onteigeningen moeten oplossen. De bei de gemeentenbesturen zullen eerlang een eontactvergadering houden, om zo vlug mogelijk tod een definitieve oplossing te kunnen komen. - DE NIJVERHEIDSZONE van Erem- bodegem heeft reeds een zeer grote uit breiding genomen. Momenteel heeft men inderdaad twee plans, die bij Konink lijk Besluit werden goedgekeurd. Een ze vental nieuwe nijverheden zullen langs heen de autosnelweg verschijnen, doch nu heeft men eveneens een derde indus triezone afgebakend. Deze is gelegen ach ter de hoeve van landbouwer De Pauw en behelst de volledige frontale ruimte van de snelweg. De gemeente is nochtans van plan om de voorwaarden tot verkoop van de gronden te herzien. Het finantiele offer dat van het bestuur wordt gevraagd is vaak te groet, bijzonder door de hoge kosten die men voor de infrastructuur moet besteden - TEN BOS is sinds vele jaren één van de buitenwijken van Erembodegem en heeft dan ook niet veel zonnestralen mogen zien. De inwoner hebben met een spontane betoging de enen van hun wijk laten gelden, en dank ij de initiatieven van het huidige bestuur kon men de wer ken reeds :op de administratieve weg j loodsen. Het rooiingsplan werd nu inder- I daad goedgekeurd na e?n onderzoek van i commodo en incommodo, dat niet alleen Ten Bos, maar ook de Kapellestraat zal omvatten. Indien men in Brussel nu even- j veel begrip aan de dag zal leggen, zal 'alles in een minimum van tijd afgehaspeld worden DE GEMEENTESCHOOL OP TER JODEN beantwoordt sinds lange tijd niet meer aan de noodwendigheden. Een bouwvalligtp galerij met een bergplaats, die elk ogenblik kon begeven, waren trou wens een bestendig gevaar voor de vele leerlingen. Do moderniseringsw erken werden nu op plan vasteelegd. en de raad Tc of* zich ook uitgesproken voor een de gelijke verbetering van het complex. De werken zullen over enkele maanden wor- j den aangevangen en voorlopig" zal men een overdekte speelplaats, een bergplaats c-n een lavatory bouwen, iets wat toch neg nagenoeg 800.000 F zal kosten Op zaterdag 7 april 1962, tussen 14 en 18 u. zullen de dien sten van de BRT in het St.-Jozefscollege, Pontstraat, bood schappen opnemen, bestemd voor de Aalsterse missionarissen waar ter wereld zij zich ook bevinden. Familieleden die wensen een mondelinge boodschap door te geven, moeten zich tijdens die uren aldaar aanbieden. Wij hopen dat zij ruim zullen gebruik maken van deze gun stige kans. STAD AALST van 28 maart tot en met 3 april 1962 GEBOORTEN Mannelijk: 41: Vrouwelijk: 26: Totaal: 67. OVERLIJDENS Albertus VAN GILWE, zb. 69 j. echtg. Josephina Coesens, Eilandstr. 14. Aloysjus ROMBAUT, zb. 89 j. wedr. Anna Barrez. Dr De Moorstraat, Aalst. Armand Verstrael, zb. 69 jaar, echtgen. Alphonsina Boterberg, Du'ivekeetstT.. 38 Albert Boeykens, meester-drukker, 59 j., echt. Maria Breckpot, Brouwerijstr. 49. Sidonia Mannaert, zb., 64 j., echte Ludo- vicus Pieters. Veldstr. 23, St-Gillis-Dender- monde. Clara Van Hoecke, zb. 75 j., wede Alfons Klinck, Neerhoevelaan 49. Mortsel. Lily Broodhuys, bediende, 25 j., echte. Willy De Decker, Groenstr. 188. Madelena Veldeman, zb. 57 j., echte. Con- stantinus De Vriendt, Molenstr. 75, Petrus Weireld. zb. 82 j.. echt. Maria Gee roms, Zonnestraat, 12. Maria Van der Hoeven, zb. 59 j., echts. Joseph De Pauw, Pontweg 11, Haaltert. Felicien Grootaert, zb. 71 j., echt. Renil- dis Cortooms, Dorp 4, Schoonaarde Rosalie Wamback, zb. 84 j„ echtgeschei- den Henri Picqueur, Paternosterstr. 22. Edward Staelens, stoker aan spoorweg, 49 j., echt Clarisse Van Doorsselaere, 51. Kleit. Molenstr. Kalken. Renet us Wijnant, spoorbediende, 63 j., echt. Clementina Verhavert, Veldstr. 56. Denderleeuw. Benoni Silon, zb. 80 j., wedr. van Malvi- na De Petter. Onze Lieve Vrouwstr. 9. 1 kind overleden van minder dan 1 jaar. HUWELIJKEN Geert Bocqué, bankbediende, Moorselbaan 34, met Anita Van Geit. privaatbediende. Sint-Jobstraat 200. Kamiel Boon, metser, wedr. Marie-Lou- ise Fosselle, Driesstr. 17. St-Lievens-Hou- tem. met Emelie Claus, zb. wede Engelbert Matthieu, Ingang Bonner 1, Richard Van Cauwenberghe. hersteller boordinstellingen. Academieplaats 4. met Yvette De Meyer, zb. Bredestr. 63. Roger Vidts. bediende, Naarstigheidstr. 64, met Adrienne Verbeiren. huishoudre- gentes, Weverijstr. 38. Aan een geachte lezeres, in ver band met haar Apoteken met Wachtdienst Mag ik U beleefd laten opmerken dat U slecht gelezen hebt, wanneer U beweert dat er in de week van 11 maart twee apoteken van nachtdienst waren. Sinds vele jaren is er slechts één apoteek van wacht na 19 uur 's avonds, die tevens de zondagdienst en de nachtdienst waarneemt. Wij apotekers beschouwen het als een doentologische plicht op ieder ogenblik in dienst te staan van ons klienteel, maar het gebeurt nog zo zelden dat een apoteker 's nachts, dringend, de volksgezondheid die nen moet, dat ik U gerust mag zeggen dat één apotheek van wacht meer dan voldoen de is voor Aalst. De zaterdagnamiddag zijn, tot nader be richt, steeds twee apoteken van dienst, ge legen én aan de ene én aan de andere zijde van de stad, en dit tot 17 uur. Vanaf 17 uur is er slechts één apoteker van dienst, die tevens de zondagdienst en de nacht dienst gans de week waarneemt. Ge moet me verontschuldigen, geachte lezeres, indien ik U, van «slecht lezen» heb beschuldigd; ik moet U daarentegen harte lijk danken omdat ik, dank zij uw schrij ven, in de gelegenheid ben gebracht de Aalsterse bevolking beter op de hoogte ie brengen van de wachtdienst der apoteken. De vooratter van de Apotekers- vereniging van Aalst. In de loop van deze maand zal in de Abdij van Affligem de opvolger worden verkozen van Dom Franco de Weyls, de hui dige abt die om gezondheidsredenen ontslag heeft genomen. Dom Franco de Weyls, die de 39ste abt van Affligem was, zal tot aan de verkiezing van zijn opvolger, de leiding der Belgische provincie blijven waarnemen. De aftreden de abt is afkomstig uit 't mooie Brabantse dorp. O.L. Vrouw-Lombeek. Hij werd ge profest op 5 oktober 1901 en ontving de priesterwijding op 18 augustus 1907. Op 25 januari 1951 werd hij abt verkozen. Naar aanleiding van een vraag van eer. lezer in verband met het huis waar Dirk Martens, de eerste drukker der Nederlan den zijn pioniersarbeid verrichtte, publice ren wij hierna enkele nuttige gegevens, ont leend aan een bijdrage van wijlen Petrus Van Nuffel. De Nota's met betrekking tot het huis van onze roemrijke stadsgenoot. Dirk Mar tens, benuttigden wij in 1933 voor de His toriek der Zout straten en voor onze uit gave «De Oude Straten der Stad Aalst» Dirk Martens woonde te Aalst in de Zoutstraat in het huis De Lely. Deze plaats werd in mijn Historiek der Zoutstraten twee maal aangeduid, eens tussen de hoek der Grote Markt en de Sluierstraat, en eens tussen de hoek der Grote Markt en de St-Jorisstraat. Spontaan moesten voor een oningewijde, deze twee dezelfde benamingen in de Zout straat, in het oog springen. De eerste ver melding luidt: De Lely, 1445, eigendom van Joost Martens, Vader van Dirk (Sche- penboek nummer 618) Let wel, in 1925 was De Lely (huis van Wilderode-De Neve) in het bezit van Dirk. (Par son |testament, il (Dirk Martens) fit don au couvent des Guilleenutes de tous ses biens, parmi lesquels d'après un ancien acte de vente que M. de Gand affirme avoir vu aux archives de la maison de ville d' Alost, devaient se trouver deux maisons sises dans la rue du sel (A. F. van Iseghem E. J. Biographie de Thierry Martens). Vindt men in onze Schepenboeken niet dik wijls dezelfde benamingen van huizen in dezelfde straten? Enige voorbeelden De Lely verdwijnt later in de Zoutstraat en Verschijnt, van 1618 tot 1783 in de Molen straat en ten jare 1700 staat er ook een Lely in de Kattenstraat. De Lely nu. gelegen tussen de hoek der Grote Markt en Sint-Jorisstraat, toebe horende aan Joost, Vader van Dirk. was er toenmaals een herberg. Nu is het vrijwel zeker, dat de zeer begoede familie Martens zeker geen drankhuis zal bewoond hebben, en in 1445 was Dirk Martens, de toekom stige. beroemde drukker, amper negen jaar oud. Blijft dan het tweede huis van Joost Martens, in de Zoutstraat. ten jare 1445. nevens de Witte Leeuw (tussen de hoek Grote Markt en de Sluierstraat). In 1445 Maar wij vernoemen De Lely ook in 1525, wanneer Dirk Martens 71 jaar oud gewor den was, Martens, jeune homme de vingt a vingt-quatre ans, qui venait directement de 1' Italië, se trouvait a Alost, au sein de sa familie. Wij herhalen Konden tussen het tijd perk van 1445 - 1525. de benamingen van de Witte Leeuw en de Lely niet overgegaan zijn op andere woningen, langs de overzij de, of hogerop in dezelfde Zoutstraat Het zal ons dunkens, moeilijk zijn deze moge lijkheid ernstig te betwijfelen. Verplaatsing van uitsteekborden of zinnebeeldige tekens zelfs van de ene naar de andere straat, ge schiedde vroeger te Aalst en elders, net als heden ten dage. Wanneer men durft beweren, dat het niet bewezen is, dat Dirk Martens in het huis van Wilderode-De Neve drukte, heb ben wij het recht te vragen, het bewijs te leveren dat 's lands eerste drukker in deze woning NIET drukte. bij de aanvang van de vertoningen van nog uitgelezen plaatsen te kunnen bekomen, doe nog heden Uw plaatsen J pierken» Grote Markt (tel. 219 84) en in de Sint-Jozefskring. I Eventueel schriftelijk op het adres Groep TIJL. Nieuwstraat 56. Aalst. Naar we uit zeer goede bron hebben vernomen, zouden er momenteel plannen opgesteld worden voor de heropbouw van de Filature Impériale d'Alost. Deze uitgestrekte fabriek werd enkele tijd* geleden voiledig ver woest door een brand, maar men slaagde er toch in om de productie op peil te houden. In de handelskringen van de stad Aalst en in de directie van de ze fabriek zouden thans voorstellen onderzocht worden, die niet zo roos kleurig zouden zijn voor de Dirk Martensstede. Vermits de stad geen ge paste nijverheidsgronden zou kunnen aanbieden, zou de Filature Impériale d'Alost van plan zijn zich in Erembodegem te vesitigen langsheen de auto snelweg. Daar echter de voorwaarden zullen herzien worden die totnogtoe werden gevolgd voor vestiging van nieuwe bedrijven, zou ook de mogelijkheid bestaan dat de Filature Impériale naar Gent zou overge plaatst worden. De onderhandelingen zijn echter nog niet beëindigd zodat wij geen enkele defnitieve oplossing kunnen geven

De Gazet van Aalst | 1962 | | pagina 1